23 VI 2016

23 czerwca – Dzień Ojca
„Z okazji Twojego Święta, za wczoraj i za dziś,
każdym czułym serca uderzeniem
i każdym z niego płynącym życzeniem
zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności
za wszystkie dla nas trudy i starania
składamy Ci dzisiaj podziękowania”.


    Tymi słowami uczniowie kl. I c rozpoczęli część artystyczną przygotowaną z okazji Dnia Taty i Mamy. Goście, jak zawsze nie zawiedli. Przybyli punktualnie, aby podziwiać swoje pociechy podczas występu, wspierać je i oklaskiwać. Uczniowie zaprezentowali się w przygotowywanym od dawna repertuarze znakomicie. Jednak najbardziej są dumni z tańca „Trojak”, do którego mamy uszyły im specjalne stroje. Atmosfera była podniosła, a dzieci bardzo przejęte. Najtrudniej przecież prezentować swoje umiejętności przed najbliższymi. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek poprzedzony wręczeniem rodzicom upominków własnoręcznie przygotowanych przez dzieci.

AS MG

więcej zdjęć


17 VI 2016

Wycieczka do Teatru Lalek

    „Niewiele wie ten, kto dużo przeżył. Wiele wie ten, kto dużo podróżował.”  Świadomi znaczenia słów zawartych w powiedzeniu są niewątpliwie uczniowie klasy III A oraz I B i I C, którzy są zawsze chętni, by poznać ciekawe miejsca. Najlepszą formę takiej nauki stanowią wycieczki szkolne. W tym roku szkolnym pani Alicja Czerniecka i pani Małgorzata Truchan, zorganizowały wyjazd do Białegostoku, w którym wzięli udział uczniowie wspomnianych klas. W piątkowy poranek 17 czerwca 2016 r., zaopatrzeni w uśmiechy i wyśmienite humory, spotkali się pod szkołą, skąd wyruszyli na spotkanie przygodzie. Pierwszym przystankiem na trasie naszej wycieczki był Białostocki Teatr Lalek, gdzie uczniowie obejrzeli wspaniały spektakl pt. „Straszna Piątka”. Dzieci z zainteresowaniem podziwiały grę lalkarzy, wykorzystujących rozmaite techniki lalkowe (kukła, pacynka, jawajka, marionetka). Z zapartym tchem śledziły losy Ropuchy, Szczura, Nietoperza i Pająka, których los nie obdarzył wdziękiem. Opowieść mówiła o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć. Dużo pozytywnych przeżyć młodym widzom dostarczyła również wizyta w Piwnicy Lalek, gdzie można było spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Nie brakowało tam kostiumów i całych fragmentów dekoracji, które niejednego widza przeniosą w świat przeszłości. To istny labirynt, po którym można było „krążyć” bez końca.
    Następnym punktem programu był spacer po Białostockim Zwierzyńcu. Spacerując alejkami uczniowie zobaczyli zamieszkujące tam zwierzęta parzystokopytne (m. in. kuca szetlandzkiego, żubra, owcę domową, sarnę, lamę, jelenia), ale również dziki, lisy, rysie europejskie, puchacze, puszczyki, bociany i niedźwiedzie brunatne. Równie ciekawa i pouczająca była wizyta w Jurajskim Parku Dinozaurów „Muzeum Dziejów Ziemi”. Uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni do zanurzenia się w prehistorii. Idąc ścieżką edukacyjną, doświadczali wszystkimi zmysłami rzeczywistości, jaka miliony lat temu była szarą codziennością każdego dinozaura. Mogli dotknąć, usłyszeć, zobaczyć i poczuć. Spacer ścieżką powodował nietuzinkowe doznania, gdyż idąc wśród drzew i krzewów, co chwila napotykali na relikty przeszłości, które wciąż „żyją”. Tu wystawał zza krzaka triceratops, tam spinozur karmi swoje małe. Za drzewem słychać było ryk tyranozaura, a na łące cearadaktyl podrywa się do lotu. Zaciekawieni uczniowie co krok coś nowego napotykali na swojej drodze. Po tak wyczerpującym dniu wszyscy z przyjemnością zjedli posiłek w restauracji Mc Donald’s.
    Podróż powrotna minęła bardzo szybko. Na młodych podróżników przed szkołą oczekiwali stęsknieni rodzice. Udział w wycieczce dostarczył uczniom wielu niezapomnianych przeżyć.

Wioleta Chmielewska

więcej zdjęć


14 VI 2016

Jak w praktyce wykorzystywać wiedzę o zdrowym odżywianiu

    Pracownica Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Olecku, pani Emilia Naruszewicz, w ramach realizacji programu „Trzymaj formę!” spotkała się z gimnazjalistami Zespołu Szkół i przedstawiła prezentację na temat racjonalnego odżywiania. Uczniowie wysłuchali m.in. informacji o szkodliwości spożycia nadmiaru cukru i soli, znaczeniu właściwego rozkładu i liczby posiłków w ciągu dnia, produktach nie zalecanych do spożycia przez młodzież ze względu na niskie wartości odżywcze oraz o korzystnych dla zdrowia przekąskach. Ponadto pracownica oleckiej stacji zwróciła uwagę na istotę bycia świadomym konsumentem oraz przedstawiła informacje na temat. zaburzeń odżywiania. Spotkanie zorganizowała Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny.
 


11 VI 2016

FESTYN  RODZINNY
zwieńczeniem tygodnia Festiwalu Europejskich Kultur

Tegoroczny Festyn Rodzinny odbył się w naszej szkole nieco później niż zwykle , tj.11 czerwca 2016 r. Było to uwarunkowane licznymi imprezami organizowanymi na terenie miasta, takimi jak chociażby Olimpiada Milusińskich .

Mamy uświecony już tradycją zwyczaj, że w dzień festynu spotykamy się przy pomniku ks. Jana Twardowskiego. Śpiewamy hymn szkoły, składamy naszemu patronowi w hołdzie kwiaty, a któryś z uczniów recytuje jego wiersz. Czekamy również na występ dzieci ze szkolnego zespołu ,,Biedroneczki”.

W tym roku festyn rodzinny stał się okazją do podsumowania Festiwalu Europejskich Kultur, który przeprowadziliśmy w dniach 6-10.06.2016r. Naszym parterem organizacyjnym był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko wchodzący w skład sieci Europe Direct Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, który działa przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej. Dzięki tej współpracy pozyskaliśmy fundusze na przeprowadzenie imprez szkolnych, nagrody dla uczniów i atrakcje na festynie rodzinnym, z których mogła skorzystać społeczność szkoły i osiedla.

Podczas festynu nastąpiło rozstrzygnięcie różnych konkursów, np. matematycznej Matlandii, Konkursu Ładnego Pisania, konkursów przeprowadzonych z okazji obchodów Dni Rodziny oraz związanych z Festiwalem Europejskich Kultur . Zwycięzcy otrzymali nagrody zakupione ze środków pozyskanych od naszego współorganizatora.

Wyniki konkursów i turniejów prezentuje poniższa tabela, uwzględniająca także osoby odpowiedzialne za ich organizację i ekspozycję prac.

Lp.

Działanie

Wyniki rywalizacji/miejsce

Odpowiedzialni

1.

Konkurs plastyczny dla klas „0”- flaga UE pt. ”Żółty i niebieski to jest kolor europejski”.

1. Julia Kardasz

2. Maja Klimowicz

3. Jakub Łęgowski

Regulamin konkursu  -

 A. Krassowska

Ekspozycja pokonkursowa

K. Jankowska

2.

Konkurs plastyczny na plakat dla klas I – III SP4- „Europa w oczach dziecka”.

1.Francja-kl.3a-wych.Alicja Czerniecka

2. Holandia-kl.2a-wych.Katarzyna Fiećko

3. Polska-kl.1c-wych.Aneta Skrzypiec

Regulamin konkursu

E. Koncewicz, W. Chmielewska,

Ekspozycja plakatów –

A. Skrzypiec, M. Grzyb

3.

Konkurs plastyczny dla klas IV – VI SP4 na album

o państwie członkowskim UE.

1. Irlandia-kl.4b-Julia Szlaszyńska, Milena Zaręba, Miłosz Skrzypiec

2.Wielka Brytania-kl.5b-Kuba Maciejewski, Kuba Gościewski,Paula Ulińska,

Amelia Ropel, Rozalia Piotrowska, Iza Kalinowska

3.Litwa-kl.4a-Wiktoria Grudzińska, Natalia Domitrz, Rafał Jańczuk, Maciej Klepacki, Szymon Rutkowski

Regulamin konkursu

J. Słuchocka, A. Domasik

Ekspozycja albumów -

F. Szóstkiewicz, J. Cichanowicz

 

 

4.

Turniej klas IV – VI SP4 „Co wiem o Unii Europejskiej”.

 

1.kl.4b

2.kl.5a

3.kl.6a,kl.5b

Regulamin turnieju – konkurencje

M. Zdancewicz, G. Hołownia

W. Czaplejewicz

Wykonanie pomocy do konkursów

M. Warykowska,K. Wróblewska,
M. Marcinkiewicz

Przygotowanie i dekoracja sali gimnastycznej

E. Iwanowska,E. Piliszek, R. Sienica

Prowadzenie imprezy

- K.Matwiejczyk, J. Bagieński
Przygotowanie poszczególnych klas do turnieju - wychowawcy.

5.

Konkurs fotograficzny dla klas I - III G1:

 ,,Obiekty w obiektywie, czyli obiekty w mieście, gminie, powiecie, na wsi dofinansowane ze środków Unii Europejskiej”.

1.Emilia Czajewska-kl.1b

2. Konrad Chmielewski-kl.3a

3. Klaudia Żynda-kl.1b

Regulamin konkursu -

D. Witkowska, W. Stankonowicz

Ekspozycja i wydruk zdjęć -

V. Janczenia, F. Szóstkiewicz

6.

Turniej „Co wiem o Unii Europejskiej” dla klas

I - III  G1.

 

Po ekscytującej dogrywce –przeciąganie liny-na festynie rodzinnym:

1. kl.3b

2. kl.3a

3. kl.2a

Regulamin turnieju – konkurencje

K. Matwiejczyk, A. Klimasara,

J. Zdan

Wykonanie pomocy do konkursów

A. Wysocka, A. Raczykowska,

 M. Stachowicz 

Prowadzenie imprezy -  A.Klimasara, K. Matwiejczyk

Przygotowanie poszczególnych klas do turnieju - wychowawcy.

7.

Konkurs na przebranie „Moja ulubiona postać bajkowa”.

Kategoria kl.0

1. Julia Stankiewicz,Wiktoria Łazarska

2. Martyna Mikielska

Kategoria kl.1-3

1. Michalina Kalinowska

2. Julia Fiedorowicz

Kategoria kl.4-6

1. Milena Zaręba

2. Olek Sienkiewicz

Regulamin konkursu, powołanie komisji konkursowej -  K. Fiećko, A. Borawska

8.

Konkurs dla klas 0 - III „Ogródek flagowy”.

 

1. kl.0a-wych. Krystyna Jankowska

2. kl.1b-wych.Wioleta Chmielewska

3. kl.1c-wych. Aneta Skrzypiec

Regulamin konkursu - A. Czerniecka, M. Truchan

Ekspozycja ogródka -  A. Stasiak, W. Gaworska

Jak widać, do organizacji ustalonych przez koordynatorów: Krystynę Matwiejczyk, Annę Klimasarę oraz panią wicedyrektor Małgorzatę Michałowską , a także przedstawiciela PIE Europe Direct – Olecko- Dawida Bondarenkę -zadań  Festiwalu Europejskich Kultur zaangażowany został ogromny sztab ludzi: nauczycieli i uczniów wszystkich etapów edukacyjnych w naszej szkole. Wszyscy sumiennie wywiązali się z przydzielonych zadań, za co im serdecznie dziękujemy.

Dzięki współpracy z przedstawicielstwem Direct Olecko uczestnicy festynu mogli skorzystać z takich bezpłatnych atrakcji, jak: jazda gokartami, zabawa na dmuchanych placach zabaw i zjeżdżalniach, wata cukrowa czy popcorn. Mieli też okazję zrobić zdjęcie z maskotką unijną –Syriuszem oraz zagrać w koło fortuny.

Organizatorzy festynu zadbali o to, by każdy z jego uczestników znalazł coś dla siebie. Maluchy chętnie ustawiały się w kolejce do wozu strażackiego, malowania twarzy, podczas gdy ich starsze rodzeństwo lub rodzice korzystali z usług zaproszonych uczniów ZST w Olecku zajmujących się fryzjerstwem i stylizacją paznokci. Duża popularnością -jak zawsze zresztą- cieszyły się loteria fantowa oraz znakowanie rowerów przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Obleganym stanowiskiem było BRD na wesoło, gdzie uczniowie mogli sprawdzić swoją sprawność kierowania pojazdami jednośladowymi: rowerami, motorynkami.

Pozornie niezbyt sprzyjająca aura sprzyjała… towarzyskim rozmowom przy kawie i konsumpcji pysznych ciast domowego wypieku, słodyczy, napojów czy lodów. Energii dostarczały też grillowane kiełbaski z dodatkami… Chwilę oddechu gwarantowały gry planszowe, piłkarzyki. Niemałych emocji dostarczyły pokazy taneczne: szkółki TANMUZ, dzieci uczęszczających na zajęcia rytmiki czy występ oleckich mażoretek  z grup: ,,Wenus” oraz ,,Gwiazdeczki” prowadzonych przez p. Dorotę Tomczyk. Sympatycy piłki nożnej obejrzeli premierowy pokaz filmu ,,How football changed my life" zrealizowanego w ramach projektu gimnazjalnego przez uczniów klas drugich oraz rozegrali mecz piłki nożnej.

Festyn Rodzinny z podsumowaniem Europejskiego Festiwalu Kultur przygotował zespół w składzie: Anna  Domasik, Jolanta Wojtkowska, Robert Sienica, Anna  Klimasara, Magda Antkiewicz .

Osobami koordynującymi i odpowiedzialnymi za organizację Festiwalu Europejskich Kultur były: Krystyna Matwiejczyk i Anna Klimasara.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


3 VI 2016

VI Powiatowy Konkurs Recytatorsko-Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

    3 czerwca 2016 w sali AGT odbył się, już po raz szósty, Powiatowy Konkurs Recytatorsko-
- Muzyczny Poezji Jana od Biedronki, w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu oleckiego. W gronie uczestników zaobserwować było można więcej niż zwykle recytujących chłopców. Coraz więcej osób interesuje się również kategoria poezja śpiewana. Poziom był wysoki i wyrównany, co nastręczyło niemałych trudności komisji w składzie: Bożena Gałązka, Katarzyna Jeżewska, Agnieszka Makarewicz. Po burzliwych obradach, jury wyłoniło laureatów:
I kategoria - szkoła podstawowa - recytacja:
- I miejsce: Filip Bartoszewicz ze Szkoły Podstawowej w Gąskach;
- II miejsce - Eliza Jarosz z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Cimochach;
- III miejsce - Patrycja Sidorowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku;
- wyróżnienia: Izabela Niedziejko i Zofia Kozłowska - obie ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach;
II kategoria - gimnazja - recytacja:
- I miejsce: Klaudia Łożyńska i Wiktoria Stachurska - uczennice Gimnazjum w Świętajnie;
- II miejsce: Magda Dzienisiewicz z Publicznego Gimnazjum w Wieliczkach i Aleksandra Karaś z Gimnazjum nr 1 w Olecku;
- III miejsce: Klaudia Retel z Gimnazjum w Świetajnie;
- wyróżnienia: Martyna Jutkiewicz z Publicznego Gimnazjum w Wieliczkach oraz Aleksandra Sznel z Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich
III kategoria - poezja śpiewana:
wyróżnienie: Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Gąskach.
    Jako organizatorów cieszy nas fakt, iż nasz konkurs spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu nie tylko uczniów, ale przede wszystkim przygotowujących ich do występów nauczycieli.
    Serdecznie podziękowania składamy sponsorom: Zarządowi Powiatu w Olecku za nagrody rzeczowe oraz właścicielom sklepu spożywczego SAM - Panom: Wojciechowi Makowskiemu i Bogdanowi Milewskiemu, a także kierownictwu sklepu Lewiatan za ufundowanie słodkiego poczęstunku uczestnikom konkursu.

Anna Klimasara, Agnieszka Anna Kopycka

więcej zdjęć


31 V 2016

31 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Olecku odbył się XVII Konkurs Matematyczny klas II „Mistrz Zadań Tekstowych”. W tegorocznym konkursie startowało 20 przedstawicieli klas drugich z siedmiu szkół podstawowych powiatu oleckiego. Zadaniem każdego ucznia było samodzielne rozwiązanie siedmiu trudnych zadań tekstowych. Mistrzem okazał się Patryk Stelmachowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku, II miejsce zajął Sylwester Bartnicki ze Szkoły Podstawowe nr 3 Olecku. Trzecie miejsce ex aequo przypadło Kacprowi Potrykusowi z SP nr 1 i Gabrielowi Ciszewskiemu z SP nr 3. Na IV miejscu była Maja Kowalewska ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Olecku. Organizatorki konkursu Joanna Cichanowicz,, Małgorzata Grzyb i Alicja Czerniecka gratulują zwycięzcom oraz ich rodzicom. Podziękowania należą się też nauczycielkom, które przygotowały uczniów do konkursu. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów.

M. G., J. C., A. C.

więcej zdjęć


30 V 2016

Prezentacja projektu gimnazjalnego ,,I ty możesz zostać literatem”

    W poniedziałek-30.05.2016r. – na piątej godzinie lekcyjnej uczniowie klas drugich biorący udział w projekcie gimnazjalnym ,,I ty możesz zostać literatem. Piszemy i ilustrujemy bajkę dla dzieci” publicznie zaprezentowali go uczniom kl.3a SP4, a także zaproszonym gościom: dyrekcji gimnazjum, wychowawcom. Wszystko to dzięki życzliwości nauczycielek nauczania zintegrowanego-pań: Alicji Czernieckiej i Małgorzaty Truchan.
    Celem projektu realizowanego pod opieką nauczycielki języka polskiego Anny Klimasary było pogłębienie wiedzy teoretycznoliterackiej, tworzenie i zilustrowanie bajki oraz prezentacja jej uczniom klas młodszych szkoły podstawowej.
    Trzecioklasiści bardzo uważnie słuchali bajek, które prezentowali ich starsi koledzy i koleżanka, a potem odpowiadali na pytania dotyczące treści utworów. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali słodycze i naklejki - zachętki. Po każdym pytaniu pojawiał się las rąk, dlatego panie wychowawczynie pomagały wskazać, kto zgłosił się jako pierwszy…
    W skład grupy projektowej weszli uczniowie kl.2a:Adam Torebko, Jakub Torebko, Marcin Jańczuk, Norbert Wojciechowski, Dawid Kułakowski oraz kl.2b: Patryk Wiński, Gabriela Maciejewska, Marcel Makal. Wszyscy dobrze wywiązali się z ustalonych zadań, toteż zaliczyli udział w projekcie.
    Tu należy wspomnieć, że informacje o udziale ucznia w realizacji projektu oraz jego temat wpisywane są na świadectwie ukończenia gimnazjum.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


25 V 2016

PROJEKT EDUKACYJNY „BAJKI UCZĄ I BAWIĄ”
- INSCENIZACJA BAJKI CZERWONY KAPTUREK
W JĘZYKU NIEMIECKIM

    Dnia 25 maja 2016 r. na 6. godzinie lekcyjnej 8 uczennic z klasy II B gimnazjum zaprosiło Dyrektora Szkoły p. Stanisława Kopyckiego oraz Wicedyrektorów p. Małgorzatę Michałowską i p. Jarosława Kosakowskiego, a także klasę 6 SP wraz z wychowawczynią p. Anną Klimasara lekcję języka niemieckiego . Uczennice zaprezentowały zaproszonym gościom inscenizację bajki w języku niemieckim, pt.; „Czerwony Kapturek”. Był to efekt ich ponad półrocznej pracy nad projektem edukacyjnym.
    W projekcie uczestniczyły: Weronika Skorupska - narrator, Alicja Dembińska - Czerwony Kapturek, Wiktoria Sertel - Matka, Krystyna Kwiatkowska - Wilka, Emilia Naruszewicz - Babcia, Malwina Jurewicz-Gajowy oraz Klaudia Zubowicz i Patrycja Żukowska. Nad pracą uczennic opiekę sprawowała germanistka – p. Małgorzata Marcinkiewicz. Początek pracy stanowiło dokładne przeanalizowanie scenariusza bajki Czerwony Kapturek - Rotkäppchen w języku niemieckim. Następnie dziewczęta dokonały podziału ról i podzieliły między sobą działania. Kolejnym krokiem było wykonanie scenografii, przygotowanie kostiumów, muzyki oraz zgromadzenie rekwizytów niezbędnych do przedstawienia. Na zakończenie przedstawienia zaproszeni goście zostali odpytani ze swojej pierwszej lekcji języka niemieckiego. Końcówka zajęć, to słodko nagrodzony quiz, - osoby, które zapamiętały jakieś słówko z bajki, otrzymały słodkie upominki.
    Praca nad projektem, to długoterminowe i systematyczne zaangażowanie uczennic biorących w nim udział. Efekt działań był naprawdę zadowalający i dziewczęta zasługują na słowa uznania.

