Plan zajęć edukacyjnych w klasie trzeciej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019
Plan zajęć edukacyjnych w klasie trzeciej w drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019

Plan zajęć edukacyjnych w klasie trzeciej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018

Plan zajęć edukacyjnych w klasie trzeciej w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018


„Wybierz sobie zawód, który lubisz, a nie będziesz musiał pracować całe życie”

    To motto Konfucjusza przyświecało uczniom rocznika 2015/2016 przez trzy lata podczas pracy nad realizacją innowacji pedagogicznej – ” Świadomie wybieram swoją przyszłość edukacyjną i zawodową”. Życzę wszystkim absolwentom naszego gimnazjum spełnienia swoich marzeń edukacyjnych i zawodowych. Dziękuję za to, że byliście wytrwali, odpowiedzialni, zaangażowani w swój rozwój.

Jadwiga Zdan
Doradca zawodowy


VII Targi Edukacyjne 2018/2019

    W piątek 13 kwietnia 2018r. o godzinie 12:00 w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się siódme Targi Edukacyjne. Gościliśmy u siebie również uczniów ze szkoły w Babkach Oleckich oraz z Judzik, którzy mogli zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych, m.in. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku, Zespołu Szkół Technicznych w Olecku oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku. Przedstawiciele szkół zaprezentowali swoje programy nauczania oraz profile, które będziemy mogli wybrać w nowym roku szkolnym. Każda ze szkół miała swoje stoisko, gdzie uczniowie gimnazjum mogli otrzymać ulotki promujące daną szkołę, kierunki kształcenia oraz podania do rekrutacji. Wielu uczestników również rozmawiało z uczniami, aby prosto od nich dowiedzieć się jak jest w szkole. Tegoroczne targi upłynęły w miłej i przyjemnej atmosferze pełnej zabawy i atrakcji. Najodważniejsi ze wszystkich pozwolili sobie krótkotrwało pomalować włosy, zrobić makijaż lub doczepić pasemko do włosów.
    Podczas spotkania uczennice naszej szkoły zaprezentowały także wyniki ankiety dotyczącej wyboru szkoły przez gimnazjalistów. Targi zostały zorganizowane pod czujnym okiem doradcy zawodowego pani Jadwigi Zdan przez uczniów klas III A i B gimnazjum.
    Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie naszej szkoły i zapraszamy ponownie w przyszłym roku!

Emilia Czajewska III B i Bartosz Łapszys – IIIA G1

wyniki ankiety

więcej zdjęć


Pierwszy dzień wiosny

    W pierwszy dzień wiosny (tj. 21.03.2018) mieliśmy przyjemność wziąć udział w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku. Zaproszeni byli również przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych z naszego miasta. Celem spotkania była prezentacja ofert edukacyjnych na rok szkolny 2018/2019. Młodzież zaprezentowała nam w zabawny sposób nowe kierunki kształcenia. Po ciekawych prezentacjach zostaliśmy zaproszeni na mały poczęstunek, po którym nadszedł czas na oglądanie klas, w których czekali na nas nauczyciele uczący danych przedmiotów. Od nich mogliśmy otrzymać odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące kształcenia w liceum. Było to dla nas bardzo cenne doświadczenie. Po Targach zaplanowaliśmy już czas wolny, ale niestety okazało się, że dyrekcja zdecydowała inaczej (oczywiście dla naszego dobra) i musieliśmy wrócić do szkoły.

Patrycja Stasiukiewicz III A G1

więcej zdjęć


„Moje dziecko wybiera szkołę ponadgimnazjalną”

    22 marca 2018 roku odbyła się wywiadówka połączonych klas III gimnazjum, w której mogli uczestniczyć również uczniowie. W spotkaniu wzięły udział trzy uczennice z klasy IIIa. Na zebranie rodzicielskie przybyły Panie – Magdalena Sadłowska i Krystyna Zdan z PCWE w Olecku (psycholog, doradca zawodowy). To one rozpoczęły wywiadówkę prezentacją kierowaną do rodziców nt. „Moje dziecko wybiera szkołę ponadgimnazjalną”. Panie dawały wskazówki, jak pomóc swojemu dziecku w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Zwróciły uwagę aby znaleźć czas na szczerą i swobodną rozmowę ze swoim dzieckiem. Po prezentacji wychowawczynie przeszły do spraw organizacyjnych, pokrótce został poruszony temat naszego balu na zakończenie gimnazjum. Po ogłoszonych informacjach rodzice mogli porozmawiać osobiście z każdym nauczycielem, który uczy w naszej szkole.

Patrycja Stasiukiewicz
Kl. IIIa G1

więcej zdjęć


"Stawiam na... pracę" -szkolnictwo zawodowe a potrzeby przedsiębiorców

    W środę 22.11.2017 uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawcami prawie cały dzień spędzili poza szkołą. Otóż skorzystaliśmy z zaproszenia Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, które zorganizowało spotkanie uczniom, rodzicom, przedsiębiorcom. Informacje na temat rynku pracy przedstawiły panie z Powiatowego Urzędu Pracy. Poruszyły też temat kompetencji i umiejętności wymaganych na rynku pracy. Następnie uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, czyli ZST i ZSLiZ zaprezentowali nowe oferty edukacyjne swoich placówek w bardzo atrakcyjnej formie, szczególnie zawód technika rolnika. Można również było zasięgnąć bezpośrednio przy stoiskach praktycznych porad dotyczących wyboru kierunku kształcenia. Była możliwość bezpośredniego spotkania z pracodawcami, m.in.: Delphia Yachts Kot sp.j; DPS „Jawor” Markowskie; Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej. Zakład opiekuńczo-leczniczy; Zakłady Produkcyjno-Usługowe „Prawda” Sp. z o.o. Przedstawiciele tych zakładów podali nam wiele informacji na temat kompetencji i wymagań na rynku pracy. Podali też kilka ciekawostek na temat swoich zakładów.
    Dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie. To spotkanie skłoniło nas do przemyśleń na temat naszej dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Agnieszka Piotrak
Klasa III A G1

więcej zdjęć

 


     Dnia 17 listopada 2017 roku podczas lekcji poradnictwa zawodowego odwiedziła nas starsza koleżanka Paulina Maciejewska – absolwentka naszej szkoły, która przedstawiła nam swoją ścieżkę edukacyjną.
    Na samym początku opowiedziała o swojej nauce w liceum ogólnokształcącym, do którego musiała codziennie dojeżdżać ale tym się nie zrażała. Uczyła się w Ełku. Paulina również powiedziała nam, czym sugerowała się przy wyborze szkoły średniej i dlaczego wybrała profil matematyczno-geograficzny? Tam zainteresowała się dokładniej geografią. Obecnie studiuje na wydziale geograficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ciekawie zrelacjonowała wydarzenia z życia zwykłej studentki pełnej planów i celów do zrealizowania w przyszłości.
    Jej rady, wskazówki dały nam do myślenia.

Kacper Jakubowski
Klasa III A G1

więcej zdjęć


Wizyta Joanny Stempowicz – absolwentki naszego gimnazjum.

    Zaproszona przez panią Jadwigę Zdan, absolwentka naszej szkoły – Joanna Stempowicz była dzisiaj gościem na zajęciach z poradnictwa zawodowego. Asia opowiedziała nam o swojej ścieżce kształcenia. Po ukończeniu gimnazjum kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku ze zwiększoną ilością zajęć z matematyki i fizyki. Zwróciła nam uwagę na ciężką, samodzielną pracę jaką trzeba włożyć, aby zdać z dobrym wynikiem egzamin maturalny. Obecnie nasza koleżanka jest studentką I roku ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Opowiedziała nam o początkach swoich studiów, „wejściówkach”, kolokwiach. Odpowiadała również na nasze pytania. Podpowiedziała nam, w jaki sposób powinniśmy wybrać nową szkołę ponadgimnazjalną, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, np.: dobrą organizację czasu, planowanie, systematyczną pracę.
    Dziękujemy za miłe spotkanie, wskazówki, których nam udzieliła. Mamy nadzieję, że jeszcze nas w chwili wolnej kiedyś odwiedzi. Życzymy Asi powodzenia i sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym i w życiu osobistym.

Magdalena Stempowicz – III A G1

więcej zdjęć



 


Typy szkół ponadgimnazjalnych

    Mieliśmy trzy tygodnie pracując w grupach na poszukiwanie informacji o typach szkół ponadgimnazjalnych i zaprezentowanie zdobytych wiadomości w formie plakatu informacyjnego. Liderzy grup wylosowali rodzaj szkoły. Następnie sami podzieliliśmy się poszczególnymi zadaniami do wykonania, np. czas trwania nauki, warunki przyjęcia, jakie daje przygotowanie, wykształcenie, dalsza ścieżka edukacyjna itp. Efekty naszych poszukiwań zaprezentowaliśmy na zajęciach. Mamy jeszcze trochę czasu do zastanowienia się, który typ wybrać – liceum ogólnokształcące, technikum czy szkołę branżową I stopnia.

Agnieszka Piotrak – III A G1


Ogólnopolski Tydzień Kariery - „Ja na rynku pracy: Moje talenty i moje kompetencje”

    W środę (18.10.2017 r.) i piątek (20.10.2017 r.) mieliśmy zaszczyt gościć panią Krystynę Zdan doradcę zawodowego i panią Magdalenę Sadłowską – psycholog z PCWE w Olecku na zajęciach z poradnictwa zawodowego.
    Na początku zajęć Panie przeprowadziły „rozgrzewkę”, podczas, której mieliśmy w parach wypisać pożyteczne czynności, które nas cechują. Odpowiadaliśmy zgodnie z własnym odczuciem i sumieniem, np.: gospodarowanie czasem, oszczędzanie, pomaganie innym, wyprowadzanie psa, obsługa sprzętu elektrycznego, robienie zakupów, koszenie trawy itp.
    Po krótkiej aczkolwiek pouczającej rozmowie pani Zdan zaczęła omawiać „Piramidę Taylora”. Dowiedzieliśmy się jakie zaszły zmiany biorąc pod uwagę XIX i XX wiek.
    Poruszony został również problem globalizacji. Dowiedzieliśmy się, że dziś ważny jest rozwój i upowszechnienie IT, jak i „sprawność wyszukiwania informacji w gąszczu informacyjnym”.
    Aby w przyszłości nie mieć większych problemów ze znalezieniem pracy obowiązuje nas : nauka, umiejętność selekcjonowania wiedzy, organizowanie czasu, praca nad sobą, adaptacyjność (często w pracy zachodzą zmiany np. miejsce zatrudnienia).
    Do cech idealnego kandydata do pracy zaliczyliśmy między innymi: wiedzę specjalistyczną, wykształcenie kierunkowe, znajomość języków obcych (ważne przy komunikacji), doświadczenie zdobyte w toku nauki (staże itp.).
Umiejętności interpersonalne (predyspozycje osobowościowe) przydatne na rynku pracy to między innymi: komunikatywność, systematyczność, kreatywność, samodzielność i zaradność, umiejętność analitycznego myślenia, chęć uczenia się, bycie dyspozycyjnym, entuzjazm, otwartość na nowe doświadczenia, umiejętność pracy w grupie, stabilność emocjonalna, umiejętność radzenia sobie ze stresem.
    „Rynek pracy, a kompetencje kluczowe” – dowiedzieliśmy się co to oznacza oraz jak się do tego stosować. Luźno rozmawialiśmy na temat przedsiębiorczości oraz inicjatywności.
    Na zakończenie spotkania podsumowaliśmy miło spędzony czas. Wymieniliśmy się tym co najbardziej zapadło w naszej pamięci. Każdy mógł wypowiedzieć się na tematy, które zostały poruszone podczas 45 minutowego spotkania.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, Mądre uwagi . Jesteśmy przekonani, iż pomoże to nam w wyborze zawodu. Dziękujemy również za pyszne lizaki.

Magdalena Pilichowska kl. III B G1

więcej zdjęć


Plan zajęć edukacyjnych w klasie trzeciej w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017
Plan zajęć edukacyjnych w klasie trzeciej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017


Szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra, czynić to, co najlepsze – to zadanie i cel człowieka.

    Z takim przesłaniem żegnamy uczniów klasy III a i III b naszego gimnazjum – rocznik 2014/2015, którzy uczestniczyli w realizacji innowacji pedagogicznej – „Świadomie wybieram swoją przyszłość edukacyjną i zawodową”. Życzę spełnienia planów, marzeń, które postawiliście przed sobą wybierając nowy etap edukacyjny, a potem zawodowy. Gratuluję odpowiedzialności, obywatelskiej postawy, zaangażowania w trakcie odbywających się zajęć.

Jadwiga Zdan
doradca zawodowy


Wizyta absolwentów naszego gimnazjum

    4 maja naszą szkołę odwiedziło kilku absolwentów naszego gimnazjum. Wizytę złożyli nam: Adrian Borowski, Konrad Szwejser, Daria Dopierała , Julita Domoracka, Ula Głowacka, Gabrysia Bagan.
Konrad bardzo ucieszył się wiadomością, że może opowiedzieć nam o swej szkole. Uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żyromskiego w Ełku na profilu humanistycznym. Zachwalał tamtejszych nauczycieli i ich podejście do kształcenia uczniów. Mówił, że materiału do nauczenia się jest dużo, aczkolwiek da się radę go unieść, o ile będziemy regularnie przerabiać zadane nam treści. Konrad jasno i wyraźnie wytłumaczył nam, że jeśli nie planujemy iść na studia po ukończeniu liceum na tym profilu, to nie ma dla nas miejsca w jego szkole. Twierdził też, że po ukończeniu szkoły licealnej nie będzie dla nas żadnej pracy, żartem dodał, że co najwyżej to czeka nas posada w McDonald z takim wykształceniem. Julita uczy się w tej samej szkole co Konrad, lecz wybrała ona profil matematyczno-geograficzny. Ma takie samo zdanie o szkole, co jej rówieśnik.
    Potem o swej szkole wypowiedział się Adrian. Uczy się on w Technikum Leśnym w Białowieży. Bardzo zachwalał wyposażenie szkoły i jej projekty z Funduszy Europejskich i Ministerstwa Środowiska. Powiedział, że podobnie jak u Konrada nauczyciele są wymagający, ale zawsze pomogą w trudnościach uczniom, dodał jeszcze, że dostanie się do tej szkoły nie jest trudne, natomiast utrzymanie dobrych ocen i wysokiej średniej jest bardzo trudne. Twierdził, że ma sympatycznych kolegów , a w internacie panuje miła atmosfera. Serdecznie zapraszał i chwalił swoją placówkę.
    Następnie o swojej szkole opowiedziała Daria, która uczy się w Europejskim Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu. Podobnie jak inni cieszyła się ze swego wyboru i zachwalała szkołę. Twierdziła, że jest tam duża dyscyplina i ogromny nacisk na edukację.
    Gabrysia kształci się w LO nr 1 im. Marii Konopnickiej w Suwałkach na kierunku matematyczno-geograficznym, nauki jest dużo ale radzi sobie bardzo dobrze, a Ula wybrała Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu. Ma bardzo dużo zajęć praktycznych, z których jest zadowolona.
    Z rozmów naszych koleżanek i kolegów, którzy nas odwiedzili wynika, że wybrali odpowiednie do swoich zainteresowań kierunki i typy szkół. Są zadowoleni, a to jest najważniejsze.
    Życzymy im sukcesów w kolejnych latach ich edukacji. Być może niektórzy z nas dołączą do nich już we wrześniu tego roku.

Michał Zymkowski – III a G1

więcej zdjęć


Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku
organizatorem VI Targów Edukacyjnych

    W czwartek 6 IV 2017 r. o godz. 12.00 w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się po raz szósty Targi Edukacyjne, które swoim zasięgiem objęły szkoły gimnazjalne z terenu miasta i gminy Olecko oraz ponadgimnazjalne. Dzięki nim uczniowie trzecich klas gimnazjalnych z Babek Oleckich, Judzik i Olecka mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, m.in. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku, Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, a także Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Olecku.
    Przedstawiciele zaproszonych przez nas szkół zapoznali uczestników spotkania z bazą swoich szkół, proponowanymi profilami klas, zapewniającymi im możliwość rozwoju na kolejnym etapie edukacyjnym oraz zasadami rekrutacji w roku szkolnym 2017/2018. Przedstawiona gimnazjalistom oferta uwzględniała różne kierunki kształcenia, naukę przedmiotów rozszerzonych i uzupełniających, pozwalających na wybranie odpowiednich kierunków studiów czy zdobycia kwalifikacji zawodowych. Nie bez znaczenia pozostała też bogata oferta zajęć pozalekcyjnych: naukowych, sportowych, artystycznych, na których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, a wszystko to w miejscu zamieszkania lub w jego niedalekiej odległości, co na pewno jest wielką zaletą, zwłaszcza dla tych, którzy znają ,,uroki” dojeżdżania i cenią swój czas.
    Wzorem lat ubiegłych każda ze szkół ponadgimnazjalnych miała swoje stoisko, gdzie uczniowie gimnazjów mogli otrzymać ulotki promujące szkołę, kierunki kształcenia oraz potrzebne materiały rekrutacyjne. Wielu z uczestników targów zasięgało też informacji o wybranej szkole i opinii u źródeł, czyli uczniów… To od nich najlepiej można dowiedzieć się, jak jest w danej szkole.
    Tegoroczne targi-podobnie jak i poprzednie- upłynęły w doskonałej atmosferze, pełnej zabawy, rozmaitych atrakcji, a przede wszystkim wskazówek dotyczących dalszej ścieżki kształcenia, bowiem uczestnicy mieli okazję porównać oferty i poznać wymagania w różnych szkołach, co niewątpliwie pomoże im w dokonaniu odpowiedniego dla ich potrzeb wyboru.
    Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze Targi Edukacyjne w 2017 r. Do zobaczenia na kolejnej edycji!

Anna Klimasara

więcej zdjęć


„Pewny start w niepewną przyszłość.”

    W dniach 11 i 18 stycznia 2017 roku, uczniów klasy III A i III B odwiedziły panie: Krystyna Zdan i Magdalena Sadłowska z PCWE w Olecku. Uczniowie nie spotkali się po raz pierwszy z paniami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Mieli przyjemność uczestniczyć w kilku poprzednich zajęciach odnośnie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i wykonywanego w przyszłości zawodu. W tym przypadku nie było inaczej. Najpierw pani Krystyna Zdan przedstawiła nam szkoły, do których możemy udać się po gimnazjum. Uświadomiła nas również, że zamiast Zasadniczej Szkoły Zawodowej powstanie Szkoła Branżowa I-go stopnia, której cykl nauki będzie trwał trzy lata. Natomiast pani Magdalena Sadłowska mówiła o liceach i ich profilach. W większości nasze spotkania przeprowadziła pani Zdan. Mówiła jeszcze o tym aby poszerzać swoje zainteresowania i pasje, abyśmy przyszłą szkołę wybrali świadomie na podstawie tego, w czym jesteśmy dobrzy. Przyszłym absolwentom bardzo podobało się spotkanie. Po tych zajęciach większość z nich wie, do jakiej szkoły ma się udać. Ci, którzy mają jeszcze wątpliwości zwracali się już wstępnie do pań o indywidualne konsultacje w PP-P w Olecku.

Ala Dembińska – III B

więcej zdjęć


Rodzic pierwszym doradcą zawodowym swojego dziecka

    24 listopada 2016 roku odbyło się spotkanie rodziców uczniów klasy 3 a i 3b naszego gimnazjum
z psychologiem p. Magdaleną Sadłowską i doradcą zawodowym p. Krystyną Zdan z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Olecku.
    Podczas spotkania rodzice dowiedzieli się między innymi, jak mogą pomóc swojemu dziecku w dalszej karierze zawodowej, jakie czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze zawodu oraz co to są kwalifikacyjne kursy zawodowe i kto może na nie uczęszczać.
    Spotkanie zorganizowała p. Jadwiga Zdan, która pełni funkcję doradcy zawodowego w naszej szkole. Dziękujemy.

Wychowawczynie klasy 3 a i 3b:
Wiesława Stankonowicz
Dorota Witkowska

więcej zdjęć


Ogólnopolski Tydzień Kariery

    Od poniedziałku 17 października rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem "Bądź autorem swojej kariery", mający na celu pokazać, że każdy z nas tworzy swoją własną historię i należy robić to rozważnie. W piątek 21 października na zajęciach z poradnictwa zawodowego w klasie III a i III b pracownice PP-P w Olecku - pani K. Zdan i pani M. Sadłowska, poprowadziły prezentację na temat "Moja perspektywa zawodowa - rynek pracy dziś i jutro". Miała ona na celu uświadomienie nam, jak zmienne jest zapotrzebowanie na pracę w naszym kraju i jak ważne jest dobre wykształcenie. Dowiedzieliśmy się również jakie są najbardziej przyszłościowe zawody oraz jakie stanowiska staną się zbędne. Jako ciekawostkę poznaliśmy kilka nowych zawodów, na które według naukowców, zapotrzebowanie wzrośnie.
    Lekcja ta zachęciła nas do świadomego wyboru swojego dalszego kształcenia.

Gabriela Dobiecka – kl. III a

więcej zdjęć


Plan zajęć edukacyjnych w klasie trzeciej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016
Plan zajęć edukacyjnych w klasie trzeciej w drugim semestrze roku szkolnego 2015/2016


     Uczniowie klasy III a i III b – rocznik 2013/2014 - uczestnicy innowacji pedagogicznej „Świadomie wybieram swoją przyszłość edukacyjną i zawodową.” Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie, odpowiedzialność i właściwą postawę. Życzę powodzenia, spełnienia marzeń, planów, które postawiliście przed sobą wybierając kolejny etap edukacji.

Jadwiga Zdan


     Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to trudne i odpowiedzialne przedsięwzięcie. Większość z nas planuje podjąć naukę w technikum. W związku z powyższym sprawdziliśmy w jakich zawodach kształcą w naszym mieście takie typy szkół. Oto efekt naszych poszukiwań na zmieszczonych zdjęciach.
Konrad Szwejser – III a


V Targi Edukacyjne w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

    14 IV 2016 po raz piaty w naszej szkole odbyły się Targi Edukacyjne. Jest to wydarzenie na skalę powiatową. Uczniowie z okolicznych szkół gimnazjalnych zjechali się, aby zobaczyć co zaprezentują nam na nowy rok szkolny: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego. Dyrektorzy oraz reprezentanci uczniów przedstawili nam swoją ofertę, zachęcając do podjęcia nauki w ich szkole oraz przygotowali drobne atrakcje, takie jak tworzenie fryzur, komputerowe przerabianie zdjęć, różnego rodzaju przekąski, pyszny tort.
Spotkanie okazało się bardzo pomocne dla wielu z nas. Mieliśmy szansę lepiej poznać okoliczne szkoły, ich funkcjonowanie, zaplecze edukacyjne i pozalekcyjne i potwierdzić (bądź podjąć) wybór w dużej mierze decydujący o naszej przyszłości i karierze edukacyjno-zawodowej.

Uczennica klasy III b - Weronika Karczewska

więcej zdjęć


2 XI 2015

    Już drugi raz w tym roku spotkaliśmy się z p. Krystyną Zdan - doradcą zawodowym z PP-P w Olecku (2.11.2015) na zajęciach z poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Temat spotkania to: "Pewny start w niepewną przyszłość". Szczególną uwagę zwróciliśmy na to, czym jest praca, dlaczego pracujemy, czy powinniśmy być zadowoleni z danego zawodu, czym kierujemy się przy jego wyborze i kto nam w tym wyborze pomaga? Dużą rolę przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia i wyborze zawodu odgrywają rodzice, nauczyciele, wychowawcy, rówieśnicy, a szczególnie doradca zawodowy. Nikt nie może nam konkretnie zaplanować naszej ścieżki zawodowej. Wiemy, że to my wybieramy, ale doradca zawodowy i inne osoby mogą nam pomóc w ukierunkowaniu nas, co do możliwie najlepszego naszego startu w niepewną przyszłość na podstawie obserwacji naszych zainteresowań, co lubimy robić, czym się interesujemy.
    W prezentacji multimedialnej zawarte były informacje o trzech typach szkół ponadgimnazjalnych (LO, T, ZSZ). Omówiliśmy, co zyskamy wybierając jedną z tych szkół.
    Podsumowując - zajęcia były ciekawe, przypomnieliśmy typy szkół oraz, kto i jak może pomóc nam w ich wyborze, czym mamy się kierować, a w szczególności przeanalizowaliśmy uzyskiwanie odpowiednich kwalifikacji w danym zawodzie.

Klaudia Olechnowicz - kl. III a

więcej zdjęć


22 X 2015

     Dnia 22 X 2015r. mieliśmy przyjemność gościć Panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku - doradcę zawodowego Krystynę Zdan i psychologa Magdalenę Sadłowską. Tematem przewodnim zajęć było „Projektowanie przyszłości zawodowej – motywacja do działania”. Warsztaty miały na celu uświadomienie nam roli doradcy zawodowego oraz skłonienie nas do głębszych refleksji nad wyborem ścieżki edukacyjnej. Dowiedzieliśmy się również, jak ważne jest kierowanie się swoimi priorytetami i dążenie do obranego celu. Na koniec wykonaliśmy test, dzięki któremu dowiedzieliśmy się czegoś więcej o sobie.
    Zajęcia odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Miłym akcentem było wyróżnienie przez prowadzące Panie naszego kolegi – Przemka, który wcześniej przygotował prezentację o prowadzonych w całym kraju działaniach w ramach OTK. Otrzymał na pamiątkę od prowadzących długopis.

Weronika Karczewska, Ola Karaś
uczennice kl.IIIb

więcej zdjęć


Targi edukacyjne