Lipiec 2013

Wakacje z nauką nie muszą być nudne...

   W wakacje 75 uczniów z naszej szkoły udało się na obóz językowy w Świeradowie Zdroju. Uczestnikami wyjazdu były osoby biorące udział w projekcie „Szkoła tysiąca możliwości” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Letni wypoczynek trwający 2 tygodnie rozpoczął się już 08.07.2013r. Po długiej podróży dotarliśmy do miejscowość leżącej w Górach Izerskich. Na miejscu udaliśmy się do domu zdrojowego, gdzie zostaliśmy zakwaterowani.
   W czasie obozu doskonaliliśmy umiejętności językowe, zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą kultury, obyczajów Niemiec i krajów anglojęzycznych. Codziennie mieliśmy zajęcia językowe. Prowadziliśmy kronikę z wakacyjnego pobytu w języku angielskim. Nauka polegała przede wszystkim na zabawie.
   Podczas obozu braliśmy udział w wycieczkach pieszych i autokarowych. Codziennie chodziliśmy po górach. Zdobyliśmy takie szczyty jak: Zajęcznik i Stóg Izerski. Na koniec pobytu w Świeradowie, weszliśmy na Śnieżkę, co było nie lada wyczynem. Zwiedziliśmy też Karpacz, podziwialiśmy wodospad Kamieńczyk, Szlak Waloński, Leśną Hutę oraz byliśmy w Karkonoskim Parku Narodowym.
   Wyjeżdżaliśmy również na jednodniowe wycieczki zagraniczne do Czech i Niemiec, między innymi gościliśmy w takich miastach jak: Praga i Liberec. Nasz przewodnik oprowadzał nas po najpiękniejszych zakątkach tych miast. W Libercu zwiedzaliśmy zamek Frydland, m.in. podziwialiśmy dziedziniec zamkowy, komnaty, wnętrza zamkowe i kaplicę św. Anny. Wiele radości sprawił pobyt w Harrachovie, ponieważ najważniejszym elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich wraz z mamucią skocznią K-185. Zwiedziliśmy także czeskie ZOO. Największym zainteresowaniem cieszyły się dzikie koty i małpki.
   Poznawaliśmy również piękne zakątki Szwajcarii Saksońskiej, czyli niemieckiej części Gór Połabskich znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaby.
   Mieliśmy także czas wolny. Nauczyciele organizowali gry i zabawy na świeżym powietrzu, zabierali nas na basen i kręgle. Podczas wypoczynku odbyło się wiele dyskotek i wspólnych wieczorów przy ognisku.
   Jestem zadowolona, że miałam możliwość wyjazdu na obóz językowy. Z chęcią pojadę na taki wypoczynek w przyszłe wakacje.

więcej zdjęć z obozu

Gabriela Dobiecka z kl. VI a
( we współpracy z p. K. Szyłkiewicz)


15 VI 2013

zdjęcia z festynu

Festyn w Zespole Szkół w Olecku

    W sobotę 15 czerwca 2013 roku odbył się w Zespole Szkół w Olecku festyn połączony z obchodami Święta Patrona, którym dla Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku i Gimnazjum nr 1 w Olecku – jest ks. Jan Twardowski, zwany powszechnie Janem od biedronki.
    Obchody rozpoczęły się spotkaniem społeczności szkolnej przy pomniku. Najmłodsi uczniowie przedstawili krótką część artystyczną, po czym złożyli kwiaty w hołdzie swemu patronowi. Po przemówieniu p. dyr. Stanisława Kopyckiego wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie czekało wiele atrakcji przygotowanych z myślą o uczniach, rodzicach i mieszkańcach osiedla, na którym mieści się szkoła.
    Uczniowie podstawówki i gimnazjum mieli możliwość uczestniczyć w wielu konkursach i konkurencjach sportowych, obejrzeć pokazy tańca czy sztuk walki. Umiejętności taneczne zaprezentowały maluchy ze szkółki tańca prowadzonej przez Państwa Szlaszyńskich. Nasze zaproszenie przyjęły również dwie grupy taneczne z Regionalnego Ośrodka Kultury ,,Mazury Garbate” w Olecku. Dziewczęta z ,,CITI DANCE" i ,,YOU KNOW” to zdobywczynie tegorocznych: Złotej i Srebrnej Muszelki Wigier 2013.
    Swoje wysokie umiejętności sportowe zaprezentowali członkowie Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego "HIDORI" prowadzonego przez Państwa Miszczaków przy Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku. Podczas festynu pokazali technikę i taktykę taekwondo oraz elementy walki sportowej.
    Dużym zainteresowaniem dzieci z klas nauczania początkowego cieszył się konkurs na najładniejsze przebranie ,,Odlotowa biedronka”. Zgłosiło się około 20 pięknych biedroneczek - zapewne to im zawdzięczaliśmy cudowną, słoneczną pogodę podczas festynu. Komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia!
    Dzięki ścisłej współpracy szkoły z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Olecku zostały przeprowadzone przez p. Emilię Naruszewicz (Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowia) dwa następne konkursy. Pierwszy - pt. ,,Co każdy nastolatek powinien wiedzieć o żywieniu?” - był skierowany do piąto- i szóstoklasistów. Drugi dotyczył wiedzy o tytoniu i przeznaczony był dla gimnazjalistów. Wśród osób, które udzieliły poprawnych odpowiedzi na pytania, zostały rozlosowane nagrody rzeczowe ufundowane przez sanepid. Uczestnicy festynu mogli skorzystać z akcji informacyjno-profilaktycznej dzięki ulotkom i broszurom dostępnym na stoisku.
    Ponieważ głównym celem naszej imprezy jest propagowanie wypoczynku na świeżym powietrzu i aktywności ruchowej, przygotowano cały szereg konkurencji sprawnościowych dla uczestników w różnym wieku, np. strzały na bramkę, przenoszenie piłki na rakietce tenisowej, skoki w workach czy na skakance.
Powszechne zainteresowanie i wesołość wywołały zmagania nauczycieli i uczniów na ,,Zakręconym torze przeszkód”. Zwycięzcami zostali oczywiście nauczyciele. Pozazdrościć kondycji! Siłacze szkolni przeciągali linę, trampkarze starali się zdobyć jak najwięcej bramek dla swoich drużyn. Chętni mogli spróbować swoich sił w konkurencjach ,,BRD na wesoło”, pojeździć rowerami czy skuterami, w których posiadaniu jest szkoła.
    Na boisku szkolnym było gwarnie i wesoło. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Istne oblężenie przeżywały stanowiska, gdzie można było pojeździć gokartami lub konno. Jak co roku ustawiła się długa, kilkumetrowa kolejka przy stoisku z losami loterii fantowej. Nie zabrakło też dzieci, które cierpliwie czekały w ogonku do malowania twarzy. Podobnie było przy ciastach własnego wypieku i sklepiku szkolnym, który oferował słodycze, napoje i lody dla ochłody. Do konsumpcji zachęcał też roznoszący się wszędzie zapach kiełbasek z grilla.
    Jak zawsze niezawodne okazały się nasze służby mundurowe. Strażacy z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Olecku zaprezentowali średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Midlum. Maluchy z ciekawością zaglądały we wszelkie jego zakamarki i z dumą zasiadały w kabinie. Strażacy z cierpliwością pokazywali, co znajduje się na wyposażeniu wozu i wyjaśniali, jakie są jego możliwości.
    Chwili wytchnienia nie miał także pan policjant z Powiatowej Komendy Policji w Olecku, który zajmował się nieprzerwanie znakowaniem rowerów, ponieważ na nasz festyn przybyło wiele osób chcących oznakować swoje jednoślady. Ciekawscy mogli obejrzeć policyjny samochód, a nawet zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w jego kabinie.
    Żeby maluchy przestały się nudzić i marudzić, a dorośli mogli mieć chwilę dla siebie, wystarczyło zasiąść przy stolikach, wziąć przygotowane do rysowania kolorowanki i kredki, a potem przenieść się w świat kolorowych biedroneczek, żuczków i innych owadów z Janowych wierszy. A że dzieci uwielbiają kolorowanki, trzeba było czyhać na wolne miejsce…
    Zmęczeni słońcem i spragnieni cienia kryli się w zaciszu szkoły, gdzie przygotowano festynowe karaoke i wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów oraz rymowanek dla patrona Janka – najciekawsze z nich zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej.
    Sobotni festyn upłynął w miłej atmosferze. Pogoda sprzyjała. Przygotowany przez nas program podobał się uczestnikom, którzy przybyli licznie i razem z nami aktywnie wypoczywali, korzystając z różnych atrakcji oraz zażywając ruchu na świeżym powietrzu.

Anna Klimasara


12 VI 2013

Wycieczka do Teatru Lalek

    Jeszcze tylko czerwiec i … wakacje. W związku z tym uczniowie klasy I b i III, w nagrodę za trud pracy w roku szkolnym 2012/2013, 12 czerwca wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. „Bazyliszek”, który odbył się w Teatrze Lalek. Po spektaklu zwiedzili „Piwnicę Lalek”, w której przechowywane są różne rekwizyty teatralne, w tym oczywiście lalki. Przedstawienie bardzo podobało się młodej widowni, zwłaszcza gra koguta i czarownicy. Po spektaklu dzieci odpoczywały w „Zwierzyńcu”, podglądając zmęczonego słońcem niedźwiedzia. Atrakcje dnia zakończył podwieczorek w restauracji Mc Donalds. To była udana wycieczka.

AS

zdjęcia z wycieczki


7 VI 2013

VII TURNIEJ ŚWIETLIC SZKOLNYCH W WIELICZKACH

    Dnia 07.06.2013r. nasza świetlica brała udział w VII Turnieju Świetlic Szkolnych w Wieliczkach. Braliśmy udział w różnych konkurencjach sportowych i umysłowych tj. „bieg z balonem”, „skoki w workach”, „strzały do bramki”, „łańcuch” oraz „koperta”. Wykazać mogła się także wychowawczyni Magdalena Szlaszyńska, która musiała przyczepić ogon osiołkowi.
    Nasi świetliczanie dali z siebie wszystko i opłacało się. Zajęliśmy ex aeuquo pierwsze miejsce z SP1. Niestety w dogrywce, gdzie rzucaliśmy piłkę do kosza zajęliśmy II miejsce.
    Nic nam jednak nie popsuło humoru, wróciliśmy pełni dumy i radości z naszego osiągnięcia. Spotkamy się wszyscy za rok z postanowieniem wygranej.

