23 VI 2014

Bal szóstoklasistów

    23.06.2014 r. odbył się w naszej szkole bal szóstych klas. Uroczystość rozpoczęła się od zatańczenia poloneza, który przygotowały dziewczęta wraz z panią Renatą Januszczyk. Następnie przemówienie wygłosiła pani wicedyrektor - Małgorzata Michałowska, która życzyła nam udanej zabawy Potem wszyscy udali się na poczęstunek, przygotowany przez naszych rodziców. Kolejnym punktem programu była zabawa przy muzyce. Ten wieczór zostanie na zawsze w pamięci uczniów klasy VIa i VIb. Bawiliśmy się naprawdę wspaniale i żal było kończyć tak udaną imprezę.

M. Sikorska

więcej zdjęć



18 VI 2014

Wizyta w Sądzie Rejonowym w Olecku

    Celem naszej wizyty było spotkanie i zapoznanie się z charakterem pracy kuratora – p. Agatą Stachelek. Zaskoczeniem było samo wejście do budynku przez kontrolującą „bramkę”, jak na lotnisku. Pani kurator oprowadziła nas po budynku sądu. Robi wrażenie! Pierwszym celem było obejrzenie miejsca – aresztu, w którym przetrzymywani są więźniowie, przywożeni na salę rozpraw. Niektórzy z nas spróbowali „życia za kratkami”. Następnie udaliśmy się do jednaj z sal rozpraw, w której pani kurator opowiadała nam o swojej pracy. Czas bardzo szybko minął. Musieliśmy wracać do szkoły, ale już wstępnie umówiliśmy się na kolejne spotkanie w nowym roku szkolnym, gdyż nie zostały wyczerpane wszystkie treści, które chciała nam przekazać pani kurator. Na zakończenie wizyty zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem sądu.

Uczniowie klasy II gimnazjum

więcej zdjęć
 

Warszawa? Jak to na wycieczce fajnie!

    18 czerwca 2014roku był jednym z najdłuższych dla uczniów klasy IIIB i IVA ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którzy wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Dlaczego? Wyjazd o godzinie 4.45, zatem pobudka o…Perspektywa wczesnego wstawania nie przestraszyła młodych podróżników. W komplecie, z pełnym oprowiantowaniem, stawili się przed szkołą, cierpliwie czekając na autobus. Kiedy ten nadjechał, zapakowali się ze swoimi tobołkami do środka, pomachali rodzicom na pożegnanie i ruszyli w podróż do stolicy.
    Po kilkugodzinnej jeździe dotarli na miejsce. Swoją przygodę z Warszawą rozpoczęli od zwiedzania Zamku Królewskiego. Wcześniej jednak zostali podzieleni na 2 grupy - dziewcząt i chłopców - z uwagi na udział w lekcjach muzealnych, dotyczących najbardziej znanych legend warszawskich. Dziewczęta przekonały się, jakie znaczenie mają uczciwość, przyjaźń, bezinteresowność, poznając legendę o Złotej Kaczce. Chłopcy stanęli twarzą w twarz z Bazyliszkiem i zrozumieli znaczenie przysłowia: „Strach ma wielkie oczy”. Zwiedzanie rezydencji królów I Rzeczypospolitej uświadomiło uczniom, że jest to miejsce nie tylko ciekawe i piękne, ale i tajemnicze.
    Po krótkim odpoczynku na schodkach ogromnej, górującej nad placem Kolumny Zygmunta wszyscy udali się na spacer po Rynku Starego Miasta, gdzie obowiązkowo należało zrobić zdjęcia przy pomniku warszawskiej Syrenki, zjeść lody i zakupić drobne pamiątki.
A potem hajda do autobusu i kurs na HULAKULA, czyli do ROZRYWKOWEGO CENTRUM MIASTA. Dzieciaki puszczone – dosłownie - w skarpetkach hulały na kilkupoziomowych labiryntach, zjeżdżały z kosmiczną prędkością ze zjeżdżalni, pławiły się w basenach z piłeczkami, wspinały się itp., itd. Niezapomniana przygoda okupiona spoconymi koszulkami, które po zabawie zmieniono na czyste. Jeszcze tylko batonik i soczek w ramach uzupełnienia płynów i straconych kalorii i w dalszą drogę.
    Kolejną atrakcją w planie wycieczki był Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Krążąc ogrodowymi alejkami, uczniowie poznawali kolejne, zagrożone wyginięciem, gatunki zwierząt. Na długo w ich pamięci pozostaną: umykający przed wzrokiem ciekawskich nosorożec, wygrzewający się w pełnym słońcu lew, plujące na odległość lamy czy szalejące na wybiegu małpy.
    Jako że grupa wycieczkowa miała niespożyte siły, z zapałem udała się na podbój Pałacu Kultury i Nauki – najwyższego budynku w Polsce. Dwadzieścia sekund zajęło wjechanie windą na taras widokowy „trzydziestka”, znajdujący się na 30. piętrze (na wysokości 114 m), z którego można podziwiać wspaniałą panoramę miasta gołym okiem i za pomocą panoramicznych lunet widokowych.
    Już na dole pojawiły się pierwsze oznaki zmęczenia. Ten i ów siadał u stóp znajdujących się przed wejściem głównym dwóch rzeźb: Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Kopernika, oglądał odbywające się na placu przed budynkiem występy dziecięcych grup tanecznych, czekając na powrót z tarasu widokowego pozostałych uczestników wycieczki.
    W drodze powrotnej do domu było ciekawie. Jazda w dwugodzinnym korku, kiszki grające marsza i natura dopominająca się swojego…Posiłek w Mc Donald został pochłonięty w zawrotnym tempie, a jadący autobus sprawił, że większość towarzystwa po prostu usnęła.
    Wycieczka do Warszawy podobała się wszystkim i niezrażeni plastrami, aviomarinem, kilkusetkilometrową, kilkugodzinną podróżą planują już następną…

Anna Klimasara

Wycieczkowy dowcip!
Przewodniczka na Zamku Królewskim pyta dziewczyny, kto przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy.
-Jan III…Tak nazywa się naczynie na zupę…-stara się podpowiedzieć.
-Talerz?!
-Inaczej!
-Chochla???
-Waza! -odpowiada w końcu któraś z dziewcząt.
 

więcej zdjęć


czerwiec 2014

Uczniowie Zespołu Szkół pamiętają o rodzinie

    Uczniowie Zespołu Szkół w Olecku wraz z nauczycielami aktywnie zaangażowali się w tegoroczne obchody Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina fundamentem życia społecznego”. W szkole odbywało się wiele różnorodnych działań, które podkreślały wartość rodziny oraz jej rolę w życiu człowieka.
    Uczniowie szkoły podstawowej, prezentując swoje umiejętności w konkursie plastycznym, wybrali się ,,z rodziną na koniec świata”, gimnazjaliści wzięli udział w klasowym konkursie na plakat o rodzinie. W szkole prowadzone były lekcje wychowawcze i zajęcia świetlicowe o tej tematyce. W ramach szkolnych obchodów Dni Rodziny uczniowie odwiedzili instytucje wspierające funkcjonowanie rodziny: Dom im. Janusz Korczaka, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Sąd Rodzinny i Nieletnich. Zapoznali się z funkcjonowaniem tych placówek oraz rolą, jaką pełnią one na rzecz rodziny.
    Społeczność szkoły z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu z podróżnikiem - Panem Andrzejem Malinowskim. Ta niesamowita egzotyczna podróż po Madagaskarze dostarczyła wiedzy o życiu tamtejszych rodzin - ich kulturze, tradycjach i zwyczajach. Uczniowie często nie kryli zdziwienia i podziwu dla mieszkańców tej odległej wyspy.
    Dni Rodziny w naszej szkole to również emocje sportowe i dobra zabawa. Podczas Festynu Rodzinnego odbył się Rodzinny Turniej Sportowy. Do rywalizacji stanęły drużyny: rodziców, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zabawa była wyśmienita. Rodzice pokazali, jak jeździ się na deskorolce, a ich dzieci udowodniły, ze umieją przyszywać guziki….. Pogoda dopisała, walka była fair play. Podium należało do rodziców. Czekamy na rewanż w przyszłym roku. Wierzymy, że też będzie tak emocjonujący.

Krystyna Matwiejczyk
 

Wizyta w Sądzie Rejonowym w Olecku
Wizyta w PCPR w Olecku
Festyn rodzinny
Gazetki okolicznościowe


11 VI 2014

MINIMUNDIAL

    Przez trzy dni (9, 10, 11 czerwca 2014 r.) 10 młodych piłkarzy z klas drugich Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku, uczestniczyło w zawodach sportowych odbywających się na terenie MOSIR w Olecku. Rywalizowali ze swoimi rówieśnikami nie tylko z terenu miasta, ale przede wszystkim z piłkarzami litewskimi. Do Olecka, w ramach projektu „Turystyka bez granic – wzmacnianie partnerskiej współpracy gmin”, przyjechało bawić się i uczyć poprzez sport 120 dziewięcioletnich dzieci. Po raz kolejny obserwowaliśmy naturalne pokonywanie barier językowych wśród zawodników. Dzieci doskonale komunikowały się między sobą. Oczywiście nie tylko mecze były istotne w tych dniach. Uczestnicy korzystali w czasie wolnym od rozgrywek z atrakcji znajdujących się w Hali Lega (pływalni, ścianki wspinaczkowej, spotkań ze sławnymi piłkarzami – m. in. Wojciechem Kowalewskim – bramkarzem w 11 meczach Reprezentacji Narodowej ). Nasi młodzi piłkarze okazali się bardzo dzielni, wytrwali, zdyscyplinowani i obowiązkowi, nie zabrakło im ducha walki. Wykazali się postawą sportową godną dziewięciolatków! Promowanie aktywnego stylu życia w sposób zaoferowany przez organizatorów bardzo spodobał się młodym sportowcom. Wszystkie dzieci, bez względu na zajęte miejsce, otrzymały nagrody. I to jest piękne!

A.S

PS
Chłopcy wraz z opiekunkami pragną podziękować pani wicedyrektor – Małgorzacie Michałowskiej za „słodkie” (i nie tylko) wsparcie w trudnych chwilach. Dziękujemy, że była Pani z nami.

więcej zdjęć


6 VI 2014

    6 czerwca 2014 r. w sali AGT w Olecku odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki. Jako motto przyświecały mu słowa:
,,Wiersze ocalają to, co podeptane. W dobie komputerów i techniki objawiają się
jako coś ludzkiego, serdecznego, co nie jest zatrute nienawiścią, złością, sporami.
Wnoszą ład i harmonię. Odkażają dzisiejszą rzeczywistość.”
    Była to wyjątkowa okazja nie tylko do krzewienia wśród dzieci i młodzieży piękna poezji, ale przede wszystkim zadumy nad wiarą, nadzieją i znaczeniem tych ponadczasowych wartości w życiu człowieka. Poezja księdza Twardowskiego jest drogowskazem, uczy miłości do Boga, do drugiego człowieka, do otaczającego nas świata.
    Konkurs organizowany przez Zespół Szkół w Olecku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli z powiatu oleckiego. Do konkursowych zmagań zgłosiło się 5 szkół podstawowych i 5 gimnazjów.
    Słowa powitania do uczestników skierowała pani wicedyrektor Zespołu Szkół w Olecku - Małgorzata Michałowska. Uczniowie z zaproszonych szkół ze wzruszeniem i niezwykłą wrażliwością zaprezentowali dwa wybrane utwory poety, będącego patronem naszej szkoły. Rywalizacja przebiegała w ciepłej i serdecznej atmosferze. Młodych recytatorów oceniała komisja w składzie:
- pani Katarzyna Jeżewska - kierownik Biblioteki Miejsko – Powiatowej w Olecku,
- pani Jolanta Krassowska – pracownik Biblioteki Miejsko – Powiatowej w Olecku,
- pani Bożena Gałązka – pracownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku,
- pani Justyna Waszkiewicz – nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Licealnych Licealnych Zawodowych w Olecku,
- pan Marek Borawski – poeta, redaktor i wydawca „Tygodnika Oleckiego”.
    Uczniowie byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI szkoły podstawowej i klasy I – III gimnazjum. Jury wyłoniło spośród 23 uczestników następujących laureatów i przyznała wyróżnienia.

I KATEGORIA – kl. IV– VI szkoły podstawowej:
I m. Sandra Romanowska – (Szkoła Podstawowa w Gąskach, opiekun – Agnieszka Poświata),
II m. Adrianna Stachelek – (Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku, opiekun Ewa Ciechanowska i Małgorzata Jakubowka),
III m. Jan Ogonowski – (Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku, opiekun Jolanta Kwiatkowska).
Wyróżnienia:
Elwira Gudanowska – (Szkoła Podstawowa w Gąskach, opiekun – Agnieszka Poświata),
Emilia Czajewska – (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku, opiekun Emilia Piliszek),
Pola Stadnicka – (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku, opiekun Anna Klimasara).

II KATEGORIA – klasy I – III gimnazjum:
I m. Joanna Węgiel (Gimnazjum nr 1 w Olecku, opiekun - Emilia Piliszek) i Klaudia Dłużniewska (Gimnazjum w Świętajnie, opiekun - Wiesława Górska),
II m. Julia Giedrojć – (Publiczne Gimnazjum w Kowalach Oleckich, opiekun - Anna Maria Kempisty),
III m. Adrianna Chmielewska (Zespół Szkół w Babkach Oleckich, opiekun - Dorota Reich).
Wyróżnienia:
Agnieszka Rudnik (Gimnazjum w Świętajnie, opiekun - Wiesława Górska).

    Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe, a uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy. W oczekiwaniu na werdykt komisji konkursowej recytatorzy wraz z opiekunami skorzystali z przygotowanego przez organizatorów poczęstunku.

Karolina Szyłkiewicz, Anna Klimasara
 

więcej zdjęć


3 VI 2014

    Dnia 3czerwca 2014 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Wieliczkach XI Powiatowy Konkurs Matematyczny klas III „Mistrz Zadań Tekstowych”. Naszą szkołę reprezentowali: Damian Domagała z kl. III a i Jakub Mackun z III b. Uczniowie zmagali się z siedmioma zadaniami tekstowymi o zróżnicowanym poziomie trudności. Miejsce III wywalczył Damian Domagała. Młodych matematyków przygotowywały nauczycielki: pani Elżbieta Gorlo i pani Katarzyna Fiećko. Serdecznie gratulujemy!


31 V 2014

MAJOWY FESTYN RODZINNY 2014

,,Żeby obudzić się rano
Doprowadzić włosy do opamiętania
Umyć się i ubrać
Postawić czajnik z gwizdkiem” (ks. Jan Twardowski)

    A potem pędzić w sobotę do szkoły, ale nie na lekcje, a na …Festyn Rodzinny zorganizowany przez Zespół Szkół w Olecku, na który zapraszały rozwieszone - gdzie się dało - jaskrawe plakaty, ażeby się bardziej rzucały w oczy…
    Już od rana 31 maja 2014 roku wrzał ruch w szkole i na boisku szkolnym. Trwały przygotowania na przyjęcie gości! A tych nie zabrakło! W naszej imprezie licznie wzięli udział uczniowie ze swoimi rodzinami, mieszkańcy osiedla i sympatycy szkoły. Ciekawy program skusił też osoby spoza Siejnika.
    Podobnie jak w ubiegłym roku, festyn rozpoczął się zbiórką społeczności szkolnej i zaproszonych gości przy pomniku patrona szkoły - ks. Jana Twardowskiego, gdzie odśpiewano hymn szkoły i złożono kwiaty. Następnie wszyscy udali się na szkolne boisko. Farta mieli laureaci konkursu plastycznego, którzy otrzymali tam nagrody z rąk naszego gościa honorowego - Pana Dariusza Dziekanowskiego.
    Potem stało się to, co zaplanowano w programie. A znalazło się w nim coś nie tylko dla ciała, ale i dla ducha, między innymi: występ dziecięcego zespołu wokalnego ,,Biedronki”, festynowe karaoke, różnorodne konkursy, BRD na wesoło, sportowe potyczki dla dzieci- kl.0-III szkoły podstawowej czy tworzenie reklam dot. oszczędzania. Rodzinną atmosferę podkreślał dodatkowo turniej rodzinny pod hasłem: „Postaw na aktywność sportową – zdrowa rodzina”, w którym zmagały się drużyny klasowe złożone z dzieci i rodziców. Można było też pobawić się w poszukiwacza ukrytych w różnych miejscach biedronek i dostać za to drobne nagrody.
    Mamy nadzieję, że dzięki pokazowi taekwondo w wykonaniu klubu sportowego LUKS HIDORI Olecko działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku, sekcja zdobędzie nowych sportowych zapaleńców. Dziewczęta ze szkółki TAN MUZ Państwa Szlaszyńskich wraz z maluchami dały piękny pokaz umiejętności tanecznych i porwały uczestników festynu do wspólnej zabawy, zaś do konkretnego rozruszania kości zachęciła instruktorka z hali LEGA - p.Jola Jarosz (zajęcia z Fit-TBC), która poprowadziła aerobik, wyciskając z ćwiczących siódme poty.
    Chwili oddechu nie miał policjant z Komendy Powiatowej Policji w Olecku, zajmujący się znakowaniem rowerów. Choć czasy kolejek minęły bezpowrotnie, u nas zachowały się – stety!!!- przy malowaniu twarzy, loterii fantowej, jeździe konnej itp., co nas bardzo cieszy, bowiem świadczy o dużym zainteresowaniu tymi działaniami. Niewątpliwie dużą atrakcją była możliwość skorzystania z usług mobilnego studia kosmetycznego i stanowiska fryzjerskiego. Chętni ustawiali się w ogonku do czesania i to nie tylko warkoczyków… Aż dziw bierze, że znalazło się tylu odważnych, by zrobić na głowie irokeski czub!
    W tym samym czasie na rozstawionych na boisku stolikach trwał turniej gier planszowych i gier zapomnianych prowadzony przez naszego kolejnego gościa p. Dariusza Kruchelskiego. Najmłodsi uczestnicy festynu okupowali wóz strażacki i robili praktyczne wprawki w sikaniu wodą z sikawki w celu zrzucenia ustawionych na ławce pachołków. Rośnie więc nowe pokolenie strażaków.
    Ważnym punktem programu było spotkanie z reprezentantem naszej drużyny narodowej w piłce nożnej p. Dariuszem Dziekanowskim i sędziowany przez niego mecz piłki nożnej dorośli kontra dzieci. Imprezie towarzyszyły różne akcje, np. Drugie życie książki! czy ,,Szalony reporter” i ,,Olecko naszych marzeń” realizowane w ramach projektu KTO TU RZĄDZI.
    Tu i ówdzie widać było osoby przegryzające, podjadające, smakujące: grillowane kiełbaski, słodycze, lody, ciasta własnego wypieku, a pomiędzy uczestnikami festynu pomykały rude wiewióry – maskotki BGŻ, z którymi chętnie fotografowali się rodzice z dziećmi.
    Wszystko to działo się przy udziale pięknie świecącego, uparcie grzejącego słońca, które po raz kolejny dotrwało do zakończenia naszej imprezy, zapewniając jej CIEPŁĄ atmosferę…
    Organizacją Festynu Rodzinnego i sprawnym jego przebiegiem zajęli się: Małgorzata Truchan, Anetta Borawska, Anna Klimasara, Jarosław Bagieński oraz całe grono nauczycieli i pracowników szkoły wykonujących przydzielone zadania.

Anna Klimasara
 

więcej zdjęć - 1, 2


30 V 2014

Spotkanie baśni z ekologią

    30.05.2014 r. trawnik przy naszym boisku szkolnym zamienił się w leśną polankę, na której uczniowie klas I b i III b gimnazjum odegrały krótką scenkę ekologiczną w ramach tygodnia ekologicznego dla swoich młodszych kolegów z klas I – III SP. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiedzianej przez wiedźmę historii Czerwonego Kapturka i jego babci, które zostały połknięte przez budzącego powszechny strach wilka. Żarłoczne zwierzę wpadło jednak w ręce dziadka – najlepszego myśliwego w powiecie, który postanowił zastrzelić bestię z łuku. Wzruszyły go jednak prośby i obietnice wilka, który od tej pory żył w zgodzie z innymi mieszkańcami lasu. Za swoją postawę dostał nawet od myśliwego order Wilka – Ekologa. Po zakończonej scence zadowolone dzieci z baśniowymi postaciami wróciły barwnym korowodem do szkoły.
    Ta sama historia została opowiedziana 02. 06. 2014 r. dzieciom z zerówki, które nie mogły wysłuchać jej w pierwszym terminie. Być może nadarzy się jeszcze okazja, aby wystąpić ponownie przed naszą najmłodszą szkolną publicznością i sprawić jej tym radość.

Agnieszka Anna Kopycka
 

 

29 V 2014

"MISTRZ ZADAŃ TEKSTOWYCH"

     29 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Olecku odbył się XV Konkurs Matematyczny klas II „Mistrz Zadań Tekstowych”. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów z sześciu szkół powiatu oleckiego.
    Mistrzem Zadań Tekstowych został Miłosz Skrzypiec, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (klasa II b). II i III miejsce zajęli uczniowie tej samej szkoły – Filip Krawczyk i Dawid Suchocki (klasa II a). IV miejsce przypadło Jędrzejowi Żukowskiemu, uczniowi Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. V miejsce w konkursie zajął Filip Gorlo, uczeń Szkoły Podstawowej w Wieliczkach.
    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i opiekunom, życząc dalszych sukcesów. Organizatorki konkursu – Joanna Cichanowicz i Alicja Czerniecka serdecznie dziękują p. Paulinie Apolonii Sobańskiej z Piekarni „Młyn”, p. Wojciechowi Makowskiemu i Bogusławowi Milewskiemu ze sklepu spożywczego ABC oraz p. Czesławowi i Januszowi Skrodzkim z Cukierni Piekarni Konopki za ufundowanie słodkiego poczęstunku uczestnikom konkursu.

więcej zdjęć


28 - 29 V 2014

WIZYTA SZÓSTOKLASISTÓW W URZĘDZIE MIEJSKIM W OLECKU

    W ramach lekcji historii 28 i 29 maja odbyła się wycieczka edukacyjna do Urzędu Miasta i Gminy Olecko, zorganizowana dla uczniów klas VI a i VI b. Głównym założeniem wycieczki było przybliżenie uczniom działalności urzędu. Dzieci zostały przyjęte przez pracowników instytucji niezwykle ciepło i życzliwie. W głównym budynku uczestników wycieczki powitała pani Bożena Wrzyszcz - Sekretarz Gminy Olecko, która oprowadziła po obiekcie, przybliżając pracę urzędników i funkcjonowanie urzędu. Uczniowie zwiedzili salę konferencyjną i inne pomieszczenia pracowników urzędu. Zostali również zaproszeni do gabinetu burmistrza (który był niestety nieobecny). Podczas wizyty dzieci miały okazję obejrzeć miejsce pracy włodarza miasta. Nie zabrakło też ochotników, którzy zasiedli w fotelu pana burmistrza.
    Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w drugim budynku UM w Olecku, który znajduje się w parku miejskim. W zwiedzaniu obiektu towarzyszyła nam pani Inez Castellaz-Styczyńska – Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Działalności Gospodarczej. Uczniowie zostali zaznajomieni z poszczególnymi wydziałami dla petentów, które funkcjonują w urzędzie. Największym zainteresowaniem cieszyły się biura ewidencji ludności i spraw związanych z wydawaniem dowodów osobistych. Pracownicy zaproponowali dzieciom zabawy polegające na wyszukiwaniu „siebie” w dokumentacji i systemie komputerowym. Młodzież odwiedziła też Urząd Stanu Cywilnego. Kierownik wydziału – pani Halina Urbanowicz zaprosiła ich do sali ślubów i opowiedziała o pracy tego wydziału.
    Po spotkaniu uczniowie na pamiątkę wykonali wspólne zdjęcie przed budynkami UM. Dziękujemy pracownikom UM w Olecku za bardzo sympatyczne i życzliwe przyjęcie.

Karolina Szyłkiewicz
 


więcej zdjęć


28 V 2014

Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II

    28 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Olecku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II, adresowany do uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych z terenu powiatu oleckiego. W tym roku wzięło w nim udział 14 uczestników. Oczywiście, nie mogło zabraknąć recytatorów ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Naszą szkołę godnie reprezentowały dziewczęta: Joanna Łuszczyńska z kl. VI a (A. Szyłkiewicz), Amelia Obrębowska z kl. V a (E. Piliszek) oraz Pola Stadnicka z kl. IV a (A. Klimasara), które pięknie zadeklamowały wybrane utwory poetyckie Jana Pawła II.
    W czasie, gdy obradowała Komisja Konkursowa, uczestnicy recytatorskiej rywalizacji integrowali się podczas słodkiego poczęstunku i cierpliwie czekali na wyniki. Po bardzo zgodnych obradach jury przyznało trzy pierwsze miejsca i dwa wyróżnienia. Jedno z nich przypadło Poli, która była jednym z najmłodszych uczestników konkursu. Zwycięzcom i osobom wyróżnionym wręczono nagrody książkowe, wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
    Cieszy fakt, że uczniowie naszego Zespołu Szkół w Olecku są wrażliwi na piękno literatury polskiej, rozwijają zdolności twórcze i doskonalą umiejętności recytatorskie, popularyzując poezję Jana Pawła II.

Anna Klimasara
 

 

28 V 2014

    28 maja bieżącego roku pracownica promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej PSSE w Olecku pani Emilia Naruszewicz przeprowadziła zajęcia warsztatowe z młodzieżą uczącą się w Zespole Szkół w Olecku. Uczestnicy spotkań, uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, dzięki swojej aktywności, poznawali informacje na temat narkotyków, a zwłaszcza tzw. „dopalaczy”, czyli środków zastępczych - narkotyków nowej generacji. Warsztaty przeprowadzono w ramach „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Spotkanie zorganizowała pedagog szkolna Jolanta Wojtkowska.

więcej zdjęć


28 V 2014

Stanęli do walki z bykami

    28 maja 2014 r. w Szkole Podstawowej w Wieliczkach odbył się kolejny Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Corrida ortograficzna” dla uczniów klas IV-VI. 18 uczniów z powiatu mogło poczuć się jak prawdziwi matadorzy, nie musieli wyjeżdżać do odległej Hiszpanii. Celem imprezy była promocja poprawnej polszczyzny, zwłaszcza ortografii języka polskiego. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Gabriela Dobiecka (VIa) chcesz Marcel Makal (VIb). Zadaniem uczniów było napisanie dyktanda naszpikowanego trudnościami ortograficznymi. Mimo iż nasi reprezentanci nie stanęli na podium, dzielnie walczyli z bykami.

Karolina Szyłkiewicz
 

 

26 V 2014

DLA MAMY I TATY

„Dla kogo te kwiaty?
Dla Mamy i Taty.
Od kogo bukiecik?
Od nas – grzecznych dzieci.
Gdzie je zerwałyście?
Na łące, oczywiście.
A kiedy zbierane?
W słoneczny poranek.
Czemu je dziś przynosicie?
Bo Mamusię i Tatusia kochamy nad życie”.

    Tym oto pięknym wierszem, najmłodsi uczniowie naszej szkoły, przywitali swoich rodziców na akademii z okazji ich święta, która miała miejsce 26 maja 2014 r. W tym szczególnym dniu, kiedy wszyscy mogli spotkać się razem, dzieci w wyjątkowy sposób okazały rodzicom swą miłość oraz podziękowanie za ich troskę o nie. Wzruszające były występy dzieci pięcio i sześcioletnich, zabawne prezentacje klas III i artystyczne przeżycia dostarczone przez klasy drugie. Po raz kolejny rodzice podziwiali grę aktorską zespołu teatralnego „Czwóreczka”, prowadzonego przez panią Joannę Cichanowicz. Przedstawienie nosiło tytuł „Czy to jest bajka o Jasiu i Małgosi?”. Nie zabrakło również występu wielokrotnie nagradzanego zespołu „Biedroneczki”. Nad całością czuwały panie : Elżbieta Gorlo oraz Katarzyna Fiećko. Wszystkim rodzicom dziękujemy za przybycie.

„Z okazji Waszego Święta, za wczoraj i za dziś,
każdym czułym serca uderzeniem
i każdym z niego płynącym życzeniem
zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności
za wszystkie dla nas trudy i starania
składamy Wam dzisiaj podziękowania”.

A.S
 

więcej zdjęć


19 - 23 V 2014

EKOlogicznie przez cały tydzień… i nie tylko

    Od 19 do 23 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Olecku trwa Tydzień Ekologiczny. Przez pięć kolejnych dni wszystkie klasy rywalizują ze sobą i biorą udział w różnych działaniach ekologicznych. O działaniach tych rozmawiamy z jedną z organizatorek imprezy – Panią Dorotę Witkowską.
- Skąd wziął się pomysł na Tydzień Ekologiczny? – pytamy.
- Nasza szkoła od początku swego istnienia kładła duży nacisk na edukację ekologiczną. Tydzień ten świetnie wpisuje się w takie działania.
- Od kiedy się go organizuje?
- Jak już wspomniałam – od początków istnienia szkoły.
- Dlaczego działania te mają miejsce właśnie w tym okresie?
- Wiosną obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Staramy się, aby Tydzień nawiązywał do tego święta, realizujemy działania zgodnie z ogólnoświatowym hasłem.
- Co Pani sądzi o tym Tygodniu?
- Cieszę się, że młodzież i dzieci aktywnie w nim uczestniczą przy wsparciu wychowawców i opiekunów.
    Kończymy rozmowę i udajemy się w różne miejsca szkoły, by zobaczyć, jak nasi koledzy radzą sobie z różnymi zadaniami – a jest ich wiele. Otóż już od dziś, czyli od poniedziałku. do piątku w szkole odbywa się między klasami konkurs na jak największą liczbę uczniów ubranych w stroje w kolorach obowiązujących w poszczególnych dniach. Kolejno są to: zielony, żółty, biały, niebieski i brązowy.
    Czas szybko mija i nim spostrzegamy się, już jest wtorek. O 10:00 klasy III gimnazjum wyruszają na wycieczkę do Nadleśnictwa Olecko. Wędrówka nie trwa długo. Gdy docieramy na miejsce, wita nas Pan Piotr Wydra. Leśnik zaprasza wszystkich do zmierzenia się z zagadkami przyrodniczymi.
- Te łamigłówki są na poziomie trzeciej klasy szkoły podstawowej, więc nie wiem, czy sobie z nimi poradzicie – żartuje z nas.
Radzimy sobie jednak świetnie – wspólnymi siłami rozwiązujemy te zagadki. Jednak nadchodzące chmury nie pozwalają nam na odczytanie czasu z zegara słonecznego. Boimy się, że nagle zaskoczy nas ulewa, więc Pan Piotr zaprasza nas na prezentację multimedialną pt. „I my jesteśmy częścią przyrody”. Leśnik prezentuje zebranym zagrożone gatunki i zadaje pytania, na które z chęcią odpowiadamy. Nadchodzi jednak czas powrotu, więc w miłej atmosferze wracamy do szkoły. Towarzyszy nam wprawdzie deszcz, ale wszyscy jesteśmy w dobrym humorze. Po przybyciu do szkoły wykonujemy gazetkę ścienną na temat: „Formy ochrony przyrody na terenia miasta i gminy Olecko”. Na koniec dnia sadzimy jeszcze pelargonię, by wywiązać się z kolejnego zadania dla klas – rozmnożenia pelargonii lub niecierpka. Od środy gazetki wykonane przez klasy możemy oglądać na korytarzach szkoły. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w sobotę, więc musimy uzbroić się w cierpliwość.
    Dzień, który wzbudza najwięcej emocji to piątek – „dzień sałatkowy”. Gimnazjaliści prezentują swoje zdolności kulinarne, wykonując różnorodne sałatki. Na stołach przykrytych białymi obrusami stoją salaterki pełne kolorowych sałatek z owoców i warzyw. Wiele z nich wydaje się znajomych, ale są i takie, które zwracają uwagę oryginalnością – nieczęsto bowiem można dostrzec kwiaty w potrawie. Nic więc dziwnego, że w kolejkach ustawiają się tłumy – każdy chce spróbować wybranego smakołyku. Nikt się chyba nie spodziewał, że zdrowa żywność może znikać w tak szybkim tempie. Dla nas najbardziej smakuje sałatka wykonana przez koleżankę z naszej klasy.
    W tym samym dniu uczniowie klasy I b I III b gimnazjum wystawiają krótką scenkę pt. „Wilk – Ekolog”. Nasi młodsi koledzy przenoszą się na trawnik w pobliżu boiska szkolnego, gdzie w cieniu drzewa czekają na nie: dziadek – leśniczy, babcia, Czerwony Kapturek, czarownica, żabka, zając, sroka i ukryty za krzakami wilk. Pogoda jest piękna – nad nami błękit nieba ozłocony promieniami świecącego słońca. Zieleń trawy, drzew i krzewów działa kojąco, podobnie jak rozbrzmiewający w powietrzu śpiew ptaków. Po zakończonym przedstawieniu zachwycone maluchy wracają, prowadzone przez bajkowe postaci, barwnym korowodem do szkoły.
    Kończy się Tydzień Ekologiczny, w trakcie trwania którego każdy uczeń mógł sprawdzić swoje zdolności i umiejętności w różnorodnych konkursach. Uzdolnieni manualnie koledzy i koleżanki pokazali swoją kreatywność, przynosząc do szkoły wykonane przez siebie biżuterię i inne cuda wykonane z odpadów. Osoby pasjonujące się fotografią dostarczyły zdjęcia zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Wszyscy z niecierpliwością czekają na wyniki.
    Mijający tydzień upłynął na intensywnych działaniach. W tym czasie mogliśmy się wiele nauczyć, wykazać sie pomysłowością, zjednoczyć siły, rywalizując w różnych konkursach z kolegami z innych klas. Żałujemy tylko, że był to nasz ostatni taki tydzień w tej szkole.

Uczniowie klasy III b gimnazjum
 

 

23 V 2014

Congratulations :)

    23 maja 2014 roku Gabriela Bagan z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz Marcel Makal ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Obcojęzycznej, który po raz drugi odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku. Celem nadrzędnym tegoż konkursu było rozwijanie i wspieranie wśród uczniów zdolności recytatorskich, upowszechnianie poezji krajów, których języka się uczą oraz szerzenie zainteresowania nauką języka obcego.
    Nasi reprezentanci przygotowywali się rzetelnie do udziału w recytatorskich zmaganiach przez kilkanaście dni i z dumą udali się na konkurs. Na miejscu okazało się, że liczba osób biorących w nim udział była duża. Z pewnością potęgowało to stres u wszystkich partycypantów, jednakże nie miało większego wpływu na świetną atmosferę panującą wśród uczestników.
    Miło nam zakomunikować, że gimnazjalistka Gabriela Bagan z kl. I B w dalszym ciągu nas rozpieszcza kolejnymi sukcesami, bowiem w kategorii gimnazjum zajęła I miejsce. GG, czyli gratulujemy Gabrysi i życzymy jej kolejnych sukcesów, oczywiście dalej pod czujnym okiem p. Ewy Iwanowskiej.

Anna Klimasara
 

 

23 V 2014

Festyn "Raz na ludowo"

    23 maja 2014 dzieci z klas OB i OC uczestniczyły w festynie ,, Raz na ludowo", który odbył się w Niepublicznym Przedszkolu ,,Smyk" .Dzieci oglądały przepiękne występy grup z innych przedszkoli, częstowały się smacznymi ciastami, faworkami i pączkami. Grupa OB zatańczyła krakowiaka, a OC taniec ,,Grozik". Zakończenie imprezy osłodziła wata cukrowa.

K. Jankowska

więcej zdjęć


22 V 2014

    Dnia 22.05.2014r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się rozstrzygnięcie II Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Wiem, jaki zawód będę wykonywać w przyszłości” organizowanego przez PP-P w Olecku. Dwie uczennice naszego gimnazjum (Aneta Pokora i Kinga Piotrowska) dostały się do finału. Po krótkim wprowadzeniu i podziękowaniu organizatorom nadszedł czas na rozdanie atrakcyjnych nagród laureatom. Jury z grupy uczestników wyłoniło trzech zwycięzców. Bardzo miłą niespodzianką okazało się wyróżnienie naszej koleżanki Anety Pokory za wykonaną pracę plastyczną. Po ogłoszeniu wyników zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie, a następnie został podany słodki poczęstunek. Uczennice bardzo miło spędziły czas, a same nagrody bardzo je ucieszyły.

Kinga Piotrkowska i Aneta Pokora

więcej zdjęć
 


20 V 2014

W związku z rozpoczęciem się w naszej szkole tygodnia ekologicznego postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do Nadleśnictwa Olecko w celu zapoznania się z formami ochrony przyrody na terenie miasta i gminy Olecko, a także poznania pracy leśnika. Przewodnikiem po ośrodku był pan Piotr Wydra. Zapoznał nas ze zwierzętami i roślinnością chronioną naszego regionu. Podjęliśmy również trud rozwiązania kilku zagadek przyrodniczych. Niestety, ale chmury przeszkodziły nam w odczytaniu czasu z zegara słonecznego. Pobyt w Nadleśnictwie zakończył się interesującym wykładem i pokazem multimedialnym naszego przewodnika. Uzyskaliśmy również ciekawe informacje na temat wykształcenia i charakteru pracy zawodu leśnika. Wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni.

Uczniowie klas III ZS w Olecku.
Katarzyna Wójtowicz, kl. IIIb

więcej zdjęć


17 V 2014

„ZŁOTE BIEDRONECZKI”

    17 maja 2014 r. zespół „Biedroneczki”, którym opiekuje się pani Aneta Skrzypiec, wziął udział w XI Konkursie Piosenki Ekologicznej „Czysty Powiat” w Kętrzynie. Młodzi artyści zaprezentowali się w utworze pt. „Piosenka ekologiczna”. Występowaliśmy na scenie jako pierwsi, podczas naszego występu padał deszcz, mimo to, nasz utwór został zapamiętany. Zdobyliśmy po raz drugi I miejsce! W nagrodę otrzymaliśmy monitor oraz słodycze i gry planszowe dla każdego dziecka z zespołu. W oczekiwaniu na werdykt jury, braliśmy udział w wielu konkursach: przyrodniczych, sprawnościowych, plastycznych, a także wybraliśmy się na lody! Do domu wróciliśmy ok. godz. 19.00. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyprawy. Dziękujemy wszystkim za trzymanie kciuków i pomoc w przygotowaniach do konkursu.

BIEDRONECZKI

Skład zwycięskiego zespołu:
Julia Butkiewicz, Maja Chmielewska, Aleksandra Chodnicka, Eryk Czaplejewicz, Hanna Malwina Dziokan, Magdalena Milewska, Rozalia Piotrowska, Julia Szlaszyńska, Julia Truszczyńska.

więcej zdjęć


1 V 2014

Zwycięzcy Konkursu Piosenki „Gratka dla Nastolatka”

    1 maja 2014 r. w sali widowiskowej ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbył się już po raz XVIII Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Gratka dla Nastolatka”. Naszą szkołę reprezentowali: zespół „Biedroneczki”, Rozalia Piotrowska, Kacper Przyborowski i Agnieszka Łazarska. Miło nam poinformować, że zespół „Biedroneczki” w kategorii klas I – IV prowadzony przez panią Anetę Skrzypiec zdobył II miejsce. Agnieszka Łazarska w kategorii klas III gimnazjum również zajęła II miejsce! Przed nami konkurs piosenki ekologicznej, trzymajcie kciuki!

Zespół „Biedroneczki”

więcej zdjęć
 


30 IV 2014

 „DROGA DO ŚWIĘTOŚCI”
MONTAŻ SŁOWNO – MUZYCZNY POŚWIĘCONY OJCU ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II

    30 kwietnia 2014 roku o godzinie 11.30 w kościele Parafii pw. Świętej Rodziny w Olecku odbyła się uroczystość pt. ,,Droga do świętości”. Została ona poświęcona największemu autorytetowi moralnemu współczesnego świata, nowemu świętemu – papieżowi Janowi Pawłowi II, który był 264 papieżem, pierwszym niebędącym Włochem! Jego trwający 27 lat pontyfikat rozpoczął się 16 października 1978 r. i nazwany został „ pontyfikatem przełomu”, a zakończył się 2.04.2005 roku, kiedy serce papieża zatrzymało się na zawsze…
    W przygotowanej części artystycznej uczniowie pokrótce przedstawili, jak wyglądały: życie papieża, jego radości i smutki, praca duszpasterska, w której kierował do wiernych różne cenne wskazówki, np. „Zwyciężajcie nienawiść – miłością, nieprawdę – prawdą, przemoc – cierpieniem.” Zawsze powtarzał, że Bóg jest miłosierny i że kocha wszystkich ludzi. Szczególne miejsce w jego naukach zajmowały dzieci i młodzież - przyszły fundament Kościoła.
    Ten poruszający montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Olecku, tj. Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku i Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Pieczę nad wykonawcami sprawowały Panie: Agnieszka Anna Kopycka, Anna Sitko. Chór szkolny przygotowała Pani Anna Marczak.
    W apelu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół w Olecku, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy osiedla, na którym znajduje się szkoła, a także ksiądz proboszcz Mieczysław Franciszek Banek, oo. pauliści: Piotr i Stanisław, który po części artystycznej wygłosił krótką naukę w związku z Misjami Świętymi przed Nawiedzeniem Obrazu Jasnogórskiej Królowej Polski w Jej Świętym Wizerunku trwającymi w dniach 27.04.-5.05.2014r. w Parafii pw. Świętej Rodziny w Olecku.
    Organizatorki uroczystości kierują szczególne podziękowania do ks. proboszcza Mieczysława Franciszka Banka za wsparcie szkolnej inicjatywy i gościnne przyjęcie w parafialnej świątyni.

Anna Klimasara
 

więcej zdjęć

    Cała szkolna społeczność Zespołu Szkół w Olecku na Osiedlu Siejnik upamiętniła wejście Polski do Unii Europejskiej. Minęło już 10 lat, jak widać na załączonych zdjęciach. Z tej okazji została również przygotowana gazetka ścienna, na której prezentowane są zdjęcia wykonane przez młodzież gimnazjum z różnych miejsc naszego miasta. Zdjęcia ukazują zmiany , jakie dokonały się w Olecku dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych. W naszej szkole również zaszły pozytywne zmiany przez uczestnictwo młodzieży i nauczycieli w projektach unijnych w tym okresie.

Jadwiga Zdan

więcej zdjęć    film
 


29 IV 2014

IX Konkurs Recytatorsko- Muzyczny Poezji Jana Pawła II

    29 kwietnia 2014 roku odbył się organizowany od wielu lat przez Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliczkach IX Konkurs Recytatorsko- Muzyczny Poezji Jana Pawła II. Wzięły w nim udział trzecioklasistki z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. W kategorii recytacja wystąpiły: Aneta Pokora i Małgorzata Krajewska z kl. III b, która zajęła trzecie miejsce. W kategorii poezja śpiewana umiejętnościami wokalnymi zabłysła Agnieszka Łazarska z kl. III a – zdobywczyni II miejsca.
    Gratulujemy sukcesu dziewczętom i paniom, które przygotowały je do konkursu: Agnieszce Annie Kopyckiej i Annie Marczak.

Anna Klimasara
 

Wicemistrz ortografii

    29 kwietnia 2014 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku odbył się jubileuszowy – X Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” dla uczniów klas drugich. Nie mogło więc zabraknąć tortu i jak zawsze pysznych, słodkich przekąsek. Degustacją nasi uczniowie zajęli się oczywiście po trudnych zmaganiach z ortografią. Test konkursowy to nie tylko dyktando, to również krzyżówki, rebusy, łamigłówki, zagadki, a także praca ze słownikiem ortograficznym. Cieszymy się bardzo z II miejsca ucznia klasy II b – Miłosza Skrzypca, który wykazał się znajomością oraz umiejętnością stosowania zasad ortograficznych w praktyce. Naszą szkołę reprezentowały również uczennice z II klasy: Magdalena Milewska i Julia Szlaszyńska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

A.S

więcej zdjęć

Powiatowe eliminacje
Warmińsko- Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

    We wtorek - 29.04.2014 roku – w Zespole Szkół w Olecku po raz kolejny odbyły się powiatowe eliminacje Warmińsko – Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu oleckiego. W tym roku zorganizowali je nauczyciele ZS: Krzysztof Krajewski oraz Jarosław Bagieński. Do współpracy zaprosili pełniących w czasie zawodów funkcję sędziów policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Olecku oraz ratowników medycznych z Centrum Medycznego „Olmedica” w Olecku.
    Podobnie jak w ubiegłych edycjach do turnieju przystąpiło kilkudziesięciu uczniów rywalizujących w dwóch kategoriach. Szkoły podstawowe reprezentowały drużyny czteroosobowe, zaś szkoły gimnazjalne - trzyosobowe. Zmagały się one w takich konkurencjach , jak np. test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze przeszkód czy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko to odbywało się pod fachowym okiem policjantów i ratowników medycznych.
Drużyny biorące udział w turnieju wykazały się wysokim poziomem umiejętności teoretycznych i praktycznych, zatem rywalizacja była trudna i zaciekła. Zwycięzcami tegorocznych powiatowych eliminacji Warmińsko – Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Świętajnie (Natalia Pachucka, Klaudia Łożyńska ,Sebastian Zubowicz, Sebastian Dębowski) oraz reprezentanci Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (Kacper Truchan, Łukasz Rutkowski, Adrian Janczenia). Będą oni reprezentować powiat olecki w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu w dniach: 14.05.2014r. ( szkoły podstawowe), 15.05.2014r. (szkoły gimnazjalne), walczyć o puchar oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe fundowane przez WORD - regionalne Centrum BRD w Olsztynie.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


28 IV 2014

IX Ogólnopolski Festiwal Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia”

    W dniach 27-28.04.2014 roku uczennice naszej szkoły, Aleksandra Chodnicka (II „b”) i Emilia Czajewska (V „b”) uczestniczyły w IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia” w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu.
    Nic nie wygrałyśmy, ale dobrze się bawiłyśmy i wzbogaciłyśmy się o nowe doświadczenia, które przydadzą się nam w przyszłości - to jest najważniejsze.
    Do finału konkursu zostałyśmy wybrane spośród ponad 200 osób z całej Polski. Poziom był bardzo wysoki. Przewodniczącą jury była oczywiście Majka Jeżowska. Pozostałymi członkami komisji byli: Szymon Wydra (wokalista) i Andrzej Kisiel (nauczyciel w MDK Radom).
Oprócz występów mogłyśmy poznać Radom. Odwiedziłyśmy kościół św. Wacława, kino 5D, pizzerię, Starówkę, restaurację „Teatralną”, a także okoliczne sklepy. Nocowałyśmy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, a występowałyśmy w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Opiekowały się nami: Pani Aneta Skrzypiec oraz Pani Elżbieta Czajewska.
    Nigdy nie zapomnimy takiej ciekawej przygody. Mamy nadzieję, że w następnym roku też tam pojedziemy.

Emilka i Ola

więcej zdjęć


26 IV 2014

KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 W EŁKU.

    Dnia 26.04.2014 r. uczennice naszej szkoły Katarzyna Wójtowicz oraz Gabriela Bagan wzięły udział w IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Dziewczyny zmagały się z pytaniami dotyczącymi rodów królewskich, historii, geografii, architektury oraz ustroju politycznego Królestwa Zjednoczonego. Do rywalizacji przystąpiło 16 uczestników w wieku gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym oraz kilkoro maturzystów.
    Nasze uczennice zajęły kolejno miejsca:
II miejsce- Katarzyna Wójtowicz
III miejsce- Gabriela Bagan
    Cieszymy się bardzo z osiągnięć naszych uczennic i serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję , że dziewczyny będą odnosiły dalsze sukcesy w dziedzinie języka angielskiego.

E. Iwanowska


23 - 25 IV 2014

Lekcje inaczej…

    W czasie, gdy gimnazjaliści zdawali egzaminy, uczniowie klas szóstych mieli okazję spędzać czas z rówieśnikami inaczej niż na tradycyjnych lekcjach.
    W środę (23 .04.2014 r.) odwiedzili Olecką Izbę Historyczną, która jest ciekawym zbiorem eksponatów, zdjęć i dokumentów związanych z przeszłością naszego miasta. Szóstoklasiści z zaciekawieniem słuchali wykładu o powstaniu miejscowości, początkach osadnictwa w regionie oraz innych ważnych wydarzeniach związanych z Oleckiem. Pani przewodnik zaproponowała uczniom i nauczycielom zabawę, która polegała na rozpoznaniu miejsc ukazanych na starych fotografiach. Wizyta w Izbie Historii okazała się fascynującą wycieczką w przeszłość miasta i jego mieszkańców. Dzień zakończył się posiłkiem w pizzerii.
    Kolejny dzień (24.04.2014) rozpoczął się od wizyty w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Olecku. Uczniowie wraz z podopiecznymi tej placówki wzięli udział w zabawie muzycznej ”Jaka to melodia”. Kolejnym punktem programu był udział w grze edukacyjnej pt. ”Sztafeta ortograficzna”. W przepięknym plenerze nad jeziorem Olecko Wielkie szóstoklasiści z zapałem rywalizowali o tytuł mistrza ortografii. Zwycięzcami okazały się aż trzy grupy, które zajęły I miejsce. Na zakończenie wszyscy udali się na lody.
    W piątek szóstoklasiści wraz z innymi uczniami szkoły obejrzeli w kinie „Mazur” dwa filmy. „Król Lew” w wersji 3D dostarczył wielu wrażeń. Ulubieńcy światowej publiczności powrócili na srebrny ekran w filmie „Muppety: Poza prawem”. Kermit, Piggy i spółka zaprosili uczniów na pełen niezapomnianych gagów, okraszony dawką wspaniałego humoru, muzyki i świetnego aktorstwa show!
    Wszyscy uczniowie zgodnie twierdzą, że miło spędzili czas.

Karolina Szyłkiewicz
 

więcej zdjęć


11 IV 2014

Niezwykła podróż do… gwiazd

    11 kwietnia 2014r. o 7.30 w ramach unijnego projektu „Akademia Uczniowska” klasy trzecie gimnazjum Zespołu Szkół w Olecku brały udział w edukacyjnej wycieczce do olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
    Po trzygodzinnej podróży uczniowie wraz z dwiema nauczycielkami: Wiesławą Stankonowicz oraz Jadwigą Zdan, które sprawowały opiekę nad młodzieżą, brali udział w pokazie ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Każdy mógł też zobaczyć następstwa tych ruchów. Nasi przyszli absolwenci mieli więc możliwość przypomnienia sobie podstawowych informacji z geografii, które z pewnością ułatwią im napisanie egzaminu z części przyrodniczej. Po czterdziestopięciominutowym pokazie gimnazjaliści udali się na wykład o optyce. Dzięki prezentacji doświadczeń o świetle wszyscy mogli przyswoić wiedzę z fizyki. Ostatnim punktem wycieczki był ciepły posiłek, który uczniowie zjedli w McDonaldzie. Około godziny 17.15. wszyscy zadowoleni wrócili do Olecka.
    Wycieczka została uznana za udaną, gdyż dzięki niej młodzież z naszej szkoły mogła nie tylko miło spędzić czas ze swoimi rówieśnikami, ale także pogłębić wiedzę. Naszym trzecioklasistom życzmy powodzenia na egzaminach.

Aleksandra Witanowska
 

więcej zdjęć


Gimnazjaliści planują swoją dalszą edukację

    9 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyły się Targi Edukacyjne. Z zaproszonych gości przybyli do nas przedstawiciele Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych, Zespołu Szkół Technicznych, Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i jeden gość z Ełku – z Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego. W spotkaniu wzięli też udział pracownicy Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Olecku. Każda szkoła miała czas na przedstawienie swoich zalet i zachęcenia uczniów do nauki w danej placówce. Dyrektorzy liceów i techników krótko przedstawili kierunki kształcenia oraz możliwości rozwoju. Po wszystkich prezentacjach gimnazjaliści mieli okazję podejść do każdego stanowiska indywidualnie, zadać ewentualne pytania, uzyskać podanie lub gadżety z logo szkoły. Myślę, że dla trzecioklasistów był to owocnie spędzony czas. Poza tym taka forma targów bardzo pomaga w wyborze przyszłej szkoły.

Martyna Olszewska

więcej zdjęć


2 IV 2014

Podsumowanie szkolnego etapu konkursu „Wiem jaki zawód będę wykonywać w przyszłości” dla uczniów gimnazjum

     W dn. 02.04.2014 roku podsumowano etap szkolny konkursu plastycznego dla uczniów gimnazjum pt. „Wiem, jaki zawód będę wykonywać w przyszłości”. Na konkurs wpłynęło 6 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami.
Skład komisji szkolnej oceniającej prace uczniów:
1. Małgorzata Michałowska – dyrektor Zespołu Szkół w Olecku
2. Jolanta Wojtkowska – pedagog szkolny Zespołu Szkół w Olecku
3. Grażyna Hołownia – nauczyciel bibliotekarz
4. Anetta Borawska – nauczyciel wspomagający
5. Anna Domasik – nauczyciel matematyki
Komisja szkolna oceniła prace plastyczne uczniów.
Zgodnie z regulaminem Powiatowego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Olecku pt. „Wiem jaki zawód będę wykonywać w przyszłości” zakwalifikowano dwie prace do etapu powiatowego.
Autorzy najwyżej ocenionych prac plastycznych w szkole:
1. Aneta Pokora – uczennica kl. IIIb G1
2. Kinga Piotrowska – uczennica kl. IIIb G1
Wszystkie zgłoszone na konkurs prace plastyczne zostaną wyeksponowane na wystawie szkolnej.

 


1 IV 2014

Po sprawdzianie ...

     Sprawdzian szóstoklasisty 2014 już za uczniami szkół podstawowych. Do testu w naszej szkole przystąpiło 45 uczniów (w całej Polsce 350 941). Centralna Komisja Edukacyjna przygotowała 26 zadań.
     Zdaniem uczniów sprawdzian nie był trudny. Również nasi szóstoklasiści, którzy opuszczali sale, nie narzekali na sprawdzian. Ich zdaniem pytania nie były trudne. W części humanistycznej uczniowie musieli przeczytać tekst "Zaklęty dźwięk" Juliusza Jerzego Herlingera oraz zinterpretować wiersz "Muzyka" Jerzego Kamila Weintrauba. Zadaniem piszących sprawdzian było także zredagowanie opowiadania o tym, jak koledzy/koleżanki wspólnie rozwiązują problem pt. "Co dwie głowy to nie jedna". Oprócz tego szóstoklasiści pisali jeszcze krótkie ogłoszenie o zbiórce książek i zabawek organizowanej przez samorząd uczniowski.
     Sprawdzian szóstoklasisty 2014 w części matematycznej zawierał m.in. następujące zadania:
- Dziewczynki pokonywały 300 metrów w 5 minut. Do latarni doszły w 30 minut. Ile metrów przeszły?
- W restauracji jest 6 stolików 2-osobowych, o 4 stoliki więcej 4-osobowych i dwa razy mniej 8-osobowych (niż 2-osobowych i 4-osobowych razem). Oblicz, ile osób zmieści się w restauracji.
- Chłopiec wyszedł z domu o godzinie 17:35, wrócił o 19:15. Oblicz, ile czasu spędził poza domem.
Do narysowania była też siatka geometryczna prostopadłościanu.
     Zapytaliśmy szóstoklasistów z naszej szkoły o to, jak im poszedł tegoroczny sprawdzian. Większość była zgodna, że test nie był trudny.
Asia Łuszczyńska z klasy VIa tak wspomina swój pierwszy egzamin:
- Moim zdaniem sprawdzian był dość łatwy. Najwięcej trudności miałam z opowiadaniem. Czasu było naprawdę mało. Jedno zadanie z matematyki przysporzyło mi problemów, ponieważ było podchwytliwe. Nie poradziłam z nim. Pozostałe zadania otwarte były łatwe. Na początku byłam tak zestresowana, że nie mogłam zrobić pierwszych zadań z czytania ze zrozumieniem. Potem do nich wróciłam i okazały się proste.
- Przed sprawdzianem bardzo się bałem. Po otrzymaniu arkusza egzaminacyjnego uspokoiłem się. Najbardziej zaskoczyło mnie ostatnie zadanie - opowiadanie. Najłatwiejsze okazało się obliczenie siatki graniastosłupa. Szukałem w tym zadaniu haczyka. – mówi Marcel Makal z kl. VIb.
- Według mnie sprawdzian był przeciętny. Trudno mi było wymyślić ciekawą historię, gdy pisałam opowiadanie. – dodała uczennica kl. VI a – Magda Ciszewska.
- Cieszę się, że już jest po wszystkim. Będziemy mieli więcej luzu. – spuentował Mateusz Kisłowski z klasy VIb.
     Uczniom i nauczycielom pozostało teraz z niecierpliwością czekać na wyniki, które powinny ukazać się dopiero pod koniec maja.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


26 III 2014

więcej zdjęć

Pogromczynie byków

    26.03.2014 r. w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbył się II Zamkowy Konkurs Ortograficzny dla Gimnazjalistów „Mistrz Ortografii”. Wzięły w nim udział trzy nasze gimnazjalistki: Joanna Stempowicz i Marcela Wojciechowska z kl. III a oraz Katarzyna Wójtowicz z klasy III b. Dziewczęta walczyły o zwycięstwo z uczniami ze szkół z powiatu i okolic. Część pierwsza konkursu polegała na napisaniu dyktanda, druga – na rozwiązaniu zadań testowych. Oczekując na wynik, uczestnicy, po rozwiązaniu zadań, udali się na poczęstunek. Reprezentantki naszego gimnazjum z ogromną radością przyjęły ogłoszony przez komisję werdykt. Okazało się bowiem, że Katarzyna Wójtowicz zajęła trzecie miejsce, zaś Marcela Wojciechowska – drugie. Warto dodać, że to drugi tego rodzaju sukces Marceli, która w ubiegłym roku w tym samym konkursie zajęła pierwsze miejsce. Dziewczętom serdecznie gratulujemy znajomości polskiej ortografii, która do najłatwiejszych nie należy. Innych zachęcamy do pójścia w ślady koleżanek w następnych edycjach.

Agnieszka Anna Kopycka


25 III 2014

    25 marca 2014 roku odbyła się uroczysta prezentacja obowiązkowego projektu edukacyjnego grupy uczniów klasy drugiej. Tematem projektu była siła nośna, a główny problem , którym zajmowali się uczestnicy brzmiał ”Co takiego sprawia, że ciała unoszą się w powietrzu?” Odpowiedzi na to pytanie szukali Julek, Patryk K. Patryk D. i Michał D. Przedstawili oni dowody na istnienie ciśnienia i jego skutki. Wyjaśnili też, jak powstaje siła nośna.

Opiekun projektu: Wiesława Stankonowicz

więcej zdjęć


21 III 2014

Zespołowe potyczki z wiosną

    Od wielu lat w Zespole Szkół w Olecku, zgodnie z tradycją, uroczyście świętujemy nadejście wiosny. Często ten dzień jest okazją do wagarów, ale uczniowie naszej szkoły pokazali, że to szczególne święto można spędzić inaczej - na wesoło i z pożytkiem. Nie musi ono sprowadzać się również do tradycyjnego topienia marzanny.
    Tegoroczne powitanie wiosny w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku rozpoczęło się nietypowo. Najmłodsi uczniowie z kl.0 - III wykonywali plakat pt. ,,Olecko - moje marzenia". Zaproszeni zostali też do uczestnictwa w grach i zabawach integracyjnych. Kl. II b i III b wybrały się na wycieczkę w poszukiwaniu wiosny. Uczniowie obejrzeli w oleckim kinie film pt. ,,Pan Peabody i Sherman" (3D), który był nagrodą za zajęcie I, II i III miejsca w konkursie plastycznym ,,Zostań wolontariuszem”.
    Uczniowie klas IV – VI wzięli udział w turnieju wiedzy o wiośnie pt. ,,Wiosenne zmagania z naturą 2014” przygotowanym przez Samorząd Uczniowski . Przedstawiciele klas odpowiadali na pytania dotyczące przyrody, tradycji ludowych związanych z nadejściem nowej pory roku. Musieli np. zmierzyć się z pytaniem: ile waży gniazdo bociana? Następnie wzięli udział w zmaganiach zręcznościowych. Rywalizowali m.in. w zajęczych skokach po wiosenną sałatę czy naśladowaniu bocianiego klekotu. Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie klasy IV. Konkurencją, która wywołała najwięcej emocji, były klasowe mecze piłki siatkowej. Tu bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy VI b. Kolejne lekcje w wielu klasach prowadzone były przez uczniów, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli.
    Oj, działo się, działo i w gimnazjum! Pierwszo- i drugoklasiści mieli okazję wcielić się w rolę belfrów i poprowadzić trzy pierwsze lekcje. Trzecioklasiści lotem błyskawicy odwiedzali miejscowe szkoły średnie, zapoznając się z ofertą edukacyjną oraz przygotowanymi z okazji nadejścia wiosny atrakcjami. Na czwartej godzinie lekcyjnej klasy I-III G1wraz z wychowawcami pilnie wykonywały plakat o wiośnie i czyniły przygotowania do prezentacji wiosennego teledysku. Potem zaś wszyscy grzecznie udali się na salę gimnastyczną, by przedstawić swoje prace i wybraną piosenkę. Jury konkursowe oceniło dokonania artystyczne gimnazjalistów. Ci zaś-najspokojniej w świecie- zamienili estradę na arenę sportową. Pełni zapału do walki i sił witalnych przyniesionych z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca wdziali stroje sportowe i stanęli do pojedynku siatkarskich czwórek.
    Gimnazjalną rywalizację wygrały klasy trzecie, które dla potrzeb turnieju zawiązały koalicję! Na drugim miejscu uplasowała się klasa II a, na trzecim kl. I b. W piątek wszyscy promienieli ze szczęścia, wszak to dzień bezstresowy, bez ocen i odpytywania. Słowo wiosna odmieniano przez wszystkie przypadki, zapisano, wyśpiewano! Wiosna, wiosna… Wiosna, ach, to ty!

Karolina Szyłkiewicz, Anna Klimasara

więcej zdjęć z imprezy w SP4    więcej zdjęć z imprezy gimnazjum
 


14 III 2014

Wybory do Oleckiej Rady Młodzieżowej

    14 marca 2014r. w godz. 8.00 do 14.00 w bibliotece Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Księdza Jana Twardowskiego w Olecku odbyło się głosowanie na kandydatów na radnych do Oleckiej Rady Młodzieżowej.
    Nominowanymi kandydatami byli: Weronika Grądzka, Katarzyna Luty, Jakub Krumrei, Sebastian Michałowski i Martyna Olszewska. Komisji Wyborczej przewodniczyła pani Jadwiga Zdan, zaś funkcję zastępcy pełnił pan Michał Janiszewski. W pracach Komisji – liczeniu głosów i sporządzeniu protokołu brali również udział: pan Jarosław Bagieński, Aleksandra Witanowska, Aleksandra Karaś oraz Filip Bobowicz. W wyborach mogli wziąć udział wszyscy uczniowie gimnazjum. Ostatecznie swój głos oddało 91gimnzajalistów. Niestety, ale komisja 6 głosów musiała uznać za nieważne. Zdecydowaną ilością głosów (53) wybory wygrała Martyna Olszewska z klasy III b.
    Serdecznie dziękujemy wszystkim kandydatom oraz uczniom biorącym udział w głosowaniu – frekwencja wyniosła 86%. Gratulujemy również Martynie Olszewskiej, która będzie reprezentować w Radzie naszą społeczność szkolną i mamy nadzieję, że odnajdzie się w swej nowej roli.

Uczennica kl. III b - Aleksandra Witanowska

zdjęcia z głosowania


11 III 2014

Pamięć o obławie augustowskiej

    11.03.2014 r. na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej w sali 201 w Zespole Szkół w Olecku odbyło się spotkanie klas trzecich gimnazjum z Pawłem Kaliszem – specjalistą od edukacji historycznej pracującym w Instytucie Pamięci Narodowej. Tematem spotkania była obława augustowska.
    Dowiedzieliśmy się, że odbyła się ona w lipcu 1945 r. Wszystko zaczęło się jednak jeszcze podczas wojny, w momencie, gdy na ziemie polskie weszły wojska rosyjskie. Partyzanci, przekonani, że otrzymają pomoc, zaczęli się ujawniać. Byli jednak niebezpieczni dla komunistycznych władz, więc wielu z nich aresztowano. Po wejściu Armii Czerwonej na tereny Rzeszy znów zaczęły powstawać tajne organizacje. Głównym ich celem było powstrzymanie wywozu łupów w głąb Rosji. Władze ZSRR zaniepokojone rozwojem spraw postanowiły rozbić grupy ukrywające się w lasach. Wszystkie większe kompleksy leśne zostały otoczone. Dziesiątego lipca Armia Czerwona zaczęła obławę. Korzystając z list przygotowanych przez polski rząd, aresztowano1800 działaczy Armii Krajowej na północnych terenach Podlasia. Wszystkich ich przewieziono i brutalnie przesłuchano w miejscowości w pobliżu Augustowa. Po zakończeniu śledztwa 1200 osób zostało zwolnionych, zaś o losie pozostałych 600 nie wiadomo nic pewnego. Ustalone zostały cztery miejsca, w których mogły zostać zamordowane. Mogły to być: Puszcza Romincka, forty w okolicach Grodna, dalekie ostępy Rosji lub Giby.
    Dla uczczenia ofiar obławy augustowskiej w 1987 roku w Gibach powstał pomnik projektu Andrzeja Strumiłły. Corocznie odbywają się tam uroczyste obchody tego wydarzenia. W 1991 roku, po przeprowadzeniu ekshumacji w Gibach, ustawiono tam krzyż na symbolicznej mogile zaginionych. Na krzyżu wypisano nazwiska ok. 600 osób.
    Spotkanie zakończyło się podziękowaniem panu Pawłowi Kaliszowi za poświecony czas. Dzięki niemu wszyscy dowiedzieliśmy się czegoś ciekawego na ten, wciąż owiany mgłą tajemnicy, temat.

Piotr Kopycki z kl. III b
 

zdjęcia ze spotkania


7 III 2014

Dnia 8 marca 2014r. w Zespole Szkól w Olecku odbył się apel z okazji Dnia Kobiet. W przedstawieniu brali udział uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Motywem przewodnim widowiska było "Kobiety w PRL - u". Na uroczystości wszystkie Panie otrzymały kwiatki. Scenariusz do inscenizacji przygotował Pan Michał Janiszewski oraz Pan Krzysztof Krajewski. Na koniec dyrektor Stanisław Kopycki złożył życzenia wszystkim Paniom znajdującym sie na sali.

Uczeń klasy 3a - Adrian Janczenia

więcej zdjęć z apelu
 


28 II 2014

„…wyzwoliło mnie. Choć nie do końca,
łaknienie słowa, które nie tylko nazywa,
ale utrwala w pamięci i świadomości wrażenia,
wzruszenia, uczucia i porządkuje świat.”
Wacław Klejmont

    Dnia 28 lutego 2014 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych miał miejsce pierwszy etap XII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Wacława Klejmonta „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”. Było bardzo wielu uczestników i naprawdę duża konkurencja. Wszystko odbywało się w sali konferencyjnej, a tuż obok, w stołówce, stał stół z przekąskami. Między kategoriami były przerwy, wtedy młodzież grała na instrumentach i śpiewała. Gdy zaczęła się kategoria klas pierwszych i drugich gimnazjalnych, stres zaczął nas chwytać za gardło. Kiedy nadeszła pora na naszą prezentację wierszy, wszystkie emocje przeniosły się na recytację, co dobrze wpłynęło na nasz styl mówienia. Gdy już skończyła się nasza kategoria, emocje opadły. Czekałyśmy niecierpliwie na ogłoszenie wyników, które odbyło się o godzinie 13:00. Każdy uczestnik dostał nagrodę książkową i dyplom. Była bardzo miła atmosfera i wszyscy uczestnicy siebie nawzajem szanowali. Konkurs bardzo nas zmotywował. Uczestnicy byli zadowoleni i spróbują swoich sił za rok. Laureaci przeszli do kolejnego etapu, który odbędzie się w ROK Mazury Garbate w Olecku 7 marca.

    Z naszej szkoły udział w konkursie wzięły następujące osoby:
- Joanna Węgiel kl.I a gim. (III miejsce)
- Weronika Karczewska I a gim.
- Zuzanna Karaś kl.I b gim.
- Aneta Pokora kl. III b gim.

Joanna Węgiel i Weronika Karczewska klasa I b gim.

więcej zdjęć


27 II 2014

„Wywiadówka inaczej”

    Dnia 27. 02. 2014 r. w ZS w Olecku odbyło się zebranie z rodzicami. Był to tłusty czwartek, w związku z tym dzieci przygotowały pyszną ucztę. Jeśli ktoś myśli, że były to pączki jest w błędzie. Aktorzy koła teatralnego „Czwóreczka” zorganizowali „ucztę dla ducha”, nie dla ciała. Pod kierunkiem p. Joanny Cichanowicz i z dużym wsparciem p. Anety Skrzypiec wystawiły inscenizację pt. „Kopciuszek”. Takim sposobem wywiadówka rodziców klas 0 – III rozpoczęła się niekonwencjonalnie. Młodzi aktorzy swoją grą zachwycili publiczność.

    W skład zespołu teatralnego wchodzą: Magdalena Milewska, Wiktor Raszkowski, Milena Zaręba, Hanna Malwina Dziokan, Miłosz Skrzypiec, Piotr Banach, Aleksandra Chodnicka, Konrad Kamieński, Julia Szlaszyńska, Aleksander Sienkiewicz, Maja Chmielewska, Dominika Maria Hałas, Weronika Drażba, Weronika Jankowska, Izabela Kalinowska, Jakub Mackun, Rozalia Piotrkowska, Martyna Kasprzak.
Dyrekcja ZS oraz nauczyciele kl. 0 - III dziękują rodzicom za tak liczne przybycie.

AS, JC

zdjęcia z przedstawienia
 


26 II 2014

    W środę 26 lutego 2014 roku piata "a" zorganizowała klasową zabawę karnawałową. Było wiele różnych gier wymyślonych przez Zuzannę Grudzińską. Nie zabrakło też króla i królowej balu. Zostali nimi Krzysztof Kalinowski i Zuzanna Przyborowska. W trakcie spotkania można było posilić się słodkościami, które zostały przyniesione przez wszystkich uczestników.

Amelia Obrębowska

    Po zabawie klasowej poszliśmy na dyskotekę szkolną. Przyszło dużo osób i wszyscy dobrze się bawili. Grała świetna muzyka i każdy tańczył. Nikt się nie nudził i nie stał z boku. Podobały mi się efekty specjalne - kolorowe światła.

Magdalena Jarocka

więcej zdjęć


21 II 2014

POWIATOWY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „Champs of English”

    21.02.2014 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku odbył się Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego „Champs of English” przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu oleckiego.
    Konkursowe zmagania przebiegały dwuetapowo. Do I etapu przystąpiło 16 gimnazjalistów. Spośród nich do II etapu zakwalifikowano pięciu, którzy osiągnęli najwyższe wyniki. Z uwagi na specyfikę przedmiotu ta część konkursu odbyła się w pracowni języka angielskiego.
    Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności, toteż wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników przez komisję konkursową. Okazało się, że dwa pierwsze miejsca zajęły uczennice naszego gimnazjum: Gabriela Bagan z kl. I B oraz Katarzyna Wójtowicz z kl. III B.
    Dziewczęta do konkursu przygotowała nauczycielka języka angielskiego p. Ewa Iwanowska. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!

Anna Klimasara
 

więcej zdjęć


12 II 2014

LEKCJA W KINIE

    12 lutego 2014 r. uczniowie z klas VI wzięli udział w programie Centrum Edukacji Filmowej. Spotkanie składało się z dwóch części – lekcji multimedialnej mającej charakter prezentacji przeplatanej wykładem oraz projekcji filmu.
    Tematem zajęć pt. „Królik z kapelusza, czyli czary na srebrnym ekranie” były EFEKTY SPECJALNE. Aktor prowadzący lekcję zaprezentował widzom pierwsze słynne efekty specjalne, odsłonił techniki pierwszych fotomontaży. Przybliżone zostały sylwetki 3 największych twórców: Charliego Chaplin, Herolda Lloyda i Bustera Katona. Uczniowie mogli również poznać współczesne techniki, których używa się, by osiągnąć niesamowite, zapierające dech w piersi efekty.
    Magia obrazu sprawia, że widzowie są nieźle „oszukiwani”. Okazało się, że filmowi Grecy pod Troję popłynęli na kilku - nie kilkuset okrętach, że cały Hogwart mieści się na jednym stole, a Gandalf był wyższy od hobbitów zaledwie o dwadzieścia centymetrów. Wszystko dzięki specjalnym sztuczkom kostiumologów, charakteryzatorów, operatorów i innych specjalistów, którzy na co dzień stosują rozmaite techniki kreowania nierealnych światów. Wykład ilustrowany był przykładami konkretnych dzieł filmowych, doskonale nam znanych.
    Po części teoretycznej uczniowie obejrzeli film pt. ”Wyspa NIM”. Dzieło opowiada o dziewczynce, która osamotniona próbuje ratować swoją wyspę. Po wcześniejszej lekcji o magii kina, widzowie mogli spojrzeć na dzieło i zastosowane w nim efekty specjalne w inny sposób.

więcej zdjęć


25 I 2014

więcej zdjęć

Otwarty Turniej Szachowy Juniorów o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Olecku

    Po raz piąty Zespół Szkół w Olecku wspólnie z sekcją szachową MLKS Czarni Olecko zorganizował Otwarty Turniej Szachowy Juniorów o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół. Zawody przeprowadzono na rozpoczęcie zimowych ferii, w sobotę, 25.01.2014.
W turnieju uczestniczyli szkół podstawowych i gimnazjów. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 8 rund i czasem gry 15 minut na zawodnika. Najlepszym zawodnikiem okazał się Konrad Konewko, uczeń Gim. Nr 1, który zdobył komplet punktów (8 pkt z 8 partii). Drugie miejsce zajęła Aleksandra Dźwilewska (6 pkt/8; SP nr 3), a trzecie miejsce przypadło Patrykowi Kłeczek (6 pkt/8; Gim. nr 1).
    W ramach turnieju prowadzono dodatkowe klasyfikacje wiekowe: gimnazjum, kl. IV-VI SP i 0-III SP. W najstarszej grupie pierwsze miejsce zajął Konrad, a drugie Patryk. Trzecie miejsce przypadło Łukaszowi Bartnickiemu (5 pkt/8; Gim. Nr 1). Na kolejnych miejscach zostali sklasyfikowani: Piotr Kopycki (Gim. Nr 1), Kacper Pietrołaj (Gim. Nr 2), Juliusz Stramowski (Gim. Nr 1), Kacper Chodnicki (Gim. Nr 2) i Patryk Domoracki (Gim. Nr 1) . W grupie kl. IV-VI SP pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Dźwilewska, która wyprzedziła Bartosza Łapszysa (5pkt/8, SP nr 1),. Trzecie miejsce zajął wypoczywający podczas ferii w Olecku uczeń gdańskiej szkoły językowej Jakub Pajka (4,5pkt/8), a czwarte Krzysztof Zduniak (3 pkt/8, SP nr 3)
    W najmłodszej grupie (kl. 0-III SP) pierwsze miejsce zajął Igor Kolczyński (4,5 pkt/8, SP nr 3), który wyprzedził Karola Racisa (4 pkt/8, SP nr 1) i Wiktora Raszkowskiego (4pkt/8, SP nr 4). Kolejne miejsca zajęli: Rafał Bartnicki, Eryk Czaplejewicz (obaj SP nr 4), Miłosz Truchan (SP nr 1), Miłosz Skrzypiec (SP nr 4), Daria Dźwilewska (SP nr 3) i Justyna Racis (SP nr 1).
Pamiątkowe dyplomy otrzymali najmłodsi zawodnicy turnieju: Justyna Racis i Miłosz Truchan. Najlepszym zawodnikiem Gimnazjum nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku został Konrad Konewko, a Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku Wiktor Raszkowski. Głównym sędzią zawodów był Pan Leopold Dudanowicz.
    Puchary i medale ufundowała Rada Rodziców działająca przy ZS w Olecku oraz Dyrektor ZS.


24 I 2014

Bal karnawałowy

W piątek 24 stycznia 2014 r., korytarzami naszej szkoły przechadzał się barwny korowód. Było radośnie i kolorowo, ponieważ dzieci z klas 0 –III bawiły się na karnawałowej imprezie, a właściwie na weselu Kopciuszka i Księcia, gdyż bal rozpoczął się od przedstawienia teatralnego pt. „Kopciuszek”. W przedstawieniu zagrali uczniowie klas II i III. Obecni goście przebrani byli, jak zwykle, wspaniale. Przybyły: wróżki, księżniczki, czarownice. Byli również: Ninja, Spider men, Zorro, pirat. Nie zabrakło piosenkarki, cyganki, policjanta i drakuli. Podczas zabawy dzieci uczestniczyły w konkursach z nagrodami. Królową i króla balu uczestnicy wybrali w drodze losowania. Królową została – Rebeka Kasprzak, a królem balu – Konrad Kamiński. Aranżacją muzyczną zajął się pan Bogdan Szlaszyński, za co bardzo mu dziękujemy. Nad całością zaś czuwały panie: Joanna Cichanowicz i Aneta Skrzypiec.

A.S

więcej zdjęć


20 I 2014

    20 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół w Olecku odbyły się zajęcia, na których każdy mógł nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Profesjonalny pokaz czynności ratujących życie zademonstrował Zespół Ratownictwa Medycznego w Olecku w składzie: Tomasz Dziokan, Marcin Mielniczek i Adrian Karch. Ratownicy z wielkim zaangażowaniem i z wielką cierpliwością, po raz kolejny w naszej szkole, uczyli uczniów i dorosłych właściwego zachowania się podczas sytuacji zagrażających naszemu zdrowiu a nawet życiu. Wprowadzeniem do zajęć była scenka, w której jeden z uczniów( Konrad Szwejser) fantastycznie odegrał rolę poszkodowanego – stracił przytomność, a nauczyciele udzielali mu pomocy przedmedycznej. Była ona znakomitym wstępem do zajęć, na których nie tylko można było wykorzystać wiedzę w praktyce. Niosą one również bardzo ważne przesłanie : „ Nie bój się pomagać! Ważne jest byś działał sprawnie, zachowując spokój i opanowanie. Pamiętaj, że może to dotyczyć również Ciebie i Twoich bliskich – od tego, czy nie stracisz głowy i bez wahania zaczniesz pomagać, może zależeć ich życie”. Jednym z najważniejszych elementów udzielania skutecznej pierwszej pomocy jest zachowanie własnego bezpieczeństwa. Jeśli stwierdziłeś, że jesteś bezpieczny, oceniasz stan poszkodowanego, a następnie wzywasz pomoc.
    Organizatorzy lekcji (Ewa Iwanowska, Krystyna Matwiejczyk, Aneta Skrzypiec) bardzo dziękują za udział w zajęciach Zespołowi Ratownictwa Medycznego, uczniom, wychowawcom i Dyrekcji Zespołu Szkół w Olecku.

Organizatorzy

więcej zdjęć
 


10 I 2013

więcej zdjęć

VIII Powiatowy Konkurs Kolęd ,,Szkolne kolędowanie”

    10 stycznia 2014 roku w sali kina ,,Mazur” odbył się VIII Powiatowy Konkurs Kolęd ,,Szkolne Kolędowanie”. Organizowany jest on corocznie dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu oleckiego przez naszą szkołę, czyli Zespół Szkół w Olecku.
Główne cele konkursu to:
• wyrażanie radości z przyjścia na świat Syna Bożego poprzez śpiewanie kolęd,
• promocja młodych talentów,
• upowszechnianie kolęd jako wartości związanej z tradycją,
• wymiana doświadczeń,
• integracja środowisk szkolnych – budowanie pozytywnych więzi.
Każda szkoła może zgłosić do konkursu 3 uczestników – solistów - występujących w trzech kategoriach:
• I – uczniowie kl. ,,0”,dzieci pięcio- i sześcioletnie z przedszkola,
• II – uczniowie kl. I-III,
• III – uczniowie kl. IV-VI.
    W tegorocznej edycji ,,Szkolnego Kolędowania” na scenie kinowej wystąpiło 68 wykonawców, którzy zaśpiewali kolędy i pastorałki, tworząc magiczną atmosferę.
Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii I-Gabriel Olechnowicz, Julia Fiedorowicz (kl.,,0”), w II-Zofia Obrębowska (kl. II a), Aleksandra Chodnicka i Malwina Dziokan (kl. II b), w kat. III-Emilia Czajewska (kl. V b), Joanna Łuszczyńska (kl. VI a) i Emilia Naruszewicz (kl. VI b).
    Członkowie komisji konkursowej mieli wiele pracy, bowiem oceniali: walory głosowe, osobowość wykonawcy, muzykalność, intonację, poczucie rytmu, dykcję, interpretację, ogólny wyraz artystyczny oraz dobór repertuaru do wieku i warunków głosowych wykonawcy.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników komisja w składzie:
• p. Elżbieta Rzepecka - dyrektor PSM w Olecku,
• p. Radosław Skrodzki - ROK ,,Mazury Garbate” w Olecku ,
• p. Wioletta Żukowska - radna miejska
ogłosiła wyniki VIII Powiatowego Konkursu Kolęd ,,Szkolne Kolędowanie”. Zamieszczamy je poniżej.
Grand Prix:
Urszula Kamińska
I kategoria (sześciolatki i klasy "0"):
1. Julia Rusak
2. Gabriela Boużyk
3. Kacper Jurczyk
Wyróżnienie: Michał Stankiewicz
II kategoria (klasy I - III SP):
1. Nadia Romotowska
2. Maja Bagieńska, Dominika Kosakowska
3. Aleksandra Chodnicka
Wyróżnienie:
Maja Bartoszewicz
III kategoria (klasy IV -VI SP):
1. Rafał Gajdek
2. Emilia Czajewska
3. Gabriela Klewicka
Wyróżnienia:
Bartosz Karpiuk, Wiktoria Płazińska
    Organizatorkami ,,Szkolnego Kolędowania” od wielu lat są nauczycielki SP4: Anetta Borawska i Anna Sitko.
    Konkurs zawdzięcza piękną oprawę ludziom dobrego serca, którzy okazują pomoc i wsparcie w różnej postaci. W związku z tym składamy serdeczne podziękowania: księdzu Mieczysławowi Bankowi - wspierającemu od początku nasze działania, p. Janowi Staniszewskiemu - fundatorowi poczęstunku, p. Szymonowi Kalejcie - właścicielowi Mazurskiej Pasieki za miód oraz p. Janinie Słuchockiej za pomoc w pozyskaniu nagród książkowych.

Anna Klimasara
 


18 XII 2013

Turniej mitologiczny

    17.12.13 r. w naszej szkole odbył się turniej mitologiczny, w którym wzięli udział uczniowie klas V. Uczestnicy przed turniejem musieli przygotować ogłoszenie o nim, krótki wierszyk, którym mieli dopingować drużynę oraz ich główne hasło. Przed spotkaniem mitologicznym narysowali również patrona grupy. Klasa Va wybrała na patrona Zeusa, a klasa Vb Atenę. W każdej drużynie były po 3 osoby przebrane za bogów greckich z ich charakterystycznymi atrybutami. Podczas turnieju odbyły się różne konkurencje sportowe oraz konkursy na temat wiedzy mitologicznej. Obu klasom najbardziej podobała się kategoria "wyścig rydwanów". Polegała ona na tym, że jedna osoba siadała na kocu, a dwie inne musiały ją szybko przeciągnąć przez tor. Innymi konkurencjami były: "drzewo genealogiczne bogów", "worek skojarzeń", "moda grecka", "kto to powiedział, czyli cytaty z mitologii", bieg z „pochodnią olimpijską” itp. Obie drużyny wykazały się wiedzą i swoimi zdolnościami sportowymi.
    Komisja w składzie: p. Małgorzata Michałowska, p. Grażyna Hołownia oraz p. Karolina Domel po długiej na radzie ogłosiła, że wygrała klasa Va, która dostała dodatkowe punkty m.in. za przebrania (wszyscy byli ubrani w szaty starożytnych Greków). Obie klasy dostały dyplomy i mały poczęstunek.
    Wszyscy spędzili miło czas i na pewno długo będą wspominać to wydarzenie.

Magda Jarocka kl. VA

więcej zdjęć


12 XII 2013

„Strachy, Potwory, Upiory”

    Sukces uczniów Zespołu Szkół w Olecku w konkursie plastycznym pt.: „Strachy, Potwory, Upiory” zorganizowany przez Bibliotekę Miejską dla dzieci w Olecku.
Wyniki:
I m. Olga Dobiecka kl. IIIa
II m. Izabela Kalinowska kl. IIIb
III m. Magdalena Milewska kl. IIb
Wyróżnienia:
Aleksandra Chodnicka i Piotr Banach z kl. IIb, Martyna Kasprzyk, Rozalia Piotrowska i Kacper Stawicki z kl. IIIb.
Kategoria kl. I-III SP
I m. Natalia Piwek kl. IVa
Wyróżnienia:
Dominika Stasiak kl. IV
Kategoria kl. I-III Gim.
I m. Aleksandra Wasilewska kl. I a

więcej zdjęć


Mikołajki w szkole

- Czy byliście grzeczni?
- Tak, byliśmy!
    Co roku czekamy na to pytanie i co roku tak samo na nie odpowiadamy, bo lubimy przecież dostawać prezenty od Świętego Mikołaja. 6 grudnia 2013 r. zawiodła nas zima, ale On stawił się na czas z workiem pełnym prezentów. Na znak oczekiwania na Mikołaja założyliśmy czerwone czapki, a świąteczne ozdoby na drzwiach zachęcały do odwiedzin w naszych klasach. W tym roku nie tylko Mikołaj rozdawał prezenty, został też nimi obdarowany. Przygotowaliśmy również wspólne kolędowanie. Z podarunków wszyscy jesteśmy zadowoleni. Dziękujemy, Mikołaju, za przybycie do naszej szkoły. Do zobaczenia za rok!

Uczniowie kl. II b

więcej zdjęć z wizyty Mikołaja
 


5 XII 2013

 Konkurs wiedzy o AIDS/HIV

   „Nie daj szansy AIDS” to hasło corocznego konkursu wiedzy o HIV/AIDS skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych. W tym roku międzyszkolne rozgrywki młodzieży powiatu oleckiego odbyły się już po raz dwunasty. Piątego grudnia w siedzibie Zespołu Szkół w Olecku miał miejsce finał konkursu, w którym wzięło udział 25 osób z 8 gimnazjów.
    Komisja konkursowa składająca się z przedstawicielek oleckiej stacji sanitarnej i medycyny szkolnej NZOZ „SZKOL-MED” w Olecku przyznała 3 nagrody główne
za zajęcie miejsc od I do III oraz 7 wyróżnień. Upominki przygotowano również pozostałym uczestnikom konkursu.
    Za najlepszą znajomość zagadnień dotyczących m.in. działania wirusa HIV, dróg
i przebiegu zakażenia, form bezpiecznych kontaktów z osobami zakażonymi oraz zachowań ryzykownych miejscem pierwszym uhonorowana została Marta Pawłowska z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie, drugim Karolina Skarżyńska z Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich, zaś trzecim Aleksandra Szostak z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich.
Wyróżnienia otrzymały:
Patrycja Kijewska z Zespołu Szkół w Sokółkach
Małgorzata Zduniak z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich
Hanna Karsztun z Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku
Zuzanna Adamska z Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Olecku
Dominika Głowacka z Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich
Magdalena Bartkowiak z Zespołu Szkół w Sokółkach
Anna Kosa z Zespołu Szkół w Sokółkach.
    Składamy serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Olecku oraz Zespołowi Szkół w Olecku, dzięki którym uczestnicy i laureaci konkursu otrzymali nagrody i upominki oraz Piekarni-Cukierni Jan Staniszewski, której słodki poczęstunek umilił uczniom czas oczekiwania na wyniki finałowej rywalizacji.

Emilia Naruszewicz
Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku
 

więcej zdjęć


4 XII 2013

więcej zdjęć

„Dobrze, że jesteś…”

     Takie hasło miały szkolne obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w środę, dnia 4 grudnia 2013 r., odbył się apel przygotowany przez uczniów zespołu szkół. Udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Zaprezentowali oni, wymowną w treści, krótką scenkę mówiącą o zachowaniu najbliższych i rówieśników w stosunku do osób niepełnosprawnych. Jest ich coraz więcej. Zapominamy niejednokrotnie też i o tym, że osobą niepełnosprawną może być każdy z nas i to w każdej chwili. Tak niewiele potrzeba.
    Uczniowie należący do Kółka Teatralnego „Czwóreczka” wystąpili z przedstawieniem „Zabawa w śpiącą królewnę”. W aktorów wcieliły się dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne z klas I-III. Piękne stroje aktorów, dowcipne teksty, dekoracja do przedstawienia sprawiły, że wszyscy poczuli się lepiej. Młodzi i zdolni aktorzy swoim występem bawili również widownię podczas powiatowych obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych dnia 5 grudnia 2013 r. w sali ROK „Mazury Garbate”. Uczniów przygotowywała p. Joanna Cichanowicz- op. kółka.
    Kolejną atrakcją szkolnych obchodów, było wręczenie drobnych upominków uczniom niepełnosprawnym zespołu szkół, w związku ze zbliżającymi się mikołajkami. Zadbały o to osoby odpowiedzialne za przygotowanie całego apelu – Katarzyna Fiećko i Janina Słuchocka.
    Podziękowania należą się wszystkim, którzy w mniejszym lub większym stopniu brali udział. Mamy nadzieję, że wszyscy obecni chociaż przez chwilę zastanowili się nad „NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”.

„ Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić.
Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć.
Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem.”
Albert Camus

 


28 XI 2013

Andrzejki

     Dnia 28.11.2013 w naszej szkole uczniowie z klas 0 – III obchodzili andrzejki. Najpierw odbyły się klasowe wróżby i poczęstunki, a potem wszystkich porwała dyskotekowa zabawa przygotowana przez p. Bogusława Szlaszyńskiego i panie prowadzące zajęcia taneczne z Olimpijskiej Szkółki Tańca ,,Tanmuz”. Były wróżby, tańce solo i grupowe oraz oczywiście wspaniała zabawa! Dziękujemy!

K. Jankowska

więcej zdjęć


27 XI 2013

Otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum

   W dniu 27 listopada 2013 roku w Gimnazjum nr 1 w Olecku odbyły się otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Już na wstępie zaproszono ich do degustacji specjalnego dania przygotowanego przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego - Martynę Olszewską, a następnie wszystkim pierwszoklasistom pomalowano twarze. W drugiej części imprezy odbyły się różne konkurencje, w których zwyciężyła klasa Ia - wychowankowie Pani Krystyny Matwiejczyk. Na koniec odbyła się dyskoteka, którą poprowadził Adrian Janczenia.

więcej zdjęć


20 XI 2013

    Konkurs recytatorski w Judzikach

   20.11.2013r. odbył się I Regionalny Konkurs Recytatorski „Jesień w poezji” zorganizowany przez Zespół Szkół w Judzikach. Uczeń kl. IIIb, Jakub Mackun, nie miał sobie równych zdobywając I miejsce. Interpretacja Jakuba wiersza pt.: „Jesień u fryzjera” znalazła uznanie w oczach jury i innych uczestników konkursu. Nauczycielem przygotowującym Jakuba była wychowawczyni Katarzyna Fiećko. Życzymy dalszych sukcesów.

więcej zdjęć


12 XI 2013

Niech żyje Polska!

    Dnia 12.11.2013 r. odbył się uroczysty apel z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W apelu brały udział dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, które przedstawiły krótką inscenizację dziejów Polski z lat niewoli. Mali bohaterowie recytowali wiersze, a w nastrój powagi i refleksji wprowadzili wszystkich śpiewając pieśni patriotyczne. Uroczystość była krótka, jednak przejmująca i trafiająca nawet do najmłodszych. Świetliczanie otrzymali zasłużone gromkie brawa.
    Nad przygotowaniem części artystycznej czuwały panie Wioletta Czaplejewicz i Karolina Domel.

więcej zdjęć


11 XI 2013

więcej zdjęć

Wzruszające spotkanie z historią

   Zespół Szkół w Olecku stanął przed dużym wyzwaniem – mieliśmy za zadanie przygotować część artystyczną na miejsko – powiatowe obchody 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadanie to było o tyle trudne, że uroczystość ta powtarza się co roku, należało się więc wykazać pomysłowością. Nasz nowatorski pomysł polegał na tym, że, jako pierwsi, do udziału w inscenizacji zaprosiliśmy przedstawicieli władz miejskich i powiatowych.
   Przygotowania do uroczystości zaczęliśmy od napisania scenariusza. Postanowiliśmy skupić się w nim na bohaterach narodowych, których dokonania wpłynęły na losy naszego państwa. Uznaliśmy, że warto odwołać się do postaci takich jak: Kazimierz Wielki – założyciel Uniwersytetu Jagiellońskiego; Tadeusz Kościuszko – przywódca powstania kościuszkowskiego; Józef Piłsudski - Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918; Władysław Anders - generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944–1945, uczestnik bitwy pod Monte Cassino; Lech Wałęsa - współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”, opozycjonista w okresie PRL-u, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995. W postaci te wcielili się kolejno Panowie: Henryk Trznadel – Zastępca Burmistrza Olecka, Karol Sobczak - Przewodniczący Rady Miejskiej, Wacław Olszewski – Burmistrz Olecka, Kazimierz Iwanowski – Wicestarosta Olecki, Andrzej Kisiel – Starosta Olecki. Przypomnieli oni znane wypowiedzi granych przez siebie postaci. Każdemu z tych wystąpień towarzyszyła muzyka i scenki odgrywane przez odpowiednio ucharakteryzowanych uczniów naszej szkoły. Część artystyczną uświetniły tańce dzieci, które zaprezentowały krakowiaka i impresję taneczną do mazurków Chopina oraz pieśni szkolnego chóru.
   Nasz występ spotkał się z dużym uznaniem. Miło było nam słyszeć pozytywne opinie napływające z różnych stron. Przyczyniły się do tego nie tylko treść i forma inscenizacji, ale także niezwykły, podniosły nastrój, który towarzyszył całemu spotkaniu. Ciepłe słowa licznie przybyłej publiczności oraz łzy wzruszenia na twarzach widzów są dla nas szczególną nagrodą za trud włożony w przygotowanie uroczystości.
W imieniu własnym oraz swoich koleżanek i kolegów, którzy pracowali nad przygotowaniem części artystycznej chciałabym serdecznie podziękować władzom miasta i powiatu za współpracę, pracownikom naszej placówki za pomoc i życzliwość oraz występującym uczniom naszej szkoły, którzy włożyli całe serce i zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Myślę, że możemy być dumni ze swoich wychowanków, którzy kolejny raz udowodnili, że możemy na nich polegać i że są w stanie sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom.

Agnieszka Kopycka
 


7 XI 2013

Ślubowanie klasy pierwszej

   Na dzień ślubowania - pasowania na pierwszoklasistę czekaliśmy wszyscy od dawna. Do tej chwili przygotowywaliśmy się od pierwszego tygodnia nauki w szkole. Dzieci zapoznawały się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawały zasady panujące w tym nowym, ważnym dla nich miejscu. Były pilne i pracowite. Wiedziały, że aby zostać przyjętym do braci uczniowskiej, trzeba udowodnić, że są tego godne. W dniu 7 listopada wszyscy uczniowie klasy I zaprezentowały swoje umiejętności przedstawiając program artystyczny. Dzieci stały się uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Słowa przysięgi w ustach pierwszoklasistów brzmiały niezwykle poważnie "Ślubuję być dobrym uczniem".
   Pan Dyrektor Stanisław Kopycki wielkim piórem pasował maluchów na uczniów, a wychowawczyni Alicja Czerniecka wręczyła pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej pierwszoklasiści udali się do sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Rodzice ufundowali również swoim pociechom upominki. Ten wielki dzień na pewno długo zostanie w pamięci każdego z nich. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

więcej zdjęć


18 X 2013

więcej zdjęć

    18 października 2013 roku w naszej szkole gościliśmy pana Jacentego Ordowskiego wraz z pomocnikami. Jak co roku zaprezentowali oni bardzo ciekawe i zabawne treści historyczne. Uczniowie gimnazjum i podstawówki z wielką uwagą i uśmiechem na ustach słuchali charyzmatycznego prowadzącego. Tematem głównym całego przedstawienia były czarownice.
   Czarownica to osoba, w niektórych wierzeniach ludowych kobieta, zajmująca się czarną magią, kojarząca się z siłami nieczystymi – często z szatanem. Ostatnie czarownice zostały spalone na stosie pod koniec XVIII wieku w okolicach dawnego województwa elbląskiego. Widziano je zazwyczaj w kobietach starych, chudych i brzydkich. Niekiedy przydawano im żelazne nogi i zęby.
   Mniej więcej taką wiedzę przekazał nam pan Jacenty. Następnie zaczęło się wielkie show. Naszym oczom ukazali się dziewczyna, w roli czarownicy, która popełniła przestępstwo i chłopak jako jej oprawca. Nakazano mu wymierzyć jej sprawiedliwość za jej czyny. Zapewne były to np. czarna magia, latanie na miotle czy gromadzenie się na nielegalnych sabatach. Na początku zamknięto ją w metalowej klatce zwanej chudzikiem. Oczywiście wszystkich to śmieszyło, jednak wątpię w to, że w tamtych czasach, zamkniętym tam kobietom było do śmiechu. Kolejną kara, którą otrzymała było zamknięcie w dyby. Za popełnione przestępstwa karano również torturami, spaleniem na stosie lub wychłostaniem czy wypędzeniem z miasta
-to była najlżejsza kara dla czarownic.
   Każdego razu, gdy pan Jacenty i jego grupa byli u nas, nie brakło niespodzianek podczas przedstawienia, no i tym razem nas nie zawiedli. W pewnym momencie z widowni zostały porwane dwie dziewczynki z podstawówki. Przeszły one taką samą drogę jak poprzednia przestępczyni. Wzięto również ochotnika z widowni, który wcielił się w rolę kata. Poznaliśmy różne rodzaje broni, z której zabijano lub torturowano czarownice. Dziewczęta oczywiście zostały zwolnione, ale najpierw „oprawcy” je solidnie wymęczyli. Za dzielne wytrzymywanie tych katuszy dostały ogromne brawa od widowni. Po wszystkim każdy uczestnik mógł na własnej skórze wejść do chudzika, zakuć się w dyby czy usiąść na krześle tortur.
Jako przyszła absolwentka żałuję, że za rok nie zobaczę kolejnego występu tego zabawnego pana. Myślę, że powinniśmy doceniać takich ludzi, który przekazują wiedzę z taką pasją i zaangażowaniem i potrafią zaciekawić młodzież.

Martyna Olszewska, IIIB


2 X 2013

Eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Juliana Tuwima pt. „Słówka i słufka"

    Już wiadomo, kto będzie reprezentował naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Słówka i słufka" Juliana Tuwima. 2 października 2013 r. rozstrzygnęły to szkolne eliminacje zorganizowane dla uczniów nauczania zintegrowanego przez panią Joannę Ciechanowicz i uczniów klas IV – VI przez nauczycielki języka polskiego.
W literackich potyczkach wzięło udział dziewiętnaścioro uczniów najmłodszych klas.
    Jury w składzie: Wioletta Czaplejewicz, Grażyna Hołownia, Magdalena Szlaszyńska wytypowało zwycięzców:
I miejsce - Miłosz Skrzypiec z kl. II b - " Słoń Trąbalski".
II miejsce - Izabela Kalinowska z kl. III b - " Spóźniony słowik".
III miejsce - Julia Butkiewicz z kl. I - " Kotek" i Milena Zaręba z kl. II b- "Idzie Grześ".
    Poezja Juliana Tuwima rozbudziła wrażliwości na piękno słowa również wśród uczniów ze starszych klas szkoły podstawowej. 13 uczestników rywalizowało o to, aby móc zaprezentować się na konkursie powiatowym. Największe uznanie w oczach komisji konkursowej, zdobyły:
• Emilia Czajewska z kl. VB ,
• Pola Stadnicka z kl. IV,
• Klaudia Żynda z kl. V b.
    Jury w składzie: Emilia Pliszek, Karolina Szyłkiewicz i Anna Klimasara, dokonując oceny recytatorów brało pod uwagę: dobór i rozumienie tekstu, oryginalność interpretacji utworu, dykcję, opanowanie tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.
    Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.

Joanna Cichanowicz i Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


26 IX 2013

V ZAMKOWE BIEGI Z KLIO

    Dnia 26 września 2013r. w Zespole Szkół Technicznych odbyły się V Zamkowe Biegi z Klio pod hasłem „ Nie od razu Polskę zbudowano”. W turnieju uczestniczyły zarówno szkoły gimnazjalne (Gimnazjum STO w Olecku, Gimnazjum nr 1 w Olecku, Gimnazjum nr 2 w Olecku, Gimnazjum w Bakałarzewie, Gimnazjum w Kowalach Oleckich, Gimnazjum w Świętajnie) oraz szkoły średnie (LO w Olecku, ZSLiZ w Olecku, ZST w Olecku, OŚW dla Dzieci Głuchych), jak również goście z zaprzyjaźnionej szkoły z Gawriłowa (z Rosji).
    Turniej składał się z dwóch części: miejskiej gry terenowej oraz quizu historycznego. W pierwszej z nich uczniowie mieli do pokonania 6 punktów zadaniowych wyznaczonych na terenie Olecka. Każda drużyna poruszała się z opiekunem (naszym był p. Jarosław Bagieński), ale zadania musiała wykonać sama. Wszystkie konkurencje punktowane były za prawidłowość, a nie za szybkość ukończenia całego biegu.
    Druga część zawodów miała charakter quizu historycznego. Pytania dotyczyły historii Warmii i Mazur i były podsumowaniem turnieju.
Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych w Olecku, drugie Gimnazjum w Świętajnie, trzecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku, a czwarte Gimnazjum nr 1 w Olecku .
    Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Technicznych w Olecku.

Adrian Janczenia


7 IX 2013

Narodowe czytanie utworów Aleksandra Fredry

    O7.09.2013 na Placu Wolności odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku czytane były utwory Aleksandra Fredry. Tę ogólnopolską akcję zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski. Uczniowie szkół z naszej gminy prezentowali fragmenty utworów Fredry. Nie mogło więc zabraknąć przedstawicieli z naszej szkoły. Godnie reprezentowali nas Emil Kowalewski oraz Katarzyna Wójtowicz.

więcej zdjęć


6 IX 2013

XIII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

   6 września 2013 roku odbył się w Białymstoku XIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru- uroczystość religijno – patriotyczna upamiętniająca wywóz Polaków na Syberię.
   Główną część uroczystości stanowił przemarsz uczestników ulicami Białegostoku- spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego. W uroczystości wzięło udział około 7 tys. osób: działaczy Związku Sybiraków, młodzieży oraz członków licznie przybyłych pocztów sztandarowych. Nie zabrakło również przedstawicieli Olecka, tj. uczniów z terenu naszego miasta i powiatu, którym przewodniczyła szefowa Sybiraków – p. Janina Maciukiewicz.
   W tym roku marsz upamiętniał 4 ważne rocznice: 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 85 rocznicę powstania Związku Sybiraków, 70 rocznicę bitwy pod Lenino oraz dwudziestopięciolecie reaktywowania Związku Sybiraków.
   Marsz zakończyły ekumeniczne modlitwy oraz apel poległych. Przy Pomniku Katyńskim złożono kwiaty i zapalono znicze. Po zakończonej uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na pyszną grochówkę.

zdjęcia z marszu                                Adrian Janczenia - Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku