Plan zajęć edukacyjnych w klasie drugiej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018
Plan zajęć edukacyjnych w klasie drugiej w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018


Nasi absolwenci z wizytą w szkole

    W poniedziałek (7.05.2018) odwiedzili nas uczniowie różnych szkół ponadgimnazjalnych. Uczą się oni w następujących szkołach: Europejskie Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu, Technikum Technologii Żywności w Ełku, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku, Technikum Leśne w Białowieży. Z wrocławskiej szkoły przybyła do nas Daria, z LO m.in. Czarek i Zuzia, a z Technikum Leśnego – Michał. Uczniowie przyszli do nas, aby opowiedzieć nam o tym, co czeka nas po gimnazjum i czego możemy się w danej szkole spodziewać.
    Michał na co dzień w szkole chodzi ubrany w mundur. Przedstawił nam prezentację o swojej szkole. Uczniowie odbywają tam praktyki na terenie nadleśnictw w Białowieży i Bielsku. W Technikum Leśnym można uczęszczać na różne zajęcia dodatkowe/koła zainteresowań, np.: koło łowieckie, koło pszczelarskie. Odbywają się również terenowe wycieczki ornitologiczne. Szkoła posiada również strzelnicę. Można też nauczyć się grać na rogu myśliwskim. Po ukończeniu takiej szkoły można pracować np. w straży granicznej, służbie celnej, lasach państwowych, jako policjant.
    Daria z Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu również opowiedziała nam trochę więcej o swojej szkole. Na przykład to, że otrzymała miano najlepszego liceum mundurowego w województwie dolnośląskim. Do wyboru ma się pięć klas: wojskową, policyjną, prawniczą, media cyfrowe, trener personalny, ratownik medyczny. Po ukończeniu takiej szkoły można zostać wojskowym, policjantem, strażakiem itd. Dziewczyny opowiadały też o warunkach mieszkania w bursach. Mówiły, że jest to dla nich wygodne – nie muszą codziennie dojeżdżać z domu do szkoły.
    Miło było usłyszeć, że uczą się dobrze, są zadowoleni ze swoich wyborów. Daria, Zuzia i Czarek będą już w przyszłym roku zdawać maturę. Życzymy im wielu sukcesów, wytrwałości, a także miłego wypoczynku podczas wakacji. Przed nami jeszcze co najmniej rok nauki i dopiero wybór kolejnego etapu edukacyjnego.

Wiktoria Kaler – II a G1

więcej zdjęć


Spotkanie uczniów z żołnierzami NATO

    7 marca 2018r. uczniowie klas II, III gimnazjum oraz klas VI spotkali się z żołnierzami amerykańskimi stacjonującymi w naszym województwie w ramach działań NATO. Spotkanie odbyło się na hali Lega w Olecku. Porozumiewaliśmy się w języku angielskim, ale oczywiście do każdej grupy był przydzielony tłumacz, który pomagał w zrozumieniu rozmowy.  Uczestniczyliśmy w ćwiczeniach zorganizowanych przez żołnierzy, grach zespołowych i pokazie sprzętu wojskowego.  Żołnierze amerykańscy przedstawili nam zasady gry w Football Amerykański. Po zapoznaniu się z nimi mogliśmy wspólnie zagrać. Na zakończenie spotkania wszyscy zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i rozeszliśmy się do szkół. Po przyjściu, na poradnictwie zawodowym rozdzieliliśmy się na grupy i na dużych kartkach wypisywaliśmy umiejętności jakie powinien posiadać żołnierz oraz jakimi posługuje się narzędziami w swojej pracy. Nie było to zbyt trudne wyzwanie po tak dobrym przeszkoleniu.