Karolina Domel

Panie ze świetlicy szkolnej dziękują wszystkim startującym w Turnieju.

zdjęcia z turnieju
 


4 VI 2013

Kolejne spotkanie z poezją Jana Twardowskiego

     Tradycją naszej społeczności lokalnej staje się już Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki, który w tym roku po raz trzeci zorganizował Zespół Szkół w Olecku we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate” w Olecku. Tegoroczna edycja konkursu objęła również uczniów szkół podstawowych i przyciągnęła jeszcze większą grupę miłośników poezji naszego patrona. Cieszymy się, iż w dobie komputerów, kiedy to młodzi ludzie coraz częściej schodzą na manowce wirtualnej rzeczywistości, są tacy, którzy sięgają po tomik poezji i potrafią zaczarować szarą codzienność pięknem słowa mówionego. Jak piękne są to słowa i wykonanie mogliśmy się przekonać, słuchając kolejnych młodych recytatorów. W bieżącym roku laureatami konkursu w kategorii recytacja w szkole podstawowej zostały następujące osoby: I miejsce – Joanna Łuszczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku (przygotowanie – p. Karolina Szyłkiewicz); II miejsce - Barbara Grzymkowska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich (przygotowanie – Dorota Reich) oraz Weronika Słowikowska z Zespołu Szkół w Judzikach (przygotowanie – Agnieszka Łaskowska); III miejsce – Sandra Romanowska ze Szkoły Podstawowej w Gąskach (przygotowanie – Agnieszka Poświata). W tej kategorii komisja konkursowa postanowiła przyznać także wyróżnienia. Otrzymali je uczniowie: Mateusz Rzepa z Zespołu Szkół w Judzikach (przygotowanie – Agnieszka Łaskowska); Jan Ogonowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku (przygotowanie – Jolanta Kwiatkowska); Magda Dzienisiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku (przygotowanie – Ewa Cichanowicz) oraz Rafał Gajdek ze Szkoły Podstawowej w Gąskach (przygotowanie – Agnieszka Poświata).
     Laureatami w kategorii recytacja w gimnazjum zostały: Klaudia Dłużniewska z Gimnazjum w Świętajnie (przygotowanie – Wiesława Górska), która zajęła I miejsce; Agnieszka Rudnik z Gimnazjum w Świętajnie (przygotowanie – Wiesława Górska) i Adrianna Chmielewska z Gimnazjum w Babkach Oleckich (przygotowanie – Dorota Reich), które uplasowały się na drugim miejscu oraz Paulina Czekaj z Gimnazjum w Wieliczkach (przygotowanie – Jolanta Motulewicz) – III miejsce. Przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymały je uczennice: Klaudia Rynkiewicz i Weronika Kasprzak z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Interacyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie-Anna Klimasara).
     Recytacje oceniała komisja w składzie: Marta Jeżewska – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” w Olecku, ks. Mieczysław Banek – dziekan Parafii Świętej Rodziny w Olecku; Bożena Gałązka – pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku oraz Roman Karsztun – opiekun teatrów ognia, animator kultury ROK „Mazury Garbate w Olecku, którym, korzystając z okazji, chcielibyśmy podziękować za poświecony czas i udzielenie młodym ludziom wskazówek.
     Słowa wdzięczności kierujemy również do nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do recytacji oraz do sponsorów nagród, dzięki którym każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek. Byli nimi: Starostwo Powiatowe w Olecku i Nadleśnictwo Olecko. Sponsorem słodkiego poczęstunku był ks. Mieczysław Banek – dziekan Parafii Świętej Rodziny w Olecku. Dziękujmy również pani dyrektor Marcie Jeżewskiej za udostępnienie sali AGT.
     Organizatorkami konkursu są nauczycielki: Anna Klimasara, Agnieszka Anna Kopycka, Anna Sitko, Karolina Anna Szyłkiewicz, Emilia Pliszek.

Agnieszka Anna Kopycka
 

zdjęcia z konkursu


4 VI 2013

Koncert Majki Jeżowskiej

   4 czerwca 2013 r. dzieci z naszej szkoły (kl. 0 – IV) uczestniczyły w koncercie znanej dziecięcej wokalistki Majki Jeżowskiej, który odbył się w Hali Widowiskowej Centrum sportowo – rekreacyjno – kulturalnym w Olecku. Koncert rozpoczęła najbardziej znana i najstarsza piosenka pt. „A ja wolę moją mamę”. Nie zabrakło również nowszych utworów, m.in. „Wszystkie dzieci nasze są”, „Najpiękniejsza w klasie”, „Hulali po polu i pili kakao”. Dzieci nie tylko śpiewały razem z Majką, ale wygrywały konkursy organizowane podczas występu przez piosenkarkę. Nagrodami były płyty z utworami Majki, plakaty z jej wizerunkiem i zdjęcia. Po koncercie Jeżowska rozdawała autografy. Mimo dużej kolejki warto było czekać po nie, gdyż gwiazda chętnie podejmowała rozmowę z dziećmi i dorosłymi. To bardzo miła, otwarta i sympatyczna artystka.

AS

zdjęcia z koncertu


31 V 2013

MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA OLECKA W WĘDKARSTWIE SPŁAWIKOWYM

    31.05.2013r.-w piątek -jak co roku odbyła się kolejna edycja Młodzieżowych Mistrzostw Olecka w wędkarstwie spławikowym zorganizowana przez Zarząd Koła „Okoń” w Olecku. W szranki stanęło 32 zawodników w trzech kategoriach wiekowych (w wieku od 5 do 18 lat),rywalizując o miano Młodzieżowego Mistrza Olecka.
Zawody tym razem przeprowadzono na rzece Ledze, która była łowiskiem wymagającym sporych umiejętności od zawodników. W trakcie wędkowania co chwilę towarzyszył im przelotny deszcz i odgłosy burzy w oddali. Jednak młodzi wędkarze wykazali się determinacją i dzielnie stawili czoła kaprysom rzeki i pogody. I tak zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
I kategoria wiekowa (szkoła podstawowa do 2001r.):
1. Zosia Kozłowska (Szkoła Podstawowa w Wieliczkach)- 500 g
2. Erwin Oleszczuk (Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku)– 415 g
3. Wiktoria Barszczewska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku) – 395 g
10. Malwina Grzanka (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku) -90 g
11. Marcel Kumkowski (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku)

II kategoria wiekowa (szkoła podstawowa):
1. Konrad Chmielewski (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku)- 390 g
2. Lukasz Rutkowski (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku) -135 g
3. Julita Domaracka (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku) - 125 g
4. Maciej Nikielec (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku) -115 g
5. Mateusz Domitrz (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku)-80 g
7. Jacek Barszczewski (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku) -50 g

III kategoria wiekowa:
1. Wojciech Hodana (Gimnazjum nr 2 w Olecku)- 590 g
2. Michał Jasiewicz (ZSZ Olecko)- 375 g
3. Ireneusz Łuczyński (Gimnazjum nr 2 w Olecku) -285 g
4. Kamil Wasilewski (Gimnazjum nr 1 w Olecku) – 220 g
    Wszyscy zawodnicy startujący w Mistrzostwach otrzymali nagrody- wędki i inne przydatne akcesoria wędkarskie, które ufundowali organizatorzy (Zarząd Koła „Okoń” w Olecku, Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego PZW w Olecku, Prezes OSP RP w Olecku).
    W trakcie wspólnej biesiady przy grillu prezes Koła „Okoń” -Krzysztof Krajewski- uhonorował odznaczeniem „Wzorowy Młody Wędkarz” Łukasza Rutkowskiego (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku), Andrzeja Barszczewskiego (Szkoła Podstawowa w Judzikach) oraz Julitę Domaracką (Szkoła Podstawowa 4 w Olecku) za aktywny udział w akcjach i imprezach organizowanych przez PZW (m.in. za czynny udział w zajęciach szkółki wędkarskiej przy ZS w Olecku) oraz przestrzeganie zasad etyki wędkarskiej.
    Zawody zakończyły się w dobrej atmosferze, mimo strug deszczu. Ponowne spotkanie za rok. Nikogo z wędkujących na pewno nie przestraszy najgorsza pogoda!
Cieszy nas niezmiernie fakt, że dzięki Krzysztofowi Krajewskiemu uczniowie podstawówki i gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Olecku połknęli ,,wędkarskiego bakcyla” i spędzają wolny czas, wędkując oraz to, że w gronie wędkarzy jest coraz silniejsza grupa dziewcząt.

Krzysztof Krajewski, Anna Klimasara
 

zdjęcia z mistrzostw


29 V 2013

Apel poświęcony pamięci Jana Pawła II

    29 maja br. na drugiej godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci Jana Pawła II. Uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej przedstawili nam kilka scen z życia papieża, które zdarzyły się naprawdę. Niektóre były komiczne, inne natomiast bardzo poważne. Wszystkie jednak pokazywały nam, jak ważnym i wspaniałym człowiekiem był Karol Wojtyła. Przedstawienie ubarwiał również zespół wokalny, przygotowywany przez panią Annę Marczak. Nad całością apelu czuwała także pani Olga Kłoczko. Chciałybyśmy podziękować obu paniom za przygotowanie tak pięknej akademii oraz widzom, którzy z uwagą i skupieniem wysłuchali całej uroczystości.

Martyna Olszewska
Olga Wojnowska

zdjęcia z apelu


28 V 2013

    28 maja 2013 r. w Zespole Szkół w Olecku odbył się XIV Konkurs Matematyczny klas II „Mistrz Zadań Tekstowych”. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów z 7 szkół powiatu oleckiego.

   Mistrzami Zadań Tekstowych zostali: Damian Domagała, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz Mateusz Polakowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. II miejsce w konkursie zajęli ex aeuquo: Jakub Mackun, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku i Martyna Gorlo, uczennica Szkoły Podstawowej w Wieliczkach. III miejsce zdobył Jakub Ślepski ze Szkoły Podstawowej w Mazurach.

   Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Konkurs przygotowały nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Joanna Cichanowicz i Alicja Czerniecka.

zdjęcia z konkursu


22 V 2013

Dzień Matki

    Najpiękniejszy dzień w roku to 26 maja – Dzień Matki. Święto to zaczęto po raz pierwszy obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 roku. W Polsce piękne i najbardziej osobiste święto pojawiło się w kalendarzu w 1923 roku. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły co roku składają podziękowania swoim Mamom przygotowując im część artystyczną. 22 maja 2013 r. Mamy obejrzały przedstawienie teatralne pt. „ Nasza mama księżniczka”, pokaz mody na poważnie i na wesoło, wzruszyły się oglądając występy „zeróweczek” . Podczas słodkiego poczęstunku zaprezentował się zespół „Biedroneczki”. Nad całością czuwały nauczycielki : Joanna Cichanowicz i Aneta Skrzypiec współpracując z nauczycielkami 0 – III (A. Czerniecka, K. Fiećko, E. Gorlo, E. Koncewicz, A. Krassowska, A. Stasiak, J. Słuchocka). Mamy nadzieję, ze Mamy odczuły jak ważna jest ich rola, bo przecież Mama – to miłość, dobroć, przyjaźń i wiara w to wszystko, co piękne i szlachetne.

A.S

zdjęcia z apelu
 


18 V 2013

Sukces „Biedroneczek”

    18 maja 2013 r. zespół „Biedroneczki” działający w SP nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Twardowskiego w Olecku, po raz pierwszy wziął udział w X Festiwalu Ekologicznym „Czysty Powiat”, który odbył się w Kętrzynie. Startowaliśmy w konkursie piosenki ekologicznej, kategoria szkoły podstawowe klasy I – III. Konkurencja była duża. Mimo to zdobyliśmy I miejsce! W nagrodę otrzymaliśmy duży, nowoczesny monitor do komputera oraz mnóstwo drobiazgów dla każdego uczestnika zespołu (m. in. gry planszowe, książki, maskotki, słodycze). Podczas festiwalu nasz kolega Eryk i koleżanka Gosia udzielili pierwszego w swoim życiu wywiadu do telewizji regionalnej. Czekając na wyniki konkursu, częstowaliśmy się pysznościami z grilla, odwiedzaliśmy stanowiska z konkursami przyrodniczymi, malowaliśmy ptaki, po prostu świetnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu. W drodze powrotnej zrobiliśmy przerwę na lody. Zespołem opiekuje się pani Aneta Skrzypiec. Skład zespołu : Eryk Czaplejewicz, Aleksandra Chodnicka, Hanna Malwina Dziokan, Julia Szlaszyńska, Rozalia Piotrowska, Kamila Domel, Małgorzata Laszkowska, Gabriela Trofimow, Pola Stadnicka . Cieszymy się bardzo ze zwycięstwa!

Biedroneczki
 


zdjęcia z imprezy


14 V 2013

zdjęcia z konkursu

I Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej. Mamy kolejnego laureata!

