Maskotka biblioteki

    Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wzięli udział w konkursie na projekt maskotki biblioteki naszej szkoły. Otrzymaliśmy ok. 100 projektów maskotek, wybór był trudny. Chcielibyśmy, aby naszą bibliotekę prezentowały wszystkie 100 maskotek, ale niestety jest to niemożliwe.
    W poniedziałek 7.05.2018 r. odbyło się głosowanie komisji. W skład komisji weszli prawie wszyscy nauczyciele, panie bibliotekarki oraz wydelegowani do tego głosowania uczniowie z każdej klasy, oddając swój głos, wyłonili 10 najpiękniejszych projektów.
    Autorzy projektów wyłonieni w głosowaniu:
Lena Grześ,
Lena Stasiak,
Agata Szóstkiewicz,
Lidia Grześ,
Sophie Radzewicz,
Giełazis Kinga,
Mikielska Rozalia,
Wyrwińska Aleksandra,
Truszczyńska Julia,
Gabriela Trofimow.
    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaprojektowanie maskotki. Wręczenie nagród odbędzie się 12.05.2018 na pikniku przed Miejsko - Powiatową Biblioteką Publiczną w Olecku w godzinach 10:00 – 13:00.

więcej zdjęć


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznegopod tytułem
 „Ja czytam, ty czytasz, my czytamy – album z ulubionych książek”

    Nasza biblioteka szkolna wraz z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Olecku zorganizowały konkurs plastyczny pod tytułem "Ja czytam, ty czytasz, my czytamy – album z ulubionych książek".
    Zadanie konkursowe, w zależności od kategorii wiekowej, polegało na zaprojektowaniu okładki i/lub stworzeniu ilustracji do ulubionej książki. W dniu 4 grudnia 2017r. nastąpiło rozstrzygnięcie. Ponieważ na konkurs nadesłanych zostało wiele przepięknych, kolorowych prac, Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie. Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach, Komisja zdecydowała się przyznać nagrody. Miło nam, ze wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Poniżej prezentujemy wyniki.
Kategoria I:
Miejsce II- Katarzyna Wiszniewska
Miejsce III -Tymoteusz Skowerenda
Wyróżnienia:
1. Franciszek Jasiński
2. Lena Stasiak
Kategoria II:
Wyróżnienie-Maria Sikorska
Kategoria III:
Miejsce I -Oliwia Bartoszewicz
Miejsce II -Dominika Maria Hałas,Maja Chmielewska
Miejsce III-Julia Trojanowska
Wyróżnienia:
Jakub Kozłowski
Julia Truszczyńska
    12 grudnia 2017 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zwycięskie prace można podziwiać w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i serdecznie gratulujemy.

Magdalena Szlaszyńska

więcej zdjęć


Eliminacje szkolne do konkursu recytatorskiego

    W bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do Powiatowego konkursu Recytatorskiego pt. "Same rodzynki i inne wiersze" Ludwika Jerzego Kerna. Komisja wyłoniła zwycięzców, którzy reprezentowali naszą szkołę w dalszych eliminacjach odbywających się w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku oraz w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku.

więcej zdjęć


Randka w ciemno z książką!

    Biblioteka szkolna w dniach 14- 15 lutego 2017 r. z okazji Walentynek zaprosiła swoich czytelników do włączenia się w akcję "Randka w ciemno z książką". W tych dniach czytelnicy mogli po raz pierwszy wypożyczyć losowo wybraną publikację, szczelnie zapakowaną w szary papier, ozdobiony sympatycznymi serduszkami. O wyborze książki przez czytelnika decydowało tylko jej wielkość, objętość, ciężar. To randka w ciemno, czyli tytuł poznawaliśmy w momencie jej rozpakowania w domu. :) <3 <3<3
    Dziękujemy wszystkim, którzy dali się porwać atmosferze walentynkowej tajemnicy i życzymy wielu wspaniałych chwil z książką! Akcję na pewno powtórzymy w przyszłym roku !

Magdalena Szlaszyńska

więcej zdjęć
 


 DO RODZICÓW

„Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczanie telewizji.”

Jim Trelease

Szanowni Państwo,
Rodzina odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu u dziecka nawyku czytania. Przecież pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu. Zaś nauka w szkole to kolejny etap, w którym utrwalamy u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrabianie nawyku regularnego czytania może udać się tylko dzięki współpracy domu ze szkołą. Pamiętajmy o zaletach książki. Czytajmy dzieciom i zróbmy wszystko, aby w przyszłości same czytały, ponieważ czytanie dziecku:
- buduje więź emocjonalną;
- poprawia pamięć;
- poszerza wiedzę;
- ułatwia naukę;
- uczy języka i myślenia;
- rozwija wyobraźnię;
- ćwiczy koncentrację;
- wspiera rozwój psychiczny;
- pomaga osiągnąć sukces w życiu...
CZYTAJMY WIĘC SWOJEMU DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE –CODZIENNIE !!!
Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania – tę potrzebę się nabywa, a dzieci, którym zaszczepimy miłość do książek, będą również czytać w przyszłości. Zachęcajmy także dzieci starsze. Młodzi ludzie, którzy regularnie czytają mają mniejsze problemy ze skupieniem się, szybciej zapamiętują nowe informacje i osiągają lepsze wyniki w nauce. Czytanie jest też świetnym sposobem na polepszenie nastroju. Oderwanie się od codziennych spraw w czasie lektury może znacznie zmniejszyć poziom stresu.


Książki naszych marzeń

    Spełnianie marzeń innych to jedna z przyjemniejszych czynności, jakich człowiek może doświadczyć. Biorąc udział w programie „Książki naszych marzeń” staraliśmy się przede wszystkim sprostać oczekiwaniom młodych czytelników. W tym celu dokonaliśmy szczegółowego rozpoznania upodobań naszych uczniów. Już w czerwcu odbyły się pierwsze typowania pośród zainteresowanych na ulubione pozycje czytelnicze. Uczniowie szkoły podstawowej otrzymali całkowitą autonomię w wyborze książek, które chcieliby , aby znalazły się w bibliotecznym księgozbiorze. Ze wszystkich wytypowanych przez uczniów tytułów, wybrano te, które pojawiały się najczęściej oraz te, które oczywiście zaakceptowali przedstawiciele Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców, po czym podjęto starania, by spełnić dziecięce marzenia w tym zakresie.
    „Książki naszych marzeń” to program MEN, który w tym roku objął 13 tysięcy szkół. Jedną z nich jest właśnie biblioteka Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku. Program Ministerstwa Edukacji umożliwił zakup książek do biblioteki, w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
    Tym sposobem w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy 186 sztuk pięknych, pachnących introligatorską nowością, cudownych dziecięcych książek za kwotę około 2500,00 złotych. Wśród egzemplarzy znalazły się te najbardziej upragnione i wyczekiwane, a są to m.in. ukochane przez dzieci serie: Marysia Rebusek, Werka Rozterka, Magiczne drzewo, Mikołajek… i wiele, wiele innych!!!
    Wszystkich uczniów, którzy z niecierpliwością czekali na swoich ukochanych bohaterów z kart książek, zapraszamy do szkolnej biblioteki.
    Kochani, Wasi książkowi ulubieńcy już czekają!


    Celem „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020” jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Realizacja NPRCz ma wzmocnić znaczenie czytelnictwa dla rozwoju potencjału kulturowego i kreatywnego Polaków. NPRCz ma również rozwijać zaangażowanie w rozwój czytelnictwa instytucji państwowych których zakres działania jest związany z czytelnictwem (Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki, Narodowego Centrum Kultury), i ich współodpowiedzialność za to zadanie. Program składa się z 15 działań prowadzonych przez wymienione instytucje państwowe. Koordynacją programu zajmuje się Ministerstwo KiDN, m. in. poprzez powołany przez Ministra KiDN Zespół ds. promocji
i upowszechniania czytelnictwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę: http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/2013/20131220__NPRCZ.pdf
 


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH - PAŹDZIERNIK 2015

    Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Przez kilka pierwszych lat było obchodzone w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. trwa już przez cały miesiąc. W tym czasie szczególnie zapraszamy do korzystania z zasobów naszej biblioteki.
ZOBACZ!
Dlaczego warto czytać książki? Czytaj! Zobacz więcej!
https://www.youtube.com/watch?v=KhrCozn5mi0
Cała Polska czyta dzieciom!
https://www.youtube.com/watch?v=IlUqIikgO2c
Książka – stosuj codziennie!
https://www.youtube.com/watch?t=15&v=-JTfaBfwD6g

więcej zdjęć czytelników


ZAWÓD BIBLIOTEKARZ

    Pani bibliotekarka Magdalena Szlaszyńska przeprowadziła zajęcia z klasą szóstą. Opowiedziała, na czym polega zawód bibliotekarza i co można robić w bibliotece. Omówiła najważniejsze zadania, jakie pełni biblioteka. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest biblioteka i czym różni się od księgarni, a także jak należy się w niej zachowywać. Poznali, w jaki sposób wypożycza się książki, sami wyszukali różnych pozycji w księdze inwentarzowej biblioteki.
    Na koniec zajęć wspólnie obejrzeli kroniki szkoły…. a tam znaleźli ciekawostkę dotyczącą naszej biblioteki szkolnej.

więcej zdjęć


Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką

    2 października 2014 roku o godz. 11:00 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką, autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii, m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Na spotkanie pani Wioletta przybyła w stroju wróżki. Opowiadała o swoich wydanych książkach i o tym, co ją zainspirowało do napisania wielu z nich. Dzieciaki nie tylko słuchały, ale aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, odgadywały zagadki, rozwiązywały minikonkursy, brały udział w teatrzyku kukiełkowym i zadawały pytania. Pani Wiola przywiozła ze sobą książki, które dzieci mogły zakupić i otrzymać autograf.
    Warto dodać, że pisarka ma świetny kontakt z dziećmi, jest osobą bardzo żywiołową, doskonale moduluje głos, naśladując różne postacie, czym zdobyła sobie dziecięce serca uczestników spotkania.
    Nasza biblioteka szkolna organizuje wyjścia grup uczniowskich na spotkania autorskie i jak zawsze zakupuje książki autorów, oczywiście z autografem!

więcej zdjęć


Zwiastuny wiosny

    Białe przebiśniegi, liliowe krokusy, stokrotki, pierwiosnki, sasanki, przylatujące bociany, rechoczące żabki, barwne motylki to tylko nieliczne zwiastuny nadchodzącej WIOSNY. Te właśnie elementy w marcu przypomniały sobie dzieci z klasy II A, bawiąc się w ulubioną zabawę marca- „wietrzyk, deszczyk, słońce”.
    Podczas zajęć, które przygotowała pani bibliotekarka, uczniowie odgadywali wiosenne zagadki, wysłuchali wiersza pt.: „Zwiastuny wiosny”, a na zakończenie segregowali poznane na zajęciach zwiastuny wiosny.
 

zdjęcia z zajęć


     5 marca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim - dziennikarzem, satyrykiem, autorem książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kontynuatorem znanego cyklu powieści „Pan Samochodzik…”.Na jego dorobek składa się 17 tomów z cyklu „Pan Samochodzik…” oraz takie tytuły jak: „Tajemnica Fabritiusa”, „Testament bibliofila”, „Klątwa Nipkowa” oraz „Bożek Templariuszy”, który zakupiliśmy do naszej biblioteki szkolnej. Autor często spotyka się z czytelnikami.
Pan Niemirski w formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej przedstawił swoją drogę artystyczną, którą rozpoczął od działalności kabaretowej. Autor niezwykle barwnie, często żartobliwie mówił o sobie i swoich zainteresowaniach. Przybliżył wszystkim nam postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmów oraz twórców tych postaci. Natomiast niekwestionowanym królem detektywów jest dla pana Niemirskiego porucznik Columbo, bohater serialu pt. „Columbo”.
    Pisarz mówił o wyjątkowości Pana Samochodzika, kultowego polskiego detektywa oraz jego słynnym wehikule - niepozornym aucie, ale mającym nieprzeciętne możliwości. Autor z dużą dawką humoru, przekonywał uczestników do wielu ważnych i wartościowych postaw życiowych. Apelował, by mieli marzenia, cel życia i pasje, zachęcał do czytania wartościowych książek. Przez ponad dwie godziny prowadził narrację, że zgromadzeni w bibliotece, w pełnym skupieniu słuchali jego słów i oglądali prezentację. Na zakończenie spotkania pisarz zachęcił uczestników do zadawania mu pytań. Nasze uczennice były bardzo aktywne i z chęcią zadawały pytania autorowi książek.
   Czas spędzony z Panem Arkadiuszem minął w przyjemnej i pełnej wrażeń atmosferze. W tym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie wydelegowani za najlepsze czytelnictwo w klasach kl. IV - VI: Emilia Czajewska, Magdalena Pilichowska, Alicja Czarniecka, Julia Domasik, Anna Naruszewicz, Wiktoria Chmielewska, Wiktoria Jasińska, Gabriela Trofimow, Agata Piasecka, Pola Stadnicka, Amelia Obrębowska, Malwina Jurewicz, Martyna Sikorska.

więcej zdjęć ze spotkania


    W naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy dla klas II - III ze znajomości wierszy Juliana Tuwima. W pierwszym etapie konkursu należało przygotować pracę plastyczną do wybranego wiersza oraz starannie ten wiersz przepisać. Zespołowo zwyciężyła klasa IIIb, natomiast indywidualnie Natalia Domitrz z klasy IIa. W drugim etapie, sprawdzana była znajomość treści wierszy:
I miejsce - Jakub Mackun
II miejsce – Tymoteusz Malinowski
III miejsce – Weronika Toczyńska
    Rozdano nagrody. Zwycięzcom gratulujemy !

G.Hołownia


Mikołajkowe spotkanie

    W grudniu bibliotekę szkolną odwiedziły drugie klasy. Tematem spotkania były Mikołajki. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania o mikołajkowej tradycji obdarowywania prezentami. Następnie uczniowie opowiadali o wymarzonych prezentach, które chcieliby otrzymać. Wysłuchali również dwóch opowiadań z książki pt. „Niezwykłe przygody Świętego Mikołaja”. Na koniec spotkania pomogły Świętemu Mikołajowi policzyć prezenty, które miał w swoich saniach.
 


DNI RODZINY- RODZINA. Mama, Tata …i ja.

     W maju i czerwcu z okazji trwających XV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny - 2013 w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze z uczniami klas pierwszych oraz z zerówkowiczami. W tym roku głównym tematem Dni Rodziny było "Rodzina a przekaz wartości i tradycji". Na zajęciach rozmawialiśmy o MAMIE i RODZINIE.
     Dzieci chętnie opowiadały na temat mamy i rodziny. Wypowiadały się na temat tego, co każde z dzieci zrobiłoby dla swojej mamy, gdyby było dobrym czarodziejem.
     Podczas zajęć wysłuchały książki pt. „Niezapominajek” oraz „Całuski i buziaczki”. Zerówkowicze przyklejali serca dla mam, a pierwszoklasiści układali zdania o mamie z rozsypanki wyrazowej.
Zajęcia zakończyliśmy wspólnym kręgiem. Zadaniem dzieci po tych zajęciach było przytulenie się do kogoś z rodziny, pocałowanie go oraz powiedzenie słowa KOCHAM CIĘ.

zdjęcia ze spotkań

 


Spotkanie autorskie z Martą Fox

    9.05.2013r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Martą Fox – laureatką wielu głównych nagród w ogólnopolskich konkursach literackich, autorką młodzieżowych bestsellerów takich jak „Magda doc”, „Paulina doc”, Paulina w orbicie kotów”, „Kaśka Podrywaczka” i najnowsze „Karolina XL” oraz „Karolina XL zakochana”.
W spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści, najlepsi czytelnicy naszej biblioteki. Już na początku spotkania nasza uczennica otrzymała książkę z autografem od pisarki.
    Autorka książek dla młodzieży opowiadała o swoim dzieciństwie, młodości, o tym, jak późno rozpoczęła pisanie, że wychowała się w domu bez książek. Opowiedziała nam również o swojej prozatorskiej twórczości (jest autorką takich publikacji jak: „Magda.doc”, „Cafe Plotka”, „Karolina XL), w której mówi o trudnościach emocjonalnych dojrzewających dzieci i młodzieży. Jak twierdzi pisarka o pewnych rzeczach kiedyś nie mówiło się w ogóle, były tematem tabu, natomiast dziś ten „zakaz” zanika, ludzie przestają odczuwać wstyd. Następnie przeszła do swojej ostatniej książki „Autoportret z Lisiczką”, czytając z niej kilka fragmentów.
    Na koniec spotkania były autografy, zdjęcia. Nasza biblioteka szkolna zakupiła dwie pozycje książkowe „Sekretnik” oraz „Iza Buntowniczka”

zdjęcia ze spotkania               


Z książką weselej

    Z okazji dnia książki, który odbywa się w kwietniu, odwiedził naszą bibliotekę szczególny gość -pani Krystyna Karczewska bibliotekarka z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku.
Pani Krystyna opowiedziała nam o książkach, o swej pracy oraz innych ciekawych informacjach.
    Pani bibliotekarka przeczytała uczniom klas 0 oraz klas I ciekawe książki pt. „Ubłocony piesek”. Mali słuchacze znakomicie odebrali treści tekstu. Dzieciaki odgadywały tytuły książek z zagadek na podstawie ilustracji przygotowanych przez nauczyciela. Maluchy świetnie się bawiły, były zadowolone z tego spotkania oraz chętnie brały udział w zabawach. Na koniec spotkania dzieciaki wręczyły upominki oraz zaprosiły gościa na powtórne odwiedziny.
    Bardzo dziękujemy za wizytę pani Krystynie Karczewskiej, dzięki której miło spędziliśmy zajęcia. Zapraszamy częściej.

zdjęcia ze spotkania                                                                                                                Panie bibliotekarki oraz maluchy z klas 0 i klas I.


    Z okazji Świąt Wielkanocnych odwiedziły bibliotekę szkolną klasy I. Lekcje odbyły się w marcu, a wzięły w nich udział dzieci z klasy Ia i klasy Ib. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się dlaczego obchodzimy Święta Wielkiej Nocy. Następnie zostały zapoznane z całą bogatą tradycją związaną ze świętami i towarzyszącymi jej obrzędami. W sposób bardzo przystępny poznali tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się obrzędy Wielkiej Soboty związane z przygotowaniem koszyczka do święcenia pokarmów oraz Lany Poniedziałek.Po wysłuchaniu książki pt. „Tuptuś znajduje jajko” dzieci pomogły króliczkowi policzyć marchewki oraz znaleźć różnice. Zajęcia to przyniosły i samym uczestnikom wiele radości i zadowolenia. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

zdjęcia z zajęć


Dwanaście miesięcy

    W lutym do naszej szkolnej biblioteki zostali zaproszeni uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawcami: panią Elżbietą Koncewicz i Anetą Skrzypiec. Dla uczniów nie była to pierwsza wizyta w tym miejscu. Od września dzieci często zaglądały do czytelni by przeglądać książki i czasopisma. Dzieci wysłuchały bajki ,,O dwunastu miesiącach”. Ułożyły nazwy miesięcy i pory roku w odpowiedniej kolejności, określały cechy charakterystyczne dla danej pory roku oraz dzieliły na sylaby wyrazy: narty, sanki, biedronki, motyle, kasztany, liście, wiewiórka, maki, wakacje, słońce. Spotkanie miało na celu popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych klas Szkoły Podstawowej. W niezwykłym świecie książek dzieci rozwijają wyobraźnię i wspaniale się bawią.

zdjęcia ze spotkania


ŚWIĘTA… ŚWIĘTA….

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej zostały zorganizowane dla uczniów klas młodszych zajęcia poszerzające ich wiedzę dotyczącą tradycji świątecznych. Zajęcia te miały przybliżyć tradycje świąteczne praktykowane dawnie i dziś w naszych domach. Poznały znaczenie ubierania choinki, wigilijnej kolacji z tradycyjnymi potrawami, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń itd. W drugiej części spotkania uczniowie pomogli elfom w ubieraniu choinki ( układali bombki w określonym porządku). Następnie usłyszały opowiadanie pt. „Pomocnik Świętego Mikołaja”, a na zakończenie rozwiązały Quiz wiedzy o św. Mikołaju.

zdjęcia z zajęć


Andrzejki w bibliotece szkolnej

    Wigilia św. Andrzeja to czas wróżb, lanie wosku i przepowiedni. Atmosferę tego dnia można było odnaleźć w naszej bibliotece gdzie w listopadzie zorganizowano zajęcia czytelnicze o Andrzejkach dla dzieci klas zerowych. Bibliotekę odwiedziła wiedźma Dorota, która opowiedziała o tradycjach i zwyczajach związanych z obchodami wigilii św. Andrzeja, o ciężkim życiu czarownicy. Przeczytała ona książeczkę o "Kłopotach wiedźmy Doroty". Z magicznego kociołka wyczarowała zaklęcia, które wykonała wspólnie z dziećmi. Zerówkowicze chętnie brały udział w wszystkich zabawach. Zajęcia przebiegały w atmosferze radości i entuzjazmu, dostarczyły maluchom nowych wrażeń, a bibliotece kolejnych czytelników.

zdjęcia z zajęć


Jesienny świat za oknem

    W październiku roku klasy pierwsze odwiedziły bibliotekę szkolną. Zajęcia rozpoczęły się powitaniem dzieci „Iskierką przyjaźni”. Rozmawialiśmy o tej najbardziej kolorowej porze roku. Temat spotkań brzmiał –„Jesienny świat za oknem”. Rozmawialiśmy na temat symptomów jesieni; owoców w sadzie, jarzyn w ogrodzie, spadających kolorowych liści, deszczowych dni i mglistych poranków. Pierwszaki wysłuchały opowiadania pt. „Dlaczego lisy są rude?” i układały szal Pani Jesieni z kolorowych liści.

zdjęcia z zajęć


„Dary jesieni”

    Piękna, kolorowa jesień sprawia, że chciałoby się jej barwy zatrzymać na dłużej. Dlatego zaprosiłyśmy do naszej biblioteki dzieci z zerówek. Rozmawialiśmy z maluchami o tym, jak jesienią zmienia się przyroda. Dzieci opisywały barwy jesieni, przypominały nazwy i wygląd owoców oraz warzyw zbieranych w polskich sadach i ogrodach. Segregowały i tworzyły zbiory z owoców, warzyw i darów lasu ( przeliczanie: mniej, więcej, tyle samo). Wysłuchały opowiadania pt. „Dlaczego lisy są rude?”. Zajęcia zakończyły się zabawą „Prawda czy fałsz”.

zdjęcia z zajęć


    Grono czytelników korzystających z biblioteki szkolnej powiększyło się o uczniów pierwszych klas. W dniach klasy I a i I b szkoły podstawowej odwiedziły naszą bibliotekę. Na początku pierwszoklasiści poznali zasady obowiązujące w wypożyczalni i czytelni. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy szanować książki. Wysłuchali książki pt. „Gruffalo” oraz poznali Krasnala Gapcia, z którym układali alfabetycznie książeczki. Spotkanie z pierwszakami odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie dzieci mogły wypożyczyć do domu interesującą książeczkę.

zdjęcia z zajęć


    W tych dniach dzieci z oddziałów "zerowych" po raz pierwszy odwiedziły naszą szkolną bibliotekę. Bardzo serdecznie przyjęła dzieci pani bibliotekarka, Magdalena Szlaszyńska, która opowiedziała o funkcji biblioteki. Maluchy z wielkim zainteresowaniem obserwowały wyposażenie nowo poznanego miejsca oraz zadawały mnóstwo pytań pani bibliotekarce. "Zerówkowicze" mogły również przeglądnąć regały z bajeczkami, które w przyszłości będą wypożyczały. Wysłuchali głośnego czytania pani Magdy wiersza „Pstra kokoszka”. Poznały Krasnala Gapcia i ułożyli z nim książeczki segregując je kolorami oraz wielkością (od największej do najmniejszej i od najmniejszej do największej). Na zakończenie spotkania otrzymały kolorowankę.

zdjęcia z zajęć


    W czerwcu odbyło się uroczyste zakończenie zajęć bibliotecznych z cyklu „Zaczarowany Świat Bajek”. W roku szkolnym 2011/2012 spotykaliśmy się raz w miesiącu (6 lekcji). Głównym celem zajęć było rozwijanie aktywności czytelniczej naszych uczniów, rozwijanie potrzeby czytania oraz rozwijanie wyobraźni. Przedmiotem naszej uwagi były również tradycje i obyczaje świąteczne (Boże Narodzenie i Wielkanoc), a także święto wszystkich dzieci czyli „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Lekcjom towarzyszyły też mini wystawki. Podczas ostatniego spotkania zerówkowicze wysłuchały bajki oraz otrzymały pamiątkowe kotyliony. Wszystkie dzieci zadowolone z uśmiechniętymi buziami opuściły mury biblioteki aby po wakacjach samodzielnie wypożyczyć i przeczytać książkę.

pozostałe zdjęcia


DNI RODZINY- KOCHANE NASZE MAMY

        W ramach trwających XIV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny 2012 w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia czytelnicze z naszymi zerówkowiczami. Tematem naszego spotkania była MAMA. Dzieci chętnie opowiadały, za co kochają swoją mamę. Podczas zajęć wysłuchały książkę pt. „Kocham was moje zajączki”. Zerówkowicze posadziły kwiaty w ogródku dla Mamy. Każdy otrzymał kwiatek, który przypiął do tablicy. Wspólnie ułożyliśmy kwiaty w prawidłowej kolejności wg cyfr od 1 do 16 oraz liczyliśmy je w grządkach (zbiorach). Następnie razem odwróciliśmy kwiaty na drugą stronę, gdzie na każdym z nich znajdowała się niespodzianka jedna litera. Odczytaliśmy ukryte hasło: KOCHANE NASZE MAMY. Na zakończenie spotkań klasy zerowe tworzyły krąg kończący zajęcia, w którym odpowiadały na pytanie: Co Ci się podobało na dzisiejszych zajęciach? oraz otrzymały kolorowankę.

zdjęcia z zajęć


Gość w bibliotece

        30 kwietnia oraz 8 i 9 maja 2012 r. w bibliotece szkolnej mieliśmy zaszczyt gościć panią Agnieszkę Makarewicz bibliotekarkę z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Nasz gość przeczytał naszym małym słuchaczom z zerówek książkę pt. „Franklin i książka z biblioteki” oraz jedną z przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Pani Agnieszka przygotowała nam różne zabawy. Wykonaliśmy wspólnie latawce, które z miłą chęcią testowaliśmy na dworze. Każda grupa zerówkowiczów w ramach podziękowania za wizytę podarowała przygotowany upominek w postaci pracy plastycznej.

        więcej zdjęć jest tutaj


    Dnia 29.03. 2012 roku w holu szkoły pojawiły się stoły z książkami. Biblioteka szkolna zorganizowała "Kiermasz Taniej Książki" korzystając z oferty wydawnictwa Egmont, z którym aktywnie współpracuje. Rodzice, nauczyciele mogli po stosunkowo okazyjnej cenie zakupić coś miłego dla oczu i duszy.


Spotkanie autorskie z Grażyną Serafin

    W środę 28 marca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Panią Grażyną Serafin - autorką książek dla dzieci.

    Pisarka urodziła się w Lipsku nad Biebrzą. W Suwałkach mieszka od 21 lat. Na co dzień jest mamą dwóch córek i nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 2. Do tej pory autorka wydała książki: ,,Za siódmą chmurką'', ,,Trzy słońca'', ,,Bajeczki z Zarynku'', ,,Bajkowe Suwałki'', „Landrynkowe bajeczki”. Pisarka od paru lat na antenie Radia 5 prowadzi autorską audycję ,,Bajki z Aniołem''. W 2011 roku została laureatką ogólnopolskiego konkursu literackiego na bajkę dla dzieci organizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Twórczych i Naukowych FOSTER.

    W spotkaniu uczestniczyli nasi pierwszoklasiści. Słuchali z zainteresowaniem opowiadań oraz historyjek autorki. Pisarka bardzo chętnie odpowiadała na pytania dzieci, prezentowała swoje książki i zachęcała je do tworzenia własnych tekstów.

    Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli kupić książki autorki i poprosić o autograf. Nasza biblioteka szkolna zakupiła 2 książki „Bajeczki z Zarynku” oraz „Landrynkowe bajeczki”.

Zdjęcia ze spotkania


Wiosenne bajanie  

     W marcu bibliotekę odwiedziły nasze maluchy z zerówek. Tematem spotkań była wiosna i jej zwiastuny. Dzieci opowiadały o zachodzących w przyrodzie zmianach, budzących się do życia roślinach oraz o cechach wiosennej pogody. Zerówkowicze oglądając zdjęcia w książce poznali nazwy wiosennych kwiatów. W trakcie lekcji bibliotecznej wysłuchały historię pewnego zajączka w książce pt. „Wiosna, panie bocianie” Wiesława Drabika. Wspólnie wykonały „zerówkowy kwiatek” oraz pomogły zajączkowi uporządkować jego „warzywny ogródek”.

Zabawa „Kwiatki” ożywiła uczestników i bardzo przypada im do gustu. Na koniec dzieci otrzymały smakołyk zajączka - słodką marchewkę. Więcej zdjęć znajduje się tutaj.

Od 1 marca br. w bibliotece trwa kiermasz taniej książki.

W ofercie książki popularnonaukowe, słowniki, poradniki, książki kucharskie, powieści dla dzieci i młodzieży, książki historyczne, klasyka polska i obca, literatura współczesna. Wszystkie książki w atrakcyjnej cenie do nabycia w godzinach otwarcia biblioteki, czyli od 7.30 do 14.30.

W czwartek 29 marca 2012 r. o godzinie 16:00 będzie można nabyć książki w holu szkoły.

Zapraszamy, będzie to wyjątkowa okazja do nabycia książek. Z pozyskanych z kiermaszu funduszy zakupimy nowe książki do biblioteki szkolnej.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

    Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w dniach od 22-24 listopada 2011 roku zerówki odwiedziły bibliotekę szkolną. Wszystkie dzieci przybyły w towarzystwie…swoich ulubionych pluszaków. W tych dniach dzieci zapoznały się z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, z bohaterami literackimi poprzez układanie puzzli sylwetek misiów ćwicząc swoją spostrzegawczość wzrokową. Poznaliśmy misia Franka wspólnie uzupełnialiśmy jego sylwetę brakującymi elementami. Pokazał on nam, która to lewa strona, a która to prawa. Zerówkowicze miały możliwość przedstawienia swojego ulubionego misia przyniesionego do biblioteki oraz dowiedziały się, że miś pluszowy jest najlepszym przyjacielem dziecka i trzeba go szanować jak również inne zabawki. Na koniec zajęć nasze głodne małe misie poczęstowały się ,,słodkim małym co nieco”.

    25 listopada również nasze gimnazjum włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Aż trudno uwierzyć, że prawie wszyscy przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. W czasie przerw i na zajęciach gimnazjalistom towarzyszyły pluszowe maskotki. Warto było: posiadacz Pluszowego Misia był w tym dniu zwolniony z odpowiedzi. Na długiej przerwie właściciele "pluszków" mogli sobie zrobić zdjęcie ze swoją maskotką. W tym dniu dla gimnazjalistów odbyła się również akcja charytatywna "Podaruj Dzieciom Misia".  Zebraliśmy 26 sztuk maskotek.
   
Odbyły się także w naszej szkole dwa konkursy:

1.     Konkurs plastyczny pod hasłem „Mój Przyjaciel Miś” dla klas od 0 do III.

2.     Konkurs literacki na opowiadanie  „Ja i mój miś” dla klas IV-VI.

Przygotowania trwały kilkanaście dni, podczas których dzieci w różnorodnej formie: plastycznej, literackiej wyrażały swoją sympatię dla pluszowego misia. Do 22 listopada dzieci składały swoje prace do biblioteki szkolnej.  28 listopada 2011 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursów i uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO “MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”:

KLASY O: Gabrysia Torebko, Miłosz Skrzypiec, Maja Chmielewska

Wyróżnienie: Magdalena Milewska

KLASY I-III:
I miejsce:
Klaudia Królikowska, Dominika Stasiak
II miejsce: Weronika Giero
III miejsce: Jakub Kneć

Wyróżnienie:
Kamila Domel, Olga Dobiecka, Weronika Drażba, Martyna Kasprzyk, Jakub Gościewski

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO NA OPOWIADANIE „JA I MÓJ MIŚ”:

KLASY IV-VI:
I miejsce:
Przemysław Piekarski
klasa V b
II miejsce: Gabriela Dobiecka klasa IV a
III miejsce: Aleksandra Wasilewska klasa V a

Wyróżnienie:
Agnieszka Domoracka klasa IV a

Wyświetl wszystkie zdjęcia.


JESIEŃ W BIBLIOTECE

W dniach 26-28 października 2011 roku grupy zerowe odwiedziły bibliotekę szkolną. Zajęcia rozpoczęły się powitaniem dzieci „Iskierką przyjaźni”.

Spotkania z grupami zerowymi przebiegały pod hasłem „Jesień w bibliotece”, więc nie mogło zabraknąć zagadek słownych o tej porze roku.

 

Każdy otrzymał listek, który przykleił do planszy z drzewami. Wspólnie liczyliśmy liście w zbiorach oraz porównywaliśmy liczebność zbiorów przez układanie elementów.

Na zakończenie spotkań klasy zerowe tworzyły krąg kończący zajęcia, w którym odpowiadały na pytanie: Co Ci się podobało na dzisiejszych zajęciach?. Odpowiedzi były różne np. przeczytana książka, zagadki, liczenie i układanie liści w zbiorach oraz pani bibliotekarka z uszami królika.

 

Każda klasa zerowa zrobiła sobie zdjęcie grupowe z panią prowadzącą zajęcia i otrzymała kolorowanki.


Klasa „0a”


Klasa „0b”


Klasa „0c”

                                                                                                                                        Magdalena Szlaszyńska