23 VI 2015

    We wtorek 23.06.2015 r. w Zespole Szkół w Olecku dzieci z klas ,,O” wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym pt.: ,,Bezpieczne wakacje”. Osoby nagrodzone: I miejsce - Lidia Grześ, II – Laura Witanowska, III – Julia Marciniak i Wiktoria Kulik, wyróżnienie – Oliwia Miezio. Za udział w konkursie wszystkie dzieci otrzymały książeczki przekazane przez Komendę Powiatową Policji w Olecku.
    Udział w konkursie poprzedziły zajęcia w grupach i spotkanie z policjantem. Tematyka zajęć i spotkania dotyczyła bezpiecznych zachowań w domu, na ulicy, miejscach wypoczynku i zabaw, spotkań z nieznajomymi osobami.

więcej zdjęć


19 VI 2015

Wycieczka uczniów SP4 do Warszawy

    W dniu 19 czerwca 2015r. uczniowie klas IIa, IIb oraz IVa Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Celem wycieczki było kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, pogłębienie zainteresowań uczniów oraz poszerzenie dotychczasowej teoretycznej wiedzy historycznej i społecznej poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”.
    Najważniejszym punktem dnia pobytu w Warszawie było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, wspaniałego ośrodka nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie do dialogu społecznego na temat nauki. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki, poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieli także okazję zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń i wielu aspektów otaczającego świata.
    Kolejnym punktem programu była piesza wycieczka po mieście wraz z przewodnikiem. Uczniowie poznali Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie przemaszerowali pod Zamek Królewski, podziwiając piękno budynku. Niecodzienną atrakcją było również zwiedzanie Zamku Królewskiego i zgłębianie tajemnic jego zakamarków. Duże wrażenie na uczniach zrobił złoty tron króla Augusta Poniatowskiego.
    Po krótkiej przerwie obiadowej cała kolumna uczniów z Olecka ruszyła do Manufaktury Cukierków, gdzie najwięksi wielbiciele słodyczy mogli nie tylko podziwiać pracę cukierników, ale również własnoręcznie przygotować pyszne upominki swoim bliskim.
    Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Multimedialnego Oceanarium przy Stadionie Narodowym. Pokaz pod tytułem „Prehistoryczne gady” wszyscy zapamiętamy na długo. Zwłaszcza ostatnie zwierzę – rekina, który „nie na żarty” próbował wydostać się z akwarium.
    Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, zobaczyli interesujące miejsca, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć i stali się bogatsi o nowe doświadczenia.

Opracowała: Weronika Gaworska

więcej zdjęć


18 VI 2015

    Dnia 18.06.2015r. odbyła się wycieczka do Olsztyna. Uczestniczyły w niej dwie klasy: 4b oraz 6a. Zbiórka odbyła się przed szkołą o godzinie 6:50, a punktualnie o godzinie 7:00 wyruszyliśmy w drogę.
    Pierwszą atrakcją w Olsztynie był ciekawy seans w planetarium pt. „Kosmiczny ekspres”. Podczas pokazu przeanalizowaliśmy jak w różnych porach roku zmienia się na Warmii niebo, zajrzeliśmy do wnętrza krateru na Marsie, przyjrzeliśmy się z bliska Jowiszowi i jego wyjątkowym księżycom. Zobaczyliśmy obrazy z życia gwiazd – od ich narodzin aż do śmierci, balet zlewających się galaktyk, Wielkoskalową strukturę Wszechświata. (www.planterium.olsztyn.pl).
    Następną atrakcją był spacer po olsztyńskiej Starówce. Zobaczyliśmy tam pomnik Mikołaja Kopernika, z którym zrobiliśmy zdjęcia. Odwiedziliśmy dziedziniec Zamku Kapituły Warmińskiej, w którym przez jakiś czas mieszkał i pracował astronom. Obejrzeliśmy także amfiteatr, który został zbudowany na wzór amfiteatru starożytnej Grecji. Po krótkim pobycie na Starym Mieście udaliśmy się na posiłek do McDonalda. W końcu nadszedł najbardziej oczekiwany punkt wycieczki – Park Rozrywki „Makumba”. Na miejscu podzielono naszą grupę na 2 części, z których każda brała udział w różnych atrakcjach, a były to:
-pobyt w wiosce domków na drzewach,
-przejście w parku linowym po trasach o różnych stopniach trudności,
-zwiedzanie wystawy „Oko w oko z gigantycznymi owadami”,
-zabawy na gigantycznej zjeżdżalni.
    Pobyt w Parku Rozrywki zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami. Pełni wrażeń ok. godz. 19 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Olecka. Wszystkim uczestnikom podobała się wycieczka.

Klasa 6a


16 VI 2015

    Dnia 16 czerwca 2015 roku w godzinach 17:00-20:00 odbył się w naszej szkole bal klas szóstych. Impreza miała miejsce na piętrze budynku: dyskoteka była na korytarzu, a poczęstunek w sali 211. Na bal przybyli rodzice, którzy pomagali w przygotowywaniu poczęstunku.
    Po krótkim powitaniu wszystkich gości: uczniów, dyrekcji, rodziców i wychowawczyń, zaczęła się zabawa. Podczas konkurencji zostali wybrani król i królowa balu. Zostali nimi Aleksandra Kapuścińska i Emilian Kowalewski. Przeprowadzono również konkursy: ,,Mumia”, ,,Gazeta”, ,,Cytrynka”, ,,Popcorn”. Dla zwycięzców zapewniono nagrody. O muzykę zadbali starsi koledzy z drugiej klasy gimnazjum, którzy jednocześnie byli prowadzącymi balu.
    Impreza się udała, wszyscy wrócili do domu zadowoleni.

Uczniowie kl. VIB

więcej zdjęć


13 VI 2015

FESTYN RODZINNY 2015

    Tradycją Zespołu Szkół w Olecku jest organizacja festynu rodzinnego dla społeczności szkolnej i mieszkańców Siejnika. Tegoroczny festyn odbył się 13 czerwca 2015r. i był dla nasz szczególny, bo w tym roku nasz patron ks. Jan Twardowski-gdyby żył-obchodziłby setną rocznicę urodzin. Przy tej okazji obchodziliśmy też święto patrona.
    Jak zawsze organizatorzy przygotowali na festyn mnóstwo atrakcji. Nikogo nie zrażały prognozy pogody na weekend ani padający nocą deszcz. Sobotni ranek zapowiadał się całkiem, całkiem…Toteż na naszej dorocznej imprezie pojawiło się wielu sympatyków szkoły i osób chcących aktywnie i przyjemnie spędzić z nami wolną sobotę.
Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy zbiórką przy pomniku ks. Jana Twardowskiego. By uczcić pamięć patrona, zaśpiewaliśmy hymn szkoły, złożyliśmy kwiaty, a maluchy z zerówek zaprezentowały jego wiersze. Wystąpił też nasz szkolny zespół ,,Biedronki”.
    Po części oficjalnej wszyscy przenieśli się na boisko szkolne, gdzie nastąpiło wręczenie nagród uczniom biorącym udział w różnego rodzaju konkursach, np. plastycznych, ekologicznych, literackich. Dokonano też podsumowania pracy z programami Gimplus i Matlandia doskonalącymi umiejętności matematyczne uczniów podstawówki i gimnazjum.
Przy wyjściu na boisko szkolne ustawione zostały tablice z wierszami o ks. Janie i biedronkach oraz z pracami plastycznymi wykonanymi na konkurs ,,Kauflandek”, którego celem było wykonanie maskotki sklepu Kaufland. Twórcza pomysłowość naszych uczniów nie zna granic…
    Jakież atrakcje czekały uczestników festynu? Było ich wiele. Po raz drugi odbyły się biedronkowe podchody, czyli poszukiwanie ponad stu biedronek, które ukryto na terenie boiska szkolnego. Kolejny raz mogliśmy podziwiać pokazy tańca szkółki TAN MUZ Państwa Szlaszyńskich oraz trzech grup tanecznych działających przy ROK ,,Mazury Garbate” w Olecku, prowadzonych przez instruktorkę tańca Annę Duchnowską.
    Niezwykle widowiskowy był też pokaz klubu sportowego LUKS HIDORI Olecko działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku, który przekazał na ręce p. dyr. Stanisława Kopyckiego sprzęt sportowy w ramach ,,Kumulacji aktywności”.
    Duże oblężenie przeżywały stanowiska, gdzie lepiono z masy solnej lub malowano kolorowanki. Ciekawość wzbudziła prezentacja samochodu energetyków z wysokim podnośnikiem i syreną. Kolejki ustawiały się do konkursów z nagrodami organizowanych przez pracowników firmy PGE Rejon Energetyczny w Ełku. Nie brakowało chętnych do obejrzenia wozów strażackich, policyjnych czy znakowania rowerów.
Jak zawsze dużą popularnością cieszyły się: loteria fantowa, jazda rowerami i motorowerami w ramach ,,BRD na wesoło”, jazda konna, a także na osiołku. Na przyszkolnych boiskach i placu trwała rywalizacja sportowa, np. dzieci z klas 0-III, turniej w piłkarzyki stołowe, przeciąganie liny czy rozgrywki w piłkę nożną (wygrali dorośli-połączone siły nauczycieli i rodziców). Skumulowaną energię można było spożytkować na ćwiczeniu aerobiku z p. Jolą Jarosz czy na ustawionej przy szkole trampolinie.
    Pracowitą sobotę mieli uczniowie ZST w Olecku, którzy wykonywali chętnym makijaż, malowali paznokcie i robili wymyślne fryzury. Jeśli ktoś miał fantazję, mógł zamienić się w tygryska, motylka bądź jakiekolwiek inne stworzenie na stanowisku malowania twarzy lub na innym ze stanowisk, gdzie stała makieta do zdjęć, stać się biedronką lub kwiatem…
Nie brakowało amatorów grillowanych kiełbasek, przepysznych ciast domowego wypieku, lodów i innych słodkości, które oferował sklepik szkolny.
    Co jakiś czas spoglądaliśmy na niebo… Pogoda okazała się jednak dla nas łaskawa! A może ktoś nad tym czuwał?!
Organizatorkami festynu w tym roku były panie ze świetlicy: Magda Szlaszyńska, Karolina Domel, Wioletta Czaplejewicz. Imprezę prowadziła Anna Klimasara.
    Festyn przebiegał sprawnie dzięki pracy i zaangażowaniu nauczycieli i pracowników szkoły wykonujących przydzielone im zadania.
    Organizatorzy festynu składają serdeczne podziękowania sklepowi Kaufland, który kolejny raz wspomógł naszą inicjatywę, oraz wszystkim sojusznikom szkoły.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


10 VI 2015

PROJEKT EDUKACYJNY KLAS DRUGICH GIMNAZJUM - PIERWSZA POMOC

    Uczniowie klas drugich: Weronika Karczewska, Dawid Szkup, Przemysław Piekarski, Michał Pieczulis, Cezary Białowąs, Jan Laszkowski, Przemysław Kwiatkowski, Aleksandra Karaś, Aleksandra Staszewska, pracowali nad projektem edukacyjnym z zakresu pierwszej pomocy. Praca nad projektem trwała od marca do czerwca 2015r. Opiekunami projektu były nauczycielki Renata Januszczyk i Marzena Jasińska. Poszczególni uczniowie opracowywali tematy z zakresu pierwszej pomocy, a były to: zatrzymanie krążenia i oddechu, zadławienie, utrata przytomności, udar mózgu, oparzenia, udar cieplny, utonięcie, ukąszenie, użądlenie, porażenie prądem elektrycznym. Każdy z nich w swojej pracy omówił wybrany problem oraz to, jak wygląda w jego przypadku pierwsza pomoc. Wyniki uczestnicy projektu przedstawili swoim kolegom, również uczniom klasy drugiej podczas prezentacji. Dziewczęta i chłopcy omówili swoje tematy  na podstawie wykonanej wcześniej przez siebie książeczki i wskazali jak  należy pomagać innej osobie w sytuacji, gdy się ma do czynienia z takim zjawiskiem. Oprócz prezentacji słownej, grupa projektowa zaprezentowała swoje prace
w formie wystawy w holu szkoły.

więcej zdjęć


3 VI 2015

,,Barwy wolności” – 26 rocznica pierwszych częściowo Wolnych Wyborów w Polsce

    Dnia 3 czerwca 2015 roku uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół w Olecku upamiętnili 26 rocznicę pierwszych częściowo Wolnych Wyborów. Podczas przerw zorganizowane było stanowisko przy którym uczennice klasy 6b malowały flagi Polski dla chętnych uczniów. Dodatkowo społeczność szkolna była ubrana w barwy narodowe oraz nosiła kotyliony. Promienne uśmiechy oraz duma rysująca się na twarzach przypomniały czym jest wolność, o którą walczyli nasi dziadkowie.

Katarzyna Laszkowska
Małgorzata Grzyb
 


3 VI 2015

Podwójny jubileusz

    3 czerwca 2015 r. odbył się już po raz piąty Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki organizowany przez Zespół Szkół w Olecku. Tegoroczna edycja miała szczególny charakter, bowiem nasz Patron - ks. Jan Twardowski, gdyby żył, obchodziłby w tym roku swoje setne urodziny, dlatego cieszy nas duże zainteresowanie konkursem – wzięło w nim udział około czterdziestu uczestników z całego powiatu.
    Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Krejpcio – instruktor, pracownik ROK „Mazury Garbate”, Bogusław Marek Borawski – poeta, redaktor naczelny Tygodnika Oleckiego, Katarzyna Jeżewska – kierownik Miejsko – Powiatowej Biblioteki w Olecku oraz Bożena Gałązka –wyróżniona odznaką honorową Zasłużona dla Kultury Polskiej wysłuchała wszystkich recytatorów i wyłoniła zwycięzców.
    W kategorii szkół podstawowych w recytacji laureatami zostały następujące osoby: Sandra Romanowska (Publiczne Gimnazjum w Kowalach Oleckich, opiekun Zbigniew Sieńko) – I miejsce, Maja Bagieńska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku, opiekun Monika Kacprzyk) – II miejsce, Kacper Jakubowski (Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku, opiekun Małgorzata Jakubowska) – III miejsce. W tej samej kategorii komisja przyznała trzy wyróżnienia recytatorkom: Darii Dźwilewskiej (Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku, opiekun Agnieszka Zakrzewska), Aleksandrze Opalińskiej (Szkoła Podstawowa w Wieliczkach, opiekun Grażyna Jankowska), Klaudii Żyndzie (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku, opiekun Emilia Piliszek). W kategorii szkół podstawowych w poezji śpiewanej I miejsce zajął Tymoteusz Malinowski (Szkoła Podstawowa w Gąskach, opiekun Zbigniew Malinowski).
    W kategorii gimnazjów w recytacji jury wyłoniło aż sześciu laureatów, a zostały nimi: Natalia Szymanowska (Publiczne Gimnazjum w Kowalach Oleckich, opiekun Zbigniew Sieńko), Klaudia Dłużniewska (Gimnazjum w Świętajnie, opiekun Wiesława Górska) – miejsce I, Julia Giedrojć (Publiczne Gimnazjum w Kowalach Oleckich, opiekun Zbigniew Sieńko), Klaudia Łożyńska (Gimnazjum w Świętajnie, opiekun Wiesław Górska) – miejsce II, Agnieszka Rudnik (Gimnazjum w Świętajnie, opiekun Wiesława Górska), Joanna Węgiel (Gimnazjum nr 1 w Olecku, opiekun Emilia Piliszek) – miejsce III. W tej samej kategorii przyznano również sześć wyróżnień recytatorom: Mai Bobrowskiej (Publiczne Gimnazjum w Wieliczkach, opiekun Jolanta Motulewicz), Natalii Wasilewskiej (Gimnazjum nr 2 w Olecku, opiekun Dorota Włodarska), Jakubowi Skrzypcowi (Zespół Szkół w Judzikach, opiekun Agnieszka Łaskowska), Aleksandrze Karaś (Gimnazjum nr 1 w Olecku, opiekun Emilia Piliszek) oaz Tatianie Janowicz (Gimnazjum w Kijewie, opiekun Grażyna Dzienisiewicz).
    Konkurs prowadzili uczniowie klasy I gimnazjum z ZS w Olecku: Marcel Makal oraz Szymon Ropel i mimo dużej liczby wykonawców impreza przebiegła bardzo sprawnie. Przerwę i czas oczekiwania na werdykt komisji osłodził wszystkim poczęstunek. Nie obyło się też bez niespodzianki. W związku z tym, że nasz patron urodził się w czerwcu (stąd termin konkursu), osoby, które urodziły się w tym miesiącu, otrzymały darmowe bilety wstępu na wybrany seans filmowy do oleckiego kina.
Jako organizatorzy dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom, którzy ich przygotowali, członkom jury oraz sponsorom nagród i poczęstunku. Szczególnie wdzięczni jesteśmy dyrekcji i pracownikom ROK „Mazury Garbate” , sklepu Kaufland oraz Starostwu Powiatowemu w Olecku za owocną współpracę i wsparcie w naszym przedsięwzięciu, jednocześnie wyrażamy nadzieję, że będzie ona kontynuowana.
    Organizatorkami konkursu były: Anna Klimasara, Agnieszka Anna Kopycka oraz Anna Sitko.

Agnieszka Anna Kopycka

więcej zdjęć


28 V 2015

Dzień Rodziny

    28 maja 2015 r. w godzinach popołudniowych, najmłodsze dzieci naszej Szkoły gościły w jej murach swoich rodziców. Specjalnie dla nich, uczniowie klas 0 – III przygotowali uroczystą akademię. Wiersze przeplatane były piosenkami i układami tanecznymi. Wszystkie dzieci chciały wyrazić swój szacunek i miłość do mamy i taty, tym, co robią najlepiej – prezentacją swoich zdolności przed dorosłymi, którzy nie ukrywali radości i z dumą oglądali występy młodych aktorów. Zacnych gości powitały dziewczęta z zespołu wokalno – tanecznego „Biedroneczki” piosenkami: „Do słońca leć” i „Płacze moje serce”. Po kolejnych prezentacjach klas, koło teatralne „Czwóreczka” wystawiło sztukę pt. „Czarownice”. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek w salach lekcyjnych. Młodzi artyści bardzo pragnęli pokazać się przed swoimi bliskimi z jak najlepszej strony, włożyli dużo wysiłku, zaangażowania, czasu i miłości w swój występ. Osobą odpowiedzialną za organizację uroczystości była Katarzyna Fiećko przy współpracy wychowawców klas.
    Uczniowie klas 0 – III oraz wychowawcy bardzo dziękują Rodzicom za przybycie.

A.S

więcej zdjęć


28 V 2015

     W czwartek 28.05.2015 po części artystycznej przygotowanej przez ucz. kl. 0-III, rodzice dzieci kl. 0 A uczestniczyli w zajęciach pt. ,,Zabawy z rodzicami”. Spotkanie rozpoczęło się od wzajemnego powitania. Potem była zabawa w zamianę miejsc, zabawa słownikowa ze słowem dom, zabawa naśladowcza, śpiewanie piosenki rodzicom i wspólnie z nimi, klaskanie do rytmu.
Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


27 V 2015

    W środę 27.05.2015 r. dzieci z kl. 0 AiB uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z cyklu ,,Jesień, zima, wiosna”. Celem zajęć było utrwalenie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie wiosną ( łąka, ptaki powracające z ciepłych krajów) oraz wskazanie zagrożeń, jakie człowiek stwarza przyrodzie . Dzieci rozwiązywały zagadki słowne i słuchowe, odkrywały po kawałku zakryte ilustracje przedstawiające ptaki, naśladowały mieszkańców łąki w zabawie ruchowej. Poprawnie wskazały co szkodzi wodzie, powietrzu i ziemi.
    W czasie zajęć powstał plakat. Umieszczane były na nim, we właściwym miejscu, zdjęcia z rozwiązaniami zagadek i zagrożeniami wobec przyrody.
   
Na zakończenie każde dziecko otrzymało kartkę z naszkicowaną łąką, drzewem, stawem, niebem i kopertę z obrazkami zwierząt , które należało przykleić we właściwym miejscu na kartce, pokolorować wybranego ptaka i podać jego nazwę.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


27 V 2015

    W dniu 27 maja 2015 r. w Zespole Szkół w Olecku odbył się XVI Konkurs Matematyczny Klas II „Mistrz Zadań Tekstowych”. W tym roku w turnieju startowali reprezentanci siedmiu szkół podstawowych z powiatu oleckiego. Zadaniem każdego ucznia było samodzielne rozwiązanie siedmiu trudnych zadań tekstowych. Mistrzem został Maciej Karniej uczeń Szkoły Podstawowej w Wieliczkach, II miejsce w konkursie zajął Mikołaj Rudowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olecku, III miejsce - Maja Karbasz - uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku, IV miejsce zdobyła Martyna Dwojakowska – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olecku, piąty był Jakub Krejpcio ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku. Organizatorki konkursu Joanna Cichanowicz i Małgorzata Grzyb gratulują zwycięzcom oraz ich rodzicom. Ukłon należy się też nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu.

więcej zdjęć


23 V 2015

Utalentowane „Biedroneczki”

    W szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku działa zespół wokalno – taneczny „Biedroneczki”. Dziewczynki bardzo lubią śpiew i taniec, co sprawia, że praca nad przygotowaniem kolejnych utworów muzycznych jest dla nich zabawą, czerpią z niej radość a jednocześnie przy tym odnoszą sukcesy, co cieszy rodziców, pedagogów i same dzieci. Tak właśnie było 23 maja 2015 r. w Kętrzynie, gdzie odbył się XII Konkurs Piosenki Ekologicznej „Czysty Powiat”. „Biedroneczki” za wspaniałe wykonanie rokowej piosenki „Do słońca leć” powtórzył osiągnięcia z dwóch poprzednich lat, zdobywając I miejsce! Sukces zawdzięczają swojej pasji, pomocy rodziców, dyrekcji szkoły i opiekunowi zespołu – Anecie Skrzypiec. Oprócz statuetki, która zostanie w szkole, każda z dziewcząt otrzymała dla siebie „torbę ekologiczną z upominkami” (gra o tematyce przyrodniczej, kubek, piłka, słodycze). Gratulujemy i życzymy szczęścia na scenie!
    Skład zespołu: Aleksandra Chodnicka, Hanna Malwina Dziokan, Magdalena Milewska, Julia Butkiewicz, Maja Chmielewska, Julia Korąkiewicz, Julia Szlaszyńska, Martyna Toczyńska, Milena Zaręba.

więcej zdjęć


18 - 22 V 2015

Tydzień ekologiczny w klasach 0-III Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi
im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

    By kształcić postawy ekologiczne i zachęcać dzieci do obserwacji środowiska w dniach 18-22.05.2015 r. najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku obchodzili „Tydzień Ekologiczny”. Całe przedsięwzięcie było bardzo udane. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w organizowanych imprezach i chętnie wykonywali różne zadania, wykazując się wiedzą dotyczącą segregowania śmieci i ochrony środowiska. Poprzez wspólną zabawę uczniowie wzbogacili swoją wiedzę ekologiczno – przyrodniczą.
    W ciągu tygodnia przeprowadzane zostały imprezy o charakterze ekologicznym dla całych klas 0-III oraz indywidualne, takie jak: klasowe konkursy wiedzy ekologicznej i leśnej, inscenizacje, zadania tematyczne dotyczące ochrony przyrody oraz konkurs kolorów. Każdy uczeń mógł wykazać się wiedzą na temat ochrony przyrody i odpowiadać na pytania, które były codziennie prowadzone przez kreatywnych nauczycieli. Wszystkim tym dziecięcym zmaganiom przyświecał jeden cel – troska o środowisko naturalne.
    Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy:
- plastyczny, pt. "Ratuj pszczoły", w którym za wykonanie najciekawszego plakatu na podium stanęły klasy:
• I miejsce: klasa I b SP, prowadzona przez Panią Annę Stasiak;
• II miejsce: klasa III a SP, prowadzona przez Panią Elżbietę Koncewicz;
• III miejsce: klasa I b SP, prowadzona przez Panią Katarzynę Fiećko;
- recytatorski pod hasłem "Owady w poezji". W tym konkursie udział wzięło, aż dwudziestu trzech uczniów naszej szkoły, a najpiękniejsze wiersze w nietuzinkowy sposób przedstawili:
• I miejsce, Ex aequo: Olek Sienkiewicz i Mariola Ladzińska;
• II miejsce, Ex aequo: Zosia Obrębowska i Szymon Michniewski;
• III miejsce, Ex aequo: Zosia Reczko, Marysia Sikorska, Iza Ladzińska;
• Wyróżnienie: Gabrysia Putra.
    Ekologiczny tydzień to także wycieczka do pasieki w miejscowości Górne, gdzie uczniowie dowiedzieli się jak ważne są pszczoły dla dalszego życia ludzi, jak zbudowane są ule oraz w jaki sposób powstaje słodki i zdrowy miód.
    Ponadto wszystkie klasy 0-III spotkały się z przedstawicielami firmy PGE Rejon Energetyczny w Ełku by dowiedzieć się od „Pana Piorunka” skąd się bierze prąd, jak bezpiecznie z niego korzystać oraz jak ważne są odnawialne źródła energii. Spotkanie łączyło się również z pokazem sprzętu elektryków. Uczniów na koniec ucieszyły odblaskowe misie, które otrzymały od pracowników PGE.
    Celem tych działań było:
• kształcenie postaw ukierunkowanych na właściwe korzystanie ze środowiska
i ochrona jego zasobów,
• zachęcenie uczniów do obserwacji środowiska pod kątem jego wartości przyrodniczych, społecznych, moralnych,
• wdrażanie do zgodnego działania w zespole.
    Tydzień ekologiczny w naszej Szkole przygotowały: Aneta Skrzypiec, Joanna Cichanowicz, przy współpracy z: Katarzyną Fiećko, Elżbietą Koncewicz, Anną Stasiak, Krystyną Jankowską, Agnieszką Krassowską, Weroniką Gaworską, Emilią Sajnaga.

Weronika Gaworska

zdjęcia ze spotkania        wycieczka do pasieki



18 - 22 V 2015

TYDZIEŃ EKOLOGICZNY W ZESPOLE SZKÓŁ W OLECKU
,,Z energią zmieńmy źródła"

    W dniach 18-22.05.2015 r. w Zespole Szkół w Olecku realizowane były założenia Tygodnia Ekologicznego. W tym roku przebiegał on pod hasłem ,,Z energią zmieńmy źródła" i nastawiony był na edukację uczniów na temat odnawialnych źródeł energii, takich jak energia: wiatru, wody, geotermalna, słoneczna czy biomasy.
    W związku z tym uczniowie poznali sposoby otrzymywania energii, przygotowali plakaty dotyczące wytwarzania prądu elektrycznego, mieli możliwość stworzenia fotoreportażu pt. ,,Korzyści płynące z zastosowania odnawialnych źródeł energii".
Pracowicie było na lekcjach języka polskiego. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat ekologii, tworząc zestaw zasad ekologicznego ucznia. Mamy nadzieję, że zacznie on funkcjonować, a nie postanie w formie papierowej...
    Ważnym punktem naszych działań była prelekcja przygotowana przez pracowników firmy PGE Rejon Energetyczny w Ełku na temat ,,Odnawialne źródła energii". Uczniowie z uwagą śledzili procesy technologiczne związane z produkcją energii elektrycznej. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali firmowe świecące długopisy i smyczki.
    Jak zwykle najbardziej oczekiwanym dniem jest piątek! Szkolne sałatkowe szaleństwo, czyli akcja promująca zdrową żywność. Każda klas przygotowuje zawsze dwie potrawy ekologiczne. ,,Zielona porcja energii dla każdego z nas" i długi ogonek uczniów przy barze sałatkowym... Piękny widok!
    Nie możemy zapomnieć też o kolorach tygodnia. W poniedziałek ubieraliśmy się na zielono, wtorek-żółto, środę-biało, czwartek-niebiesko, piątek-kolorowo. Wykonane przez uczniów plakaty zostały wystawione na szkolnych korytarzach.
    Za przygotowanie tygodnia ekologicznego w gimnazjum odpowiedzialne były Panie: Wiesława Stankonowicz i Anna Kawałko, w szkole podstawowej: Dorota Witkowska i Anna Domasik.

Anna Klimasara

zdjęcia ze spotkania     zdjęcia z baru sałatkowego



22 V 2015

Gimnazjaliści na wycieczce w Warszawie

    22 maja 2015 r.-w piątek -odbyła się wycieczka do Warszawy, w której wzięli udział uczniowie  kl.I-III Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego  w Olecku. Wyjechaliśmy o 6.00 rano, a w stolicy byliśmy około 11.00.
   
Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, był Stadion Narodowy. Dowiedzieliśmy się, że nie jest on obiektem typowo sportowym – odbywają się tam także koncerty i różne imprezy okolicznościowe. Zwiedziliśmy jego podziemia i zobaczyliśmy szatnie zawodników. Będąc na stadionie, podziwialiśmy także prehistoryczne oceanarium. Oglądaliśmy w technice 3D  zwierzęta, które zasiedlały niegdyś morza i oceany.
   
Kolejnym punktem wycieczki były Łazienki Królewskie. Pani przewodniczka podczas oprowadzania nas po ogrodzie i okolicach pałacu udzieliła nam krótkiej lekcji historii.
    Po zwiedzaniu Łazienek pojechaliśmy obejrzeć plan filmu pt. „Miasto 44”. Poznaliśmy  tam dokładnie, jak powstaje film, kto bierze udział w jego tworzeniu i jakie są etapy produkcji filmowej.
    Ostatnią atrakcją był pobyt w galerii Złote Tarasy- dwie godziny  wolnego! Mogliśmy odpoczywać i robić zakupy…

                                                                                                                Iza Poświata (kl.3a)

więcej zdjęc


20 V 2015

Pamiątki okresu PRL-u – wystawa w Zespole Szkół w Olecku

    W dniu 20 maja 2015 r. w Zespole Szkół w Olecku została otwarta wystawa ,,Pamiątki okresu PRL-u” zorganizowana z inicjatywy nauczycieli Katarzyny Laszkowskiej i Małgorzaty Grzyb oraz uczniów klasy 6b szkoły podstawowej: Magdaleny Pilichowskiej, Emilii Czajewskiej, Julii Domasik, Aleksandry Kapuścińskiej i Emiliana Kowalewskiego.
    Pomysł na zorganizowanie wystawy narodził się podczas lekcji historii w trakcie omawiania zagadnień dotyczących życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Uczniowie, nauczyciele a także pracownicy szkoły przeszukiwali zasoby swoich domów w celu wyszukania przedmiotów z tamtych czasów. Na wystawie znalazły się m.in.: fartuszki szkolne, telewizory, gramofon, płyty winylowe, pralka "Frania" z wyżymarką, projektor filmowy, wózek dziecięcy, nagrzewnica "Farelka", pieniądze, bony towarowe, maszyny do pisania.
    Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w holu naszej szkoły. Młodzież i dzieci mogą poznać przedmioty, które były używane przez ich rodziców i dziadków kilkadziesiąt lat temu, a rodzice odbędą sentymentalną podróż do czasów swojej młodości. Dodatkową atrakcją będą warsztaty prowadzone w czerwcu przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej z najnowszej historii Polski.

Katarzyna Laszkowska
Małgorzata Grzyb

więcej zdjęć


14 V 2015

    Dnia 14 maja 2015 roku w Zespole Szkół w Olecku odbył się I POWIATOWY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „ENGLISH IS FUN”. Głównym celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowań, pogłębianie i popularyzacja wiedzy o języku angielskim, wdrażanie uczniów do samodoskonalenia i rozwijanie sprawności językowych. W konkursie wzięło udział 27 uczestników z 9 szkół. Uczniowie zmagali się z testem konkursowym przez 45 minut, a po wytężonej pracy umysłowej udali się na słodki poczęstunek. Prace uczniów zostały sprawdzone przez komisję konkursową, w skład której wchodzili nauczyciele języka angielskiego.
    Najwyższe wyniki uzyskali uczniowie:
I miejsce – Piotr Modzelewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku;
II miejsce- Maciej Kułakowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego;
III miejsce- Hanna Dziokan i Miłosz Skrzypiec ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego.
Reprezentanci szkól uzyskujący najwyższe noty otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a pozostali dyplomy uczestnictwa i drobne upominki.
    Pomysłodawcami i zarazem organizatorami konkursu byli: Ewa Iwanowska, Magdalena Antkiewicz, Fabian Szóstkiewicz - nauczyciele języka angielskiego z Zespołu Szkół w Olecku.

więcej zdjęć


12 V 2015

Bank Czasu

    12 maja 2015 roku zebraliśmy się w świetlicy "Krąg". Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych. Poprowadziła je pani Marta Kasprzyk. Wspólnie upiekliśmy ciasteczka. Były pyszne a przy tym wspaniale się bawiliśmy. Dziękujemy za miło spędzony czas.

Wiktoria Chełmińska kl. II a

więcej zdjęć


11 V 2015

    Przekazujemy wyniki głosowania z dnia 30.04.2015 roku na Prezydenta RP. W naszym gimnazjum największą liczbę głosów uzyskał Janusz Ryszard Korwin-Mikke (23). Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Sebastian Duda z liczbą 21 głosów. Trzecie miejsce zajęli Bronisław Maria Komorowski i Magdalena Agnieszka Ogórek (po 17 głosów). Kolejne miejsca z liczbą 4 głosów zajęli – Janusz Marian Palikot i Paweł Piotr Kukiz; po 2 głosy uzyskali – Jacek Wilk, Adam Sebastian Jarubas; po 1 głosie – Grzegorz Braun i Janusz Kowalski. Zerowy wynik – Paweł Jan Tanajno.
    W Ogólnopolskich Wyborach Młodzieżowych zwyciężył Janusz Ryszard Korwin-Mikke (28,99%); drugie miejsce przypadło Bronisławowi Komorowskiemu (18,87%). Wniosek – obecnie urzędujący Prezydent Bronisław Komorowski zarówno 30 kwietnia w głosowaniu młodzieży, jak i w głosowaniu 10 maja zajął 2 miejsce. II tura wyborów już 24 maja. Czekamy na wyniki.

Adrian B. (kl.II b) i Czarek B. (II a)


4 V 2015

Święto Konstytucji Trzeciego Maja

    W dniu 04.05.2015 r. o godz. 9.50 cała społeczność Zespołu Szkół w Olecku spotkała się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu upamiętniającym uchwalenie Konstytucji
    3 Maja 1791 roku.. Apel przygotowali uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli Małgorzaty Grzyb i Fabiana Szóstkiewicza. Występująca młodzież wcieliła się w role znaczących osób z tamtej epoki, ukazując kontekst polityczny uchwalenia Konstytucji i znaczenie tego faktu dla Polski. W przedstawieniu wykorzystano technologię multimedialną oraz narrację przeprowadzaną w postaci wywiadów i metod działania współczesnej telewizji.

M. Grzyb

więcej zdjęć


1 V 2015

    1 maja 2015 r. w ROK "Mazury Garbate" w Olecku odbył się XIX Finał Konkursu Piosenki "Gratka Dla Nastolatka". Naszą Szkołę godnie reprezentował zespół "Biedroneczki", składający się z dziewięciu utalentowanych dziewcząt z klas I - III. Komisja konkursowa, w której zasiedli : Radosław Skrodzki, Sylwia Błyszczek oraz Aneta Wijas, przyznała w pierwszej kategorii, I miejsce dziewczynkom z zespołu "Biedroneczki”, prowadzonemu przez Anetę Skrzypiec. Oczekiwanie na werdykt jury, uczestnikom konkursu umilił występ zespołu "Jasminy".
    Gratulujemy i czekamy na kolejny sukces, bowiem przed nimi pracowita wiosna.

A.S

więcej zdjęć


30 IV 2015

Powiatowe eliminacje Warmińsko- Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

    W dn. 30.04.2015r w Zespole Szkół w Olecku po raz kolejny odbyły się powiatowe eliminacje Warmińsko – Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu oleckiego. W tym roku zorganizowali je nauczyciele ZS: Krzysztof Krajewski oraz Jarosław Bagieński. Do współpracy zaprosili pełniących w czasie zawodów funkcję sędziów policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Olecku oraz ratowników medycznych z Centrum Medycznego „Olmedica” w Olecku.
    Podobnie jak w ubiegłych edycjach do turnieju przystąpiło kilkudziesięciu uczniów rywalizujących w dwóch kategoriach. Szkoły podstawowe reprezentowały drużyny czteroosobowe, zaś szkoły gimnazjalne - trzyosobowe. Zmagały się one w takich konkurencjach , jak np. test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze przeszkód czy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko to odbywało się pod fachowym okiem policjantów i ratowników medycznych.
Drużyny biorące udział w turnieju wykazały się wysokim poziomem umiejętności teoretycznych i praktycznych.
    W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli reprezentanci SP 3 (Michał Sawicki, Weronika Smyk, Jakub Prusko, Aleksandra Lachowicz )przed SP 4(Kacper Murawski, Patryk Łabędzki, Karolina Nikielec, Emilia Czajewska) i SP Wieliczki (Anita Olenkiewicz, Milena Olfier, Franciszek Bartoszewicz, Patryk Kozłowski).
    Wśród gimnazjów powiatu oleckiego prym wiedli zawodnicy z Gimnazjum w Świętajnie (Sebastian Dębowski, Arkadiusz Gościewski, Rafał Makarewicz)przed Gimnazjum w Babkach Oleckich( Patryk Słabiński, Jakub Barszewski, Kacper Jankowski) i Gimnazjum nr 1 w Olecku (Juliusz Stramowski, Łukasz Rutkowski, Konrad Chmielewski).
    Zwycięskie drużyny będą reprezentować powiat olecki w  Finale Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym , który odbędzie się 15.05.2015r w Olsztynie.

więcej zdjęć


30 IV 2015

"Młodzi Głosują"- Wybory Prezydenckie 2015r.

    Dnia 30.04.2015 r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w młodzieżowej akcji organizowanej już od 20 lat "Młodzi Głosują".
Wybieraliśmy kandydata na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lokal wyborczy zorganizowaliśmy w naszej bibliotece. W komisji zasiedli uczniowie klas II gimnazjum. Uprawnionych do głosowania było 112 gimnazjalistów, głosowało 99, ważnych głosów oddano 92, a 7 było nieważnych. Każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybranego kandydata spośród 11. Zadbano również w lokalu o tajność. Komisja czuwała nad sprawnym przebiegiem wyborów. Atmosfera podczas głosowania była sympatyczna i miła. Komisja sporządziła protokół. Informacja o tym, kto wygrał w naszej szkole, zostanie opublikowana dopiero 11 maja. Czekamy z niecierpliwością na wyniki.
    Wszystko odbywało się jak podczas prawdziwych wyborów, dzięki czemu mogliśmy poczuć się jak dorośli.

Uczniowie klasy II B gimnazjum

więcej zdjęć
 


29 IV 2015

Bank Czasu

    Klasa IIa SP 4 rozpoczęła akcję zachęcającą do czytania książek. Wśród uczniów tej klasy został ogłoszony konkurs na najlepszego czytelnika. Potrwa on do 10 czerwca 2015 r. i wówczas dowiemy się, kto przeczytał najwięcej książek. W kwietniu, uczennica Rozalia Mikielska odwiedziła uczniów klasy „O”a i przeczytała książeczkę pt.”Karolina na wsi” P. Probst, natomiast w maju, Wiktoria Chełmińska Moroz w klasie „O” b bajkę pt.„ Tomiś jest odważny”. Przedszkolakom podobały się te spotkania. Słuchały bardzo uważnie. Postanowiły, że będą pilnie poznawały literki by szybko nauczyć się czytać. Następne spotkania drugoklasistów z młodszymi kolegami już wkrótce.

M.Truchan


28 IV 2015

    W dniu 28 kwietnia 2015 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Gąskach V Turniej Społeczno – Przyrodniczy Dla Klas I – III Gminy Olecko pt. „Przyjaciele Ziemi”. Celem turnieju było kształcenie postaw ukierunkowanych na właściwe korzystanie ze środowiska i ochrona jego zasobów. Naszą Szkołę reprezentowały drużyny w składzie:
I drużyna – Żukowski Mateusz, kl. I a, Dębska Antonina, kl. II b, Suchocki Dawid, kl. III a.
II drużyna – Kulik Weronika , kl. I b, Maksimowicz Jan kl. II a, Wiszniewski Michał kl. III b.
Uczniowie tych zespołów zajęli kolejno I i II miejsce. Gratulujemy.

Joanna Cichanowicz

 

20 IV 2015

Spotkanie z autorami komiksu o Olecku

    20.04.2015 r. w Zespole Szkół w Olecku odbyło się spotkanie uczniów klas: V a szkoły podstawowej oraz Ia, I b i II a gimnazjum z autorami „Historii miasta słowem i obrazem” – panami: Markiem Góryńskim i Markiem Pacyńskim. Goście opowiedzieli o tym, jak wyglądała praca nad komiksem o Olecku. Zdaniem pana Pacyńskiego najtrudniej jest rysować na zamówienie – na określony temat, zaś sam proces tworzenia komiksu jest bardzo żmudny. Zanim powstanie ostateczna wersja, autor musi wykonać wiele ilustracji, dokonać poprawek, by ostatecznie z mnóstwa pomysłów wybrać najtrafniejsze. Obaj panowie stwierdzili, że dużą trudność stanowiła również selekcja materiału. Historia miasta jest bardzo bogata, a trzeba ją było zmieścić na kilkudziesięciu stronach. Podczas spotkania pan Góryński opowiedział również krótko o historii Olecka i okolic, uczniowie mieli też okazję zadać gościom pytania. Spotkanie uświadomiło nam, że należy poznawać historię swojego regionu, gdyż jest ona niezwykle barwna. Warto sięgać po monografie o Olecku, odwiedzać Olecką Izbę Historyczną czy izbę pamięci i tradycji prowadzoną przez Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek”, by zapoznać się z okolicznościowymi wystawami i zgromadzonymi eksponatami. Dobrze byłoby też, gdyby zainteresowane osoby miały możliwość nabycia „Historii miasta słowem i obrazem” w miejscowych księgarniach, a do tej pory było to niestety niemożliwe.

Agnieszka Anna Kopycka

więcej zdjęć


17 IV 2015

     Dnia 17.04.2015 r. w Przedszkolu Samorządowym w Wieliczkach odbył się X Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem ,,Dajcie dzieciom słońce”. Naszą szkołę reprezentowała Maja Dziubińska z kl. O B i Igor Milewski z kl. O A. Przybyłych gości powitali: p. dyrektor i dzieci przedszkolne przedstawieniem ,,Pyza na polskich dróżkach”. Recytacje uczestników nagradzano gromkimi brawami. Po występie na dzieci czekał słodki poczęstunek.
    Jury przyznało II miejsce Mai Dziubińskiej i wyróżnienie Igorowi Milewskiemu. Gratulujemy!

K. Jankowska

więcej zdjęć


17 IV 2015

 Akcja ,,ŻONKILE 2015"

    W niedzielę 19 kwietnia 2015r. minęła 72 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. W związku z tym wydarzeniem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz trzeci zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, w którą włączyli się uczniowie Gimnazjum nr 1 z Oddziałąmi Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Patronat nad udziałem szkół w akcji ŻONKILE 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.
    19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile-kwiaty związane z postacią ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej-Marka Edelmana. Otrzymywał je w rocznicę powstania od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile, ponieważ kwitną w tym czasie. Stały się one symbolem szacunku i nadziei, pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
    By godnie uczcić bohaterów getta młodzież naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie -p.Jadwigi Zdan i opiekuna Samorządu Uczniowskiego - p.Jarosława Bagieńskiego włączyła się czynnie do działań wolontariatu. Uczniowie przygotowali papierowe żonkile. W piątek -17 kwietnia- rozdawali je w szkole i na terenie Olecka. Informowali mieszkańców o akcji, przekazywali wiedzę na temat rocznicy zrywu warszawskich Żydów.
Organizatorzy lokalnej akcji i młodzież gimnazjalna serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wspólnie z nimi uczcili pamięć bohaterów powstania, przyjmując żonkile i przypinając je do swoich ubrań.
Anna Klimasara

więcej zdjęć


16 IV 2015

Trzecioteścik

    16 kwietnia 2015 r. o godz. 9.00 rozpoczął się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Sprawdzał on wiadomości z edukacji polonistycznej i matematycznej, na każdą z nich przeznaczając 45 minut. W celu zmniejszenia stresu, jaki towarzyszył uczniom, przed podjęciem zadań, uczniowie obejrzeli film terapeutyczny, którego bohaterem był Bratek. Dzieci przyjęły film z entuzjazmem, wykonywały proponowane przez Bratka ćwiczenia z uśmiechem i z zaciekawieniem. Dzięki analizie sprawdzianu uczniowie i nauczyciele zyskają wiedzę na temat poziomu opanowania wiadomości pierwszego etapu edukacyjnego oraz dowiedzą się, jak wypadli na tle swoich rówieśników w całym kraju. Przed nimi jeszcze jeden ogólnopolski sprawdzian.

    Życzymy sukcesów.

A.S

więcej zdjęć


16 IV 2015

    Już czwarty raz w naszej szkole odbyły się Targi Edukacyjne. Organizowane są uczniom klas trzecich gimnazjum w celu trafnego wyboru nowej ścieżki edukacyjnej – szkoły ponadgimnazjalnej. Naszymi gośćmi byli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie oleckich szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych oraz Ośrodka Kształcenia Zawodowego przy ZDZ w Białymstoku. Oferty edukacyjne na rok szkolny 2015/2016 zostały zaprezentowane w bardzo ciekawy sposób uwzględniając m.in. kierunki kształcenia, naukę przedmiotów rozszerzonych i uzupełniających, możliwości kierunków studiów czy wykonywania w przyszłości zawodu. Wyjaśnione zostały zasady pisania i zdawania przedmiotów maturalnych. Gimnazjaliści zapoznali się również z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, w których mogą rozwijać swoje zainteresowania. Trzeba przyznać, że jest w czym wybierać – od sportowych, naukowych po artystyczne. Przy stoiskach mogliśmy zasięgnąć jeszcze dodatkowych informacji, otrzymać potrzebne materiały, ulotki, gadżety i porozmawiać z uczniami, którzy uczą się w tych szkołach, wziąć udział praktyczny w zorganizowanym przez ZST konkursie. Było miło, wesoło, sympatycznie i rzeczowo. Zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie skorzystamy my również z takiej prezentacji wyboru ścieżki edukacyjnej.
    W tym roku w Targach Edukacyjnych uczestniczyli również uczniowie klasy trzeciej z Gimnazjum w Babkach Oleckich pod opieką pana Michała Smokowskiego. Żałujemy, że z naszego zaproszenia nie skorzystali uczniowie z gimnazjum w Judzikach i Kijewie.
Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Julka i Adrian z kl.II b

więcej zdjęć


15 IV 2015

     W dniu 15.04.2015 dzieci z kl. O AiB uczestniczyły w kolejnych, wspólnych zajęciach edukacyjnych ,,Jesień, zima, wiosna”, mających na celu utrwalenie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie wiosną.
    Dzieci: naśladowały ruchem czytany tekst i uważnie go słuchały, żeby poprawnie odpowiedzieć na pytania; dzieliły nazwy zwiastunów wiosny na sylaby i głoski; wybierały spośród ilustracji te ze zwiastunami; wykonały piosenkę ,,Maszeruje wiosna” połączoną z interpretacją ruchową, indywidualnie wymieniły trzy zwiastuny wiosny.
    Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze. Za aktywny udział dzieci otrzymały słodką nagrodę. Bardzo podobała się im piosenka, więc na zakończenie zaśpiewały ją jeszcze raz.

K. Jankowska

więcej zdjęć


13 IV 2015

„Gratka dla nastolatka”

    13 kwietnia 2015 r. w ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbył się XIX półfinał konkursu piosenki „Gratka dla nastolatka”. Uczestnicy oceniani byli w trzech kategoriach: I kategoria – uczniowie klas I – IV, II kategoria - uczniowie klas V – VI oraz klasy I i II gimnazjum, III kategoria – młodzież klas III gimnazjum i szkoły średnie. Jury zwracało uwagę na wykonanie utworu, choreografię, umiejętność zachowania się na scenie. Ogólnie w półfinale wzięło udział ponad 40 wykonawców. W naszej szkole jest wielu pięknie śpiewających młodych ludzi, co zostało odzwierciedlone w ilości występujących. Niestety w finale usłyszymy tylko jednego reprezentanta szkoły podstawowej – zespół „Biedroneczki”, którego opiekunem jest Aneta Skrzypiec. Dziewczęta podbiły serca widowni piosenką pt. „Płacze moje serce” oraz profesjonalnym układem choreograficznym, który powstał przy współpracy z państwem Anetą i Bogusławem Szlaszyńskim. Finalistki przez dwa dni będą uczestniczyły w bezpłatnych warsztatach wokalnych. Finał już 1 maja! Czekamy na statuetkę, powodzenia!
     Na scenie wystąpił zespół „Biedroneczki” w składzie: Magda Milewska, Hanna Malwina Dziokan, Aleksandra Chodnicka, Julia Szlaszyńska, Maja Chmielewska, Milena Zaręba, Julia Butkiewicz, Martyna Toczyńska.
    Uczniowie biorący udział w konkursie: Michalina Kalinowska – I a, Joanna Bednarska – II a, Julia Koronkiewicz – II b, Zofia Obrębowska – III a, Julia Truszczyńska – III a, Gabriela Torebko – III a, Eryk Czaplejewicz – IV a, Weronika Giero – IV b, Rozalia Piotrowska – IV b, Emilia Czajewska – VI, Weronika Grądzka, Zuzanna Karaś, Klaudia Olechnowicz – II a Gim.
    Do konkursu przygotowywały nauczycielki: Aetta Borawska, Katarzyna Fiećko, Weronika Gaworska, Emilia Sajnaga, Małgorzata Truchan, Małgorzata Grzyb, Elżbieta Koncewicz.

A.S

więcej zdjęć


1 IV 2015

     1 kwietnia 2015 r. dzieci z klas OA i OB wybrały się z wizytą do Miejsko – Powiatowej Biblioteki dla Dzieci w Olecku. Panie bibliotekarki serdecznie przywitały przybyłych. Dzieci obejrzały film, zwiedziły pomieszczenie biblioteczne, słuchały opowiadania; odpowiadając na pytania i kończąc niektóre zaczęte zdania. Na zakończenie pobytu wykonały rysunek dotyczący usłyszanej treści. Niektóre dzieci zapisały się, poszerzając grono czytelników, zapisane, wypożyczyły książki.
    Jako podziękowanie, dzieci wręczyły paniom własnoręcznie wykonane wycinanki – jajka wielkanocne i kartki ze świątecznymi życzeniami.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


31 III 2015

    Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w miedzyszkolnym konkursie plastycznym nt." TRADYCJI WIELKANOCNYCH" organizowanym przez SP nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. 31 marca 2015 roku nagrody odebrały:
Amelia Witkowska kl. I b zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas pierwszych.
Wiktoria Chełmińska- Moroz kl.IIa otrzymała wyróżnienie wśród uczniów klas drugich.
Pola Stadnicka kl. V zdobyła pierwsze miejsce w kategorii klas piątych, a jej koleżanka z klasy Dominika Stasiak - wyróżnienie.

więcej zdjęć


27 III 2015

    27 marca 2015 roku w świetlicy Komendy Powiatowej PSP w Olecku odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. W eliminacjach uczestniczyło 35 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Z Zespołu Szkół w Olecku uczestniczyli:
- SP - Klaudia Żynda, Kacper Murawski
-G im -Konrad Konewko oraz Michał Domasik.
    Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
    Uczestnicy rozwiązywali test o zróżnicowanym stopniu trudności w zależności od kategorii wiekowej.  Uczniowie ZS w Olecku zaprezentowali się bardzo dobrze, aczkolwiek nie zdobyli miejsc premiowanych.


14 III 2015

 Congratulations!

    14 marca 2015r. odbył się konkurs pt. „Test Your Knowledge: English Countries Edition” w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku organizowany przez uczniów LO nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Ełku, na którym nasi reprezentanci – Marcel Makal i Gabriela Bagan zajęli odpowiednio 2 i 1 miejsce w kategorii klas II gimnazjum. Za obszerną wiedzę o krajach anglojęzycznych zostali nagrodzeni oklaskami, dyplomem i wspaniałymi nagrodami. Jak to mówią „Nauka nie poszła w las!”. Jak na młody wiek organizatorów konkurs wypadł świetnie. „Ten konkurs był rewelacyjny!” – mówi Marcel. Oczywiście nie możemy zapomnieć o p. Ewie Iwanowskiej, która przygotowała zwycięzców do konkursu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Marcel Makal z kl. Ib
 


9 III 2015

V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

    W poniedziałek 9 marca 2015r. odbył się w naszym gimnazjum szkolny etap V Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii, polegający na rozwiązywaniu testów konkursowych w macierzystych szkołach uczestników. Zmagania konkursowe polegały na udzieleniu odpowiedzi z zakresu historii, kultury, tradycji i położenia geograficznego Wysp Brytyjskich.
    W tym roku do rywalizacji przystąpiło 135 uczniów reprezentujących 10 szkół z Ełku, Grajewa i Olecka. Do etapu finałowego zakwalifikowali się ci, którzy uzyskali co najmniej 75 % punktów. Spośród uczniów naszej szkoły taki wynik osiągnęli : Gabriela Bagan (96%) oraz Marcel Makal (76%) i reprezentowali nas podczas finału, który odbył się 20 marca 2015r. w Zespole Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku .
    Warto nadmienić, iż uczniowie rywalizowali z reprezentantami innych placówek oświatowych, którzy uczęszczają do szkół średnich. Tym bardziej miło nam ogłosić, iż uczennica naszej szkoły Gabriela Bagan otrzymała I miejsce wraz z innymi 3 osobami.
Cieszymy się bardzo z sukcesów naszych uczniów i życzymy kolejnych wysoko notowanych miejsc na konkursach.

Ewa Iwanowska
 


9 III 2015

    W poniedziałek 9 marca naszą szkołę odwiedziła pani Grażyna Przasnyska - Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty. Wizyta pani kurator była częścią wizytacji placówek oświatowych naszej gminy. Ponieważ w niedzielę obchodziliśmy dzień kobiet, to z tej okazji uczeń gimnazjum Marcel Makal poczęstował naszego gościa słodyczami życząc wszystkiego co najlepsze.

więcej zdjęć - cz. 1, cz. 2


marzec 2015

„Mój zeszyt świadczy o mnie”.

    Na początku marca 2015 roku został rozstrzygnięty konkurs: „ Najładniejszy zeszyt”. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III SP. Najestetyczniejsze zeszyty mogliśmy oglądać na wystawce przygotowanej przez organizatorki konkursu M. Truchan
i A. Klimasarę. Komisja postanowiła przyznać :
I miejsce – Julii Jabłońskiej z klasy I a oraz Kindze Dębowskiej z klasy I b
II miejsce- Magdalenie Milewskiej z klasy III b
III miejsce- Rozalii Mikielskiej z klasy II a.

    Zwyciężczynie konkursu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

więcej zdjęć


24 II 2015

Spotkania z historią

    Dorośli mają świadomość , że historia uczy nas życia, że przeszłość wpływa na przyszłość, że znajomość minionych czasów pozwala nam zrozumieć tradycję, kulturę. A uczniowie ? Jak ich zainteresować czasami, gdy nie było komputerów i komórek?
    W Zespole Szkół w Olecku odbył się cykl zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez pracownika białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W lutym uczniowie klas szóstych uczestniczyli w zajęciach na temat ,,Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski’’. Pan Jacek Rutkowski, przedstawił uczniom historię flagi polskiej i podkreślił potrzebę szanowania symboli narodowych ,a przede wszystkim przybliżył uczniom najtragiczniejsze wydarzenia w najnowszej historii Polski. Praca w grupach, zetknięcie z materiałami źródłowymi różnego rodzaju, także filmowymi sprzyjało wnikliwej refleksji o czasach nieodległych, choć dla młodzieży „zamierzchłych”.
    Współpraca z IPN-em to przydatne doświadczenie. Będziemy z niego w przyszłości korzystać. A uczniowie? Może spotkanie z ludźmi, którzy badają historię, może inny rodzaj zajęć rozbudzą zainteresowanie przeszłością.

Katarzyna Laszkowska

więcej zdjęć


23 I 2015

Połowinki klas drugich

    Wraz z ostatnim dniem nauki przed feriami zimowymi, 23 stycznia 2015r, miała miejsce impreza klas drugich, nazywana połowinkami. Tego dnia, po lekcjach, uczniowie udekorowali korytarz oraz salę, w której później odbył się poczęstunek. Około godziny 18, po krótkim przemówieniu dyrekcji, ruszyliśmy na parkiet. W przerwie między tańcem i zabawami zamówiona została pizza. W każdej chwili można było również częstować się przekąskami, przygotowanymi wcześniej przez uczniów. Kiedy nadeszła 22, z żalem musieliśmy zakończyć zabawę. Po posprzątaniu wróciliśmy do domów zmęczeni ale z satysfakcją dobrze spędzonego wieczoru.

Uczennica klasy drugiej,
Weronika Karczewska

więcej zdjęć


23 I 2015

Bal karnawałowy z Babcią i Dziadkiem w SP 4

    W Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku z okazji trwającego karnawału, 23.01.2015r. odbył się bal - tak długo oczekiwany przez uczniów klas 0-III, połączony z Dniem Babci i Dziadka.
    Po występach teatralnych najmłodszych dla dziadków sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, biedronek, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Uczniowie wraz ze swoimi ulubionymi opiekunami, dziadkami i babciami rozpoczęli zabawę dyskoteką, prowadzoną przez Centrum Artystyczno - Edukacyjne Dzieci i Młodzieży „Tanmuz”. Podczas imprezy odbywały się konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział. Reprezentanci każdej z klas wykonywali różne przedziwne i zabawne zadania. Wszystkim dzieciom na koniec wręczono upominki.
    Wiadomo nie od dziś, że karnawał sprzyja dobrej zabawie. Urokowi tego okresu uległa nie tylko najmłodsza społeczność naszej szkoły, ale również zaproszeni seniorzy. Mamy nadzieję, że ze wspomnieniami mile spędzonych chwil, uczniowie z radością rozpoczęli ferie zimowe.

Weronika Gaworska

więcej zdjęć


21 I 2015

    21 stycznia 2015 r. na zaproszenie p. Jolanty Wojtkowskiej szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olecku: st. post. Justyna Bzymek oraz mł. asp. Tomasz Topolski. Głównym tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, ze zwróceniem szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci w trakcie nadchodzących ferii zimowych.
    W czasie spotkania stróże prawa omówili zasady bezpieczeństwa nad zamarzniętymi akwenami wodnymi, podczas poruszania się po drogach oraz jazdy na sankach czy nartach. Ponadto przypomniano wszystkim kogo należy powiadomić, gdy staniemy się świadkami sytuacji, w której druga osoba potrzebuje pomocy. Dzieci zostały poinformowane o konieczności noszenia na odzieży różnego rodzaju elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze. Uczestnicy pogadanki chętnie dzielili się z dzielnicowym swoimi spostrzeżeniami i odpowiadali na zadawane pytania.
    Wszystkie informacje były kwestią uporządkowania wiedzy, bowiem jak pokazała młodzież ich wiedza na temat bezpieczeństwa jest bardzo duża.
    Policjanci obiecali, że wiosną chętnie znów się spotkają z uczniami, aby przybliżyć tajniki pracy w policji, zaprezentować pełne umundurowanie i sprzęt potrzebny do wykonywania podstawowych czynności służbowych.

W.Ch.

więcej zdjęć


16 I 2015

     Dnia 16 stycznia 2015 roku o godz. 12,00 w I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku odbyło się spotkanie, na którym została podpisana umowa o współpracy I LO i Politechniki Białostockiej. Umowę o współpracy podpisał Rektor PB prof. Lech Dzienis oraz Dyrektor I LO Leszek Olszewski. Liceum chce podnosić poziom kształcenia i zainteresować swoich uczniów naukami technicznymi oraz przygotować młodzież do kontynuowania nauki na studiach.
    Atrakcją tego wydarzenia był łazik marsjański Hyperion 2, który zdobył w ubiegłym roku pierwszą nagrodę na zawodach w USA. Pan Maciej Rećko (kieruje budową nowego łazika) opowiadał jak wyglądają zawody takich łazików i jak przebiegała budowa robota.
Mogliśmy też poznać inny projekt o nazwie PHOBUS - to wirtualny system wspomagający terapeutów w leczeniu fobii. Zdobył w Brukseli złoty medal w kategorii innowacji technologicznej.
    Na zakończenie spotkania mogliśmy z bliska obejrzeć innowacyjne projekty studentów Politechniki Białostockiej i zrobić wspólne zdjęcia.
    Wśród uczniów trzecich klas naszego gimnazjum są tacy, którzy chcą kontynuować naukę w oleckim liceum, w klasie pod patronatem Politechniki Białostockiej. Nasi koledzy - Paweł i Konrad udzielili wyczerpującego wywiadu dziennikarce Radia Olsztyn. Wypowiadali się na temat swoich zainteresowań, dalszej ścieżki edukacyjnej.

Sabina De Sena i Iza Poświata - III a

więcej zdjęć


15 I 2015

Warsztaty filmowe

    15 stycznia 2015 r. klasy trzecie Szkoły Podstawowej, brały udział w warsztatach filmowych. To cykliczny projekt skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, organizowany przez Fundację „Przystanek Twórczość”. Celem zajęć było zainspirowanie dzieci do kreatywnego myślenia i twórczego działania. Młodzi artyści odkrywali tajniki powstawania filmów animowanych oraz sami je tworzyli. Uczniowie pracowali w grupach : rysowali postacie, wycinali, animowali. Uwieńczeniem ich wysiłku będzie wspólny film, ale to już na następnych warsztatach, w marcu.

A.S

więcej zdjęć


14 I 2014

„Szkolne kolędowanie”

    14 stycznia 2015 r. już po raz IX w sali Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” w Olecku, usłyszeliśmy dzieci i młodzież głoszących kolędą „narodziny Jezusa”. Powiatowy Konkurs Kolęd przygotowały nauczycielki z naszej szkoły: Anetta Borawska, Krystyna Matwiejczyk, Anna Sitko. W konkursie brało udział 38 wykonawców ze szkół powiatu oleckiego. Niejeden uczestnik wzbudził wzruszenie wykonaniem swojego utworu, co spotęgował również wystrój sceny, który był przepiękny. Biel, migocące lampki i bajkowe latarnie były odpowiednim tłem do prezentacji tak radosnych pieśni, jakimi niewątpliwie są kolędy. Jury w składzie: Elżbieta Rzepecka (przewodnicząca), Jarosław Skrodzki oraz Jadwiga Malinowska, nagrodziła 11 osób.
W kategorii klas I – III:
I miejsce - Amelia Jarosz
II miejsce – Zofia Obrębowska
III miejsce – Aleksandra Chodnicka
Wyróżnienia: Karolina Ciszewska, Nadia Romotowska.
W kategorii klas IV – VI:
I miejsce - Oliwia Sulima
II miejsce – Weronika Kołodzińska
III miejsce – Karolina Czerwińska
Wyróżnienia : Maja Bagieńska, Rafał Gajdek.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

A.S

więcej zdjęć


13 I 2015

     We wtorek 13 stycznia 2015 r. o godz. 9.00 w naszej szkole odbył się IX Powiatowy Konkurs Kolęd ,, Szkolne kolędowanie” w kategorii dzieci 5 i 6 letnich.
    Uczestników ( ZS Olecko, SP Gąski, Przedszkole z OI w Olecku, Przedszkole Samorządowe w Wieliczkach) i publiczność powitał dyrektor szkoły pan Stanisław Kopycki. Mali wykonawcy pięknie prezentowali się na scenie i byli gorąco oklaskiwani. Po części konkursowej i przerwie na poczęstunek, jury w składzie: Elżbieta Rzepecka i Lucyna Dudanowicz przyznało: I miejsce Julii Rusak, II miejsce Mai Sztelmach (ZS), III miejsce Wiktorii Duchnowskiej (ZS) i wyróżnienie Andżelice Leszczyńskiej (ZS). Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.
    Szczególne podziękowania należą się dla Patryka i Łukasza za odtwarzanie muzyki, pani Jasi i panom konserwatorom za pomoc w dekoracji sali.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


13 I 2015

    We wtorek-13.01.2015 r. – grupa uczniów Gimnazjum nr 1 w Olecku w składzie: Michał Domasik, Patryk Kłeczek, Juliusz Stramowski, Konrad Konewko wraz z opiekunem Jarosławem Bagieńskim wzięli udział w warsztatach pod nazwą „Z EKONOMIĄ NA TY” zorganizowanych przez Zespół Szkół Technicznych w Olecku.
    Na początku wszyscy obejrzeli film i prezentację dotyczącą ekonomii oraz bezrobocia. Kolejnym etapem było zapoznanie się z opisami różnych osób i dokonanie selekcji spośród kandydatów. Następnie uczestnicy warsztatów musieli wszystko opisać, uzasadnić przyczyny podjętego wyboru i zaprezentować wszystkim efekty swojej pracy.
    Te warsztaty były dla nas interesującą przygodą. Poznaliśmy wiele ciekawych rzeczy z zakresu ekonomii, a nasza drużyna zajęła II miejsce.

Michał Domasik

więcej zdjęć


8 I 2014

    W piątek 8 styczni 2015 roku odbyły się szkolne eliminacje do IX Powiatowego Konkursu Kolęd „Szkolne kolędowanie”. W kategorii sześciolatków udział brało 11 uczniów, natomiast w kategorii klas I-III rywalizowało 10 osób.
    Poziom wykonania kolęd w dwóch najmłodszych grupach był wysoki, ale komisja musiała wytypować po 3 osoby w każdej kategorii. Naszą szkołę reprezentować będą: Wiktoria Duchnowska, Maja Sztelmach, Andżelika Leszczyńska w kategorii sześciolatków oraz Michalina Kalinowska z Ia, Zofia Obrębowska z z IIIa, Aleksandra Chodnicka z IIIb.
    Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom życzymy sukcesów w dalszym etapie konkursu.

Anetta Borawska

więcej zdjęć


19 XII 2014

Bajkowo w stajence betlejemskiej

    19 grudnia 2014r. uczniowie Zespołu Szkół w Olecku uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie było dość niezwykłe, bo w tym roku do betlejemskiej stajenki przybyły postacie ze znanych bajek, ale nie tylko. Przychodzący z pokłonem do Jezusa i Maryi bohaterowie jasełek nieśli ze sobą dary i niezwykle ważne dla wszystkich pouczenia.
    Na spotkanie z nowo narodzonym Jezusem stawili się kolejno: dziewczynka z zapałkami rozgrzewająca zimne ludzkie serca, Jaś i Małgosia-kochające się rodzeństwo dziękujące za troskliwych rodziców, Pinokio-pajac, który naprawił wcześniejsze błędy i w nagrodę stał się prawdziwym chłopcem. Następnie pojawił się pomagający wszystkim w potrzebie Czerwony Kapturek, a zaraz potem pszczółka Maja- dobry przykład tego, że ,,kto uczciwie pracuje, ten je chleb z miodem”. Złowroga muzyka przygnała też żądnego władzy i pieniędzy Heroda, którego szybko przepędziły baraszkujące diabły. Z pękiem kwiatów w podzięce za piękny świat przyszła do stajenki Calineczka- dzieweczka godna naśladowania za szczególną wrażliwość na otaczającą naturę. Nawet biedna sierotka Marysia przyniosła dar serca- ,,poduszeczkę dla Syna Bożego usypaną z drobnych piórek i puchu gęsiego”, by dzieciątku nie było zimno, a rybak przytachał pod pachą złotą rybkę, by ,,pomagała dobrym ludziom – wszystkim i wszędzie”. Ostatnim gościem był Kopciuszek- jak zawsze pokorny, miły i pracowity ponad miarę! Oczywiście od razu zabrał się pracy w stajence, przy której co jakiś czas pojawiał się też śpiewający nastrojowe kolędy chór szkolny.
    Tegoroczne szkolne jasełka przygotowały panie: Anna Klimasara, Anetta Borawska oraz cała rzesza uczniów z podstawówki i gimnazjum. Jeszcze raz dziękujemy im za występ, a zgromadzonej na sali gimnastycznej widowni za niezwykłą uwagę i gromkie brawa.

Anna Klimasara

więcej zdjęć - cz. 1, cz. 2


17 XII 2014

Banku Czasu

    17 XII 2014 r. Jacek Barszczewski przeprowadził zajęcia dla młodszych koleżanek i kolegów z klasy IIa SP, w czasie których pokazał w jaki sposób można wykonać ładne girlandy z papieru. Okazało się, że nie było to takie proste, nie wszystkim udało się precyzyjnie złożyć a następnie naciąć papier. Jacek był bardzo cierpliwy, służył pomocą. Obiecał jeszcze raz spotkać się z nami.

Rozalka, Ania

więcej zdjęć


5 XII 2014

Finał konkursy plastycznego „Listopad z dreszczykiem”.

    5 grudnia 2014 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku miał miejsce finał konkursu plastycznego ,,Listopad z dreszczykiem". Nasze dzieciaki również brały udział w tym konkursie i zostały nagrodzone pięknymi książkami, mogącymi zainspirować młodych czytelników do dalszej twórczej pracy i rozwijania uzdolnień.
    W kategorii I Adrian Domitrz i Gabriela Bogdańska z kl.1 zdobyli I miejsce, natomiast Natalia Buczyńska z kl.1 i Anna Wasilewska z kl.2 wyróżnienia. W kategorii II wyróżnienie otrzymała również Izabela Kalinowska, z gimnazjum Ilona Nowak z kl. Ia.
    Gratulujemy i zachęcamy do dalszych udziałów w konkursach plastycznych

więcej zdjęć


5 XII 2014

Mikołajki

    5 grudnia w naszej szkole rozlegały się dwa niezależne od siebie dzwonki. Jeden to dzwonek szkolny, a ten drugi to dzwoneczek oznajmujący przybycie Mikołaja. Uczniowie klas O - III cieszyli się prezentami, które, jak co roku niezawodnie dostarczył Święty Mikołaj. Sam zapewne bardzo zmęczyłby się, dlatego towarzyszyła mu sympatyczna Śnieżynka. Dzieci w podziękowaniu za upominki prezentowały swoje zdolności artystyczne. Były to: piosenki, wiersze i tańce. Zadowolony Mikołaj obiecał, że do najgrzeczniejszych dzieci przyjdzie jeszcze raz ... 24 grudnia!

A.S

więcej zdjęć


4 XII 2014

XIII POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS „NIE DAJ SZANSY AIDS”

    Uczniowie szkół gimnazjalnych już po raz trzynasty wzięli udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS „Nie Daj Szansy AIDS”. Jego głównym celem było poszerzanie wiedzy z zakresu problematyki HIV i AIDS oraz kształtowanie właściwych postaw wobec osób zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS. Finał konkursu odbył się 4 grudnia w Zespole Szkół w Olecku. Do rywalizacji stanęło 22 uczniów z 8 szkół gimnazjalnych powiatu oleckiego. Komisja konkursowa składająca się z przedstawicielek oleckiej stacji sanitarnej i medycyny szkolnej NZOZ „SZKOL-MED” w Olecku przyznała 3 nagrody główne za zajęcie miejsc od I do III oraz 7 wyróżnień. Upominki przygotowano również pozostałym uczestnikom konkursu. Największą wiedzą na temat HIV/AIDS wykazał się Karol Surażyński z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie tym samym zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Iwona Bordzio z Zespołu Szkół w Sokółkach, zaś trzecie Karolina Fedeńczuk z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich.

Katarzyna Krasnoborska
Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku

więcej zdjęć


2 XII 2014

     W dniu 02.12.2014 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Zespole Szkół w Olecku odbył się uroczysty apel dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
    Obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Pinokio, a jak myślisz?”, w którym wystąpili mali aktorzy z zespołu teatralnego „Czwóreczka”. Prowadzący apel – Katarzyna Luty i Konrad Szwejser, uczniowie gimnazjum, przypomnieli wszystkim, iż Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, a obchodzony jest 3 grudnia każdego roku. W ten sposób ONZ chciała przybliżyć społeczeństwu problemy osób, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu, spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, nieprawidłowościami w budowie czy funkcjonowaniu organizmu. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na potrzeby tej grupy społecznej i podkreślenie konieczności działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.
    Na koniec apelu przeprowadzono krótki quiz na temat dzisiejszego święta. Za prawidłowe odpowiedzi rozdano drobne upominki. Apel zakończono złożeniem życzeń uczniom niepełnosprawnym, uczącym się w naszej szkole.
    Nasza szkoła jest szkołą integracyjną - w chwili obecnej w siedmiu klasach integracyjnych uczy się 25 uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności.

więcej zdjęć


27 XI 2014

    Dnia 27 listopada 2014 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „WIERSZYKARNIA” .Wiersze Danuty Wawiłow recytowane były przez uczestników z wielu szkół w dwóch kategoriach. W kategorii klas I-III drugie miejsce zdobył Miłosz Skrzypiec z kl. III b Szkoły Podstawowej nr 4 ,a wyróżnienie – w kategorii klas IV-VI -Pola Stadnicka z kl .V. Nagrody zostały wręczone w AGT w Olecku. Gratulujemy nagrodzonym uczniom.

JC

więcej zdjęć


21 XI 2014

    W piątek 21.11.2014 r. dzieci z grupy O A zaprosiły rodziców na ,,Koncert jesienny”. Tematem wierszy, piosenek i tańców była oczywiście jesień. Młodzi wykonawcy byli gorąco oklaskiwani i starali się, jak najlepiej prezentować. Na zakończenie wspólnie z rodzicami zatańczyli ,,Woogie – boogie” i otrzymali słodką niespodziankę.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


20 XI 2014

Eliminacje szkolne do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wierszykarnia” Danuty Wawiłow

    Dnia 20 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wierszykarnia” Danuty Wawiłow w kategorii klas I-III. Wzięło w nich udział 35 uczniów. Jury wytypowało 4 uczestników, którzy przeszli do dalszego etapu. Są to :
Wiktoria Kulik 0a
Weronika Kulik Ib
Natalia Domitrz IIIa
Miłosz Skrzypiec IIIb
    21 listopada 2014 r. odbyły się eliminacje dla klas IV-VI, w których uczestniczyło 14 uczniów. Jury wytypowało 4 uczestników, którzy przeszli do dalszego etapu. Są nimi:
Jakub Mackun IVb
Kacper Przyborowski IVb
Pola Stadnicka Va
Magda Pilichowska VIb
     Dalsze eliminacje dla kl. I-III odbędą się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku, a dla kl.IV-VI w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej.

więcej zdjęć - część 1, część 2


15 - 23 XI 2014

Tydzień Edukacji Globalnej w Zespole Szkół w Olecku
,,FOOD SECURITY ! - BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE !”

    W dniach 15-23 listopada 2014 roku w Zespole Szkół w Olecku obchodzony był Tydzień Edukacji Globalnej. Ponieważ ogólnoeuropejskie hasło TEG brzmiało ,,Bezpieczeństwo żywnościowe", skupiliśmy się w naszej szkole na problematyce dotyczącej pochodzenia żywności, sprawiedliwego handlu. W tym kontekście zachęcaliśmy też innych do przyjrzenia się własnym, codziennym nawykom i decyzjom konsumenckim.
    Uczniowie na różnych lekcjach odkrywali zatem tajniki Edukacji Globalnej, poruszając takie tematy, jak odpowiedzialne zakupy, problem głodu i ubóstwa, zdrowe nawyki żywieniowe, wzajemne zależności. Dowiedzieli się, jak zostać świadomym konsumentem w świecie nadprodukcji i kupować z głową, że warto ograniczyć food miles poprzez kupowanie produktów lokalnych. Byli zachęcani do czytania etykiet na różnych towarach w celu świadomego kupowania produktów ekologicznych, zdrowych, nabywania produktów ze Sprawiedliwego Handlu ze znakiem Fair trade.
    Niewątpliwie ciekawym i cennym doświadczeniem było poznawanie drogi różnych produktów od producenta do konsumenta (np. globalny T-shirt, kuchnie świata). Szokującym odkryciem okazało się, ile zużywamy wody, skąd biorą się ubrania, czy skąd pochodzą produkty spożywcze znajdujące się w naszych kuchniach. Nikt z nas nie zdawał sobie z tego sprawy, jak niezmiernie długi jest łańcuch osób zaangażowanych jest w to, byśmy np. wypili filiżankę kawy.
    Zwieńczeniem Tygodnia Edukacji Globalnej było spotkanie pod hasłem ,,Edukacja Globalna-to jest to!”, podczas którego ukazano uczniom, jakie są globalne problemy ludzkości, wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych. Zwrócono uwagę na aktualne globalne wyzwania, do których należą, m.in.: poprawa jakości życia, ochrona praw człowieka czy zapewnienie zrównoważonego rozwoju, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.
     Realizację zadań w dużej mierze umożliwiły nam materiały zaczerpnięte z bogatej ,,Bazy otwartych zasobów edukacyjnych” oraz wykorzystanie technologii informatycznej.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


20 XI 2014

Żywa lekcja historii o żywocie zbójów i zbójowaniu

    20 listopada 2014 roku uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku i kl. I-III Gimnazjum nr 1 w Olecku po raz kolejny mieli okazję spotkać się z grupą miłośników historii p. Jacentego Ordowskiego , która tym razem zapoznała ich z niezwykle barwnym i jakże niebezpiecznym żywotem i obyczajami zbójów lub-jak kto woli- kanalii czy oprychów… Okazuje się, że zbójowanie to najstarszy z procederów, dający możliwość szybkiego wzbogacenia się albo jeszcze szybszego skazania na stryczek, bo był bardzo surowo karany przez prawo. Łupieżca tracił cały majątek, osądzano jego czyny, wieszano na haku bądź wyganiano na banicję.
    Zbójcy łupili wszystkich, kogo się dało, co się dało. Nie zdziwiło więc nikogo, kiedy na sali gimnastycznej rozległy się krzyki i śmiechy. Złoczyńcy pojmali Martynę Sikorską z kl. I a i okradli z trampek. Nie wiadomo tylko, dlaczego zaczęli tłuc się o zdobycz, bo na pewno buty nie weszłyby na ich wielkie zbójeckie kopyta. Do porządku musiał ich przywołać sam herszt bandy, który rozpoczął nabór nowych oprychów spośród obecnych na sali. Musieli oni przejść różne próby, np. trzymania dwóch ogromnych toporów w górze. Chłopcy sprawili się dzielnie. Najlepszy w tej konkurencji okazał się Przemek Kwiatkowski z kl. II b, który osiągnął wynik 2,15 min. i ,,tak trzymał, że nawet trzęsiawki nie miał”. To on został obrany hersztem.
    Potem wybrano mu do pary babę, która ,,musiała tak dupnąć”, żeby rozgnieść 5 orzechów leżących na ławie. Bezkonkurencyjna okazała się tu Klaudia Żynda z kl. VI b – pokonała silną konkurencję w osobie p. Anity Anguskiej. Z dużym zainteresowaniem przyglądano się uciechom zbójeckim. Do udziału w zabawie rwał się każdy, kto tylko mógł, ku ogólnej uciesze pozostałych, bowiem po sali latały worki, które niejednokrotnie ,,walnęły komuś w łeb”. Baby waliły workami w publikę nie gorzej niż chłopy. Nikomu jednak nie udało się rzucić dalej niż gimnazjaliście-Patrykowi Kłeczkowi z kl. III a. Wiele emocji wzbudził konkurs łapania kulki długą drewnianą chochlą. Zadanie to wymagało nie lada precyzji ruchu i zręczności. Jego wykonanie udało się jedynie Kubie Skowrońskiemu z kl. VI a i Łukaszowi Rutkowskiemu z kl. II a. Komu próba nie powiodła się, obrywał za karę cięgi od stojących na stronie oprychów.
    Na zakończenie ci, którym nie udało się zakosztować zbójeckich uciech, mogli to zrobić już po spotkaniu, na przerwie. Chętnych nie brakowało… I kto by pomyślał, że uczniacy tak się będą rwali do lekcji historii…

Anna Klimasara

więcej zdjęć: część 1, część 2, część 3


20 XI 2014

    Dnia 20 listopada 2014r. w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyła się „żywa lekcja historii”. Dobrze już znani społeczności szkolnej pasjonaci z Bractwa Rycerskiego Jacentego Ordowskiego z Gniewa, tym razem przybliżył uczniom życie zbójników.
    Uczniowie mogli zobaczyć taniec zbójnicki, stroje i zbójnicką broń. Jedną z zabawnych atrakcji była próba porwania i ograbienia Pani Ewy Iwanowskiej – nauczycielki języka angielskiego. Najwięcej emocji wzbudził pokaz bitwy zbójnickiej oraz możliwość zmagań w wyborach herszta bandy i herszt baby. Uczniowie mogli przeżyć prawdziwe zbójnickie zmagania i wybrać najsilniejszego i najsprytniejszego herszta zbójnickiego i jego herszt babę. Młodzież bawiąc się uczyła się przeszłości.
    Ten niebanalny sposób przedstawienia dawnej rzeczywistości, nawet u najmłodszych uczniów wzbudził wiele emocji i ciekawość.  Spotkanie z „żywą lekcją historii” na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej.

Weronika Gaworska

więcej zdjęć


18 XI 2014

Andrzejki

    We wtorek 18 listopada w Szkole Podstawowej odbyły się Andrzejki.Zabawą andrzejkową z najmłodszymi dziećmi pokierował „Niezły Cyrk”. Szczudlarz przywitał wszystkich bardzo serdecznie i zabawnie. Pokazał różnej wielkości bańki mydlane, które mieniły się w świetle, pękały, a krople spadały na podłogę. Każde z dzieci mogło zrobić bańkę i zdjęcie ze szczudlarzem. Były również tańce z choreografią, warsztaty bębniarskie, gdzie każdy mógł wystukać swoje rytmy oraz zabawy z chustą animacyjną. Starsze koleżanki przebrane za wróżki przepowiadały uczniom klas 0 – III przyszłość.
    Po zabawie dzieci rozeszły się do klas na słodki poczęstunek.

E.S

więcej zdjęć


12 XI 2014

    W dniu 12. 11. 2014 r. odbył się II Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas II i III szkół podstawowych „Jesień w poezji”, którego celem było kształtowanie ochrony przyrody, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz propagowanie piękna poezji. Spośród uczestników wyłoniono dwie osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę w regionalnym konkursie o tej samej tematyce - uczennicę klasy II b – Antoninę Dębską oraz ucznia klasy III b Piotra Banacha. Zwycięzcom gratulujemy.

Joanna Cichanowicz

więcej zdjęć


10 XI 2014

Narodowe Święto Niepodległości

    10 listopada 2014 roku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się uroczysty apel upamiętniający 96 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
    W apelu uczestniczyli uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. W nastroju powagi i zadumy widzowie obejrzeli część artystyczną, który została przygotowana przez kolegów i koleżanki z klasy VIa pod kierunkiem p. Emilii Piliszek i p. Karoliny Szyłkiewicz. Apel uświetnił występ chórku składającego się z uczniów naszej szkoły pod przewodnictwem p. Anetty Borawskiej. Uczniowie mogli również wysłuchać muzycznych popisów laureatów i uczestników X Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej. W holu szkoły obejrzeć można prace uczniów wykonane w ramach lekcji historii dotyczące odzyskania niepodległości.
    Uroczystość ta przypomniała społeczności szkolnej o ważnym wydarzeniu z kart historii Polski.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


7 XI 2014

Spotkanie z wolontariuszką Weroniką Brączek

    W piątek 7.11.2014 r. w Zespole Szkół w Olecku odbyło się spotkanie z Weroniką Brączek - animatorką kultury, wolontariuszką z potrzeby serca i działania, która w swojej pracy łączy akcje społeczne z elementami kultury i sztuki. Zajmuje się też organizacją wydarzeń kulturalnych, realizacją projektów artystyczno-społecznych i edukacyjnych, jak na przykład: ,,Wędrujące opowieści", pomoc przy spektaklu dla dzieci z domów dziecka w Lublinie czy realizowany w Argentynie projekt ,,Włącz nas -Międzykulturowa animacja społeczna na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci cudzoziemskich". Działa aktywnie w wolontariacie w kraju i za granicą, współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Wraz z Fundacją Kultury Świata , Fundacją Polskie Forum Migracyjne oraz organizacją z Argentyny rozbudowała i zrealizowała projekt w ramach programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych –Wolontariat Polska Pomoc.
Na spotkaniu z tą niezwykle barwną postacią gimnazjaliści z kl. Ib uzyskali podstawowe wiadomości na temat Argentyny, Boliwii, Peru, Paragwaju. Obejrzeli prezentację wybranych zdjęć ,,Sny i marzenia migrantów", by bliżej poznać działania wolontariatu kierowane do ludzi w ubogich dzielnicach, gdzie jest różnorodność kulturowa. Zainteresowała ich problematyka migracji i migrantów, różne ciekawostki serwowane przez naszego gościa. Posumowaniem rozważań o migracji był pokaz filmu zrealizowanego w Polsce i w Argentynie w ramach inicjatywy edukacyjnej MSZ.
    Po krótkiej przerwie uczniowie zajęli się tworzeniem projektu na międzykulturowe graffiti, w którym musieli uwzględnić jakiś ważny przekaz społeczny. Wykonane prace zostały zaprezentowane przez liderów grup zadaniowych i omówione.
Na zakończenie spotkania wszyscy zrobili wspólnie pamiątkowe zdjęcia. Goszczące u nas panie otrzymały kwiaty w podzięce za dostarczenie nam wiedzy na temat kultury państw Południa.
    Spotkanie z wolontariuszką Weroniką Brączek przygotowały nauczycielki: Anna Klimasara i Dorota Witkowska w ramach realizowanego w naszej szkole projektu Edukacja Globalna.
    Szczególne podziękowania należą się Pani Małgorzacie Burbie - konsultantce W-MODN w Olsztynie Filia w Olecku, która jest regionalną koordynatorką kursu ,,Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za Świat", współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP 2014, za umożliwienie przyjazdu wolontariuszki do naszej szkoły.
    A już w dniach 15-23 listopada 2014r. rusza 16.edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbywająca się pod patronatem Centrum Północ-Południe przy Radzie Europy. Hasłem TEG 2014 jest BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE.

Anna Klimasara
 

więcej zdjęć


6 XI 2014

 Ślubowanie pierwszoklasistów

    Jedną z pierwszych chwil w życiu każdego ucznia, na którą czeka z wielkim niepokojem jest rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Uroczystość ślubowania jest tego najlepszym przykładem.
    W czwartek 06 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku przeżywali niezwykłą uroczystość – ślubowanie.
    To bardzo ważny i uroczysty dzień w życiu każdego pierwszaka. Podczas uroczystego apelu towarzyszyli dzieciom rodzice, zaproszeni goście: Pan Dyrektor Stanisław Kopycki, Pani Wicedyrektor Małgorzata Michałowska oraz Pan Wicedyrektor Jarosław Kosakowski.
Dzieci z klasy pierwszej przedstawiły przygotowany pod kierunkiem Pań: Katarzyny Fiećko, Anetty Borawskiej i Wiolety Chmielewskiej program artystyczny pt. ,,Ślubowania nadszedł czas”. Pierwszaki z przejęciem mówiły swoje kwestie i śpiewały piosenki, na koniec wspólnie zarecytowały wiersz o patronie szkoły:
„Każdy pierwszak dobrze wie
Jak się patron szkoły zwie.
Jan Twardowski- ja w to wierzę
Pilnie naszej szkoły strzeże!
Każdy uczeń pragnie szczerze
Zdobyć jak największą wiedzę
Zachowywać się wzorowo
Uroczyście daję słowo.”
    Po części artystycznej uczniowie z powagą złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu Pan Dyrektor Zespołu Szkół w Olecku wielkim ołówkiem i stalówką pasował pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Każdy „świeżo” pasowany uczeń, otrzymał pamiątkowy dyplom, które wręczyli im Wicedyrektorzy Szkoły.
    W czasie uroczystości panowała podniosła atmosfera. Zdenerwowanie uczniów udzieliło się również ich rodzicom. Wzruszeni wspierali swoje pociechy w tak ważnym dla nich dniu.
    Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców i wychowawców.
    Jesteśmy przekonani, że ten piękny jesienny dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

Wioleta Chmielewska

więcej zdjęć
 




4 - 5 XI 2014

Zdolni soliści

    W dniach 4 – 5 listopada 2014 r. odbył się jubileuszowy X Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Patronem konkursu był Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”. Pierwszego dnia występowały dzieci w kategorii przedszkoli oraz klas I – III, natomiast drugiego młodzież z klas IV – VI i gimnazjum. Wyniki w pierwszej kategorii wiekowej sprawiły nam ogromną radość. Spośród przedszkolaków dwa pierwsze miejsce należą do naszych uczennic. I tak I miejsce zajęła Andżelika Leszczyńska, II miejsce – Wiktoria Duchnowska. Dziewczynki śpiewały utwór pt. „Przybyli ułani”. Przygotowywała je pani Krystyna Jankowska. W konkursie brała również udział koleżanka solistek, Maja Sztelmach. W kategorii klas I – III, II miejsce wyśpiewała „Dziewczyna z granatem” - Aleksandra Chodnicka z kl. III b, której akompaniowała pani Anna Sitko. Ola do konkursu ćwiczyła pod okiem pani Anety Skrzypiec. III miejsce w tej samej kategorii - uczennica kl. I a – Michalina Kalinowska z utworem „To nasza ojczyzna”. Przygotowywała ją pani Katarzyna Fiećko. W konkursie brały również udział solistki z kl. III b: Hanna Malwina Dziokan i Magdalena Milewska oraz z klasy I a Amelia Rynkiewicz.
    W kategorii klas IV – VI wyróżnienie otrzymał Eryk Czaplejewicz wykonując utwór zatytułowany „Hymn do Bałtyku”. Wystąpiła również Emilia Czajewska. Uczniów przygotowywała pani Anetta Borawska.
    Gratulujemy sukcesów naszym wspaniałym artystom!

AS

więcej zdjęć


29 X 2014

    Uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny to dni szczególne w polskiej tradycji. Wspominamy tych, których już nie ma z nami. 29 października uczennice klasy II b gimnazjum Julia Omilian, Wiktoria Karczewska, Natalia Normantowicz z panią J.Zdan i M. Truchan udały się na cmentarz komunalny w Olecku, w celu uporządkowania opuszczonych i zapomnianych grobów. Położyły na nich stroiki przygotowane wcześniej przez pięcioklasistów: Sebastiana Tyborowskiego, Marlenę Wiśniewską, Wiktorię Chmielewską i Sebastiana Milewskiego oraz zapaliły znicze. Zatrzymały się na chwilę przy pomniku Sybiraków.

Julia Omilian IIb

więcej zdjęć
 


27 - 30 X 2014

     W dniach 27 i 30 października 2014 roku w naszej szkole gościliśmy Panie – Agnieszkę Czajewską (psycholog) i Krystynę Zdan (doradca zawodowy) z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku. Panie przeprowadziły w II klasach gimnazjum warsztaty nt.: „Moja droga do zawodu – z jakim zawodem mi po drodze ? ” W pierwszej części spotkania obejrzeliśmy prezentację dotyczącą podziału zawodów. Rozmawialiśmy o naszej przyszłości, o tym, o jaki zawód najbardziej powinniśmy „walczyć” i w jakim zawodzie pracowałoby się nam najlepiej. Poznaliśmy podstawowe grupy zawodów. Omówiliśmy też cechy, jakie powinien posiadać człowiek wykonujący dany zawód. Rozmawialiśmy również o pewnego rodzaju przeciwwskazaniach, które przeszkadzają lub zupełnie uniemożliwiają wykonywanie jakiegoś zawodu.
    W drugiej części spotkania wykonywaliśmy test, który później został przez Panie omówiony. W ten sposób dowiedzieliśmy się, w jakiej grupie zawodowej powinniśmy się w przyszłości spełniać .
    Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, aktywnie w nich uczestniczyliśmy i mamy nadzieję, że w klasie III gimnazjum zostaną powtórzone, a my już będziemy wiedzieć – z jakim zawodem nam po drodze. Warsztaty prowadzone były w ramach zajęć orientacji i poradnictwa zawodowego.

Ania Kopycka (II a) i Julka Omilian (II b)

więcej zdjęć
 


23 X 2014

    W dniu 23.10.2014 r. w szkole odbył się pokaz treningu z zawodowym trenerem Akademii 2012, w ramach programu "Mały Mistrz".
W pokazie aktywnie wzięły udział klasy pierwsze.

więcej zdjęć


23 X 2014

Szkolna dyskoteka

    Szkoła przystąpiła do projektu „Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” i z tej okazji została zorganizowana w naszej szkole dnia 23 października 2014 dyskoteka szkolna.
    W zabawie uczestniczyli uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej. Na dwie godziny korytarz zamienił się w parkiet taneczny. Inicjatorami imprezy byli uczniowie klasy Va - Kamila Domel, Maciej Olszewski oraz nauczyciele - pani Małgorzata Michałowska i pani Magdalena Szlaszyńska. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili tańcząc w rytm ulubionej muzyki.
    Po skończonej dyskotece wszyscy w dobrych humorach rozeszli się szczęśliwie do domu.
 


17 X 2014

    W piątek 17 października 2014 r. dzieci z klas O A i B uczestniczyły w zajęciach pt. ,,Co dzieje się jesienią?” i ,,Jesienne drzewo”. Pierwsze z nich miało na celu utrwalenie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie i rozpoznawania wybranych drzew liściastych. Dzieci wymieniały oznaki jesieni (chłodniejsze wieczory, krótsze dnie, kolorowe liście, kasztany, żołędzie), nazywały drzewa: klon, kasztanowiec, dąb. Podsumowaniem było zaznaczanie na karcie obrazków, które mówią o w/w oznakach. Drugie było pracą plastyczną. Białe liście należało pokolorować barwami jesieni i przykleić do sylwety drzewa. Dzieci wykonały zadania prawidłowo. W nagrodę otrzymały odznakę żółtego liścia oraz kolorowankę ,,Dary jesieni”.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


14 X 2014

Kapitalny Dzień Edukacji Narodowej
z projektem ,,Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły"

    14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia już przed godziną 8.00 do sali… gimnastycznej, nie klasowej, zmierzali dziarskim krokiem uczniowie klas 0-III SP4 w Olecku. Tym razem to oni prowadzili do szkoły za rękę swoich rodziców, którzy zostali zaproszeni na obchody DEN przygotowane w ramach realizacji projektu ,,Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły".
    O godzinie ósmej zabrzmiał szkolny dzwonek, zazwyczaj wzywający wszystkich na lekcje. Gwar na sali gimnastycznej ucichł. Rozpoczęło się przedstawienie. Tytuł nieobcy żadnemu dziecku, bo któż nie zna bajki pt. ,,Królewna Śnieżka”?! Ale w jakim wydaniu? Przygotowali je wspólnymi siłami uczniowie, rodzice i nauczyciele, którzy w brawurowy sposób wcielili się w role baśniowych bohaterów, wzbudzając tym samym salwy śmiechu i coraz większą ciekawość, kto skrywa się pod przebraniem? Widzowie bezbłędnie rozpoznawali kolejno pojawiające się na scenie postacie!
    Gra aktorów została nagrodzona gromkimi brawami, na które zasłużyli sobie uczniowie: Eryk Czaplejewicz (Książę), Katarzyna Luto i Konrad Szwejser (Narratorzy), Piotr Banach (Leśniczy), Małgosia Laszkowska (krasnal), Zespół Biedroneczki, rodzice: Urszula Fiedorowicz (przewodnicząca Rady Rodziców; krasnal), Małgorzata Toczyńska (krasnal), Joanna Grześ (Zając), nauczyciele: Małgorzata Michałowska (p.wicedyrektor; Macocha), Anna Klimasara (Królewna Śnieżka), Joanna Cichanowicz (Lustro), Jarosław Bagieński (krasnal) oraz w podwójnej roli rodziconauczyciele lub- jak kto woli- nauczycielorodzice(?!): Stanisław Kopycki (p.dyrektor; krasnal), Karolina Domel i Robert Sienica (krasnale), Agnieszka Kopycka (Bajarka).
    Scenografię przygotowała Magdalena Szlaszyńska przy wsparciu pań: Karoliny Domel, Wioletty Czaplejewicz i Katarzyny Fiećko. Nad nagłośnieniem czuwał Łukasz Rutkowski z kl. II A G1.
    Po przedstawieniu uczniowie z rodzicami i wychowawcami udali się do swoich klas na spotkania integracyjne i słodkie co nieco. Ponownie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej na zabawie tanecznej. Poprowadził ją pan Bogusław Szlaszyński ze szkółki Tanmuz - występujący na naszej imprezie także w roli rodzica. Towarzystwo zostało totalnie rozruszane. Na parkiecie obok siebie bawili się uczniowie, rodzice i nauczyciele, dowodząc w ten sposób, że dorośli też potrafią, zatem po sali pomykały węże, pociągi…Nie zabrakło też standardowego kroku walcowego… Co aktywniejsi tancerze otrzymywali naklejki ,,Mistrz Tańca”, a na zakończenie zabawy bajecznie kolorowe prezenty –podkładki na stół.
    Celem imprezy było wzmocnienie współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami Zespołu Szkół w Olecku poprzez opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie modelowych rozwiązań. Nad jej organizacją czuwały p. wicedyrektor Małgorzata Michałowska i szkolny koordynator projektu p. Magdalena Szlaszyńska.
    Wspólna praca rodziców, uczniów i nauczycieli zaowocowała udaną imprezą szkolną, ale czego się nie robi dla integracji środowiska szkolnego czy lokalnego. Cieszy nas większe uczestnictwo rodziców w działaniach szkoły. Kolejny raz okazało się, że tworzymy kapitalny zespół o wysokim kapitale społecznym, jakim są współpracujący ze szkołą uczniowie, rodzice i otwarci na ich potrzeby nauczyciele.
    Projekt, który realizujemy, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


13 X 2014

     Dnia 13 października 2014 roku w Zespole Szkół w Olecku odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu narodowego. Tego dnia oficjalnie przyjęliśmy do naszego grona uczniów klas pierwszych gimnazjum.
    Pan Dyrektor – Stanisław Kopycki powitał zebranych gości, nauczycieli, uczniów i pracowników obsługi. W swoim przemówieniu podkreślił trud zawodu nauczyciela i podziękował pedagogom za zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły. Wręczył również nagrody nauczycielom najbardziej zaangażowanym w życie szkoły. Podziękowania wszystkim pracownikom szkoły w imieniu uczniów złożyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego z gimnazjum - Aleksandra Karaś. Nie zabrakło też życzeń od rodziców, których reprezentowała pani Urszula Fiedorowicz – przewodnicząca Rady Rodziców.
    Po części oficjalnej, zostaliśmy zaproszeni do oglądnięcia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i wychowawców klas Ia i Ib. Przedstawienie rozpoczęło się od żartobliwego przekazania darów, jakie w dowód wdzięczności złożyli uczniowie swym belfrom. Największy entuzjazm wśród publiczności wzbudził taniec cheerleaderek oraz występ Michała Zymkowskiego, który wcielił się w rolę rapera.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


9 X 2014

    Dnia 09.10.2014 grupy O ,,A” i ,,B” wybrały się na wycieczkę do parku. Pogoda dopisała. Spacer jesiennymi parkowymi alejkami sprawił dzieciom dużo radości: zbierały kasztany i kolorowe liście, biegały po trawie, podziwiały piękno przyrody. Zebrane dary jesieni przyniosły do szkoły i umieściły w kąciku przyrody.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć
 


26 IX 2014

W KRAINIE PIECZONEGO ZIEMNIAKA

    26 września 2014 r. uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej w Mazurach, która po raz pierwszy organizowała na "swoim podwórku" ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA. Pogoda dopisała. Piekliśmy w ognisku ziemniaki (lub jak ktoś woli: kartofle, pyry i bulby, bo w zależności od regionu Polski ziemniak ma różne imiona). Wzięliśmy też udział w różnych „ziemniaczanych” zmaganiach. W konkursie " Rusz głową, nie bądź kartofel" - nasza drużyna zajęła III miejsce. Nie mieliśmy konkurencji w zawodach "Dziki ryją pole" - nazbieraliśmy najwięcej kartofli. Podobnie w konkurencji "Kartoflany ludzik", nasze prace zachwyciły jury. Oprócz konkursów odbyły się również rozgrywki w piłce nożnej. Reprezentanci klasy III a i III b wywalczyli II miejsce. Dzień uważamy za bardzo udany! Dziękujemy SP w Mazurach za zaproszenie.

Uczniowie klas trzecich

więcej zdjęć


25 IX 2014

VI Zamkowe Biegi z Klio

    Dnia 25.09.2014 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku ( Michał Domasik, Patryk Domoracki, Juliusz Stramowski i Konrad Konewko) wraz z nauczycielem Jarosławem Bagieńskim udali się na ,,VI Zamkowe Biegi z Klio”, których organizatorami były: ,,Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych Zamek” i Zespół Szkół Technicznych w Olecku. Impreza odbywała się na terenie ZST Olecko, natomiast miejska gra terenowa przeniosła uczestników w różne miejsca naszego miasta. Polegała ona na odnalezieniu dziewięciu wyznaczonych punktów i wykonaniu zadań sportowych, zręcznościowych oraz rozwiązaniu zagadek logicznych, takich jak: odczytanie i nadanie wiadomości alfabetem morsa, rzut rzutką ratowniczą do bojki, obsługa węża strażackiego, wybijanie napisu na blaszce itp.Ostatnim etapem zmagań był quiz historyczny dotyczący dziejów Warmii i Mazur.
    Oczekiwanym przez wszystkich punktem imprezy było wręczenie nagród. Z dziewięciu drużyn uczestniczących w rywalizacji nasz zespół zajął piąte miejsce, w kategorii gimnazjów-drugie.
    Warto było wziąć udział w tych zawodach, bo były naprawdę ciekawą i pouczającą przygodą z historią naszego regionu.

Michał Domasik

więcej zdjęć


12 IX 2014

    Dnia 12 września 2014 r. w Białymstoku odbyła się uroczystość XIV Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Ta religijno-patriotyczna uroczystość co roku przypomina nam historię wywózek na wschód i upamiętnienia tych, którzy z zesłania nie wrócili.
W uroczystościach brała udział liczna młodzież, działacze Związku Sybiraków, przedstawiciele Polonii m. in. Z Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy, goście z USA, Kanady, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz liczne poczty sztandarowe. Nie zabrakło też delegacji z Olecka.
    My także mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Marszu wystawiając poczet sztandarowy naszej szkoły-gimnazjum nr 1 w Olecku.
Główną część uroczystości stanowił przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie została odprawiona msza św. Marsz zakończył się apelem poległych, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy grobie Nieznanego Sybiraka. Jest to jedyny w kraju taki pomnik.
    W tym roku marsz szczególnie upamiętnia Sybiraków-uczestników walk pod Monte Cassino w 1944 roku, którzy wykazali niespotykaną determinację w walce o wolną, niepodległą i suwerenną ojczyznę.

więcej zdjęć


6 IX 2014

Narodowe Czytanie

    6 września 2014 r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyła się akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku, czytano "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. Gościem specjalnym był burmistrz miasta - pan Wacław Olszewski, który rozpoczął akcję od przeczytania fragmentu powieści.
    Naszą szkołę reprezentowało kilkoro uczniów. Scenkę z "Pana Wołodyjowskiego" odczytali wraz z panią Anną Klimasarą Emilia Czajewska i Emilian Kowalewski - uczniowie z klasy VI b szkoły podstawowej. Fragmenty dzieł Sienkiewicza czytały także uczennice gimnazjum - Katarzyna Luty i Julia Omilian.
    Czytaniu towarzyszył konkurs znajomości "Trylogii". Na zwycięzców czekały nagrody książkowe. Dzięki naszym reprezentantom na chodniku przed biblioteką powstało graffiti z wybranymi scenami z Trylogii.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


4 IX 2014

Sprawozdanie z wycieczki

    Dnia 04.09.2014r. klasy 1 gimnazjum wybrały się na wycieczkę na Wiewiórczą Ścieżką. O godz. 8:00 wyruszyliśmy spod szkoły w stronę plaży „Szyjka. Nad jeziorem mieliśmy 5-minutową przerwę. Następnym punktem programu było dojście na Plażę Miejską. Wszystkie dziewczyny wraz z panią Dorotą Witkowską i panią Jolantą Wojtkowską zostały na plaży aby rozegrać mecz w siatkówkę plażową. Chłopcy z panem Jarosławem Bagieńskim i panem Robertem Sienicą poszli na pole namiotowe rozpalać ognisko i grać w piłkę nożną. Po zjedzeniu kiełbasek wybraliśmy się na ,,Siłownię pod chmurką’’. Tam zgubiliśmy kilka kalorii. Ostatnim punktem naszej wycieczki było wyjście do kawiarni i rozkoszowaniem się lodami.

Joanna Łuszczyńska
kl. I A

więcej zdjęć
 


3 IX 2014

Tanecznym krokiem w świat dobrych manier

    3 września br. uczniów kl. 0 – III odwiedził prosto z planu filmowego KRÓL JULIAN. Wzbudził oczywiście swą osobą największe zainteresowanie wśród najmłodszych odbiorców – fanów, którzy zgodnie z jego wskazówkami „wyginali śmiało ciało”. Działo się to za sprawą tanecznej szkoły „Tanmuz”, która wykorzystując zasady dobrych manier, zachęcała dzieci do udziału w zajęciach pozalekcyjnych organizowanych w naszej szkole. Na pewno czas spędzony na poznawaniu różnych styli tanecznych (zumby, disco, hip – hopu…) to czas dobrze wykorzystany. Jak co roku, wrześniowa lekcja „ integracji muzycznej”, odsłania wiele tanecznych talentów. Nie ulega wątpliwości, że jest ich obecnie najwięcej w pierwszych klasach!
    Gratulujemy dyrektorowi Niepublicznej Placówki Oświatowo – Wychowawczej, Bogusławowi Szlaszyńskiemu, ciekawej choreografii tanecznej i dziękujemy za umożliwienie poznania KRÓLA JULIANA.

A.S

więcej zdjęć