Wycieczka do Trójmiasta - grupy matematyczne

W dniach 16 - 18 czerwca 2014 roku odbyła się kolejna wycieczka edukacyjna realizowana w ramach projektu „Szkoła tysiąca możliwości”, współfinansowanego przez Unię Europejską. Uczestnikami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Twardowskiego w Olecku, którzy uczęszczali na zajęcia z matematyki. Celem wycieczki było odkrywanie tajemnic fizyki, astronomii oraz chemii poprzez udział w eksperymentach naukowych w centrach edukacyjnych w Gdańsku i Gdyni oraz zwiedzanie Mazurolandii.
    Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili EduCentrum w Gdańsku, gdzie wzięli udział w warsztatach naukowych pt. „Magicznie, fizycznie, chemicznie”. Lekcje stanowiły wprowadzenie do świata nauki. W ich trakcie omówione zostały podstawowe zjawiska, szczególnie fizyczne i chemiczne, które ułatwiły dzieciom zrozumienie tematów związanych z innymi dziedzinami nauki. Poprzez ciekawe eksperymenty, uczniowie poznali m. in. molekularny model świata, stany skupienia ciał oraz ich właściwości, a także dowiedzieli się czym są reakcje chemiczne i w jaki sposób zachodzą. Następnym punktem było zwiedzenie interaktywnej wystawy. Uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu, dotychczas skomplikowane prawa przyrody i fizyki, stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nieubłaganie. Wieczorna pora została przeznaczona na spacer po gdańskiej starówce. Wędrując po Długim Targu uczestnicy wycieczki podziwiali fontannę z Neptunem, Dwór Artusa, Ratusz i inne zabytki miasta. Mogli też kupić pamiątki.
    Kolejny dzień dostarczył również wiele atrakcji. Pierwszą była wizyta w Centrum Hewelianum w Gdańsku. Uczniowie oglądali wystawę „Energia, Niebo i Słońce”. Korzystając ze stanowisk doświadczalnych i narzędzi pozwalających na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk, mieli możliwość wykonywania doświadczeń oraz dotykania eksponatów. W ogromnych akwariach mogli zrobić falę tsunami lub wprawić w ruch śrubę Archimedesa. Na innej z wystaw mogli sprawdzić się jako kierowcy. Dowiedzieli się, ile ważymy na różnych planetach i jak ciężki jest na nich jeden kilogram. Pomimo ciężkiej wagi jednego kilograma na Słońcu, nielicznym udało się go podnieść. Następnie uczniowie spragnieni zdobywania wiedzy i ciekawi świata, udali się do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, które jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wykonywane zadania łączyły nowoczesną edukację z doskonałą zabawą. Uczestnicy projektu samodzielnie zdobywali wiedzę, korzystając z licznych interaktywnych stanowisk. Wystawa dawała możliwość zdobywania umiejętności praktycznych, eksperymentowania ze zjawiskami przyrodniczymi, samodzielnego wyjaśniania zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych. Aby ochłonąć z wrażeń, uczniowie przespacerowali się wieczorem po sopockim molo. Morskie, bogate w jod powietrze, szum fal, krzyk mew i piękne widoki czynią to miejsce najsłynniejszym polskim deptakiem.
    Ostatniego dnia uczniowie gościli w Mazurolandii - parku edukacyjnym położonym na Mazurach w okolicy Gierłoży. Połączyli świetną zabawę z nauką.
Wycieczka edukacyjna spełniła założone cele, pozwoliła uczestnikom zdobywać wiedzę w trakcie zabawy, przyczyniła się do integracji grupy. Uczestnicy mieli możliwość poznania różnych instytucji edukacyjnych.

Karolina Szyłkiewicz, Anna Domasik

więcej zdjęć z wycieczki

Wycieczka do Trójmiasta - grupy informatyczne

W dniach 16 – 18 czerwca 2014 r. odbyła się wycieczka do Trójmiasta dla uczestników zajęć informatycznych organizowanych w ramach projektu „Szkoła tysiąca możliwości” – współfinansowanego przez Unię Europejską. W ramach tej imprezy uczestnicy mogli zapoznać się z zastosowaniem technik informatycznych w różnych dziedzinach życie i pracy. W tym celu odwiedziliśmy EduCentrum i Centrum Hewelianum w Gdańsku oraz Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. W tych miejscach uczniowie mogli się przekonać jak szerokie zastosowanie ma informatyka przy odkrywaniu tajemnic przyrody i kosmosu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Mazurolandię w Gierłoży, aby przekonać się, że także w technikach wojskowych komputery odgrywają dużą rolę.

więcej zdjęć z wycieczki