Wiktoria Chmielewska – II B G1

więcej zdjęć


 „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.”
Konfucjusz

    30 listopada 2017r. na lekcję poradnictwa zawodowego przyszły do nas Panie z PCWE w Olecku zajmujące się doradztwem zawodowym, ponieważ w II klasie rozmawiamy o racjonalnym wyborze pracy, zawodu. Lekcja ukazywała różne rodzaje zawodów i grupy zawodowe, tzn.:
Człowiek – przyroda.
Czyli zawody, w których praca wymaga kontaktu z przyrodą,
np. biolog, mikrobiolog, weterynarz, zootechnik, leśnik, rybak, rolnik, ogrodnik.
Człowiek – technika.
Czyli zawody, w których praca związana jest z wydobywaniem i przetwarzaniem surowców, obróbką różnorodnych materiałów, produkcją dóbr materialnych, eksploatacją urządzeń,
np. mechanik samochodowy, murarz, cieśla, stolarz, inżynier budowlany, inżynier mechanik, elektryk.
Człowiek – człowiek.
Czyli zawody związane z pracą wymagającą stałego kontaktu z ludźmi,
np. nauczyciel, lekarz, pielęgniarka, psycholog, adwokat, sędzia, sprzedawca, dziennikarz, kelner.
Człowiek – dane/system znaków.
Czyli zawody związane z posługiwaniem się systemem znaków i pojęć umownych, jak cyfry, znaki kartograficzne, znaki stenograficzne, kody,
np. informatyk, matematyk, fizyk, programista, ekonomista, astronom, tłumacz.
Człowiek – działalność artystyczna.
Czyli zawody związane z działalnością artystyczną: muzyczną, plastyczną, aktorsko-sceniczną,
np. plastyk, rzeźbiarz, konserwator dzieł sztuki, muzyk, aktor, architekt, dekorator wnętrz.
    Po przedstawieniu w/w grup zawodowych, rozmawialiśmy jak dobrze dobrać swój wymarzony zawód i jaka powinna być praca dla każdego z nas. Po 45 minutach, które upłynęły bardzo szybko Panie pożegnały się z nami
i zapewniły nas o ponownym przyjściu za tydzień. Tak też się stało. Już 7 grudnia br. Panie odwiedziły nas ponownie.  Tym razem przygotowały testy, w których musieliśmy wybrać jeden z dwóch zawodów przedstawionych w 100 ramkach. Po wybraniu odpowiednich zawodów i poprawnym dodaniu liczb z kolumn i wierszy powstał odpowiedni rodzaj, grupa naszego zawodu. Grup było 10 czyli mechanika, rachunkowość, handel, język, zawody wyższego wykształcenia, strefa społeczna, kontakt z ludźmi, transport, aktywność, zawody na świeżym powietrzu. Po narysowaniu wykresu każdy mniej więcej wiedział, jaka grupa zawodów będzie dla niego najlepsza. Po krótkiej rozmowie z prowadzącymi zajęcia zakończyły się.
    Podsumowując - zajęcia były ciekawe, gdyż dowiedzieliśmy się kto i jak może pomóc w wyborze zawodu oraz czym mamy się kierować. Taka lekcja bardzo się nam przydała i trochę rozwiała nasze wątpliwości co do dalszej przyszłości.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i cenne uwagi.

Krzysztof Bielawski – II b G1
Krystian Kozłowski – II b G1


Plan zajęć edukacyjnych w klasie drugiej w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017
Plan zajęć edukacyjnych w klasie drugiej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017


    Dnia 5 czerwca 2017 klasa II „b” na zajęciach poradnictwa zawodowego miała przyjemność gościć Panią Katarzynę Wasilewską. Pani Kasia uczy w naszej szkole języka angielskiego, jednakże jest również rezerwistą – należy do Narodowych Służb Rezerwowych (NSR). Opowiadała nam jak wygląda czteromiesięczne szkolenie i jakie są wymagania do wykonywania tego zawodu. Dowiedzieliśmy się, że w pracy w wojsku kluczowe są silna psychika, dobra kondycja oraz zaangażowanie. Pani Kasia opowiadała nam także jak wyglądał jej plan dnia podczas szkolenia. Uczestniczyła w zajęciach takich jak taktyka, obrona przeciwlotnicza i przeciwko broni masowego rażenia, pierwsza pomoc, szkolenie ogniowe, WF oraz szkolenie inżynieryjno – saperskie. Najbardziej podobało się jej strzelanie z broni palnej. Powodem, dla którego Pani postanowiła przystąpić do służby wojskowej było zapewnienie rozwoju oraz stałej pracy i jest to swego rodzaju wyzwanie.
    Było to bardzo ciekawe spotkanie i na pewno wiele osób z naszej klasy zaciekawiło się tym zawodem. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas!

Emilia Czajewska i Klaudia Fiećko, kl II „b”

więcej zdjęć


100 pytań do…

    15 maja odwiedziły nas dwie Panie pracujące w ZST w Olecku – Marzena Kaplińska i Anna Pogorzelska. Naszym zadaniem było za pomocą zadawanych pytań odgadnąć zawód wyuczony i wykonywany przez panią Marzenę Kaplińską. Po serii kilku ogólnych pytań z naszej strony Kamil domyślił się, że p. Marzena pracuje jako doradca zawodowy w tej szkole. Pani Marzena potwierdziła, ale powiedziała, że pracuje również jako nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w tej szkole. Jako doradca zawodowy p. Marzena zwróciła nam uwagę na dobre poznanie siebie, swoich zainteresowań aby można było w przyszłości wybrać odpowiednią szkołę ponadgimnazjalną, studia i zawód, który w przyszłości stanie się naszą pasją. Tego nam szczerze życzyła.

Paulina Krejpcio – II A

Podatki w otaczającym świecie

Druga godzina poświęcona była na różnego rodzaju zadania ekonomiczne. Panie rozmawiały z nami na temat rachunkowości, obejrzeliśmy ciekawą prezentację związaną z tym tematem . Później wykonywaliśmy plakaty i różne zadania wyliczając np. procenty. Były to zajęcia bardzo urozmaicone, praktyczne i w ciekawy sposób poprowadzone. Panie były tak miłe, że na zakończenie zajęć podarowały nam piękne breloczki i zakładki.

Paulina Krejpcio i Gabrysia Sidorowicz – II A

więcej zdjęć


     24 kwietnia 2017 roku uczniowie klas II Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odwiedzili Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych na ul. Gołdapskiej w Olecku. Głównym celem było zapoznanie się z bazą edukacyjną tejże szkoły oraz kierunkami kształcenia. Przewodnikami byli p. Cecylia Chilińska i p. Marcin Prusko.
    Pani pedagog i doradca zawodowy w ZSLiZ zapoznała nas z głównymi kierunkami kształcenia, jak: technik logistyk ze specjalnością wojskową, technik hotelarstwa ze specjalnością barman/barista, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych ze specjalnością promocja zdrowia, technik geodeta, technik rolnik ze specjalnością mechanika maszyn rolniczych. Następnie podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy bazy szkoleniowe, w których uczniowie przygotowują się do w/w zawodów. Wyposażenie jest naprawdę nowoczesne. Zostaliśmy poczęstowani wykonanymi przez uczniów faworkami oraz różnymi rodzajami koktajli (oczywiście bezalkoholowymi). Spotkanie zakończyliśmy wizytą w budynku głównym, gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne z przedmiotów ogólnych. Duże wrażenie zrobiło na nas również: boisko szkolne i siłownia plenerowa. Mamy ogólny już obraz szkoły, w której być może po ukończeniu gimnazjum rozpoczniemy kolejny etap edukacyjny. Spędziliśmy czas naprawdę miło i pożytecznie. Stwierdziliśmy, że warto poznać placówkę, w której chcemy kontynuować naukę.
    Dziękujemy p. Cecylii Chilińskiej i p. Marcinowi Prusko za interesujące przekazanie informacji o kierunkach kształcenia w ZSLiZ w Olecku.

Maciej Pieczulis, Bartosz Łapszys i Bartosz Staszewski - uczniowie klasy II A

więcej zdjęć


    W dniach 19 stycznia i 6 lutego 2017 roku mieliśmy zaszczyt gościć panią Krystynę Zdan i panią Magdalenę Sadłowską z PCWE w Olecku na lekcjach poradnictwa zawodowego. Panie przeprowadziły warsztaty w oparciu o prezentację pt. „Z jakim zawodem jest mi po drodze?” oraz test mający na celu określenie naszej grupy zawodu. Omawialiśmy poszczególne grupy zawodów, takie jak: człowiek- człowiek, człowiek- działalność artystyczna itd. Braliśmy czynny udział w zajęciach dotyczących naszej przyszłości. Mogliśmy zadawać różne pytania, na które panie starały się nam odpowiedzieć. Podczas rozwiązywania testu musieliśmy wybierać pomiędzy różnymi profesjami. Często wybór był trudny, ale udało się nam. U niektórych z nas wynik z jednej grupy górował nad innymi, u innych wszystkie wyniki były w miarę równe. Następnie omówiliśmy wszystkie możliwości związane z naszymi zainteresowaniami, np.: mechanika, rachunkowość, handel, lingwistyka itd. Na koniec spotkania wypłynęła piękna sentencja – należy wybrać zawód dla nas, a nie nas do zawodu. Panie zaprosiły nas do złożenia wizyty w PP-P w Olecku w celu głębszego poznania swoich preferencji zawodowych.
    Dziękujemy za spotkanie.

Maciej Pieczulis – II A

więcej zdjęć


Akademia Młodego Obywatela

    Spotkanie na ten temat odbyło się 04.10.2016r.(wtorek) na drugiej godzinie lekcyjnej dla klas II gimnazjum. Pani Celina Górska - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - opowiadała nam o projekcie, który będzie realizowany w przyszłym roku. Do projektu zapraszała młodzież gimnazjum, która chce włączyć się w aktywne działania na rzecz innych. Pani dyrektor poinformowała również o tym, iż projekt wymaga zaangażowania, pomysłowości oraz współpracy.

Madzia Pilichowska i Kaja Selwocka kl. IIB

więcej zdjęć



Plan zajęć edukacyjnych w klasie drugiej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016
Plan zajęć edukacyjnych w klasie drugiej w drugim semestrze roku szkolnego 2015/2016


   Drugi semestr uczniowie klas drugich rozpoczęli od wykonania drzewa genealogicznego – „Zawody naszych przodków”. W tym celu każde z nas przeprowadziło wywiad z rodzicami i wykonało rodzinne drzewo genealogiczne. Na zajęciach przedstawialiśmy efekty swoich poszukiwań. Następnie połączyliśmy nasze prace w jedno drzewo klasowe. Celem pracy było odnalezienie wspólnych zainteresowań zawodowych. Wyniki są na zamieszczonych zdjęciach.
Emilka Naruszewicz – kl. II b

 


     5 i 17 maja 2016r. miało miejsce spotkanie uczniów klas drugich naszego gimnazjum z paniami z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Olecku - p. Krystyną Zdan i p. Magdaleną Sadowską. Spotkanie miało tytuł „Z jakim zawodem mi po drodze?”. Pani Krystyna przedstawiła nam grupy zawodów, np. człowiek- człowiek, człowiek-narzędzia. Każdy typ został nam dokładnie omówiony. Podawano nam cechy jakimi powinien lub nie powinien się odznaczać kandydat do danego zawodu. Na przykład, czy dla nauczyciela służy wada wymowy? Dlaczego dokładność potrzebna jest architektowi? Na koniec pani Magdalena rozdała nam testy. Z pary zawodów mieliśmy wybrać jeden - bardziej dla nas atrakcyjny. Wynik testu pokazał nam grupy zawodów, które odpowiadają naszym zainteresowaniom. Niektórym ten test na pewno w mniejszym lub większym stopniu pomógł w zaplanowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej. Młodzież obejrzała prezentację, wysłuchała też wielu dobrych rad. Wykonując test weszliśmy na wyższy szczebel wiedzy na temat zawodu. W razie występujących wątpliwości Panie zachęcały nas do skorzystania z indywidualnych usług Poradni.

Asia Łuszczyńska – II a
Marcel Makal – II b

więcej zdjęć
 


O kształceniu zawodowym i nie tylko…

    18 marca uczniowie klas drugich gimnazjum gościli w naszej szkole p. Marka Góryńskiego, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Głównym tematem spotkania było uświadomienie nas, jakie są dobre i złe strony wyboru różnych typów szkół ponadgimnazjalnych.
    Pan dyrektor w swojej prezentacji omówił kształcenie młodzieży i dorosłych. Poinformował, jak działają i jakie dają możliwości dalszego kształcenia. Wytłumaczył też, na czym polega przenoszenie się z jednej szkoły do drugiej w trakcie roku szkolnego i jakie są tego skutki. Poruszone zostały też takie tematy, jak:
- Dlaczego warto się uczyć ?
- Czym jest zawód ?
- Co zyskujemy kończąc szkołę ponadgimnazjalną typu zawodowego ?
Ważnym stwierdzeniem było: „Zawsze można uzupełnić wykształcenie”. Pod koniec zajęć dyskutowaliśmy o najbardziej popularnych zawodach.
    Spotkanie z p. Markiem Góryńskim na pewno pomoże wielu uczniom w wyborze odpowiedniej szkoły i zdobyciu wymarzonego zawodu.

Weronika Skorupska – kl. II b

więcej zdjęć


Zawodowy rodzic

prezentacja Alicji Dembińskiej
prezentacja Miłosza Myszkiewicza
prezentacja Szymona Ropel
prezentacja Weroniki Skorupskiej


     Na 2 ostatnich lekcjach poradnictwa zawodowego rozmawialiśmy na temat człowieka sukcesu. Uświadomiliśmy sobie jakie trzeba spełnić warunki aby zostać człowiekiem sukcesu, a także jakie trzeba mieć cechy i wartości. Szukaliśmy dziedzin, w których ludzie odnieśli sukces np. w sporcie (Leo Messi, Cristiano Ronaldo), muzyce (Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski), polityce (Andrzej Duda, Ryszard Kalisz). Wykonaliśmy projekt t-shirtu człowieka sukcesu, gdzie każdy z nas inaczej pojmuje człowieka sukcesu, co zostało uwidocznione na naszych projektach. Na zakończenie zajęć omawialiśmy nasze projekty i odpowiadaliśmy na pytania koleżanek i kolegów z klasy.

Sebastian Selwocki KL. IIB


22 IX 2015

     Dnia 22 września zajęcia poradnictwa zawodowego klasy II a poprowadził pan psycholog, Robert Sienica. Rozmawialiśmy o motywacji oraz sposobach zmotywowania się do wykonywania obowiązków. Dowiedzieliśmy się o tym, jak świat i inni ludzie wpływają na nasze potrzeby oraz kiedy zaczynamy myśleć samodzielnie, mieć swoje zdanie. Omówiliśmy książkę, w której zawarte były wskazówki o dobrych nawykach, które ułatwią nasze życie. Nauczyliśmy się nadania sobie dobrej rutyny. Myślę, że ta lekcja pomogła uporządkować swój czas oraz zmotywować się do działania.

Gabriela Dobiecka

więcej zdjęć


Plan pracy w drugim semestrze 2014/2015


Podziękowanie

    Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie w sposób bardzo interesujący lekcji poglądowej na temat charakteru i środowiska pracy w zawodzie strażaka Panu Komendantowi Powiatowemu PSP w Olecku st. bryg. Janowi Mrozowi oraz Panom strażakom: asp. sztab. Markowi Truchanowi, mł. asp. Tomaszowi Cichockiemu, st. ogn. Mariuszowi Słabińskiemu, mł. ogn. Sławomirowi Jarmołowiczowi, sekc. Tomaszowi Zielińskiemu, sekc. Rafałowi Siwikowi i st. str. Karolowi Sejnowskiemu. Życzymy samych spokojnych służb oraz wiele zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Uczniowie klasy II b ZS w Olecku
Osiedle Siejnik

więcej zdjęć


     W dniach 1 i 28 kwietnia na naszych zajęciach gościliśmy pana Marka Góryńskiego – dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Cel spotkania - poznanie systemu kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej i technikum. Pan dyrektor omówił zawody, w jakich kształcona jest młodzież na tych poziomach, np. ślusarz, piekarz, sprzedawca, fryzjer, technik mechanik, technik informatyk, technik ekonomista i inne. Na przykładach omówiony został cały cykl kształcenia i zdawania egzaminu, w tym cechowego i państwowego (nie wiedzieliśmy, co to jest i czym się od siebie różnią). Dowiedzieliśmy się, że uczniowie zajęcia praktyczne mają w zakładach pracy lub w szkole. Uczą się np. w klasach wielozawodowych. Wyjeżdżają na miesięczne kursy zawodowe zgodne z kształceniem zawodowym do innych miast. Egzaminy składają się z części teoretycznej i praktycznej.
    Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się, że nie jest tak łatwo uczyć się i jednocześnie przygotowywać się praktycznie do zawodu, ale w inny sposób nie da się tego zrobić. Musi być teoria i praktyka. Mamy jeszcze rok do zastanowienia się. Niektórzy z nas z pewnością przekroczą mury tej szkoły, by zdobyć któryś z tych zawodów.

Przemek P. i Michał P. – II b

więcej zdjęć


     Pani Teresa Woźniak – doradca zawodowy w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku była gościem na dzisiejszych zajęciach. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji związanych z wyborem kierunku kształcenia ponadgimnazjalnego i wyboru zawodu. Pani Woźniak w oparciu o prezentację – „Co po gimnazjum?” omówiła, czym powinniśmy kierować się w wyborze nowej szkoły, czy zawodu np. własnymi zainteresowaniami, umiejętnościami, temperamentem, cechami charakteru, zdrowiem. Zwróciła nam uwagę na to, że dobrze byłoby, abyśmy dokonywali analizy własnych sukcesów i osiągnięć, byli aktywni, uczestniczyli w życiu szkoły, środowiska, na co dzień sprawdzali się, w czym jesteśmy dobrzy. Omówiła krótko typy szkół ponadgimnazjalnych (zasadniczą szkołę zawodową, liceum ogólnokształcące i technikum).
    Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy krótkie informacje na temat nauczanych przedmiotów w poszczególnych klasach, dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych w naszym liceum.
    To spotkanie niektórym z nas uświadomiło, że najwyższy czas zacząć poważnie myśleć o swojej przyszłości. Powinniśmy wiedzieć, kim chcemy być, rozwijać własne zainteresowania, nie zatrzymywać się w miejscu.

Daria Dopierała (II a)
Asia Węgiel i Kasia Luty (II b)

więcej zdjęć


100 pytań do…

    O pracy przy zabytkach trwałych na dzisiejszych zajęciach opowiadała nam pani Patrycja Kopiczko – inspektor ochrony zabytków.
    Ale droga do odkrycia zawodu, jaki pani Patrycja wykonuje była trudna i nie do końca odgadliśmy go. Nie wiedzieliśmy czym nasz gość zajmuje się. Naszym zadaniem było w domu przygotować pytania, które miały nas naprowadzić na trop zawodu np. pytaliśmy ogólnie o wykształcenie, charakter pracy, plusy i minusy tego zawodu, narzędzia, jakimi się posługuje i inne. My pytaliśmy, pani Patrycja odpowiadała na nie tak, aby nie zdradzić wykonywanego zawodu. Z naszej strony padały różne propozycje, np. geodeta, dziennikarz, pedagog, archeolog, leśniczy, architekt, komornik i wiele innych. Po wielu próbach jednak udało się odgadnąć co to za zawód z pomocą naszego gościa.
Dowiedzieliśmy się, że pani Patrycja ukończyła wyższe studia mgr na uniwersytecie w Toruniu na wydziale historii sztuki, studia podyplomowe w Krakowie – muzealnictwo. Pracuje w wyuczonym zawodzie, lubi tę pracę, która przynosi jej satysfakcję chociaż zarobki są niewielkie. Część pracy pani wykonuje w biurze, a część w terenie. Jej narzędzia to komputer, aparat fotograficzny, kompas, a nawet metrówka . Pracuje już 5 lat w tym zawodzie. Duże znaczenie w pracy ma znajomość fachowych pojęć, dobry kontakt z ludźmi. Opiekuje się zabytkami z terenu dwóch powiatów: suwalskiego i augustowskiego. Obejrzeliśmy ciekawe zdjęcia niektórych zabytków, np. śluzy Kanału Augustowskiego, ruiny gotyckiego kościoła w Mieruniszkach, pomniki, ogrodzenia, budynki itp.
    Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy nową propozycję zawodu, który możemy wykonywać w przyszłości, ale droga do niego jest trudna. Trzeba dużo czytać książek fachowych, główne przedmioty to język polski, historia, historia sztuki, wiedza o kulturze, języki obce.
    To spotkanie pokazało nam, że miło jest pracować w takim zawodzie, który daje możliwość rozwoju i satysfakcję. Skłoniło to nas do zastanowienia się nad przyszłością.

18.03.2015  Weronika Karczewska (II b), Ania Kopycka, Czarek Białowąs (II a)

więcej zdjęć


     Dnia 4.03.2015r. nasze gimnazjum odwiedziła pani Barbara Taraszkiewicz, która zajmuje sie doradztwem zawodowym i pracuje w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku. Spotkanie zorganizowała pani Jadwiga Zdan, za co jesteśmy jej wdzięczni. Pani Barbara przedstawiła nam proces kształcenia w dwóch kierunkach technicznych: technik logistyk ze specjalnością wojskową oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Zrobiła to w bardzo interesujący sposób. Opowiedziała nam również na czym polega jej praca z młodzieżą w szkole ponadgimnazjalnej. Byliśmy pod wrażeniem tego, w jaki sposób potrafi do niej dotrzeć . Wszyscy słuchaliśmy z dużym zaciekawieniem. Bardzo podobało nam się zorganizowane spotkanie.

Weronika Grądzka – kl.II a

więcej zdjęć