    Dnia 14 maja 2013r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku odbył się I Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Obcojęzycznej, w którym o pierwszeństwo rywalizowali uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Judzikach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz Zespołu Szkół w Olecku. Na początku pani dyrektor przywitała wszystkich i życzyła powodzenia w konkursowych zmaganiach recytującym, którzy podzieleni byli na dwie kategorie: I- klasy 4-6 szkoły podstawowej, II- kl. 1. gimnazjum. Można było prezentować utwory w czterech językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim. Oceniając wykonanie utworów, brano pod uwagę: poprawną wymowę, interpretację oraz rozumienie utworu. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jury udało się na naradę, a reszta skorzystała z gościnności gospodarzy imprezy, udając się na przygotowany poczęstunek. Czekanie na werdykt komisji zeszło więc w miłej atmosferze, a uczestnicy konkursu mieli okazję nawiązać znajomości z rówieśnikami z innych szkół. Po krótkiej przerwie komisja konkursowa ogłosiła wyniki. Najlepszymi recytatorkami okazały się:
- w kat. I-Weronika Sienkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Judzikach,
- w kat. II-Dominika Jankowska z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

    Cieszy nas wygrana Dominiki. Do konkursu przygotowała ją nauczycielka języka angielskiego Pani Ewa Iwanowska.
Życzymy im dalszych sukcesów!

Anna Klimasara
 


8 V 2013

zdjęcia ze spotkania

Spotkanie z generałem Mirosławem Hermaszewskim

    8 maja 2013 r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z gen. M. Hermaszewskim w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej w Rutce Tartak. Delegację tworzyli najmłodsi uczniowie należący do zespołu wokalnego „Biedroneczki”, działającego na poziomie pierwszego etapu edukacyjnego. Spotkanie z pierwszym Polakiem, który przebywał w kosmosie siedem dni, było niezapomnianym doświadczeniem. Pan Hermaszewski przedstawił prezentację, w której krok po kroku opisał swoją drogę do „podniebnej przygody”. Opowiadał o trudach rekrutacji, poświęceniu, o pasji, która dodawała mu sił. Jak sam powiedział „zawsze lubił wysokość i prędkość, chciał móc tylko latać…, nie sądził, że poleci w Kosmos”. Od najmłodszych lat interesował się modelarstwem. Marzenie spełniło się – został pilotem. Ukończył Szkołę Orląt w Dęblinie. Najciekawsze były opowieści o starcie rakiety, emocjach towarzyszących okrążaniu kuli ziemskiej, posiłkach na statku Sojuz 30 i lądowaniu. Zainteresowani tematem mogą sięgnąć po publikację Mirosława Hermaszewskiego „Ciężar nieważkości” i choć przez chwilę poczuć to, co czuliśmy my podczas rozmowy z Mirosławem Hermaszewskim. 27 czerwca będziemy obchodzili 35 rocznicę „ lotu Polaka w Kosmos”. Dziękujemy Szkole Podstawowej w Rutce Tartak za zaproszenie i tak miłe przyjęcie nas.

AS


V 2013

Tydzień Ekologiczny 2013 w Zespole Szkół w Olecku „Razem zmieniamy świat”

    6.05.2013 r. w Zespole Szkół w Olecku rozpoczął się Tydzień Ekologiczny, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Razem zmieniamy świat”. Głównymi jego celami było zapoznanie uczniów z problemem powstawania śmieci i nauka sposobów radzenia sobie z nimi poprzez segregacje, recykling oraz dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich.
W poniedziałek zajęliśmy się realizacją zagadnień na temat ochrony klimatu . Poznaliśmy, jaki wpływ na klimat ma palenie śmieci, wyrzucanie i zmniejszanie ilości odpadów, wypalanie łąk i ściernisk, oszczędzanie ciepła, wody, prądu… Często zatem na lekcjach padało hasło dnia ,,Nie trujcie!”, a uczniowie paradowali po szkole w brązowych ubraniach. Tego dnia odbył się w SP 4 konkurs na plakat „ Nie zatruwaj atmosfery” lub „Kochasz dzieci- nie pal śmieci.”
    ,,Kwiaty zamiast śmieci” Wtorek był dniem żółtym. Dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy na temat segregowania i zbiórki surowców wtórnych. Poznaliśmy etapy recyklingu i zagadnienia dotyczące porządku na śmietniku… Uczniowie gimnazjum przygotowywali zadania (gry dydaktyczne, zabawy) do prezentacji problemu segregacji śmieci w klasach IV-VI szkoły podstawowej. Rozpoczęliśmy też zbiórkę elektroodpadów (zużytych baterii).
    W środę w szkole było zielono! Wychowawcy w szkole podstawowej oraz nauczyciele języka polskiego w gimnazjum przeprowadzili lekcje na temat problemu powstawania śmieci, sposobów radzenia sobie z nimi poprzez segregację, recykling oraz świadome wybory konsumenckie. Zajęcia były elementem ogólnopolskiej akcji ekologicznej przygotowanej przez fundację ,,Arka”. Wszyscy uczniowie na przygotowanym przez nią specjalnym papierze listowym redagowali ,,Listy dla Ziemi”, zachęcając dorosłych do ekologicznych postaw.
    W czwartek królował kolor niebieski i przyświecał cel: ,,Bądź EKO”, czyli uświadomienie młodzieży, że codzienne zakupy wywierają wielki wpływ na środowisko naturalne. Co wspólnego mają zakupy i zaśmiecenie Ziemi? Uczniowie gimnazjum sami znaleźli na nie odpowiedź, dokonując badania i oceny zaśmiecenia Osiedla Siejnik oraz sprzątając obszar w pobliżu szkoły lub miejsca zamieszkania. Natomiast uczniowie szkoły podstawowej odczytywali z etykiet skład produktów spożywczych i rozszyfrowali symbole E-dodatki do żywności, które są zdrowe, a których należy unikać.
    Nie da się ukryć, że najbardziej energetyczny był piątek. I to nie tylko za sprawą czerwieni, ale przede wszystkim sałatek, które przygotowywały klasy. Wszyscy dowiedzieli się, co to jest zdrowa żywność, a potem zajęli się propagowaniem zdrowego stylu życia, ,,jedząc smacznie i zdrowo”. Degustacja sałatek odbyła się na pierwszej długiej przerwie i cieszyła się niesamowitym powodzeniem. Warto było poczekać w ogonku, by posmakować rozmaitych potraw. Rozkosze podniebienia.
    W Tygodniu Ekologicznym ogłoszono różne konkursy. Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w konkursie na plakat „ Nie zatruwaj atmosfery” lub „Kochasz dzieci- nie pal śmieci.” Każda klasa gimnazjalna przygotowywała „Cuda z odpadów” i gazetkę na temat „Segregujesz – Mazury ratujesz”. Zorganizowano też konkurs fotograficzny „Zachowajmy to dla przyszłych pokoleń”, w którym uczniowie mogli wziąć udział indywidualnie.
    Tydzień Ekologiczny 2013 zawdzięcza sprawny przebieg organizatorkom - Paniom: Wiesławie Stankonowicz, Dorocie Witkowskiej, Elżbiecie Skórkiewicz i Małgorzacie Grzyb oraz innym nauczycielom, którzy wspólnie z uczniami przystąpili do realizacji zaplanowanych działań.

Anna Klimasara

zdjęcia z tygodnia ekologicznego


30 IV 2013

zdjęcia z apelu

Witaj maj…

     30.04.2013 roku na czwartej godzinie lekcyjnej w Zespole Szkół w Olecku na sali gimnastycznej odbył się apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wcześniej Pani Magdalena Szlaszyńska udekorowała salę odpowiednio do święta. Dominowały barwy flagi narodowej – biel i czerwień. Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie obsługujący sprzęt nagłaśniający Karol Sznurkowski odtworzył piosenkę Marka Grechuty ,,Ojczyzna”. Gości powitały prowadzące: Kinga Piotrowska oraz Agata Kołodziejska. Zaprosiły one na scenę sąsiadów naszego kraju: Rosję (Dorota Kondratowicz), Austrię (Paulina Maciejewska) i Prusy ( Aleksandra Witanowska), które w symboliczny sposób dokonały „rozdarcia” Polski ( w tej roli Małgorzata Krajewska). Honorowym gościem spotkania był ówczesny król Polski - Stanisław August Poniatowski (Martyna Olszewska). Przybył on na spotkanie z dziennikarzami (Katarzyna Wójtowicz, Piotr Bajster, Piotr Kopycki) w towarzystwie swojej siostry Izabeli Branickiej (Aneta Pokora) oraz szlachty (Sylwia Zapolska, Patryk Maksimowicz). Z ust władcy usłyszeliśmy o dramatycznej sytuacji Polski w XVIII w. oraz o ważnym dla naszego kraju wydarzeniu – uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Podczas przedstawienia należące do chóru szkolnego uczennice klas II i III gimnazjum oraz klas VI szkoły podstawowej zaśpiewały piosenkę ,,Mazurek 3 maja” (,,Witaj maj …”), pieśń ,,Pamięć w nas” oraz ,,Rotę’’.
     Po zakończeniu inscenizacji widzowie gromkimi brawami podziękowali za przedstawienie. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy II b gimnazjum, których przygotowały Panie: Anna Marczak i Agnieszka Kopycka.

Agata Kołodziejska, Kinga Piotrowska - uczennice kl. II b


30 IV 2013

 W dniu 30 kwietnia 2013r. w Szkole Podstawowej nr4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się uroczysty apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
    Uczniowie naszej szkoły mieli okazję przypomnieć sobie historyczne wydarzenia z XVII wieku, które zmieniły losy naszej ojczyzny. Akademia została przygotowana przez uczniów uczęszczających do Świetlicy Szkolnej pod kierunkiem Pań: Wioletty Czaplejewicz i Karoliny Domel. Świetliczanie pięknie recytowali wiersze, przedstawiali dawne dzieje Polski. Chór przygotowany przez p. Annę Marczak śpiewał pieśni patriotyczne. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Karolina Domel

zdjęcia z apelu
 

 


29 IV 2013

Konkurs przyrodniczy w kl. I - III

    29 kwietnia 2013 r. został rozstrzygnięty konkurs z wiedzy przyrodniczej. Polegał on na zapoznaniu się z ilustracjami przyrodniczymi, wiszącymi na gazetce ściennej w korytarzu kl. 0 – III, i prawidłowym podaniu roślinności znajdującej się na nich. Przedstawiały one roślinność w sadzie, ogrodzie kwiatowym i ogrodzie warzywnym. Uczestnicy konkursu, który trwał tydzień, odpowiedzi wrzucali do koperty, z której wylosowaliśmy zwycięzców. I miejsce zdobyła Rozalia Piotrowska – kl. IIb, II miejsce Piotr Banach - Ib, III Jakub Kneć – II a i IV miejsce Hanna Dziokan – kl. Ib. Organizatorkami konkursu były Joanna Cichanowicz, Alicja Czerniecka, Aneta Skrzypiec. Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami, które na pewno wykorzystają w swojej pracy artystycznej.

zdjęcia z konkursu                                                    AS


25 IV 2013

Przyjemne z pożytecznym, czyli uczniowie Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku na edukacyjnej wycieczce do Warszawy

    25 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas pierwszych i drugich Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W jej programie było między innymi zwiedzanie Stadionu Narodowego, gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Muzeum Techniki znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki. Nie obyło się bez wizyty w centrum handlowym Złote Tarasy.
    Po długiej, męczącej podróży dotarliśmy do stolicy. Pierwszym punktem naszej wycieczki był Stadion Narodowy. Na początku przewodnik pokazał nam jego koronę na zewnątrz. Wszyscy uczniowie byli wprost zachwyceni. Wielkość stadionu zapierała dech w piersiach. O godzinie 11.00 weszliśmy do środka obiektu. Czekało tam nas obejrzenie wystawy poświęconej historii piłki nożnej. Mogliśmy zobaczyć ponad 1000 różnych przedmiotów – unikatowych koszulek, piłek, butów, historycznych proporców, pucharów, archiwalnych zdjęć i plakatów – dokumentujących historię piłki nożnej. Wśród pamiątek znajdują się takie okazy, jak: kolekcja koszulek Kazimierza Deyny, szczęśliwy płaszcz Jerzego Engela czy odnaleziona po osiemdziesięciu latach oryginalna plakieta z meczu Polska- Szwecja. Na własnej skórze przekonaliśmy się, którędy piłkarze przybywają na stadion. Zobaczyliśmy, jak wygląda Strefa Zawodnicza. Poznaliśmy zakamarki piłkarskiej szatni. Weszliśmy na płytę boiska, a na koniec wczuliśmy się w rolę piłkarza w pomeczowej Sali Konferencyjnej.
    W drodze do gmachu Sejmu RP, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na ponadprogramowy spacer po Łazienkach Królewskich. Wszystkim podobała się klasycystyczna architektura i zjawiskowe ogrody tej letniej rezydencji króla Stanisława Augusta.
    Po tym krótkim spacerze ruszyliśmy do Sejmu. Jednak wejście do niego nie było takie łatwe. Musieliśmy przejść wiele kontroli. Po około 15 minutach siedzieliśmy już wygodnie w Sali Posiedzeń Sejmu na fotelach, które na co dzień zajmują posłowie i radzą, jak rządzić naszym krajem. Przewodnik opowiadał niezwykle interesująco, toteż zaciekawił wszystkich uczestników wycieczki.
Kolejnym punktem programu było Muzeum Techniki. Gmach Pałacu Kultury i Nauki cieszył oko swoją okazałością. Niestety, dało znać o sobie zmęczenie. Nie zrażeni tym, z uśmiechem na ustach poszliśmy oglądać wystawę, jednakże zniecierpliwione dziewczyny myślami były już na zakupach w centrum handlowym Złote Tarasy. Niezadługo tak też się stało. Na zakupowe szaleństwa mieliśmy ponad 2 godziny. Według niektórych było to jednak za mało… W galerii czekały nas miłe niespodzianki, np. Ewa Barszczewska spotkała swoją ulubioną piosenkarkę Honoratę Skarbek, a pan Jarek Bagieński piłkarza Danijela Ljuboję – zawodnika Legii Warszawa. Po zjedzeniu posiłku, zrobieniu zakupów i krótkim odpoczynku ruszyliśmy do autokaru i w drogę powrotną do Olecka.
    Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że szkolna wycieczka do Warszawy była bardzo udana. Jesteśmy święcie przekonani, że będzie takich więcej.

zdjęcia z wycieczki                                                                                                    Martyna Olszewska


25 IV 2013

Z wizytą w Bibliotece Pedagogicznej w Olecku

    Dnia 25.04.2013r. wybraliśmy się (klasa 4a i klasa 6b) do Biblioteki Pedagogicznej na lekcję dotyczącą historii naszego miasta - Olecka oraz poszliśmy do pizzerii - Prive. Po drodze zaszliśmy również na dworzec autobusowy, aby każdy z nas mógł sprawdzić swoją biegłość w odczytywaniu rozkładu jazdy.
    Na lekcji każdy z nas słuchał jak powstało i rozwijało się Olecko. Zadawaliśmy różne pytania, a pani prowadząca starała się odpowiadać. Pani z biblioteki pokazała nam dużo starych zdjęć naszego miasta. Porównywaliśmy je z teraźniejszymi fotografiami. Rozpoznawaliśmy znane miejsca w mieście na reprodukcjach starych pocztówek. Było ciężko, ale udawało nam się. Pani, która prowadziła zajęcia, przygotowała dla nas także tekst napisany gwarą mazurską. Wybrani uczniowie próbowali zmierzyć się z trudnymi zdaniami. Było trochę śmiechu. Na koniec pani bibliotekarka oprowadziła nas po bibliotece. Podziękowaliśmy i pożegnaliśmy się. Następnie z głowami pełnymi nowych wiadomości poszliśmy do pizzerii, gdzie każdy zamawiał to, na co miał ochotę. Po spędzeniu tam około dwóch godzin, wybraliśmy się na lody. Po pysznych słodkościach wszyscy ruszyliśmy szybkim marszem do domu.
    To krótkie wyjście bardzo nam się podobało. Miło spędziliśmy czas, zdobyliśmy nową wiedzę dotyczącą naszej rodzinnej miejscowości oraz zintegrowaliśmy się z młodszymi kolegami z klasy IVA.

zdjęcia z wyjścia                                                                        Adrian Borowski, kl.VIB


22 IV 2013

Klasowy Konkurs Pięknego Czytania

    22 kwietnia 2013 r. w klasie I b odbył się kolejny konkurs poświęcony czytaniu. Ma on na celu zachęcenie uczniów do czytania, sięgania po książkę. Jak w każdym konkursie są zwycięzcy i jest Jury, które tworzą przedstawiciele klasy (zwycięzcy poprzedniego konkursu). W kwietniowym Konkursie Pięknego Czytania zwyciężyli: I miejsce – Michał Wiszniewski, II miejsce – Wiktor Raszkowski, III miejsce – Milena Zaręba. Gratulujemy! W następnym konkursie będę inni zwycięzcy, bo w tym konkursie, jak w żadnym innym, każdy wygrać może.

zdjęcia z konkursu                                                                        AS


19 IV 2013

Zespół Szkół w Olecku gospodarzem Powiatowego Turnieju BRD

    W dniu 19.04.2013r. w Zespole Szkół w Olecku został przeprowadzony Powiatowy Turniej BRD. W br. przygotowano go w ramach edukacyjnego projektu gimnazjalnego realizowanego we współpracy z Policją oraz Urzędem Miejskim w Olecku przez uczniów klas drugich Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Celem Turnieju BRD jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
    Na każdym etapie Turnieju BRD rozwiązywany jest test, który składa się z 25 pytań, obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym, w tym max. 5 tzw. skrzyżowań.
    Podczas tegorocznego turnieju wszyscy uczestnicy rozwiązywali test i wykonywali zadania praktyczne (jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze sprawnościowym). Ponadto każda drużyna reprezentująca szkołę wykonywała zadania praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
    W turnieju, który ma charakter etapowy i jest eliminacją Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, zmagali się uczniowie kl.4-6 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu oleckiego pod warunkiem posiadania karty rowerowej.
ZS w Olecku reprezentowali uczniowie:
Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Łukasz Rutkowski, Przemysław Piekarski, Konrad Chmielewski,
Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Kinga Anna Tez, Kacper Truchan, Kamil Lemiesz.
 

Wyniki klasyfikacji ogólnej

miejsce

szkoły podstawowe

gimnazja

I miejsce 

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku

Gimnazjum w Świętajnie

II miejsce 

Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

Gimnazjum nr im. Mikołaja Kopernika w Olecku

III miejsce 

Szkoła Podstawowa w Świętajnie

Gimnazjum w Judzikach

IV miejsce

 

Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku


    Powiatowe eliminacje w ramach projektu przygotowali gimnazjaliści z klas drugich, którzy działali w trzech grupach. I grupa (opiekun-Pan Jarosław Bagieński): Piotr Bajster, Magdalena Barszczewska, Marlena Jankowska, Sylwia Zapolska – zajęła się opracowaniem prezentacji dotyczącej historii roweru przedstawionej przed oficjalnym zakończeniem turnieju. II grupa (opiekun-Pan Tomasz Wiśniewski): Jakub Domitrz, Maurycy Miszczak, Damian Uliński –wykazała się wykonaniem elementów toru przeszkód. III grupa pracowała pod kier. Krzysztofa Krajewskiego. Daniel Fiedorowicz i Karol Sznurkowski czuwali nad oprawą techniczną zawodów (tablice wyników, nagłośnienie). Łukasz Bartnicki, Szymon Nalewajko, Mateusz Tyborowski zajęli się organizacją poszczególnych konkurencji i protokołowaniem, zaś na Piotrze Kopyckim spoczęło opracowanie miasteczka ruchu drogowego, wykonanie folderu miasteczka oraz protokołowanie.
    Drugoklasiści dobrze wywiązali się z przydzielonych zadań i zasłużyli tym samym na zaliczenie edukacyjnego projektu gimnazjalnego, którego realizacja jest wpisywana na świadectwie ukończenia gimnazjum.

Anna Klimasara

zdjęcia z turnieju


17 IV 2013

II Targi Edukacyjne w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

    W środę 17 kwietnia 2013 roku w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się II Targi Edukacyjne. Uczestniczyli w nich dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie oleckich szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzież klas trzecich naszego gimnazjum. W spotkaniu wzięli też udział pracownicy Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Olecku, Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku oraz Ochotniczego Hufca Pracy w Olecku.

    Po ogólnej prezentacji kierunków kształcenia można było zasięgnąć szczegółowych informacji przy stoiskach, które przygotowały szkoły ponadgimnazjalne. W miłej atmosferze szybko upłynął czas. Taki sposób prezentacji ścieżek edukacyjnych na IV etapie kształcenia bardzo odpowiadał wszystkim uczestnikom tego spotkania.
Dziękujemy za zaangażowanie nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych w przygotowanie oferty edukacyjnej i zapoznanie z nią naszych gimnazjalistów. Do zobaczenia za rok.

zdjęcia z targów                                                                                    Jadwiga Zdan


16 IV 2013

    16 kwietnia 2013 r. w ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbyły się eliminacje XVII edycji konkursu piosenki „Gratka dla nastolatka”. Naszą szkołę reprezentowali m.in. uczniowie z pierwszego etapu edukacji : Rozalia Piotrowska – kl. II b, Kacper Przyborowski – kl. II b, zespół „Biedroneczki” w składzie : Julia Butkiewicz – „0” a, Hanna Malwina Dziokan – kl. I b, Aleksandra Chodnicka – kl. I b, Magdalena Milewska – kl. I b, Julia Szlaszyńska – kl. I b, Eryk Czaplejewicz – kl. II a, Dominika Stasiak – kl. III, Małgorzata Laszkowska – kl. III, Kamila Domel – kl. III, Pola Stadnicka – kl. III, Maciej Olszewski – kl. III, Gabriela Trofimow. – kl. III. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się znakomicie. Jednak, to Jury wybrało najlepszych, którzy wystąpią w finale - 1 maja 2013 r. Decyzją Jury, do finału został zakwalifikowany zespół „Biedroneczki” oraz Emilia Czajewska - kl. IV b i Agnieszka Łazarska – Gimnazjum, kl. II a. Przed finałem młodych artystów czekają warsztaty wokalne organizowane w ROK „M G” w Olecku. Życzymy sukcesów! Trzymamy mocno kciuki 1 maja!

zdjęcia z przeglądu                                                                                                  AS


11 IV 2013

V KONKURS PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ 2013 „OPTYMISTYCZNA PIOSENKA”

    W dniu 11.04.2013 w sali kina Mazur w Olecku odbył się V konkurs piosenki przedszkolnej, zorganizowanej przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku.
W skład jury weszły następujące osoby:
1. Radosław Skrodzki (przewodniczący),
2. Małgorzata Łazarska
3. Elżbieta Giglewicz
    Impreza miała charakter edukacyjno-zabawowy, a jej celem była prezentacja umiejętności wokalnych i scenicznych dzieci oraz popularyzacja piosenki przedszkolnej. W konkursie wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego w Wieliczkach, Przedszkola "Smyk", Przedszkola "Jedyneczka", Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej w Gąskach oraz Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku. Na scenie wystąpiło 31 solistów, którzy podzieleni zostali na 2 kategorie wiekowe: 3-4-latki i 5-6- latki. Naszą szkołę reprezentowała Julia Butkiewicz z grupy 0B. Chociaż nie udało jej się tym razem zająć czołowego miejsca, towarzysząca imprezie radosna atmosfera wprawiła zarówno Julkę, jak i inne dzieci w optymistyczny nastrój zgodny z myślą przewodnią konkursu „Optymistyczna piosenka”. W czasie oczekiwania na wyniki konkursu na scenie wystąpiły grupy taneczne You Know i City Dance działające przy Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate".
    Zwycięzcom serdecznie gratuluję, a mojej uczennicy Julce, życzę sukcesów w następnych konkursach.

 zdjęcia z konkursu                                                                                               Anna Stasiak


8 IX 2013

Nauczycielka z pasją

    8 kwietnia 2013 r. w Ełckim Centrum Kultury odbyło się IX Forum Wychowawcze Szkół „6 latek w szkole – miejmy odwagę uczyć i wychowywać”. Patronat objęli: Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty i Prezydent Ełku. Na spotkaniu poruszane były wymagania państwa wobec szkół i placówek w zakresie obniżenia wieku szkolnego. Interesująco przedstawiona była rola rodziców i nauczycieli w procesie edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciele wymieniali się doświadczeniami, opiniami dotyczącymi sześciolatków w szkole, środowiska szkolnego przyjaznego uczniom.
    Ogromne zainteresowanie wzbudził wykład P. Joanny Białobrzeskiej, która, jak sama siebie określiła jest nauczycielką z pasją. P. Joanna Białobrzeska jest m. in. autorką podręczników edukacji wczesnoszkolnej. To na jej podręcznikach uczą się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Na spotkaniu nie mogło więc zabraknąć przedstawicieli tej placówki (A. Czerniecka, K. Fiećko, A. Skrzypiec). P. Joanna Białobrzeska prowadziła wykład nt. „Miejmy odwagę uczyć i wychowywać. Zreformować świat – to znaczy zreformować wychowanie”. Kto kiedykolwiek uczestniczył w spotkaniach prowadzonych przez p. Joannę, ten będzie długo powracał do atmosfery, aury, jaka towarzyszy tym spotkaniom. To niezwykła nauczycielka, „nauczycielka ze skrzydłami”. Kontynuatorka przesłań Korczaka. W dziecku widzi dorosłego, tylko mniejszego, potrzebującego miłości, zasad, szacunku „Ja szanuję Ciebie, Ty szanujesz mnie” – J. Korczak.
    W drugiej części forum uczestniczyły również dzieci, które mając sześć lat rozpoczęły edukację w pierwszej klasie, ich rodzice i wychowawcy. Naszą szkołę reprezentował Jakub Mackun – uczeń kl. Ib, który zaprezentował na forum wychowawczym swoją twórczość - wiersz o szkole. Podsumowując nasze wrażenia pragniemy przytoczyć myśl J. Korczaka „Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.”       

zdjęcia ze spotkania                                                                                                                    NZ


4 IV 2013

Sprawdzian szóstoklasisty nie taki trudny (?)

    W czwartek, 4 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej pisali sprawdzian szóstoklasisty. Egzamin ruszył punktualnie o godz. 9.00. Uczniowie na rozwiązanie 26 zadań mieli tylko godzinę. Szóstoklasistów czekało m.in. napisanie listu, odpowiedź na sześć pytań dotyczących tekstu Marii Nagajowej pt. "Sztuka dobrego pisania i mówienia" oraz szereg zadań matematycznych i logicznych.
O wrażenia na gorąco – po wyjściu z sali egzaminacyjnej, zapytaliśmy kilkoro piszących w swój pierwszy w życiu tak poważny test.
- Moim zdaniem sprawdzian był średni. Wykonałem wszystkie zadania. Miałem problem z jednym zadaniem matematycznym.- mówi Adrian Borowski z klasy VI b. – Byłem trochę zestresowany, ale wmówiłem sobie, że poradzę i zdobędę dużo punktów.
- Stresowałam się tylko na początku, gdy zobaczyłam arkusz egzaminacyjny, stan napięcia minął. Byłam zadowolona, że formą pisemną okazał się list. Krótka wypowiedz pisemna na temat poprawnej mowy i pisowni również mnie ucieszyła. Zadania z matematyki też były łatwe. Myślałam, że będzie o wiele trudniej, ale polecenia były proste i sensowne. – stwierdziła Daria Dopierała z klasy VIa.
Podobne zdanie mieli inni uczniowie, który musieli zmierzyć się z testem. Adam Królikowski i Konrad Łabędzki z VIb odpowiedzieli, że zadania były proste i wykonali prawie wszystkie polecenia. Czarek Białowąs z VIa dodał, że trudność sprawiło mu tylko jedno zadanie polegające na określeniu gatunku tekstu. Przyznał też, że bardzo się denerwował, gdyż chce osiągnąć jak najlepszy wynik.
Trochę inne zdanie wyraziła Aleksandra Wasilewska z kl. VIa.
- Uważam, że sprawdzian był trochę trudny. Miałam problem z zdaniami z matematyki. Wydaje mi się, że list napisałam dobrze. W nocy przez sen przypominałam sobie wzory matematyczne. Cieszę się, że już po wszystkim. Nie chciałabym tego powtórzyć.
Pierwsze wrażenia naszych uczniów są zaskakująco pozytywne. Jednak na wyniki ze sprawdzianu szóstoklasiści muszą poczekać do maja.
Emocje udzieliły się również nauczycielom, którzy trzymali kciuki za uczniów. Pani Ewa Iwanowska, przed przystąpieniem swych wychowanków do testu, udzieliła mam krótkiej wypowiedzi:
- Wraz z moimi uczniami przeżywam ich pierwszy tak ważny sprawdzian. Stres był tak wielki, że budził mnie nawet w nocy. Przez ostatnie miesiące motywowałam wychowanków do pracy, prowadziłam pogadanki, udzielałam wskazówek, jak uczyć się efektywnej. Aby dodać otuchy dzieciom i życzyć im powodzenia, przyszłam do pracy wcześniej.
- Ze swoją klasą jestem całym sercem. Wierzę, że sobie poradzą. Aby dodać im odwagi i wesprzeć w tej trudnej i bardzo ważnej chwili, trzymam za nich kciuki i czekam z niecierpliwością pod salą egzaminacyjną. – dodała wychowawczyni kl. VI a - pani Anetta Borawska.


27 III 2013

ELIMINACJE POWIATOWE XXXVI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ ,,MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

    27 marca 2013 roku w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku odbyły się eliminacje powiatowe XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Do tegorocznej edycji zgłoszono 31 uczniów z 14 szkół, którzy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. W turnieju nie mogło zabraknąć uczniów Zespołu Szkół w Olecku. Szkołę Podstawową nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego reprezentowało dwóch szóstoklasistów: Łukasz Rutkowski, Konrad Chmielewski, natomiast Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego dziewczęta: Martyna Olszewska, Kinga Anna Tez.
Uczestnicy turnieju rozwiązywali test o zróżnicowanym stopniu trudności w zależności od grupy wiekowej. W kategorii szkół gimnazjalnych duży sukces odniosła uczennica naszego gimnazjum- Kinga Anna Tez, która zdobyła drugie miejsce.
    Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Anna Klimasara, Krzysztof Krajewski


21 III 2013

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W GIMNAZJUM NR 1 Z ODDZIAŁMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W OLECKU
,,Wiosenne dymienie czachy - minimalistyczna reaktywacja 2013”

    21 marca 2013 roku uczniowie gimnazjum reaktywowali ,,Wiosenne dymienie czachy”, które należy do tradycji naszej szkoły od czasu powołania jej do życia…Tego dnia dwie pierwsze lekcje odbyły się według planu. Mogli je poprowadzić uczniowie po wcześniejszych uzgodnieniach z nauczycielami prowadzącymi zajęcia, z czego chętnie skorzystali.
    Po zakończeniu drugiej lekcji rozpoczęły się obchody PIERWSZEGO DNIA WIOSNY w gimnazjum. Organizatorka imprezy - Anna Klimasara- zachęcała uczniów do udziału w różnych zadaniach. Gimnazjaliści ochoczo odpowiadali na pytania zawarte w ,,Wiosennym quizie wiedzowym” przygotowanym i prowadzonym przez Olkę Sobotko i Marcelinę Wyrwińską z kl. III b, ponieważ dziewczęta nagradzały poprawne odpowiedzi lizakami. Na ustawionym na holu flipcharcie uczniowie zapisywali w różnych językach wyraz wiosna, rozwijając tym samym swe lingwistyczne umiejętności pod czujnym okiem Klaudii Rynkiewicz. Inni mieli możliwość wykazania się pomysłowością i twórczą aktywnością, rysując ,,O wiośnie radosny plakacik”. Oczywiście, motywem królującym na ilustracjach były najczęściej kwitnące kwiaty, uśmiechnięte słońce i topniejące bałwany…Nie zabrakło też spacerujących zakochanych i trelujących ptaków. Największą popularnością cieszyło się ,,Wiośniane karaoke”, które przygotował niezastąpiony internetowy spec Czarek Milanowski. Zasada: ,,śpiewać każdy może - trochę lepiej lub trochę gorzej” sprawdziła się. Śpiew gimnazjalistów rozchodził się zatem po całej szkole - od fundamentów aż po dach. Popisy wokalne przerwano, by zatańczyć Harlem Shake. Rozpoczęła go Marcela, a chwilę później dołączył do niej całkiem niezły tłumik podrygujących w rytm muzyki uczniaków.
    Około godziny 11.00 wszyscy gimnazjaliści udali się na salę gimnastyczną, by obejrzeć prezentację projektu edukacyjnego pod nazwą ,,Otwarty Turniej Piłki Siatkowej”, który realizowali drugoklasiści z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

zdjęcia z imprezy                                                                    Anna Klimasara


21 III 2013

Pierwszy dzień wiosny uczniowie SP4 spędzili w wirtualnym teatrze

    Już po raz drugi, jako jedyna szkoła z Olecka, mieliśmy okazję odbyć wirtualną podróż do teatru. Tym razem, 21 marca, „odwiedził” nas Pinokio. Była to szósta edycja „Internetowego Teatru TVP dla szkół”. Uczniowie klas IV i I-III obejrzeli spektakl transmitowany ze szczecińskiego Teatru Lalek „Pleciuga”. Mieli okazję poznać pracę aktorów-lalkarzy. Z pewnością dla wielu z nich było to nowe doświadczenie. Przedstawienie podobało się, ponieważ najmłodsi podczas oglądania żywiołowo reagowali na przygody Pinokia – komentowali i śmiali się.
    W związku z tym wydarzeniem odwiedziła nas Telewizja Polska. Pan Dyrektor oraz jedna z nauczycielek języka polskiego udzielili krótkich wywiadów. Pani redaktor przeprowadziła także kilka rozmów (oczywiście przed kamerą TVP) z naszymi uczniami na temat takiej formuły kontaktu ze sztuką. Dzieci dzieliły się swoimi ważeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi oglądania przedstawień w teatrze wirtualnym, za pośrednictwem Internetu oraz w teatrze realnym „na żywo”. Wnioski nasuwają się następujące:
1) Nic nie zastąpi prawdziwego teatru.
2) Jeśli jednak nie mamy tego, co chcielibyśmy mieć, to tymczasem warto było skorzystać z tego, co mieliśmy w zasięgu ręki.
3) Będziemy starali się, jeśli nie o wyjazd do Szczecina (bo to przecież niezły kawałek drogi i trochę, jak na nasze kieszenie, za drogi), to przynajmniej do Białegostoku lub Olsztyna. Ideałem byłaby Warszawa ze swoją największą sceną.

zso

zdjęcia z przedstawienia



20 III 2013

Konkurs na Tradycje Wielkanocne

    20 marca 2013 r. odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze prace plastyczne związane z tradycjami wielkanocnymi. Podczas uroczystego apelu trzy uczennice naszej szkoły otrzymały nagrody: Dominika Stasiak – za uzyskanie I miejsca w konkursie, Pola Stadnicka – za III miejsce i Julia Żukowska – wyróżnienie.
Dziewczynki są uczennicami klasy III Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego. Serdecznie gratulujemy!

 


8 III 2013

Po to są kobiety, by od mężczyzn przyjmować bukiety!

    Jakiż to piękny dzień ten ósmy marca! Nasi szkolni mężczyźni – ci duzi i ci mali - jak zwykle przygotowali świętującej płci odmiennej różnego rodzaju atrakcje… Jednak największą z nich był zadedykowany wszystkim kobietom i kobietkom z Zespołu Szkół w Olecku uroczysty apel w wydaniu telewizyjnym.
    W role znanych dziennikarzy wcielili się- jeszcze bardziej znani wszystkim -chłopcy z podstawówki i gimnazjum. Przezabawnie poprowadzili dziennik. Podali między innymi wyniki sondażu przeprowadzonego wśród mężczyzn: ,,Po co na świecie są kobiety?”. Wedle zdecydowanej większości ankietowanych są one po to, żeby: budzić facetów rano, bo sami nie wstaną, szykować drugie śniadanie, przyszywać guziki, bo faceci sami nie przyszyją, uczyć w szkole różnych ciekawych rzeczy, głaskać po głowie, gdy zmartwienie ma człowiek, troszczyć się, osłaniać i… zadawać trudne pytania!
Inny dziennikarz przedstawił listę rocznic, którą musi znać każdy mężczyzna, jeśli nie chce narazić się swojej wybrance. Publikujemy ją w całości, by służyła w praktyce. Każdy facet powinien koniecznie pamiętać o rocznicy: poznania, pierwszego spojrzenia w oczy, pierwszego dotknięcia dłoni, pierwszego pocałunku, pierwszych wspólnych zakupów, pierwszych wspólnie odrabianych lekcji, pierwszej wspólnie zjedzonej kolacji, pierwszego niedzielnego obiadu u jej rodziców, pierwszej nieudanej próby ucieczki i … szczęśliwego powrotu, pierwsze… Dopiszcie resztę wg uznania!
    Sprawozdawca sportowy wykazał natomiast, że kobiety odnoszą niezwykłe sukcesy sportowe! Są na przykład mistrzyniami na polu siatkówki – potrafią tachać po dwie siaty w każdej ręce. Są też niezrównanymi zwolenniczkami zapasów – nikt tak nie dokręci słoików z zapasami na zimę…
    Kolejny prezenter telewizyjny dowodził, że wspólne życie to nie tylko miód, dlatego przedstawił perypetie mieszkającej w pobliżu Placu Wolności pary przechodzącej kryzys. Wszystkim podobały się końcowe życzenia: ,,Kobieto, dobrze, żebyś wiedziała, co zrobić ze swoim facetem!”.
    Część artystyczną mogliśmy obejrzeć dzięki żmudnej pracy uczniów obu szkół i dwóch panów: Roberta Sienicy i Tomasza Wiśniewskiego. Szczególne podziękowania należą się chłopcom wcielającym się w role kobiece… Nawet białogłowy mają kłopoty z wkładaniem rajstop i chodzeniem na wysokich obcasach… Wyrazy podziwu za ogromne poświęcenie dla sprawy!

Anna Klimasara
 


20 II 2013

TEATR PRZEZ INTERNET

    Ponad 100 uczniów klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Twardowskiego z Olecka miało okazję 20 lutego uczestniczyć w transmisji na żywo spektaklu muzycznego pt. ”Ania z Zielonego Wzgórza” wg powieści L.M. Montgomery. Transmisja przekazywana była z Teatru Muzycznego z Poznaniu. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli musical. W przerwie przedstawienia mogli wirtualnie zwiedzić poznański teatr, zajrzeć za kulisy, posłuchać rozmów z aktorami (m.in. z tytułową bohaterką) oraz pracownikami. Na koniec, jak w prawdziwym teatrze, nie zabrakło braw.

   A co sądzą uczniowie o takiej formie przekazu?
-Obejrzenie spektaklu pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” przez internet bardzo mi się podobało, ponieważ nie mam możliwości pójścia do prawdziwego teatru. Poza tym nie trzeba było płacić za wejście. (Łukasz)
- Przedstawienie „Ania z Zielonego Wzgórza” bardzo mi się podobało. W Olecku nie ma możliwości wyjścia do teatru, więc oglądanie przez internet jest dobrym rozwiązaniem. Nie dostarcza tylu wrażeń, co oglądanie na żywo, ale jest lepsze niż obejrzenie filmu na płycie. (Ania)

    Spotkanie dzieci z kulturą mogło się odbyć dzięki nowatorskiemu projektowi Telewizji Polskiej „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych oglądają w Internecie spektakle teatralne na żywo. Ważna rolę odegrało też dobre wyposażenie sal szkolnych w nowoczesne pomoce dydaktyczne - projektory, tablice multimedialne, dzięki którym można odbierać sztukę i poczuć się jak w prawdziwym kinie.
Pierwsza transmisja spektaklu na żywo odbyła się w październiku 2012 roku. Kilkanaście tysięcy uczniów z wybranych 100 szkół, które zostały wytypowane przez oddziały terenowe TVP, mogło obejrzeć inauguracyjny spektakl pt. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, który był grany w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Kolejnymi przedstawieniami, transmitowanymi drogą internetową były: „Przygody Sindbada Żeglarza” z Teatru Śląskiego w Katowicach, „Opowieść wigilijna” z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Płocka, „Stawiam na Tolka Banana” z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Na marzec już przygotowywany jest „Pinokio”.

    Dzięki temu projektowi uczniowie z małych miejscowości i wsi oddalonych od ośrodków kulturalnych mają szansę zetknąć się z wartościowymi widowiskami transmitowanymi na żywo z teatrów w całym kraju. Telewizja Polska traktuje to przedsięwzięcie nie tylko jako wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, ale także jako ważny element edukacji artystycznej i sposób na tworzenie nawyku korzystania z życia kulturalnego. (www.tvp.pl)

E.P.


18 I 2013

    Aby tradycji stało się zadość, my jako uczniowie klas drugich zorganizowaliśmy połowinki. 18 stycznia 2013r w piątek na 7 godzinie lekcyjnej przygotowywaliśmy korytarz do zabawy, ale także salę ,w której znajdował się poczęstunek. O godzinie 17:30 zaczęła się impreza. Po tym, jak Pan dyrektor wraz z Panią wicedyrektor życzyli nam miłej zabawy ruszyliśmy na parkiet. Dj Makal zorganizował nam różne zabawy. Jedną z nich były gorące krzesła. Zwycięzcami zostali Patrycja Kowalczuk, Martyna Olszewska i nasz ulubiony kolega Maurycy Miszczak. Królem i królową tańca zostali Marlena Jankowska i Piotr Bajster. W przerwie między zabawami została zamówiona nam pizza. Po krótkim odpoczynku znów poszliśmy tańczyć. Niestety czas naszej zabawy dobiegał końca. Zostali więc wybrani król i królowa połowinek 2013. Zostali nimi Aneta Wasilewska i Patryk Maksimowicz. Zapamiętamy to wydarzenia na długie lata dzięki zdjęciom robionym podczas imprezy. Chcąc podzielić się z wami naszą radością i wspomnieniami pokażemy niektóre zdjęcia. Mamy nadzieję że wy ,,pierwszaki’’ w następnym roku zadbacie, aby tradycja trwała dalej.

zdjęcia z imprezy                                                                            Agnieszka Łazarska Marcela Wojciechowska i Patrycja Kowalczuk


17 I 2013

Spotkanie z policjantem

    17 stycznia 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół w Olecku wzięli udział w akcji profilaktycznej pod hasłem ,,Bezpieczne ferie zimowe” prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Olecku w placówkach oświatowych działających na terenie miasta i gminy.
    W szkole pojawił się nasz dzielnicowy, czyli starszy aspirant Jan Jankowski. Celem jego spotkania z dziećmi i młodzieżą było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas nadchodzących ferii zimowych, ponieważ dwutygodniowa przerwa w nauce to czas relaksu i zabaw, często niosących niebezpieczeństwo, związanych z lekkomyślnością i brakiem odpowiedzialności młodych ludzi, co może skutkować różnego rodzaju wypadkami. Policjant uświadomił uczniom, jak ważne są, np. wybór bezpiecznego miejsca do zabaw na śniegu i uprawiania sportów zimowych, czy używanie kasków podczas szusowania na nartach. Przestrzegał przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, kontaktami z osobami obcymi, zażywaniem alkoholu, narkotyków, paleniem papierosów, a także zachowaniami, które kończą się interwencją policji. Wspomniał też o odpowiedzialności, którą ponoszą ci, którzy zakłócają porządek, naruszają prawo. Na zakończenie spotkania życzył wszystkim, by ferie zimowe były wspaniałe, a przede wszystkim BEZPIECZNE!

zdjęcia ze spotkania                                                                                    Anna Klimasara


17 I 2013

Bal karnawałowy

    Raz do roku przez korytarze naszej szkoły przemyka barwny korowód przebierańców. Mknie on do sali gimnastycznej, gdzie z muzyką czeka animator zabaw. 17 stycznia pan Bogusław Szlaszyński pomógł nam, po raz kolejny w organizacji balu, za co bardzo mu dziękujemy. Oprócz muzyki i zabaw na dzieci czekały liczne konkursy z nagrodami, m.in. konkurs na najlepszych tancerzy, króla i królową balu. Wśród przebierańców najliczniejszą grupę tworzyli „Spider Mani”, tuż za nimi byli fani „Zorro”, następnie księżniczki, cyganki, mundurowi, klowni, Czerwony Kapturek, pirat… Dzieci uwielbiają taką formę zabaw, więc nic dziwnego, że do swoich klas wracały ze skwaszonymi minami. Bawiły się fantastycznie!

zdjęcia z balu                                                                    A.S


16 I 2013

Dzień Babci i Dziadka

    16 stycznia 2013 r. najmłodsi uczniowie Sp nr 4 uczcili akademią Dzień Babci i Dziadka. Punktem centralnym było przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek”. Przybyłych licznie gości niewątpliwie zaskoczyła fabuła bajki, przedstawiona w sposób nowatorski. Nie zobaczyli jednego Czerwonego Kapturka, lecz kilku, pochodzących z wielu krajów. Dziewczynki doskonale wcieliły się w swoje role, a ich stroje zwracały na widza uwagę. Zmianie nie ulegli wilk i gajowy, którzy swoją grą bawili gości. Po przedstawieniu kl. 0- III zaprezentowały „Koncert życzeń”, w którym wiersze przeplatały się z piosenkami.: „Niech nam żyją nasze Babcie i Dziadkowie też, bo bez nich byłby świt markotny, o czym dobrze wiesz…” Najstarsze dzieci pierwszego etapu edukacyjnego, pod kierunkiem pani Alicji Czernieckiej, przygotowały przedstawienie kabaretowe. Zabawna rozmowa babci z wnuczką, zebrała największe oklaski. Najwyraźniej goście lubią żarty i potrafią okazywać swoje zadowolenie. Środowy wieczór spędzony wśród najbliższych dzieciom osób, minął miło i zabawnie.

zdjęcia                                                                                A.S


8 I 2013

     Wspólnie śpiewamy kolędy w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi mi. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Siódma edycja odbyła się 8 stycznia 2013 roku w ROK Mazury Garbate. Zaczęło się tak niewinnie - siedem lat temu nauczycieli z podstawówki Anna Sitko i Anetta Borawska postanowiły rozśpiewać uczniów naszej szkoły i włączyć w to przedsięwzięcie dzieci z innych szkół powiatu oleckiego, co znakomicie się udało.Celem konkursu było zachęcenie uczniów do kultywowania tradycji śpiewania kolęd oraz zaangażowanie rodziców w przygotowanie dzieci. Przed Świętami Bożego Narodzenia odbyło się przesłuchanie w szkole, w wyniku którego wybrano najlepiej śpiewające osoby: Julię Butkiewicz, Maję Adamajt, Hannę Dziokan, Aleksandrę Chodnicką, Malwinę Grzanka, Emilię Czajewską, Emilię Naruszewicz. Umiejętności uczestników konkursu oceniła po raz kolejny komisja w składzie: p. dyr. PSM Elżbieta Rzepecka, p. dyr. ROK Mazury Garbate w Olecku Radosław Skrodzki, oraz doradca metodyczny w WMODN w Olecku p. Zuzanna Hołubowicz. Wyłonili oni laureatów. Znaleźli się w ich gronie nasi uczniowie Maja Adamajt, Emilia Czajewska. W czasie przerwy uczestnicy konkursu udali się na słodki poczęstunek, zasponsorowany przez p. Jana Staniszewskiego właściciele piekarni cukierni Ludwika. Następnie wręczono nagrody laureatom konkursu i wspólnie zaśpiewano kolędę. Dodatkowo wyróżniona Emilia Czajewska została zaproszona na spotkanie opłatkowe z ks. Biskupem Jerzym Mazurem, gdzie wykonała kolędę.
    Dziękuje wszystkim i zapraszam na kolejną edycję, bo kto śpiewa ten dwa razy się modli.

            zdjęcia z imprezy                                                        Anna Sitko


22 XII 2012

"Niech się wszystkie serca rozweselą…" - apel bożonarodzeniowy w naszej szkole

    Jak szybko płynie czas! Niedawno obchodziliśmy w Zespole Szkół w Olecku Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, a tu już święta Bożego Narodzenia. Zgodnie z kalendarzem imprez szkolnych w przedświąteczny piątek,tj.22 grudnia A.D.2012, nasi uczniowie wystawili jasełka. Zgromadzeni na sali gimnastycznej widzowie zajęli miejsca. U wrót stajenki -zmontowanej dla potrzeb przedstawienia- pojawiły się jasełkowe postaci. Wcielili się w nie gimnazjaliści. Wśród nich udało się wypatrzyć nasze panie wuefistki: Marzenę Jasińską i Renatę Januszczyk. Tu i ówdzie rozlegał się przybierający na sile chichot... W końcu wszyscy oswoili się z widokiem wyglądających przezabawnie aktorów i skupili się na przedstawieniu. Dowiedzieli się z niego wielu ciekawych rzeczy na temat historii Bożego Narodzenia, o świątecznych tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie mogło oczywiście zabraknąć kolędników, śpiewania kolęd i dzielenia się opłatkiem. W świątecznej atmosferze składano sobie życzenia. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia.

                 zdjęcia z apelu


3 XII 2012

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Zespole Szkół w Olecku

    3 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Ze względu na fakt, iż w skład Zespołu Szkół w Olecku wchodzą dwie szkoły integracyjne-podstawówka i gimnazjum, przywiązaliśmy do tego święta dużą wagę. Tegoroczny dzień obchodziliśmy pod hasłem „Sport Osób Niepełnosprawnych”. Niepełnosprawni. Żyją obok nas. Czasami, bardzo niesłusznie, gdzieś w cieniu, pominięci, odepchnięci na bok, niedoceniani. W swoją pracę muszą wkładać maksimum wysiłku i całe serce. Dzielnie stawią czoła trudom codzienności, dając przykład siły charakteru i woli życia. W naszej placówce zorganizowane były konkursy plastyczne, a także wiedzowe. W szkole podstawowej odbył się konkurs w kategorii: rysunek i plakat pod hasłem ,,W sporcie jesteśmy równi", natomiast w gimnazjum – konkurs wiedzy pt. ,,Historia Igrzysk Parolimpijskich".
    W piątek 7 grudnia br. o godzinie 12:00 odbył się apel podsumowujący tydzień obchodów Światowego Dnia Niepełnosprawnych oraz najważniejsze dla nas wydarzenie – spotkanie z panią Joanną Mendak, którą mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole. Złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach, Pekinie i Londynie jest młodą, wesołą i sympatyczną kobietą. Ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą, co dało się wyraźnie zauważyć podczas przeprowadzonego z nią wywiadu, z którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o jej życiu i karierze sportowej. Mieliśmy możliwość obejrzenia złotych medali pływaczki z Aten, Pekinu i Londynu. Powróciliśmy również do pięknych chwil pełnych wzruszeń i emocji, oglądając relacje sportowe z Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Pani Joanna zgodziła się wręczyć nagrody laureatom zorganizowanych w szkole konkursów oraz zrobić z nami kilka pamiątkowych zdjęć. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Dostarczyło nam niesamowitych wrażeń. Cieszymy się, że nasi uczniowie tak aktywnie uczestniczyli w spotkaniu z panią Asią oraz licznie wzięli udział w szkolnych konkursach.

zdjęcia z obchodów dnia niepełnosprawnych                                                                                    Olga Wojnowska


30 XI 2012

Rozstrzygnięto XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS” dla uczniów gimnazjum.

Już po raz jedenasty uczniowie szkół gimnazjalnych powiatu oleckiego wzięli udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”. Finał konkursu, który miał miejsce w siedzibie Zespołu Szkół w Olecku w dniu 30 listopada 2012 r. poprzedzony był szkolnymi rozgrywkami, mającymi na celu wyłonienie reprezentantów siedmiu gimnazjów, którzy walczyli o tytuł laureata konkursu oraz o atrakcyjne nagrody. Efekty umysłowych potyczek, mających na celu m.in. kształtowanie umiejętności podejmowania właściwych i przemyślanych decyzji w oparciu o zdobytą wiedzę przedstawiają się następująco:
miejsce I: Daria Gawryś z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich
miejsce II: Marlena Sejwa z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich
miejsce III: Karolina Gajewska z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich
wyróżnienie: Dominika Głowacka z Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich
wyróżnienie: Marta Pawłowska z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie
wyróżnienie: Łukasz Jarząbski z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie
wyróżnienie: Hanna Karsztun z Gimnazjum Nr 2 im. M. Kopernika w Olecku
wyróżnienie: Sylwia Dylnicka z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie
wyróżnienie: Anna Zielińska z Gimnazjum Nr 2 im. M. Kopernika w Olecku
wyróżnienie: Magdalena Ampulska z Gimnazjum Nr 2 im. M. Kopernika w Olecku.
Nagrody sponsorowali: Zespół Szkół w Olecku , Starostwo Powiatowe w Olecku, Urząd Miejski w Olecku, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olecku. Dzięki nim uczestnicy i laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody i upominki.

Dziękujemy Piekarni - Cukierni Jan Staniszewski, której słodki poczęstunek umilił uczniom czas oczekiwania na wyniki finałowej rywalizacji.

W imieniu organizatora i współorganizatora – Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny Zespołu Szkół w Olecku

zdjęcia z konkursu


10 XI 2012
    W sobotę 10 listopada zespoły Mix i Akolada ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 1 w -uczestniczyły w I Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Jeszcze Polska nie zginęła". Do przeglądu zgłosiło się 53 wykonawców min z Białegostoku, Hajnówki, Łomży i innych miejscowości. Konkurencja była bardzo utalentowana, nierzadko z gruntownym wykształceniem muzycznym, jednak to Akoladzie, w kategorii zespoły i duety 13-18 lat, przypadło zasłużone III miejsce .

    Młodsza kategorię wiekową wygrał zespół Mix z SP4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. W trakcie uroczystego, wieczornego koncertu laureatów odbyła się gala wręczenia oryginalnych nagród (pufy w kształcie piłki i baranka) przez starostę Monieckiego, Joannę Kulikowską oraz przedstawiciela Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego.
Organizatorami imprezy było: Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne TAK, Moniecki Ośrodek Kultury, Impresariat Muzyczny Pro Art, wsparcia finansowego udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

     „Ideą przeglądu jest pielęgnowanie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz w środowiskach lokalnych. Idąc za rozumieniem treści słowa patriotyzm jako pomostu między przeszłością a przyszłością narodu, tu i teraz jest czas dany, aby w młodym pokoleniu pielęgnować wartości szacunku oraz zbiorowej odpowiedzialności za Ojczyznę” - mówi Sylwester Trojanowski.

zdjęcia z przeglądu                                                                            Marcelina Wyrwińska


7 XI 2012

Sukcesy klas I – III w Konkursie Pieśni Patriotycznej

    7 listopada 2012 r. w ROK w Olecku odbył się VIII Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej w kategorii przedszkolaków oraz uczniów klas I – III. W konkursie, pierwszy etap edukacyjny reprezentowany był przez : Zofię Obrębowską – kl. Ia, Aleksandrę Chodnicką – kl. Ib, Hannę Malwinę Dziokan – kl. Ib, Eryka Czaplejewicza –kl. Ia, Tymoteusza Malinowskiego – kl. IIb, Paulinę Ulińską – kl. IIb, Izabelę Kalinowską – kl. IIb, Dominikę Stasiak – kl. III. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni wynikami konkursu. W tej kategorii I miejsce utworem „Warszawianka”, wyśpiewała Aleksandra Chodnicka z kl. Ib. Olę przygotowała jej wychowawczyni – Aneta Skrzypiec. III miejsce w tej samej kategorii zdobył uczeń klasy IIa – Eryk Czaplejewicz pod kierunkiem wychowawczyni – Elżbiety Gorlo. Zaśpiewał on piosenkę pt. „Serce w plecaku”. Laureaci, nagrody w postaci dyplomu i statuetki, odebrali z rąk pana burmistrza 9 listopada podczas gali z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Gratulujemy młodym wykonawcom i życzymy sukcesów w następnych konkursach.

zdjęcia z konkursu                                                                                    A.S


31 X 2012

Pamiętajmy o cmentarzach

    31 października 2012r. o godzinie 13:30 chętne osoby z Gimnazjum nr 1 w Olecku wybrały się z panem Jarosławem Bagieńskim – opiekunem Samorządu Uczniowskiego na Cmentarz Komunalny w Olecku w celu sprzątnięcia zaniedbanych grobów przed świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Uczniowie zagrabili i zebrali liście, pozamiatali pomniki i zapalili znicze. Uprzątnęliśmy i zapaliliśmy znicze na grobie pierwszego Burmistrza Olecka – Feliksa Lubierzyńskiego. Nie zapomnieliśmy także o małych braciszkach naszej koleżanki Zuzi, którym także zapaliliśmy znicze i złożyliśmy hołd. Dziękuję panu Sosnowskiemu za podarowanie nam zniczy i osobom, które poświęciły swój cenny czas na pomoc przy sprzątaniu grobów.

Olga Wojnowska
zdjęcia                                                                                                    Przewodnicząca SU Gimnazjum nr 1 w Olecku


26 X 2012

Ślubowanie Klas Pierwszych

    26 października 2012r. uczniowie klas pierwszych oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego. Uroczystość  prowadziły Dobre Wróżki, uczennice I klasy Gimnazjum: Natalia Drozdowska i Wiktoria Kasprzak. W części artystycznej w rolę Duszka Łakomczuszka wcielił się również uczeń klasy I gimnazjum, Michał Wojtkielewicz, któremu pomagał  Dawid Kułakowski – kl. Vb. Najmłodsi uczniowie wspaniale recytowali wiersze i pięknie śpiewali piosenki tworząc do nich niepowtarzalne układy taneczne. Nad całością  czuwały wychowawczynie: Elżbieta Koncewicz, Joanna Cichanowicz, Aneta Skrzypiec.  Na uroczystość przybyła Dyrekcja ZS w Olecku: dyrektor Stanisław Kopycki, wicedyrektor Małgorzata Michałowska, wicedyrektor Jarosław Kosakowski,  rodzice, rodzeństwo oraz osoby bliskie dzieciom. Pasowania na uczniów dokonał dyrektor, natomiast wicedyrektorzy wręczali pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej pierwszoklasiści, rodzice, wychowawcy i dyrektorzy udali się do sal na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Rodzice przygotowali  również swoim pociechom  niespodzianki – Rogi Obfitości. Pozostaje tylko życzyć pierwszakom samych szóstek w szkole i pomagać im w wypełnianiu roli ucznia.

            zdjęcia z imprezy                                                                                        A.S


23 X 2012

Otrzęsiny klas pierwszych

    23 października 2012 w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się otrzęsiny klas pierwszych połączone z dyskoteką. Przy samym wejściu pierwszoklasistów czekała łyżka „specjalnej” potrawy. Niektórzy się krzywili, ale jak na uczniów gimnazjum przystało każdy zjadł przeznaczoną mu porcję. Nie obyło się również bez bitwy markerów, czyli tzw. „kocenia”. Stało się to tradycją i nieodłączną częścią każdej dyskoteki otrzęsinowej w naszej szkole. Następnie wszyscy obecni na dyskotece rzucili się w wir tańca i zabawy. Nieco później samorząd szkolny przygotował dla naszych młodszych kolegów ciekawe zabawy i konkurencje. Rywalizacja była zacięta, ponieważ chłopcy walczyli przeciwko dziewczynom. Konkurencje, które czekały na nich to np. „10zł”, wypicie mleka ze spotka bez używania rąk czy nakarmienie kolegi jogurtem z zawiązanymi oczami. Ciekawą konkurencją było też dopasowanie ksywek do imion starszych kolegów z gimnazjum. Całe zmagania wygrały dziewczyny pokonując chłopaków 3:0. Jednak doceniliśmy starania wszystkich i na ręce wychowawczyni złożyliśmy nagrodę w postaci torby cukierków. Nad sprawną organizacją imprezy czuwali p. Jadwiga Zdan, p.Wiesława Stankonowicz, p. Jarosław Bagiński – opiekun samorząd oraz jego członkowie. Samorząd szkolny bardzo chciał, aby cała impreza wszystkim się podobała i mogę śmiało stwierdzić, że tak było.

                          zdjęcia z imprezy                                                                Martyna Olszewska


12 X 2012

    12 października 2012 roku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowanie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Księdza Jana Twardowskiego w Olecku. Apel rozpoczął się krótką przemową nowo wybranych przewodniczących Samorządu Uczniowskiego obu szkół. Następnie klasa VI a przedstawiła program artystyczny pt. „Lekcje wytrzymałości”. Część artystyczna zakończyła się piosenką w wykonaniu uczniów klasy pierwszej. Później odbyła się Gala Wręczania Orderów dla wszystkich pracowników szkoły. Ordery zostały przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły bardzo cieszyli się ze swoich odznaczeń. Po przemowie pana dyrektora oraz przewodniczącej Rady Rodziców – pani Urszuli Fiedorowicz odbyło się ślubowanie klas pierwszych.

zdjęcia są tutaj                                                                                        Olga Wojnowska


27 IX 2012

Gimnazjum nr 1 na IV Zamkowych Biegach z Klio

    27 września (w czwartek) odbyły się IV Zamkowe Biegi z Klio. Brało w nich udział dziewięć szkół: szkoły średnie i gimnazja. Naszą szkołę „pod dowództwem” p. Jarosława Bagieńskiego reprezentowali: Dorota Kondratowicz, Katarzyna Wójtowicz i Piotr Kopycki z klasy IIb oraz Kacper Truchan z klasy IIa. Impreza rozpoczęła się o godz. 9.40 na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Każdy zespół otrzymał mapę miasta z zaznaczonymi miejscami wykonywania zadań. Wkrótce rozpoczął się pierwszy etap konkursu polegający na wykonywaniu zadań w różnych częściach miasta. Zadania te obejmowały następujące konkurencje: strzelanie z łuku do celu, opłynięcie dwóch boi łódką z jednym wiosłem, znalezienie książki w Bibliotece Pedagogicznej, znalezienie pomnika na cmentarzu niemieckim, wywiercenie dziury w desce za pomocą świdra, przelewanie wody z pojemników w celu uzyskani czterech litrów i piłowanie drewna dwuosobową piłą. Po powrocie wszystkich grup na salę gimnastyczną rozpoczął się tam drugi etap konkursu, którym był quiz. Pierwsze zadanie polegało na nazwaniu i określeniu funkcji przedmiotów używanych dawniej na Warmii i Mazurach. Drugie polegało na odgadnięciu czynności lub święta przedstawionego na rysunku. W ostatnim - trzecim- trzeba było odgadnąć znaczenie słów używanych kiedyś w naszym województwie. Zadanie to cechował niezwykle duży poziom trudności. Po podliczeniu punktów okazało się, że nasza szkoła zajęła ostatnie - ósme miejsce.
    Wszystkim nam bardzo się podobały te zawody, mimo iż nie zajęliśmy pierwszego miejsca. W następnym roku na pewno będzie lepiej.

zdjęcia z biegów                                                                                            Piotr Marcin Kopycki


19 IX 2012

Warto być dobrym i pomagać innym

    19 września b.r. odbyło się pierwsze spotkanie Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Księdza Jana Twardowskiego w Olecku. Jednogłośnie w jawnych wyborach przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została wybrana Olga Wojnowska, zastępczynią przewodniczącej – Martyna Olszewska, skarbnikiem – Klaudia Rynkiewicz, natomiast sekretarzem – Kinga Anna Tez.

    Samorząd nie spodziewał się, że tak szybko zacznie swoje działania. W wyniku tragedii w Zielonówku, gdzie spłonął budynek mieszkalny jednej z uczennic naszej szkoły, uczniowie wraz z opiekunem Samorządu – p.Jarosławem Bagieńskim zaczęli działać. Cały tydzień na przerwach sprzedawane były gofry i ciasta, przygotowane przez chętnych uczniów. Przez kilka dni odbywała się też loteria fantowa, która także cieszyła się popularnością szczególnie wśród młodszych uczniów. Rodzice także pomogli rodzinie Zuzi. Darowali pieniądze do skrzynki podczas trwającego zebrania i w zamian za to mieli możliwość poczęstowania się ciastem. Zyski ze sprzedaży oraz loterii fantowej były bardzo duże. Za sprzedaż ciast i gofrów nazbieraliśmy 1500zł. 1000zł to kwota, jaką wpłacili nasi rodzice. Natomiast dzięki loterii fantowej uzbieraliśmy 750zł. Nauczyciele zrezygnowali w tym roku z kwiatów z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a pieniądze zostały przeznaczone również na pomoc poszkodowanej rodzinie.
Na nasz apel zareagowały także Szkoły Podstawowe nr 1 i 3. Dyrekcja SP nr 1 przekazała nam zabawki, przybory szkolne, ubrania i dla Zuzi oraz 600 zł, które zostały wpłacone na konto pomocy rodzinie Antonowicz. Serdeczne dzięki. A oto treść listu jaki otrzymaliśmy od Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku:
„Miło nam poinformować, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu rodziców, uczniów, nauczycieli oraz personelu administracyjno – technicznego Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, zgromadzono kwotę 1446,15 zł.

    9 października 2012r. pieniądze zebrane poszkodowanym w pożarze przekazano na subkonto utworzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olecku. Ubrania oraz przedmioty codziennego użytku przyniesione do szkoły, przekazano osobiście zainteresowanym. Cieszymy się, że nasza szkolna akcja niesienia pomocy potrzebującym spotkała się z pozytywnym odbiorem i bezinteresownym wsparciem w postaci upieczonych ciast. Warto być dobrym i pomagać innym.”. Jako przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tej akcji charytatywnej i pomogli w jej organizacji.

Olga Wojnowska
zdjęcia ze zbiórki na rzecz Zuzi                                                                                            Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Gimnazjum nr 1 w Olecku
 


18 IX 2012

GOŚCIE Z ROSJI Z WIZYTĄ W ZESPOLE SZKÓŁ W OLECKU

        18 września 2012r. Zespół Szkół w Olecku odwiedziła delegacja z dalekiego Omska na Syberii, która codziennie odwiedza i poznaje kolejne placówki edukacyjne z naszej gminy. Dzień wcześniej przebywała w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie, z naszej szkoły uda się do Zespołu Szkół w Babkach Oleckich.
        Goście obejrzeli szkołę i jej otoczenie. W towarzystwie dyrekcji mieli okazję zapoznać się ze sposobem prowadzenia zajęć w naszej placówce. Następnie udali się na lekcję języka angielskiego prowadzoną przez panią Ewę Iwanowską w klasach trzecich gimnazjum. Jej wiodącym tematem był utwór angielskiego wykonawcy - Stinga, zatytułowany „Englishman in New York”. Znaczna cześć lekcji oparta była na platformie internetowej Moodle.
        Ważnym elementem tej niecodziennej wizyty była możliwość uczestniczenia w lekcjach prowadzonych przez pedagogów z Rosji. Nauczyciele zaprezentowali zajęcia z trzech obszarów tematycznych: języka angielskiego, kultury rosyjskiej i muzyki młodzieżowej. Na tych zajęciach również została wykorzystana technologia informacyjno – komunikacyjna.
        Wyrażamy nadzieję, że ta wizyta zapisze się w pamięci obu stron jako ważne i miłe przeżycie.

 zdjęcia z wizyty                                                                                                                                       Nauczyciele Zespołu Szkół w Olecku


6 IX 2012

XII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

    Poczet Sztandarowy Gimnazjum nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku dostąpił zaszczytu uczestniczenia po raz pierwszy w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Uroczystości rozpoczęły się już 6 września 2012r. od spotkania Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej z Sybirakami. My, wraz ze wszystkimi pocztami sztandarowymi szkół z miasta i gminy Olecko, harcerzami i trojgiem Sybiraków, wyruszyliśmy z Olecka rano 7 września do Białegostoku. Przed wyjazdem szefowa Sybiraków, p.Janina Maciukiewicz przedstawiła nam ideę i historię Marszów Żywej Pamięci. Tegoroczny odbywa się pod hasłem „Wracamy do Ciebie Polsko…” i ma przypominać sytuację, z jaką stykali się w kraju ci, którzy z zesłania wracali. O godz. 10.00 byliśmy już przy Pomniku Katyńskim, gdzie wszystkie delegacje przywitał Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków- Tadeusz Chmiedź. Przed Pomnikiem zgromadziło się 13,5 tysiąca osób i setki pocztów sztandarowych z całej Polski i świata. Następnie wszyscy przemaszerowaliśmy ulicami Białegostoku do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków, gdzie uczestniczyliśmy we mszy św. Po nabożeństwie odbyły się uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. Wszystkie delegacje złożyły tam kwiaty i zapaliły znicze. Na zakończenie mogliśmy posilić się pyszną wojskową grochówką.
    Wyjazd i uczestnictwo w tym Marszu na długo zapadnie nam w pamięci i była to dla nas niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu o Polakach wywożonych na Syberię i ich losach. Szkoda, że nie wszystkim było dane wrócić do Ojczyzny.

zdjęcia są tutaj                                                                                                Jarosław Bagieński
Gimnazjum nr 1 w Olecku