"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego."

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 BIBLIOTEKA CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZINACH 7: 30 - 14.48.

Serdecznie zapraszamy.

Czasopisma prenumerowane w naszej bibliotece:
Świerszczyk
Kumpel
Victor Junior
Victor Gimnazjalista

Opiekę w bibliotece sprawują  nauczyciele bibliotekarze :

Grażyna Hołownia

Magdalena Szlaszyńska

Biblioteka szkolna mieści się w trzech pomieszczeniach, sąsiadujących ze sobą na piętrze budynku szkolnego. W głównym pomieszczeniu znajduje się wypożyczalnia wraz z czytelnią.   W drugim pomieszczeniu znajduje się multimedialne centrum informacji wyposażone w  stanowiska komputerowe podłączone do Internetu. Kolejne pomieszczenie to dodatkowa czytelnia przeznaczona dla większej grupy uczniów.

Biblioteka spełnia także funkcję interdyscyplinarnej pracowni szkolnej. Wspiera i ułatwia realizowanie programu dydaktycznego i wychowawczego szkoły.

Nasza biblioteka to miejsce nie tylko do wypożyczania książek. Staramy się, aby uczniowie naszej szkoły mogli spędzać czas w przyjaznej atmosferze.

Prowadzimy szeroko zakrojone działania mające na celu propagowanie czytelnictwa - kiermasze, wystawy nowości bibliotecznych, wystawy tematyczne oraz gazetki ścienne.

Organizujemy rożnego rodzaju "imprezy biblioteczne" - konkursy czytelnicze, wycieczki do bibliotek itp.

Drobnymi upominkami doceniamy najlepszych czytelników.

Corocznie księgozbiór biblioteki wzbogaca się większą ilością danego tytułu, tak by każdy uczeń danej klasy mógł wypożyczyć potrzebną lekturę.

W miarę możliwości finansowych dbamy o to, aby zbiory biblioteki były aktualne i zasobne w książki najbardziej poszukiwane przez czytelników.

Biblioteka Szkolna od roku 2008 współpracuje z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Olecku uczestnicząc w organizowanych imprezach promujących czytelnictwo oraz prowadząc punkt biblioteczny, który uatrakcyjnia księgozbiór naszej biblioteki.

Księgozbiór podręczny w pełni zaspakaja potrzeby szkoły, mając do dyspozycji duży wybór encyklopedii (ogólnych i tematycznych), leksykonów oraz słowników zarówno językowych jak i z różnych dziedzin wiedzy.

Uczniowie zachęcani są do czytania poprzez wolny dostęp do półek oraz poprzez ekspozycję ciekawych i lubianych książek w najlepiej widocznym miejscu, co powoduje, że chętniej sięgają po te tytuły. Wśród nich znajdują się zarówno pozycje literatury pięknej, jak i książki popularnonaukowe o ciekawej szacie graficznej i pasjonującej tematyce.

KSIĘGOZBIÓR BIBLIOTEKI

W naszej bibliotece znajduje się wiele interesujących książek. Nasz księgozbiór liczy około 10800 woluminów, na który składają się między innymi:

·        - lektury szkolne

·        - słowniki, encyklopedie i leksykony

·        - literatura naukowa i popularno naukowa

·        - literatura pedagogiczna

·        - literatura dziecięca i młodzieżowa

Księgozbiór podręczny znajdujący się w czytelni zawiera: encyklopedie, leksykony, różnego typu słowniki, atlasy, albumy malarstwa, książki popularnonaukowe. W czytelni znajduje się mnóstwo czasopism dla młodzieży i nauczycieli.

Czasopisma, które znajdziesz w naszej bibliotece: