21 VI 2012

         Dnia 21.06.2012 roku uczniowie obu klas pierwszych gimnazjum wybrali się na biwak do miejscowości Bakałarzewo nad jeziorem Siekierowo. O godzinie 13 wyruszyliśmy z Olecka, na miejscu byliśmy już po 20 minutach jazdy. Wszyscy w doskonałych nastrojach zaczęli rozkładać namioty. Jedni radzili sobie gorzej, drudzy lepiej. Każdy mógł liczyć na pomoc drugiego kolegi. W rozkładaniu namiotów przeszkodził nam jednak deszcz. Pogoda od początku nam nie dopisywała, ale nie traciliśmy nadziei i wierzyliśmy, że się poprawi. Z pustymi brzuchami ruszyliśmy do ogniska, które rozpalili chłopcy. Wszyscy śmiali się i zajadali kiełbaskami prosto z ogniska. Niestety, cały czas padał deszcz. Chłopcom to jednak nie przeszkadzało i poszli nad jezioro łowić ryby. Dziewczyny, nie wszystkie, wybrały się na spacer zgłębiać tajniki lasu. Po drodze zbierały poziomki i grzyby. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich obozowiczów było złowienie przez Klaudię Romotowską dużej ryby. Gdy zbliżał się wieczór, wszyscy z wielką ochotą zebrali się przy ognisku. Na śpiewaniu piosenek i graniu w gry bardzo szybko minął nam czas. O godz.22 p. Bagieński zarządził ciszę nocną. Z wielka niechęcią obozowicze ruszyli do swoich namiotów. Nikomu jednak nie chciało się spać, we wszystkich namiotach słychać było śmiechy i rozmowy. Niestety, pogoda z każdą minutą się pogarszała. Deszcz dawał się we znaki wszystkim uczestnikom. Zaczęły przeciekać namioty, wszyscy byli cali mokrzy. Jednak nie dali oni za wygraną i próbowali jakoś ratować swoje namioty. Jedynym, który wytrzymał to oberwanie chmury, był namiot Kasi Wójtowicz. Kilka osób spało w nim, a reszta w samochodzie pana Krzysztofa i pana Jarka. I tak przetrwaliśmy tę uporczywą noc. Wcześnie rano zaczęliśmy składać nasze namioty, bo pogoda dalej była taka sama. O 12 wszyscy pojechali do domu.

        Na pewno wszyscy obozowicze będą wspominać ten biwak bardzo długo. Gdyby nie pogoda, byłoby wspaniale.

zdjęcia z imprezy                                                                                        Martyna Olszewska


15 - 16 VI 2012

        Tegoroczni absolwenci Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku dołożyli wszelkich starań, by pożegnać się w jak najlepszy sposób. Jednym z nich było zorganizowanie biwaku w dniach 14-15.06.2012r. "U Jawora" w Gawrych Rudzie. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IIIB oraz jedna uczennica z klasy IIIA. Opiekę nad wszystkimi sprawowała Pani Małgorzata Truchan i Pan Robert Sienica.

        Do Płociczna wszyscy dojechaliśmy autobusem, ale resztę drogi trzeba było pokonać pieszo. Nie obyło się bez ciągłych pytań „daleko jeszcze?” oraz bez narzekania. Mimo wszystko dotarliśmy na pole namiotowe cało. Tam rozłożyliśmy swoje bagaże i zabraliśmy się do rozstawiania namiotów, co wcale nie okazało się takie łatwe, dlatego pomagaliśmy sobie nawet przy wbijaniu śledzi.
Szybko przygotowaliśmy wspólny posiłek dla nabrania siły i zaczęliśmy zapoznawać się z terenem. Jedni na boisku kopali piłkę do bramek, inni rzucali ją do kosza a jeszcze inni zadowolili się boiskiem do siatkówki plażowej. Okolica była pełna rozrywek i nikt się nie nudził. Nawet zwykły plac zabaw okazał się ciekawą atrakcją. Do naszej dyspozycji była również wieża widokowa, na którą wystarczyło się wspiąć i można było podziwiać przepiękny krajobraz wokół.

        Tego dnia, absolutnie najciekawsza, była nasza wyprawa krajoznawcza. Z początku wybraliśmy się tylko na zwykły spacer, jednak zdecydowaliśmy się skręcić w jedną ze ścieżek do lasu i takim oto cudem pobłądziliśmy między drzewami. Wybawcą okazał się Mateusz, który miał znakomitą orientację w terenie. Niestety zaczął kropić deszcz i wróciliśmy na pole namiotowe. Wieczór miną nam spokojnie przy ognisku: wspólne rozmowy, wspominki naszych 10 lat wspólnej przygody w tej szkole, dużo śmiechu plus dodatkowa nauka szyfrów, które przydały się nam następnego dnia do zadań, które przygotowała Karolina z Olą.

        Następny dzień zaczął się od nieco ekstremalnej pobudki Pani Truchan, która dla największych śpiochów powyciągała nawet śledzie. Poranek był bardzo wietrzny a pogoda znacznie gorsza niż pierwszego dnia. Od razu złożyliśmy namioty i wszystkie swoje rzeczy. Wspólne śniadanie i wyruszyliśmy na spacer, w czasie którego rozwiązywaliśmy zaszyfrowane zadania. Byliśmy podzieleni na dwie grupy, ale tak się złożyło, że obie zdobyły taką samą liczbę punktów i wszyscy w nagrodę otrzymali po lizaku. Po powrocie do Jawora zjedliśmy ciepły obiad, posprzątaliśmy po sobie, podziękowaliśmy właścicielom za możliwość spędzenia czasu w tak niesamowitym miejscu i wymaszerowaliśmy w stronę autobusu, którym wróciliśmy zadowoleni do domu.
Wielka szkoda, że biwak trwał tak krótko!

zdjęcia z imprezy                                                                    Aleksandra Normantowicz, kl. IIIb


14 VI 2012

         Urząd Miejski w Olecku i Mazursko-Warmiński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku zaprosili nauczycieli i uczniów gimnazjum naszej gminy do realizacji projektu edukacyjnego – „Młodzi w urzędzie”. Zostały wylosowane przez nauczycieli wos wydziały, w których mieliśmy „załatwić” dwie sprawy. Na wykonanie projektu mieliśmy dwa tygodnie. Nam przypadł w udziale Wydział Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami. Nasza Pani – Jadwiga Zdan umówiła nas na spotkanie z pracownikami tego wydziału aby przygotować dwa zadania. Wybraliśmy – Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności i pobór opłaty adiacenckiej. Dowiedzieliśmy się wiele nowych rzeczy na te tematy. Dzięki uprzejmości i życzliwości Pań w urzędzie nieco informacji zrozumieliśmy, które mogliśmy przedstawić w prezentacji. Miała ona uroczyste miejsce w Sali Konferencyjnej UM w Olecku 14 czerwca 2012r. Naszym zdaniem wszystkie prezentacje były ciekawe, a młodzież podeszła do wykonania zadań bardzo profesjonalnie.
Uczestnicy projektu: Agnieszka Łazarska, Ania Barszczewska, Adrian Janczenia, Kacper Truchan - kl. I A

zdjęcia z projektu


VI 2012

Tydzień ekologicznyw ZS w Olecku

        Tegoroczny tydzień ekologiczny odbył się pod hasłem „Zostań przyjacielem Ziemi”. Zaplanowaliśmy działania przyjazne Ziemi, tzn. zmierzające do ochrony klimatu i zapobiegania jego zmianom. Wtorek był dniem oszczędzania energii elektrycznej. Sprawdziliśmy, czy my jako społeczność szkolna i pracownicy szkoły mamy wpływ na ocieplenie klimatu. Kilka osób z gimnazjum i szkoły podstawowej przez dwa dni odczytywała zużycie energii elektrycznej w godzinach 8.00 – 15.30. Pierwszy dzień był dniem takim jak zawsze, natomiast 2 dnia wszyscy staraliśmy się oszczędniej korzystać z odbiorników energii elektrycznej.Dzięki naszym działaniom do atmosfery przedostało się o około 2,75 kg mniej CO2. Skąd o tym wiemy? Obejrzyj prezentację komputerową przygotowaną przez Dorotę z I b.
W tym tygodniu odbyły się dwa konkursy międzyklasowe: konkurs na plakat „Nie podgrzewaj atmosfery” i gazetkę ścienną „Energia jądrowa – korzyści i zagrożenia”. Na poziomie gimnazjum oba konkursy wygrali uczniowie klasy III B. W szkole podstawowej: konkurs na plakat wygrała klasa V b, a na gazetkę- klasa IV b. W konkursie na fraszkę „Oszczędzaj energię” zwyciężyła Aleksandra Karaś z klasy Vb. Została też przeprowadzona ankieta „Ekologiczne podróżowanie”. Jak co roku wszystkie klasy walczyły o pierwsze miejsce w konkursie „Kolor Dnia – symbol rodzaju odnawialnego źródła energii”. W gimnazjum konkurs wygrała klasa I B, a w szkole podstawowej I miejsce zajęły klasy I a, IV a i VI a.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Dorota Witkowska
Wiesława Stankonowicz
Elżbieta Skórkiewicz
Anetta Borawska


8 VI 2012

II edycja projektów edukacyjnych 2012 w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

        Drugoklasiści zaliczający projekty edukacyjne pracowicie rozpoczęli piątek 8.06.2012r., przygotowując salę gimnastyczną na przyjęcie zaproszonych gości i prezentację kolejnych projektów z języka angielskiego i języka polskiego realizowanych w II semestrze roku szkolnego 2011-2012.Grupa uczniów w składzie: Monika Chmielewska, Natalia Milewska, Patryk Maksimowicz, Klaudia Jańczuk, Czarek Milanowski, Kamil Medycki, Kamil Wasilewski i Janek Napiórkowski zaprezentowała dwa projekty z języka angielskiego:,, Biuletyn dotyczący siedmiodniowej wycieczki do Londynu” oraz ,,Znaczenie języka angielskiego w życiu codziennym”. W krótki, czytelny sposób gimnazjaliści przedstawili plan wycieczki do Londynu, wskazując ciekawe miejsca godne zwiedzenia w stolicy Anglii. Przygotowali gazetkę tematyczną o mieście oraz makietę, na której można było obejrzeć topografię miasta i rozmieszczenie zabytków. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników projektu i gości okazała się projekcja filmu nagranego przez uczniów w konwencji kina niemego. Jego przezabawną fabułę oparto na kradzieży komórki i szalonej pogoni za złodziejem. Widownia co raz to wybuchała gromkim śmiechem. Nikt chyba nie spodziewał się po chłopakach takich umiejętności aktorsko-reżysersko-producenckich. Po emisji filmu Janek Napiórkowski zapoznał zgromadzonych z treścią prezentacji multimedialnej dotyczącej podstawowych zwrotów w języku angielskim, uświadamiając wszystkim, że nauka tegoż języka jest wymogiem potrzebnym do zrozumiałego poznania świata wokół nas – Europejczyków. Opiekunem projektu był nauczyciel języka angielskiego-Pan Fabian Szóstkiewicz.
        Kolejna grupa działała w ramach projektu ,,Zabawy dziecięce dawniej i dziś”, którego celem było poznanie zabaw dziecięcych jako sposobu spędzania czasu wolego na przestrzeni dziejów. Grupę pod opieką nauczycielki języka polskiego-Anny Klimasary –stanowili uczniowie: Joanna Brzósko, Kamil Lemiesz, Justyna Miszczak, Patrycja Kozłowska, Aleksandra Nowak i Aleksandra Żukowska.
Przygotowali oni gazetki tematyczne, wystawkę zabawek oraz przyborów służących do gier i zabaw, przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące historii zabaw dziecięcych i ich roli w życiu dzieci. Włączyli do wspólnej zabawy zaproszonych gości, którzy między innymi odczytywali z obrazu pt. ,,Zabawy dziecięce” Piotra Bruegla Starszego zabawy, które przetrwały do czasów współczesnych, brali udział w znanym od pokoleń wyścigu baranów, tworzyli grupę muzyczną ,,Garkotłuki Band”, wypisywali znane im z dzieciństwa wyliczanki, grali w kółko krzyżyk…Interaktywny miś Buliba rozruszał towarzystwo, korzystnie wpływając na koordynację ruchową. Jednym z punktów programu był też quiz na temat zabaw. Po prezentacji projektów wszyscy obecni zostali zaproszeni na boisko szkolne, gdzie odbył się pokaz taekwondo olimpijskiego przygotowany przez grupę LUKS HIDORI Olecko prowadzoną przez Państwa Dorotę i Tomasza Miszczaków, a działającą przy Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku.
        Realizując zadania w ramach różnych projektów edukacyjnych uczniowie gimnazjum wykorzystują technologię informacyjną dzięki dostępnej w szkole świetnej bazie środków multimedialnych, m.in. laptopów, rzutników multimedialnych czy tablic interaktywnych.

zdjęcia z pokazu projektów                                                                                                        Anna Klimasara
 


8 VI 2012

Festyn Rodzinny 2012 w Zespole Szkół w Olecku

       8 czerwca 2012r. w Zespole Szkół w Olecku odbył się Festyn Rodzinny, którego celem była integracja środowiska lokalnego i spędzanie czasu w sposób aktywny. Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy zapewnili jego uczestnikom wiele różnego rodzaju atrakcji. Bogaty program imprezy przyciągnął rzesze sympatyków szkoły.
        Festynowy dzień rozpoczęły prezentacje projektów edukacyjnych zrealizowanych przez uczniów klas II gimnazjum. Tłum gapiów przyciągnął pokaz taekwondo olimpijskiego. Ważnym punktem programu okazał się mecz piłki nożnej będący szkolną inauguracją EURO 2012. Pojedynek stoczyły drużyny Polski (uczniowie) i Grecji (nauczyciele i sojusznicy). Zakończył się on oczywiście remisem i potrzebna była dogrywka. Po serii karnych wygrała Polska. Mecz nie obył się bez ofiar. Na murawie wylądował w pozorowanym upadku dyrektor szkoły Pan Stanisław Kopycki, któremu rzucili się z pomocą nasi rewelacyjni ratownicy medyczni z Centrum Medycznego – Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,OLMEDICA” w Olecku. Przeprowadzając akcję ratowniczą, zaprezentowali swoje wysokie umiejętności w zakresie pierwszej pomocy medycznej. Pełny profesjonalizm!
        Imprezę urozmaiciły występy dwóch dziewczęcych zespołów tańca nowoczesnego prowadzonych przy Regionalnym Ośrodku Kultury ,,Mazury Garbate” w Olecku przez instruktorkę tańca p. Annę Duchnowską. Uczniowie poznali oferty sekcji działających przy oleckim ROK. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kuglarskie wyczyny Pana Romana Karsztuna, który uczył chodzenia na szczudłach, puszczania ogromnych baniek mydlanych.
        Kolejki, kolejki! Ustawiały się do stoisk z loterią fantową, gokartami, pysznymi ciastami domowego wypieku oraz kiełbaską z grilla. Okupowany był sklepik szkolny serwujący napoje, słodycze i lody. W szkole unosił się zapach gofrów z bitą śmietaną.. Mniam…Mniam… Sporą sensację wzbudził przyjazd policji. Funkcjonariusze oleckiej komendy bezpłatnie znakowali rowery w ramach działań prewencyjnych mających zapobiegać kradzieżom. W czasie festynu oznakowano 26 jednośladów. Popularnymi atrakcjami były imprezy towarzyszące, między innymi: jazda konna, rowerowy tor przeszkód sprawdzający technikę jazdy, karaoke czy malowanie twarzy. Podczas festynu rozstrzygnięto konkurs plastyczny ,,W świecie księdza Twardowskiego”oraz ogłoszono wyniki konkursu szkolnego na gazetkę pt. ,,Nie podgrzewaj atmosfery” oraz ,,Energia jądrowa-krzyści i zagrożenia”. Wiele emocji dostarczył konkurs na ,,Najlepszy strój kibica”. Komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia, bo mnóstwo dzieciaków ubrało się w biało-czerwone stroje. Wszyscy wyglądali wspaniale, więc przyznano kilka pierwszych miejsc ex aequo. Uczniowie i nauczyciele zmagali się któryś raz z rzędu, a to w quizie wiedzy o piłce nożnej, przeciąganiu liny, czemu towarzyszył głośny doping licznie zebranych kibiców, którym nie przeszkadzały przelotne opady deszczu.
Nie zapomniano o uczniach z podstawówki. Specjalnie dla nich przygotowano tory przeszkód (kl.0-I), blok rekreacyjny (kl. II-III) oraz wyścigi na wesoło (kl. IV-VI), ponieważ maluchy mają niespożyte pokłady energii.
        Mimo niezbyt sprzyjającej pogody festyn udał się. Zgromadził dużą ilość nie tylko uczniów, ale i mieszkańców osiedla. Z naszego zaproszenia skorzystali też wychowankowie Domu im. Janusza Korczaka w Olecku oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku. Cieszy fakt, że rokrocznie pojawiają się na nim absolwenci naszej szkoły.

zdjęcia z festynu                                                                                         Anna Klimasara


5 VI 2012

Dnia 5.06.2012 r. na lekcji fizyki klasa Ib zaprezentowała wyniki swoich projektów z AU. Kolejno po sobie przedstawiały grupy A, B i C. Grupa A mówiła o przebiegu stygnięcia czarnej kawy i wody, grupa B - o izolatorach, a grupa C - o czynnikach wpływających na szybkość parowania. Przedstawiciele każdej z nich krótko omówili przebieg projektu, a pozostali członkowie przedstawili swój wkład i wyniki na prezentacji. Na koniec wszystkie grupy w ramach podsumowania zorganizowały: quiz, krzyżówkę i kolorowankę.

Na lekcji zdobyłem nowe informacje i poznałem pojęcia dotyczące ciepła. Poza tym zajęcia bardzo mi się podobały i chciałbym, żeby odbywało się ich więcej.

                zdjęcia z prezentacji                                                                                                        Piotr Kopycki Ib


1 VI 2012

Biedronki przyfrunęły mimo deszczu

   1 czerwca 2012 r. w sali AGT w Olecku odbył się II Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Jana od Biedronki. Ma on na celu popularyzowanie twórczości Jana Twardowskiego, który od 11 października 2011 roku jest patronem placówek wchodzących w skład Zespołu Szkół w Olecku – organizatora konkursu. Oprócz tego pozwala rozwijać zainteresowania literackie młodzieży, uwrażliwia na piękno poezji i muzyki, sprzyja integracji młodzieży gimnazjalnej. W bieżącym roku do konkursu przystąpili uczniowie z gimnazjów w: Olecku, Świętajnie, Kowalach Oleckich, Judzikach i Wieliczkach.
Ich recytację oceniała komisja w składzie: ks. Mieczysław Banek, Marek Borawski, Bożena Gałązka, Roman Karsztun i Agnieszka Makarewicz, która po wysłuchaniu wszystkich interpretacji utworów udała się na obrady. Tymczasem młodzież i opiekunowie mogli osłodzić sobie czas oczekiwania na ogłoszenie wyników, jedząc pyszne ciasto. Wielu doceniło też gorącą herbatę, która pomogła im ogrzać się, gdyż dzień był wyjątkowo zimny, a od rana padał deszcz. I tylko biedronki siedzące na źdźbłach przypiętej do tablicy z nazwą konkursu trawy zdawały się tym zupełnie nie przejmować. Temperatura i emocje wzrosły jednak wraz z powrotem na salę komisji i narastały wraz z odczytywaniem werdyktu. Jurorzy postanowili uhonorować pierwszym miejscem dwie uczennice: Emilię Tokajuk z Gimnazjum nr 2 w Olecku (przygotowanie: Renata Kołdys) i Elwirę Świtaj z Gimnazjum w Świętajnie (przygotowanie: Wiesława Górska). Drugie miejsce zajęła Magdalena Rydzewska z Gimnazjum nr 2 w Olecku (przygotowanie: Renata Kołdys), zaś trzecie – Julia Jaworowska z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliczkach (przygotowanie: Jolanta Motulewicz). Oprócz tego komisja przyznała pięć wyróżnień. Otrzymały je: Magdalena Essel ze Społecznego Gimnazjum STO w Olecku (przygotowanie: Katarzyna Werstak), Katarzyna Zielińska z Gimnazjum w Świętajnie (przygotowanie: Wiesława Górska), Agata Skrocka z Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich (przygotowanie: Anna Kempisty), Anna Sitkowska z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie: Anna Klimasara) oraz Julia Sienkiewicz z Zespołu Szkół w Judzikach (przygotowanie: Elżbieta Michaluk). Dzięki hojności sponsorów dyplomy i nagrody książkowe otrzymały nie tylko laureatki, ale i wszyscy uczestnicy konkursu.

zdjęcia z konkursu                                                                                                        Agnieszka Anna Kopycka


31 V 2012

     31 maja 2012 r. w Zespole Szkół w Olecku odbył się XIII Konkurs Matematyczny klas II „Mistrz Zadań Tekstowych”. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów z pięciu szkół powiatu oleckiego.
    Mistrzów Zadań Tekstowych było w tym roku troje. I miejsce zajęli egzeqwo: Gabriela Putra, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, Aleksander Adamajt, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku i Jakub Tylman, uczeń Szkoły Podstawowej w Wieliczkach. II miejsce w konkursie zajęła Patrycja Sidorowicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, a III miejsce Kacper Kłoczko, również uczeń tejże szkoły. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
    Konkurs przygotowały nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Joanna Cichanowicz i Alicja Czerniecka.

zdjęcia z konkursu


28V 2012

Strzelec przed sądem

        Dnia 28.05.2012r. na lekcji języka polskiego klasa Ib zorganizowała rozprawę sądową nad strzelcem, którego grała Martyna Olszewska. Scenka inspirowana była balladą A. Mickiewicza pt. „Świtezianka”.
        Na początku rozprawy do sali weszła sędzia Dorota Kondratowicz. Na początku przesłuchano strzelca, któremu pytania zadawała głównie prokurator Paulina Maciejewska. Podczas tej części Świtezianka, czyli Kinga Piotrowska, została ukarana karą pieniężną za zakłócanie porządku. W następnej części przesłuchano poszkodowaną. Najwięcej pytań zadała jej adwokat Katarzyna Wójtowicz, a pomagała jej adwokat Zuzanna Ślużyńska. Wszystko to skrupulatnie zapisywała protokolantka - Aleksandra Witanowska. Później wożna - Katarzyna Romanowska wprowadziła świadków: najpierw Agatę Kołodziejską, a potem Małgorzatę Krajewską. Po ich zeznaniach pani prokurator i pani adwokat wygłosiły mowę końcową. Następnie sędzia i ławnicy: Piotr Bajster, Piotr Kopycki, Marlena Jankowska i Andżelika Arciszewska udali się na naradę, podczas której na sali porządku pilnowali ochroniarze: Mateusz Nikielec i Bartek Arent. Po krótkiej przerwie sędzia i ława przysięgłych powrócili, by ogłosić wyrok skazujący strzelca na dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności. Sąd zdecydował też, że wszczęte zostanie postępowanie przeciw Świteziance za używanie czarów.
        Ta lekcja bardzo mi się podobała. Na uwagę zasługują szczególnie dobra gra uczniów i kostiumy.

          zdjęcia z lekcji                                                                                      Piotr Kopycki kl. I b


26 V 2012

    26 maja Korsze stały się rozśpiewanym i roztańczonym centrum ekologii województwa warmińsko-mazurskiego. Tego dnia na deskach korszeńskiego amfiteatru wystąpili laureaci IX edycji Festiwalu Ekologicznego „Czysty Powiat” . W kategorii piosenka ekologiczna naszą szkołę podstawową reprezentował zespół MIX. Dziewczęta bardzo długo i ciężko pracowały nad przygotowaniem wybranego utworu. Jury doceniło wysiłek naszych uczennic i za wykonanie piosenki „My chcemy grac w zielone” przyznało drugie miejsce. Dzieci występując w finałowej piosence zadedykowały ją wszystkim mamom z okazji Dnia Matki.