M.M

więcej zdjęć


25 V 2016

    25 maja 2016 r. odbył się I Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej w kl. III „Baśniowy świat”. Organizatorami Konkursu jest Zespół Szkół w Olecku, zaś osobami odpowiedzialnymi z ramienia organizatora były: Aneta Skrzypiec i Wioleta Chmielewska. Działanie objęło swoim zasięgiem sześć szkół podstawowych powiatu oleckiego. Miało na celu wprowadzenie dzieci do literatury w sposób zrozumiały i przystępny dla ich wyobraźni; poszukiwanie „ziarenek prawdy” ukrytych w poszczególnych dziełach literatury dziecięcej, a nade wszystko promowanie czytelnictwa. Uczestników już od progu szkoły witał barwny korowód baśniowych postaci . Uczniowie klas III wykazali się doskonałą znajomością baśni H. CH. Andersena, były to utwory: „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko”, „Nowe szaty cesarza”.
    I miejsce w konkursie zajął uczeń SP w Wieliczkach, Maciej Karniej. II miejsce uczennica SP nr 3 w Olecku, Oliwia Dragun oraz uczennica SP nr 4 w Olecku, Rozalia Mikielska. III miejsce Julia Gogacz ze SP nr 1 w Olecku i Julia Szmigiero ze SP w Wieliczkach. Gratulujemy zwycięzcom!
    Dziękujemy sponsorom, dzięki którym nagrody stały się nie tylko atrakcyjniejsze ale i praktyczne. Są to: właściciel sklepu komputerowego „Ternet”, pan Marek Terlecki, państwo Ewa i Paweł Giełazis, właściciele sklepu komputerowego G-Soft oraz właściciel sklepu z artykułami dziecięcymi „Lenka”, Karol Michniewicz.

AS, WCH

więcej zdjęć


24 V 2016

IV INTEGRACYJNY TURNIEJ W BADMINTONA - OLECKO 2016

    Już po raz czwarty Zespół Szkół w Olecku, we współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej oraz Stowarzyszeniem „Pomarańcza”, zorganizował Integracyjny Turniej Osób Niepełnosprawnych w Badmintona o zasięgu regionalnym. Głównym celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, rozwijanie aktywności społecznej poprzez sport oraz integracja z otoczeniem osób niepełnosprawnych, a także poprawienie komunikacji między społecznością lokalną a osobami niepełnosprawnymi. Ważnym celem Turnieju była również realizacja potrzeb wyższego rzędu, jakimi są potrzeby przeżyć i doświadczeń oraz potrzeby zmiany emocjonalnej dotyczącej szacunku i uznania poprzez przełamywanie barier i pokonywanie kompleksów.
    Objęcie turnieju honorowym patronatem przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Olecka podkreśliło wyjątkowy charakter przedsięwzięcia oraz nadało mu szczególną rangę.
Turniej odbył się 24 maja 2016 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej „Lega” w Olecku i wzięło w nim udział sześćdziesięciu ośmiu uczestników z Suwałk, Węgorzewa, Kowali Oleckich, Kolna, Wronek i Olecka, a rozgrywany był w trzech kategoriach (szkół podstawowych, gimnazjów i osób dorosłych), oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Rywalizowali ze sobą również opiekunowie.
    Rozgrywki trwały blisko cztery godziny, a zwycięzców nagrodzono medalami oraz upominkami rzeczowymi, każdy uczestnik otrzymał też pamiątkowy dyplom.
    Rywalizacji w duchu fair play towarzyszyła doskonała zabawa, która pokazała, iż nie tylko osoby pełnosprawne mogą coś ofiarować niepełnosprawnym, lecz ci drudzy mogą ich czymś ubogacić. Sportowe zmagania dały zatem obopólne korzyści, stwarzając możliwość doświadczania własnej wyjątkowości. Turniej niewątpliwie kształtuje akceptację i szacunek wobec inności drugiego człowieka, tolerancję względem niego, jego osiągnięć i z pewnością za rok odbędzie się po raz kolejny.

Jarosław Bagieński


WYNIKI TURNIEJU
SZKOŁA PODSTAWOWA
I miejsce – Oskar Karwel (ZS OLECKO)
II miejsce – Marcin Czajkowski (OSW OLECKO)
III miejsce – Wiktoria Masalska (ZS OLECKO)
GIMNAZJUM
I miejsce – Dominik Palewicz (OSW OLECKO)
II miejsce – Sebastian Wilwiński (SOSW SUWAŁKI)
III miejsce – Patrycja Królikowska (ZS OLECKO)
DOROŚLI (kobiety)
I miejsce – Magdalena Bokuniewicz (SOSW SUWAŁKI)
II miejsce – Ewa Sikorska (ŚDS KOWALE OLECKIE)
III miejsce – Aneta Wasilewska (OSW OLECKO)
DOROŚLI (mężczyźni)
I miejsce – Leon Chyczewski (DPS WĘGORZEWO)
II miejsce – Jacek Woroniecki (DPS WĘGORZEWO)
III miejsce – Dariusz Staszkiewicz ("NADZIEJA" SUWAŁKI)
OPIEKUNOWIE:
I miejsce – Adam Ołowniuk (SOSW SUWAŁKI)
II miejsce – Marta Romotowska (WTZ OLECKO)
III miejsce – Stanisław Drabik (DPS WĘGORZEWO)

więcej zdjęć


23 V 2016

SZKOLNY ETAP KONKURSU POEZJI JANA OD BIEDRONKI

    23 maja w Zespole Szkół w Olecku odbył się Szkolny Etap Konkursu Poezji Jana od Biedronki. Wiersze naszego Patrona „od mrówki, ważki, biedronki” łączą humor z powagą, rzeczom małym, szczegółom nadają rangę wielkości, uczą zachwytu nad światem i wielkiej miłości do ludzi. Niepowtarzalność poezji ks. Jana Twardowskiego polega na doskonałym połączeniu klimatu ciepła i pełnej humoru obserwacji świata i człowieka. Te cechy dostrzegli również młodzi recytatorzy. W Konkursie wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej:
1. Milena Zaręba
2. Piotr Banach
3. Damian Domagała
4. Kamila Domel
5. Weronika Drażba
6. Rebeka Kasprzak
7. Filip Krawczyk
8. Małgorzata Laszkowska
9. Wiktor Raszkowski
10. Amelia Ropel
11. Miłosz Skrzypiec
12. Pola Stadnicka
13. Julia Szlaszyńska
14. Aleksandra Wyrwińska
oraz uczennice gimnazjum:
1. Aleksandra Karaś
2. Weronika Karczewska
3. Justyna Szurkowska
Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
Szkoła Podstawowa:
1. Miłosz Skrzypiec
2. Filip Krawczyk
3. Amelia Ropel
Gimnazjum:
1. Weronika Karczewska
2. Aleksandra Karaś
3. Justyna Szurkowska
Gratulujemy!
    Laureaci Etapu Szkolnego będą reprezentować naszą szkołę w piątek 3 czerwca w VI Powiatowym Konkursie Recytatorsko-Muzycznym Poezji Jana od Biedronki w AGT w Olecku.
Życzymy Powodzenia!

więcej zdjęć


21 V 2016

    Zespół „Biedroneczki” ze SP nr 4 w Olecku reprezentował swoją placówkę po raz czwarty w Konkursie Piosenki Ekologicznym w Kętrzynie organizowanym przez Starostwo Powiatowe tego miasta. Zdobył on również po raz czwarty z kolei I miejsce! W konkursie brały udział zespoły i wokaliści zarówno z naszego regionu jak i nasi sąsiedzi, dzieci i młodzież z Kaliningradu. Była to świetna okazja do poznania odmiennej kultury, pokonania bariery językowej w komunikacji. Nagrodą główną konkursu był mikroskop biologiczny. Dziewczęta z klas IV – VI wystąpiły w utworze zatytułowanym „Płacze moje serce”, w którym wyraziły tęsknotę za pięknem polskich gór. Stroje nawiązywały do góralskich strojów ludowych, a wyraz artystyczny wyrażony tańcem oczarował nie jednego widza. Konkurs odbył się 21 maja 2016 r. i połączony był z festynem ekologicznym. „Biedroneczki” brały udział w konkursach przyrodniczych, jeździły bryczką i wozem, oglądały film o Układzie Słonecznym w „Planetarium w namiocie”. Do konkursu zespół „Biedroneczki” przygotowała pani Aneta Skrzypiec.
    Skład zespołu: Aleksandra Chodnicka, Maja Chmielewska, Hanna Malwina Dziokan, Małgorzata Laszkowska, Magdalena Milewska, Pola Stadnicka, Julia Szlaszyńska, Julia Truszczyńska, Milena Zaręba.
    Gratulujemy !

AS.

więcej zdjęć


20 V 2016

Wybory do Oleckiej Rady Młodzieżowej

    W dniu 20 maja 2016r. w godz. 8.00 do 14.00 w Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im.Księdza Jana Twardowskiego w Olecku, w szkolnej bibliotece odbyło się głosowanie na kandydatów na radnych do Oleckiej Rady Młodzieżowej.
    Nominowanymi kandydatami byli : Gabriela Dobiecka, Błażej Gałkowski, Joanna Karolina Łuszczyńska, Marcel Makal i Szymon Ropel. Przewodniczącą Komisji Wyborczej była pani Jadwiga Zdan, a zastępcą pani Krystyna Matwiejczyk. W pracach Komisji – liczeniu głosów i sporządzeniu protokołu brali udział także pan Jarosław Bagieński, Sylwia Antoniak, Martyna Sikorska, Agnieszka Domoracka oraz Jakub Milewski. W wyborach mogli wziąć udział wszyscy uczniowie gimnazjum. Ostatecznie swój głos oddało 101 uczniów z czego komisja 4 głosy uznała za nieważne. Zdecydowaną ilością głosów – 45, wybory wygrał Szymon Ropel z klasy II B.
    Serdecznie dziękujemy wszystkim startującym, uczniom biorącym udział w głosowaniu – frekwencja wyniosła 84%. Gratulujemy Szymonowi Ropelowi, który będzie reprezentować w Radzie naszą społeczność szkolną i mamy nadzieję, że odnajdzie się w swojej nowej roli.

Jakub Milewski, kl.II A

więcej zdjęć


16 - 20 V 2016

Tydzień Ekologiczny

    „Zdrowa natura - zdrowa żywność - zdrowy człowiek”. To hasło tegorocznego działania prozdrowotnego i ekologicznego organizowanego już po raz kolejny w naszej placówce. Jesteśmy tym, co jemy. A jeśli zrozumieją to nasi uczniowie, cel tak wielkiego przedsięwzięcia zostanie zrealizowany. Program i harmonogram działań Tygodnia Ekologicznego w roku szkolnym 2015/2016 przygotowały nauczycielki: Joanna Cichanowicz, Małgorzata Grzyb, Elżbieta Koncewicz i Joanna Słuchocka ( i to one czuwały nad ich realizacją ) przy wsparciu pozostałych nauczycieli szkoły podstawowej. Od 16 do 18 maja na terenie naszej placówki przeprowadzane były konkursy, spotkania ze specjalistami od żywności, oraz degustacja sałatek, surówek i zdrowych posiłków. O znajomości potrzeby właściwego odżywiana świadczą wykonane przez klasy 0 – VI „wagoniki zdrowej żywności i aktywności fizycznej” zdobiące przez cały tydzień szkolną klatkę schodową, symbolizującą piramidę żywności. We wtorek uczniowie wraz z nauczycielami, by podkreślić znaczenie ruchu w życiu człowieka, uczestniczyli w zajęciach sportowych. Były to konkurencje sportowe oparte na rywalizacji, spacery oraz gimnastyka na siłowni plenerowej znajdującej się na terenie naszej szkoły. Nie zabrakło jakże lubianych przez uczniów działań promujących ich twórczość. Jednym z nich był indywidualny konkurs na najciekawszą rymowankę lub wiersz - „Jestem tym, co jem”. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny „Kochamy błękit”, który miał na celu zarejestrowanie obrazów ukazujących powietrze, organizmów żyjących dzięki niemu, zjawisk atmosferycznych. Młodzież z klas starszych przygotowała apel, na którym uczniowie klasy V a wykorzystując przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną, przybliżali społeczności szkolnej wpływ żywienia na zdrowie człowieka i jego zachowanie. Każdy kolejny dzień, niósł z sobą nowe działania. W czwartek uczniowie spotkali się z dietetyczką, która nie zatrzymała się jedynie na opowiadaniu o zdrowej żywności, znaczeniu drugiego śniadania, ale nakłaniała dzieci i młodzież do czytania etykiet produktów spożywczych. Wytłumaczyła znaczenie tajemniczych liter w składzie żywności , np. E20, przestrzegała przed napojami barwionymi, substancjami konserwującymi, substancjami modyfikowanymi… A na zakończenie zajęć przeprowadziła warsztaty „artystycznego składania serwetek”. Umiejętność ta została wykorzystana w piątek, podczas degustacji przygotowanych przez uczniów naszej placówki sałatek i surówek.
Bardzo dziękujemy Rodzicom naszej szkoły za pomoc przy realizacji projektu.

AS, WG

więcej zdjęć


16 - 20 V 2016

Tydzień Ekologiczny w Gimnazjum nr 1 w Olecku
pod hasłem: "Zdrowa natura - zdrowa żywność - zdrowy człowiek"

    W dniach 16 - 20 maja 2016 w Gimnazjum nr 1 w Olecku zorganizowany został Tydzień Ekologiczny, który przebiegał pod hasłem ,,Zdrowa natura - zdrowa żywność - zdrowy człowiek". W ciągu tych kilku dni staraliśmy się zrealizować założone cele. Pokazaliśmy naszym uczniom, jaki jest związek między zdrowiem człowieka i środowiskiem, w którym żyje. Zapoznaliśmy ich z zasadami zdrowego żywienia oraz praktycznego zastosowania piramidy zdrowego odżywiania przy komponowaniu jadłospisów. Wykazaliśmy korelację między błędami żywieniowymi a coraz częściej występującymi chorobami cywilizacyjnymi. Dzięki zajęciom z ze specjalistkami ds. żywienia Naturhouse -p.Martą Sierocką i p.Joanną Fiedoruk oraz p. Tomaszem Zubkowiczem trenerem siłowni, właścicielem centrum sportowego Mezomorf w Olecku- mogliśmy uświadomić młodzież, jak duży jest wpływ odżywiania na kondycję fizyczną i psychiczną, że warto stosować zrównoważoną dietę, by zwiększyć odporność organizmu, mniej chorować, łatwiej się uczyć, czy po prostu zadbać o sylwetkę, walcząc z nadwagą i otyłością… Pomogą w tym na pewno zgodne z instruktażem ćwiczenia na plenerowej siłowni znajdującej się na terenie Zespołu Szkół w Olecku, która jest sukcesywnie wzbogacana o nowe urządzenia sportowe.
    Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom zapanuje wśród gimnazjalistów moda na zdrowe, racjonalne żywienie, korzystanie z dobrodziejstw zdrowej natury dla zachowania zdrowia człowieka. Żeby osiągnąć założone cele, postawiliśmy na aktywność uczniów, wdrażając ich do pracy zespołowej, dzielenia się zadaniami, wyszukiwania informacji w różnych źródłach, a także uruchomienia w sposób twórczy szarych komórek w konkursie indywidualnym na wiersz lub rymowankę ,,Zdrowo jem”. Trzeba przyznać, że w naszych gimnazjalistach drzemie ogromny potencjał twórczy. A oto nazwiska wyróżnionych uczniów: Gabriela Bagan- kl. 3 b, Anna Kopycka- kl. 3 a, Klaudia Olechnowicz- kl. 3 a, Natalia Normantowicz- kl. 3 a, Sebastian Selwocki- kl. 2 b. To samo można powiedzieć o twórczości plastycznej. Przygotowane przez uczniów kl.1-3 plakaty pt. ,, Niezdrowe dodatki do żywności" w niezwykle sugestywny sposób ukazały, co ,,smacznie niezdrowego” wrzucamy do naszych żołądków. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
• I miejsce-kl. 3 b,
• II miejsce-kl. 3 a,
• III miejsce-kl. 1 a i 2 a,
• IV miejsce-kl. 1 b,
• V miejsce-kl. 2 b.
    Teoria powinna być ściśle powiązana z praktyką, zatem koniec wieńczy dzieło. Najzdrowszy i najsmaczniejszy, i najbardziej oczekiwany sałatkowy piątek. Tradycyjnie każda klasa przygotowuje potrawę zdrową, smaczną i prostą do wykonania. Społeczność szkolna ustawia się w długim ogonku po zdrowie… na talerzu i wyraża swój zachwyt, degustując zdrowe pyszności. Z roku na rok uczniowie prześcigają się w przygotowaniu potraw, zdobywaniu świetnych przepisów. Konkurs klasowy w kategorii zdrowych potraw przebojowo wygrała sałatka kl.1b ,,Wybuchowy granat”. Uznanie komisji zyskały też ,,Lekka sałatka z kaszą jaglaną” kl.2b i ,,Sałatka z paluszkami krabowymi” kl.3a. Palce lizać… Trzeba wspomnieć, że do konkursu indywidualnego zgłosił swoją sałatkę Miłosz Myszkiewicz. Była bezkonkurencyjna!

Ważny komunikat!
Nagrody w konkursach klasowych:
I miejsce: kobiałka truskawek (2,5 kg) i wagary z wychowawcą (w ostatnim tygodniu czerwca)
II miejsce: kobiałka truskawek (2,5 kg) wagary z wychowawcą (w ostatnim tygodniu czerwca)
III miejsce: wybrany przez uczniów danej klasy jeden dzień w czerwcu bez pytania i kartkówek.
Brawa!!!
Należne przede wszystkim p. Krystynie Matwiejczyk i Wiesławie Stankonowicz za -jak zawsze- dobrą, sprawną- organizację Tygodnia Ekologicznego.
Podziękowania!!!
Organizatorek- dla uczniów i nauczycieli wykonujących zaplanowane działania za duże zaangażowanie w tym pełnym różnych zadań okresie…

Anna Klimasara


więcej zdjęć


25 V 2016

Spotkanie rodziców uczniów klas 0 – III z pracownikiem oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olecku

    W dniu 24.05.2016r. rodzice uczniów klas 0 – III spotkali się z pracownikiem oświaty zdrowotnej PSS-E w Olecku panią Emilią Naruszewicz. Spotkanie odbyło się pod hasłem ” Odżywianie dzieci i młodzieży – jestem tym, co jem”. Była to kontynuacja działań prozdrowotnych podejmowanych w naszej szkole w ubiegłym tygodniu w ramach Tygodnia Ekologicznego.
    Rodzice usłyszeli o zasadach zdrowego odżywiania, poznali piramidę żywienia. Pani Emilia podkreśliła szczególne znaczenie pierwszego i drugiego śniadania dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły, przedstawiła produkty niezalecane do spożycia przez dzieci i młodzież ze względu na niskie wartości odżywcze. Spotkanie zorganizowała Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny Zespołu Szkół w Olecku.
 


17 V 2016

Zabawa w teatr

    Rozpoczęcie edukacji szkolnej jest kolejnym etapem w życiu małego człowieka, w którym pełni rolę ucznia – już nie przedszkolaka. Wszystko co nowe budzi ciekawość, ekscytację, ale także niepokój podyktowany niepewnością co się wydarzy. W naszej szkole z inicjatywy wychowawców klasy integracyjnej Ic, Anety Skrzypiec i Małgorzaty Grzyb od roku szkolnego 2015/2016 prowadzone są działania zmierzające do niwelowania dziecięcych obaw i radosnego przestąpienia progu szkoły. W tym celu podjęłyśmy współpracę z Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku. Grupa „Kropelki” z wychowawczyniami: Elżbietą Czajewską, Anną Wolińską i Bożeną Budzyńską 17 maja 2016 r. po raz kolejny odwiedziła uczniów klasy I c. Tym razem zajęcia opierały się na wspólnym tworzeniu przedstawień teatralnych i ich prezentacji. Wspólnie z uczniami klasy pierwszej przedszkolaki tworzyły przedstawienia wykorzystując teatr kukiełkowy. Obejrzały przygotowaną przez klasę pierwszą bajkę pt. „Czerwony kapturek”. Przedszkolaki odważnie zaprezentowały swoje umiejętności taneczne w przedstawieniu muzycznym. Spotkania te niosą ze sobą wiele korzyści niezależnie od tego czy jesteśmy w roli widza, czy aktora. Niosą ze sobą wartości edukacyjne, uczą zachowań społecznych, empatii, rozwijają sferę emocjonalną, pokazują w jaki sposób można przyswoić wiedzę – np. przez zabawę w teatr.
    Bardzo dziękujemy gościom za mile spędzony dzień.

AS, MG

więcej zdjęć


16 V 2016

"Pokaz historyczny w szkole podstawowej i gimnazjum"

    16 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie historycznym na temat staropolskiego sarmatyzmu i epoki szlacheckiej. Była to żywa lekcja historii, podczas której odbyła się ciekawa prezentacja obyczajów i kultur epoki szlacheckiej, przegląd ekwipunku i uzbrojenia oraz zapierające dech w piersiach pojedynki, do których zaangażowani byli nasi uczniowie. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z dużą kolekcją broni, rekwizytów i strojów oraz dawnych narzędzi tortur, służących do egzekwowania prawa. Zainteresowanie uczniów lekcją było duże dzięki ciekawym zabawom plebejskim. Całość przygotowała i przedstawiła Grupa Artystyczna Rekonstrukto Historia eksperymentalna, której serdecznie dziękujemy.

Weronika Gaworska

więcej zdjęć


12 V 2016

Sprawozdanie z akcji „Nakarm Mnie”

    Uczniowie naszej szkoły pokazali, iż los bezbronnych zwierząt nie jest im obcy. Ochoczo przystąpili do akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych psów z augustowskiego schroniska „Sonieczkowo”.
    Zbiórka żywności odbyła się 12 maja 2016 roku w Zespole Szkół w Olecku . Akcja została zorganizowana przez klasę I b. Klaudia Fiećko zaprojektowała ulotki, reszta uczniów wykonała plakaty. Wszystkim uczniom zależało, by informacja o akcji dotarła do jak największego grona odbiorców. Głównym celem zbiórki było wsparcie schroniska, zachęcenie szkoły do wspólnych działań, i zwrócenie uwagi uczniów na los bezdomnych zwierząt.
    Podczas dwóch długich przerw na przygotowanym stoisku można było ofiarować przydatne rzeczy zwierzętom. Uczniowie klasy I b aktywnie uczestniczyli w akcji. Przy stoisku stały Anna Naruszewicz, Aleksandra Kapuścińska, Kaja Selwocka i Julia Czapkowska. Uczniowie oraz nauczyciele przekazali potrzebującym zwierzętom dary w postaci worków i puszek z karmą, koców, zabawek, akcesoriów. Za akcje odpowiedzialne były pani Angelika Raczykowska i pani Agnieszka Wysocka.
    Wszyscy bardzo dziękujemy tym, którzy zdecydowali się pomóc schronisku i serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej części akcji: 09.06.2016r.

Klaudia Agata Żynda kl. I b Gim.

więcej zdjęć


12 V 2016

Trzecioklasiści z wizytą w bibliotece szkolnej

    W czwartek 12 maja klasa III b odwiedziła bibliotekę szkolną. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią biblioteki, księgozbiorem i katalogiem tradycyjnym oraz zasadami pracy nauczyciela bibliotekarza. Tutaj najwięcej emocji i zaciekawienia wśród uczniów wzbudziła dyskusja nad specyfiką pracy w bibliotece. Uczniowie mieli okazję by przekonać się, że ta praca jest trudna i mozolna, lecz satysfakcjonująca. Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna zajęć. Uczniowie sami wyszukiwali w ramach ćwiczeń autorkę swoich lektur. Ostatnim punktem spotkania było zapoznanie uczniów ze schematem ułożenia książek na regałach w bibliotece. Serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Hołownia za miłe przyjęcie i ciekawą lekcję.

Weronika Gaworska


12 V 2016

,,ENGLISH IS FUN”, CZYLI …
II EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
DLA UCZNIÓW KL.III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

    12 maja 2016 roku w Zespole Szkół w Olecku odbyła się II edycja powiatowego konkursu z języka angielskiego dla klas trzecich szkół podstawowych ,,English is fun". Uczniowie zmagali się z 45 -minutowym testem składającym się z zadań na odbiór tekstu słuchanego, czytanego, znajomości leksyki, gramatyki oraz kultury krajów anglojęzycznych. Po teście na uczniów czekał słodki poczęstunek, w czasie którego komisja konkursowa sprawdzała prace uczestników . Jury wyłoniło zwycięzców :
1 miejsce: Kacper Karaś, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
2 miejsce: Julia Korąkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku
3 miejsce ex aequo: Maxymilian Załuski, Szkoła Podstawowa im Ignacego Krasickiego w Świetajnie, Michał Matyjewicz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, laureaci nagrody rzeczowe, a pozostali nagrody pocieszenia. Nagrody oraz poczęstunek zostały ufundowane przez firmę Kaufland oraz Audax. Uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za wkład pracy włożony w przygotowanie uczniów i życzymy dalszych sukcesów.
Do zobaczenia w przyszłym roku.

E.I.
M.A

więcej zdjęć.


10 V 2016

,,Bądźcie świadkami miłosierdzia”

    10 maja 2016r. w Zespole Szkół w Olecku odbył się apel poświęcony Janowi Pawłowi II- ,,pielgrzymowi świata, rycerzowi w białej szacie”, synowi polskiej ziemi, mężowi stanu, człowiekowi otaczanemu miłością przez ludzi i miłującemu ludzi.
    Przypomnijmy, że pontyfikat 264. papieża- Jana Pawła II-rozpoczął się 16 października 1978r. i trwał 27 lat. Nazwano go „ pontyfikatem przełomu”. Dlaczegóż? Wybrany na papieża Karol Wojtyła był Polakiem, a nie - jak jego poprzednicy –Włochem.
    Polskiego następcę św. Piotra czekało zatem wielkie wyzwanie, któremu sprostał. Jako papież dbał o pokój, dotarł z Orędziem Pokoju i Miłości do niemalże wszystkich krajów świata. W czasie 106. podróży odwiedził 129 krajów, a w nich 617 miast i miejscowości.
    Pochylał się nad każdym. Ten skromny, prosty człowiek z pokorą znosił cierpienie i ułomność, umiał wybaczać, w kilku językach nawoływał do zgody między narodami i zaniechania wojen, twierdząc, że: „Pokój jest dobrem, które należy wprowadzać poprzez dobro: jest on dobrem dla poszczególnych osób, dla rodzin, dla narodów świata i dla całej ludzkości; jest zatem dobrem, którego należy strzec i które należy rozwijać, wybierając i czyniąc dobro”. Wiedział doskonale, że człowiek realizuje się poprzez przekraczanie samego siebie, swoich słabości, swoich grzechów. Nikt nie ma wątpliwości, że polski papież to wielki i święty człowiek.
    Wszystkie powyższe treści znalazły swe odbicie w scenariuszu autorstwa Agnieszki Anny Kopyckiej. Piękny montaż słowno-muzycznym przygotowali uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych Zespołu Szkół w Olecku. Na scenie pojawiło się więc kilkudziesięciu uczniów w różnym wieku, ale niezwykle zaangażowanych w wykonanie zadania. Słowa uznania należą się czuwającym nad tym nauczycielkom: wymienionej wyżej p. Agnieszce Kopyckiej, p. Annie Sitko i p. Dorocie Jusińskiej, a także p. Magdzie Stachowicz, która zadbała o odpowiednią oprawę muzyczną i przygotowanie pieśni zaśpiewanych przez nasz szkolny chór .
    Wszystkim wykonawcom dziękujemy za doznania duchowe i artystyczne, a społeczności szkolnej na widowni za godne zachowanie podczas apelu.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


4 V 2016

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

    Słowa Jana Pawła II przyświecały 4 maja szkolnym obchodom 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Zespole Szkół w Olecku: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.
    Uczniowie Szkoły Podstawowej, pod opieką pań: Marty Warykowskiej, Karoliny Wróblewskiej i Magdaleny Stachowicz, przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie, aby upamiętnić doniosły fakt historyczny uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji.
    Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie Sztandarów oraz odśpiewanie hymnu narodowego.
    Część artystyczna przybliżyła nam najistotniejsze fakty dotyczące historii uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Konstytucja 3 maja miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowania przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan oraz wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Król Stanisław August i przywódcy Stronnictwa Patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. Młodzi artyści ukazali nam te sceny w formie zainscenizowanego sejmiku, podczas którego toczyły się rozmowy, dotyczące sytuacji Polski w XVIII wieku i potrzeby uchwalenia tej najważniejszej ustawy w państwie.
    W uroczystościach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja już od ponad dwustu lat, Polacy widzą symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Dlatego rocznicę tę obchodzimy z dumą, a interesująca część artystyczna sprawiła, że uczniowie oglądali ją z powagą i zainteresowaniem.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


1 V 2016

Wielki sukces najmłodszych

    1 maja 2016 r. w ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbył się XX finał Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Gratka dla Nastolatka”. Naszą placówkę reprezentował duet z kl. IV b – Magda Milewska i Ola Chodnicka oraz najmłodsi wśród uczestników - dziewczynki z zespołu „Biedroneczki”. Utwór „Duszki leśne”, jego interpretacja muzyczno – ruchowa zdobył uznanie wśród jurorów. Przyznali oni bowiem zespołowi „Biedroneczki” II miejsce. To wielki sukces pierwszoklasistek. Nagroda za godziny prób, zmęczenie i wytrwałość. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Skład zespołu: Wiktoria Duchnowska, Lidia Grześ, Andżelika Leszczyńska, Amelia Maksimowicz, Maja Dziubińska, Maja Fiedorowicz, Amelia Krysz, Paulina Marcinkiewicz, Zofia Reczko, Maria Sikorska, Lena Szyłkiewicz. Uczennice do występu przygotowały nauczycielki: Wioleta Chmielewska i Aneta Skrzypiec.

więcej zdjęć
 


27 IV 2016

Renata Piątkowska odwiedza Olecko!

    Renata Piątkowska autorka książek dla dzieci, napisała między innymi „Opowiadania z piaskownicy”, „Która to Malala” i „Z przysłowiami za pan brat” dnia 27 kwietnia 2016 roku odwiedziła Olecko.
    Dzięki spotkaniu autorskiemu poznaliśmy historię Malali Yousafzai – pakistańskiej dziewczynki walczącej o prawa do nauki i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Dziewczynka urodziła się w warunkach, o których nie mieliśmy dotąd pojęcia. W Pakistanie kobiety nie mają żadnych praw, muszą chodzić z zasłoniętą twarzą i nie wolno im chodzić po ulicy bez jakiegoś mężczyzny bo dostaną baty. Malala została ofiarą ataku talibów i cudem uniknęła śmierci. Po zamachu wywieziono ją do Wielkiej Brytanii. Teraz walczy o prawa dzieci do nauki. Należy do grona 100 najbardziej wpływowych osób na świecie i zapewnia, że kiedyś powróci do Pakistanu i zostanie premierem swego kraju.
    Spotkanie było bardzo ciekawe, a historia Malali opowiedziana przez panią Piątkowską fascynująca. Na pamiątkę dzisiejszego dnia zostanie mi książka z dedykacją autorki.

Aleksander Sienkiewicz

więcej zdjęć


23 IV 2016

VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

    23 kwietnia 2016 roku odbył się etap finałowy VI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Ełku. Do eliminacji szkolnych przystąpiło aż 120 uczestników uczących się w naszym regionie.
    W fazie finałowej wyłoniono 10 najlepszych, w tym dwoje reprezentantów Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego: Gabrielę Bagan oraz Marcela Makala. Nasi młodzi angliści zmagali się z trudnymi pytaniami dotyczącymi historii, zabytków, ustroju politycznego Wielkiej Brytanii oraz rodziny królewskiej. Warto wspomnieć, iż nasi uczniowie rywalizowali ze starszymi kolegami i koleżankami ze szkół średnich. Wynikiem rzetelnej pracy i wytrwałości jest zajęcie II miejsca przez Gabrielę Bagan i III przez Marcela Makala.
    Zwycięzcom konkursu gratulujemy, życząc im dalszych sukcesów.

Ewa Iwanowska

 


20 IV 2016

Klasa III b na warsztatach o papierze czerpanym

     W środę 20 kwietnia klasa III b wraz z wychowawcą udała się do Biblioteki Pedagogicznej w Olecku na warsztaty czerpania papieru. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Zrozumieli w jaki sposób ludzie wpadli na pomysł wytwarzania papieru i dlaczego był im tak bardzo potrzebny! Uczniowie mogli dotknąć papirusów i każdy z nich czerpał papier z sita tak jak niegdyś pracownicy pierwszych młynów-papierni.
    Zajęcia, które tak zaciekawiły uczniów poprowadziła Pani Agnieszka Makarewicz, której serdecznie dziękujemy.
 


20 IV 2016

„Od kuchni”

    20 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy I c SP rozpoczęli cykl spotkań kulinarnych. Co miesiąc chętny rodzic odsłoni tajniki własnej kuchni, wspólnie z wychowawczyniami poprowadzi zajęcia przygotowujące dzieci do gotowania. Młodzi kucharze poznają smak i zapach różnych produktów i przypraw oraz dowiedzą się jaki jest sezon na określone warzywa i owoce. Jesteśmy przekonani, że nawet niejadek nie oprze się pachnącym potrawom, jeśli wcześniej sam je przygotuje. Nie od dziś bowiem wiadomo, że „ dzieci zaczynają jeść, gdy same zaczynają gotować”. Pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy na słodko – przygotowując koktajle owocowe i owocowo – warzywne pod okiem mamy Marysi, pani Agnieszki Sikorskiej. Najbardziej smakował koktajl noszący nazwę Shrek. Zainteresowanym chętnie podamy przepis. Oprócz soków ze świeżych owoców i warzyw pierwszoklasiści upiekli ciasteczka cynamonowe oraz bułeczki z naturalnymi konfiturami pochodzącymi ze spiżarni babci. Bardzo dziękujemy pani Kasi Laszkowskiej i pani Marzence Jasińskiej za pomoc organizacyjną w zajęciach.

AS, MG

więcej zdjęć


19 IV 2016

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2016

    19 kwietnia 2016r. minęła 73. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz czwarty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, do której ponownie włączyła się nasza szkoła. Należy wspomnieć, że powyższy projekt odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty, dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię .
    Akcję Żonkile w Zespole Szkół w Olecku promowały plakaty wykonane przez uczennice klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku: Małgosię Laszkowską, Kamilę Domel i Dominikę Stasiak.
    Podobnie jak w ubiegłym roku, otrzymaliśmy szablony żonkili i materiały dydaktyczne. Dzięki nim uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przypomnieli historię powstania w getcie oraz wykonali papierowe kwiaty, będące symbolem pamięci o nim i o powstańcach. Ludziach, którzy stanęli do walki o własną godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii. Żonkile to także wyraz szacunku i nadziei.
    Ponieważ tego dnia uczniowie gimnazjum pisali egzamin, zaś pozostali gimnazjaliści mieli z tej okazji wolne, żonkile rozdawali w szkole i na terenie miasta przechodniom szóstoklasiści przygotowujący akcję wraz z nauczycielką języka polskiego Anną Klimasarą.
    Żonkilowe pudełko-tak nazwaliśmy pudełko na żonkile- wędrowało z rąk do rąk, a znajdujące się w nim papierowe kwiaty znajdowały nowych właścicieli…
    Mieszkańcy Olecka byli mile zaskoczeni tym, że tak młodzi ludzie działają jako wolontariusze, znają historię i dzielą się nią z innymi. Przechodnie chętnie przyjmowali od nas żółte żonkile. Mówili, że dowiedzieli się o akcji z radia czy telewizji, ale nie spodziewali się czegoś takiego w naszym małym mieście.
    Okazało się też, że dużo wiedzą na ten temat. Jedna z pań zwróciła uwagę innej, że rozłożony żonkil ma kształt Gwiazdy Dawida – obecnie najbardziej powszechnego i uniwersalnego symbolu judaizmu i żydowskiej tożsamości. Jakiś starszy pan, przypinając do kurtki żonkil, mówił o jednym z przywódców powstania Marku Edelmanie. Taki prosty gest, a ile znaczy.
    Po egzaminach gimnazjalnych uczniowie obejrzeli umieszczony na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN film pt. ,,Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, dzięki któremu bliżej poznali historię powstania, mogli lepiej zrozumieć motywy działania powstańców.
    Celem naszej akcji było przywracanie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom łatwiej będzie budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów, kształtować tożsamość obywateli. Żyjemy przecież pod tym samym niebem, na tej samej ziemi, jesteśmy rodakami.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


15 IV 2016

„Kocham czytać z Mamą i Tatą”

    15 kwietnia 2016 roku klasa IIB gościła mamę Julki Jasińskiej, która wraz z córką przeczytała dzieciom fragment książki Macieja Szymanowicza „Najmniejszy słoń świata”. Wspólne czytanie z rodzicem odbywa się ramach klasowego konkursu „Kocham czytać” i jest jedną z form pracy nad kształtowaniem umiejętności pięknego czytania oraz rozpowszechniania wśród dzieci literatury pięknej. Julka wraz z mamą Kasią postawiły wysoką poprzeczkę przyszłym uczestnikom konkursu, ponieważ oprócz wspólnie przygotowanego tekstu wykonały plakat promujący książkę oraz zadania konkursowe dla dzieci. W imieniu całej klasy serdecznie dziękuję Pani Kasi i Julce i zapraszam na kolejną wizytę, a także zachęcam pozostałych rodziców do wspólnego czytania ze swoimi pociechami.

Anna Stasiak

więcej zdjęć


14 IV 2016

V Targi Edukacyjne w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

    14 IV 2016 po raz piaty w naszej szkole odbyły się Targi Edukacyjne. Jest to wydarzenie na skalę powiatową. Uczniowie z okolicznych szkół gimnazjalnych zjechali się, aby zobaczyć co zaprezentują nam na nowy rok szkolny: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego. Dyrektorzy oraz reprezentanci uczniów przedstawili nam swoją ofertę, zachęcając do podjęcia nauki w ich szkole oraz przygotowali drobne atrakcje, takie jak tworzenie fryzur, komputerowe przerabianie zdjęć, różnego rodzaju przekąski, pyszny tort.
    Spotkanie okazało się bardzo pomocne dla wielu z nas. Mieliśmy szansę lepiej poznać okoliczne szkoły, ich funkcjonowanie, zaplecze edukacyjne i pozalekcyjne i potwierdzić (bądź podjąć) wybór w dużej mierze decydujący o naszej przyszłości i karierze edukacyjno-zawodowej.

Uczennica klasy III b - Weronika Karczewska

więcej zdjęć


12 IV 2016

    We wtorek 12 kwietnia 2016 r. dzieci z klas 0 A i B spotkały się na wspólnych zajęciach. Tym razem dotyczyły one oznak wiosny. Dzieci pracowały w zespołach. Takie spotkania, oprócz wartości edukacyjnych, mają na celu integrację dzieci poprzez wspólny udział w zajęciach i zadaniach do wykonania.

K.J.

więcej zdjęć


12 IV 2016

Młode talenty

    W miniony wtorek – 12 kwietnia w godzinach popołudniowych odbył się półfinał Konkursu Piosenki „Gratka dla Nastolatka”. Naszą szkołę niestrudzenie reprezentowali: najmłodsi w kategorii klas I – IV, dziewczynki z zespołu „Biedroneczki” z utworem „Duszki leśne”; zespół „Stokrotki” z kl. II a, który wykonał piosenkę pt. „Wspólny weekend” oraz duet z kl. IVb - Magdalena Milewska i Aleksandra Chodnicka w utworze muzycznym „Odpowie Ci wiatr”. Tego dnia zostały wyłonione talenty , które będą na pewno godnie reprezentowały naszą społeczność w finale konkursu – 1 maja 2016 r. Są to uczennice z kl. IV b oraz ich młodsze koleżanki z zespołu „Biedroneczki” (Wiktoria Duchnowska, Maja Dziubińska, Lidia Grześ, Maja Fiedorowicz, Andżelika Leszczyńska, Paulina Marcinkiewicz, Amelia Maksimowicz, Zofia Reczko, Maria Sikorska, Lena Szyłkiewicz). Do konkursu przygotowywały nauczycielki : Aneta Skrzypiec, Katarzyna Fiećko, Anetta Borawska i Magdalena Stachowicz. Mamy nadzieję, że walory artystyczne, których im nie brakuje i umiejętności wokalne rozwijane na warsztatach pozwolą odnieść kolejny sukces.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!

A.S

więcej zdjęć.


12 IV 2016

Europejski Smak Czekolady

    Uczniowie gimnazjum wzięli udział w powiatowym konkursie - „Europejski Smak Czekolady. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Olecko.
    Celem konkursu było przede wszystkim: pogłębienie wiedzy na temat Unii Europejskiej, rozwijanie wśród uczniów tożsamości europejskiej, promocja talentów i sztuki kulinarnej.
Naszą szkołę reprezentowali:
Julita Domoracka - klasa IIIa,
Zuzanna Karaś – klasa IIIa,
Dawid Kułakowski – klasa II a.
    Gimnazjaliści rozpoczęli konkurs o godzinie 9.30 od testu w języku angielskim. Musieli wykazać się wiedzą o Unii Europejskiej i o czekoladzie, bo przecież konkurs odbył się w Międzynarodowym Dniu Czekolady. W powietrzu było czuć ducha rywalizacji, ale pozytywna atmosfera sprzyjała wszystkim uczestnikom.
    Po zmaganiach umysłowych nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali – zmagania z czekoladą. Uczniowie przystąpili do wykonywania wybranych przez siebie deserów, w których głównym składnikiem była czekolada. Tym razem w powietrzu unosił się zapach pieczonego ciasta, gofrów, czekolady, musów, owoców, kremów. Młodzi kucharze „uwijali się jak w ukropie”. Czas był ograniczony, a wszyscy chcieli wykazać się swoimi kulinarnymi zdolnościami i zaskoczyć jury.
Na końcową ocenę w konkursie złożył się wynik testu i wykonany deser. Jury zwracało uwagę na smak, oryginalność, estetykę wykonania i wizualną stronę deseru. Zuzia, Julita i Dawid stanęli na wysokości zadania. Wykonali znakomite i pyszne desery.
Desery wykonane przez naszych gimnazjalistów:
Zuzia - a’la suflet czekoladowy z musem malinowym lub malinami,
Julita – puchar herbatnikowy z masą czekoladową,
Dawid – mus truskawkowy w miseczce z czekolady.
     Konkurs okazał się szczęśliwy dla naszych uczniów i potwierdził ich zamiłowanie do gotowania i czekolady…..
    Dawid swoim deserem wywalczył drugie miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.  A jak efektowne desery wykonali nasi uczniowie zobaczcie na zdjęciach

Krystyna Matwiejczyk

więcej zdjęć


8 IV 2016

Lekturomaniaczki są w Gimnazjum nr 1!!!

    „Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nic zapału do ksiąg nie ostudzi” - nie ma wątpliwości, że słowa Jana Kasprowicza są bliskie naszym uczennicom, które 8 kwietnia 2016 r. zwyciężyły w IV Regionalnym Turnieju Czytelniczym „Lekturomaniacy”, który w tym roku odbył się w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku.
    Ideą konkursu było gruntowne zweryfikowanie znajomości kanonu lektur obowiązujących w gimnazjum i wykorzystanie tej wiedzy poprzez kreatywne i nowatorskie formy ich omówienia, wyrabianie sprawności językowej poprzez udzielanie wypowiedzi słownych oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
    W tegorocznych zmaganiach o tytuł „Lekturomaniaków” rywalizowało 6 trzyosobowych drużyn, cztery z powiatu oleckiego i dwie z powiatu ełckiego. Były to mianowicie: Gimnazjum z Judzik, Gimnazjum z Kowali Oleckich, Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika z Olecka, Gimnazjum nr 3 oraz Gimnazjum nr 4 z Ełku i oczywiście Nasze Gimnazjum reprezentowane przez Julię Omilian (kl. III b),Weronikę Karczewską (kl. III b), Aleksandrę Kapuścińską (kl. I b).
    Dziewczęta pod czujnym okiem polonistek, Emilii Piliszek i Marioli Zdancewicz, przygotowywały się do zmagań konkursowych przez kilka tygodni.
T    urniej składał się z XII konkurencji. W tym trzy pierwsze zadania zespoły musiały przygotować wcześniej, a były to: recytacja fragmentu jednego ze wskazanych utworów, plakat zachęcający do przeczytania wybranej lektury i skecz interpretujący fragment wygranego utworu. Ta ostatnia ukazała ogromne zdolności aktorskie, jakie drzemią
w naszych gimnazjalistkach. Ich współczesna propozycja podarowania pierścienia przez Kleanta Mariannie szczerze rozbawiła publiczność. W kolejnych konkurencjach nasze uczennice poradziły sobie równie dobrze i bezsprzecznie, najwyższą liczba punktów wygrały tegoroczny Turniej Czytelniczy „Lekturomaniacy”. Każda z dziewczyn otrzymała dyplom i atrakcyjną nagrodę rzeczową – czytnik e-book.
    Gratulujemy zwycięstwa i zachęcamy do udziału naszych gimnazjalistów w kolejnej edycji konkursu już za rok. Nasz pierwszy udział z pewnością przetarł szlaki i dość wysoko ustawił poprzeczkę, jednak satysfakcja z udziału, a już na pewno ze zwycięstwa jest ogromna!

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


6 IV 2016

XXXIV Konkurs Recytatorki „Spotkania z Poezją”

    „Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto dowód, że umie zwyciężać” – słowa Henryka Sienkiewicza są mottem XXXIV Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją” organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej oddział w Olsztynie.
    Główny cel konkursu to kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji. W Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku znalazło się wielu młodych recytatorów, którzy chętnie stanęli do artystycznej konfrontacji. Na poziomie klas IV-VI najlepszą interpretacją i estetyką mówienia wykazali się uczniowie klas: V a – Eryk Czaplejewicz, który zaprezentował utwór Marii Zientary-Zalewskiej, pt.: „Biały kamyczek” oraz V b – Jakub Mackun, który recytował wiersz Wisławy Szymborskiej, „Pierwsza fotografia Hitlera”. Uczniów do konkursu przygotowała pani Mariola Zdancewicz. Chłopcy reprezentowali naszą szkołę w Eliminacjach miejskich 6 kwietnia 2016 r.
    To właśnie ekfraza kontrastowego zderzenia fotografii niewinnego dziecka z historyczną wiedzą odbiorcy na temat Hitlera naszej Noblistki w wykonaniu Jakuba Mackuna zyskała największe uznanie i przychylność Komisji Konkursowej i uczeń klasy V b wygrał Eliminacje miejskie i zakwalifikował się do Eliminacji rejonowych, które odbędą się 19 maja 2016 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

Mariola Zdancewicz


31 III 2016

IV B BUDUJE DOMY PTAKOM

    Dnia 31 marca 2016 roku uczniowie z klasy IVb z SP4 w Olecku z paniami Joanną Cichanowicz i Dorotą Witkowską wieszali budki lęgowe dla ptaków.
    Uczniowie powiesili przed szkołą dwie budki: jedną na sośnie, a drugą na świerku. Otwory skierowano w kierunku wschodnim.
    Młodzi przyrodnicy mają nadzieję, że ptaki, np. sikorki lub wróble zdecydują się na zajęcie skrzynek, które służą ochronie gatunkowej, sprzyjają bioróżnorodności, a wystawione w odpowiedniej ilości i proporcjach, przywracają biorównowagę. Skrzynka może być zainstalowana na drzewie, a także na ścianie domu, altany. Powinna być zawieszona stabilnie, aby nie drgała i nie kołysała się na wietrze.
    Klasa bardzo się cieszy, że mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu i dzięki temu w okolicy szkoły przybędzie ptaków.

Olek Sienkiewcz
ucz. kl. IV b

więcej zdjęć


22 III 2016

Atrakcyjne zajęcia w I B

    Od kilku tygodni klasę 1B odwiedzają bardzo ciekawe osoby pochodzące z rodzin uczniów. Przychodzą do nas mamy, tatusiowie, a nawet babcie. Opowiadają o swoich pociechach, o ciekawostkach z ich życia, o tym, co lubią robić lub czym się interesują.
    I tak na przykład, babcia Amelki Maksimowicz pokazała nam zdjęcia wnuczki z dzieciństwa. Mama Kacpra Kukowskiego przeczytała ulubioną bajką syna, mama Kingi Giełazis przyniosła jedno ze zwierząt, które zamieszkuje ich domowe terrarium, a mama Jakuba Skindzier klocki lego, które kolekcjonuje uczeń.
    Za każdym razem na koniec spotkania pierwszoklasiści są obdarowywani słodkościami przygotowanymi przez gości.
    Wszyscy uczniowie bardzo miło wspominają każde odwiedziny oraz nie mogą doczekać się następnych.

Chmielewska Wioleta

więcej zdjęć


Dzień Wiosny w klasie I a

    Jak wszyscy wiemy dnia 21 marca rozpoczyna się wyczekiwana wiosna. Nasza klasa postanowiła go uczcić najlepiej jak potrafiła.
    Na początku, aby upamiętnić 1050. rocznicę chrztu Polski, przygotowaliśmy inscenizację przedstawiającą przyjęcie chrześcijaństwa przez nasze państwo.
    Następnie zjedliśmy słodkości przygotowane przez nasze koleżanki. Punktem kulminacyjnym był przepięknie udekorowany tort, który szybciej zniknął niż pojawił się na naszym stole. Po zjedzeniu pyszności graliśmy w różne gry i zabawy, takie jak: bingo, kalambury, statki itp. Potem oglądaliśmy śmieszne filmiki, w których główną rolę odgrywały zwierzęta. Następnie została dostarczona przepyszna pizza. Na zakończenie dnia rozegraliśmy turniej piłki nożnej i ręcznej.
    Podsumowując, ten dzień zapamiętamy na długie lata.

Maciej Pieczulis i Agnieszka Piotrak

więcej zdjęć


21 III 2016

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASACH IV-VI SP NR 4 W OLECKU

    Choć zima to wspaniała pora roku, to wraz z nadejściem marca wszyscy myślą już tylko o wiośnie. Nie inaczej było tym razem. W poniedziałek 21 marca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego powitali Pierwszy Dzień Wiosny. Tradycyjnie w naszej szkole obchodzimy w tym dniu Dzień Samorządności, w którym to Samorząd Uczniowski organizuje uczniom czas.
    W tym roku dzierżący władzę uczniowie, wraz z opiekunem SU panem Fabianem Szóstkiewiczem, przygotowali swoim kolegom zaprawę turniejową, w której każdy znalazł coś dla umysłu, coś dla ciała i coś dla duszy…
    Przedstawiciele każdej z klas najpierw poddali treningowi swoje umysły. Każda drużyna losowała pytania tematycznie związane z wiosną. Niektóre zagadki sprawiły wiele trudności, np.: Przed czym według przesądów chronią bazie? Odpowiedź okazała się zaskakująca - przed bólem gardła. Niełatwe okazały się również pytania dźwiękowe, gdzie uczestnicy musieli odgadnąć, jaki ptak wydaje odtwarzany dźwięk. Z umysłowej potyczki zwycięsko wyszła klasa VI. Następnie przyszła pora na sprawdzenie kondycji fizycznej uczniów u progu wiosny… Reprezentanci klas zmierzyli się aż w pięciu iście wiosennych konkurencjach, tj. Zawodach z piórkiem, Zajęczym przysmaku, Rzutu do wody, Jedzeniu jabłek na sznurku, Toczeniu pomarańczy nosem. Dwie ostatnie konkurencje okazały się najzabawniejsze i zarazem najtrudniejsze. Sprawne ciało to również zaleta uczniów klasy VI i komplet punktów kolejny raz trafił do najstarszych uczestników. Jury nie miało wątpliwości, która z klas zwyciężyła, gdyż matematyka jest bezlitosna. Zwycięzcą wiosennego turnieju została klasa VI - gratulujemy!!!
    Ostatnią atrakcją klasowego turnieju był wybór najpiękniejszej Pani Wiosny.  Tu bezkonkurencyjna okazała się uczennica klasy IV b – Julia Szlaszyńska!
    Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a uczniowie doskonale poradzili sobie ze swoja samorządnością i współzawodnictwem klasowym. Wyniosły z niego poczucie wspólnoty grupowej i odpowiedzialności za wykonanie swoich zadań.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


16 III 2016

I Dzień Wiosny u najmłodszych

    W ramach uczczenia pierwszego dnia wiosny, do naszej szkoły ,,przyjechało'' kino 3D. I to nie są żarty! Ok. godziny 8:00 uczniowie z klas 0–III zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie stał ogromny dmuchany namiot, w którym mieliśmy obejrzeć film. Zanim weszliśmy do środka, każdy dostał specjalne okulary. Po zajęciu miejsc rozpoczęła się projekcja bajki "Żółwik Sammy: w 50 lat dookoła świata."
    Uczniowie poznali przygody żółwika, który po wykluciu się z jajka przemierzał cały ziemski glob. Technika 3D sprawiła, że nasi młodsi widzowie stawali się współuczestnikami kilkudziesięcioletniej podróży żółwika, podczas której przeżywał wiele przygód i obserwował jak zmienia się środowisko. Dzięki sympatycznemu żółwikowi nasi milusińscy nie tylko miło spędzili czas, ale wzbogacili swoją wiedzę o otaczającym świecie.
    Wszyscy byli zachwyceni jakością obrazu, a dzięki okularom, wydawało się, że wydarzenia dzieją się obok nas. Dzieci oglądały z zapartym tchem i czekały na nagły zwrot wydarzeń. Bajka była bardzo ciekawa i z pewnością zainteresowała każdego.
    Po ok. 2 godzinach seans zakończył się, a uczniowie z uśmiechem na twarzy udali się na lekcje.
Mamy nadzieję, że w następnym roku znów zawita do nas Pan Philipp Cyprowski, właściciel kina 3D.

Chmielewska Wioleta

więcej zdjęć
 


15 III 2016

Zajęcia z rytmiki

    We wtorek uczniowie klasy Ib i Ic uczestniczyli w zajęciach rytmiki prowadzonych przez Studio Promenada w Olecku. Taniec wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale także i umysł. Jest okazją do spełnienia marzeń, poznawania samego siebie oraz jest okazją do integracji w klasie i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.
    Pierwszoklasiści z dużym zaciekawieniem czekali na taneczną lekcję. Zajęcia rozpoczęła wspólna, swobodna zabawa przy muzyce, tzw. rozgrzewka, połączona z koordynacją ruchową. Później rozpoczęły się pierwsze próby treningu tańca - poleczka.
    Uczniowie wprowadzeni we wspaniałe nastroje z niechęcią opuszczali zajęcia. Z niecierpliwością czekają na kolejne.

Wioleta Chmielewska

więcej zdjęć


9 III 2016

     9 III 2016r. uczniowie klasy III a SP4 uczestniczyli po raz kolejny w Wiosennych Warsztatach Artystycznych prowadzonych przez p. E. Koncewicz. Zajęcia pobudzają kreatywność, rozwijają zainteresowania artystyczne oraz pozwalają spędzić wolny czas w sposób twórczy. Tym razem uczestnicy zajęć poznali metodę decoupage. Jest to technika znana już w starożytnych Chinach, polegająca na oklejaniu przedmiotów wzorami wyciętymi z papieru lub serwetek i wielokrotnym ich lakierowaniu. Dzieci wykonały piękne jajka wielkanocne.

M. T.

więcej zdjęć


8 III 2016

8 MARCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET  w Zespole Szkół w Olecku

,,Odrzucamy dostojne gesty i miny
i zapraszamy do zabawy wszystkie panie i dziewczyny”.

    Nie trzeba chyba nikomu mówić, że płeć piękna naszej szkoły zawsze pięknieje w okolicach 8 marca… Powód ku temu może być tylko jeden. Coraz większymi krokami zbliża się Dzień Kobiet i jak przystało –apel z owej okazji… Z roku na rok nasi szkolni mężczyźni coraz milej zaskakują kobiety. Z radością obserwujemy rodzące się nowe talenty aktorsko-kabaretowe.
    Na uroczystym apelu z okazji Dnia Kobiet dowiedzieliśmy się więcej niż 7 rzeczy, których nie wiemy o facetach…
    Wiemy oczywiście, że Kacper Jakubowski świetnie śpiewa i że piosenka pt. ,,Baby, ach baby” w jego wykonaniu rozkołysze wszystkich siedzących na sali gimnastycznej. Mamy też świadomość, że czwartoklasista kiedyś będzie pokornym ,,kochaniem wynoszącym śmieci” . Czy kruche kobiety są w stanie poradzić sobie bez strasznie silnych mężczyzn?! Jula na pewno!
    A mężczyźni? Czy wiedzą, co to znaczy być kobietą? Mieli okazję przekonać się o tym panowie z kl.3b: Patryk, Jasiek, Przemek i Dawid. Parodiując kobiety, doświadczyli wciskania się w za małe ciuchy, bezdechu w wąskiej kiecce, nakładania makijażu z użyciem zestawu małego tynkarza…Czyż to nie urocze?
    Czego nie zrobi facet, by przypodobać się kobiecie? Refleksyjny Zymek zastanawiał się, kim powinien zostać: hutnikiem, rybakiem, nauczycielem, rolnikiem, lekarzem czy listonoszem? Ostatecznie zwyciężyła opcja Śpiącego Rycerza…
    Chyba w rycerskość mężczyzn nie za bardzo uwierzyły dziewczęta z kl.3a Weronika i Natalka, które śpiewnym głosem nostalgicznie zapytywały: ,, Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, orły, sokoły, herosy!?”.
    No i pojawili się... Trzej pochlebcy – Kuba, Emilian i Szymek-zachwalający piękno kobiecych imion. Zgodnie twierdzili, że: ,,najpiękniejsze dziewczęta w piosence, piękne również i w poezji i tam właśnie nawet wady dodają im uroku”. Tak im to gładko szło, że dziewczyny darowały im te wady dodające uroku…
    Najważniejsze jednak jest to, że świat się zmienia, człowiek się zmienia, moda się zmienia, a czar kobiet jest niezmienny!
     I czegóż to nie zrobi facet, by przypodobać się kobiecie? Tu kolejne rzeczy, których nie wiecie o facetach…
    Otóż faceci będą marzyć o pokazaniu siły. Będą pędzić jak na skrzydłach do domu, sprzątać, gotować, nakrywać do stołu, podziwiać swój niezwykły spryt. A jeśli zrobią to w tak rewelacyjny sposób, jak to zrobił Konrad z 3a, to świat kobiet padnie im do stóp! Iście aktorski popis!
    Co warto wiedzieć o…facetach? Jak wynika z badań sondażowych CBOS-u, mężczyźni na pierwszym miejscu u kobiet zwracają uwagę na oczy, na drugim na figurę, a na trzecim na intelekt. Tylko skąd pojawiają się teksty typu: ,,Chcę oglądać twoje nogi, chcę, byś założyła mini”?
Kolejny zaskakujący popis. Tym razem w wykonaniu pana Roberta i kwartetu roztańczonych ,,piękności” wywijających całkiem zgrabnymi nogami…
    Gromkie brawa na zakończenie tej najpiękniejszej uroczystości szkolnej jak najbardziej zasłużone! I jeszcze ten miły akcent- wręczenie kwiatów nauczycielkom!
    Następnie głos zabrała Pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska, która podziękowała za przygotowanie części artystycznej z okazji Dnia Kobiet panom: Fabianowi Szóstkiewiczowi, Krzysztofowi Krajewskiemu i Robertowi Sienicy oraz całej rzeszy uczniów z podstawówki i gimnazjum, a także paniom: Katarzynie Fiećko i Wioletcie Czaplejewicz, które udzieliły im wsparcia.
    Szkolny apel stał się również okazją do udzielenia pochwał uczniom godnie reprezentującym naszą szkołę w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych.
    Ale to dobry temat na następny długi artykuł…

Anna Klimasara

więcej zdjęć


4 III 2016

Projekt gimnazjalny - W wierszykowej zagrodzie

     4.03.2016 r. o godz. 10:50 w sali nr 30 gimnazjaliści z klas drugich zaprezentowali przedstawienie
W wierszykowej zagrodzie dzieciom z zerówek. Był to efekt ich czteromiesięcznej pracy nad projektem gimnazjalnym. Uczniowie pracę nad nim zaczęli od zapoznania się z przykładowym przedstawieniem na podstawie utworów poetyckich dla dzieci, następnie sami dokonali wyboru wierszy i piosenek, które później wykorzystali do napisania scenariusza własnego przedstawienia. Kolejnym etapem było wykonanie scenografii, kostiumów oraz zaplanowanie charakteryzacji postaci i wybór zadań do konkursu dla młodszych kolegów.
    Nad projektem, pod opieką Agnieszki Anny Kopyckiej, pracowali: Joanna Łuszczyńska, Natalia Grądzka, Ilona Nowak, Patrycja Królikowska, Dominika Miezianko, Dominika Słowikowska oraz Michał Zymkowski. Adresatami przedstawienia były dzieci z zerówek. Najpierw obejrzały one scenki z wiejskiego podwórka, na którym pojawiły się: osiołek, krówka, konik, baran, kwoka, świnka i kotek. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się temu, jak pewna kwoka próbowała nauczyć grzeczności wiejskie zwierzęta, a gdy to się jej nie udało, wypędziła gości z domu; z uwagą słuchały krowy, która już dłużej nie chciała mieszkać w oborze i marzyła o wielkich podróżach; wraz z jej kolegami z podwórka zastanawiały się, skąd na krowie wzięły się łaty; współczuły śwince, z której ogonka śmiały się inne zwierzęta. Z największą sympatią i zainteresowaniem małych widzów spotkał się jednak kotek, który śnił o rzece mleka. Po przedstawieniu dzieci chętnie brały udział w konkursie – odgadywały, do jakiego zwierzątka należy głos, który słyszą, a za dobrą odpowiedź otrzymywały naklejki. Uśmiechy i zaangażowanie maluchów były z kolei nagrodą dla gimnazjalistów za ich trud. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem aktorów i publiczności.

Agnieszka Anmna Kopycka

więcej zdjęć


26 II 2016

II EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
,,CHAMPS OF ENGLISH”

    Dnia 26 lutego 2016 roku odbyła się druga edycja organizowanego przez Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku powiatowego konkursu z języka angielskiego „Champs of English”, który został objęty honorowym patronatem przez Warmińsko –Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie.
Podczas tegorocznych zmagań z testami konkursowymi brało udział 14 śmiałków. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzała wiedzę ogólną i miała na celu wyłonienie 5 najlepszych uczniów, natomiast druga składała się nie tylko z zakresu gramatyki i leksyki, ale również wiadomości o krajach anglojęzycznych. Dotyczyła też znajomości anglojęzycznej wersji powieści fantasy C.S. Lewisa pt. „ The Narnia Chronicles: The Lion, The Witch and The Wardrobe”.
    Poziom wiedzy reprezentantów szkół był bardzo wysoki, a nasze dziewczęta -jak zawsze- świetnie przygotowane przez p. Ewę Iwanowską- nauczycielkę języka angielskiego. Dlatego jest nam niezmiernie miło ogłosić, że wykazały się wszechstronną wiedzą i zajęły zasłużone ciężką pracą czołowe miejsca:
- II miejsce – Gabriela Bagan, klasa III b,
-V miejsce – Weronika Karczewska, klasa III b.
Serdecznie gratulujemy finalistkom i liczymy na kolejne sukcesy. Szkoda tylko, że dziewczyny są w kl. III i nieuchronnie zbliża się chwila, gdy opuszczą nasze szkolne mury…
    Tu przy okazji przypomnimy, że Gabriela i Weronika w lutym reprezentowały nasze gimnazjum na wojewódzkim konkursie przedmiotowym z języka angielskiego. Wciąż niecierpliwie czekamy na oficjalne ogłoszenie wyników.

Ewa Iwanowska, Anna Klimasara

więcej zdjęć


24 II 2016

Szkolny Turniej Mitologiczny „Na Olimpie”

    „My Herosi z Va chcemy wygrać, jak się da!”, „Na Olimpie jest wesoło, Zeus z Herą tańczą wkoło. Nasze panie się radują, naszym klasom kibicują. W naszej szkole wielka uczta i zabawa bardzo huczna. Va i V b z mitologią zmierzą się!” - takimi hasłami zagrzewającymi do rywalizacji w Szkolnym Turnieju Mitologicznymi rozpoczęli zmagania uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Turniej odbył się w środę 24 lutego 2016 r.
    Główne cele Turnieju to upowszechnienie wiedzy dotyczącej mitologii greckiej, kształcenie umiejętności współpracy w grupie oraz integracja uczniów.
    Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz rzetelną oceną poszczególnych zadań czuwała Komisja Konkursowa w składzie:
• Pani Małgorzata Michałowska – wicedyrektor Zespołu Szkół w Olecku;
• Pani Grażyna Hołownia – nauczyciel bibliotekarz;
• Pani Marta Zarzecka – nauczyciel polonista.
    Piątoklasiści rywalizowali ze sobą w XIII konkurencjach. Cztery z nich wymagały wykazania się inwencją twórczą jeszcze przed przystąpieniem do rozgrywek. Uczniowie musieli przygotować Plakat informujący o Turnieju, Pokaz mody, Transparent z hasłem dopingującym własną drużynę oraz Piosenkę tematycznie związana z mitologią. Zgodnie z klasycznym kanonem piękna - nie tylko umysł jest ważny, ale idealny stan ciała również, dlatego podczas Turnieju nie zabrakło konkurencji sportowych. Uczestnicy mitologicznych zmagań mogli przetestować swą zwinność w takich konkurencjach jak: Wyścigi rydwanów, Bieg zamroczonych i Pochodnia olimpijska.
    Pozostałe konkurencje sprawdzały wiedzę dotyczącą treści mitów. Ciekawa forma zadań przypadła uczestnikom do gustu. Najbardziej podobała im się możliwość pisania Zaproszenia rylcem na specjalnie przygotowanych tabliczkach. Wiele emocji wzbudziły również konkurencje Worek skojarzeń, gdzie uczestnicy losowali przedmioty, które musieli skojarzyć z konkretnym mitem lub związkiem frazeologicznym, czy Puszka Pandory – która jednak dla żadnej z drużyn nie okazała się źródłem nieszczęść, gdyż obie klasy świetnie poradziły sobie z quizem mitologicznym.
    Rywalizacja prowadzona w duchu fair play zakończyła się zwycięstwem klasy V a.
Uczniowie z obu klas prezentowali wysoki poziom wiedzy, a ciekawe konkurencje mobilizowały uczestników do wytężonej pracy i zdrowej rywalizacji. Efekty uczniów ukazały ogromne talenty zarówno polonistyczne, plastyczne, aktorskie oraz redakcyjne.
    Podczas turnieju panowała przyjazna atmosfera, którą tworzyli uczniowie klas uczestniczących w Turnieju. Na pochwałę zasługuje przygotowanie dopingu przez klasę V b, która zaskoczyła wszystkich mnogością okrzyków zagrzewających nie tylko do rywalizacji, ale również wyrażających gratulacje dla drużyny, która zwyciężyła.
    Turniej przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka polskiego pani Emilia Piliszek i pani Mariola Zdancewicz.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


19 II 2016

Ludzie z pasją w kl. II b

    19 lutego 2016 r, na zajęcia wychowania fizycznego w klasie II b SP4 przybyli rodzice jednego z uczniów tej klasy - Antka, Państwo Dorota i Tomasz Miszczakowie, trenerzy Klubu Sportowego „Hidori” w Olecku. Poprowadzili oni zabawy i gry z elementami treningu teakwondo. Dzieci poznały podstawowe zasady, jakimi kierują się adepci tej sztuki walki. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia i ćwiczenia podstawowych uderzeń oraz poznali reguły współzawodnictwa. Wszystkie ćwiczenia wykonywane były w rytm liczenia w języku koreańskim. Trenerzy prowadzący zajęcia uzmysłowili uczniom, że teakwondo to nie tylko sama technika walki, ale to pewien sposób życia, postępowania i wierność zasadom moralnym. Zajęcia zakończyły się zabawą „Morze – ląd”, „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” oraz ukłonem prowadzącemu po komendzie „Charyot”. Na zakończenie podziękowaliśmy trenerom za przyjęcie zaproszenia, zaangażowanie i przeprowadzenie zajęć w tak fascynujący dla dzieci sposób.

Anna Stasiak

więcej zdjęć


16 II 2016

    W dniu 16. 02. 2016 roku w Sali ROK Mazury Garbate odbył się Gminny Konkurs Piosenki Zimowej. Naszą szkołę reprezentowały:
W kategorii zerówek:
Lena Czaplejewicz "Sanna", III miejsce nauczyciel przygotowujący - Agnieszka Krassowska
w II kategorii
Zespół "Śnieżynki" z klasy 2 a - "Zasypało nas na biało", I miejsce- przygotowały uczniów Anetta Borawska i Katarzyna Fiećko
w III kategorii
Dominik Piotrowski - "Biała dama sroga zima"-III miejsce- ucznia przygotowały Alicja Czerniecka i Małgorzata Truchan Magdalena Milewska - "Królowa śniegu" I miejsce –nauczyciel przygotowujący Magdalena Kasprzyk
w IV kategorii
Eryk Czaplejewicz - "Zima , zima" - Magdalena Kasprzyk zespół "Wiolinki" - "Ulica Śnieżynkowa" - Magdalena Kasprzyk
    Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

więcej zdjęć


13 II 2016

    Po raz siódmy Zespół Szkół w Olecku wspólnie z sekcją szachową MLKS Czarni Olecko zorganizował Otwarty Turniej Szachowy Juniorów o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół. Zawody rozegrano w sobotę, 13.02.2016. W turnieju uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym i tempie gry 15 minut na zawodnika. Najlepszym uczestnikiem turnieju został Igor Kolczyński (8 pkt z 10 partii, SP nr 3). Pół punktu mniej zdobyły cztery osoby: Karol Racis (SP nr 1), Bartosz Łapszys (Gim. nr 1), Wiktor Raszkowski (SP nr 4) i Agnieszka Świerzbin (Gim. nr 2). Punktacja pomocnicza drugie miejsce przyznała Karolowi, trzecie Bartkowi, a o czwartym musiała zadecydować dogrywka pomiędzy Wiktorem, a Agnieszką. Tempo gry zmniejszono do 5 minut na zawodnika. Partia zakończyła się remisem, więc rozegrano drugą dogrywkę. Partię wygrał Wiktor i tym samym został sklasyfikowany na czwartym miejscu. Agnieszka ukończyła zawody na miejscu piątym. Tradycyjnie prowadzono także dodatkową klasyfikację wiekową: Gimnazja, kl. IV-VI SP oraz kl. 0-III SP. W najstarszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zajął Bartek, drugie miejsce Agnieszka, trzecie miejsce Jakub Cimochowski (3,5 pkt/10 partii, Gim. nr 2), a czwarte Jakub Muzykowski (2pkt/10; także Gim. nr 2). W grupie kl. IV-VI SP pierwsze i drugie miejsce przypadło Igorowi i Karolowi . Trzecie miejsce zajął Wiktor. Kolejne miejsca zajęli: Miłosz Skrzypiec (SP nr 4) i Maciej Wojciechowski (SP nr 3). W najmłodszej grupie – kl 0-III SP – pierwsze miejsce zajęła Iga Kolczyńska (SP nr 3), a drugie Maja Kowalewska (Społeczna SP).
    Pamiątkowe dyplomy otrzymali najmłodsi zawodnicy turnieju: Maja i Wiktor. Najlepszym zawodnikiem Gimnazjum nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku został Bartosz, a Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku Wiktor. Głównym sędzią zawodów był Pan Leopold Dudanowicz.  Puchary i medale ufundował Dyrektor Zespołu Szkół.

więcej zdjęć


9 II 2016

    Dnia 9 lutego 216 roku w godzinach od 16.00 do 18.00 odbyła się dyskoteka karnawałowa w Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką pana Fabiana Szóstkiewicza.
     Przy wejściu trzeba było zapłacić 2 zł lub wejść bezpłatnie w przebraniu. Przez całą imprezę wszyscy tańczyli i dobrze się bawili. Niektórzy chłopcy zaprosili dziewczyny do tańca przy romantycznej muzyce. Pod koniec odbył się konkurs na najlepsze przebranie. Zwyciężyła Amelia Ropel z klasy 5b. Po imprezie wszyscy rozeszli się do swoich domów.
    Imprez podobała się uczestnikom jak i organizatorom. Mamy nadzieję, że będzie więcej takich dyskotek.

Amelia Ropel

więcej zdjęć


22 I 2016

BAL KARNAWAŁOWY W KLASACH 0-III SP4

    Starym obyczajem 22 stycznia 2016r. w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku odbył się bal karnawałowy. Zabawa odbyła się w sali gimnastycznej a do tańca zapraszał p. Bogusław Szlaszyński z Centrum Artystyczno - Edukacyjnego Dzieci i Młodzieży „Tanmuz”. Jak to bywa w karnawale, dzieci poprzebierały się w wymyślne stroje - były księżniczki, wróżki, piraci, policjanci, a także wiele innych bajkowych postaci. Każdy uczeń miał swój niepowtarzalny, wymarzony kostium. W ten wyjątkowy dzień, panowała iście karnawałowa atmosfera. Były węże, kółeczka, pociągi, taniec w parach i wspólne zabawy. W klasach rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
    Zabawa była bardzo udana, wszyscy świetnie się bawili. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i dziękujemy p. Annie Stasiak za zorganizowanie imprezy.

Weronika Gaworska

więcej zdjęć


22 I 2016

Gimnazjaliści tanecznym krokiem rozpoczęli ferie

    Dnia 22 stycznia, ostatni dzień zajęć przed feriami zimowymi, w Gimnazjum nr 1 w Olecku dbyły się połowinki klas drugich, czyli radycyjna impreza organizowana z okazji przebycia połowy drogi ku kończeniu szkoły przez uczniów. W tym roku wieczór był wyjątkowo udany. Organizacją zajęli się zarówno nauczyciele, niezawodni rodzice, jak i uczniowie. Piątkowego wieczoru wszystko było już dopięte na ostatni guzik. Młodzież miała duży wybór przekąsek, napojów i pizzę. Nie zabrakło też świetnej muzyki, którą zapewnił nam Mariusz Makal. Przygotował nam mnóstwo ciekawych zabaw m.in. taniec na gazecie czy „kapelusz”. Gdy zabawa dobiegała końca, ogłoszono również króla i królową balu. Zostali nimi Ilona Nowak i Jakub Milewski, którzy wykonali uroczysty taniec. Niechętnie, ale z energią przystąpiliśmy do sprzątania po połowinkach. Myślę, że wszyscy byli bardzo zadowoleni, zwłaszcza oglądając później dziesiątki, a może i setki wspaniałych zdjęć. Uczniowie oczekują już na kolejną imprezę, czyli bal na zakończenie III klasy.

Szymon Ropel, kl. IIb

Więcej zdjęć


21 I 2016

Dzień Babci i Dziadka

    21 i 22 stycznia 2016 r. to zapewne najpogodniejsze dni miesiąca. Dni, w których najmłodsi uczniowie naszej szkoły gościli w swoich klasach Babcie i Dziadków. Specjalnie dla nich przygotowali występy artystyczne, poczęstunek i wykonane samodzielnie prezenty. Ku miłemu zaskoczeniu, goście również przygotowali swoim wnukom niespodziankami. Jakie? Oczywiście, słodkie. Oprawa artystyczna, prezenty, wszystko to było idealne, bo dla idealnych opiekunów, którzy bardzo kochają swoje wnuczęta, a one kochają ich. I to dla nich niejednokrotnie ciężko pracowały, aby zaprezentować swoje umiejętności, i pokazać, że nie są już małymi bobasami, tylko odpowiedzialnymi uczniami. Co widzieli i czuli dostojni goście, patrząc na występy dzieci swoich dzieci? Na pewno radość …

„Tyle już minęło lat,
Kiedy droga moja mama,
Będąc dzieckiem jak dziś ja,
Wierszyk Wam mówiła sama.
Płyną lata … Dziś ja
Składam Wam życzenia w kwiatach…
I wiedzcie, że Was kocham tak,
Jak mama w dawnych latach.”

    Społeczność szkoły, na czele z panem dyrektorem, Stanisławem Kopyckim, który jako pierwszy powitał i złożył życzenia wszystkim przybyłym Babciom i Dziadkom; dziękuje za zawitanie w nasze progi i wspaniałą atmosferę, którą Państwo stworzyliście. Przyłączamy się do życzeń wnucząt, tak pięknie ubranych w wiersz:

„Czas, jak koło szybko krąży,
rok za rokiem szybko mija,
z życzeniami wnuczka, wnuczek dąży,
niech Wam SZCZĘŚCIE sprzyja.”

A.S, M.G

więcej zdjęć z klasy 1c
więcej zdjęc z klasy 0a


12 I 2016

Zajęcia w zerówkach

    We wtorek 12.01.2016 r. dzieci z klas 0 A i B spotkały się na kolejnych zajęciach edukacyjnych, których celem było utrwalenie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w świecie zwierząt oraz integrację poprzez wspólny udział w zajęciach i zadaniach do wykonania. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem przy piosence ,,Cześć, daj mi rękę”. Dzieci wysłuchały fragmentu wiersza ,,Chce się spać”, rysowały wiewiórki – masażyki na plecach, wypowiadały się na temat przygotowań wiewiórki do zimy i sposobu, w jaki ją spędza, wspólnie bawiły się do piosenki i rymowanki. Na podsumowanie dostały obrazki przedstawiające wiewiórki śpiące w dziupli i wiewiórkę chowającą grzybek, ich zadaniem było dorysowanie jeszcze miejsca, w którym wiewiórka chowa swoje zapasy na zimę i pokolorowanie obrazka.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


8 I 2016

X Powiatowy Konkurs Kolęd "Szkolne kolędowanie" w Olecku

    To już 10 jubileuszowy konkurs kolęd. Pomysłodawczyniami tej imprezy są Anetta Borawska i Anna Sitko, ale przez wszystkie te lata zawsze mogłyśmy liczyć na życzliwą pomoc dyrekcji i koleżanek. Przygotowanie dekoracji, pozyskiwanie sponsorów. W ciągu tych dziesięciu lat dołączyła do naszego teamu Krystyna Jankowska obejmując swoimi działaniami najmłodszą kategorię, oraz Krystyna Matwiejczyk. Zasięg naszego konkursu obejmuje cały powiat i chociaż konkurs przeznaczony jest tylko dla szkół podstawowych i przedszkoli to liczba uczestników sięgała nawet do 80. W tym roku w konkursie wzięło udział 49 wykonawców. Świadczy to niewątpliwie o dużej popularności naszej imprezy, ale również ukazuje wielką potrzebę uczestniczenia w konkursach wokalnych rozwijających talenty muzyczne. Cóż nie jest to może Voice of Poland, Szansa na sukces ani nawet ogólnopolski Wygraj Sukces, ale i tak czujemy dumę z tworzenia tak popularnej w środowisku imprezy.
    O tej popularności świadczyć mogą te życzliwe, jak i te lekko uszczypliwe wpisy w komentarzach pod artykułami w Gazecie Olsztyńskiej, którego redaktorzy zawsze zaszczycają nas swoją obecnością. Jak już wspomniałam rozrastający się konkurs wymagał profesjonalnej oprawy. Otrzymaliśmy ją od pracowników ROK Mazury Garbate. Gościmy na scenie już od 3 konkursu oświetleni i nagłośnieni przez życzliwych i sympatycznych zawodowców z panem dyrektorem Radosławem Skrodzkim zasiadającym przez lata w jury, na czele. A kiedy mowa o instytucjach wspierających naszą inicjatywę nie sposób nie wspomnieć o ks. Mieczysławie Banku, który przez lata był naszym „patronem”. Właściciel Piekarnia-Cukiernia Jan Staniszewski również nigdy nie odmówił nam pomocy w organizowaniu słodkiego poczęstunku. Naszymi zaprzyjaźnionymi sponsorami są również absolwenci naszej szkoły. Właściciele firmy G- Soft, fundatorzy nagród w konkursie. Dziękujemy także Janinie Suchockiej za pozyskanie sponsorów.
    Uczniom z gimnazjum, Joannie Łaszczyńskiej i Łukaszowi Rutkowskiemu dziękujemy za prowadzenie konkursu.
W tym roku pojawią się na scenie uczniowie z 13 placówek naszego powiatu.
WYNIKI KONKURSU:
Kategoria oddziałów przedszkolnych
1. Hanna Miłun - Przedszkole Niepubliczne "Jedyneczka"
2. Lena Czaplejewicz - Zespół Szkół w Olecku
3. Zofia Kuszewska - Przedszkole Niepubliczne "Jedyneczka"
Kategoria klasy I - III
1. Wiktoria Duchnowska Zespół Szkół w Olecku
2. Maja Kowalewska - Zespół Szkół STO w Olecku
3. Kacper Jurczyk - Szkoła Podstawowa w Wieliczkach
wyróżnienia:
Agata Frydrych - Szkoła Podstawowa w Świętajnie
Dominika Kosakowska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku
Kategoria klasy IV - VI
1. Zuzanna Jarosz - Szkoła Podstawowa nr 1
2. Eryk Czaplejewicz - Zespół Szkół w Olecku
3. Julita Dębowska - Szkoła Podstawowa w Świętajnie
wyróżnienia:
Marlena Kempisty - Szkoła Podstawowa nr 1
Magda Milewska - Zespół Szkół w Olecku
Grand Prix:
Dominik Piotrowski -Zespół Szkół w Olecku.

W komisji zasiedli:
- Jolanta Grędzińska- Kosiarek nauczyciel konsultant WMODN w Olsztynie filia w Olecku, solistka w chórze KONTRAPUNKT w Ełku oraz chóru SERVITER w Parafii Chrystusa Sługi w Ełku, laureatka wielu krajowych konkursów,
- Elżbieta Gałaszewska , dyrektor Sądu Rejonowego w Olecku,
- Lucyna Dudanowicz emerytowana nauczycielka muzyki,
- Waldemar Snarski, dyrektor STO w Olecku, znany olecki BARD,
- Jacek Rutkowski nauczyciel konsultant WMODM w Olsztynie Filii W Olecku.

więcej zdjęć


22 XII 2015

MAGICZNY CZAS ŚWIĄT

    Święta Bożego Narodzenia to dla wszystkich okres szczególny. Ten czas zmienia na lepsze nasz stosunek do życia, powoduje, że dostrzegamy dobro w innych ludziach i otwiera nasze serca na drugiego człowieka.
    Tuż przed świąteczną przerwą w zajęciach dydaktycznych 21 grudnia 2015 r. społeczność Zespołu Szkół w Olecku zebrała się na szkolnej sali gimnastycznej około godziny 10.00, by jeszcze raz przeżyć historię narodzin Jezusa Chrystusa i złożyć sobie bożonarodzeniowe życzenia.
    Uroczystość rozpoczęliśmy od przyjęcia Betlejemskiego Światła Pokoju, które zostało przekazane przez harcerzy na ręce pana dyrektora Stanisława Kopyckiego. Otrzymane Światło to znak wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Wszyscy, którzy przynieśli ze sobą lampiony, mogli zabrać Betlejemskie Światło Pokoju do domu.
    Część artystyczną rozpoczął występ Emilii Czajewskiej, która przywitała wszystkich zgromadzonych utworem „Anioł z Bogiem”. Uczniowie z klas Va i Vb, wprowadzeni śpiewem dzieci z oddziałów 0 A i 0 B, pozwolili nam kolejny raz przeżywać historię narodzin Jezusa Chrystusa.
    Dwaj Narratorzy przedstawili losy Maryi i Józefa oraz nowonarodzonego Syna Bożego. Nad Ich losem ubolewał Obłoczek, który zbudził śpiących Aniołków i prosił, aby pomogli Matce Bożej. Gwiazda Betlejemska obwieściła Nowinę Narodzin Najpotężniejszego Króla na świecie swym blaskiem, który zbudził Pasterzy. Do maleńkiego Jezusa przybyli również Trzej Królowie z darami. Wśród oczekujących na Narodziny Pana znalazła się też Gwiazdeczka, która przybyła na ziemię, aby przypomnieć, że najważniejsza w tym czasie jest miłość w ludzkich sercach, której symbolem były napotkane Dzieci. Przedstawiona historia skończyła się oczywiście szczęśliwie. Mały Jezusek narodził się w szopce, a czuwali nad nim kochający Rodzice i Aniołek.
    Wprowadzeni w świąteczny nastrój wysłuchaliśmy życzeń pana Dyrektora. Pełne ciepła słowa zwracały uwagę na to, co w tym szczególnym czasie najważniejsze, spokój, radość, przeżywanie narodzin Jezusa w gronie najbliższych. Pan Stanisław Kopycki życzył również spełnienia marzeń w nowym 2016 roku. Kończąc podziękował uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie Bożonarodzeniowych Jasełek.
    Uroczystość zakończyliśmy symbolicznym momentem przełamania się opłatkiem. Przy akompaniamencie muzyki wybrzmiały najserdeczniejsze życzenia.
    Utwór „Jest taki dzień” w wykonaniu Kacpra Jakubowskiego zwieńczył Bożonarodzeniowe spotkanie społeczności Zespołu Szkół w Olecku.
    Niech nadchodzące Święta będą czasem rodzinnych spotkań, spokoju i odpoczynku, radości dzielonej z najbliższymi. Niech wszyscy znajdą swoje miejsce przy świątecznym stole, niech spełnią się nasze najskrytsze marzenia, aby każdy kolejny dzień był jeszcze lepszy od poprzedniego, bądźmy dla siebie bardziej serdeczni, patrzmy na to co dobre, a nie na to co nas dzieli. Wszystkiego najlepszego na Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2016 Rok!!!

Osoby biorące udział w uroczystym spotkaniu z okazji Świąt Bożego Narodzenia:
Prowadzący:
Aleksandra Kapuścińska – kl. I B (Gim.)
Jakub Bajster – kl. I B (Gim.)
Soliści:
Emilia Czajewska – kl. I B (Gim.)
Kacper Jakubowski – kl. I a (Gim.)
Jasełka:
Wykonanie utworu „Świeć gwiazdeczko mała świeć”: Dzieci z oddziałów 0 A i 0 B
Aktorzy:
Narrator I – Damian Domagała, kl. V a
Narrator II – Jakub Mackun, kl. V b
Maryja – Amelia Ropel, kl. V b
Józef – Eryk Czaplejewicz, kl. V b
Obłoczek – Rebeka Kasprzak, kl. V a
Gwiazda Betlejemska – Martyna Kasprzyk, kl.V b
Gwiazdka – Rozalia Piotrowska, kl. V b
Aniołki – Anna Jankowska, Paula Ulińska, Wiktoria Masalska, Olga Dobiecka, Wiktoria Leszczyńska, Karolina Kopycka, Izabela Kalinowska
Pasterze – Jakub Gościewski, Jakub Nietubyć, kl. V b
Dzieci – Oliwia Bartoszewicz, Weronika Jankowska, Weronika Drażba, kl. V b
Trzej Królowie – Filip Rubin, Jakub Maciejewski, Rafał Bartnicki, kl. V b
Kolędy:
Eryk Czaplejewicz – saksofon
Olga Dobiecka – trąbka
Damian Domagała – flet
Obsługa techniczna:
Łukasz Rutkowski – kl. III a (Gim.)

    Wszystkim uczniom i ich rodzicom dziękujemy za ogromne zaangażowanie w przygotowania, gratulujemy talentów aktorskich, odwagi i chęci.
    Uroczystość przygotowała Mariola Zdancewicz przy wsparciu Katarzyny Fiećko, Krystyny Jankowskiej, Agnieszki Krasowskiej, Agnieszki Kopyckiej, Magdaleny Kasprzyk i Jarosława Bagieńskiego.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć

film z apelu


21 XII 2015

Wspólne kolędowanie w 0 A

    Okres świąt Bożego Narodzenia, to czas najpiękniejszych świąt w kulturze polskiej, uświęconych odwiecznymi tradycjami, które staramy się pielęgnować.
    To czas tworzenia klimatu bliskości, miłości i akceptacji, rozwijania i wzmacniania więzi rodzinnych. W takiej atmosferze odbyły się zajęcia z rodzicami w kl. 0 A.
    Dzieci i rodzice powitali się piosenką, odgadywali kształty rysowane na plecach, utworzyli kolorowe słoneczko, jako odpowiedź na pytanie ,,Czym dla mnie są święta Bożego Narodzenia?”, byli Mikołajami i reniferami w zabawie muzycznej ,,Mikołaj”, wykonali aniołka na choinkę. Kulminacyjnym punktem spotkania były występy dzieci, które recytowały wiersze i śpiewały pastorałki. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie i podzielenie się opłatkiem.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


20 XII 2015

    W niedzielę 20 grudnia mieszkańcy Osiedla Siejnik zintegrowali się i wspólne udekorowali świąteczne drzewko. Inicjatorami imprezy byli radni z Osiedla Siejnik wraz z dzieciakami ze świetlicy szkolnej w Zespole Szkół w Olecku na Osiedlu Siejnik. Podczas ubierania choinki dzieci zostały obdarowane przez Mikołaja cukierkami i maskotkami podarowanymi przez dzieci i rodziców ze świetlicy. Na koniec odbył się konkurs kolęd, gdzie najmłodsi otrzymali wspaniałe nagrody. Wszyscy bawili się znakomicie.

więcej zdjęć


11 XII 2015

Szlachetna Paczka

    Uczniowie klasy 3a gimnazjum, wraz z wychowawcą wzięli udział w tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka” i przygotowali Szlachetną Paczkę rodzinie z Olecka.
    Za zebrane w klasie pieniądze, uczniowie postanowili zakupić artykuły spożywcze, słodycze i zabawki. 9 grudnia wybrali się z wychowawcą na wspólne zakupy. Niektórzy także przynieśli produkty, które zakupili sami.
    W akcję tę zaangażowało się również grono pedagogiczne naszej szkoły. Nauczyciele przynieśli różnorodne produkty, które znalazły się w Szlachetnej Paczce.
    W piątek, 11 grudnia spakowaliśmy prezenty i przekazaliśmy wolontariuszom Szlachetnej Paczki. Dzień później zostały one przekazane potrzebującej rodzinie. Było ich całkiem dużo. Wielkie kolorowe kartony cieszyły oko i serce.
    Wszyscy uważamy, że była to wspaniała inicjatywa i niesamowita radość z niesienia pomocy innym. Jesteśmy naprawdę z tego powodu dumni i szczęśliwi, że wzięliśmy w tym udział. Nawet zmniejszyliśmy naszą kwotę na prezenty mikołajkowe, ale warto było pomóc komuś, kto bardziej tego potrzebuje. Cieszymy się, że mogliśmy chociaż trochę przyczynić się do tego, że Ktoś będzie szczęśliwy w te święta….
    Wszystkim, którzy się zaangażowali się w naszą akcję dziękujemy z całego serca.

Daria Dopierała
Julita Domoracka

więcej zdjęć


10 - 11 XII 2015

Archipelag Skarbów ® - program profilaktyki zintegrowanej
dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych

    W ubiegły czwartek i piątek (10.12.-11.12.) uczniowie, nauczyciele i rodzice Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez trenerów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.
    Archipelag Skarbów ® to żywy i dynamiczny program profilaktyczny dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
    Program uczy mądrego i właściwego podejścia do najważniejszych kwestii w życiu każdego człowieka, również młodego. Trenerzy pokazują pozytywne aspekty życia bez alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii oraz zachęcają do wstrzemięźliwości seksualnej, aż do małżeństwa. Co jednak najważniejsze Archipelag Skarbów ® uświadamia młodym ludziom jak ogromny jest ich pozytywny potencjał, zarówno poprzez aktywny udział w warsztatach, jak i przedstawienie wyników badań przeprowadzanych na ich rówieśnikach, a także nich samych.
    Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.
    Warsztaty zostały podzielone na dwie części – pierwszy dzień szkolenia dotyczył miłości, szczęścia i drogi dochodzenia do nich, w drugim dniu mowa była o zachowaniach seksualnych, antykoncepcji, negatywnego wpływu używek na tę sferę życia.
    Gimnazjaliści aktywnie uczestniczyli w ciekawie prowadzonych zajęciach, na koniec zaprezentowali własną twórczość. Uczennice z klasy III A przygotowały wiersze: Zuzanna Karaś wiersz pt. Pornografia, Daria Dopierała wiersz pt. Mam swoje zasady, Julita Domoracka – utwór bez tytułu. Swoje opowiadanie pt. Jasiek i jego tygrysy zaprezentował Marcel Makal z klasy II B.
    W ramach programu trenerzy wyjaśniali młodzieży najważniejsze prawa rządzące miłością. Omawiali też problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Wszystkie te tematy były poruszane z dużą delikatnością i powagą, tak, by nie zranić tych, którzy mają takie doświadczenia, a zarazem przestrzec tych, którzy ich jeszcze nie mają. Ważnym aspektem programu był trening asertywności, w którym uczestnicy mogli ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników.
    W ramach programu zorganizowane były również spotkania z nauczycielami i rodzicami uczniów naszego gimnazjum.
    Realizacja warsztatów profilaktycznych była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego w Olecku. Organizatorem programu było Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie w Olecku.
    Po więcej informacji nt. programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów ® zapraszamy na stronę internetową http://www.program.archipelagskarbow.eu

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


8 XII 2015

Magiczny spektakl

    8 grudnia odwiedził naszą szkołę iluzjonista. W trakcie godzinnego pokazu zaprosił uczniów Zespołu Szkół do niesamowitego świata iluzji, wprowadzając do szkoły nutkę magii i zaskoczenia. Magiczne triki, znikające przedmioty, latający stolik oraz czarodziejską skrzynię - to wszystko mogliśmy zobaczyć na żywo. Każdy uczestnik spotkania zastanawiał się, jak mogło dojść do takich „cudów” na jego oczach. W spektaklu jako asystenci uczestniczyli uczniowie i nauczyciele, podpatrując zmagania mistrza. Występ iluzjonisty był niepowtarzalnym wydarzeniem, które na pewno pozostanie przez długi czas w pamięci każdego widza.

W.Ch.

więcej zdjęć

więcej zdjęć


7 XII 2015

Mikołajki w naszej szkole

    Mikołajki w szkole to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada uczniowie pod okiem swoich pań pisały listy do Mikołaja, w których prezentowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów.
    7 grudnia w naszej szkole pojawił się długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj. Najpierw było słychać dzwoneczki pomocników, potem donośne „hou, hou, hou”, po czym w drzwiach każdej klasy ukazał się ukochany Święty! Uczniowie powitali Mikołaja głośnymi oklaskami. Gość z dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach zarówno dzieci, jak i nauczycielek. Podczas spotkania Mikołaj wysłuchał wierszyków i kolęd w wykonaniu najmłodszych oraz życzył wszystkim zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.
    Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym Gościem.

Anna Stasiak

więcej zdjęć


7 XII 2015

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

    Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w roku 1992.
    Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie.
    Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
    Każdego roku obchodom towarzyszy inna tematyka. Motto tegorocznego Dnia Osób Niepełnosprawnych to e-dostępność, co przypomina nam o tym, że Internet powinien być dostępny dla wszystkich.
    Dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych stwarza możliwości wszystkim ludziom, jednak chyba najbardziej osobom niepełnosprawnym. Rozwój Internetu i podobnych technologii coraz częściej uwzględnia potrzeby niepełnosprawnych, a bariery wynikające z uprzedzeń, infrastruktury czy trudno dostępnych formatów nie stoją już na przeszkodzie ich pełnemu uczestnictwu. To pozytywna zmiana.
    W Zespole Szkól z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych mają wielowymiarowy aspekt. Nauczyciela starają się zadbać o sferę zarówno artystyczną, jak i fizyczną. Już we czwartek 3 grudnia odbyły się I Mikołajkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych, w których wystartował ponad stu pływaków, a na podium wielokrotnie stawali uczniowie naszej szkoły.
    Sportowe zmagania były preludium do uroczystości, które odbyły się tego samego dnia tuż po godzinie 17.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku, gdzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w integracyjnym koncercie z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych, przedstawiając humorystyczny spektakl, pt.: „Królewna Śmieszka”.
    W naszej szkole uroczysty apel odbył się w poniedziałek 7 grudnia. Społeczność szkolna miała okazję zobaczyć wspomniany już wcześniej teatrzyk „Królewna Śmieszka”, który w zabawny sposób przekazywał treści różnych bajek. Obejrzeliśmy również inscenizację z udziałem niepełnosprawnych uczniów, pt.: „Sześć życzeń Natalki”. Fabuła spektaklu ukazywała życie dwóch dziewczynek, które mieszkały obok siebie, jedna z nich – Natalka – była zdrowa i bardzo niesforna, druga – sąsiadka Natalki – niewidoma i zarazem bardzo spokojna. Obie dziewczynki nie miały się z kim bawić. W domu Natalki stał duży kominek, z którego pewnego razu wyskoczyła Iskierka i obiecała Natalce, że spełni jej sześć życzeń. Dziewczynka szybko zauważyła, że Iskierka spełnia tylko niematerialne prośby. Wybrała się pewnego wieczoru do domu swej sąsiadki, gdzie odkryła, że dziewczynka mieszkająca obok, jest niewidoma.
    Kiedy Natalka wróciła do domu, usiadła przy kominku i wypowiedziała swoje ostatnie życzenie. Chciała, aby jej sąsiadka odzyskała wzrok. Iskierka spełniła życzenie dziewczynki. Bohaterki natychmiast się zaprzyjaźniły.
    W spektaklu uczestniczyły zarówno zdrowi, jak i niepełnosprawni uczniowie. Wszyscy aktorzy poradzili sobie doskonale.
    Część artystyczną zakończył występ wokalny uczniów, którzy wykonali kultowy utwór, kojarzony przede wszystkim z pomocą, mianowicie „We Are the World”.
    Na zakończenie organizatorzy przygotowali quiz, sprawdzający wiedzę uczniów nt. niepełnosprawności, jej przyczyn, funkcjonowania osób niepełnosprawnych, niepełnosprawnych postaci: naukowców, artystów, sportowców. Poprawne odpowiedzi nagradzane były słodkimi, mikołajkowymi upominkami, których pełen kosz został rozdany bardzo szybko.
    To był szczególny apel, który pokazał, że w naszej szkole mamy pełną integrację dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Wszystkie wydarzenia towarzyszące są przykładami troski i dbałości o rozwój dzieci ze szczególnymi potrzebami. Jesteśmy dumni, że zarówno I Mikołajkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych, jak i koncert integracyjny w ROK-u, których byliśmy współorganizatorami, cieszyły się dużym zainteresowaniem i aprobatą. Pozwala nam to na kontynuację i wiarę w sens naszej codziennej pracy.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


5 XII 2015

„Noc z Hobbitem”

    Lekcje powtórzeniowe nie należą do ulubionych przez uczniów. Gdyby je jednak połączyć integracją, posiłkiem, rozrywką, dobrym kinem i… nocą spędzoną z przyjaciółmi w murach szkoły? – To wtedy rzecz ma się zupełnie inaczej!
    Z piątku na sobotę (4.12./5.12.), w ramach lekcji powtórzeniowej z języka polskiego, mającej na celu utrwalenie wiadomości z lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Johna Ronalda Reuela Tolkiena, panie: Mariola Zdancewicz i Angelika Raczykowska, zorganizowały uczniom klasy I b Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku „Noc z Hobbitem”.
    Około godziny 18.00, tuż po zbiórce, uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą autora jednej z najpoczytniejszych powieści fantasy, a potem wzięli udział w quizie, sprawdzającym wiedzę dotyczącą Tolkiena. Po takiej rozgrzewce przystąpili do zadania głównego, które polegało na zaznaczeniu, na mapie trasy podróży Bilba Bagginsa oraz przybliżeniu przygód sympatycznego hobbita. Trzeba przyznać, że również to zadanie nie sprawiło gimnazjalistom problemu.
    Godzina zmagań z bohaterami Tolkiena zdecydowanie pobudziła apetyty pierwszoklasistów. „Z ochotą udaliśmy się do świetlicy „Krąg”, by przyrządzić sobie wspólną kolację” – skomentowała zakończenie części teoretycznej powtórzenia Ola Kapuścińska. Dziewczęta czuły się w roli „kucharek” bardzo pewnie, co nie znaczy, że chłopcy nie dawali sobie rady. Wręcz przeciwnie, pokazali, że podobnie jak kobiety, oni równie dobrze wypadają przy kuchennym blacie.
    Po kolacji rozpoczęliśmy „Noc z Hobbitem”, czyli seans ekranizacji utworu Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W trakcie odtwarzania trzech części filmów, staraliśmy się uchwycić różnice między literackim pierwowzorem a wyobraźnią i kreacją reżysera Petera Jacksona.
    Cisza nocna zastała nas równo o 4.00 rano. „Komentarzy i rozmów nie było końca, nie tylko na temat filmów, w nocy po prostu lepiej się gada” – nie ukrywał Emilian Kowalewski.
    Pobudka została wyznaczona na godzinę 7.00, więc kilka minut po uczniowie byli już na nogach. Zjedli szybkie śniadanie i rozpoczęli pakowanie i porządkowanie sali.
    „Zgodnie z planem szkołę opuściliśmy o 9.00. Choć zmęczeni, a raczej niewyspani,
to jednak zadowoleni i z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do domów” – wspomina Magda Pilichowska.
    Gimnazjaliści zgodnie stwierdzili, że taka lekcja powtórzeniowa, to całkiem udana impreza!

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


4 XII 2015

Gościnni pierwszoklasiści

    4 grudnia 2015 r. do Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku przyjechał autokar, z którego wysiedli mali Mikołaje. Widok niecodzienny, ale jakże urzekający. Młodzi Mikołaje to dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku, którzy przybyli do naszej szkoły z rewizytą. Postanowili odwiedzić swoich przyjaciół – uczniów klasy I c. Gospodarze zaopiekowali się swoimi gośćmi w szczególny sposób. Po przywitaniu przez dyrektora szkoły, pana Stanisława Kopyckiego, przedszkolaki udały się na zwiedzanie szkoły. Najbardziej podobała im się sala komputerowa i ćwiczenia interaktywne. Były zaskoczone wielkością sali gimnastycznej, rozmiarami korytarzy i ilością młodzieży na nich. Po tak wyjątkowych wrażeniach, uczniowie kl. I c zaprosili swoich towarzyszy na poczęstunek przygotowany wspólnie z rodzicami oraz zabawy integracyjne. Ku miłemu zaskoczeniu, do bawiących się dzieci dołączył Święty Mikołaj z workiem prezentów. Po minach przedszkolaków i pierwszaków można śmiało stwierdzić, że spotkanie należy zaliczyć do udanych.

A.S, M.G

więcej zdjęć


4 XII 2015

„Nie daj szansy AIDS”

    W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 3 grudnia 2015 roku został zorganizowany w naszej szkole już po raz czternasty Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla Gimnazjalistów „Nie Daj Szansy AIDS”. W konkurencji wiedzy na temat zakażeń wirusem HIV i chorych na AIDS udział wzięło 18 uczniów z 6 szkół gimnazjalnych powiatu oleckiego.
    Komisja konkursowa składająca się z przedstawicielek Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Olecku przyznała 3 nagrody główne oraz 7 wyróżnień. Pozostali uczestnicy konkursu odebrali dyplomy za udział w konkursie oraz drobne upominki.
    Za najlepszą znajomość zagadnień dotyczących m.in. działania wirusa HIV, dróg i przebiegu zakażenia, form bezpiecznych kontaktów z osobami zakażonymi oraz zachowań ryzykownych miejscem pierwszym uhonorowana została Karolina Skarżyńska z Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich, drugie miejsce zajął Krzysztof Zduniak z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich, zaś trzecie miejsce - Marcel Makal, uczeń drugiej klasy naszego gimnazjum.
Wyróżnienia otrzymali:
1. Weronika Skorupska z Zespołu Szkół w Olecku
2. Karolina Fedeńczuk z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich
3. Magda Wojciechowska z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich
4. Zuzanna Osińska z Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich
5. Karolina Szaraszewicz z Zespołu Szkół w Sokółkach
6. Izabela Krzymińska z Zespołu Szkół w Sokółkach
7. Karolina Wargala z Zespołu Szkół w Sokółkach

Sponsorami nagród było Starostwo Powiatowe w Olecku oraz Zespół Szkół w Olecku.

Katarzyna Krasnoborska
Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku
Jolanta Wojtkowska - pedagog szkolny w Zespole Szkół w Olecku

więcej zdjęć


3 XII 2015

Pływacy w akcji – I Mikołajkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych Olecko 2015

    3 grudnia 2015 r. na pływalni Hali Lega w Olecku odbyły się I Mikołajkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów byli: Zespół Szkół w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku, Stowarzyszenie Rodziców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających przy WTZ w Olecku, PSSON „START” Białystok, Stowarzyszenie „Pomarańcza” w Olecku, MOSiR w Olecku.
    Pomysł zorganizowania tych zwodów zrodził się miedzy innymi po to, aby zaprezentować umiejętności pływackie zawodników niepełnosprawnych naszej szkoły oraz zaprzyjaźnionych z nami placówek.
W I Mikołajkowych Zawodach Pływackich Osób Niepełnosprawnych wzięło udział blisko stu zawodników z 13 placówek. Chęć udziału w naszych zawodach zgłosili: Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Gołdapi, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Giżycku, „Start” Białystok, Warsztat Terapii Zajęciowej w Piszu, Stowarzyszenie „Nadzieja” z Suwałk, WTZ w Kolnie, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Suwałkach, WTZ w Olecku, Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku, Centrum Edukacji Specjalnej w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku, Ośrodek Szkolno- Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku oraz Zespół Szkół w Olecku.
    Pierwsze zawody pływackie dla osób niepełnosprawnych w naszym mieście otworzył Pan Wacław Olszewski – burmistrz Olecka. W ceremonii otwarcia uczestniczyli również zaproszeni goście:
Pan Kazimierz Iwanowski - v-ce starosta powiatu,
Pan Grzegorz Torebko – dyrektor PGE w Ełku,
Pan Andrzej Kamiński – dyrektor MOSiR,
Pan Artur Sobolewski – dyrektor OSW dla Dzieci Głuchych,
Pani Joanna Kozłowska – v-ce dyrektor MOSiR,
Pan Tomasz Dziokan – radny powiatu.
    Pływacy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych (25m,50m) oraz w sztafecie (4 x 25 m). Wszystkim zawodnikom i kibicom towarzyszyły wielki emocje. Doping był głośny, a walka odbywała się w duchu fair play. Nasi zawodnicy godnie reprezentowali szkołę i wywalczyli medale w konkurencjach indywidualnych.
    Wyniki naszych zawodników:
I . Dziewczęta – rocznik 2007 i młodsze – dystans 25 m
1. Izabela Ladzińska – Zespół Szkół w Olecku – 00:53,37
2. Antonina Dziokan – Zespół Szkół w Olecku – 00:59,84
III. Dziewczęta – rocznik 2006 – 2005 – dystans 25 m
1. Wiktoria Masalska – Zespół Szkół w Olecku – 00:41,48
IV. Chłopcy – rocznik 2006 – 2005 – dystans 25 m
3. Gabriel Mróz – Zespół Szkół w Olecku – 00:51,77
V. Dziewczęta – rocznik 2004 – 2003 – dystans 25 m
4. Klaudia Królikowska – Zespół Szkół w Olecku – 00:41,30
VI. Chłopcy – rocznik – 2004 – 2003 – dystans 25 m
1. Maciej Pawłowski – Zespół Szkół w Olecku – 00:30,43
2. Mateusz Pawłowski – Zespół Szkół w Olecku – 00:30,58
4. Michał Miszczak – Zespół Szkół w Olecku – 00:40,40
VII. Dziewczęta – rocznik 2002 – 2000 – dystans 25 m
2. Justyna Zapolska – Zespół Szkół w Olecku – 00:29,25
3. Julia Czapkowska – Zespół Szkół w Olecku – 00:29,79
4. Klaudia Żynda – Zespół Szkół w Olecku – 00:30,15
6. Patrycja Królikowska – Zespół Szkół w Olecku – 00:45,50
VIII. Chłopcy – rocznik 2002 – 2000 – dystans 50 m
2. Jakub Bąkowski – Zespół Szkół w Olecku – 00:46,90
10. Norbert Gałażyn – Zespół Szkół w Olecku – 01:11,93
Sztafety:
5. ZS Olecko – 01:37,07 w bardzo silnym składzie:
Pan Dyrektor Stanisław Kopycki, Klaudia Żynda, Jakub Bąkowski, Norbert Gałażyn
    Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki oraz medale wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku. Wszystkich pływaków dekorowali obecni goście.
    Podczas turnieju ciężko pracowali Mikołaje - sędziowie : Piotr Fidler, Robert Jankowski, Robert Markowski, Jakub Milewski, Mateusz Mitin, Marcela Wojciechowska, Bartosz Biszewski, Paweł Maksimowicz, Katarzyna Jeleniewicz
    Turniej był okazją do integracji osób niepełnosprawnych, popularyzacji pływania w środowisku osób niepełnosprawnych, propagowania bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Frekwencja w naszym turnieju przeszła wszelkie oczekiwania i dała wyraz temu, że pływać każdy może i to na bardzo dobrym poziomie.
Organizatorzy myślą już o kolejnym, tak udanym turnieju. Zawodników zachęcamy do trenowania i „zasilenia” reprezentacji szkoły na zawodach w przyszłym roku.
    Dziękujemy serdecznie wszystkim sponsorom i darczyńcom, za okazaną pomoc w zorganizowaniu I Mikołajkowych Zawodów Pływackich.

Krystyna Matwiejczyk

więcej zdjęć


1 XII 2015

Lekcja z podróżnikiem

    1 grudnia 2015 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w niecodziennych zajęciach, zajęciach, które przeniosły nas w odległe strony świata. Odbyło się to za sprawą pana Andrzeja Malinowskiego, znanego w naszym środowisku nauczyciela - podróżnika . Opowiadał on o najpopularniejszych dziecięcych zabawach począwszy od Stanów Zjednoczonych poprzez Azję, na Australii kończąc. O domach tubylców, ich zwyczajach i problemach. Przywiózł ze sobą pamiątki z podróży: naczynia chińskie, kimono damskie i męskie, szale, pasy, bumerang… Podzielił się z młodymi ludźmi swoją wiedzą, doświadczeniem i radością, którą dają mu wyprawy w miejsca „nieodkryte”. Słuchając opowieści płynących z ust człowieka zafascynowanego odkrywaniem, wiedza przekazana w ten sposób na pewno szybciej trafi do odbiorców i zostanie z nimi na dłużej. Niewątpliwie na długi czas w pamięci uczniów zostanie opowieść i fotografia kąpieli błotnej
w wulkanie.
    Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Malinowskiemu za rozbudzającą ciekawość ucznia lekcję.

A.S

więcej zdjęć


30 XI 2015

Drugie śniadanie

    Jak ważne jest drugie śniadanie, wiedzą wszystkie pierwszaki w Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku. W poniedziałek do szkoły z wizytą przybyli wyjątkowi goście. Opowiadali maluchom, jak istotne są właściwe nawyki żywieniowe i zabieranie do szkoły drugiego śniadania. To już kolejna akcja miejskiego samorządu, propagująca zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci. Gości przywitał dyrektor szkoły pan Stanisław Kopycki. Chrupiące batoniki i soczki w kolorowym opakowaniu wręczyli dzieciom zastępca burmistrza – pan Henryk Trznadel oraz redaktor Głosu Olecka, pani Iwona Wiszniewska – Ropel. Dzieci nie mogły doczekać się otwarcia tajemniczych pudełek. Pan Trznadel skutecznie przekonywał pierwszoklasistów, jak ważnym posiłkiem jest drugie śniadanie: „... Każdy z nas bez względu na to czy pracuje, czy też się uczy, potrzebuje energii. Jedząc zdrowe drugie śniadanie, dostarczamy do naszego organizmu niezbędną energię, aby się bawić, uczyć, ćwiczyć podczas zajęć wychowania fizycznego” – tłumaczył dzieciom włodarz miasta.
    Dzieci obiecały też, że od tej pory w kolorowych pudełkach będą zabierały do szkoły tylko zdrowy posiłek.

Wioleta Chmielewska

więcej zdjęć


26 XI 2015

Andrzejki klas 0-III

W dniu 26 listopada 2015 roku odbyła się impreza andrzejkowa, w której uczestniczyły dzieci z klas młodszych wraz z nauczycielami. Uczniowie brali udział w zabawie dyskotekowej urozmaiconej tradycyjnymi wróżbami. Wszyscy bawili się znakomicie. Imprezę poprowadził p. Bogusław Szlaszyński z Centrum Artystyczno - Edukacyjnego Dzieci i Młodzieży „Tanmuz”.

A. Czerniecka M. Truchan

więcej zdjęć


25 XI 2015

Dyskoteka otrzęsinowo-andrzejkowa

    Jak nakazuje tradycja, nikt nie może stać się pełnoprawnym uczniem Gimnazjum, nie dostępując możliwości sprawdzenia się w przeróżnych konkurencjach. Tak też się stało w Gimnazjum nr 1 w Olecku.
    25 listopada 2015 r. od godziny 16.00 w naszej szkole odbyły się Otrzęsiny Klas Pierwszych, które przygotowali i przeprowadzili ich starsi koledzy z klas drugich i trzecich. Poddawani różnym próbom Pierwszoklasiści, wzięli udział w wielu konkurencjach. Oto niektóre z nich: picie mleka przez słomkę, śpiewanie Hymnu Szkoły z cytryną pod językiem, namalowanie postaci wychowawcy mazakiem trzymanym w ustach. W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyła klasa I b.
    Otrzęsinowe zmagania były jedynie początkiem fantastycznej zabawy, która czekała nas tego wieczoru. Tuż po sprawdzeniu, czy Pierwszoklasiści są godni miana Gimnazjalisty, odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa.
    To właśnie tej nocy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
    Zabawy podczas tegorocznej dyskoteki andrzejkowej było naprawdę sporo. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

Julia Omilian, klasa III b

więcej zdjęć


25 XI 2015

     25 listopada 2015 roku uczniowie klas drugich gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Punktu Informacji Europejskiej w Olecku. Wizyta pana Dawida Bondarenko oraz pani Weroniki Niewiarowskiej dotyczyła ogólnych wiadomości odnoszących się do funkcjonowania Unii Europejskiej. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację nt. „Zjednoczona w różnorodności”. Następnie otrzymaliśmy kartki, na których z jednej strony była do uzupełnienia treści hymnu UE , a z drugiej strony krzyżówka, którą należało uzupełnić po uzyskaniu informacji z oglądanej prezentacji. Bezbłędnie treść hymnu uzupełniła nasza koleżanka Asia Łuszczyńska z kl.II a.
    Wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy prezentowanych informacji. Wstępnie umówiliśmy się na kolejne spotkanie w 2016 roku – po feriach zimowych.

Emilka Naruszewicz - IIb

więcej zdjęć


16 - 20 XI 2015

„Równość – od słów do czynów”

    Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. Odbywał się on w naszej szkole w dniach 16-20 listopada, pod hasłem „Równość – od słów do czynów”. Różnego rodzaju akcje edukacyjne organizowane zostały w tym roku również z myślą o najmłodszych uczniach, czyli klasach I-III SP. W tym czasie odbywały się przedsięwzięcia mające na celu zarówno celebrowanie samej dziedziny edukacji globalnej, jak i popularyzowanie podejmowanych w jej zakresie zagadnień.
     W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole zorganizowano wystawę plakatów promujący zdrowe odżywianie, zatytułowaną „Drugie śniadanie”. Jej celem było krzewienie wśród dzieci postaw prozdrowotnych, wyrobienie przeświadczenia o ważności drugiego śniadania oraz promowanie twórczości i uzdolnień artystycznych dzieci i młodzieży. Kolejne działanie polegało na przeprowadzeniu przez wychowawców lekcji na temat problemów edukacji globalnej. Na tej podstawie uczniowie mogli wykonać pracę techniczną pt. „Drugie życie puszki/butelki/kubka”. Wykonane zostały z materiałów wtórnych instrumenty i zabawki, które można podziwiać na wystawie w holu szkoły. Inną atrakcją, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem dzieci była „Żywa lekcja przyrody”. Uczniowie przyglądali się wielu gatunkom owadów i gadów, a niektórzy z nich zakupili do własnej hodowli patyczaka lub straszaka. Na szczególne jednak miejsce zasługuje akcja Flash mob (ang. dosł. błyskawiczny tłum) – określenie, którym przyjęło się nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. Nasze potocznie nazywane „zbiegowisko” miało na celu unaocznienie uczniom, za co i komu płacą, nabywając swoje T-shirty. Jak się okazało, bardzo wielu z nich nie miało dotychczas pojęcia na temat tego, jak działa handel i co to znaczy sprawiedliwy handel.
     Mamy nadzieję, że wrażliwość wyniesiona z udziału w przygotowanych zajęciach przełoży się na późniejszą aktywność w życiu społecznym u dorosłych już wówczas ludzi.
     Koordynatorkami działań były panie: Weronika Gaworska i Aneta Skrzypiec. Bardzo dziękujemy wychowawczyniom klas I – III: Alicji Czernieckiej, Małgorzacie Truchan, Annie Stasiak, Katarzynie Fiećko, Anetcie Borawskiej, Wioletcie Chmielewskiej, Małgorzacie Grzyb, Elżbiecie Koncewicz za zaangażowanie i pomoc w organizacji Tygodnia Edukacji Globalnej.

WG., AS.

więcej zdjęć


16 XI 2015

16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

    Uczniowie klasy integracyjnej Ic Szkoły Podstawowej przyjęli zaproszenie wychowawców i wychowanków Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku, i wspólnie obchodzili Dzień Tolerancji. W „Deklaracji dotyczącej zasad tolerancji" napisano m.in.: "Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kulturowej naszego świata, wielości form wyrazu i wymiarów człowieczeństwa. Rozwija się dzięki wiedzy, otwartości, komunikacji oraz wolności myśli, sumienia i religii. Tolerancja to harmonia różnorodności. To nie tylko obowiązek moralny…”. Patrząc na uśmiechnięte twarze zgodnie bawiących się dzieci z radością patrzę w przyszłość. Najmłodszym łatwiej niż dorosłym przychodzi uznawanie i akceptacja indywidualnych różnic między ludźmi. Umiejętnie słuchają, komunikują się i rozumieją swoich rówieśników. W przedszkolu nasi uczniowie czuli się wspaniale. Obejrzeli kukiełkowe przedstawienie pt. „Mały, duży, gruby, chudy”, uczestniczyli we wspólnych zabawach integracyjnych, a w ramach odpoczynku od pląsów posilali się przygotowanymi przez gospodarzy smakołykami.
    Bardzo dziękujemy za zaproszenie pani dyrektor, Małgorzacie Puchalskiej oraz wychowawczyniom: pani Elżbiecie Czajewskiej, Annie Wolińskiej, Bożenie Budzyńskiej i naturalnie dzieciom z grupy „Kropelki”. Rewizyta już w Mikołajki. Czekamy.

A.S.

więcej zdjęć


13 XI 2015

Żywa lekcja historii – numer enty
Temat: Polskie powstania narodowe.

    Piątek-13 listopada 2015...
Był pięknym dniem, bowiem po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku i Gimnazjum nr 1 w Olecku wzięli udział w żywej lekcji historii, którą przygotowali: znany nam dobrze Mistrz Jacenty Ordowski i Towarzystwo Rycerskie z Golubia- Dobrzynia.
    Piątkowym tematem były polskie powstania narodowe. Temat niezwykle interesujący ze względu na liczne zrywy narodowowyzwoleńcze, zrywy heroiczne i okupione niezmierną ilością polskiej krwi… Głęboką wymowę miały zatem ustawione jako element scenografii brzozowe krzyże z tabliczkami, na których widniały daty ważne w naszej historii: 1794, 1797, 1809,1812, 1813, 1814, 1830-31, 1848, 1863-64, 1914-21…Fascynująca historia walk o niepodległość od powstania kościuszkowskiego poprzez powstanie wielkopolskie - jedyne zwycięskie w dziejach naszego narodu, aż po wojnę polsko – bolszewicką i bitwę o Warszawę…
    Prowadzący w znakomity sposób przenieśli uczniów w dawne czasy: wojen napoleońskich, zmagań z zaborcami, nieudanych prób odzyskania niepodległości i ścierających się interesów różnych warstw społecznych. Gdzieś pomiędzy tym wszystkim funkcjonował szary obywatel, który często zmuszony był przyodziać obcy mundur i mierzyć z broni do swego rodaka przyodzianego w inny obcy mundur… Chichot historii… Co do mundurów!
    Chyba najciekawszym i najbardziej oczekiwanym momentem żywej lekcji historii jest jej osobiste przeżywanie, które realizuje się najpełniej, kiedy uczniacy na własnej skórze doświadczają tego, co ich przodkowie. Chłopcy mogli przez chwilę poczuć się wielkim Napoleonem Bonaparte, grenadierem perfekcyjnie przygotowanym do walki czy też dobrze wyszkolonym przez księcia Konstantego czwartakiem… Dziewczyny wczuwały się w rolę, zakładając baranie kożuszki i futrzane czapy (nieodłączne symbole powstania styczniowego) i polując z flintą w lesie na łosie… Nie trzeba chyba dodawać, że pan Jacenty ma chyba miarkę w oku, bo mundury i ubranka jakoś za dobrze leżały na wybrańcach…
Krótki sprawdzian przydatności do działania?
    Zadania, które dostają uczniowie do wykonania, jak zawsze wzbudzają salwy śmiechu na sali. Tym razem żołnierze musieli wykazać się znajomością musztry, obsługi karabinu i zakładania bagnetu w miejsce odpowiedniej dziurki. Mogli kosić wroga jak kosynierzy kosą ustawioną na sztorc albo machać nią jak przy zamiataniu, ładować strzelbę przed przystąpieniem do ataku.
    Tu wkrada się mały element zaskoczenia. Okazuje się, że flinta potrafi narobić mnóstwo huku przy wystrzale i spowodować duże zdziwienie, zwłaszcza dziewczyny ośmielającej się z niej strzelać! Ale to nic w porównaniu do pierzchających z lasu wcześniej ustrzelonych łosi i żołnierskich komend z padaniem i czołganiem włącznie…
    Tak to w zabójczo szybkim tempie minął wszystkim ten piątek-13 listopada… Będzie pamiętny! Bo przecież trzeba znać historię swojego narodu, by wiedzieć, jak cenna jest wolność i poczucie tożsamości narodowej.
    Już teraz wielu uczniów dopytuje się, jaki będzie następny temat lekcji!
A to dobry znak-w ten piątek…13…

Anna Klimasara

więcej zdjęć


12 XI 2015

„Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”

    Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z ważniejszych dni w życiu każdego patrioty. Niech słowa Józefa Piłsudskiego, postaci najbardziej zasłużonej dla odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbrzmiewają w naszych umysłach nieustannie: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
    12 listopada w Zespole Szkół w Olecku odbył się uroczysty apel, upamiętniający 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
    Uczniowie w symboliczny sposób przedstawili historię utraty suwerenności, poprzez upersonifikowaną Polskę spętaną przez trzy zaborcze państwa. Kolejny raz powróciły do naszej pamięci wydarzenia związane z rozbiorami i utratą wolności na 123 lata.
    Podczas programu artystycznego mieliśmy możliwość wysłuchania wielu recytacji oraz występów wokalnych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Ciekawe interpretacje pozwoliły na refleksję i chwilę zadumy nad trudnym losem bohaterów, biorących udział w walkach o wolność naszego kraju. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie także znaczenie i wagę słów, które przecież wypowiadamy tak często… Polska, Ojczyzna, Niepodległość.
    Uczniowie z najmłodszych klas mogli odkryć symbolikę barw narodowych, a także wysłuchać, znanego tak doskonale każdemu Polakowi, „Katechizmu polskiego dziecka”.
    Montaż słowno – muzyczny zakończył występ Eryka Czaplejewicza, który piosenką „W listopadzie” przypomniał bohaterstwo młodych, walczących Polaków, którzy brali udział w walkach narodowowyzwoleńczych 97 lat temu.
    Po części artystycznej głos zabrał dyrektor szkoły - Stanisław Kopycki, który w swoim wystąpieniu nawiązał do słów Johna Fitzgeralda Kennedy’ego: „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”. Wypowiedź amerykańskiego prezydenta była kontekstem, dla pokreślenia, iż młodzież naszej szkoły, naszego kraju tylko w jeden sposób może okazać szacunek ojczyźnie. Pan Dyrektor zaznaczył, że tylko ciężką pracą, gruntownym wykształceniem, najpełniej możemy oddać hołd niepodległej Polsce, a także w ten sposób tę niepodległość utrzymać, gdyż tylko mądry, pracowity człowiek może godnie służyć rozwojowi swojej ojczyzny.
    Na zakończenie uczciliśmy minutą ciszy pamięć poległych za wolność naszego kraju. Niech kultywowanie obchodów Święta Niepodległości będzie wyrazem głębokiej wdzięczności za wolność, gdyż podobnie jak niepodległość, nie jest ona dana raz na zawsze.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


5 XI 2015

    W czwartek 5 listopada 2015 r. klasy 0 A i B uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z cyklu ,,Jesień, zima, wiosna” mających na celu utrwalenie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie. Tematem spotkania był sad. Dzieci rozpoznawały drzewa owocowe (śliwa, grusza, jabłoń), wiedziały, dlaczego należy spożywać owoce. Liczyły i porównywały liczbę owoców znajdujących się na drzewie. Śmiech i radość towarzyszyły zabawie, podczas której na dane hasła, np: ,,grusza”, należało podnieść rękę z odpowiednim owocem w zwiększającym się tempie zabawy. Współdziałały ze sobą podczas wykonywania zadań: podzieliły się na zespoły według rodzaju owoców i przykleiły je do danego drzewa. Zajęcia na świeżym powietrzu zostały podsumowane piosenką ,,Już owoców pełen kosz”, i interpretacją tekstu ruchem.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


5 XI 2015

Ślubowanie pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej nr 4
z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego

    W dniu 5 listopada 2015 r. nasi pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Najmłodsi uczniowie przygotowali wzorową część artystyczną, w której nie zabrakło uśmiechów i wzruszeń. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po tych słowach dyrektor Stanisław Kopycki dokonał symbolicznym ołówkiem aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Uczniowie klasy Ia, Ib oraz Ic zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz słodkich upominków. Po ceremonii pasowania głos zabrał przedstawiciel rodziców Wojciech Kawałko, który pogratulował pierwszakom ślubowania i życzył sukcesów w nauce. Dzieci otrzymały od rodziców także tort, który wszystkim smakował wyśmienicie. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
    Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. Dziękujemy i gratulujemy wychowawczyniom, które znakomicie przygotowały uczniów: Elżbieta Koncewicz, Wioleta Chmielewska, Aneta Skrzypiec i Małgorzata Grzyb.

Weronika Gaworska

więcej zdjęć


4 XI 2015

XI Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

    3 i 4 listopada uczniowie klas 0 – VI oraz gimnazjum wzięli udział w corocznie organizowanym przez Burmistrza Olecka oraz ROK Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Reprezentantami naszej szkoły byli: Lena Czaplejewicz, Izabela Dźwilewska, Maja Wasilewska, Michalina Kalinowska, Amelia Rynkiewicz, Paula Ulińska, Eryk Czaplejewicz, Weronika Grądzka i zespół „Biedroneczki” w składzie Ola Chodnicka, Hania Dziokan, Madzia Milewska i Asia Bednarska. 12 listopada 2015 r. na uroczystych obchodach Dnia Niepodległości zostaną zwycięzcom wręczone nagrody - statuetki. Mamy powody do dumy ! W kategorii klas IV – VI Eryk Czaplejewicz wyśpiewał utworem „W listopadzie” II miejsce, zaś zespół „Biedroneczki” – III miejsce. Utwór wykonywany przez dziewczyny to „Dziś idę walczyć mamo”. Wyróżnienie w kategorii klas I – III otrzymał Dominik Piotrowski, który zaśpiewał piosenkę pt. „To nasza ojczyzna”.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A.S

więcej zdjęć


30 XI 2015

Halloween'owo nam…

    30 października 2015 roku w Zespole Szkół w Olecku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Happy Halloween” na najpiękniejszy lampion, w którym udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej.
Celem konkursu było:
- zapoznanie uczniów z kulturą państw anglojęzycznych;
- wychowanie w duchu tolerancji i otwartości na inną kulturę;
- rozwijanie zdolności manualnych;
- umożliwienie dzieciom zaprezentowania własnych dokonań twórczych.
    Konkurs spotkał się z ogromnym entuzjazmem. Do sali 216, gdzie zbierane były „dyniowate lampiony" dostarczono aż 48 upiornych i śmiesznych Jack'o Lanterns. Organizatorzy nie spodziewali się tak ogromnego zainteresowania konkursem. Postanowili zatem podzielić prace uczniów na dwie kategorie: klasy I-III oraz klasy IV-VI. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Poziom wykonanych prac przeszedł najśmielsze oczekiwania, podczas prac nad tworzeniem lampionów zostały wykorzystane różnorodne materiały.
    W kategorii klas I - III zwyciężyły prace autorstwa:
I miejsce - Maja Fiedorowicz uczennica klasy I c,
II miejsce - Weronika Kulik z klasy II b,
III miejsce - Juliusz Kłos uczeń klasy Ib oraz Dominik Piotrowski z klasy III a.
Jury konkursu postanowiło przyznać dwa wyróżnienia, które otrzymali:
Gracjan Saczek z klasy I c oraz Szymon Fiedorowicz z oddziału przedszkolnego 0 b.
W kategorii klas IV-VI zwyciężyły prace autorstwa:
I miejsce - Dominika Stasiak z klasy VI,
II miejsce - Weronika Leszczyńska uczennica klasy V a,
III miejsce - Rozalia Piotrkowska z klasy V b.
Również w tej kategorii wiekowej przyznano wyróżnienie, które otrzymała Martyna Kasprzyk z klasy V b.
    Zapraszamy wszystkich chętnych do udziały w konkursie już w następnym roku;)

więcej zdjęć


27 X 2015

SZKOLNE ELIMINACJE GMINNEGO KONKURSU PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

    We wtorek-27.10.2015r.- wzorem lat ubiegłych - w Zespole Szkół w Olecku odbyły się szkolne eliminacje Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych. W tegorocznych przesłuchaniach wzięło udział 11 wykonawców. Śpiewali oni nie tylko tradycyjne, powszechnie znane od kilkudziesięciu lat pieśni patriotyczne. Wiele z nich mogliśmy usłyszeć w nowych, ciekawych aranżacjach.
    Po trudnych obradach komisja podjęła decyzję, że naszą szkołę w przesłuchaniach gminnych będą reprezentowali: Izabela Dźwilewska, Maja Wasilewska, Lena Czaplejewicz, Michalina Kalinowska, Amelia Rynkiewicz, Dominik Piotrowski, Paula Ulińska, Eryk Czaplejewicz, Zespół Biedroneczki, Weronika Grądzka .
Będziemy za nich trzymać kciuki w dniu występu.

Anetta Borawska

więcej zdjęć


26 X 2015

"Tere - fere" Wandy Chotomskiej

    26.10.2015r. w naszej szkole odbyły się eliminacje konkursu recytatorskiego wierszy Wandy Chotomskiej. W grupie wiekowej 0 - III szkoły podstawowej startowało 34 uczniów, którzy pokazali swój kunszt recytatorski w różnorodnych wierszach. W tej kategorii najlepiej wypadli: Paulina Marcinkiewicz i Maja Dziubińska z klasy Ic, Dębowska Kinga z kl. IIb, oraz Kornel Kasprzyk z kl. IIIa.
    W kategorii klas IV - VI wiersze recytowało 17 uczniów. Jury w składzie: Małgorzata Michałowska, Joanna Cichanowicz i Anetta Borawska miało problem z wyborem najpiękniejszej z pięknych recytacji. Po długich obradach wyróżniono Amelię Ropel, Annę Jankowską i Jakuba Mackuna z klasy Vb oraz Karolinę Kopycką z kl. Va. Gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy im powodzenia w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 5 i 6 listopada 2015r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku..
    W tym dniu również jury wysłuchało recytacji dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. I miejsce przypadło Joannie Bednarskiej z klasy IIIa i Milenie Zarębie z kl. IVb, II miejsce zajęła Mariola Ladzińska z kl. IVb i Antonina Dziokan z kl. Ic. III miejsce zajął Błażej Adamczyk z kl. Va oraz Izabela Ladzińska z kl. IIa. Duże zainteresowanie występami recytatorskimi świadczy o aktywności i uzdolnieniach uczniów naszej szkoły. Cieszymy się i zapraszamy do udziału w następnych edycjach konkursów.
    Dziękujemy za wsparcie nauczycieli, którzy pomogli uczniom w przygotowaniach do konkursu: paniom K. Jankowskiej, A. Krassowskiej, W. Chmielewskiej, A. Skrzypiec, M. Grzyb, A. Stasiak, K. Fiećko. A. Borawskiej, A. Czernieckiej, M. Truchan, J. Cichanowicz, E. Piliszek, M. Zdancewicz i J. Słuchockiej.

M. Grzyb i M. Truchan

więcej zdjęć


19 X 2015

MŁODZI GŁOSUJĄ

     Dnia 19.10.2015r. w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyła się symulacja Wyborów Parlamentarnych 2015. Uczniowie naszego gimnazjum mogli przekonać się jak przebiega głosowanie. Ten moment poprzedziły lekcje na temat zasad wyborów oraz kompetencji Parlamentu.
    Uprawnionych do głosowania było 121 uczniów. W projekcie wzięło udział 91 uczniów. Oddano 81 głosów ważnych a 10 było nieważnych. Frekwencja wyniosła 75 %.
    Wyniki wyborów w naszej szkole zostaną oficjalnie ogłoszone po 25.10.2015r.

Asia Łuszczyńska, Szymon Ropel i Marcel Makal
uczniowie klas IIa i IIb biorący udział w projekcie.

Protokół wyników wyborów w naszej szkole

Wyniki ogólnopolskie - "Młodzi Głosują"

więcej zdjęć


16 X 2015

Bicie Rekordu

    16 października 2015 r. już po raz drugi, społeczność Szkoły Podstawowej zaangażowała się w próbę ustanawiania rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. Akcja odbyła się w miejscowej hali sportowej „Lega”. Chodziło o to, by przez pół godziny (rozpoczęcie punktualnie w południe) wykonywać nieprzerwanie czynności ratujące życie, dopuszczalna była zmiana przy fantomie. Na fantomach ćwiczyło ponad 200 osób! To cztery razy więcej niż w ubiegłym roku. Reprezentantami naszej placówki byli nauczyciele: Grażyna Hołownia i Aneta Skrzypiec z wychowankami - uczniami kl. I c . Uczestnicy wydarzenia otrzymali apteczki Małego Ratownika WOŚP.

A.S

więcej zdjęć


16 X 2015

Uczniowie klasy III b SP uczyli się, jak ratować życie!

    To była bardzo pożyteczna lekcja wychowania fizycznego. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z klasy 3B dnia 16 października 2015 r. wzięli udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził ratownik medyczny, Tomasz Dziokan. Warsztaty zorganizowała wychowawczyni klasy Weronika Gaworska.
    Dzieci z klasy III b zapoznały się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, w szczególności z zakresu reanimacji.
    Podczas warsztatów najmłodsi dowiedzieli się też, jak ważna jest szybka reakcja przy udzielaniu pierwszej pomocy, jak się właściwie zachować w takich sytuacjach i jakich informacji udzielić dzwoniąc pod numery alarmowe.
    Trzecioklasiści nauczyli trudnej umiejętności reanimacji ćwicząc z fantomami oraz przeprowadzali próbę "wołania o pomoc".
    Zajęcia miły na celu uzmysłowienie przyszłym małym bohaterom, jak powinni uratować swoich bliskich lub całkiem obce osoby. Należy uczyć dzieci od najmłodszych lat, żeby nie były obojętne na ulicy, by nie bały się działać, a przede wszystkim, żeby umiały udzielać pierwszej pomocy.

Weronika Gaworska


15 X 2015

Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej

    W kalendarzu imprez i uroczystości szkolnych wiele jest ważnych dat. 14 października to jednak data szczególna. To dzień, w którym dziękujemy za trud i oddanie, jakie wkładają w wykonywanie swoich obowiązków nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.
    W Zespole Szkół w Olecku Dzień Nauczyciela obchodziliśmy 15 października. Uroczystą akademię rozpoczęła krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów klas pierwszych gimnazjum. Młodzi aktorzy w humorystyczny sposób przedstawili sytuacje, z jakimi każdy nauczyciel na co dzień spotyka się w swej pracy. Zadano również „niewygodne” pytania naszym przedmiotowcom. Oto niektóre z nich: do matematyków - Czy plusy to pokrzyżowane minusy?, do polonistek - Co dopełnia dopełniacz?, do biologa - Czy zwierzęta mogą założyć spółkę z o. o.?, do katechetki - Czy Oko Opatrzności może być podbite? Czy chrzczenie paliwa wymaga wielu poświęceń?
    Słowa uznania za twórczą pracę nauczycieli wyraził Dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Kopycki, który gratulował nauczycielom ich zapału i umiejętności, życząc wielu sukcesów i satysfakcji.
    Podziękowania za codzienną troskę i opiekę nad dziećmi w imieniu rodziców przekazała również Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Urszula Fiedorowicz.
    Tego dnia nie mogło zabraknąć wystąpienia Julii Omilian – Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 1, która złożyła życzenia pracownikom szkoły w imieniu społeczności uczniowskiej.
    Kolejnym punktem świątecznego spotkania było wręczenie Nagród Dyrektora Szkoły. Otrzymali je nauczyciele: Wioletta Czaplejewicz, Anna Domasik, Małgorzata Grzyb, Grażyna Hołownia, Ewa Iwanowska, Anna Klimasara, Krystyna Matwiejczyk, Małgorzata Michałowska, Emilia Piliszek, Anna Sitko, Dorota Witkowska oraz pracownicy administracji i obsługi, były to panie: Urszula Barszczewska i Anna Chmielewska.
    Naszym wspólnym osiągnięciem są również Nagrody Burmistrza Olecka, które w tym roku otrzymali panowie: Jarosław Bagieński – nauczyciel wspomagający oraz Jarosław Kosakowski - wicedyrektor, nauczyciel informatyki. Nagrody te zostały wręczone podczas uroczystości w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku 14 października.
    Nagrodę Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty otrzymała pani Marzena Jasińska, podczas spotkania z Kuratorem Oświaty w Ełku. Pani Marzena jest nauczycielem wychowania fizycznego.
    Po wręczeniu wyróżnień pracownikom szkoły, uczestniczyliśmy w uroczystym akcie ślubowania klas pierwszych Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Ślubowanie na sztandar szkoły jest aktem najwyższej wagi, honor oddawany sztandarowi stanowi wyraz poszanowania tradycji szkoły.
    Punktem kończącym uroczystość było wręczenie medali i dyplomów uczniom, którzy brali udział w zawodach sportowych. Uroczystą akademię prowadzili Joanna Łuszczyńska oraz Marcel Makel.
    Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Tym, którzy swoje życie w znaczny sposób związali ze szkołą życzymy satysfakcji.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


12 X 2015

Stypendia Burmistrza Olecka
za osiągnięcia naukowe i sportowe w roku szkolnym 2014-2015

    12 października 2015r. o godz. 17.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury miała miejsce uroczysta gala wręczenia Stypendiów Burmistrza Olecka dla uczniów szkół z naszego regionu. Nie zabrakło wśród nich uczniów z naszej placówki. Stypendystów uhonorowano w następujących kategoriach:
NAUKA
Amelia Obrębowska – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego – IV miejsce
Emilia Czajewska – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego – IV miejsce
SPORT
Błażej Gałkowski - II miejsce w konkurencjach na 50 m po powierzchni i 100 m pod wodą, III miejsce na 100 m po powierzchni i 50 m pod wodą, V miejsce na 50 m pod wodą, 50 m Bi Fins, 100 m pod wodą i VI miejsce na 100 m po powierzchni
Wiktoria Kasprzak – VI miejsce na 200 m Bi Fins na Mistrzostwach Polski w Pływaniu w Płetwach
Jakub Skowroński – I miejsce w kategorii młodzik młodszy + 40 kg na Otwartych Mistrzostwach Województwa Warmińsko-Mazurskiego

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

E.P.

więcej zdjęć


9 X 2015

9 październik – Światowy Dzień Poczty

    Uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 4 odwiedzili urząd pocztowy znajdujący się na Osiedlu Siejnik. Okazją do wizyty był obchodzony Światowy Dzień Poczty.
    Uczniowie przybyli do pracujących pocztowców z gorącymi życzeniami zdrowia i radości. Mieli okazję poznać specyfikę pracy na poczcie, dowiedzieć się jaka jest rola naczelnika poczty, asystenta, listonosza oraz utrwalić właściwe zachowania w miejscu publicznym.
    Uczestnicy poznali również drogę, jaką pokonują listy, paczki oraz inne przesyłki zanim trafią do adresata, utrwalając przy okazji zasady adresowania przesyłek. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że poczta jest najmilsza na świecie.

Weronika Gaworska
 


1 X 2015

    Jesień zachwyca nas kolorami i darami, z których można wyczarować przepiękne rzeczy. Na poszukiwanie jesiennych darów i barw, w czwartek 1 października 2015 r., wybrały się klasy 0 A i 0 B. Rano, do miejskiego parku, przyjechały autobusem. Słoneczna pogoda zachęcała do spacerowania i poszukiwań. Dzieci wskazywały i nazywały: kolory liści, drzewa i i ch owoce. Po długim spacerze II śniadanie na świeżym powietrzu bardzo smakowało. Do szkoły wróciły piechotą. Przyniesione jesienne dary ozdobiły kącik przyrody. Następnego dnia dzieci wykorzystały je do wykonania prac według własnego pomysłu.

K. Jankowska

więcej zdjęć


22 IX 2015

„Pierwsza wycieczka Pierwszaków”

    22 września 2015 r. uczniowie klas: Ia, Ib i Ic ze szkoły podstawowej udali się na wycieczkę do Ogrodu Bajek "Sowa" w Kaletniku. Na miejscu powitała nas przesympatyczna właścicielka, która w bardzo ciekawy sposób oprowadziła po swoim bajkowym ogrodzie.
    W czasie zwiedzania dzieci słuchały fragmentów znanych bajek oraz wierszy. Uczniowie otrzymali bardzo ważne zadanie - musieli wykazać się dużą spostrzegawczością w celu odnalezienia skarbu. Skutecznie przeszkadzała im w tym tajemnicza czarownica. Mimo wszystko udało się rozwiązać zagadkę. Przewodniczka oprowadziła po ogrodzie pełnym zaczarowanych przedmiotów z różnych bajek. Pierwszaki zobaczyły domek babci Czerwonego Kapturka, zwiedziły Chatkę Baby Jagi, spotkały wiele postaci z bajek: krasnoludki, Jasia i Małgosię, Pinokia, Kopciuszka, Czarownicę. Miały możliwość zobaczenia wielu przedmiotów, narzędzi i urządzeń, których dzisiaj już się nie używa. Przebywając w tak malowniczym miejscu, dzieci wszystkimi zmysłami poznawały piękno przyrody. Był też czas na zabawę na świeżym powietrzu, zjedzenie kiełbaski, pysznej zupy ziemniaczanej oraz ziemniaków upieczonych przy ognisku przygotowanym przez gospodarzy.
    Czas szybko minął. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Wioleta Chmielewska

więcej zdjęć


18 IX 2015

     W piątek 18 września 2015 r. dzieci z klas 0 A i 0 B odwiedził pan policjant. Spotkanie miało na celu poznanie jego pracy, a w szczególności, utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci z zaciekawieniem słuchały gościa i oglądały przyniesione przedmioty, wykorzystywane w codziennej pracy policji. Zadawały pytania, udzielały odpowiedzi. Wykazały się dużą znajomością znaków drogowych oraz ogólną wiedzą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiedza i zdobywane umiejętności przyczynią się do bezpiecznego pokonywania drogi z domu do szkoły i powrotu z niej. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało odblask.

K. Jankowska

więcej zdjęć


13 IX 2015

    13 września 2015 roku o godzinie 8.30 w Parafii Świętej Rodziny w Olecku odbyła się msza święta z udziałem dzieci klas 0 a i B, i A, B i C. Dzieci przyniosły ze sobą plecaki i przybory szkolne do poświęcenia w kościele. Mimo tak wczesnej godziny uczniowie wraz z rodzicami we współpracy z panią Anną Sitko, która wszystko świetnie zorganizowała, przybyli bardzo liczne na mszę świętą. Jestem zachwycona, jako rodzic ,współpracą rodzice - uczniowie - nauczyciele -  szkoła - parafia. Wszystko było wcześniej przygotowane przez panią katechetę Annę Sitko, rodzice zaangażowali się w prowadzenie liturgii słowa, a dzieci niosły dary do ołtarza chleb, wino i wodę. Ksiądz proboszcz odebrał od dzieci dary i zaniósł je na ołtarz.
    Po mszy świętej pani katechetka zrobiła zdjęcia pamiątkowe.

DZIĘKUJĘ ZA WSPANIAŁĄ WSPÓŁPRACĘ - Anna Sitko katechetka i pani Diana Fiedorowicz - rodzic.

więcej zdjęć


11 IX 2015

15 MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU W BIAŁYMSTOKU

    Poczet sztandarowy Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku został zaproszony na obchody 15. Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Z miłą chęcią przyjęliśmy zaproszenie.
    Z Olecka wyruszyliśmy 11.09.2015r. około godziny 7.00. Razem z nami jechali również harcerze, Sybiracy oraz inni chętni, zainteresowani obchodami. W autobusie pani Janina Maciukiewicz opowiadała nam o idei przedsięwzięcia oraz o programie, jaki będzie obowiązywał na tegorocznym spotkaniu. Wszyscy dostaliśmy również plakietki, które przypięliśmy w widocznym miejscu do ubrań.
    Około godziny 10.00 byliśmy już na miejscu. Najpierw przy Pomniku Katyńskim odśpiewaliśmy hymn państwowy. Następnie Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków- pan Tadeusz Chwiedź- przywitał wszystkich gości. Kolejnym punktem programu był przemarsz ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odbyła się Msza Święta celebrowana przez Metropolitę Białostockiego Edwarda Ozorowskiego. Homilię wygłosił dla nas ks. Adam Skreczko. Mimo tłumów ludzi eucharystia przebiegła bardzo sprawnie.
    Po mszy udaliśmy się do Pomniku Nieznanego Sybiraka, gdzie po odśpiewaniu hymnu Związku Sybiraków, odmówiono modlitwę za zmarłych i wysłuchano przemówień zaproszonych osobistości ze świata polityki. Następnie oddano salwę honorową ku czci poległych, a przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.
    Na zakończenie zostaliśmy też poczęstowani pyszną, wojskową grochówką, po czym udaliśmy się do autobusu i ruszyliśmy w drogę powrotną. Gdy wyjechaliśmy już z Białegostoku, głos ponownie zabrała pani Janina. Podzieliła się z nami swoimi wrażeniami i dopowiedziała co nieco na temat niezrozumiałych dla nas pojęć. Wiele się dowiedziałem i teraz lepiej rozumiem, ile musieli znieść ludzie wywiezieni na Sybir. Dlatego wyjazd uważam za udany i bez wątpienia będę go dobrze wspominał.

Szymon Ropel

 

 


7 - 13 IX 2015

Uczniowie są aktywni

    Do tego, iż aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia nikogo nie trzeba przekonywać. Podobnie jak do tego, że jest ona naturalną sprawą dla dzieci. W związku z tą oczywistością uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku nie trzeba był długo namawiać do udziału w nauce tańca Rise&Shine, którego pokaz miał miejsce 8 września w szkolnej sali gimnastycznej. Tuż po zakończonym tańcu uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami udali się na marszobieg poza mury szkoły. Swym uczestnictwem uczniowie aktywnie włączyli się w obchody „Europejskiego Tygodnia Sportu”, który obchodziliśmy w dniach 7-13 września.
    Finałowy pokaz tańca miał miejsce 13 września na Stadionie Miejskim w Olecku i został połączony z XXIV Oleckimi Otwartymi Biegami Dla Dzieci, Młodzieży, Dorosłych i Osób Niepełnosprawnych #Be Active Challenge. W niedzielne przedpołudnie nie zabrakło oczywiście naszych uczniów, którym należą się podziękowania i gratulacje za wytrwałość i hart ducha!

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


8 IX 2015

    Dnia 8 września 2015 r. nasi najmłodsi uczniowie rozpoczęli akcję „na sportowo” w ramach obchodów „Europejskiego Tygodnia Sportu”. O godzinie 10:35 wszyscy milusińscy ubrani w sportowe stroje, zebrali się w sali gimnastycznej naszej szkoły by zatańczyć taniec „Rise&Shine Dance”. Wszystko odbywało się w atmosferze świetnej zabawy. Po skończonym tańcu uczniowie i nauczyciele wykonali marszobieg w terenie. W dzisiejszych czasach uprawianie różnych dyscyplin sportowych jest bardzo popularne. Każdy z nas potrzebuje odrobiny ruchu. Nie ważne czy to dziecko, czy dorosły, ważne jest to, aby nie zaniedbywać własnego zdrowia. Nawet kwadrans ćwiczeń każdego dnia może nas uszczęśliwić i przedłużyć nam życie. Dlatego dzień sportu jest zachętą dla wszystkich uczniów do aktywności fizycznej. Finał „Europejskiego Tygodnia Sportu” już 13 września w hali sportowej naszego miasta -„Lega”. Niewątpliwie wydarzenie to zjednoczy wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Weronika Gaworska

więcej zdjęć


5 IX 2015

Narodowe Czytanie ,,Lalki” Bolesława Prusa

    W sobotę-5 września 2015 roku- o godz.11.00 w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której -wspólnie z innymi miłośnikami literatury pięknej -czytaliśmy fragmenty powieści Bolesława Prusa pt. ,,Lalka”.
    Do tegorocznej akcji włączyli się: p. wicestarosta Kazimierz Iwanowski, nauczyciele oraz pracownicy placówek gminnych i powiatowych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku, Zespołu Szkół w Judzikach, Gimnazjum nr 2 w Olecku, Zespołu Szkół w Babkach Oleckich oraz I LO w Olecku. Nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli Zespołu Szkół w Olecku przygotowanych do czytania przez panie: Annę Klimasarę i Emilię Piliszek. Jako lektorzy wystąpili: Emilka Czajewska (kl.1G1), Alicja Dembińska i Marcel Makal z kl.2b oraz Gosia Laszkowska z kl.6. Fragment ,,Lalki” odczytała też nauczycielka języka polskiego- p. Anna Klimasara.
    W czasie przerwy organizatorki akcji przeprowadziły konkurs znajomości czytanej powieści Bolesława Prusa. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.
    Przygotowano też atrakcje dla najmłodszych. Mogli oni pokolorować obrazki przedstawiające sceny z powieści lub malować kredą na chodniku.
    Wszyscy uczestnicy oleckiej akcji otrzymali certyfikaty udziału, na których widniała okolicznościowa pieczęć. Można też było przynieść ze sobą egzemplarze powieści i przystawić w nich pamiątkowy stempel.

Anna Klimasara

zdjęcia
 


1 IX 2015

Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016

    1 września 2015 r. punktualnie o godz. 9.00 społeczność naszej szkoły powitał dźwięk pierwszego w nowym roku szkolnym dzwonka. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkół oraz odśpiewania hymnu państwowego i szkolnego. Wypoczętych, pełnych sił i motywacji do nauki uczniów, ich rodziców i nauczycieli, powitał serdecznie dyrektor pan Stanisław Kopycki, życząc całej wspólnocie szkolnej sukcesów i radości czerpanej z nauki. Wyraził nadzieję, że rozpoczynający się rok szkolny będzie owocny i przyniesie satysfakcję uczniom z uczenia się i nauczycielom z nauczania. W tym szczególnym dniu zostały wręczone akty nadania nauczycielom kolejnego stopnia awansu zawodowego. Pani Ewa Iwanowska i Pani Małgorzata Truchan otrzymały stopień nauczyciela dyplomowanego zaś Pan Robert Sienica, stopień nauczyciela mianowanego. Podczas tej wyjątkowej uroczystości z rąk dyrektora szkoły nagrody jubileuszowe odebrały panie: Alicja Czerniecka i Jadwiga Zdan. Nauczycielki z pasją, oddające szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Tradycyjnie, 1 września także najlepsi uczniowie minionego roku szkolnego odebrali nagrody – stypendia naukowe i sportowe. W sposób szczególny zostały powitane dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły mury naszej szkoły. Wyjątkowo i bardzo ciepło zaopiekowała się nimi Pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska wraz z wychowawcami klas oddziału „0” i klas pierwszych. Akademię z okazji rozpoczęcia roku szkolnego przygotowali uczniowie klas drugich szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem wychowawców.
… „Znów dni popłyną pracowite.
Nad książką szkolną, nad zeszytem…
Życzę wam wszystkim na początek
Roku Szkolnego
samych szóstek i piątek!”

    Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dobrego i owocnego roku szkolnego!

A.S

więcej zdjęć