Nasza placówka ubiega się o certyfikat Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu.”
    W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do projektu mającego na celu uzyskanie Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu", przyznawanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Głównym celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju. Dokładne informacje o regulaminie przyznania szkole Certyfikatu znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
    Nauczycielem koordynującym projekt została pani Anna Karolina Szyłkiewicz. Tutaj będą umieszczane wszystkie działania dotyczące certyfikacji
 


Działania podjęte przez szkołę w kolejności chronologicznej

3 IX 2016

Narodowe Czytanie

    W sobotę, 3 września, przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej mieszkańcy Olecka mieli okazję włączyć się akcję Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. To już piąta edycja akcji zainicjowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, którą w tym roku Honorowym Patronatem objęła Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kronhauser-Duda.
    Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegoroczna lektura nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. „Quo Vadis” zyskało uznanie Polaków dzięki temu, że Henryk Sienkiewicz ukazał ludzką naturę, na którą składało się: pożądanie, miłość, nienawiść i okrucieństwo, ale przede wszystkim zwycięstwo dobra, które miało siłę ducha i siłę wiary. Wśród czytających olecczan nie zabrakło młodzieży z Zespołu Szkół w Olecku. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Dembińska, Kamil Tez, Jakub Mackun, Małgorzata Laszkowska oraz p. Anna Klimasara. Uczniów przygotowały panie: Anna Klimasara i Mariola Zdancewicz.
    Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do klasyki literatury. Polacy chcą sięgać po lektury dobre, sprawdzone i takie, o których dyskutujemy.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć

9 IX 2016

XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

    Poczet sztandarowy Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku po raz kolejny miał zaszczyt uczestniczyć w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. W tym roku szkołę reprezentowali uczniowie: Martyna Sikorska, Joanna Łuszczyńska i Szymon Ropel wraz z opiekunem Jarosławem Bagieńskim.

    W piątek, 9 września, w godzinach porannych poczty sztandarowe oleckich szkół wraz z harcerzami oraz przedstawiciele Związku Sybiraków wyjechali z Olecka. Pod Pomnik Katyński w Białymstoku dotarliśmy na 10.00. Tam prezes Polskiego Związku Sybiraków Tadeusz Chmiedź przywitał gości. Nie brakowało polityków i znanych osobistości. Uczestnicy uroczystości przybyli niemal z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Australii. Po uroczystej modlitwie, zebrani wyruszali w ciszy w stronę kościoła pw. Ducha Świętego. Tam odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Część oficjalna święta odbyła się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka. Delegacje z różnych środowisk składały przy nim kwiaty na znak pamięci i czci.

- Marsz był dla mnie naprawdę interesującym przeżyciem - mówi Szymon z Gimnazjum nr 1.
- Poznałem wiele historii o niewinnych ludziach zsyłanych na Sybir. Szkoda mi tych osób, którym nigdy nie udało się wrócić do domu. Bardzo się cieszę, że są ludzie, którzy o nich pamiętają i starają się, by młode pokolenie także darzyło szacunkiem Sybiraków i ich historię.

    Uroczyste świętowanie zakończyło się wspólną degustacją wojskowej grochówki.

Szymon Ropel, kl. III B GIM

więcej zdjęć

23 IX 2016

Wycieczka do Puszczy Augustowskiej

    Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni klasy II b, II c i III b spędziły podziwiając polską przyrodę w Wigierskim Parku Narodowym. 23 września 2016 r. uczniowie wraz z wychowawcami udali się na lekcję przyrody w plenerze. Salami klasowymi stały się wagony Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej. Wąskotorowa kolejka turystyczna ma długości 18 km, biegnie wzdłuż południowego brzegu jeziora Wigry na Suwalszczyźnie, między miejscowościami Płociczno i Krusznik. Jest jedyną ocalałą koleją wąskotorową w północno – wschodniej Polsce, zachowaną w niezmienionym historycznym kształcie. Podróż uatrakcyjniały opowieści, legendy, wiadomości o mieszkańcach i roślinności Wigierskiego Parku Narodowego. Podczas przerw, na czterech przystankach uczniowie spędzali czas bardzo aktywnie. Jedni szukali „skarbów leśnych”, inni zachwycali się śpiewem ptaków, ale wszystkich połączyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dzień spędzony na obcowaniu z przyrodą, w sprzyjających warunkach atmosferycznych, wszystkim bardzo się podobał.

AS

więcej zdjęć

X 2016

Skarby w moim domu

W październiku Izba Historyczna w Olecku ogłosiła konkurs skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych z powiatu oleckiego pt. „Skarby w moim domu”. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział dwie uczennice z klasy V a – Julia Trojanowska i Julia Truszczyńska. Dziewczyny pisały prace o starych przedmiotach znajdujących się w ich domach: o zabytkowym otwieraczu do butelek i dużej skrzyni babci. Podczas spotkania finałowego, które odbyło się w Izbie Historycznej w Olecku, Julia Truszczyńska otrzymała wyróżnienie.

Karolina Szyłkiewicz

18 X 2016

    Dnia 18 października 2016r. uczniowie kl. V b i VI a wraz z wychowawczyniami Joanną Cichanowicz i Janiną Słuchocką oraz z pedagogiem szkolnym Jolantą Wojtkowską udali się na wycieczkę do Białegostoku.
    Trasa wiodła przez Suchowolę, która była pierwszym punktem wyjazdu. Uczniowie sprawdzili, gdzie jest i jak wygląda centrum – środek Europy, którego symbolem jest duży kamień. Stamtąd przeszli do Izby Pamięci błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Zobaczyli pamiątki, zdjęcia, historię życia księdza Jerzego. Po krótkim posiłku grupa ruszyła dalej.
    Punktem docelowym była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki. W oczekiwaniu na spektakl uczniowie wysłuchali opowieści i obejrzeli wystawę ”50 unikalnych prac Nikifora Krynickiego z kolekcji Alfonsa Karnego”. Pani Kustosz bardzo ciekawie opowiadała w skrócie historię życia tego artysty.
    O godz. 11:50 uczniowie weszli na salę kameralną, w której obejrzeli spektakl muzyczny „Pinokio”. Udział w spektaklu wzięli aktorzy opery oraz Białostockiego Teatru Lalek. Muzykę na żywo grał zespół 7 muzyków. Uczniowie w ciszy i skupieniu słuchali lektorów i tylko od czasu do czasu słychać było śmiech lub tekst „Nie słuchaj go, bo chce Cię oszukać”. Po wyjściu z sali wszyscy przeszli do autobusu i udali się do „Atrium Biała” gdzie bardzo szybko ustawili się w kolejkach po posiłek do KFC.
    Pełni wrażeń, najedzeni ruszyli w drogę powrotną. Bezpiecznie, szybko i już w Olecku. Następnym razem może w inne miejsce.

J.S.

więcej zdjęć

8 XI 2016

    8 listopada 2016 r. w ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbył się już po raz XII Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej w kategorii przedszkoli i klas „0” oraz klas I – III. Cele konkursu to m.in. propagowanie wśród najmłodszych wartości patriotycznych, rozwijanie poczucia tożsamości narodowej oraz rozwijanie zamiłowania do śpiewu. Największą muzykalnością i wrażliwością artystyczną wg. jury konkursu wykazali się następujący uczniowie z naszej szkoły: Lena Grześ w utworze „Przybyli ułani”(I kategoria – dzieci w wieku przedszkolnym) zdobywając III miejsce oraz I miejsce w kategorii klas I – III zdobył zespół „Stokrotki” (Julia Fiedorowicz, Julia Jabłońska, Michalina Kalinowska, Amelia Rynkiewicz) z utworem zatytułowanym „Polska”, zaś miejsce III wyśpiewała piękną pieśnią „W listopadzie” Hanna Miłun. Zwycięzców przygotowywały nauczycielki: Krystyna Jankowska, Katarzyna Fiećko, Anetta Borawska, Alicja Czerniecka i Krystyna Matwiejczyk.
    Natomiast 9 listopada swój patriotyzm śpiewem wyrazili uczniowie kl. IV – VI oraz uczniowie klas gimnazjalnych. Bardzo nas cieszą wyniki konkursu, i w tej kategorii mamy również utalentowaną młodzież. I miejsce zdobył śpiewając pieśń „Dziś idę walczyć mamo” Eryk Czaplejewicz (kategoria kl. IV – VI), ponadto wyróżniono Hannę Malwinę Dziokan, której interpretacja utworu „Czerwone maki na Monte Cassino” wzbudziła wielkie uznanie publiczności. W kategorii klas gimnazjalnych Emilia Czajewska zajęła II miejsce przypominając nam zapomnianą już pieśń „Róża i bez”. Do konkursu młodzież przygotowała nauczycielka Magdalena Stachowicz. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

A.S

więcej zdjęć

9 XI 2016

    W atmosferze dobrej zabawy, ilustrowanej wieloma rekwizytami z epoki średniowiecza, uczniowie Zespołu Szkół w Olecku utrwalili wiedzę historyczną.
    9 listopada 2016 r. naszą szkołę odwiedzili członkowie Bractwa Rycerskiego z Gniewu z Mistrzem Jacentym Ordowskim na czele. Nietypowej lekcji przewodzili: wojowie Mieszka I oraz damy dworu. Tematem żywej lekcji historii był bowiem chrzest Polski. Podczas spotkania goście przenieśli nas w czasy kształtowania się naszej państwowości, początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
    Dowcipnym opowieściom towarzyszył pokaz uzbrojenia. Osobiście można było zobaczyć i dotknąć, a nawet poczuć ciężar włóczni, zbroi czy tarczy. Goście próbowali zaciekawić widzów nie tylko żywym dialogiem, lecz aktywnym włączeniem uczniów w przebieg inscenizacji. Kilkoro uczniów zostało zaproszonych do odgrywania ról bohaterów. Na scenie pojawili się więc Mieszko (Kacper Stawicki) i Dobrawa (Natalia Domitrz). Scena zaślubin książęcej pary pozostawiła na widzach niezapomniane wrażenie. Na zakończenie na arenie stanęli wojowie. Walczyli kiścieniami (średniowiecznymi maczugami), a tarczami osłaniali swoje ciała. Ich pojedynek wzbudził niekłamane emocje. Publiczność często wybuchała śmiechem i nagradzała aktorów gromkimi brawami. Chętnych do odgrywania ról było jak zawsze bardzo wielu. Reakcje dzieci i młodzieży na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne.
    Występ udowodnił, że historia nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób. Mam nadzieję, że ta nietypowa lekcja historii, podczas, której zgromadzeni uczniowie mogli ubrać zbroję, spróbować walki, czy wcielić się w średniowiecznego skrybę, rozbudziła wyobraźnię dzieci i młodzieży oraz zachęciła do zgłębiania wiedzy.

Anna Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć

15 XI 2016

,,Kocham Cię, Polsko”
- apel z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Olecku

    W poniedziałek-14 listopada 2016roku- w Zespole Szkół w Olecku odbył się apel z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego hasłem przewodnim było ,,Kocham Cię, Polsko”.
    Jak zawsze, uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem szkolnych pocztów sztandarowych obu szkół, tj. Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku i Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Odśpiewano także hymn narodowy, co stanowi ważny element pielęgnowanego w naszej placówce ceremoniału uroczystości szkolnych.
    Ponieważ Święto Niepodległości to dzień radosny dla wszystkich Polaków, postanowiliśmy go uczcić w sposób radosny…Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. Annę Klimasarę połączył elementy historii ze współczesnością i dał wyraz naszego przywiązania do historii, tradycji, kultury, które kształtują naszą tożsamość narodową.

A jak kochają Polskę nasi uczniowie?
    Z zaangażowania licznej ich grupy w część artystyczną wynika, że patriotyzm jest ważną wartością w ich życiu i potrafią go wyrażać w codziennych sytuacjach i zamanifestować, aktywnie uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości.
    Nawet sami artyści nie zdawali sobie sprawy z tego, ile osób wzięło udział w apelu. Stąd ich zdziwienie, kiedy występujący wyszli, by pokłonić się widowni, która z uwagą obejrzała przedstawienie.
    Niezmiernie cieszy fakt, że owocnie współpracowali uczniowie i nauczyciele I, II i III etapu edukacyjnego naszej szkoły.

Co to jest Ojczyzna?
    Tego dowiedzieli się wszyscy, obejrzawszy znane programy telewizyjne oczami wielopokoleniowej rodzinki zasiadającej przed telewizorem: dziarskiego dziadka i gromadki wnucząt walczących o pilot, bo przecież ,,Kto ma pilot, ten rządzi!”. A jednak w domowej –niemalże sielskiej -atmosferze podejmowali wspólnie decyzje, co będą oglądać.
    Ciekawość familiantów wzbudził dziennikarz TV Siejnik News, który przeprowadzał wśród mieszkańców Olecka sądę na temat: ,,Co to jest Ojczyzna?”. Trudne pytanie? Przechodnie odpowiadali, że to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia, miasto, miasteczko, wieś, ulica, dom, podwórko…
    Szkolni artyści z kl.3b gimnazjum jako finaliści teleturnieju ,,Jeden z 10” wykazali się zaskakująco dużą wiedzą historyczną i zadbali o to, by było wesoło…
    Natomiast w świątecznym koncercie życzeń wystąpili drugoklasiści z podstawówki. Zaprezentowali oni zadedykowany ,,wszystkim kochającym Polskę” układ taneczny do utworu Fryderyka Szopena pt. ,,Waltz spring”.
Na uwagę zasłużyli uczniowie śpiewający w szkolnym chórze oraz ci reprezentujący Zespół Szkół w Olecku na konkursach wokalnych. W dużej mierze dzięki nim część artystyczna nabierała dynamizmu, a zgromadzonej na sali gimnastycznej społeczności szkolnej dostarczyła niezapomnianych wrażeń i niejednemu zakręciła łezkę w oku…
    Wysoki poziom oprawy muzycznej zawdzięczamy paniom przygotowującym dzieci do XII Konkursu Pieśni Patriotycznej.

Anna Klimasara

Podziękowanie
    Wszystkim tym, którzy wystąpili w apelu i udzieli wsparcia w jego przygotowaniu, serdeczne podziękowania składają organizatorki uroczystości - Panie: Anna Klimasara, Wioletta Czaplejewicz i Karolina Wróblewska.

więcej zdjęć

19 XII 2016

    W tym roku szkolnym odbył się I Powiatowy Konkurs Na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy, w którym wzięło udział pięćdziesięcioro dzieci wraz z rodzicami. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ogromny wkład jaki włożyli w przygotowanie tak pięknych i oryginalnych stroików.
    Komisja konkursowa w składzie: Teresa Raczyło, Zofia Kardel, Marta Romotowska, Anna Topolska, Marek Sznurkowski, przyznała następujące nagrody:
1 MIESJCE WIKTOR OLSZEWSKI WRAZ Z MAMĄ, ANNĄ OLSZEWSKĄ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 IM. JANA PAWŁA II W OLECKU
2 MIEJSCE FILIP DZIEWULSKI WRAZ MAMĄ, KINGĄ DZIEWULSKĄ
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W KOWALACH OLECKICH
3 MIESJCE AMELIA MAKSIMOWICZ WRAZ Z MAMĄ, EMILIĄ MAKSIMOWICZ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W OLECKU
3 MIEJSCE ADRIAN POLAKOWSKI WRAZ Z MAMĄ, AGNIESZKĄ POLAKOWSKĄ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W OLECKU
WRÓŻNIENIA:
- LIDIA GRZEŚ Z RODZICAMI JOANNĄ I MARCIEM GRZEŚ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W OLECKU
- SZYMON NIETUBYĆ WRAZ Z MAMĄ, EWĄ NIETUBYĆ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W OLECKU.
    Organizatorzy konkursu, a są nimi Anna Stasiak i Agnieszka Krassowska bardzo serdecznie dziękują firmom, które ufundowały nagrody dla zwycięzców. Należą do nich: G-soft Paweł i Ewa Giełazis, sklep MaMalutka, właścicielka salonu kosmetycznego Strefa Piękna, pani Aleksandra Łaszczyńska- Zubkowicz; hala Lega w Olecku; księgarnia Book Book , siłownia Goliat, Państwo Michniewicz.

Anna Stasiak

więcej zdjęć

22 XII 2016

Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia w Zespole Szkół w Olecku

    Tradycyjnie, tuż przed zimową przerwą świąteczną w Zespole Szkół w Olecko odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Cała społeczność szkolna zgromadziła się 22 grudnia o godzinie 9.40 na sali gimnastycznej, by kolejny raz przeżywać historię narodzin Jezusa.
    Tym razem bożonarodzeniowe jasełka przygotowali uczniowie klas IV pod kierunkiem pań: Joanny Cichanowicz i Małgorzaty Truchan. Młodym aktorom towarzyszył Szkolny Zespół Muzyczny prowadzony przez panią Magdalenę Stachowicz. Swoje talenty zaprezentowali również uzdolnieni muzycznie uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali najbardziej znane kolędy w wersji instrumentalnej.
    Część artystyczna w przekroju pokoleniowym wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Śpiew kolęd i pastorałek wykonany a capella przez Szkolny Zespół Muzyczny uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący uczniowie otrzymali gromkie brawa. Spektakl był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.
    Tuż po występie uczniów głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół – pan Stanisław Kopycki. Złożył serdeczne życzenia świąteczne oraz noworoczne.
    Podczas tej uroczystości zostali również nagrodzeni zwycięzcy i wyróżnieni uczestnicy Konkursu na Najpiękniejszy Świąteczny Stroik.
    Karty kalendarza kolejny raz wskazały magiczny czas Świąt, czas niezwykły, pełen życzliwości i dobroci. Rok 2016 dobiegł końca, a przed nami nowy czas wyzwań, spełniania marzeń i odkrywania tego, co jeszcze nieznane. Wszystkiego co najlepsze w 2017 roku!!!

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć

10 I 2017

XI Powiatowy Konkurs Kolęd ,,Szkolne Kolędowanie”

    Okres świąt Bożego Narodzenia - to czas najpiękniejszych świąt w kulturze polskiej, uświęconych odwiecznymi tradycjami, które staramy się pielęgnować, zwłaszcza te związane ze śpiewaniem kolęd.
    W tegorocznym konkursie, 10 stycznia w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku udział wzięło 33 wykonawców: Niepubliczne Przedszkole ,,Jedyneczka”, Przedszkole ,,Smyk”, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole Niepubliczne ,,Bajka”, SP w Gąskach, Zespół Szkół STO, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach, Zespół Szkół w Babkach Oleckich, SP1, SP3, Zespół Szkół- SP 4. Każde wykonanie było wyjątkowe, często wzruszające, i nagradzane gromkimi oklaskami, a przepiękna sceneria potęgowała nastrój i przekaz treści utworów. Przysłuchiwała się im komisja w składzie: Zuzanna Hołubowicz (przewodnicząca), Jolanta Grędzińska-Kosiorek, Jacek Rutkowski i ksiądz Karol Buziewicz.
    Podziękowania należą się wszystkim osobom i firmom, które udzieliły nam wsparcia w ufundowaniu nagród i poczęstunku dla uczestników konkursu oraz uczniom z gimnazjum: Joannie Łaszczyńskiej i Szymonowi Ropel za prowadzenie konkursu, Martynie Sikorskiej za wręczanie dyplomów i upominków każdemu uczestnikowi.

WYNIKI KONKURSU:
I kategoria przedszkolna
1. Zoja Jaworowska - Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku
2. Adrian Warsiewicz – SP w Gąskach
3. Jędrzej Topolski - Przedszkole ,,Smyk”
wyróżnienie: Lena Grześ - ZS w Olecku
II kategoria kl. I-III
1. Michalina Kalinowska - ZS w Olecku
2. Amelia Jarosz - SP 1
3. Roksana Krukowska - SP w Gąskach
wyróżnienie: Maja Bruzgo - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach
Michał Szmigiero - ZS STO w Olecku
III kategoria kl. IV-VI
1. Aleksandra Chodnicka - ZS w Olecku
2. Natasza Wiszniewska - SP 3
3. Nadia Romotowska - SP 3
wyróżnienie: Eryk Czaplejewicz - ZS w Olecku
Hanna Dziokan - ZS w Olecku
Amelia Michałowska - ZS w Babkach Oleckich
GRAND PRIX - Zuzanna Jarosz - SP 1

K. Jankowska

więcej zdjęć

19 I 2017

„Chciałbym...
Być miłym wspomnieniem, którego nie wymażesz z pamięci...”

    Pod takim hasłem 19 stycznia 2017 roku odbył się pierwszy apel poświęcony patronowi naszej szkoły. Przygotowali go uczniowie klasy VI a i VI b. Celem apelu było przypomnienie uczniom sylwetki i twórczości księdza Jana Twardowskiego, rozbudzanie zainteresowań poezją patrona. Zostały wykonane wiersze i piosenki z tekstami księdza Jana. W rolę patrona wcielił się uczeń klasy VI b Kacper Przyborowski. Gościnnie wystąpił zespół „Biedroneczki”. Uczennice zaprezentowały dwa tańce, które nagrodzono oklaskami. Wiersze przeplatane były piosenkami w wykonaniu Magdaleny Milewskiej, Eryka Czaplejewicza i szkolnego chóru. Apel uatrakcyjnił taniec uczennicy klasy VI b Maliki Mukhametbaevej, która zebrała gromkie brawa za swój występ. Ciekawie prezentowała się scenografia: drzewa, piękne ławeczki, piaskownica z piaskiem i zabawkami. To wszystko sprawiło, że organizatorzy zebrali wiele pochwał.

Janina Słuchocka, Anna Domasik, Małgorzata Marcinkiewicz

więcej zdjęć
 

16 II 2016

    W czwartek 16 lutego w ramach programu ,,Szkoła wierna dziedzictwu” i współpracy ze środowiskiem lokalnym grupy 0 A i 0 B gościły p. Weronikę Sawicką, przewodniczącą Koła Emerytów z Os. Siejnik, która przeczytała dzieciom bajkę ,,Żabi książę”. Dzieci słuchały, odpowiadały na pytania, rozmawiały na temat odpowiedzialności, prawdomówności i dotrzymywania obietnic. Pani Weronika opowiadała też o czasach, kiedy była mała i zasadach, jakie jej wpajano. Na zakończenie wszyscy wykonali żaby - wycięli kółka i złożyli je według wzoru.
    Dziękujemy pani Weronice za przemiłe spotkanie.

K. Jankowska

więcej zdjęć

II 2017

Jak zaciekawić przeszłością?

    W styczniu 2017 r. uczniowie klasy VI a i b uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez pana Jacka Rutkowskiego (konsultanta W-MODN w Olsztynie, a z wykształcenia historyka). Tematem zajęć było życie w okupowanej Polsce. Dzięki źródłom historycznym udostępnionym z IPN oraz oryginalnym archiwaliom lekcje były bardzo ciekawe. Uczniowie pracowali z różnego rodzaju dokumentami - świadectwami historii, pamiątkami losów ludzkich z czasów okupacji.
    W lutym odbyło się spotkanie uczniów z paniami z Klubu Seniora działającego na osiedlu Siejnik - panią Weroniką Sawicką i panią Zofią Urbanowicz. Uczniowie z klas VI z uwagą wysłuchali wzruszających opowieści z czasów II wojny światowej. Panie opowiadały o losach swoich najbliższych, trudach wojennego życia, pomocy sąsiedzkiej.
- "Historie pań były smutne. Szczególnie, gdy opowiadały o tym, jak postępowano z ludźmi, to kręciła mi się łza w oku. Ta historia pozostanie w moim serduszku na zawsze" - powiedziała Weronika Jankowska z klasy VIb.
- To spotkanie bardzo mi się podobało. Dzięki niemu zrozumiałam, że powinnam cieszyć się wolnością" - dodała Rozalia Piotrowska z kl. VI b.
    Kolejne lekcje dotyczące powojennej Polski już wkrótce.

Karolina Szyłkiewicz

26 II 2017

Pobiegł w hołdzie Niezłomnym – Wyklętym

    26 lutego 2017 r., w samo południe w Augustowie odbył się bieg „Tropem Wilczym". W imprezie wziął udział Kacper Murawski- uczeń klasy II a z naszego gimnazjum. W biegu na dystansie 1000 m pokonał wielu zawodników i zajął III miejsce w swojej kategorii. Gratulujemy!!!

Kilka słów o biegu

    2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Jest to impreza sportowa honorująca i upamiętniająca żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. W tym roku bieg zorganizowano dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast.

Karolina Szyłkiewicz


 

1 III 2017

Wyklęci żyją w naszej pamięci ...

    1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym w naszej szkole zorganizowane zostały różne działania, które miały na celu przybliżyć społeczności szkolnej i mieszkańcom naszego osiedla bohaterów, którzy bronili Polski do ostatniej kropli krwi. Świętem tym przywracamy bohaterom powojennych czasów honor i godność, której pozbawiono ich na długie lata PRL-u.
    Jak donoszą badania, tylko co czwarty Polak wie, kim oni byli. Dlatego nauczyciele i uczniowie zaangażowali się w akcję, by głosić o polskich bohaterach antykomunistycznych, aby wszyscy uczniowie wiedzieli, kim byli legendarni Niezłomni.
• Na lekcji historii dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież z gimnazjum zgłębiali swoją wiedzę o tych niezwykłych ludziach. Obejrzeli również prezentacje i filmy o żołnierzach podziemia niepodległościowego (głównie związanego z AK), którzy w latach 40. i 50. XX wieku przeciwstawiali się próbie podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu i narzucaniu siłą władzy komunistycznej.
• Okazją do bliższego zapoznania się z powojenną historią naszego narodu są także gazetka tematyczna oraz wystawa książek poświęcone Niezłomnym, znajdujące na korytarzu szkolnym.
• Gimnazjaliści z klasy I b i II b wraz z wychowawczyniami rozdawali w szkole i na osiedlu wydrukowane i wykonane pod kierunkiem nauczyciela historii ulotki z najważniejszymi informacjami o Żołnierzach Wyklętych.
• Grupa młodzieży pod kierunkiem pani Magdy Szlaszyńskiej wykonje na holu szkoły mural ku pamięci niezłomnych bohaterów naszej wolności. Uczennice gimnazjum na każdej przerwie przy dźwiękach muzyki patriotycznej malują pracę w hołdzie tym, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna, nie złożyli broni i za tę postawę zapłacili najwyższą cenę.
• Najmłodsi - uczniowie szkoły podstawowej utworzyli na boisku "żywy" znak Polski Walczącej.
    Nasze działania potwierdzają, że Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.

Karolina Szyłkiewicz
-koordynator działań

    Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcję (paniom Magdalenie Szlaszyńskiej, Karolinie Domel. Marioli Zdancewicz, Emilii Piliszek i panu Fabianowi Szóstkiewiczowi). Podziękowania kieruję również do firmy "Kram" z Olecka, która zasponsorowała materiały potrzebne do wykonania muralu. Obraz ścienny powstaje też dzięki uczniom, którzy włączyli się w zbiórkę farb.

więcej zdjęć
 

23 III 2017

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA
„STROFY O OJCZYŹNIE”

    „Ojczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowy ogarniał dziejące się wydarzenia. Jedni sławili piękno jej krajobrazów, inni zachwycali się bohaterstwem ludu czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza. My również tym pragnieniem połączeni, o ojczyźnie naszej dziś chcemy mówić” – tymi słowami pani Anna Klimasara rozpoczęła Wieczornicę Patriotyczną, która odbyła się 23 marca 2017 r. w Zespole Szkół w Olecku. Uczestnikami spotkania byli Radni Miejscy związani ze społecznością szkolną i lokalną, członkinie Klubu Seniora na os. Siejnik, Pani Komendant Drużyny Harcerskiej w Olecku, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrekcja Szkoły, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.
    Celem tej pięknej inicjatywy było przede wszystkim budzenie postaw patriotycznych oraz uwrażliwienie na piękno poezji, żywego słowa, a także integracja środowiska lokalnego.
    Spotkanie rozpoczęło się od występu tanecznego uczennic z oddziałów 0-III szkoły podstawowej. Tuż po występie mażoretek wysłuchaliśmy poetyckich utworów patriotycznych, przy akompaniamencie muzyki, które prezentowali przybyli na spotkanie goście. Mieliśmy również przyjemność wysłuchania pieśni „Ojczyzno ma” w wykonaniu Pań z Klubu Seniora z os. Siejnik, a także skrzypcowego utworu muzycznego, który wykonała uczennica naszego gimnazjum – Emilia Czajewska.
    Po zakończeniu prezentacji utworów poetyckich wszyscy zgromadzeni wspólnie wykonali pieśń „Kwiaty polskie”.
    Czwartkowa Wieczornica była piękną lekcją o historii Ojczyzny, gdzie spotkało się kilka pokoleń lokalnej społeczności (dzieci, rodzice, dziadkowie, uczniowie i nauczyciele), aby wzajemnie wsłuchać się w „Strofy o Ojczyźnie” i w kameralnej atmosferze, w blasku świec, otulonych dźwiękami nastrojowej muzyki, przeżywać treść utworów patriotycznych.
    Pomysłodawczynią Wieczornicy była pani Anna Karolina Szyłkiewicz, a współtwórczyniami panie: Anna Klimasara, Agnieszka Kopycka, Małgorzata Marcinkiewicz, Emilia Piliszek.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć

III 2017

Młodzież przywraca pamięć o Żołnierzach Wyklętych

    Od 1 marca 2017 r. na ścianie korytarza szkolnego powstawał mural upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Celem jest przywrócenie pamięci wszystkim tym, którzy po 1944 r. nie pogodzili się z powojenną rzeczywistością i narzuconą Polsce obcą politycznie i kulturowo władzą komunistyczną, odrzucającą przymioty wolnego państwa – suwerenność i niepodległość.
    Pomysłodawczynią działań jest nauczycielka historii - Anna Karolina Szyłkiewicz, zaś autorką projektu pani Magdalena Szlaszyńska - nauczycielka plastyki. Patriotyczny mural malowała, na podstawie przygotowanego zgodnie z projektem szablonu, młodzież z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Pod kierunkiem pani Magdy Szlaszyńskiej pracowały uczennice klasy Ib: Julia Kulczyniec, Małgorzata Laszkowska, Wiktoria Jasińska, Gabriela Trofimow, Pola Stadnicka oraz Damian Białanowski z klasy Ia.
    Malowidło utrzymane w barwach narodowych przedstawia krzyż Narodowych Sił Zbrojnych (polskiej konspiracyjnej organizacji wojskowej działającej w latach 1942-1947) oraz wizerunek żołnierza i wilka. Inspiracją był bowiem wiersz Zbigniewa Herberta „Wilki”, którego fragmenty zostały także umieszczone na kompozycji.
    Mural mógł powstać dzięki wsparciu firmy "Kram" z Olecka, która zasponsorowała materiały potrzebne do wykonania. Obraz ścienny powstał też dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego ze szkoły podstawowej, który zorganizował zbiórkę farb.
    Zapraszamy do obejrzenie galerii zdjęć, obrazującej, jak powstawał mural.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć

12 IV 2017

Gimnazjalny Turniej Językowy „Co w mowie piszczy?”

    Tuż przed egzaminem gimnazjalnym 12 kwietnia 2017 roku w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku im ks. Jana Twardowskiego odbył się Gimnazjalny Turniej Językowy „Co w mowie piszczy?”
   Głównym celem naszego konkursu było propagowanie wśród uczniów kultury językowej, uwrażliwienie na poprawność gramatyczną czy leksykalną, zachęta do pięknego wypowiadania się na co dzień. Oprócz tego był okazją do dobrej zabawy i urozmaicenia szkolnej nudy.
    W Turnieju zmierzyli się przedstawiciele sześciu klas gimnazjalnych i rywalizowali ze sobą w siedmiu konkurencjach, które swym zakresem obejmowały pięć działów z nauki o języku, mianowicie: fonetykę, fleksję, składnię, słowotwórstwo i leksykologię. Uczniowie zmagali się między innymi z opisem budowy aparatu artykulacyjnego, dyktandem fonetycznym, rozbiorem logicznym zdania pojedynczego, odmianą problematycznych rzeczowników przez przypadki, czy znajomością związków frazeologicznych.
    Zmagania Gimnazjalistów wzbudziły wiele emocji. Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwała Komisja Konkursowa w skaldzie: pani Małgorzata Michałowska
– Przewodnicząca, pani Grażyna Hołownia oraz pani Angelika Raczykowska
– Członkinie Jury.
    Po około dwóch godzinach rozwiązywania zdań, udało się wyłonić zwycięzcę, którym została reprezentacja klasy III B w składzie: Marcel Makal, Szymon Ropel i Miłosz Myszkiewicz. Drugie miejsce zajęli reprezentanci klasy I B: Kinga Kruszniewska, Jan Kamiński, Krzysztof Bielawski, trzecie natomiast uczniowie klasy II A, którą reprezentowali: Maciej Pieczulis, Agnieszka Piotrak oraz Justyna Sznurkowska. Laureaci zostali nagrodzeniu książkami z zakresu poprawnej polszczyzny i dyplomami. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
    Organizatorem Turnieju była pani Mariola Zdancewicz – nauczyciel języka polskiego.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć

19 IV 2017

Żonkile 2017

    ,,Żonkile” to akcja społeczno-edukacyjna od 5 lat organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN– niezmiennie 19 kwietnia -w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz wojewódzkich kuratorów oświaty.
    W naszej szkole akcję ,,Żonkile” promowały rozwieszone w różnych miejscach plakaty polecane przez muzeum, jak i te wykonane przez uczniów. Jako realizatorzy projektu otrzymaliśmy gotowe materiały dydaktyczne do wykorzystania na lekcjach, szablony żonkili i dostęp do filmu edukacyjnego.
     Dzięki szablonom uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wykonali z żółtego papieru żonkile symbolizujące pamięć o powstaniu i powstańcach. Trafiły one do żonkilowego pudełka, które w środę -19 kwietnia -wraz z uczniami SP4 wyruszyło na akcję… Upamiętniając powstanie, rozdawaliśmy żonkile mieszkańcom Olecka, informując ich krótko o idei przedsięwzięcia. Olecczanie chętnie przyjmowali od nas kwiaty i przypinali je do ubrań, ponieważ słyszeli o akcji w telewizji lub radiu.
    Zwieńczeniem naszych działań było obejrzenie emisji filmu pt. ,,Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dzięki niemu uczniowie lepiej zrozumieli motywy, jakimi kierowali się Żydzi z warszawskiego getta walczący z hitlerowcami. Mieli też okazję do refleksji o ludzkiej naturze w sytuacjach ekstremalnych, dyskusji na temat holokaustu i kształtowania świadomości historycznej młodych Polaków, tolerancji i wzajemnego poszanowania.
    Akcja ,,Żonkile” już na stałe wpisała się do naszego szkolnego kalendarza imprez, zatem za rok znów włączymy się w obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim, aktywizując uczniów ze wszystkich etapów edukacyjnych wchodzących w skład Zespołu Szkół w Olecku.