    Festiwalowi towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Były konkursy z ciekawymi nagrodami, a także pokaz sprzętu bojowego straży granicznej i straży pożarnej.  Każdy z festiwalowych widzów mógł znaleźć coś dla siebie.

więcej zdjęć                                                                                Elżbieta Smokowska-Grzanka


25 V 2012

        25 maja 2012r. w Zespole Szkół w Olecku, na zaproszenie p.Jarosława Bagieńskiego, zagościł w naszych progach ks. Adam Boniecki. Został on przywitany przez grupę uczniów, tak naprawdę do końca niewiedzących, z kim mają do czynienia. Znali tylko podstawowe informacje o gościu – były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, częsty towarzysz pielgrzymek papieża Jana Pawła II, były generał zakonu Jezuitów.
        Jednak z upływem czasu poznawali się nawzajem. Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli nie tylko posłuchać tej znakomitej postaci, ale również zadać jej kilka pytań. Kilka? To mało powiedziane. Oczywiście początkowo nikt nie miał odwagi zabrać głosu, ale już po chwili, księdza zalała fala pytań. Nie tylko o sprawy duchowe, lecz także politykę, a nawet Facebook’a. Myślę, że nikt nie spodziewał się ani takich odpowiedzi, ani takiego podejścia do uczniów. Otóż, ks. Adam potrafił nie tylko wyczerpująco rozwinąć każdy poruszony temat, ale również żartować z młodzieżą. Ponadto często uzupełniał swoje wypowiedzi historiami swojej rodziny lub znajomych oraz doświadczeniami kapłańskimi. Każde z takich wtrąceń poprzedzał pytaniem „mogę?”. Nie było nikogo na sali, kto by miał powód do sprzeciwu. Padło również pytanie o znajomość z patronem naszej szkoły, dzięki któremu gość przybliżył nam osobę ks. Jana Twardowskiego.
        Myślę, że właśnie dzięki takiemu podejściu ks. Adama do młodzieży, pożegnano go długimi owacjami na stojąco oraz kwiatami, które wręczyła Karolina Fiećko – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Mam nadzieję, że to nie była ostatnia wizyta nie tylko ks. Adama, ale od tej pory będą organizowane liczne spotkania z ciekawymi ludźmi.

                        więcej zdjęć ze spotkania jest tutaj                                                                                                                Kinga Tez


22 V 2012

Santo subito! Święty natychmiast!

    Jan Paweł II nie był dla nikogo obcą postacią, ponieważ nawet najmłodsi wiedzą, jak wielkim był człowiekiem. Karol Wojtyła-Papież Polak- dla wielu był autorytetem, ale nawet po tym, jak odszedł do domu Największego Ojca, wciąż jest żywy w naszych wspomnieniach, które są tak pięknie utrwalane. Klasa 3 b naszego gimnazjum wraz z Panią Małgorzatą Truchan i Panem Michałem Janiszewskim podjęli się przeprowadzenia uroczystego apelu 18.08 2012r.  w dniu 92 urodzin papieża. Przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.„Jan Paweł II Święty” Z pomocą naszego szkolnego chóru pod okiem Pani Elżbiety Smokowskiej- Grzanki. Przypomnieli wszystkim zgromadzonym, kim był Karol Wojtyła. Usłyszeli o wielkości naszego papieża, o jego cudach, charakterze, o tym, jak wielką wiarą żył Jan Paweł II. Przyjemnie było na zakończenie usłyszeć nasz chór, do którego śpiewu dołączyli się wszyscy inni uczniowie.

    Tego typu wydarzenia w szkole są czymś, co rozwija każdego, daje krótką chwilę do refleksji nad własną, indywidualną wielkością, ukazuje autorytety warte naśladowania.

Aleksandra Normantowicz

więcej zdjęć z apelu


18 V 2012

        18 maja br. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku odbył się I Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczny dla Gimnazjalistów. Owy turniej kulinarny zorganizowano po raz pierwszy, ale mimo tego cieszył się wielkim powodzeniem. Ku zdziwieniu wszystkich w szranki stanęło aż 19 drużyn dwuosobowych, nie tylko z Olecka, ale również całej gminy. W powietrzu czuć było lekki niepokój i ducha rywalizacji. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy drugiej – Klaudia Rynkiewicz oraz Kinga Anna Tez.
        Zadaniem poprzedzającym eksperymenty kulinarne było rozwiązanie quizu. Następnie każdy zespół musiał przygotować porcję naleśników, bądź gofrów. Na wykonanie przysmaków uczestnicy konkursu mieli 60 minut. Kulinaria zachwycały swoim wyglądem, co niewątpliwie miało wpływ na werdykt jury. Efekty ciężkiej pracy uczestników były oceniane w dwóch kategoriach: smakowej i wizualnej.
Zwieńczeniem konkursu było ogłoszenie wyników. Z niepokojem każdy oczekiwał werdyktu. Otóż jednogłośnie stwierdzono, że na pierwsze miejsce zasługują Magdalena Essel i Julita Opanowska z Zespołu Szkół STO w Olecku. Drugą nagrodę zdobyły nasze uczennice, które urzekły komisję swoimi naleśnikami. Były rzeczywiście bardzo smaczne i wyglądały kolorowo. Trzecie, również medalowe miejsce wywalczyły Izabela Domel i Zuzanna Łabanowska z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.        

zdjęcia z konkursu


12 V 2012

Projekty edukacyjne 2012

,,A trip to Londyn”, ,,Tradycje wielkanocne w kulturze polskiej”

Sobota -12 maja 2012 roku -była ważnym dniem dla drugoklasistów z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, realizujących edukacyjne projekty gimnazjalne. Już przed lekcjami stawili się w szkole, by przygotować salę gimnastyczną na prezentację, będącą zwieńczeniem ich kilkumiesięcznej pracy.

Na początku imprezy zabrał głos dyrektor Zespołu Szkół w Olecku- Pan Stanisław Kopycki, witając wszystkich obecnych: zaproszonych rodziców, nauczycieli i uczniów. Potem w krótki przystępny sposób zapoznał ich z ideą projektów uczniowskich.

Jako pierwsza wystąpiła grupa uczniów Pani Ewy Iwanowskiej (nauczycielka języka angielskiego), która zaprezentowała projekt ,,A trip to Londyn”. Jego celem było ukazanie najciekawszych miejsc Londynu godnych zwiedzenia, sporządzenie folderu wycieczki. Gimnazjaliści przygotowali prezentacje multimedialne: ,,Brytyjska rodzina królewska”, ,,A trip to Londyn”. Przeprowadzili quiz wiedzy o mieście i rodzinie królewskiej. Widzowie mogli poczuć atmosferę stolicy Anglii, oglądając makiety znanych budowli czy film archiwalny z koronacji królowej Elżbiety II. Uczyli się też podstawowych zasad etykiety obowiązujących na królewskim dworze w kontaktach z królem i z królową.

Grupa II przedstawiła efekty pracy nad projektem ,, Tradycje wielkanocne w kulturze polskiej”.  W ciekawy sposób przybliżyli oni dawne i współczesne tradycje wielkanocne, prezentując pokazy multimedialne, scenki dramatyczne na temat historii prezentów wręczanych dzieciom czy śmigusa-dyngusa. Zgromadzeni mogli się dowiedzieć, w jaki sposób obchodzono święta, jakie obrzędy przetrwały do dziś, wziąć  udział w quizie sprawdzającym poziom wiedzy o Wielkanocy. Wiele osób chętnie włączyło się do zabaw wielkanocnych, takich jak: toczenie jajka na odległość czy wybitki, malowało baloniki, czyniąc z nich pisanki. Uczniowie realizujący projekt przedstawili też wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów kl. I-III gimnazjum dotyczącej obyczajów i sposobu spędzania czasu świątecznego. Na zakończenie zabrzmiała ,,Piosenka wielkanocna”.

Opiekunami tego interdyscyplinarnego projektu byli nauczyciele: języka polskiego-Anna Klimasara, muzyki/plastyki - Elżbieta Smokowska – Grzanka i religii - Michał Janiszewski.

 Uczniowie pracujący nad opisanymi wyżej projektami dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań, a zgromadzona publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami.

                                                                                           Anna Klimasara


12 V 2012

    Dzisiaj do naszej szkoły zawitali panowie z Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu w Białymstoku - pan Adam Więcko i pan Adam Cudowski. Zaprezentowali nam wykład na temat podstawowych właściwości i zastosowań wody. Na pierwszych dwóch godzinach zapoznawaliśmy się z teorią. Kolejne zajęcia upłynęły natomiast na doświadczeniach praktycznych. Najpierw było doświadczenie, w wyniku którego mogliśmy zaobserwować proces wybuchu wulkanu. Bardzo ciekawe zjawisko. Przeprowadzaliśmy też doświadczenia badając właściwości naszej szkolnej wody. W jaki sposób nad tym pracowaliśmy możecie zobaczyć na zamieszczonych w galerii zdjęciach. Wyniki naszych badań wskazały iż w naszym mieście jest twarda woda. Taka forma zajęć bardzo nam się spodobała. Był to również już ostatni z wykładów przeprowadzanych w ramach realizowanego przez nas Projektu - "Rozwój przez Kompetencje".

    zdjęcia z wykładu                                                                                Mateusz Domasik


 

9 V 2012

    9 maja dzieci z klas ,,0'' spotkały się ze strażakami. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, prezentując wyposażenie wozu strażackiego i czynności, które wykonują podczas akcji. Największą atrakcją było użycie węża z wodą. A najwięcej radości i krzyku wywołał ,,deszczyk”. Była też syrena i migające światła.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


30 IV 2012

WIWAT MAJ, TRZECI MAJ!

    Dnia 30 kwietnia 2012 roku w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyła się uroczystość poświęcona 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przygotowali ją uczniowie klas II a i II b pod kierunkiem Pań: Jadwigi Zdan i Anny Klimasary.
    Gimnazjaliści zaangażowali się w prace nad częścią artystyczną, mając świadomość, że uchwalenie tej pierwszej w Europie, a drugiej w świecie, ustawy zasadniczej jest bardzo ważne. Należy pielęgnować pamięć o tym historycznym wydarzeniu, bowiem naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. 3 maja 1791 roku to dzień wolności dla Polaków. Konstytucja majowa miała ogromne znaczenie dla całego narodu polskiego. Wzmocniła władzę państwową, a osłabiła rządy magnatów. Starała się uregulować sprawy różnych stanów społecznych: szlachty, ziemian, włościan, mieszczan, chłopów. Była zalążkiem demokracji. Nasi przodkowie rozumieli, co to wolność, a czy MY to rozumiemy?

więcej zdjęć z apelu jest tutaj                                                Anna Klimasara


30 IV 2012

    W poniedziałek 30 kwietnia 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku miał miejsce apel, który dotyczył obchodów 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy IV A w zaprezentowanym przedstawieniu pokazali, jak doszło do podpisania tak ważnego dokumentu. Główną rolę odegrał tu król Stanisław August, który uświadomił współczesnej młodzieży, jak ciężko było pogodzić bogate i biedne społeczeństwa. Uchwalając konstytucję, właśnie tego dokonał. Wszyscy, nawet klasy oddziału zerowego oglądały z uwagą, chociaż to trudny do zrozumienia dla takich dzieci temat. Nie było szmerów i rozmów. Dyrekcja była pod wrażeniem. Jak na każdym apelu, obecny był także chórek, który prowadzi p. Elżbieta Smokowska - Grzanka. Występujący uczniowie doskonale poradzili sobie z tym bardzo trudnym zadaniem, jakie im powierzono.Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego, który od 11 października 2011 roku jest w tej szkole i uczestniczy w życiu szkoły i miasta.
    Nad właściwym przebiegiem uroczystości czuwały: p. Anna Karolina Szyłkiewicz i p.Emilia Piliszek.

więcej zdjęć z apelu jest tutaj                                              Dominika Jankowska, kl.VIB


27 IV 2012

    W dniu 27 kwietnia 2012r. w Zespole Szkół w Olecku odbyły się eliminacje powiatowe Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W kategorii szkół podstawowych rywalizowało sześć placówek (SP Świętajno, SP3 Olecko, SP Judziki, SP1 Olecko, SP4 Olecko, SP Gąski).

    W pierwszej fazie konkursu zawodnicy rozwiązywali test z przepisów ruchu drogowego, składający się z 25 pytań. Dotyczyły one przepisów obowiązujących pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, konkretnych sytuacji na drodze jak i zasad udzielania pierwszej pomocy. Później młodzi rowerzyści musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy a także pokonać  tor sprawnościowy. Tu nie było już tak łatwo. Prawidłowe założenie opatrunku czy jazda po równoważni, w drewnianej rynnie i slalomem wielu zawodnikom sprawiały ogromne trudności. Pan Mirosław Stachurski z oleckiej „drogówki” często musiał doliczać punkty karne, choć zdarzały się przejazdy bezbłędne. Uczestnicy konkursu jeździli też po miasteczku ruchu drogowego. Ich umiejętności praktyczne oceniał Pan Mirosław Wydra z oleckiej policji. Ostatecznie w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna SP 1 w Olecku. Drugie miejsce zajął zespół z naszej szkoły w składzie: Przemysław Piekarski, Juliusz Stramowski, Damian Kowalewski.

    W kategorii gimnazjów wśród startujących w konkursie najlepsza okazała się ekipa ze Świętajna. Drużyna naszego gimnazjum zdobyła 4 miejsce. Nad sprawnym przebiegiem eliminacji powiatowych czuwali Krzysztof Krajewski i Jarosław Bagieński -  nauczyciele Zespołu Szkół w Olecku.

więcej zdjęć z konkursu


25 IV 2012

Sukcesy SP 4 w Olecku

Emilia Czajewska jest uczennicą integracyjnej klasy IIIb  Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Zdobyła I miejsce w X Powiatowym Konkursie Ortograficznym klas III, którego organizatorem były nauczycielki  Szkoły  Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Dzieci pisały trudne dyktando, uzupełniały wyrazy z lukami, rozwiązywały krzyżówkę i rebusy. Zadałam kilka pytań zwyciężczyni tego konkursu:

- Emilko jak oceniasz stopień trudności tegorocznego konkursu ortograficznego?
- Trudne były rebusy, a łatwiejsze dyktando. Nie sprawiło mi ono trudności.
- W zeszłym roku też zajęłaś I miejsce w konkursie ortograficznym?  
- Tak, konkurs był w SP1 w Olecku i dotyczył klas drugich. Był prosty.
- Co robisz, że ortografia jest dla Ciebie przyjemna?
- Oprócz nauki w szkole rozwiązuję ćwiczenia ortograficzne, dużo czytam.
- Czy masz jeszcze jakąś pasję?
- Muzyka jest dla mnie wyrażeniem swoich emocji. Śpiewam, gram na skrzypcach, gram w szachy, rysuję. Matematykę też lubię.
- Jesteś wszechstronnie uzdolniona, zatem kim chciałabyś być, gdy dorośniesz?
- Chciałabym być piosenkarką, albo aktorką.
- To dokładnie tak,  jak w tej piosence, którą wyśpiewałaś udział w finale „Gratka dla  Nastolatka”:

     „…Być aktorką, czy modelką
    Bo uroda atut mój,
    Ekran daje sławę wielką ,
    Wybieg zaś szałowy strój.
        …..
    Będę sławna i bogata,
    Taki mam na przyszłość plan…”

- I tego z całego serca Ci życzę.

     Emilkę do konkursu przygotowywała pani Aneta Skrzypiec – nauczycielka kształcenia zintegrowanego.

- Jak pracuje się ze zdolnym dzieckiem?
- Dziecko zdolne jest wymagające i nie wszystko go zainteresuje. Ma już swoje upodobania, zadaje dużo pytań, co jest zaletą. Praca z dziećmi zdolnymi daje dużo radości i satysfakcji. Stwarza wiele powodów do dumy z dobrze wykonanego zadania. Wygrany konkurs jest ważny dla uczniów i ich rodziców, a mi daje dodatkową motywację do pracy.
- Dziękuję, życzę dalszych sukcesów.

    W klasie II naszej szkoły mamy również się czym pochwalić. Uczeń Aleksander Adamajt zdobył I miejsce w konkursie ortograficznym klas drugich, organizowanym w SP nr1im. H. Sienkiewicza w Olecku. Powielił sukces swojej koleżanki. Do konkursu przygotowywała go pani Alicja Czerniecka.

                                                                                                             M. Grzyb


24 - 26 IV 2012

    W związku z tematem ,,Poznajemy różne zawody” dzieci z klas ,,O” odbyły kilka wycieczek. Pierwsza odbyła się dnia 24.04.2012 r. na Komendę Powiatową Policji w Olecku. Dzieci wykazały się wiedzą na temat pracy policjanta, ale również zadawały wiele pytań. Najwięcej usłyszał ich opiekun psa policyjnego. Maluchy uczestniczyły w mini pokazie tresury i mogły pogłaskać psa. Spacer nad jeziorem wzmógł apetyt, a kanapki jedzone na świeżym powietrzu prędko znikały. Czas spędzony na placu zabaw szybko minął i trzeba było wracać do szkoły. W drodze do autokaru spotkała nas niespodzianka. Na placu, przy fontannie, p. Roman Karsztun z ROK, puszczał olbrzymie bańki mydlane. Dzieci były zachwycone.

    25.04.2012 gościnnie przyjął nas ROK ,,Mazury Garbate”. Obejrzeliśmy film animowany ,,Zakochany wilczek”. Film się podobał. Ponieważ pogoda nie sprzyjała, po posiłku dzieci bawiły się na scenie, wykonywały prace plastyczne na temat filmu oraz bawiły się w kole. W międzyczasie grupki dzieci zwiedzały w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa wystawę ,, Wernisaż Wystawy Obrazów” Ewy Letki.

    Ostatni wycieczkowy dzień był pełen słońca i najbardziej podobał się dzieciom. Autokar przywiózł nas do piekarni p. Sobańskich ,, Młyn”. Przyjęto nas bardzo miło. Dzieci zapoznały się z etapami produkcji chleba. Na zakończenie właściciel piekarni poczęstował wszystkich słodkimi i zwykłymi bułeczkami upieczonymi specjalnie na tę okazję. Potem obejrzeliśmy gospodarstwo ogrodnicze p. Openchowskich nad rzeka Legą. Rzędy doniczek z kwiatami, rozsadnik z warzywami – dzieci wiedziały, czego potrzebuje roślina, aby rosnąć. Wszystko się podobało. Emocji dostarczyło przejście drewnianym mostkiem nad rzeką. Zabawa na placu zabaw w centrum miasta musiała być!!! Ławka w parku, świeże powietrze, świeżutkie i pyszne bułeczki - cudowny posiłek, a po nim odpoczynek przy fontannie. Kolejnym etapem wycieczki było obejrzenie Wieży Ciśnień i spacer po Starym Cmentarzu. Dzieci z należnym szacunkiem spacerowały po nim, oglądając pomnik i groby. Zmęczeni, ale radośni i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY MAMOM, KTÓRE NAM POMAGAŁY!!!

zdjęcia z wycieczek


25 IV 2012

Podążając za potrzebami uczniów związanymi z chęcią poznawania przeszłości naszego regionu, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Twardowskiego stawia sobie za cel promowanie kultury i historii Olecka.

            25 kwietnia 2012 r. odbyła się szkolna wycieczka śladami lokalnej przeszłości. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV wraz z wychowawczyniami. Wcześniej, na lekcji historii mali olecczanie poznali legendy i najważniejsze wydarzenia historyczne związane z naszym rejonem. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące zabytków miasta. Aby uczniowie mogli integrować się z regionem i odczuwać w przyszłości więź z miastem, postanowiliśmy przeprowadzić lekcje w terenie. Spacer historyczny jest na pewno atrakcyjniejszy niż zwykłe zajęcia – mówi p. Anna Domasik.

            Mimo że pogoda nie rozpieszczała uczestników, uczniowie obejrzeli z bliska najważniejsze zabytki oraz wysłuchali historii związanych z tymi miejscami. Kolejnym etapem związanym z realizacją programu „Olecko – moja mała ojczyzna” będą zajęcia, na których uczniowie wykonają własne prace związane z historia naszego miasta – plakaty, albumy.

Anna Karolina Szyłkiewicz


24 IV 2012

Wyprawa do biblioteki

    We wtorek 24 kwietnia o godzinie 8.55 razem z wychowawczynią panią Anettą Borawską i panią Emilią Piliszek wyruszyliśmy (VA) do Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku. Po drodze widzieliśmy m.in. dawny budynek naszej szkoły, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II, zabytkową lokomotywę przy dworcu oraz wieżę ciśnień, która góruje nad miastem. Odwiedziliśmy również dawny cmentarz ewangelicki. Po dłuższym spacerze dotarliśmy w końcu do biblioteki, gdzie serdecznie powitała nas pani Jolanta Krasowska. Podczas spotkania panie bibliotekarki zapoznały nas z zasadami korzystania z biblioteki, przedstawiły kilka ciekawostek związanych z książkami oraz przypomniały nam o Międzynarodowym Dniu Książki i Praw Autorskich. Oprowadziły nas po części przeznaczonej dla dzieci oraz dla dorosłych. Po wizycie w bibliotece odwiedziliśmy sąsiadujące z nią Warsztaty Terapii Zajęciowej. Obejrzeliśmy tam przeróżne pracownie (np. rękodzieła artystycznego, plastyczną, krawiecką), w których podopieczni tworzą piękne rzeczy. Po oprowadzeniu nas po wszystkich salach i niezliczonych korytarzach pożegnaliśmy wszystkich i wyruszyliśmy w stronę Pomnika ofiar I wojny światowej. Na miejscu mieliśmy chwilę dla siebie – mogliśmy posiedzieć, porozmawiać lub pobiegać.
    W drodze powrotnej większość „padała” ze zmęczenia, jednak nikt nie zostawał w tyle. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Chętnie wyruszylibyśmy na taką wyprawę jeszcze raz.

Czarek

więcej zdjęć jest tutaj


19 IV 2012

    "Wiedza sama w sobie nie ma żadnej wartości. Cenną czyni ją jej stosowanie. Innymi słowy, świat nie odpłaca Ci za to co wiesz. Świat odpłaca Ci za to, co robisz". - Les Giblin. To motto Targów Edukacyjnych, które miały miejsce w naszym gimnazjum 19 kwietnia 2012r.  W tym dniu mieliśmy przyjemność gościć Państwa Dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście oraz nauczycieli i uczniów. Mogliśmy uzyskać dokładne informacje na temat nowych kierunków kształcenia, ścieżki edukacyjnej po gimnazjum. W spotkaniu uczestniczyły też Panie z PP-P w Olecku, które wspierały nas na wcześniej organizowanych warsztatach umożliwiających poznanie własnych predyspozycji zawodowych. Wszyscy byliśmy zadowoleni. Każda z uczestniczących stron  uzyskała to czego oczekiwała. Mamy nadzieję, że organizacja Targów Edukacyjnych w naszym gimnazjum wpisze się do tradycji szkoły.

    Organizatorzy - grupa uczniów kl. III gimnazjum realizujących projekt - Rozwój przez Kompetencje - grupa - Przedsiębiorczość pod opieką p. Jadwigi Zdan


18 IV 2012
   
Dnia 18.04.2012 w Przedszkolu Samorządowym w Wieliczkach odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ,, Z przyrodą na wesoło”. Z naszej szkoły udział wzięły dzieci: z kl. OA - Zofia Obrębowska i z kl. OB - Izabela Kneć. Zofia Obrębowska zajęła II miejsce. Podczas obrad jury uczestników zaproszono na słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Zdjęcia z imprezy


17 IV 2012

Spotkanie z rysownikiem

17 kwietnia 2012 roku w jednej z sal lekcyjnych w Zespole Szkół w Olecku klasa I b gimnazjum spotkała się z rysownikiem – panem Markiem Pacyńskim. Zaprosił go nasz wychowawca, pan Jarosława Bagieński, abyśmy mogli dowiedzieć się, jak wyglądała praca nad ilustracjami do komiksu „Historia miasta słowem i obrazem”, który właśnie omawiamy na lekcjach języka polskiego.

Około godziny 12:00 pan Pacyński wkroczył do klasy. Przywitała go nasza polonistka – pani Agnieszka Kopycka – i poprosiła ilustratora, aby opowiedział o swojej pracy. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jego opowieści. Następnie przyszedł czas na zadawanie pytań. Początkowo gimnazjaliści byli onieśmieleni, ale ciekawe odpowiedzi zachęciły ich i już po chwili pan Pacyński nie nadążał z odpowiadaniem. Słuchając odpowiedzi, oglądaliśmy wykonane przez naszego gościa ilustracje, które krążyły po klasie.

Na koniec, kiedy już uczniowie zaspokoili głód wiedzy, podziękowaliśmy panu Pacyńskiemu i stanęliśmy do wspólnego zdjęcia. Chwilę później zabrzmiał dzwonek i musieliśmy rozstać się z tym przemiłym człowiekiem.

Spotkanie bardzo się wszystkim podobało. Mamy nadzieję, że pan Marek Pacyński jeszcze nas kiedyś odwiedzi.

więcej zdjęć jest tutaj                                                                                                                                           Katarzyna Wójtowicz


31 III 2012
    W sobotę 31 marca w Zespole Szkół w Olecku rozegrano III Otwarty Szachowy Turniej Juniorów o Puchar Dyrektora ZS w Olecku. Poniżej prezentujemy wyniki.

M-sc Nazwisko i imię Ranking Klasa/Szkoła Miejscowość Kategoria
1 Konewko Konrad 1800 VI SP nr 4 Olecko IV-VI
2 Dźwilewska Aleksandra 1250 IV SP nr 3 Olecko IV-VI
3 Mrozowski Jakub 1400 Gim nr 2 Olecko Gimnazja
4 Kłeczek Patryk 1400 VI SP nr 4 Olecko IV-VI
5 Makarewicz Marietta 1250 VI SP nr 3 Olecko IV-VI
6 Turowski Piotr 1200 IV SP nr 3 Olecko IV-VI
7 Sitkowski Łukasz 1000 IV SP nr 1 Olecko IV-VI
8 Topolski Maciej 1000 VI SP nr 1 Olecko IV-VI
9 Domasik Michał 1000 VI SP nr 4 Olecko IV-VI
10 Bokuniewicz Adrian 1000 II SP nr 3 Olecko 0-III
11 Łapszys Bartosz 1200 III SP nr 1 Olecko 0-III
12 Bartnicki Łukasz 1000 Gim nr 1 Olecko Gimnazja
13 Zaniewski Nataniel 1200 IV SP nr 3 Olecko IV-VI
14 Kłeczek Dominika 1100 Gim nr 1 Olecko Gimnazja
15 Parafinowicz Kacper 1000 II SP nr 3 Olecko 0-III
16 Grzanka Gabriela 1000 Gim nr 1 Olecko Gimnazja
17 Dźwilewska Daria 1000 0-III SP nr 3 Olecko 0-III
18 Grzanka Malwina 1000 IV SP nr 4 Olecko IV-VI
19 Stramowski Juliusz 1000 VI SP nr 4 Olecko IV-VI
20 Adamajt Aleksander 1000 II SP nr 4 Olecko 0-III
21 Raszkowski Wiktor 1000 Zerówka Olecko 0-III
22 Olszewski Maciej 1000 II SP nr 4 Olecko 0-III

Kategoria wiekowa: Gimnazja        
M-sc Nazwisko i imię Ranking Klasa/Szkoła Miejscowość Kategoria
1 Mrozowski Jakub 1400 Gim nr 2 Olecko Gimnazja
2 Bartnicki Łukasz 1000 Gim nr 1 Olecko Gimnazja
3 Kłeczek Dominika 1100 Gim nr 1 Olecko Gimnazja
4 Grzanka Gabriela 1000 Gim nr 1 Olecko Gimnazj
Kategoria wiekowa: kl. IV-VI SP        
M-sc Nazwisko i imię Ranking Klasa/Szkoła Miejscowość Kategoria
1 Konewko Konrad 1800 VI SP nr 4 Olecko IV-VI
2 Dźwilewska Aleksandra 1250 IV SP nr 3 Olecko IV-VI
3 Kłeczek Patryk 1400 VI SP nr 4 Olecko IV-VI
4 Makarewicz Marietta 1250 VI SP nr 3 Olecko IV-VI
5 Turowski Piotr 1200 IV SP nr 3 Olecko IV-VI
6 Sitkowski Łukasz 1000 IV SP nr 1 Olecko IV-VI
7 Topolski Maciej 1000 VI SP nr 1 Olecko IV-VI
8 Domasik Michał 1000 VI SP nr 4 Olecko IV-VI
9 Zaniewski Nataniel 1200 IV SP nr 3 Olecko IV-VI
10 Grzanka Malwina 1000 IV SP nr 4 Olecko IV-VI
11 Stramowski Juliusz 1000 VI SP nr 4 Olecko IV-VI
Kategoria wiekowa: kl. 0-III SP        
M-sc Nazwisko i imię Ranking Klasa/Szkoła Miejscowość Kategoria
1 Bokuniewicz Adrian 1000 II SP nr 3 Olecko 0-III
2 Łapszys Bartosz 1200 III SP nr 1 Olecko 0-III
3 Parafinowicz Kacper 1000 II SP nr 3 Olecko 0-III
4 Dźwilewska Daria 1000 0-III SP nr 3 Olecko 0-III
5 Adamajt Aleksander 1000 II SP nr 4 Olecko 0-III
6 Raszkowski Wiktor 1000 Zerówka Olecko 0-III
7 Olszewski Maciej 1000 II SP nr 4 Olecko 0-III

23 III 2012

    23 marca w Kętrzynie odbył się I etap dziewiątej edycji Festiwalu Ekologicznego „Czysty powiat”. Na eliminacje w kategoriach piosenki i kabaretu przyjechało ponad 320 uczestników ze szkół podstawowych oraz gimnazjów regionu Warmii i Mazur. Przybyłych gości przywitał Tadeusz Mordasiewicz, Starosta Kętrzyna i gospodarz imprezy, który podkreślił, że powiat kętrzyński przywiązuje ogromną wagę do propagowania ochrony przyrody i kształcenia młodego pokolenia w dziedzinie poszanowania naszego środowiska naturalnego. I tak  w duchu pełnym miłości i szacunku  do przyrody ruszyły zmagania artystyczne.

    W  kategorii piosenki  naszą szkołę podstawową reprezentował zespół MIX  w składzie: Agnieszka Domoracka, Aleksandra Kosakowska, Julia Kozłowska, Weronika Skorupska, Malwina Grzanka, Emilia Naruszewicz, Weronika Skowrońska, Natalia Grądzka, Ilona Nowak, Aleksandra Karaś, Joanna Czarniecka i Weronika Grądzka. Zespół ( w pięknych zielonych sukienkach ) zaprezentował piosenkę pt. „My chcemy grać w zielone”. Utwór ten bardzo spodobał  się widowni. Miejmy nadzieję, że również Jury. Dziewczęta w takim składzie śpiewają od kilku miesięcy i był to ich pierwszy wyjazd na ten festiwal.

    Gimnazjum reprezentowała Agnieszka Łazarska. Jury usłyszało ją w pięknej  pieśni pt. „Gołębi song” z repertuaru Maryli Rodowicz. Wyniki I etapu poznamy za kilka tygodni.  Laureaci wystąpią 26 maja na koncercie w Korszach.

                                                                                                                             Elżbieta Smokowska-Grzanka


21 III 2012

W Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku   dnia 21 marca obchodzono Dzień Samorządności. Był to dzień niezwykle osobliwy ponieważ, na chwilę uczniowie i nauczyciele zamienili się rolami. Nauczyciele zasiedli w szkolnych ławach, a uczniowie mężnie walczyli pod tablicą. Walkę toczono nie tylko w klasie, ale również na boisku. Rozegrany został się mecz piłki siatkowej uczniowie kontra nauczyciele. Obnażył on braki kondycyjne w drużynie nauczycieli, którzy ponieśli sromotną porażkę. Kiedy emocje po wygranym meczu nieco opadły uczniowie wzięli udział w konkursie na najładniejszą marzannę lub plakat wiosenny.  Na podium stanęły: kl. 4a miejsce I, klasa 4b miejsce II oraz kl. 5b miejsce III. Wygranym gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za wspaniała zabawę. Liczymy na Was w przyszłym roku!

Samorząd Uczniowski


21 III 2012

EDUKACYJNIE  PO  OLECKU

21 marca br. w Pierwszy Dzień Wiosny klasy integracyjne II a i Ib Gimnazjum Nr 1w Olecku  pod opieką wychowawców p.Krystyny Matwiejczyk i p.Jarosława Bagieńskiego wybrały się na edukacyjną wycieczkę po Olecku .

Zwiedziliśmy m.in. Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe,gdzie z bliska mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca urzędników i czym zajmują się poszczególne wydziały. Następnie udaliśmy się do budynku Państwowej Straży Pożarnej aby zaznajomić się z ciężką i odpowiedzialną pracą strażaka. Tam dowiedzieliśmy się , że straż to nie tylko gaszenie pożarów, ale również wypadki drogowe, często pierwsza pomoc przy różnych zdarzeniach , a także pomoc przy lodowiskach i problemach z szerszeniami. Panowie strażacy przestrzegali nas, aby nie wypalać łąk ponieważ grozi to wieloma konsekwencjami. Mieliśmy odwiedzić też Powiatową Komendę Policji, ale nie wiedzieć czemu, niektórzy nasi koledzy strasznie się przed tym wzbraniali. Kolejnym miejscem był Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku przy ul.Gołdapskiej.  Zwiedzaliśmy  tamtejszą szkołę, poznaliśmy kierunki dalszej nauki i kibicowaliśmy podczas meczu gimnazjalistów w piłkę nożną. Sędzią tego spotkania był znany reprezentacyjny bramkarz Wojciech Kowalewski. Okazało się , że jest kuzynem naszej koloeżanki – Kingi Piotrowskiej. Dzięki tej znajomości p.Jarek zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z gwiazdą piłki. W szkole panowała miła i przyjazna atmosfera. Starsi koledzy chętnie oprowadzali nas po wszystkich klasach i pracowniach. Po zwiedzeniu całej szkoły wyruszliśmy do pizzerii, aby zaspokoić nasze puste żołądki oraz uczcić rozpoczęcie wiosny smaczną pizzą, kebabem czy innymi pysznościami. 

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że powinno być więcej takich miłych, smacznych, ciekawych i pouczających wycieczek po naszym mieście.

                                                                     Martyna Olszewska, Olga Wojnowska


1 III 2012
   
1 marca 2012 roku klasa Ib Gimnazjum nr 1 w Olecku wraz z panią Jadwigą Zdan i p. Jarosławem Bagieńskim, w ramach godziny wychowawczej i wiedzy o społeczeństwie, odwiedziła Urząd Miejski w Olecku.

    W sali konferencyjnej spotkaliśmy się z zastępcą burmistrza naszego miasta - Henrykiem Trznadlem. Rozmawialiśmy o zagospodarowaniu terenu miasta na lata 2014-20. Dowiedzieliśmy się o planach zabudowy jeziora Olecko Wielkie. Powstanie m.in. wyciąg do nart wodnych, most na „Szyjce” łączący dwa brzegi jeziora oraz amfiteatr na wodzie (2500 miejsc). Poznaliśmy szczegóły dotyczące otwarcia pływalni i hali sportowej, które odbędzie się 28 września br. Tego samego dnia będziemy mieli też okazję usłyszeć koncerty zespołu „Lady Pank” i Kamila Bednarka.

    Dowiedzieliśmy się również wiele o pracy urzędników w naszym mieście, np. ilu ich jest w każdym wydziale. Uczniowie zadawali pytania, na które w-ce burmistrz chętnie odpowiadał. Myślę, że warto czasami spotkać się z przedstawicielami władz miasta, gdyż można od nich uzyskać informacje na temat planowanych w mieście inwestycji czy imprez.

Paulina Maciejewska - kl.Ib



28 II 2012
    28 lutego 2012 r. kl. 0 – III, gościły dzieci i rodziców  ze Szkoły Podstawowej w Świętajnie, w wykonaniu których usłyszeliśmy piosenki ludowe.  Występ był bardzo udany. Melodie i treść piosenek trafiły do odbiorców, o czym świadczy „spontaniczne ruszenie w tan”. Jak było widać, dzieci potrafią bawić się nie tylko przy nowoczesnej muzyce, ale również przy dźwiękach muzyki ludowej. Wspomnienia, jeszcze nie tak odległych czasów, interesują uczniów, a gdy towarzyszą przy tym miłe doświadczenia, zostają one na długo w pamięci.

A.S


27 II 2012

Ludowi pasjonaci

    W ostatnim tygodniu lutego 2012 r. w kl. 0 c, można było obejrzeć zgromadzone przez p. Agnieszkę Krassowską, urządzenia i narzędzia gospodarstwa domowego, używane dawniej przez mieszkańców Mazur. Pani  Agnieszka dzieliła się również cennymi informacjami dotyczącymi  zgromadzonych pamiątek.  Rekwizyty zostały wypożyczone od osób, którym uzupełnianie  swoich kolekcji,  nowymi elementami, stwarza ogromną przyjemność …a dzieciom niesie  nieocenioną pomoc dydaktyczną.

Kl. III b


21 I 2012

Dzień Babci i Dziadka

    21 stycznia 2012r. gościliśmy u siebie w klasie nasze Babcie i  naszych Dziadków.  Z okazji ich święta przygotowaliśmy nie tylko wierszyki i piosenki, ale przede wszystkim jasełka. W rolę matki Jezusa wcieliła się Julka Domasik, Józefa zagrał Kacper Kapuściński. Niezapomnianych wrażeń dostarczyli wykonawcy ról: Śmierci i Heroda. Pierwszą z nich zaprezentowała Magda Pilichowska, drugą Emilian Kowalewski. W przedstawieniu wszyscy braliśmy udział. Emilia Czajewska  i gościnnie Dominika Jankowska z kl. VI b pięknie zagrały na skrzypcach kolędy. Po akademii, nasi goście i my, udaliśmy się na słodki poczęstunek.

Klasa III b


20 I 2012

    20 stycznia 2012 roku w godzinach 17:00 - 22:20 odbyły się połowinki klas drugich. Po oficjalnym rozpoczęciu przez Panią Małgorzatę Michałowską i Pana Jarosława Kosakowskiego, na holu czekała na rodziców miła niespodzianka - tort z podziękowaniem. Tuż potem drugoklasistów porwała muzyka grana przez DJ Wojtka. Podczas zabawy odbyły się konkurencje. Pierwszą z nich były "gorące krzesła" często pojawiające się na dyskotekach. Główną atrakcją wieczoru były wybory Miss i Mistera balu, które wygrali: Łucja Szwejser i Daniel Fiedorowicz. Pozostałe konkursy to między innymi: taniec na gazetach, taniec z balonami, taniec kaczuszki itp. Zwycięzcy każdej z rywalizacji nagradzani zostali słodkim upominkiem. Zabawa była udana i myślę, że każdy z nas mile wspomina ten wieczór.

    W imieniu wszystkich uczniów klas drugich chciałabym podziękować rodzicom, którzy pomogli nam w organizacji połowinek, przygotowaniu poczęstunku i czuwali nad nami podczas imprezy. Podziękowania należą się również wychowawczyniom obu klas - Pani Annie Marii Kawałko i Pani Krystynie Matwiejczyk oraz DJ'owi.

Olga Wojnowska


19 I 2012

Bal karnawałowy

    19 stycznia 2012r. uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w zabawach tanecznych, na których bilety wstępu zapewniały przebrania karnawałowe.  Właśnie dlatego, bale karnawałowe w naszej szkole cieszą się ogromną popularności. Dzieci uwielbiają „się przebierać”!  W tym roku na bal przybyły m.in: czarownice, smoki, księżniczki, cyganki, Spiderman, Batman, strażak, pająk…, Pocahontas. Do dobrej zabawy potrzebna, jak wszystkim wiadomo, a w szczególności dzieciom, których pod tym względem trudno zadowolić – wspaniała muzyka. W roli didżeja, świetnie spisał się pan B. Szlaszyński, któremu uczniowie i nauczyciele bardzo dziękują. Wrażenia z balu na długo zostaną w naszej pamięci.

więcej zdjęć jest tutaj

A.S


22 XII 2011

APEL BOŻONARODZENIOWY 2011

W dniu 22 grudnia 2011 roku wychowankowie Naszej świetlicy pod opieką pań: Wioletty Czaplejewicz i Karoliny Domel prowadziły apel z Okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na początku skrzaty wraz z Mikołajem czytały listy od dzieci i przygotowywały dla nich prezenty bożonarodzeniowe. Następnie zapoznały wszystkich uczestników ze zwyczajami świątecznymi. Publiczność czynnie uczestniczyła w apelu rozwiązując zadawane przez prowadzących zagadki. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy świąteczną piosenkę i podzieliliśmy się opłatkiem.


22 XII 2011

W poszukiwaniu gwiazdki z nieba, czyli gimnazjalne jasełka 2011

W przedświąteczny czwartek, tj. 22 grudnia 2011r., na piątej godzinie lekcyjnej odbyły się szkolne jasełka. Ich przygotowywanie w naszym gimnazjum jest od kilkunastu lat tradycją i  ma wyjątkowe znaczenie dla całej szkolnej społeczności, bo święta Bożego Narodzenia to czas szczególny dla każdego Polaka.

Tegoroczne przedstawienie łączyło tradycję z nowoczesnością, dlatego pojawiły się w nim postacie biblijne: Maryja, św. Józef, Jezus i trzej królowie, aniołowie i diabeł, jak i współczesne: św. Mikołaj raczący się fast foodem z firmowego kubełka McDonald`s i rozdający lizaki grzecznym gimnazjalistom czy młodociane oprychy, które –nie zważając na ten piękny wigilijny dzień- napadają świętego i łupią mu worek z prezentami i gwiazdką. Niestety- nie zaświeci ona czas, ponieważ chcą ją sprzedać na złomie… Dookoła ciemno wszędzie. W całym świecie świąt nie będzie?! Spokojnie, przecież dobro zawsze zwycięża zło. Nicponie wpadają w ręce Mikołaja i przywracają gwiazdę na miejsce. Przychodzi pora na śpiewanie kolęd i życzenia świąteczne dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a w ręce Pani wicedyrektor Małgorzaty Michałowskiej trafia ogromna kartka bożonarodzeniowa.

Zabawne przedstawienie przygotowali uczniowie klasy II a pod kierunkiem nauczycielek: Anny Klimasary i Krystyny Matwiejczyk. Pomocy przy oprawie muzycznej udzieliła Pani Elżbieta Smokowska-Grzanka.

Po zakończeniu jasełek głos zabrał Pan dyrektor Stanisław Kopycki, który złożył obecnym życzenia świąteczne i noworoczne oraz wręczył dyplomy uczniom, którzy reprezentowali nasze gimnazjum w różnych konkursach.

                                                                                              Anna Klimasara


1 XII 2011

X POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

    Pierwszy grudnia jest Światowym Dniem Walki z HIV/AIDS. W czwartek, 1-go grudnia, już po raz dziesiąty w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego – Zespół Szkół w Olecku odbył się Powiatowy Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o AIDS/HIV „Nie daj szansy AIDS”. Konkurs organizuje Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olecku przy współpracy z Gimnazjum nr 1 w Olecku. Celem organizacji tego typu konkursów jest wzbogacanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia, dróg zakażenia HIV, ale również kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne zdrowie i życie oraz wzrost tolerancji wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. W konkursie wzięło udział 26 uczniów z 8 gimnazjów naszego powiatu. Nasze gimnazjum reprezentowały: Maria Jeglińska z kl. III b, Gabriela Sara Grzanka z kl. II b i Zuzanna Ślużyńska z kl. 1 b. Przygotowaniem tych uczniów do konkursu zajmowała się pani Dorota Witkowska, nauczyciel biologii w Gimnazjum nr 1. Wszyscy uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiedzy.

    Jury postanowiło przyznać trzy pierwsze miejsca i siedem wyróżnień. Pierwsze miejsce zdobyła Daria Gawryś, uczennica kl. drugiej z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich. Nagroda za drugie miejsce trafiła do Agaty Anny Skrockiej z Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich. Laureatką trzeciego miejsca jest Marlena Sejwa, uczennica kl. drugiej w Zespole Szkół w Babkach Oleckich. Wyróżnieniami zostali uhonorowani gimnazjaliści z Gimnazjum nr 2 w Olecku, gimnazjum Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Olecku, uczniowie z gimnazjum w Kijewie, Judzikach, Babkach Oleckich. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy wysokich wyników i nagród. Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta Olecka, Starosta Olecki, PSS-E w Olecku i Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – Zespół Szkół w Olecku.

    Przewodniczącą jury była pani Emilia Naruszewicz – pracownik oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olecku, członkami: pani Anna Fidler z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „SZKOL-MED” w Olecku i pani Barbara Juszkiewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olecku.

    Dziękujemy bardzo panu Janowi Staniszewskiemu i Ludwice Staniszewskiej właścicielom Piekarni – Cukierni za bardzo smaczny słodki poczęstunek dla uczestników naszego konkursu.

                                                                       W imieniu organizatora i współorganizatora: Jolanta Wojtkowska – pedagog szkolny Zespołu Szkół w Olecku


23 XI 2011

    23 listopada 2011r. w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Księdza Jana Twardowskiego w Olecku odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Pomimo niedużej ilości przybyłych uczniów, nie brakowało tańca i śmiechu, a także wróżb oraz zabaw andrzejkowych. Młodzież chętnie brała udział w tańcu na gazetach, obieraniu jabłek i przebijaniu serc z imionami. Wielu uczniów czeka już na następną dyskotekę z nadzieją, że zabawa będzie równie dobra. Oprawą muzyczną zajęli się Patryk Fiedorowicz i Karol Sznurkowski. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski, za co serdecznie dziękujemy.

Olga Wojnowska


22 XI 2011

    22 listopada 2011 roku w sali gimnastycznej ZS w Olecku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Udział wzięli uczniowie, rodzice oraz dyrektorzy: p. Stanisław Kopycki, p. Małgorzata Michałowska, p. Jarosław Kosakowski. Akademia rozpoczęła się częścią artystyczną  w wykonaniu uczniów klas pierwszych i „gościnnym” występie Martyny Olszewskiej, uczennicy I a gimnazjum, która wcieliła się w rolę duszka. Uczniowie przedstawili informacje na temat szkoły i jej patrona - ks. Jana Twardowskiego, które przeplatane były piosenkami. Nad całością czuwały i przygotowywały dzieci wychowawczynie klas: Ia – p. Elżbieta Gorlo i I b – p. Katarzyna Fiećko. Część oficjalna rozpoczęła się wprowadzeniem, przy dźwiękach werbla, sztandaru SP 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Tę część prowadziła p. Janina Słuchocka – nauczyciel wspomagający w klasie I a. Uczniowie klas pierwszych po raz pierwszy złożyli ślubowanie na sztandar. Odśpiewali hymn państwowy i szkoły. Na pełnoprawnych uczniów pasowania dokonał dyrektor szkoły- p. Stanisław Kopycki, a pamiątkowe dyplomy wręczali wicedyrektorzy: p. Małgorzata Michałowska i p. Jarosław Kosakowski. W dalszej części głos zabrał dyrektor zespołu szkół p. Stanisław Kopycki  oraz przewodnicząca samorządu szkolnego – Karolina Fiećko. Życzyli pierwszakom samych dobrych ocen i dużo sukcesów. Uczniowie pamiętali też o patronie szkoły ks. Janie Twardowskim. Reprezentanci z klas i ich rodzice złożyli kwiaty przed pomnikiem. Na ręce pana dyrektora został przekazany od pełnoprawnych pierwszoklasistów prezent do biblioteki szkolnej. Pani Janina Słuchocka  dla poszczególnych klas przekazała drobne upominki w postaci gumek, ołówków, temperówek i lizaków. Na zakończenie uczniowie podziękowali rodzicom za ich obecność i pomoc w przygotowaniu do ślubowania. Większość uroczystości kończy się sesją zdjęciową. Nasza też. Najpierw były zdjęcia klas z wychowawcą i dyrektorami, a później indywidualne wedle życzenia. Ceremonia zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Pozostało tylko życzyć wszystkiego najlepszego uczniom, rodzicom i nauczycielom.


10 XI 2011

Niech Żyje Polska niepodległa!

    Hasło to przyświecało obchodom 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 listopada, uczniowie kl. III b i kl. IV b przygotowali uroczysty apel z tej okazji. Było to przedstawienie ukazujące dolę dorosłych i dzieci, nękanych przez zaborców. Przedstawione teksty i melodie miały na celu uświadomienie młodemu pokoleniu te bardzo ważne wydarzenia historyczne, które złożyły się na proces odrodzenia polskiej państwowości. Występujący uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem, do którego z ochotą przygotowywali się. Nad przygotowaniem części artystycznej czuwały : p. Anna Domasik, p. Małgorzata Grzyb oraz p. Aneta Skrzypiec. „Ufamy, iż zaduma nad losem naszej Ojczyzny stanie się pokrzepieniem serc każdego Polaka, któremu Polska nie jest obojętna”.

A. S.


10 XI 2011

Apel w gimnazjum

10 listopada w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się uroczysty apel z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączony ze ślubowaniem klas pierwszych.

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, po tym jak zniknęła z map świata i Europy na 123 lata. 3 zaborców: Austria, Prusy i Rosja podzielili naszą ojczyznę między siebie. Jednak ludzie, którzy mieli Polskę w sercu nie dali za wygraną. Niektórzy walczyli słowem, inni pieśnią a jeszcze inni bronią, niejednokrotnie przy tym ginąc.

Uczniowie klasy 3a przygotowali apel wraz z panią Dorotą Witkowską, a całej uroczystości towarzyszyły pieśni o tematyce patriotycznej w wykonaniu zespołu „Mix” pod czujnym okiem pani Elżbiety Smokowskiej-Grzanki. Kolejnym punktem akademii było ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie przysięgali na sztandar, że będą godnie reprezentować szkołę i nie plamić jej honoru. Następnie dyrektor Stanisław Kopycki pasował pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów gimnazjum i wręczył im pamiątkowe dyplomy. Wychowawcami klas pierwszych są: p. Jadwiga Zdan i p. Jarosław Bagieński.

Martyna Olszewska kl. 1 B


4 XI 2011

"Wycieczka kl. 1b gimnazjum do lasu"

   Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 2011 rok -Międzynarodowym Rokiem Lasu. Jego główne hasło "Lasy dla ludzi" uświadamia nam jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas . Las łagodzi klimat , daje ludziom na całym świecie drewno i środki do życia. Właśnie dlatego 4 listopada klasa 1"b" pod opieką wychowawcy – p. Jarosława Bagieńskiego wybrała się na wycieczkę do lasu w Szeszkach niedaleko Wieliczek. O godzinie 9-00 przyjechał po nas autobus ,a na miejscu byliśmy około godziny 9-30. Po pobliskim lesie oprowadził nas p. Piotr Wydra , pracownik Nadleśnictwa Olecko . Opowiadał ciekawostki na temat hodowli i ochrony lasu ,a także zwierzynie ,która go zamieszkuje . Niestety ,nie zobaczyliśmy jak sadzi się małe sadzonki , jednak dowiedzieliśmy się na czy polega szkółkowanie czyli przesadzanie siewek w celu stworzenia im korzystniejszych warunków do wzrostu i rozwoju. Dowiedzieliśmy się ,że drzewa sadzi się wczesną  jesienią , ponieważ mają lepsze warunki niż podczas upalnego lata. Poznaliśmy także p. Pawła Jakubiaka ,który opowiedział nam więcej o szkółkowaniu. Po godzinie zwiedzania nadszedł upragniony czas pieczenia kiełbasek. Najedzeni poszliśmy na przechadzkę do lasu .Mogliśmy podziwiać różnorodną roślinność i małe żyjątka. Niestety ,o godzinie 12-00 musieliśmy wracać.

    Wyprawa do lasu bardzo nam się podobała i mamy nadzieję ,że w przyszłym roku także pojedziemy w to samo miejsce.

                       Pisała: Kinga Piotrowska


28 X 2011

         W piątek 28 października uczniowie Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku wraz z nauczycielami p. Michałem Janiszewskim i p. Jadwigą Zdan postanowili posprzątać zaniedbane groby na oleckim cmentarzu. Wszyscy z wielką ochotą wzięli się do pracy. Niektórzy grabili liście, inni sprzątali znicze. Po godzinie spędzonej na cmentarzu alejka z nagrobkami była posprzątana. W przeddzień Wszystkich Świętych zapaliliśmy znicze, które otrzymaliśmy od firmy „Znicze Świece Marcin Sosnowski”. Tą tradycję będziemy starali się kontynuować w przyszłych latach.

Karolina Fiećko


26 X 2011

,,Nie wierz swym oczom - sercem patrz", czyli  Widziadło 2011

26 października 2011 roku po raz siódmy w sali kinowej Regionalnego Ośrodka Kultury ,,Mazury Garbate" rozpoczęły się prezentacje artystyczne pod nazwą ,,Widziadło”. Organizuje je od kilku lat Stowarzyszenie ,,Dać nadzieję" działające przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem: ,,Nie wierz swym oczom-sercem patrz".

Na scenie zaprezentowali się podopieczni z Centrum Edukacji przy ŚDS, maluchy z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku, uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Gąskach, wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Olecku. a także zaproszeni goście - zaprzyjaźnieni z ŚDS wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gołdapi.

Na imprezie nie mogło –rzecz jasna-zabraknąć naszych uczniów, którzy zaprezentowali część artystyczną poświęconą patronowi Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz Szkoły Podstawowej nr 4 Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, czyli prześwietnemu Janowi od Biedronki. Zdobyliśmy scenę dosłownie i w przenośni…Razem z osobami śpiewającymi w chórze na scenie wystąpiło ponad 40 uczniów oraz dwóch nauczycieli. Najlepszą nagrodą dla występujących były salwy śmiechu publiczności i gromkie brawa. Po występie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i drobne upominki, które sprawiły wielką radość, zwłaszcza naszym biedroneczkom…Skorzystaliśmy też z niezwykłej gościnności gospodarzy imprezy i udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany w holu kina.

Opiekunami uczniów i sprawcami tegoż artystycznego zamieszania byli nauczyciele: Anna Klimasara, Karolina Szyłkiewicz, Krzysztof Krajewski.  Chór przygotowała Elżbieta Smokowska-Grzanka.

Anna Klimasara



25 X 2011

Otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum

    25 października 2011 roku w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się otrzęsiny klas pierwszych połączone z dyskoteką.  Tuż przy samym wejściu tegorocznych „pierwszaków” czekało skosztowanie specjalnego posiłku. Niektórzy się krzywili, ale jak na uczniów gimnazjum przystało, każdy zjadł przeznaczoną mu porcję. Nie obyło się również bez bitwy markerów, czyli tzw. „kocenia”. Napisy i malunki na ciele to już tradycja każdej dyskoteki otrzęsinowej w naszej szkole. Nieco później trzecioklasiści przygotowali swoim młodszym kolegom i ich wychowawcom ciekawe zabawy. Pierwszą konkurencją, jaka spotkała pierwszaki, była „10 zł”, następnie musieli zjeść kaszę manną z niespodziankami, a na dokładkę skonsumować „mega słodkie coś”. Zadaniem kociaków było także wypicie mleka z talerza. Wychowawcy klas pierwszych: p. Jadwiga Zdan i p. Jarosław Bagiński również mieli zadanie do wykonania. Ich zadaniem było rozpoznać smaki różnych produktów i je zjeść. Wszystkie konkurencje wygrała klasa Ib. Później przyszedł czas na dyskotekę, którą poprowadzili chłopcy z klas III. Nad sprawną organizacją imprezy czuwali: p. Michał Janiszewski – opiekun samorządu, Karolina Fiećko oraz Bożena Bazylewicz – uczennice klas III.

Martyna Olszewska


19 X 2011

 „To nie Fenicjanie wynaleźli pieniądze”

    Dnia 19.10.2011r. w ramach lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie pojechaliśmy do Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, w którym mieści się Stowarzyszenie „Aktywny Zamek” na wystawę numizmatyczną pt. „To nie Fenicjanie wynaleźli pieniądze”. W wycieczce uczestniczyła klasa I b wraz z wychowawcą Jarosławem Bagieńskim i nauczycielem przedmiotowym Jadwigą Zdan. Od początku zwiedzania wystawy uczniowie byli zachwyceni eksponatami, które na stałe są kolekcją pana Zdzisława Bereśniewicza. Uczniowie dowiedzieli się, że przed powstaniem pieniędzy stosowano handel wymienny, pierwsze monety powstały w Chinach, a na pieniądzach z Aten były wybijane sowy. Dziś te ptaki znajdują się na greckiej monecie 1 euro. W gablotach znajdowały się autentyczne monety pochodzące m.in. ze starożytnego Rzymu, Prus Wschodnich i Grecji. Najbardziej wartościowe monety nie leżały na wystawie, tylko miała je nasza przewodniczka, ponieważ wartość jednej przekraczała cenę domu jednorodzinnego.

    Wycieczka nam  się bardzo podobała. Dzięki niej został obalony mit, że Fenicjanie wynaleźli pieniądze. Zwiedzanie bardzo pomogło nam w przyswojeniu materiału z lekcji historii.

Katarzyna Wójtowicz i Zuzanna Ślużyńska, kl.Ib


14 X 2011

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

    14.10.2011 roku o godzinie 8:30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowany przez uczennice i uczniów z klas: I a i I b oraz z III b gimnazjum pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Truchan, Agnieszki Anny Kopyckiej i Elżbiety Smokowskiej – Grzanki. W uroczystości wzięli udział: wiceprzewodnicząca Rady Rodziców – pani Urszula Fiedorowicz, dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie.

    Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej. Wszystkich obecnych przywitali prezenterzy: Dorota Kondratowicz i Kamil Fiedorowicz, następnie młodzi aktorzy w humorystycznej formie zaprezentowali  scenki z dwóch lekcji – języka polskiego i biologii oraz z poprzedzających je przerw. glądając je, mogliśmy zobaczyć, jak trudna jest praca nauczycieli, którzy muszą walczyć z  lenistwem uczniów, by jak najwięcej ich nauczyć i  do jakich pomysłów są zdolni ci drudzy, by nic z tego nie wyszło. W przedstawieniu wykorzystano między innymi parafrazy wybranych trenów Kochanowskiego i znanych piosenek. Na zakończenie scenek uczniowie złożyli życzenia nauczycielom i wręczyli im kwiaty.

    W części drugiej spotkania głos zabrał dyrektor szkoły -  Stanisław Kopycki, który przyłączył się do życzeń i wręczył nagrody pracownikom, którzy szczególnie wyróżnili się w bieżącym roku szkolnym. Następnie pani Urszula Fiedorowicz złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i wręczyła drobny upominek do pokoju nauczycielskiego.

Agnieszka Anna Kopycka


11 X 2011 r.

   Uroczystość nadania imienia szkołom

  11 października 2011 roku w Zespole Szkół w Olecku miało miejsce niezwykle doniosłe wydarzenie – nadanie szkołom wchodzącym w skład tej placówki imienia ks. Jana Twardowskiego oraz przekazanie im sztandarów. Wydarzenie to zbiegło się z jeszcze jednym ważnym akcentem – trzydziestoleciem powstania Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku. Uroczystości uświetnili swoją obecnością: ksiądz biskup Jerzy Mazur, ks. proboszcz Mieczysław Banek, księża z sąsiednich parafii, wiceminister, podsekretarz stanu w MEN - Zbigniew Włodkowski, poseł na Sejm RP - Jerzy Antoni Gosiewski, dyrektor Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura Ełk - Anna Cieśluk, wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura Ełk- Teresa Buczyńska, starosta olecki – Andrzej Kisiel, sekretarz powiatu - Edward Adamczyk, burmistrz Olecka, Honorowy Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandarów Szkołom w Zespole Szkół w Olecku - Wacław Olszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Olecku - Karol Sobczak, wiceburmistrz Olecka - Henryk Trznadel, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku - Elżbieta Rękawek, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Promocji Gminy, Sportu i Rekreacji - Jan Grzyb, Rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku - Józef Krajewski, prezes Międzyszkolnej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania - Agnieszka Kowalewska, prezes ZNP w Olecku - Józef Siwko, pracownicy Warmińsko-Mazurskiego ODN w Ełku: Małgorzata Burba i Zbigniew Bogdan, nadleśniczy Nadleśnictwa Olecko - Zbigniew Piotr Poniatowski, zastępca komendanta Powiatowej Policji w Olecku - Bernard Faszcza, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Olecku - Jan Mróz, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych administracji - powiatowej i gminnej: kierownik Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku, dyrektorzy szkół średnich, gimnazjów, szkół podstawowych, przedszkola, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku, Państwowej Szkoły Muzycznej, ROK „Mazury Garbate”, MOSiR, Państwowego Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Olecku, dyrektor zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Samorządowych w Woszczelach, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach i Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach – Maria Nowacja, przedstawicielka oleckiej prasy lokalnej - Marta Ankianiec, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, w tym byli dyrektorzy: Henryk Drozdowski i Antoni Marcinkiewicz, artysta plastyk, twórca pomnika wystawionego w holu naszej szkoły - Jerzy Stankiewicz, sponsorzy sztandarów, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych i gimnazjów z całej gminy oraz z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Samorządowych w Woszczelach, uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Wszystkie te osoby w równym szyku, w promieniach jesiennego słońca, które wyprosił nam zapewne sam patron, przeszły sprzed budynku szkoły do sąsiedniego kościoła p.w. Świętej Rodziny w Olecku, w którym odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Jerzego Mazura. W czasie nabożeństwa poświęcił on sztandary Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego i Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Po mszy św. udaliśmy się ponownie do szkoły, by tam kontynuować uroczystości. Goście, witani przez panie: Wiesławę Stankonowicz i Jolantę Wojtkowską, otrzymali monografię pt. "30 lat Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku" opracowaną przez Elżbietę Koncewicz. Przed wejściem na salę biskup poświęcił pomnik Księdza Jana Twardowskiego stojący w głównym holu szkoły. Następnie wiceminister edukacji, burmistrz Olecka i dyrektor szkoły dokonali uroczystego przecięcia wstęgi, po czym wszyscy przeszli do pięknie udekorowanej na ten dzień sali gimnastycznej. Wchodzących witała łąka pełna kwiatów i owadów, nad którą, na błękicie nieba, rozpościerała się barwna tęcza. Dzięki temu mogliśmy poczuć nastrój wierszy naszego patrona.
    Część oficjalna rozpoczęła się powitaniem gości i przemówieniem dyrektora Stanisława Kopyckiego, następnie głos zabierali zaproszeni goście. Kolejnym punktem programu było wbijanie przez sponsorów i gości honorowych gwoździ w drzewce sztandarów, które następnie przekazane zostały naszym szkołom. Uczniowie złożyli również ślubowanie oraz odśpiewali hymny: państwowy i szkoły. Miłym akcentem tej części spotkania było odznaczenie przez wiceministra MEN - Zbigniewa Włodkowskiego Medalem Komisji Edukacji Narodowej nauczycieli: Jarosława Bagieńskiego i Karola Sobczaka. Kolejny punkt programu stanowiło wręczenie statuetek darczyńcom sztandarów w podziękowaniu za wsparcie finansowe. Na zakończenie obecni mogli obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły, a dzięki temu zapoznać się z postacią i twórczością ks. Jana Twardowskiego.
    Zdaniem gości uroczystość przebiegła sprawnie i była przygotowana na najwyższym poziomie. Na słowa uznania zasługuje postawa uczniów, zwłaszcza z najmłodszych klas, którzy stanęli na wysokości zadania i godnie zachowali się w tak ważnym dla nas dniu. Jesteśmy szczęśliwi, że nasz wielomiesięczny trud zakończył się nadaniem naszym szkołom imienia i przekazaniem im sztandarów. Czujemy się jednocześnie dumni, że mamy takiego patrona. Mamy też świadomość, że jego postawa również nas zobowiązuje do godnego, pełnego poświecenia dla innych życia, w myśl zasady, która widnieje na ścianie nad pomnikiem ks. Twardowskiego: „Realizujemy się najpełniej, jeśli potrafimy żyć dla innych.”

Agnieszka Anna Kopycka


3 X 2011 r.

Ostatnie przygotowania do uroczystości

    Od ponad roku społeczność szkolna placówek wchodzących w skład Zespołu Szkół w Olecku przygotowuje się do nadania im imienia ks. Jana Twardowskiego. Jest to niewątpliwie wielkie wydarzenie, toteż wszyscy mamy poczucie odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, ale jednocześnie odczuwamy dumę i radość. Szczególnie intensywnie przygotowania te przebiegają od września – uczniowie pod opieką nauczycieli pracują nad częścią artystyczną i całym przebiegiem uroczystości, uczą się hymnu szkoły. Rozpoczęły się też prace związane z odnową elewacji budynku szkolnego, w hallu którego stanął już pomnik naszego patrona. Mimo iż jest to tylko rzeźba tej osoby, emanuje z niej ciepło i serdeczność. Ksiądz Twardowski wita każdego, kto przybywa w nasze progi, zaś na każdej przerwie gromadzi wokół siebie gromadkę dzieci i młodzieży. Obok tej postaci nie sposób bowiem przejść obojętnie, jakaś niewidzialna siła odwraca głowy przechodzących w jej kierunku. Czekamy jeszcze na drzewce i gwoździe, które będą wbijać sponsorzy sztandarów. Sztandary te, podobnie jak my wszyscy, z niecierpliwością czekają na uroczysty moment, a ten zbliża się wielkimi krokami. Nadanie imienia szkołom będzie bowiem miało miejsce 11.10.2011 r. Dla Szkoły Podstawowej nr 4 będzie to podwójne święto, gdyż w tym roku obchodzi ona jubileusz trzydziestolecia istnienia. Jesteśmy przekonani, że te ważne dla nas wydarzenia wpiszą się nie tylko w historię naszej szkoły, ale pozostaną też w niewygasłej pamięci wszystkich gości.

                                                                                                                                                                                            Agnieszka Anna Kopycka


30 IX 2011 r.

Młodzi znów głosują!

30 września 2011roku w ramach akcji ,,Młodzi głosują” odbyły się Gimnazjum nr 1 w Olecku młodzieżowe wybory parlamentarne, które propagowane są od wielu lat przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Więcej zdjęć z wyborów Dzięki temu w piątkowe przedpołudnie nasi uczniowie mogli poczuć się jak pełnoprawni obywatele RP i zagłosować w punkcie wyborczym urządzonym w szkolnej bibliotece, gdzie czekała na nich komisja wyborcza w składzie: Kacper Truchan (kl. I a), Kinga Anna Tez (kl. II a) oraz Bożena Bazylewicz (kl.III a). Wybory przebiegały sprawnie. Po podpisaniu listy gimnazjaliści otrzymywali karty wyborcze, na których umieszczono partie kandydujące do parlamentu, i głosowali. Karty trafiły do urny wyborczej, a następnie w ręce komisji, która przeliczyła oddane głosy i sporządziła protokół z wyborów, który trafił do CEO. Wyników nie ujawniamy ze względu na zachowanie ciszy wyborczej.

Nad właściwym przebiegiem akcji czuwali tradycyjnie Pani Jadwiga Zdan oraz Pan Jarosław Bagieński, którzy dbają w naszej szkole o edukację obywatelską młodzieży i wpajają jej zasady demokracji. Mamy nadzieję, że organizowanie takich akcji jak ,,Młodzi głosują” wpłynie w przyszłości na zwiększenie frekwencji wyborczej, a młodzi ludzie nauczą się dokonywać świadomych wyborów podczas głosowania.

                                                                                             Anna Klimasara


9 IX 2011 r.

W hołdzie tym, którzy ,,Cierpieli i walczyli za ojczyznę”, czyli XI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

            9 września 2011 roku (tj. w piątek) odbył się  w Białymstoku XI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W tej patriotyczno-religijnej uroczystości upamiętniającej wywiezionych na Wschód naszych rodaków uczestniczyły uczennice kl. III a Gimnazjum nr 1 w Olecku: Bożena Bazylewicz i Klaudia Jóźwiak. Celem tegorocznego marszu było upamiętnienie rocznicy ostatniej z czterech wywózek na Wschód, a także obchody 70 rocznicy utworzenia polskiej armii na Wschodzie. Uroczystość poświęcono tym, którzy ,,Cierpieli i walczyli za ojczyznę”, a zwłaszcza tym, którzy nie wrócili z zesłania.

Aby uczcić pamięć tych ludzi, w marszu wzięło udział ok. 10 tys. osób, które -jak co roku - przeszły trasę od Pomnika Katyńskiego w Parku Zwierzynieckim do Grobu Nieznanego Sybiraka, znajdującego się przy kościele Ducha Świętego, gdzie została odprawiona msza celebrowana przez J.E. biskupa polowego Wojska Polskiego ks. bp. dr. Józefa Guzdka. Po nabożeństwie obchody przeniosły się na plac przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka. Tu hierarchowie różnych wyznań odmówili modlitwy za zmarłych. Odczytano też obecnym list prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym złożył hołd wszystkim ofiarom na Golgocie Wschodu.

Następnie wystąpili licznie przybyli na uroczystość oficjele, m.in. Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. XI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru zakończył apel poległych oraz salwa honorowa oddana przez  żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze, po czym uczestnicy marszu udali się na pyszną grochówkę serwowaną przez żołnierzy.

                                                                                                          Anna Klimasara