Anna Klimasara
-koordynator akcji w ZS w Olecku
 

więcej zdjęć

 

28 IV 2017

Bądź dumny - jesteś Polakiem!
Święto Narodowe Trzeciego Maja

    28 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół w Olecku rozpoczęliśmy obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, które zostało ustalone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku-pierwszej w Europie, drugiej na świecie - po Stanach Zjednoczonych - ustawy rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
    W związku z Narodowym Świętem Trzeciego Maja w naszej szkole organizowane były różne konkursy dostosowane dla uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Dzieci z zerówki wykonywały godło Polski w ramach konkursu ,,Jaki znak Twój?”. Uczniowie kl. I - III SP4 wzięli udział w konkursie ładnego pisania ,,Strofy o Ojczyźnie”, natomiast kl. IV - VI na najładniejszy kotylion. Do gimnazjalistów skierowano konkurs ,,Logo - Polska”.
    Efekty pracy uczniów zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i skupiły rzesze odbiorców. Mieliśmy też możliwość poznania sylwetek naszych słynnych rodaków. Gimnazjaliści z kl. II umieścili je w galerii ściennej ,,Sławni Polacy” .
    W dniu apelu-28 kwietnia 2017 roku - już od rana wszyscy chętni mogli wyśpiewać swój patriotyzm w ,,Patriotycznym karaoke” przy szkolnym muralu. Nieopodal niego ustawiono też stoły, na których pojawiło się upieczone przez uczniów i rodziców ,,Ciasto zakorzenione w tradycji polskiej”.
    Chcieliśmy uczcić narodowe święto w sposób lokalny, dlatego zaprosiliśmy na nie m.in.: ks. kanonika Krzysztofa Krupińskiego - proboszcza Parafii św. Rodziny, radnych miejskich, przewodniczących klasowych rad rodziców oraz panie z osiedlowego Klubu Seniora.
    O godz.10.50 rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Olecku, prezentujący ważne momenty w historii Polski, napawające nas dumą narodową. Podniosły nastrój osiągnęliśmy też dzięki występom chóru szkolnego oraz grup tanecznych-dziewcząt z marżoretek i uczniów kl. II c. Ciekawym akcentem była prezentacja filmu ze szkolnej sondy na temat znanych Polaków.
    Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursów patriotycznych i najsłodszy moment-wszyscy uczestnicy apelu zostali zaproszeni na degustację ,,Ciasta zakorzenionego w tradycji polskiej”.
    Ustawianie żywej flagi na boisku szkolnym przesunęliśmy na późniejszy termin - kobieca intuicja jest niezawodna... Rozpadał się deszcz...
    Nad przygotowaniem lokalnych obchodów trzeciomajowego święta pracowało mnóstwo osób. Dziękujemy im serdecznie za pełne zaangażowanie w realizację przydzielonych zadań.

Anna Klimasara

więcej zdjęć - cz. 1

więcej zdjęć - cz. 2

V 2017

Pamiątki PRL – u w moim domu

    Od początku maja w sali 28 obejrzeć można wystawę prac uczniów klas VI a i b pt. „Pamiątki PRL – u w moim domu”. Zadaniem młodzieży było odnalezienie przedmiotów sięgających historią do czasów Polski Ludowej, wykonanie zdjęcia i krótkie opisanie prezentowanej ,pamiątki. Obok licznych „cudów mechanizacji”: fiatów 126p, ciągników Ursus i różnych motorów, znalazły się kartki żywnościowe czy dokumenty i książki. Na wystawie nie zabrakło przede wszystkim wyposażenia mieszkań i przedmiotów codziennego użytku: sprzętu RTV i AGD, mebli. Można zobaczyć m.in. pralkę „Frania”, radioodbiornik „Unitra”, projektor do bajek „Ania”, samowar, płyty winylowe.
    Celem konkursu było przybliżenie uczniom czasów młodości ich rodziców czy dziadków oraz pogłębienie i utrwalenie wiedzy dotyczącej historii i tradycji narodowej.

Karolina Szyłkiewicz

Laureaci Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa”

    Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku zorganizował czwartą edycję Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „WIELCY POLACY NA TRUDNE CZASY. Bohaterowie XIX i XX wieku”. Konkurs skierowany był do uczniów z całej Polski, na wszystkich etapach edukacyjnych (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne). Inicjatywa otrzymała Honorowy Patronat Narodowego Centrum Kultury. Celem Konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia o wielkich Polakach, którzy ukształtowali nasz kraj w XIX i XX wieku.
    Do Konkursu zgłosiło się łącznie ok. 800 uczniów ze 120 placówek oświatowych z całej Polski. Do drugiego etapu – finałowego, przysłano 333 prace we wszystkich kategoriach konkursowych (praca plastyczna, prezentacja multimedialna, film, plakat, kolaż), wykonanych przez 404 uczniów.
Z naszej placówki w konkursie wzięło udział 13 uczniów. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
- Damian Białanowski - klasa 1a G (rysunek, nagroda specjalna),
- Julia Domasik - klasa 2b G (rysunek, nagroda specjalna).
Opiekunem uczniów była pani Karolina Szyłkiewicz.
    Laureaci wraz z nauczycielem zostali zaproszeni na Galę Finałową połączoną z rozdaniem nagród, która odbędzie się 25 maja w siedzibie Organizatora w Białymstoku. Gratulujemy.

Karolina Szyłkiewicz

logo konkursu

 

15 V 2017

    15.05 naszą szkołę odwiedziły Połączone Siły Zbrojne Wojsk NATO stacjonujące w Bemowie Piskim. Podczas przerwy na boisko szkolne wjechały 2 Hummer’y wojskowe z obstawą policji. Zainteresowanie szeroko wyspecjalizowanymi i bogato wyposażonymi pojazdami było ogromne. Uczniowie (i nauczyciele także !!!) mogli wsiąść do aut wojskowych, przymierzyć stroje mundurowych oraz przeprowadzić tzw. „ small talk” z gośćmi, zapytać o szczegóły ich pracy. Celem spotkania była też rozmowa dzieci z native speakers ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Po godzinie eksplorowania pojazdów uczniowie udali się na lekcje, a dyrekcja wraz z gośćmi udała się na typowy polski obiad do szkolnej stołówki.
    Część żołnierzy stacjonuje w jednostce od września, większość jednak przyjechała w marcu do Polski. Mundurowi zachwycali się naszym regionem i pięknymi krajobrazami.

E. Iwanowska

więcej zdjęć

19 V 2017

Gdy motywacją jest autorytet Wielkiego Polaka

    Nieprawdą jest, że współczesnej młodzieży brak odpowiednich wzorców, czy wartościowych autorytetów. Wspaniałym przykładem, że Wielcy tego świata i spuścizna po nich stanowią wzór postępowania jest udział czterech uczennic naszego gimnazjum w XII Powiatowym Konkursie Recytatorsko - Muzycznym Poezji Jana Pawła II, który odbył się w piątek 19 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach. Trzy uczennice – Agnieszka Majewska, Pola Stadnicka oraz Justyna Sznurkowska starowały w kategorii recytatorskiej, w muzycznej zaś reprezentowała nas Emilia Czajewska i utworem „Człowiek emocji” wyśpiewała sobie II miejsce w etapie powiatowym. Wśród recytatorek najlepiej poradziła sobie Agnieszka Majewska, zdobywając wyróżnienie.
    Gratulujemy dziewczętom udziału i życzymy kolejnych sukcesów.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć

29 V 2017

    29 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki. Głównymi celami konkursu są: popularyzowanie twórczości naszego patrona - księdza Jana Twardowskiego oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży poezją. Organizatorzy i wszyscy nauczyciele przygotowujący uczniów pragną, by piękno i mądrość płynące z literatury polskiej stały się pretekstem do doskonalenia sztuki pięknej recytacji.
    W konkursach klasowych wzięli udział uczniowie ze wszystkich etapów edukacyjnych, a do zmagań szkolnych zakwalifikowały się 42 osoby. Jury w składzie: p. dyrektor - Małgorzata Michałowska, p. Emilia Piliszek, p. Karolina Szyłkiewicz i p. Grażyna Hołownia, po owocnych naradach wytypowało laureatów i wyróżnionych.

Kategoria I - klasy 0-3 SP
1miejsce - Maja Dziubińska kl.IIc
2 miejsce - Zofia Reczko kl.IIc
3 miejsce - Paulina Marcinkiewicz kl.IIc
Wyróżnienia - Izabela Dźwilewska
Kategoria II- klasy 4-6 SP (nominacje do etapu powiatowego)
1miejsce - Filip Krawczyk kl.Va
2 miejsce - Miłosz Skrzypiec kl.Vb
3 miejsce - Rebeka Kasprzak kl.VIa
Wyróżnienia - Rozalia Piotrowska kl.VIb
Kategoria III - klasy 1-3 G (nominacje do etapu powiatowego)
1miejsce - Kacper Kłoczko kl.Ia
2 miejsce - Kacper Jakubowski kl.IIa
3 miejsce - Agnieszka Majewska kl.Ia
Wyróżnienia - Maciej Pieczulis kl.IIa

    Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym gratulujemy, a nominowanym życzymy sukcesów na wyższych szczeblach. Dziękujemy także Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych i słodkich niespodzianek dla wszystkich recytatorów.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć

30 V 2017

Wizyta klasy 6a w Starostwie Powiatowym w Olecku

    30 maja w ramach lekcji historii uczniowie klasy 6a wraz z nauczycielkami - Karoliną Szyłkiewicz i Janiną Słuchocką odwiedzili Starostwo Powiatowe w Olecku.
    Dzieci powitał i oprowadził po urzędzie pan Edward Adamczyk - Sekretarz Powiatu Oleckiego oraz Radny Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Szóstoklasiści odwiedzili salę konferencyjną, w której mogli zasiąść na miejscach radnych powiatu i zadawać pytania panu Adamczykowi. Następnie udali się do Wydziału Geodezji, w którym dowiedzieli się o pracy geodetów, Działu Promocji Powiatu Olecko oraz Wydziału Finansów, który zarządza budżetem powiatu. Odwiedzili również Wydział Komunikacji i Transportu, który zarządza m.in. budową dróg oraz wydawaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów. Na koniec odwiedzili Wydział Edukacji, który odpowiada za szkoły ponadgimnazjalne oraz Wydział Architektury, do którego mieszkańcy muszą się zgłosić, jeżeli chcą coś wybudować. Uczniowie mieli też okazję poznać Starostę Oleckiego - pana Mariana Świerszcza. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał materiały informacyjno - promocyjne o powiecie oleckim i Krainie EGO.
    Dzięki tej wycieczce, dzieci dowiedziały się, jak działają poszczególne organy Starostwa Powiatowego. To była udana i praktyczna lekcja historii.

Damian Domagała

więcej zdjęć

31 V 2017

Wizyta klasy 6b w Urzędzie Miejskim w Olecku

    31.05.2017 r. klasa VI b w ramach lekcji historii, udała się do Urzędu Miejskiego w Olecku. Celem spotkania było zapoznanie się ze strukturą organizacyjną, a także sposobem pracy oleckich urzędników.
    W pierwszym budynku zostaliśmy przywitani i oprowadzeni przez Panią sekretarz Bożennę Wrzyszcz. Zwiedziliśmy Wydział Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami oraz salę konferencyjną. W gabinecie burmistrza podjął nas Pan Krzysztof Kłoczko - obecny komisarz. Natomiast w drugim budynku urzędu zostaliśmy oprowadzeni przez Panią Ewę Zalewską–Drozd- kierowniczkę Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Działalności Gospodarczej, która zapoznała nas z zakresem spraw prowadzonych przez podległych jej pracowników. Następnie udaliśmy się do Urzędu Stanu Cywilnego oraz Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.
    Aby dowiedzieć się jak najwięcej o działalności urzędu, zadawaliśmy pytania, na które wyczerpująco odpowiadali nam nasi gospodarze.
     Urzędnicy okazali się bardzo mili, życzliwi i sympatyczni. Myślę, że kilkoro uczestników wycieczki zdecyduje się na pełnienie takiej funkcji w przyszłości.

Rozalia Piotrowska

więcej zdjęć

1 VI 2017

„Szlakiem polskich poetów w Wilnie”
– podsumowanie uczniowskiego projektu edukacyjnego 2016/2017

    Blisko rok temu zrodził się pomysł projektu edukacyjnego pn. „Szlakiem polskich poetów w Wilnie” realizowanego przez klasę II b Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Głównym celem projektu było poznanie życia i twórczości polskich romantyków, którzy w głównej mierze związani byli z Wilnem.
    Realizacja projektu rozpoczęła się 21 kwietnia 2017 r. i trwała do końca maja. Systematyczna praca, częste konsultacje z opiekunami oraz ogromne zaangażowanie, pozwoliły na zwieńczenie i zakończenie działań sukcesem.
    Jednym z elementów projektu był wyjazd do Wilna, w celu fizycznego doświadczenia atmosfery, która towarzyszyła polskim poetom i do dziś jest odczuwalna, zwłaszcza w zakamarkach, gdzie nasi romantycy studiowali, mieszkali i tworzyli.
    Wycieczka do Wilna odbyła się 12 maja 2017 roku. Oprócz klasy II b, uczestniczyły w niej klasy I a i I b naszego gimnazjum. Uczniowie wraz z opiekunami: p. Jarosławem Bagieńskim, p. Mariolą Zdancewicz, p. Angeliką Raczykowską i p. Grażyną Hołownią wyruszyli z Olecka o godzinie 5.00, by po czterech godzinach podróży zacząć zwiedzanie od Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Trokach. Historia Zamku położnego na wyspie, która znajduje się na pięknym jeziorze, była niezwykle ciekawa. Po zwiedzaniu uczniowie mieli okazję spróbować lokalnych, karaimskich przysmaków oraz zakupić pamiątki.
    Po około dwóch godzinach pobytu w Trokach, udaliśmy się w miejsce docelowe. Wilno, które od Trok oddalone jest o 30 km, przywitało nas pięknym, bezchmurnym niebem i już na samym początku pozwoliło delektować się nam widokiem niezwykłej panoramy miasta na Wzgórzu Trzykrzyskim.
    Po wspaniałych wrażeniach wizualnych rozpoczęliśmy spacer po Starówce i miejscach związanych z polskimi poetami w stolicy Litwy. W czasie, gdy klasy pierwsze oddawały się rekreacji, uczniowie z klasy II b pilnie śledzili kolejne punkty i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania projektowe. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze obiekty litewskiej stolicy: Kościół Św. Piotra i Pawła, Cmentarz na Rossie, Uniwersytet Wileński, Katedrę Św. Stanisława, Ostrą Bramę, Cerkiew Św. Ducha, Bramę Bazyliańską – cerkiew i miejsce więzienia A. Mickiewicza, Pomnik i Muzeum Adama Mickiewicza, Kościół Św. Anny i Bernardynów w Zaułku Gotyckim, mieszkanie Juliusza Słowackiego i wiele innych. Niezwykle ciekawym miejscem, gdzie dało się bardzo mocno odczuć ducha polskości był Cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce, a także wielu wybitnych ludzi związanych z Polską i naszą kulturą.
    Po dniu pełnym emocji, kulturowych przeżyć oraz wspaniałej integracji wyruszyliśmy w drogę powrotną, zatrzymując się w najpopularniejszym litewskim supermarkecie, by zakupić przede wszystkim słodycze, o których tyle dobrego słyszeliśmy od pani przewodnik.
    Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani i zadowoleni, około godziny 22.30 wróciliśmy cali i zdrowi do Olecka.
    Tuż po wycieczce rozpoczęły się prace nad finalną częścią projektu, mianowicie usystematyzowaniu zgromadzonych wiadomości, zdjęć, wspomnień i stworzeniu owocu pracy – albumu. Trzy tygodnie codziennych konsultacji, poprawek, pozwoliły, by zamknąć projekt i zaprezentować go publicznie.
    Prezentacja projektu odbyła się 1 czerwca i uczestniczyli w niej pan dyrektor Stanisław Kopycki, pan wicedyrektor Jarosław Kosakowski, pani koordynator szkolnych projektów edukacyjnych Jadwiga Zdan oraz opiekunowie projektu pani Mariola Zdancewicz, pani Angelika Raczykowska i pani Grażyna Hołownia. Ze względu na obowiązki służbowe nie mogła w tym dniu uczestniczyć w prezentacji pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska, ale z przyjemnością spotkała się z uczniami dnia następnego, by wysłuchać relacji i wrażeń gimnazjalnej młodzieży.
    Spotkanie rozpoczęło się od powitania zgromadzonych i krótkiego przedstawienia celów i zakresu prac projektowych, po czym uczestnicy mieli okazję obejrzeć film, będący wspomnieniem wycieczki do Wilna, który przygotowała Klaudia Fiećko (kl. II b).
    Tuż po projekcji nastąpiła prezentacja głównego produktu projektu – albumu. Każdy uczestnik prezentował karty albumu, za których wykonanie był odpowiedzialny. Każdemu obiektowi, które uczniowie mieli okazję widzieć w Wilnie poświęcone zostały przynajmniej dwie karty – pierwsza zawiera informacje merytoryczne, dotyczące konkretnego miejsca lub postaci, druga natomiast jest uwiecznieniem danej osoby w miejscu, które opisuje. Zawiera również krótką refleksję na temat danego miejsca lub postaci. Album prezentuje się bardzo ciekawie, jego obwolutę stanowi drewniana, masywna okładka z wypaloną nazwą projektu, której autorem jest Kacper Kapuściński (kl. II b), w środku natomiast znajdują się karty ułożone według pomysłu Emilii Czajewskiej w barwy litewskie. Całość prezentuje się naprawdę dobrze, co dali nam odczuć zaproszeni goście, wypowiadając się niezwykle przychylnie tuż po zakończeniu prezentacji.
    Album został przekazany na ręce pana dyrektora Stanisława Kopyckiego, jako pamiątka dla całej społeczności Zespołu Szkół w Olecku.
    „Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy uczestniczyć w tym ciekawym projekcie, który wiele nas nauczył, a także pozwolił na doświadczenie wielu wspaniałych emocji. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy zwiedzać Wilno świadomie, angażując się umysłowo i emocjonalnie, zwracać uwagę na szczegóły i detale. Tam, gdzie w 1822 roku zrodził się polski romantyzm, patriotyzm i kwintesencja polskiej literatury i kultury romantycznej, nadal pachnie Polską” – podsumowali w swoim wystąpieniu prowadzący – Aleksandra Kapuścińska oraz Emilian Kowalewski.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć z wycieczki,
więcej zdjęć z prezentacji projektu

7 VI 2017

VII Powiatowy Konkurs Recytatorsko-Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

    7 czerwca 2017 r. w sali AGT w Olecku odbył się już po raz siódmy Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki, którego mottem były słowa Twardowskiego: ,,Wiersze ocalają to, co podeptane. W dobie komputerów i techniki objawiają się jako coś ludzkiego, serdecznego, co nie jest zatrute nienawiścią, złością, sporami. Wnoszą ład i harmonię. Odkażają dzisiejszą rzeczywistość.”
    Była to wyjątkowa okazja nie tylko do uwrażliwiania dzieci i młodzieży na piękno poezji, ale przede wszystkim do zadumy nad wiarą, nadzieją i znaczeniem tych ponadczasowych wartości w życiu człowieka. Poezja księdza Twardowskiego jest drogowskazem, uczy miłości do Boga, do drugiego człowieka, do otaczającego nas świata. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu doznań duchowych, gdyż uczniowie z zaproszonych szkół ze wzruszeniem i niezwykłą wrażliwością zaprezentowali dwa wybrane utwory poety, będącego patronem naszej szkoły. Rywalizacja przebiegała w ciepłej i serdecznej atmosferze.
    Konkurs organizowany przez Zespół Szkół w Olecku niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli z powiatu oleckiego. Do konkursowych zmagań zgłosiło się 16 uczniów ze szkół podstawowych i 12 z gimnazjów.
    Słowa powitania do uczestników skierował pan dyrektor Zespołu Szkół w Olecku - Stanisław Kopycki. Młodych recytatorów oceniała komisja w składzie: Bożena Gałązka, Katarzyna Jeżewska, Agnieszka Makarewicz i Agnieszka Lewandowska. Uczniowie byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI szkoły podstawowej i klasy I – III gimnazjum. Jury wyłoniło laureatów i przyznało wyróżnienia.

I KATEGORIA – kl. IV– VI szkoły podstawowej:
I m. Filip Bartoszewicz (Szkoła Podstawowa w Gąskach);
II m. Martyna Borys (Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku) i Zofia Kozłowska (Szkoła Podstawowa w Wieliczkach);
III m.Sylwia Żykowska (Szkoła Podstawowa w Wieliczkach) i Filip Krawczyk (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku);

Wyróżnienia:
Natasza Wiszniewska (Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku);
Rebeka Kasprzak – (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku).

II KATEGORIA – klasy I – III gimnazjum:
I m. Klaudia Łożyńska (Gimnazjum w Świętajnie);
II m. Sandra Romotowska (Zespół Szkół w Judzikach);
III m. Agnieszka Majewska (Gimnazjum nr 1 w Olecku) i Jan Ogonowski (Społeczne Gimnazjum w Olecku).

Wyróżnienia:
Jakub Skrzypiec (Zespół Szkół w Judzikach);
Natalia Drażba (Gimnazjum w Wieliczkach)

    Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, laureaci nagrody książkowe oraz upominki sportowe i elektroniczne. W oczekiwaniu na werdykt komisji konkursowej recytatorzy wraz z opiekunami skorzystali z przygotowanego przez organizatorów poczęstunku.
    Serdecznie podziękowania składamy sponsorom: Zarządowi Powiatu w Olecku za nagrody rzeczowe oraz właścicielom sklepu spożywczego, a także kierownictwu sklepu Lewiatan za ufundowanie słodkiego poczęstunku uczestnikom konkursu.

Organizatorki konkursu:
Anna Klimasara,
Agnieszka Anna Kopycka,
Anna Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć