21 VI 2017

POZNAJ SWÓJ KRAJ!
Wycieczka do Pieniężna i Malborka

    21 czerwca 2017 roku o godz.5.30-przecierając zaspane oczęta -uczniowie klas: 3a ,3b oraz 1a Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wraz z nauczycielami zajęli miejsca w wycieczkowych pojazdach, które miały ich zawieźć najpierw do Pieniężna, później do Malborka. Wycieczka w ostatnią środę roku szkolnego 2016-2017 to nagroda dla uczniów za zwycięskie prace wykonane w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Burmistrza Olecka w ramach projektu ,,Planning for Real. Partycypacja w planowaniu przestrzennym”, który współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego).
    Przemierzając Szlak Zamków Gotyckich, około godziny 9.00 dotarliśmy do Pieniężna, gdzie zwiedziliśmy ruiny Zamku Kapituły Warmińskiej oraz rynek. Zdziwił nas fakt, że w zamku w Pieniężnie pomieszkiwał słynny polski astronom Mikołaj Kopernik i skrupulatnie zajmował się całkiem przyziemnymi czynnościami, jak lokacja łanów opuszczonych, a nie tylko sięgał gwiazd. W kościele pw. św. Piotra i Pawła zasiedliśmy w leciwych ławach i z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o historii budowli i miasta, poznaliśmy cechy stylu warmińskiego, legendy warmińskie. Z murów zamku obejrzeliśmy rezerwat przyrody z najwyższym czynnym mostem kolejowym w Polsce. Dwa 28-metrowe filary oraz dwie dźwignie wspierają trzy zwisające łuki. Most ma długość 157 metrów i znajduje się nad rzeką Wałszą. Ciekawe jest to, że wspomniany rezerwat włączony jest w granice miasta...
    Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Pani przewodnik pokazała zgromadzone tu eksponaty związane z kulturą i i obyczajami, m.in.: Chin, Japonii, Indii, Indonezji, Nowej Gwinei oraz krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej, gdzie pracują polscy misjonarze. Jest to najbogatsza i najlepiej opracowana kościelna kolekcja misyjno – etnograficzna w Polsce. Logo muzeum głosi: ,,W jedną godzinę…dookoła świata!”. Jego twórca miał świętą rację!
    Pełni niezapomnianych wrażeń z Pieniężna wyruszyliśmy w drogę do Malborka. Około godz.13.00 znaleźliśmy się w dostojnych murach największej gotyckiej twierdzy w Europie obejmującej ponad 20 ha obwarowań, czyli w Twierdzy Krzyżackiej w Malborku, należącej do Szlaku Zamków Gotyckich. Uczniowie zostali podzieleni przez przewodników na 2 grupy. Dziewczęta ruszyły trasą z wystawą bursztynu, chłopcy zahaczyli o tę ze zbrojownią krzyżacką…Trzy godziny zwiedzania dostarczyły nam wiedzy o życiu w średniowieczu i historii zamku. Niewielu z nas wiedziało, że w trakcie wojny trzynastoletniej, w czerwcu 1457 roku, Malbork zajęły wojska polskie i że znajdował się on w rękach polskich do września 1772r., czyli ponad trzysta lat.
    Zmęczeni zwiedzaniem twierdzy udaliśmy się na posiłek do pobliskiego Mc Donald’s. Podwójny McRoyal, duże frytki i coca-cola, a na deser McFlurry uzupełniły spalone zwiedzaniem kalorie i zaspokoiły głód.
    Po godzinie 17.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Olecka. Wesoły autobus co jakiś czas mijał się w trasie z równie wesołym busem…Tak, tak! Musiały jechać dwa pojazdy, bo z wycieczki skorzystało 54 gimnazjalistów, czyli prawie połowa uczniów naszej szkoły. Ktoś mógłby powiedzieć, że 17 godzin w podróży to męczarnia ?! Na pewno, ale nie dla naszych niezmordowanych, chcących poznać swój kraj -i jego historię-osobników.
    Opiekunami na wycieczce byli: Anna Klimasara, Dorota Jusińska oraz wychowawcy: Wiesława Stankonowicz, Dorota Witkowska i Jarosław Bagieński.
    Dziękujemy im za poświęcenie w tym ,,gorącym” okresie, kiedy mają ręce pełne roboty…

Anna Klimasara

więcej zdjęć


14 VI 2017

    W dniu 14 czerwca 2017r. odbyła się wycieczka przyrodnicza do Wigierskiego Parku Narodowego, w której uczestniczyli uczniowie klas czwartych pod opieką p. Małgorzaty Truchan, p. Emilii Piliszek i p. Jolanty Wojtkowskiej.
    Wizytę zaczęliśmy od zajęć w siedzibie parku w Krzywem. W czasie lekcji poznaliśmy zagadnienia ochrony przyrody w Polsce, walory Wigierskiego Parku Narodowego, dowiedzieliśmy się o metodach ochrony przyrody i funkcjonowaniu parku narodowego. Zajęcia w części stacjonarnej oparte były na prezentacji multimedialnej, zwiedzeniu wystawy przyrodniczej oraz spacerze ścieżką edukacyjną Las. Mogliśmy na żywo przekonać się jak wyglądały domy mieszkalne dawniej, jak były urządzone. Naszą uwagę zwróciły maszyny i narzędzia którymi posługiwali się kiedyś rolnicy. Po wyprawie wszyscy udaliśmy się na ognisko.
    Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Wigier w Starym Folwarku. W trakcie zwiedzania muzeum odbyliśmy podróż w czasie i przestrzeni. W tym nowoczesnym obiekcie poznaliśmy na wskroś jezioro Wigry – od głębin i żyjących w nich organizmów aż po malownicze, nadwodne pejzaże. W Starym Folwarku odbyliśmy również rejs łodzią motorową Leptodora II, która ma przeszklone dno (trzy okna), dzięki czemu podczas rejsu, jak na dłoni widać podwodne życie jeziora.
    Po pełnym wrażeń rejsie udaliśmy się do Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach. Zakonników sprowadził na Suwalszczyznę król Jan Kazimierz, a w czasie z jednej z pielgrzymek przebywał tu także Jan Paweł II. Po zwiedzeniu tego kompleksu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Olecka.
    Wycieczka dostarczyła nam wielu wspaniałych przeżyć. Pogoda, pomimo wielu obaw, dopisała, a czas spędzony na łonie przyrody był doskonałym oderwaniem się od szkolnej rzeczywistości.

więcej zdjęć


12 VI 2017

Kangur 2017

    Dnia 16 marca 2017 roku odbył się w naszej szkole Konkurs "Kangur Matematyczny" – była to już dwudziesta szósta edycja. Głównym organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów. Konkurs ma charakter jednorazowego testu, na którego rozwiązanie przeznaczone jest 75 minut.
Nasi uczniowie pisali test w pięciu kategoriach:
"Żaczek" (klasy II SP),
"Maluch" (klasy III i IV SP),
"Beniamin" (klasy V i VI SP),
„Kadet” (klasy I i II Gim),
„Junior” (klasy III Gim).
Konkurs przeprowadziły matematyczki Anna Domasik i Małgorzata Grzyb oraz p. Anetta Borawska.
    Najwyższe wyniki w konkursie w Szkole Podstawowej nr 4 uzyskały następujące osoby:
Miłosz Skrzypiec (ucz. kl. V – wynik bardzo dobry),
Dawid Suchocki (ucz. kl. V – wyróżniony),
Julia Truszczyńska (ucz. kl. V – wyróżniony),
Maciej Kułakowski (ucz. kl. V – wyróżniony),
Rozalia Mikielska (ucz. kl. IV – wyróżniony),
Maja Sztelmach (ucz. kl. II – wyróżniony),
Michał Kawałko (ucz. kl. II – wyróżniony),
Maja Dziubińska (ucz. kl. II – wyróżniony).
    Najwyższe wyniki w konkursie w Gimnazjum nr 1 uzyskały następujące osoby:
Błażej Gałkowski (ucz. kl. III – wyróżniony),
Agnieszka Majewska (ucz. kl. I – wyróżniony),
Aleksander Adamajt (ucz. kl. I – wyróżniony),
Jan Kamiński (ucz. kl. I – wyróżniony).
    12 czerwca 2017 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku „Mazury Garbate” odbyło się uroczyste wręczenie nagród najlepszym uczestnikom XXVI edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Anna Domasik




10 VI 2017

„POCIĄGIEM Z OLECKA DO EUROPY” – FESTYN RODZINNY 2017
W ZESPOLE SZKÓŁ W OLECKU

    Nie od dziś wiadomo, że wszystko zaczyna się w rodzinie. Kierując się tą dewizą Społeczność Szkolna Zespołu Szkół w Olecku kolejny raz zorganizowała Festyn Rodzinny w ramach Dni Rodziny. Partnerem Organizacyjnym był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej. Mottem, które przyświecało tegorocznemu przedsięwzięciu, były słowa „Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”. Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu festynowi były obchody Dniu Europy, pn. „Pociągiem z Olecka do Europy”. I w konwencji europejskiej zorganizowany został tegoroczny festyn.
    W sobotę 10 czerwca punktualnie o godzinie 9.00 dyrektor Zespołu Szkół w Olecku, pan Stanisław Kopycki, przywitał wszystkich zgromadzonych pod pomnikiem naszego patrona – ks. Jana Twardowskiego, gdzie uczniowie złożyli kwiaty. Wysłuchaliśmy również recytacji utworu Jana Twardowskiego w wykonaniu Filipa Krawczyka – zwycięzcy szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego Jana od Biedronki. Tuż po rozpoczęciu odbył się wspólny bieg na dystansie 1560 m. Wzięli w nim udział uczniowie, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół w Olecku. Po tak intensywnym początku na uczestników festynu czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych na placu szkolnym. Każda z nich zachęcała do korzystania pod banderą jednego z państw Unii Europejskiej. Uczestnicy festynu mogli w ten sposób zwiedzić dwadzieścia cztery stacje, gdzie między innymi mieli okazję jeździć slalomem na torze rowerowym, poszaleć gokartami, zjeżdżać na dmuchanych zjeżdżalniach, skorzystać
z przejażdżki konnej, wziąć udział w pokazie fitness, a także posilić się na stoiskach
z ciastem, lodami, grillowaną kiełbaską, popcornem. Nie zabrakło stacji sportowych.
Do ruchu zachęcały stanowiska taneczne, olimpiada sportowa, mecz piłki nożnej i wiele innych. Ci z duszą bardziej artystyczną uczestniczyli w zabawach wokalnych oraz korzystali z usług kosmetycznych.
    Festyn trwał cztery godziny. Pogoda dopisała i z pewnością była sprzymierzeńcem fantastycznej, rodzinnej atmosfery. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę Organizatorów tegorocznego Festynu Rodzinnego w Zespole Szkół w Olecku, Partnerowi Organizacyjnemu Europe Direct-Olecko, wszystkim zaangażowanym oraz całej społeczności szkolnej.
    Pamiętając, że rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót, jesteśmy usatysfakcjonowani licznym udziałem w tegorocznym festynie całych rodzin i zbudowani tym doświadczeniem zapraszamy za rok.
Szczególne podziękowania za wsparcie kierujemy do Partnerów tegorocznego festynu rodzinnego:
- Panu Dawidowi Bondarenko – Europe Direct – Olecko;
- Państwu Anecie i Bogusławowi Szlaszyńskim – „Tan-Muz”;
- Panu Grzegorzowi Klekotko – „Promenada”;
- Pani Darii Maciejewskiej – trenerce personalnej i instruktorce fitness;
- Pani Annie Duchnowskiej – grupa taneczna z OCK „T.S. Squad”;
- Pani Dorocie Tomczyk – „Mażoretki”;
- Pani Marioli Borys – ZST w Olecku;
- Pani Beacie Najechalskiej – ZST w Olecku;
- Pani Ewie Kamińskiej – ZST w Olecku;
- Państwu Joannie Mackiewicz i Łukaszowi Wentland – konie;
- Panu Markowi Sznurkowskiemu – kwiaciarnia „Magnolia”.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


6 - 8 VI 2017

    W dniach 6-8 czerwca 2017 roku odbyła się wycieczka na trasie Wieliczka – Kraków -Oświęcim dla uczniów naszego gimnazjum. Wyjechaliśmy w nocy 6 czerwca, by już z rana rozpocząć zwiedzanie słynnej kopalni soli. Wszystkich zachwyciły piękne rzeźby solne oraz nieprawdopodobne budowle wewnątrz jaskiń. Zobaczyliśmy piękną Kaplicę św. Kingi oraz zrobiliśmy sobie zdjęcie pamiątkowe. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Krakowa. Rozpoczęliśmy je od podróży w czasie poprzez przejście do podziemi rynku Krakowa, gdzie poznaliśmy jego historię aż do XI w wstecz. Udało nam się zobaczyć i odwiedzić także Kościół Mariacki z zabytkowym ołtarzem Wita Stwosza, Wawel, Stare Miasto i jego zabytkowe kamienice oraz Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński i przepiękny Kościół Franciszkanów. Noc spędziliśmy w hotelu. Ostatnim punktem wycieczki był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Każdy z nas powinien odwiedzić to miejsce, chociażby z szacunku dla zamordowanych tam niewinnych osób. Myślę, że wizyta tam pozwoliła nam wszystkim zrozumieć przez co musiały przechodzić osoby przebywające w obozach zagłady.
    Wycieczka ta była miłą okazją do odstresowania się po całym roku szkolnym i dobrą okazją do zwiedzenia kompletnie innej części kraju. Cieszę się, że mogłam wziąć w niej udział.

Gabriela Dobiecka

więcej zdjęć


7 VI 2017

VII Powiatowy Konkurs Recytatorsko-Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

    7 czerwca 2017 r. w sali AGT w Olecku odbył się już po raz siódmy Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki, którego mottem były słowa Twardowskiego: ,,Wiersze ocalają to, co podeptane. W dobie komputerów i techniki objawiają się jako coś ludzkiego, serdecznego, co nie jest zatrute nienawiścią, złością, sporami. Wnoszą ład i harmonię. Odkażają dzisiejszą rzeczywistość.”
    Była to wyjątkowa okazja nie tylko do uwrażliwiania dzieci i młodzieży na piękno poezji, ale przede wszystkim do zadumy nad wiarą, nadzieją i znaczeniem tych ponadczasowych wartości w życiu człowieka. Poezja księdza Twardowskiego jest drogowskazem, uczy miłości do Boga, do drugiego człowieka, do otaczającego nas świata. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu doznań duchowych, gdyż uczniowie z zaproszonych szkół ze wzruszeniem i niezwykłą wrażliwością zaprezentowali dwa wybrane utwory poety, będącego patronem naszej szkoły. Rywalizacja przebiegała w ciepłej i serdecznej atmosferze.
    Konkurs organizowany przez Zespół Szkół w Olecku niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli z powiatu oleckiego. Do konkursowych zmagań zgłosiło się 16 uczniów ze szkół podstawowych i 12 z gimnazjów.
    Słowa powitania do uczestników skierował pan dyrektor Zespołu Szkół w Olecku - Stanisław Kopycki. Młodych recytatorów oceniała komisja w składzie: Bożena Gałązka, Katarzyna Jeżewska, Agnieszka Makarewicz i Agnieszka Lewandowska. Uczniowie byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI szkoły podstawowej i klasy I – III gimnazjum. Jury wyłoniło laureatów i przyznało wyróżnienia.

I KATEGORIA – kl. IV– VI szkoły podstawowej:
I m. Filip Bartoszewicz (Szkoła Podstawowa w Gąskach);
II m. Martyna Borys (Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku) i Zofia Kozłowska (Szkoła Podstawowa w Wieliczkach);
III m.Sylwia Żykowska (Szkoła Podstawowa w Wieliczkach) i Filip Krawczyk (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku);

Wyróżnienia:
Natasza Wiszniewska (Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku);
Rebeka Kasprzak – (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olecku).

II KATEGORIA – klasy I – III gimnazjum:
I m. Klaudia Łożyńska (Gimnazjum w Świętajnie);
II m. Sandra Romotowska (Zespół Szkół w Judzikach);
III m. Agnieszka Majewska (Gimnazjum nr 1 w Olecku) i Jan Ogonowski (Społeczne Gimnazjum w Olecku).

Wyróżnienia:
Jakub Skrzypiec (Zespół Szkół w Judzikach);
Natalia Drażba (Gimnazjum w Wieliczkach)

    Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, laureaci nagrody książkowe oraz upominki sportowe i elektroniczne. W oczekiwaniu na werdykt komisji konkursowej recytatorzy wraz z opiekunami skorzystali z przygotowanego przez organizatorów poczęstunku.
    Serdecznie podziękowania składamy sponsorom: Zarządowi Powiatu w Olecku za nagrody rzeczowe oraz właścicielom sklepu spożywczego, a także kierownictwu sklepu Lewiatan za ufundowanie słodkiego poczęstunku uczestnikom konkursu.

Organizatorki konkursu:
Anna Klimasara,
Agnieszka Anna Kopycka,
Anna Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


1 VI 2017

„Szlakiem polskich poetów w Wilnie”
– podsumowanie uczniowskiego projektu edukacyjnego 2016/2017

    Blisko rok temu zrodził się pomysł projektu edukacyjnego pn. „Szlakiem polskich poetów w Wilnie” realizowanego przez klasę II b Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Głównym celem projektu było poznanie życia i twórczości polskich romantyków, którzy w głównej mierze związani byli z Wilnem.
    Realizacja projektu rozpoczęła się 21 kwietnia 2017 r. i trwała do końca maja. Systematyczna praca, częste konsultacje z opiekunami oraz ogromne zaangażowanie, pozwoliły na zwieńczenie i zakończenie działań sukcesem.
    Jednym z elementów projektu był wyjazd do Wilna, w celu fizycznego doświadczenia atmosfery, która towarzyszyła polskim poetom i do dziś jest odczuwalna, zwłaszcza w zakamarkach, gdzie nasi romantycy studiowali, mieszkali i tworzyli.
    Wycieczka do Wilna odbyła się 12 maja 2017 roku. Oprócz klasy II b, uczestniczyły w niej klasy I a i I b naszego gimnazjum. Uczniowie wraz z opiekunami: p. Jarosławem Bagieńskim, p. Mariolą Zdancewicz, p. Angeliką Raczykowską i p. Grażyną Hołownią wyruszyli z Olecka o godzinie 5.00, by po czterech godzinach podróży zacząć zwiedzanie od Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Trokach. Historia Zamku położnego na wyspie, która znajduje się na pięknym jeziorze, była niezwykle ciekawa. Po zwiedzaniu uczniowie mieli okazję spróbować lokalnych, karaimskich przysmaków oraz zakupić pamiątki.
    Po około dwóch godzinach pobytu w Trokach, udaliśmy się w miejsce docelowe. Wilno, które od Trok oddalone jest o 30 km, przywitało nas pięknym, bezchmurnym niebem i już na samym początku pozwoliło delektować się nam widokiem niezwykłej panoramy miasta na Wzgórzu Trzykrzyskim.
    Po wspaniałych wrażeniach wizualnych rozpoczęliśmy spacer po Starówce i miejscach związanych z polskimi poetami w stolicy Litwy. W czasie, gdy klasy pierwsze oddawały się rekreacji, uczniowie z klasy II b pilnie śledzili kolejne punkty i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania projektowe. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze obiekty litewskiej stolicy: Kościół Św. Piotra i Pawła, Cmentarz na Rossie, Uniwersytet Wileński, Katedrę Św. Stanisława, Ostrą Bramę, Cerkiew Św. Ducha, Bramę Bazyliańską – cerkiew i miejsce więzienia A. Mickiewicza, Pomnik i Muzeum Adama Mickiewicza, Kościół Św. Anny i Bernardynów w Zaułku Gotyckim, mieszkanie Juliusza Słowackiego i wiele innych. Niezwykle ciekawym miejscem, gdzie dało się bardzo mocno odczuć ducha polskości był Cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce, a także wielu wybitnych ludzi związanych z Polską i naszą kulturą.
    Po dniu pełnym emocji, kulturowych przeżyć oraz wspaniałej integracji wyruszyliśmy w drogę powrotną, zatrzymując się w najpopularniejszym litewskim supermarkecie, by zakupić przede wszystkim słodycze, o których tyle dobrego słyszeliśmy od pani przewodnik.
    Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani i zadowoleni, około godziny 22.30 wróciliśmy cali i zdrowi do Olecka.
    Tuż po wycieczce rozpoczęły się prace nad finalną częścią projektu, mianowicie usystematyzowaniu zgromadzonych wiadomości, zdjęć, wspomnień i stworzeniu owocu pracy – albumu. Trzy tygodnie codziennych konsultacji, poprawek, pozwoliły, by zamknąć projekt i zaprezentować go publicznie.
    Prezentacja projektu odbyła się 1 czerwca i uczestniczyli w niej pan dyrektor Stanisław Kopycki, pan wicedyrektor Jarosław Kosakowski, pani koordynator szkolnych projektów edukacyjnych Jadwiga Zdan oraz opiekunowie projektu pani Mariola Zdancewicz, pani Angelika Raczykowska i pani Grażyna Hołownia. Ze względu na obowiązki służbowe nie mogła w tym dniu uczestniczyć w prezentacji pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska, ale z przyjemnością spotkała się z uczniami dnia następnego, by wysłuchać relacji i wrażeń gimnazjalnej młodzieży.
    Spotkanie rozpoczęło się od powitania zgromadzonych i krótkiego przedstawienia celów i zakresu prac projektowych, po czym uczestnicy mieli okazję obejrzeć film, będący wspomnieniem wycieczki do Wilna, który przygotowała Klaudia Fiećko (kl. II b).
    Tuż po projekcji nastąpiła prezentacja głównego produktu projektu – albumu. Każdy uczestnik prezentował karty albumu, za których wykonanie był odpowiedzialny. Każdemu obiektowi, które uczniowie mieli okazję widzieć w Wilnie poświęcone zostały przynajmniej dwie karty – pierwsza zawiera informacje merytoryczne, dotyczące konkretnego miejsca lub postaci, druga natomiast jest uwiecznieniem danej osoby w miejscu, które opisuje. Zawiera również krótką refleksję na temat danego miejsca lub postaci. Album prezentuje się bardzo ciekawie, jego obwolutę stanowi drewniana, masywna okładka z wypaloną nazwą projektu, której autorem jest Kacper Kapuściński (kl. II b), w środku natomiast znajdują się karty ułożone według pomysłu Emilii Czajewskiej w barwy litewskie. Całość prezentuje się naprawdę dobrze, co dali nam odczuć zaproszeni goście, wypowiadając się niezwykle przychylnie tuż po zakończeniu prezentacji.
    Album został przekazany na ręce pana dyrektora Stanisława Kopyckiego, jako pamiątka dla całej społeczności Zespołu Szkół w Olecku.
    „Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy uczestniczyć w tym ciekawym projekcie, który wiele nas nauczył, a także pozwolił na doświadczenie wielu wspaniałych emocji. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy zwiedzać Wilno świadomie, angażując się umysłowo i emocjonalnie, zwracać uwagę na szczegóły i detale. Tam, gdzie w 1822 roku zrodził się polski romantyzm, patriotyzm i kwintesencja polskiej literatury i kultury romantycznej, nadal pachnie Polską” – podsumowali w swoim wystąpieniu prowadzący – Aleksandra Kapuścińska oraz Emilian Kowalewski.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć z wycieczki,
więcej zdjęć z prezentacji projektu


31 V 2017

Wizyta klasy 6b w Urzędzie Miejskim w Olecku

    31.05.2017 r. klasa VI b w ramach lekcji historii, udała się do Urzędu Miejskiego w Olecku. Celem spotkania było zapoznanie się ze strukturą organizacyjną, a także sposobem pracy oleckich urzędników.
    W pierwszym budynku zostaliśmy przywitani i oprowadzeni przez Panią sekretarz Bożennę Wrzyszcz. Zwiedziliśmy Wydział Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami oraz salę konferencyjną. W gabinecie burmistrza podjął nas Pan Krzysztof Kłoczko - obecny komisarz. Natomiast w drugim budynku urzędu zostaliśmy oprowadzeni przez Panią Ewę Zalewską–Drozd- kierowniczkę Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Działalności Gospodarczej, która zapoznała nas z zakresem spraw prowadzonych przez podległych jej pracowników. Następnie udaliśmy się do Urzędu Stanu Cywilnego oraz Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.
    Aby dowiedzieć się jak najwięcej o działalności urzędu, zadawaliśmy pytania, na które wyczerpująco odpowiadali nam nasi gospodarze.
     Urzędnicy okazali się bardzo mili, życzliwi i sympatyczni. Myślę, że kilkoro uczestników wycieczki zdecyduje się na pełnienie takiej funkcji w przyszłości.

Rozalia Piotrowska

więcej zdjęć


30 V 2017

Wizyta klasy 6a w Starostwie Powiatowym w Olecku

    30 maja w ramach lekcji historii uczniowie klasy 6a wraz z nauczycielkami - Karoliną Szyłkiewicz i Janiną Słuchocką odwiedzili Starostwo Powiatowe w Olecku.
    Dzieci powitał i oprowadził po urzędzie pan Edward Adamczyk - Sekretarz Powiatu Oleckiego oraz Radny Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Szóstoklasiści odwiedzili salę konferencyjną, w której mogli zasiąść na miejscach radnych powiatu i zadawać pytania panu Adamczykowi. Następnie udali się do Wydziału Geodezji, w którym dowiedzieli się o pracy geodetów, Działu Promocji Powiatu Olecko oraz Wydziału Finansów, który zarządza budżetem powiatu. Odwiedzili również Wydział Komunikacji i Transportu, który zarządza m.in. budową dróg oraz wydawaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów. Na koniec odwiedzili Wydział Edukacji, który odpowiada za szkoły ponadgimnazjalne oraz Wydział Architektury, do którego mieszkańcy muszą się zgłosić, jeżeli chcą coś wybudować. Uczniowie mieli też okazję poznać Starostę Oleckiego - pana Mariana Świerszcza. Na zakończenie wizyty każdy otrzymał materiały informacyjno - promocyjne o powiecie oleckim i Krainie EGO.
    Dzięki tej wycieczce, dzieci dowiedziały się, jak działają poszczególne organy Starostwa Powiatowego. To była udana i praktyczna lekcja historii.

Damian Domagała

więcej zdjęć


30V 2017

     We wtorek 30 maja 2017r w naszej szkole odbył się SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH zorganizowany z inicjatywy nauczycielek języka niemieckiego Pani Małgorzaty Marcinkiewicz oraz Pani Violetty Janczenia. Głównym celem konkursu było poszerzanie wiedzy związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz rozbudzanie zainteresowania kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego. W konkursie wzięło udział 18 uczniów gimnazjum. Uczniowie zmierzyli się z testem, który sprawdzał ich wiedzę na temat krajów niemieckojęzycznych.
    Po zaciętej dogrywce najlepszymi okazali się Miłosz Myszkiewicz z kl. IIIb , który zajął 1miejsce. II miejsce wywalczył Szymon Ropel z kl. IIIb, zaś III w klasyfikacji końcowej był Aleksander Krajewski z kl. Ia. BRAWO PANOWIE!!! Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Na najlepszych czekają dyplomy i nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas Festynu Rodzinnego. Ponadto każdy uczestnik konkursu w nagrodę za udział w konkursie otrzymał dodatkową ocenę celującą z języka niemieckiego.

M. Marcinkiewicz

więcej zdjęć


29 V 2017

 XVIII Konkurs Matematyczny Klas II

    Już po raz osiemnasty 29 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Olecku odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny Klas II „Mistrz Zadań Tekstowych”. Do rywalizacji zgłosiło się 17 uczniów z sześciu szkół podstawowych powiatu oleckiego.
    Po zmaganiach z zadaniami tekstowymi mali matematycy udali się na poczęstunek oraz zabawę w świetlicy „Krąg” i na szkolnym placu rekreacyjnym. Następnie dyrektor Zespołu Szkół w Olecku Stanisław Kopycki ogłosił wyniki konkursu:
I miejsce – Juliusz Kłos, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekun p. Wioleta Chmielewska);
II miejsce – Michał Kawałko, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekun p. Aneta Skrzypiec);
III miejsce – Dominik Wojczulewicz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (opiekun p. Karolina Wójcik);
IV miejsce – Lea Bochińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekun p. Elżbieta Koncewicz);
V miejsce – Bartosz Romanowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku (opiekun p. Beata Skrocka - Chlebus).
Wyróżnienie:
Aleksandra Nalewajko – uczennica Szkoły Podstawowej w Wieliczkach (opiekun p. Agnieszka Wróblewska); Maja Dziubińska – uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego (opiekun p. Aneta Skrzypiec).
    Gratulujemy zwycięzcom. Do zobaczenia za rok.

Organizatorzy konkursu: Joanna Cichanowicz, Małgorzata Grzyb, Alicja Czerniecka.

więcej zdjęć


29 V 2017

    29 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki. Głównymi celami konkursu są: popularyzowanie twórczości naszego patrona - księdza Jana Twardowskiego oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży poezją. Organizatorzy i wszyscy nauczyciele przygotowujący uczniów pragną, by piękno i mądrość płynące z literatury polskiej stały się pretekstem do doskonalenia sztuki pięknej recytacji.
    W konkursach klasowych wzięli udział uczniowie ze wszystkich etapów edukacyjnych, a do zmagań szkolnych zakwalifikowały się 42 osoby. Jury w składzie: p. dyrektor - Małgorzata Michałowska, p. Emilia Piliszek, p. Karolina Szyłkiewicz i p. Grażyna Hołownia, po owocnych naradach wytypowało laureatów i wyróżnionych.

Kategoria I - klasy 0-3 SP
1miejsce - Maja Dziubińska kl.IIc
2 miejsce - Zofia Reczko kl.IIc
3 miejsce - Paulina Marcinkiewicz kl.IIc
Wyróżnienia - Izabela Dźwilewska
Kategoria II- klasy 4-6 SP (nominacje do etapu powiatowego)
1miejsce - Filip Krawczyk kl.Va
2 miejsce - Miłosz Skrzypiec kl.Vb
3 miejsce - Rebeka Kasprzak kl.VIa
Wyróżnienia - Rozalia Piotrowska kl.VIb
Kategoria III - klasy 1-3 G (nominacje do etapu powiatowego)
1miejsce - Kacper Kłoczko kl.Ia
2 miejsce - Kacper Jakubowski kl.IIa
3 miejsce - Agnieszka Majewska kl.Ia
Wyróżnienia - Maciej Pieczulis kl.IIa

    Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym gratulujemy, a nominowanym życzymy sukcesów na wyższych szczeblach. Dziękujemy także Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych i słodkich niespodzianek dla wszystkich recytatorów.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


26 V 2017

„Dziś składam Ci Mamo najlepsze życzenia. Za Twe przykrości, za Twe cierpienia. Za noce bolesne, za noce czułe, za wszystko Mamo dziś Ci dziękuję”.

    Dzień Matki w kl. 0 – III obchodzony był w dwóch terminach. Kl. O celebrowała ten dzień 26 maja, natomiast kl. I – III przygotowały uroczystość 25 maja. Starania do uroczystości zaczęły się kilka tygodni wcześniej. A kiedy nadszedł już ten moment, odświętnie ubrane, z największym stopniem gotowości i skupienia, zaprezentowały Mamom swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie, a nawet kulinarne. Najmłodsze dzieci pod czujnym okiem swoich wychowawczyń, zaaranżowały Mamom, oprócz wzruszających przeżyć duchowych, bogatą gamę doznań kulinarnych. I tak na przykład uczniowie kl. II c poczęstowali swoje Mamy wytworzonym własnoręcznie deserem Tiramisu. Ponadto zaprosili gości do udziału w konkurencji, zaczerpniętej z jednego z teleturnieju – „Kocham Cię, Polsko”. To była radosna zabawa literkami. Szczęśliwe Mamy i rozanielone dzieci nie kryły swojego zadowolenia takim przyjęciem. „Zerówiaki” wręczyły swoim Rodzicom posadzone dużo wcześniej piękne kwiaty doniczkowe. Uczniowie kl. I – III laurki, karty z życzeniami, precyzyjnie wykonane papierowe kwiaty, serca i portrety.
    Bardzo dziękujemy Rodzicom za wspólnie spędzony czas.

AS


25 V 2017

Uczniowie klas szóstych swoim MAMOM...

    25.05.2017 r. o godzinie 17:30 w stołówce szkolnej odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Matki. Uczniowie klas szóstych specjalnie na to wydarzenie wystawili spektakl na podstawie lektury pt. ,, Ania z Zielonego Wzgórza”. Inscenizację przygotowali na dodatkowych zajęciach z języka polskiego wraz z panią Karoliną Szyłkiewicz. Zajęło im to kilka miesięcy, lecz było warto, ponieważ mamom oraz kolegom i koleżankom z klasy bardzo spodobał się występ. Młodzi aktorzy zadbali również o scenografię, którą zmieniali podczas przedstawienia aż 7 razy, gdyż wymagały tego poszczególne sceny. Aktorzy nosili piękne stroje z tamtych czasów. Po zakończeniu przedstawienia rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Na scenie występowali:
Rozalia Piotrowska- Anna Shirley,
Karolina Kopycka- Diana Barry,
Olga Dobiecka- Małgorzata Linde,
Amelia Ropel- Maryla Cuberth,
Ania Jankowska- panna Haris,
Tymoteusz Malinowski- Gilbert Blait,
Jakub Mackun- Mateusz Cuberth,
Jakub Gościewski – zawiadowca stacji,
Maciej Wojciulewicz - nauczyciel, pan Philips,
Weronika Drażba - pani Barry,
Wiktoria Leszczyńska- Ruby.

Karolina Kopycka

więcej zdjęć


24 V 2017

Wędkarska wiosna

    Po raz pierwszy w tym roku nad wodą spotkaliśmy się 24.05.2017r. nad brzegiem rzeki Lega w okolicach Targowicy Miejskiej. Była to cykliczna impreza wędkarska - Powiatowy Turniej Szkół, którego organizatorami są już po raz czwarty Zespół Szkół w Olecku oraz Koło PZW „Okoń”.
    Rywalizacja odbyła się w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów. Uhonorowani zostali również najlepsi zawodnicy indywidualnie.
    Poziom wędkarzy, jak zwykle był różny. Jedni z fachowo przygotowanymi bacikami, inni z wędkami spinningowymi, od biedy nadającymi się do ciężkiej żywcówki na szczupaka lub suma.
    Po dwóch godzinach łowienia komisja sędziowska zważyła ryby. Te żywe, wróciły do rzeki. Ryby przechowywaliśmy w wiaderkach. Niestety wędkarstwo wiąże się często z uśmiercaniem zdobyczy. Warunki rzeki nie pozwalają na użycie długich siatek na obręczach, stosowanych w profesjonalnych zawodach. Tam po zważeniu wszystkie ryby wracają do wody. Ich przeżywalność sięga 90%. U nas było to około 20%.
    Po podliczeniu wyników okazało się, że w rywalizacji szkół podstawowych:
1. Szkoła Podstawowa nr 4 Olecko
2. Szkoła Podstawowa nr 3 Olecko
3. Szkoła Podstawowa nr 1 Olecko
wśród gimnazjów:
1. Gimnazjum nr 1 Olecko
2. Gimnazjum nr 2 Olecko
3. Gimnazjum Wieliczki
Indywidualnie szkoły podstawowe:
1. Janusz Krajewski (SP 1)
2. Kacper Łapiński (SP 3)
3. Jakub Nietubyć (SP 4)
Indywidualnie gimnazjum:
1. Aleksander Krajewski (Gim 1)
2. Mateusz Dziedziach (Gim 1)
3. Krystjan Pietruczuk (Gim 1)
    W zawodach uczestniczyli również przedstawiciele szkół z Kowal Oleckich oraz Szkoły Społecznej.
Jeszcze więcej wędkarskiego narybku odwiedziło zakole rzeki Legi, 1 czerwca. Tradycyjne już Młodzieżowe Mistrzostwa Olecka zorganizowane z okazji Dnia Dziecka zgromadziły na starcie 43 zawodników! Warunki rzeki podobne, ryby również. Zainteresowanie bardzo duże. Ze względu na wiek zawodnicy zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe. W rywalizacji osiągnięto następujące wyniki:

Kategoria I dzieci w wieku do 6 lat

Kategoria II dzieci w wieku 7-9 lat

Kategoria III dzieci w wieku 10-12 lat

Kategoria IV młodzież do lat 18


1. Maja Makowska 1165g
2. Paweł Krajewski 430g
3. Krzysztof Zabłocki 100g

1. Szymon Nietubyć
2.Jakub Wieloch 550g
3. Ernest Sienica 510g
4. Antoni Sawicki 500g
5. Nikodem Antosiewicz 415g
6. Bartosz Masalski 155g
7. Magda Żukowska 10g
8. Maksymilian Hanc

1. Kacper Adamczyk 990g
2. Janusz Krajewski 770g
3. Igor Wieloch 520g
4. Bartek Sadowski 425g
5. Aleksander Zawistowski 385g
6. Łukasz Masalski 365g
7.Piotr Waszkiewicz 275g
8. Jakub Domin 260g
9.Jakub Kozłowski 245g
10. Mikołaj Horuń 230g
11.Ernest Zagadzki 155g
12.Aleksander Jakubowski 50g
13.Patryk Żukowski 35g
14. Dominik Sejnowski 15g

1.Krystjan Pietruczuk 960g
2.Kinga Gutowska 560g
3. Aleksander Krajewski 500g
4. Krystjan Mazur 330g
5. Erwin Oleszczuk 310g
6.Marek Nowakowski 279g
7.Jakub Nietubyć 265g
8.Mateusz Sokalski 260g
9.Jakub Truchan 200g
10.Mateusz Kamiński 175g
11.Marcin Guzewicz 150g
12.Damian Białanowski 130g
13.Szymon Orchowski 125g
14.Michał Domalewski 95g
15.Patryk Tatarek 90g
16.Gabriel Szymanowski 70g
17.Jakub Gościewski 35g
18.JakubMaciejewski.

Z wędkarskimi pozdrowieniami
- K. Krajewski

więcej zdjęć


19 V 2017

V Regionalny Turniej Czytelniczy „LEKTUROMANIACY”

    19 maja 2017 roku w sali kinowej Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbył się V Regionalny Turniej Czytelniczy „LEKTUROMANIACY” organizowany przez Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Wzięło w nim udział 5 drużyn z trzech powiatów:
- Gimnazjum nr 3 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku,
- Gimnazjum nr 4 w Ełku,
- Gimnazjum im. Mikołaja Bakałarza przy Zespole Szkół w Bakałarzewie,
- Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku,
- Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Nasza szkolna drużyna w składzie: Szymon Ropel i Marcel Makal z kl. IIIb (nauczyciel: Anna Klimasara) i Maciej Pieczulis z kl. IIa (nauczyciel: Emilia Piliszek) rywalizowała z innymi gimnazjalistami w 11 konkurencjach. Pierwsze z nich przygotowano w ramach ,,pracy domowej”. Były to: recytacja wybranego fragmentu utworu prozatorskiego, prezentacja plakatu zachęcającego do przeczytania pozycji lekturowej oraz przedstawienie krótkiej pantomimy opartej na fabule lektury szkolnej. Poza tym uczniowie zmagali się z archaizmami, rozwiązywali frazeologiczne kalambury, odgadywali tytuły książek, kojarząc z nimi przepisy kulinarne, redagowali ogłoszenie, udzielali szybkich odpowiedzi na pytania dotyczące treści lektur, mogli też wykazać się sprawnością w trafianiu do celu.
    Współzawodnictwo przebiegało w miłej atmosferze. Okazało się, że wszyscy uczestnicy turnieju prezentowali wyrównany, wysoki poziom wiedzy, dlatego chłopcy z naszej drużyny byli zadowoleni ze zdobycia trzeciego miejsca. Z dumą też odbierali gratulacje za rewelacyjną pantomimę prezentującą drogę Balladyny do władzy oraz sukces osiągnięty przez całkowicie męski skład drużyny…

Anna Klimasara

*Zdjęcia z archiwum Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku
 

więcej zdjęć


19 V 2017

Gdy motywacją jest autorytet Wielkiego Polaka

    Nieprawdą jest, że współczesnej młodzieży brak odpowiednich wzorców, czy wartościowych autorytetów. Wspaniałym przykładem, że Wielcy tego świata i spuścizna po nich stanowią wzór postępowania jest udział czterech uczennic naszego gimnazjum w XII Powiatowym Konkursie Recytatorsko - Muzycznym Poezji Jana Pawła II, który odbył się w piątek 19 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach. Trzy uczennice – Agnieszka Majewska, Pola Stadnicka oraz Justyna Sznurkowska starowały w kategorii recytatorskiej, w muzycznej zaś reprezentowała nas Emilia Czajewska i utworem „Człowiek emocji” wyśpiewała sobie II miejsce w etapie powiatowym. Wśród recytatorek najlepiej poradziła sobie Agnieszka Majewska, zdobywając wyróżnienie.
    Gratulujemy dziewczętom udziału i życzymy kolejnych sukcesów.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


15 V 2017

    15.05 naszą szkołę odwiedziły Połączone Siły Zbrojne Wojsk NATO stacjonujące w Bemowie Piskim. Podczas przerwy na boisko szkolne wjechały 2 Hummer’y wojskowe z obstawą policji. Zainteresowanie szeroko wyspecjalizowanymi i bogato wyposażonymi pojazdami było ogromne. Uczniowie (i nauczyciele także !!!) mogli wsiąść do aut wojskowych, przymierzyć stroje mundurowych oraz przeprowadzić tzw. „ small talk” z gośćmi, zapytać o szczegóły ich pracy. Celem spotkania była też rozmowa dzieci z native speakers ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Po godzinie eksplorowania pojazdów uczniowie udali się na lekcje, a dyrekcja wraz z gośćmi udała się na typowy polski obiad do szkolnej stołówki.
    Część żołnierzy stacjonuje w jednostce od września, większość jednak przyjechała w marcu do Polski. Mundurowi zachwycali się naszym regionem i pięknymi krajobrazami.

E. Iwanowska

więcej zdjęć


Laureaci Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa”

    Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku zorganizował czwartą edycję Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „WIELCY POLACY NA TRUDNE CZASY. Bohaterowie XIX i XX wieku”. Konkurs skierowany był do uczniów z całej Polski, na wszystkich etapach edukacyjnych (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne). Inicjatywa otrzymała Honorowy Patronat Narodowego Centrum Kultury. Celem Konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia o wielkich Polakach, którzy ukształtowali nasz kraj w XIX i XX wieku.
    Do Konkursu zgłosiło się łącznie ok. 800 uczniów ze 120 placówek oświatowych z całej Polski. Do drugiego etapu – finałowego, przysłano 333 prace we wszystkich kategoriach konkursowych (praca plastyczna, prezentacja multimedialna, film, plakat, kolaż), wykonanych przez 404 uczniów.
Z naszej placówki w konkursie wzięło udział 13 uczniów. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
- Damian Białanowski - klasa 1a G (rysunek, nagroda specjalna),
- Julia Domasik - klasa 2b G (rysunek, nagroda specjalna).
Opiekunem uczniów była pani Karolina Szyłkiewicz.
    Laureaci wraz z nauczycielem zostali zaproszeni na Galę Finałową połączoną z rozdaniem nagród, która odbędzie się 25 maja w siedzibie Organizatora w Białymstoku. Gratulujemy.

Karolina Szyłkiewicz

logo konkursu

 


10 V 2017

 V Powiatowy Konkurs Poezji Obcojęzycznej

    10 maja 2017r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku odbył się V Powiatowy Konkurs Poezji Obcojęzycznej. Naszą szkołę godnie reprezentowali : Miłosz Skrzypiec z kl.5b SP, Amelia Ropel z kl.6b SP oraz Kacper Kłoczko z kl. Ia G. Miłosz i Amelia pod okiem pani Ewy Iwanowskiej przygotowali wiersze w języku angielskim, zaś Kacper pod kierunkiem pani Małgorzaty Marcinkiewicz wiersz w języku niemieckim. Cała trójka spisała się doskonale. Jednak szczególne gratulacje należą się dla Kacpra Kłoczko, który w kategorii gimnazjum zajął III miejsce recytując wiersz Wilhelma Müllera " Der Neugierige". Brawo Kacper !!!
    Wszystkim uczestnikom należą się owacje i podziękowania za wysiłek, wkład włożony w przygotowanie się do konkursu oraz godne reprezentowanie naszej szkoły. ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

M. Marcinkiewicz

więcej zdjęć


1 V 2017

    Już po raz 21 na scenie Rok „Mazury Garbate” w naszym mieście zaprezentowali swoje zdolności młodzi i utalentowani wokaliści. 1 maja w finale Konkursu Piosenki „Gratka dla nastolatka” wzięło udział 23 wykonawców. Z tego dwa zespoły z naszej szkoły (zespół „Biedroneczki” i zespół „Stokrotki”) oraz solistka - Emilia Czajewska z II kl. gimnazjum. Jesteśmy bardzo dumni, że w tym roku również nasi uczniowie mogli stanąć na podium. W kategorii kl. I – IV, trzecie miejsce wyśpiewali członkowie zespołu „Stokrotki” , których przygotowywały panie: Anetta Borawska i Katarzyna Fiećko. „Stokrotki” zaprezentowały utwór „Cztery pory roku”. Skład zespołu to: Michalina Kalinowska, Amelia Rynkiewicz, Julia Fiedorowicz, Julia Jabłońska, Gabriela Putra, Kamila Dziadolik, Kamila Zarzecka, Izabela Ladzińska, Michał Putra, Mateusz Żukowski. W kategorii kl. V – VI oraz I – II Gimnazjum, drugie miejsce powędrowało do Emilii Czajewskiej, która fantastycznie odnalazła się w piosence zatytułowanej „Mięta”. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

AS

więcej zdjęć


27 IV 2017

Powiatowy Turniej BRD

    W dn. 27.04.2017r w Zespole Szkół w Olecku po raz kolejny odbyły się powiatowe eliminacje Warmińsko – Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu oleckiego.
    Do turnieju przystąpiło kilkudziesięciu uczniów rywalizujących w dwóch kategoriach. Szkoły podstawowe reprezentowały drużyny czteroosobowe, zaś szkoły gimnazjalne - trzyosobowe. Zmagały się one w takich konkurencjach , jak test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze przeszkód czy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko to odbywało się pod fachowym okiem policjantów i ratowników medycznych.
    W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli reprezentanci SP 3, przed SP Wieliczki i reprezentacją SP 4 w składzie: Amelia Ropel, Weronika Jankowska, Maciej Wojciulewicz, Eryk Czaplejewicz.
    Wśród gimnazjów powiatu oleckiego zwyciężyli zawodnicy z Gimnazjum nr 1 w Olecku (Alicja Dembińska, Szymon Ropel, Miłosz Myszkiewicz), przed reprezentantami Gimnazjum STO i Gimnazjum w Świętajnie.
    Zwycięska drużyna Gimnazjum nr 1 będzie reprezentować powiat olecki w Finale Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się 12.05.2015r w Nidzicy.

więcej zdjęć


28 IV 2017

Bądź dumny - jesteś Polakiem!
Święto Narodowe Trzeciego Maja

    28 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół w Olecku rozpoczęliśmy obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, które zostało ustalone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku-pierwszej w Europie, drugiej na świecie - po Stanach Zjednoczonych - ustawy rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
    W związku z Narodowym Świętem Trzeciego Maja w naszej szkole organizowane były różne konkursy dostosowane dla uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Dzieci z zerówki wykonywały godło Polski w ramach konkursu ,,Jaki znak Twój?”. Uczniowie kl. I - III SP4 wzięli udział w konkursie ładnego pisania ,,Strofy o Ojczyźnie”, natomiast kl. IV - VI na najładniejszy kotylion. Do gimnazjalistów skierowano konkurs ,,Logo - Polska”.
    Efekty pracy uczniów zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i skupiły rzesze odbiorców. Mieliśmy też możliwość poznania sylwetek naszych słynnych rodaków. Gimnazjaliści z kl. II umieścili je w galerii ściennej ,,Sławni Polacy” .
    W dniu apelu-28 kwietnia 2017 roku - już od rana wszyscy chętni mogli wyśpiewać swój patriotyzm w ,,Patriotycznym karaoke” przy szkolnym muralu. Nieopodal niego ustawiono też stoły, na których pojawiło się upieczone przez uczniów i rodziców ,,Ciasto zakorzenione w tradycji polskiej”.
    Chcieliśmy uczcić narodowe święto w sposób lokalny, dlatego zaprosiliśmy na nie m.in.: ks. kanonika Krzysztofa Krupińskiego - proboszcza Parafii św. Rodziny, radnych miejskich, przewodniczących klasowych rad rodziców oraz panie z osiedlowego Klubu Seniora.
    O godz.10.50 rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Olecku, prezentujący ważne momenty w historii Polski, napawające nas dumą narodową. Podniosły nastrój osiągnęliśmy też dzięki występom chóru szkolnego oraz grup tanecznych-dziewcząt z marżoretek i uczniów kl. II c. Ciekawym akcentem była prezentacja filmu ze szkolnej sondy na temat znanych Polaków.
    Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursów patriotycznych i najsłodszy moment-wszyscy uczestnicy apelu zostali zaproszeni na degustację ,,Ciasta zakorzenionego w tradycji polskiej”.
    Ustawianie żywej flagi na boisku szkolnym przesunęliśmy na późniejszy termin - kobieca intuicja jest niezawodna... Rozpadał się deszcz...
    Nad przygotowaniem lokalnych obchodów trzeciomajowego święta pracowało mnóstwo osób. Dziękujemy im serdecznie za pełne zaangażowanie w realizację przydzielonych zadań.

Anna Klimasara

więcej zdjęć - cz. 1

więcej zdjęć - cz. 2


25 IV 2017

III Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego dla Klas III „English is fun”

    Dnia 25 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół w Olecku została przeprowadzona III edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego dla Klas III „ English is fun”. Celem konkursu było rozwijanie kluczowych kompetencji językowych uczniów, popularyzacja nauki języka angielskiego od najmłodszych lat oraz zdrowe współzawodnictwo.
    Uczniowie z 7 szkół z terenu powiatu oleckiego zmierzyli się z testem konkursowym uwzględniającym umiejętności ujęte w postawie programowej z języka angielskiego.
Komisja, w skład której weszli wszyscy nauczyciele ze szkół biorących udział w konkursie, wyłoniła zwycięzców III edycji. Zostali nimi:
I miejsce - Izabela Giczewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
II miejsce- Antoni Konecki z Zespołu Szkół STO
III miejsce-Radosław Kuprewicz z Zespołu Szkół STO
    Jesteśmy dumni z sukcesów najmłodszych tym bardziej, że poziom ich wiedzy z roku na rok jest coraz wyższy. Zdrowa rywalizacja nie tylko cieszy dzieciaki, ale przynosi też wiele radości- i oczywiście satysfakcji z pracy- nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu.
    Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom III edycji naszego konkursu. Zapraszamy już za rok.

E. Iwanowska


więcej zdjęć

25 IV 2017

     We wtorek 25 kwietnia Izabela Dźwilewska z grupy 0A uczestniczyła w XII Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,BEZPIECZEŃSTWO – WAŻNA SPRAWA”, w którym otrzymała wyróżnienie za recytację wiersza Juliusza Wasilewskiego ,,Jak paw przez jezdnię przechodził”. Konkurs odbył się w Przedszkolu Samorządowym w Wieliczkach.

K. Jankowska

więcej zdjęć


24 IV 2017

Uczniowie w „areszcie”

    24 kwietnia 2017r. uczniowie klasy 6a i 6b wybrali się do Sądu Rejonowego w Olecku. W ramach godziny wychowawczej odbyło się spotkanie z paniami: Agnieszką Stachelek – Starszym Kuratorem Zawodowym do spraw Nieletnich i Katarzyną Jakubowską – Prezes Sądu Rejonowego w Olecku. Wiele emocji dostarczyło nam przejście przez bramkę bezpieczeństwa i wejście do aresztu. Dalsze spotkanie odbyło się w największej sali rozpraw nr 1, gdzie panie mówiły, za co najczęściej karani są nieletni. Mogliśmy wcielić się w role sędziego, ławników, prokuratora i adwokata. Część z nas miała możliwość założenia strojów najważniejszych urzędników sądu.
    Dzięki tej wizycie mamy świadomość, jakie mogą być konsekwencje demoralizacji wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie kl. 6a

Więcej zdjęć


21 IV 2017

Zabawa w Wiosce Indiańskiej

     21 kwietnia 2017 r. uczniowie kl. II b i II c wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej znajdującej się w Puszczykówce koło Suchowoli. Edukacja poprzez zabawę, ruch na łonie natury i nowe doświadczenia, to atuty, których nie zastąpi sala lekcyjna. Pogoda dopisała, a co za tym idzie młodzi pasjonaci „Dzikiego Zachodu” jeździli konno, strzelali z łuku i z wiatrówki, walczyli na równoważni szejeńskiej, łowili ryby, pokonywali indiański tor przeszkód. To tylko niektóre atrakcje, jakich mogli doświadczyć uczestnicy wycieczki. Zabawa rozpoczęła się wspólnym pieczeniem kiełbasek w ognisku, a zakończyła przeciąganiem liny. Wyjazd został okrzyknięty przez drugoklasistów, najlepszym dniem w roku!

AS

więcej zdjęć
 


19 IV 2017

Żonkile 2017

    ,,Żonkile” to akcja społeczno-edukacyjna od 5 lat organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN– niezmiennie 19 kwietnia -w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz wojewódzkich kuratorów oświaty.
    W naszej szkole akcję ,,Żonkile” promowały rozwieszone w różnych miejscach plakaty polecane przez muzeum, jak i te wykonane przez uczniów. Jako realizatorzy projektu otrzymaliśmy gotowe materiały dydaktyczne do wykorzystania na lekcjach, szablony żonkili i dostęp do filmu edukacyjnego.
     Dzięki szablonom uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wykonali z żółtego papieru żonkile symbolizujące pamięć o powstaniu i powstańcach. Trafiły one do żonkilowego pudełka, które w środę -19 kwietnia -wraz z uczniami SP4 wyruszyło na akcję… Upamiętniając powstanie, rozdawaliśmy żonkile mieszkańcom Olecka, informując ich krótko o idei przedsięwzięcia. Olecczanie chętnie przyjmowali od nas kwiaty i przypinali je do ubrań, ponieważ słyszeli o akcji w telewizji lub radiu.
    Zwieńczeniem naszych działań było obejrzenie emisji filmu pt. ,,Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dzięki niemu uczniowie lepiej zrozumieli motywy, jakimi kierowali się Żydzi z warszawskiego getta walczący z hitlerowcami. Mieli też okazję do refleksji o ludzkiej naturze w sytuacjach ekstremalnych, dyskusji na temat holokaustu i kształtowania świadomości historycznej młodych Polaków, tolerancji i wzajemnego poszanowania.
    Akcja ,,Żonkile” już na stałe wpisała się do naszego szkolnego kalendarza imprez, zatem za rok znów włączymy się w obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim, aktywizując uczniów ze wszystkich etapów edukacyjnych wchodzących w skład Zespołu Szkół w Olecku.

Anna Klimasara
-koordynator akcji w ZS w Olecku
 

więcej zdjęć

 

12 IV 2017

Gimnazjalny Turniej Językowy „Co w mowie piszczy?”

    Tuż przed egzaminem gimnazjalnym 12 kwietnia 2017 roku w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku im ks. Jana Twardowskiego odbył się Gimnazjalny Turniej Językowy „Co w mowie piszczy?”
   Głównym celem naszego konkursu było propagowanie wśród uczniów kultury językowej, uwrażliwienie na poprawność gramatyczną czy leksykalną, zachęta do pięknego wypowiadania się na co dzień. Oprócz tego był okazją do dobrej zabawy i urozmaicenia szkolnej nudy.
    W Turnieju zmierzyli się przedstawiciele sześciu klas gimnazjalnych i rywalizowali ze sobą w siedmiu konkurencjach, które swym zakresem obejmowały pięć działów z nauki o języku, mianowicie: fonetykę, fleksję, składnię, słowotwórstwo i leksykologię. Uczniowie zmagali się między innymi z opisem budowy aparatu artykulacyjnego, dyktandem fonetycznym, rozbiorem logicznym zdania pojedynczego, odmianą problematycznych rzeczowników przez przypadki, czy znajomością związków frazeologicznych.
    Zmagania Gimnazjalistów wzbudziły wiele emocji. Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju czuwała Komisja Konkursowa w skaldzie: pani Małgorzata Michałowska
– Przewodnicząca, pani Grażyna Hołownia oraz pani Angelika Raczykowska
– Członkinie Jury.
    Po około dwóch godzinach rozwiązywania zdań, udało się wyłonić zwycięzcę, którym została reprezentacja klasy III B w składzie: Marcel Makal, Szymon Ropel i Miłosz Myszkiewicz. Drugie miejsce zajęli reprezentanci klasy I B: Kinga Kruszniewska, Jan Kamiński, Krzysztof Bielawski, trzecie natomiast uczniowie klasy II A, którą reprezentowali: Maciej Pieczulis, Agnieszka Piotrak oraz Justyna Sznurkowska. Laureaci zostali nagrodzeniu książkami z zakresu poprawnej polszczyzny i dyplomami. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
    Organizatorem Turnieju była pani Mariola Zdancewicz – nauczyciel języka polskiego.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


12 IV 2017

     W środę 12 kwietnia kl. 0 A gościła rodziców na zajęciach o tematyce wielkanocnej. Spotkanie rozpoczął powitalny taniec, potem była rozmowa o zwyczajach wielkanocnych, wspólna recytacja wiersza i ułożenie pod obrazkiem wyrazu z rozsypanki literowej. Każde dziecko wspólnie z rodzicem wykonało z wyciętych kół kurczaczka i umieściło w swoim wielkanocnym koszyczku.

więcej zdjęć


6 IV 2017

Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku
organizatorem VI Targów Edukacyjnych

    W czwartek 6 IV 2017 r. o godz. 12.00 w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się po raz szósty Targi Edukacyjne, które swoim zasięgiem objęły szkoły gimnazjalne z terenu miasta i gminy Olecko oraz ponadgimnazjalne. Dzięki nim uczniowie trzecich klas gimnazjalnych z Babek Oleckich, Judzik i Olecka mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, m.in. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku, Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, a także Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Olecku.
    Przedstawiciele zaproszonych przez nas szkół zapoznali uczestników spotkania z bazą swoich szkół, proponowanymi profilami klas, zapewniającymi im możliwość rozwoju na kolejnym etapie edukacyjnym oraz zasadami rekrutacji w roku szkolnym 2017/2018. Przedstawiona gimnazjalistom oferta uwzględniała różne kierunki kształcenia, naukę przedmiotów rozszerzonych i uzupełniających, pozwalających na wybranie odpowiednich kierunków studiów czy zdobycia kwalifikacji zawodowych. Nie bez znaczenia pozostała też bogata oferta zajęć pozalekcyjnych: naukowych, sportowych, artystycznych, na których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, a wszystko to w miejscu zamieszkania lub w jego niedalekiej odległości, co na pewno jest wielką zaletą, zwłaszcza dla tych, którzy znają ,,uroki” dojeżdżania i cenią swój czas.
    Wzorem lat ubiegłych każda ze szkół ponadgimnazjalnych miała swoje stoisko, gdzie uczniowie gimnazjów mogli otrzymać ulotki promujące szkołę, kierunki kształcenia oraz potrzebne materiały rekrutacyjne. Wielu z uczestników targów zasięgało też informacji o wybranej szkole i opinii u źródeł, czyli uczniów… To od nich najlepiej można dowiedzieć się, jak jest w danej szkole.
    Tegoroczne targi-podobnie jak i poprzednie- upłynęły w doskonałej atmosferze, pełnej zabawy, rozmaitych atrakcji, a przede wszystkim wskazówek dotyczących dalszej ścieżki kształcenia, bowiem uczestnicy mieli okazję porównać oferty i poznać wymagania w różnych szkołach, co niewątpliwie pomoże im w dokonaniu odpowiedniego dla ich potrzeb wyboru.
    Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze Targi Edukacyjne w 2017 r. Do zobaczenia na kolejnej edycji!

Anna Klimasara

więcej zdjęć


6 IV 2017

Przywracamy bicie serca

    Jednym z najistotniejszych elementów programu wychowawczego w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku jest profilaktyka zdrowotna. W tym zakresie podejmowane są różnorodne działania mające na celu wzmocnienie prawidłowych nawyków służących zdrowiu oraz eliminowanie zagrożeń. Ciekawą formą promocji zdrowia było zorganizowanie 6 kwietnia 2017 r. uczniom kl. III B oraz ich rodzicom zajęć z ratownikiem medycznym, panem Tomaszem Dziokanem, w ramach których uczestnicy poznali m.in. podstawowe zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jak mówił pan Tomek kilka minut wystarczy, by uratować życie drugiego człowieka. Pierwsza pomoc udzielona przez świadków wypadku jest bardzo ważna. Od niej właśnie zależy życie ludzkie. Warto jest uczyć dzieci już od najmłodszych lat prostych zachowań, które pomagają ratować życie. Takie nawyki mogą pomóc odnaleźć się im w każdej sytuacji i zachować zimną krew.
    Uczestnicy spotkania przypomnieli sobie numery alarmowe, pod które trzeba dzwonić w razie konieczności, wykonali zadania związane z prawidłowym przebiegiem akcji udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Ratownik pokazał uczniom i rodzicom jak wykonać podstawowe zabiegi resuscytacyjne i reanimacyjne. Pod jego czujnym okiem każdy miał szansę przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy na fantomach.
    Serdecznie dziękujemy panu Tomkowi za wkład, zaangażowanie i chęć przekazania najmłodszym uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom wiedzy na temat niesienia pomocy poszkodowanym.
    Pamiętajmy - Szybka pomoc ratuje życie, nie bójmy się pomagać!

Anna Stasiak

więcej zdjęć


30 III 2017

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

    W czwartek 30 marca 2017 r. w naszej szkole gościliśmy przedszkolaków, grupę "Biedroneczki" z Przedszkola Integracyjnego Krasnal w Olecku. Głównym celem tej wizyty było poznanie miejsca pracy rodziców dwójki dzieci, Dominiki - córki p. Małgorzaty Marcinkiewicz oraz Pawełka - syna p. Krzysztofa Krajewskiego. Dzięki uprzejmości opiekunów i artystów szkolnego koła teatralnego "Czwóreczka" spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem przedstawienia pt. "Przewodnik po bajkach". Następnie przedszkolaki udały się na zwiedzanie szkoły. Mieli okazję zobaczyć między innymi lekcję techniki, którą prowadził tata Pawełka p. Krzysztof Krajewski, wziąć udział w swojej pierwszej lekcji języka niemieckiego przygotowanej przez p. Małgorzatę Marcinkiewicz, nauczycielkę języka niemieckiego oraz dzięki uprzejmości pani wicedyrektor Małgorzaty Michałowskiej, nauczycielki wf-u, mogły sprawdzić się na lekcji wychowania fizycznego.
    Na zakończenie wizyty wszystkie przedszkolaki za swoją wspaniałą aktywność i zaangażowanie otrzymały pamiątkowe znaczki oraz słodycze.
    Czas szybko mija. Nie obejrzymy się kiedy, a niektórzy z nich staną się uczniami naszej szkoły.

Małgorzata Marcinkiewicz

więcej zdjęć


III 2017

Młodzież przywraca pamięć o Żołnierzach Wyklętych

    Od 1 marca 2017 r. na ścianie korytarza szkolnego powstawał mural upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Celem jest przywrócenie pamięci wszystkim tym, którzy po 1944 r. nie pogodzili się z powojenną rzeczywistością i narzuconą Polsce obcą politycznie i kulturowo władzą komunistyczną, odrzucającą przymioty wolnego państwa – suwerenność i niepodległość.
    Pomysłodawczynią działań jest nauczycielka historii - Anna Karolina Szyłkiewicz, zaś autorką projektu pani Magdalena Szlaszyńska - nauczycielka plastyki. Patriotyczny mural malowała, na podstawie przygotowanego zgodnie z projektem szablonu, młodzież z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Pod kierunkiem pani Magdy Szlaszyńskiej pracowały uczennice klasy Ib: Julia Kulczyniec, Małgorzata Laszkowska, Wiktoria Jasińska, Gabriela Trofimow, Pola Stadnicka oraz Damian Białanowski z klasy Ia.
    Malowidło utrzymane w barwach narodowych przedstawia krzyż Narodowych Sił Zbrojnych (polskiej konspiracyjnej organizacji wojskowej działającej w latach 1942-1947) oraz wizerunek żołnierza i wilka. Inspiracją był bowiem wiersz Zbigniewa Herberta „Wilki”, którego fragmenty zostały także umieszczone na kompozycji.
    Mural mógł powstać dzięki wsparciu firmy "Kram" z Olecka, która zasponsorowała materiały potrzebne do wykonania. Obraz ścienny powstał też dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego ze szkoły podstawowej, który zorganizował zbiórkę farb.
    Zapraszamy do obejrzenie galerii zdjęć, obrazującej, jak powstawał mural.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


23 III 2017

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA
„STROFY O OJCZYŹNIE”

    „Ojczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowy ogarniał dziejące się wydarzenia. Jedni sławili piękno jej krajobrazów, inni zachwycali się bohaterstwem ludu czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza. My również tym pragnieniem połączeni, o ojczyźnie naszej dziś chcemy mówić” – tymi słowami pani Anna Klimasara rozpoczęła Wieczornicę Patriotyczną, która odbyła się 23 marca 2017 r. w Zespole Szkół w Olecku. Uczestnikami spotkania byli Radni Miejscy związani ze społecznością szkolną i lokalną, członkinie Klubu Seniora na os. Siejnik, Pani Komendant Drużyny Harcerskiej w Olecku, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrekcja Szkoły, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.
    Celem tej pięknej inicjatywy było przede wszystkim budzenie postaw patriotycznych oraz uwrażliwienie na piękno poezji, żywego słowa, a także integracja środowiska lokalnego.
    Spotkanie rozpoczęło się od występu tanecznego uczennic z oddziałów 0-III szkoły podstawowej. Tuż po występie mażoretek wysłuchaliśmy poetyckich utworów patriotycznych, przy akompaniamencie muzyki, które prezentowali przybyli na spotkanie goście. Mieliśmy również przyjemność wysłuchania pieśni „Ojczyzno ma” w wykonaniu Pań z Klubu Seniora z os. Siejnik, a także skrzypcowego utworu muzycznego, który wykonała uczennica naszego gimnazjum – Emilia Czajewska.
    Po zakończeniu prezentacji utworów poetyckich wszyscy zgromadzeni wspólnie wykonali pieśń „Kwiaty polskie”.
    Czwartkowa Wieczornica była piękną lekcją o historii Ojczyzny, gdzie spotkało się kilka pokoleń lokalnej społeczności (dzieci, rodzice, dziadkowie, uczniowie i nauczyciele), aby wzajemnie wsłuchać się w „Strofy o Ojczyźnie” i w kameralnej atmosferze, w blasku świec, otulonych dźwiękami nastrojowej muzyki, przeżywać treść utworów patriotycznych.
    Pomysłodawczynią Wieczornicy była pani Anna Karolina Szyłkiewicz, a współtwórczyniami panie: Anna Klimasara, Agnieszka Kopycka, Małgorzata Marcinkiewicz, Emilia Piliszek.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


21 III 2016

WIOSENNY TURNIEJ GIMNAZJALNY
„KOCHAM CIĘ, SZKOŁO!”

    Na początek drugiej dekady marca, jak co roku, czekamy z utęsknieniem, aby w końcu pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Podobnie było w tym roku. Pierwszy Dzień Wiosny, przypadający 21 marca, zwyczajowo kojarzy się z Dniem Wagarowicza. Tego dnia uczniowie Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku nie wyruszyli jednak na wagary, wzięli natomiast udział w Wiosennym Turnieju Gimnazjalnym „Kocham Cię, Szkoło!” opartym na formule znanego programu telewizyjnego.
    Turniej składał się z 11 konkurencji i swym zakresem obejmował wiedzę o szkole, konkurencje muzyczne, sportowe, plastyczne i wokalne. Uczniowie musieli się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania naszej szkoły, wykazać się wiedzą dotyczącą ilości pomieszczeń, zatrudnionych pracowników, czy uczęszczających do szkoły uczniów. Ponadto odgadywali najbardziej znane utwory muzyczne, sami również przygotowali i zaprezentowali utwory o tematyce szkolnej na melodię z piosenki z programu „Kocham Cie, Polsko!” – trzeba przyznać, że kreatywność uczniów była na wysokim poziomie i prezentowane utwory, odzwierciedlały te aspekty funkcjonowania naszego gimnazjum, które uczniom odpowiadają najbardziej. Nie zabrakło również konkurencji dla wychowawców, którzy uczestniczyli w Kalamburach. Podopieczni nauczycieli w przeważającej mierze nie mieli problemów z odgadywaniem rysowanych postaci, pomieszczeń, powiedzeń, czy przedmiotów związanych ze szkołą. Dużą ciekawość wzbudziła również konkurencja plastyczna. Zadaniem uczniów było przedstawienie postaci swego wychowawcy w wiosennej odsłonie. Efekty ich pracy są naprawę zadowalające, a podobieństwo do wychowawców imponujące.
    Już pierwsze zmagania z zadaniami dały prowadzenie klasie III b, która pozostała liderem aż do końca, w rezultacie deklasując rywali i wygrywając Wiosenny Turniej. Drugie miejsce zajęła klasa II b, a trzecie klasa III a. Nad regulaminowym przebiegiem zmagań gimnazjalistów czuwało Jury, któremu przewodniczyła pani wicedyrektor – Małgorzata Michałowska.
    Na zakończenie I Dnia Wiosny uczniowie rozegrali mecz siatkówki, ich przeciwnikami byli nauczyciele.
    Organizatorem Wiosennego Turnieju Gimnazjalnego „Kocham Cię, Szkoło!” oraz meczu piłki siatkowej był opiekun Samorządu Uczniowskiego pan Jarosław Bagieński, który wraz z członkami SU zadbał, aby wszyscy przywitali wiosnę w atmosferze rywalizacji, poczucia zwycięstwa i dobrej zabawy.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi
im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

więcej zdjęć


8 III 2017

8 marca
Koncepcja (Dnia) Kobiet wg uczniowskiego scenariusza…

    Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Od ponad wieku mężczyźni mają okazję świętować święto kobiet z kobietami. W naszej szkole główne uroczystości odbywają się na sali gimnastycznej. Płeć brzydka przychodzi do szkoły wbita w garnitury, wyglansowane pantofle i od razu świat staje się piękniejszy…
    W tym roku uczniowie przygotowali część artystyczną według własnej koncepcji. Trzon główny scenarzystów tworzyli uczniowie kl.3b gimnazjum. Trzeba powiedzieć, że dobrze się spisali, bo widzowie na sali raz po raz wybuchali śmiechem, oglądając kolejne sceny z życia przeciętnej rodziny. Ona-filar rodziny, fotelowiec serialowo-kanapowy, siostra swojej córki, on-zaklapkowany skarpetowiec w podkoszulku i kraciastych gatkach do kolana, ich latorośl- przesiąknięta domową atmosferą córcia swoich rodziców. Wystarczy?
Najważniejsze sprzęty w domu: fotele, telewizor i pilot!
Czym żyją nasi bohaterowie?
Klik! Hity disco polo wychwalające wdzięki ,,dziewczyny - miód maliny”.
Klik! Wykład siwiejących doktorków na temat kobiety i specyfiki jej działania…Obiekt badań ( wg innych - westchnień wielu) wypowiada dziennie średnio 7 tysięcy słów, podczas gdy mężczyźni tylko 2 tysiące (cóż za ubogi zasób słownictwa!), wykonuje wiele najrozmaitszych czynności i myśli o tym, jak jeść bez tycia i mieć idealną kreskę…
Kolejny klik! Oglądamy filmik z życzeniami od grona męskiego naszej szkoły-w rolach głównych szkolni mężczyźni.
Klik! Najważniejsze wydarzenia sportowe dnia. Relacja na żywo z Olimpiady Sportów Kobiecych. Pojawiają się teamy klasowe.
Pierwsze zadanie: freestyle w szpilkach kobiecych. Rywalizują gimnazjaliści. Miłosz na sztywnych nogach pokonuje trasę, Damian-jest bliski ideału chodu na wybiegu-pełna swoboda ruchu, płynna praca bioder, równy krok. Ale czy dałoby się w takich ,,korkach” zagrać w nogę?! Oj, pozdzierałby szpileczki na boisku…
Zadanie drugie: pieczenie ciasta. Zmagania w kuchni podejmują Kuba i Maciek. Ich celem jest zrobienie jak najwyższego -bądź najdłuższego- ciasta. Lepszym wyrabiaczem ciasta drożdżowego okazuje się szkolny bliźniak.
Trzecie zadanie, to wykonanie profesjonalnych paznokci…Bezsprzecznej ozdoby kobiecych dłoni…
Koniec wieńczy dzieło-zawodnicy otrzymują dyplomy.
Klik!
Reklama niezawodnego snickersa dobrego na wszystko! Kiedy jest ci źle, zjedz snickersa!
Klik!
Życie familii nabiera kształtów, kolorów i tempa. Młoda latorośl poznaje chłopaka, staje na ślubnym kobiercu, wywija w rytmie disco polo na swoim przyjęciu weselnym. Po nim zapewne zacznie wprowadzać w życie zasady wyhodowania dobrego małżonka ,,znalezionego gdzieś na końcu świata”, a może spełni słowa małżeńskiej przysięgi?
Klik! Klik! Aparatu! Zbiorowe selfie-wypozowani, wyuśmiechowani, szczęśliwi…I niech tak zostanie! Bo przecież szczęśliwa kobieta to szczęśliwy…spokój dla mężczyzny!

I co? Jak było?
Śmiesznie, ciekawie, zabawnie…Super!
Dziękujemy za dawkę dobrej zabawy wszystkim uczniom, którzy przygotowali apel z okazji Dnia Kobiet. Szczególne podziękowania składamy naszym Panom: Robertowi Sienicy, Fabianowi Szóstkiewiczowi i Krzysztofowi Krajewskiemu.

Anna Klimasara

więcej zdjęć
życzenia dla kobiet - film


1 III 2017

Wyklęci żyją w naszej pamięci ...

    1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym w naszej szkole zorganizowane zostały różne działania, które miały na celu przybliżyć społeczności szkolnej i mieszkańcom naszego osiedla bohaterów, którzy bronili Polski do ostatniej kropli krwi. Świętem tym przywracamy bohaterom powojennych czasów honor i godność, której pozbawiono ich na długie lata PRL-u.
    Jak donoszą badania, tylko co czwarty Polak wie, kim oni byli. Dlatego nauczyciele i uczniowie zaangażowali się w akcję, by głosić o polskich bohaterach antykomunistycznych, aby wszyscy uczniowie wiedzieli, kim byli legendarni Niezłomni.
• Na lekcji historii dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież z gimnazjum zgłębiali swoją wiedzę o tych niezwykłych ludziach. Obejrzeli również prezentacje i filmy o żołnierzach podziemia niepodległościowego (głównie związanego z AK), którzy w latach 40. i 50. XX wieku przeciwstawiali się próbie podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu i narzucaniu siłą władzy komunistycznej.
• Okazją do bliższego zapoznania się z powojenną historią naszego narodu są także gazetka tematyczna oraz wystawa książek poświęcone Niezłomnym, znajdujące na korytarzu szkolnym.
• Gimnazjaliści z klasy I b i II b wraz z wychowawczyniami rozdawali w szkole i na osiedlu wydrukowane i wykonane pod kierunkiem nauczyciela historii ulotki z najważniejszymi informacjami o Żołnierzach Wyklętych.
• Grupa młodzieży pod kierunkiem pani Magdy Szlaszyńskiej wykonje na holu szkoły mural ku pamięci niezłomnych bohaterów naszej wolności. Uczennice gimnazjum na każdej przerwie przy dźwiękach muzyki patriotycznej malują pracę w hołdzie tym, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna, nie złożyli broni i za tę postawę zapłacili najwyższą cenę.
• Najmłodsi - uczniowie szkoły podstawowej utworzyli na boisku "żywy" znak Polski Walczącej.
    Nasze działania potwierdzają, że Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.

Karolina Szyłkiewicz
-koordynator działań

    Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcję (paniom Magdalenie Szlaszyńskiej, Karolinie Domel. Marioli Zdancewicz, Emilii Piliszek i panu Fabianowi Szóstkiewiczowi). Podziękowania kieruję również do firmy "Kram" z Olecka, która zasponsorowała materiały potrzebne do wykonania muralu. Obraz ścienny powstaje też dzięki uczniom, którzy włączyli się w zbiórkę farb.

więcej zdjęć
 


26 II 2017

Pobiegł w hołdzie Niezłomnym – Wyklętym

    26 lutego 2017 r., w samo południe w Augustowie odbył się bieg „Tropem Wilczym". W imprezie wziął udział Kacper Murawski- uczeń klasy II a z naszego gimnazjum. W biegu na dystansie 1000 m pokonał wielu zawodników i zajął III miejsce w swojej kategorii. Gratulujemy!!!

Kilka słów o biegu

    2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Jest to impreza sportowa honorująca i upamiętniająca żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. W tym roku bieg zorganizowano dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast.

Karolina Szyłkiewicz


 


II 2017

Jak zaciekawić przeszłością?

    W styczniu 2017 r. uczniowie klasy VI a i b uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez pana Jacka Rutkowskiego (konsultanta W-MODN w Olsztynie, a z wykształcenia historyka). Tematem zajęć było życie w okupowanej Polsce. Dzięki źródłom historycznym udostępnionym z IPN oraz oryginalnym archiwaliom lekcje były bardzo ciekawe. Uczniowie pracowali z różnego rodzaju dokumentami - świadectwami historii, pamiątkami losów ludzkich z czasów okupacji.
    W lutym odbyło się spotkanie uczniów z paniami z Klubu Seniora działającego na osiedlu Siejnik - panią Weroniką Sawicką i panią Zofią Urbanowicz. Uczniowie z klas VI z uwagą wysłuchali wzruszających opowieści z czasów II wojny światowej. Panie opowiadały o losach swoich najbliższych, trudach wojennego życia, pomocy sąsiedzkiej.
- "Historie pań były smutne. Szczególnie, gdy opowiadały o tym, jak postępowano z ludźmi, to kręciła mi się łza w oku. Ta historia pozostanie w moim serduszku na zawsze" - powiedziała Weronika Jankowska z klasy VIb.
- To spotkanie bardzo mi się podobało. Dzięki niemu zrozumiałam, że powinnam cieszyć się wolnością" - dodała Rozalia Piotrowska z kl. VI b.
    Kolejne lekcje dotyczące powojennej Polski już wkrótce.

Karolina Szyłkiewicz


16 II 2016

    W czwartek 16 lutego w ramach programu ,,Szkoła wierna dziedzictwu” i współpracy ze środowiskiem lokalnym grupy 0 A i 0 B gościły p. Weronikę Sawicką, przewodniczącą Koła Emerytów z Os. Siejnik, która przeczytała dzieciom bajkę ,,Żabi książę”. Dzieci słuchały, odpowiadały na pytania, rozmawiały na temat odpowiedzialności, prawdomówności i dotrzymywania obietnic. Pani Weronika opowiadała też o czasach, kiedy była mała i zasadach, jakie jej wpajano. Na zakończenie wszyscy wykonali żaby - wycięli kółka i złożyli je według wzoru.
    Dziękujemy pani Weronice za przemiłe spotkanie.

K. Jankowska

więcej zdjęć


14 II 2017

    Dnia 14 lutego 2017 roku, (wtorek) o godzinie 9:45 w imieniny Świętego Walentego klasa VI b pojechała na kulig do Szeszek.
    Po technice wszyscy zeszliśmy do szatni, aby się przebrać. W autokarze bawiliśmy się świetnie, ale pod koniec trasy pan kierowca zabłądził w lesie i nasza wychowawczyni - pani Anna Domasik musiała dzwonić do organizatora, żeby dotrzeć na miejsce. Od razu, od chwili przybycia, pierwsza grupa na dwóch saniach pojechała w trasę. Druga grupa zaś bawiła się i rzucała śnieżkami aż poprzednia grupa wróciła. Konie musiały odpocząć. Jedno zwierzą było tak zziajane, że musieliśmy pojechać tylko z jednym koniem. Przejażdżka bardzo mi się podobała. Przez resztę pobytu piekliśmy i jedliśmy kiełbaski, słuchaliśmy muzyki i graliśmy w grę „21”’.
    Wycieczka była naprawdę fajna i nasza klasa na pewno jej nie zapomni!

Jakub Mackun
 


13 II 2017

    W poniedziałek, 13 lutego grupa 0A była z wizytą w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej – Oddział dla Dzieci w Olecku. Przywitały nas panie: Krystyna Karczewska i Jolanta Krasowska. Dzieci zapoznały się z wyglądem i wyposażeniem biblioteki, pracą bibliotekarza, zasadami korzystania i wypożyczania książek. Wysłuchały bajki, a następnie samodzielnie zaczęły tworzyć własne książeczki. W piątek, na podsumowanie tygodnia, każdy opowiedział swoją historię.

K. Jankowska

więcej zdjęć


10 II 2017

Bal karnawałowy

    Podczas karnawału bawią się nie tylko dorośli. 10 lutego najmłodsze dzieci SP 4 wzięły udział w zabawie przygotowanej im przez dorosłych. Oprawą muzyczną zajął się pan B. Szlaszyński ze Szkołą Tańca „Tan Muz”. Dzień zabawy karnawałowej jest jedynym dniem w ciągu roku szkolnego, gdzie można zaobserwować setki barw przyniesionych przez dzieci. W tym roku dominowały kolory hiszpańskie (sukienki flamenco), pojawiły się również księżniczki w lśniących błękitnych sukniach, przepiękne kotki, policjanci, strażacy oraz bohaterowie „Gwiezdnych Wojen”. Wszystkie dzieci miały wyjątkowe przebrania. Chętnie uczestniczyły w przygotowanych konkursach i zabawach muzycznych. Bal stał się świetną okazją do przełamania nieśmiałości i integracji. Z rozpromienionych twarzy uczestników wyczytać można było radość z zabawy.

AS

więcej zdjęć


20 I 2017

Połowinki klas drugich gimnazjum

    20 stycznia 2017 roku to bardzo ważna data dla uczniów i uczennic klas drugich naszej szkoły. Po dwóch latach zmagań z nauką mieli okazję do relaksu na połowinkach. Była to długo wyczekiwana chwila.
    Zgodnie z tradycją naszej szkoły spotkanie odbyło się na szkolnym holu. Uroczyste rozpoczęcie zabawy miało miejsce o godzinie 17:00. Pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska i pan wicedyrektor Jarosław Kosakowski wygłosili swoje przemówienia i w ten sposób oficjalnie rozpoczęli imprezę. W następnej kolejności wszyscy zasiedli do zastawionych stołów – nadeszła chwila na przepyszne przekąski.
    Posileni mogliśmy oddać się szalonej zabawie. Uczestnicy brali również udział w różnych rozgrywkach zorganizowanych przez trójki klasowe, a prowadzonych przez Justynę Sznurkowską. Na parkiecie pojawiły się pary. Korytarz mienił się od kolorów pięknych sukienek i eleganckich strojów drugoklasistów. Wszyscy zgromadzeni dobrze bawili się przy dyskotekowej muzyce, nad którą czuwali Krzysztof Kalinowski i Łukasz Rutkowski. Świetna zabawa została uwieczniona na zdjęciach, które można obejrzeć w galerii szkolnej.

więcej zdjęć


19 I 2017

„Chciałbym...
Być miłym wspomnieniem, którego nie wymażesz z pamięci...”

    Pod takim hasłem 19 stycznia 2017 roku odbył się pierwszy apel poświęcony patronowi naszej szkoły. Przygotowali go uczniowie klasy VI a i VI b. Celem apelu było przypomnienie uczniom sylwetki i twórczości księdza Jana Twardowskiego, rozbudzanie zainteresowań poezją patrona. Zostały wykonane wiersze i piosenki z tekstami księdza Jana. W rolę patrona wcielił się uczeń klasy VI b Kacper Przyborowski. Gościnnie wystąpił zespół „Biedroneczki”. Uczennice zaprezentowały dwa tańce, które nagrodzono oklaskami. Wiersze przeplatane były piosenkami w wykonaniu Magdaleny Milewskiej, Eryka Czaplejewicza i szkolnego chóru. Apel uatrakcyjnił taniec uczennicy klasy VI b Maliki Mukhametbaevej, która zebrała gromkie brawa za swój występ. Ciekawie prezentowała się scenografia: drzewa, piękne ławeczki, piaskownica z piaskiem i zabawkami. To wszystko sprawiło, że organizatorzy zebrali wiele pochwał.

Janina Słuchocka, Anna Domasik, Małgorzata Marcinkiewicz

więcej zdjęć
 


" Z kopyta kulig rwie........ "

    W środę 11 stycznia 2017 , mimo dużego mrozu klasa VIa wraz z wychowawczynią p. Janiną Suchocką oraz p. Małgorzatą Marcinkiewicz wybrali się na kulig do lasu przy drodze Wieliczki - Cimochy - Szeszki. Po przybyciu autokarem na miejsce, na wszystkich czekały już zaprzęgi koni z saniami. Po zajęciu miejsc kulig ruszył po zaśnieżonych, polnych drogach lasu. Prawie godzinny przejazd minął błyskawicznie. W czasie sanny nie obyło się też bez wesołych przygód. W pewnym momencie p. Jasia znalazła się za „burtą” – tak krzyczał Michał i dopiero wówczas woźnica zatrzymał się i zguba mogła dołączyć do pozostałych. Po dotarciu na miejsce na uczestników czekało oczywiście ognisko, ciepła herbata i pyszne kiełbaski. Kulig kuligiem , ale nic tak nie smakuje, jak kiełbasa pieczona nad ogniskiem. Było coś i dla osłody - pączki. Kiedy wszyscy posilili się i ogrzali przy ognisku, ruszyli w zimowe harce na śniegu. Niestety wszystko co piękne, szybko się kończy. Przyszedł czas na powrót do szkoły.
    Trochę przemoczeni, z czerwonymi policzkami i nosami, ale zadowoleni, z uśmiechami na twarzy wszyscy wrócili do szkoły.

Małgorzata Marcinkiewicz

więcej zdjęć


10 I 2017

XI Powiatowy Konkurs Kolęd ,,Szkolne Kolędowanie”

    Okres świąt Bożego Narodzenia - to czas najpiękniejszych świąt w kulturze polskiej, uświęconych odwiecznymi tradycjami, które staramy się pielęgnować, zwłaszcza te związane ze śpiewaniem kolęd.
    W tegorocznym konkursie, 10 stycznia w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku udział wzięło 33 wykonawców: Niepubliczne Przedszkole ,,Jedyneczka”, Przedszkole ,,Smyk”, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkole Niepubliczne ,,Bajka”, SP w Gąskach, Zespół Szkół STO, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach, Zespół Szkół w Babkach Oleckich, SP1, SP3, Zespół Szkół- SP 4. Każde wykonanie było wyjątkowe, często wzruszające, i nagradzane gromkimi oklaskami, a przepiękna sceneria potęgowała nastrój i przekaz treści utworów. Przysłuchiwała się im komisja w składzie: Zuzanna Hołubowicz (przewodnicząca), Jolanta Grędzińska-Kosiorek, Jacek Rutkowski i ksiądz Karol Buziewicz.
    Podziękowania należą się wszystkim osobom i firmom, które udzieliły nam wsparcia w ufundowaniu nagród i poczęstunku dla uczestników konkursu oraz uczniom z gimnazjum: Joannie Łaszczyńskiej i Szymonowi Ropel za prowadzenie konkursu, Martynie Sikorskiej za wręczanie dyplomów i upominków każdemu uczestnikowi.

WYNIKI KONKURSU:
I kategoria przedszkolna
1. Zoja Jaworowska - Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku
2. Adrian Warsiewicz – SP w Gąskach
3. Jędrzej Topolski - Przedszkole ,,Smyk”
wyróżnienie: Lena Grześ - ZS w Olecku
II kategoria kl. I-III
1. Michalina Kalinowska - ZS w Olecku
2. Amelia Jarosz - SP 1
3. Roksana Krukowska - SP w Gąskach
wyróżnienie: Maja Bruzgo - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach
Michał Szmigiero - ZS STO w Olecku
III kategoria kl. IV-VI
1. Aleksandra Chodnicka - ZS w Olecku
2. Natasza Wiszniewska - SP 3
3. Nadia Romotowska - SP 3
wyróżnienie: Eryk Czaplejewicz - ZS w Olecku
Hanna Dziokan - ZS w Olecku
Amelia Michałowska - ZS w Babkach Oleckich
GRAND PRIX - Zuzanna Jarosz - SP 1

K. Jankowska

więcej zdjęć


10 I 2017

Powiatowy Konkurs SUDOKU LUBIĘ TO!

    10 stycznia 2017r. o godzinie 11:00 w I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu SUDOKU LUBIĘ TO! W konkursie startowało około 90 uczniów.
    Celem konkursu było m.in. popularyzowanie łamigłówek liczbowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej, doskonalenie umiejętności logicznego myślenia oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni w etapie szkolnym:
kasy I - III
1. Amelia Rynkiewicz kl.3a,
2. Weronika Kulik kl.3b,
3. Maja Fiedorowicz kl.2c;
klasy IV -VI
1. Julia Truszczyńska kl. 5a,
2. Miłosz Skrzypiec kl. 5b
3. Mateusz Domel kl.6a;
klasy gimnazjum
1. Agnieszka Majewska kl.1a,
2. Agnieszka Domoracka kl. 3a,
3. Aleksander Adamajt kl. 1a.
    III miejsce w kategorii klas gimnazjalnych zajęła Agnieszka Majewska, 13-ty był Aleksander Adamajt. W kategorii klas IV - VI szkoły podstawowej piąte miejsce zajęła Julia Truszczyńska, a szósty był Miłosz Skrzypiec. W kategorii najmłodszych uczniów Maja Fiedorowicz i Amelia Rynkiewicz wraz z czterema innymi uczestnikami rozwiązały sudoku na maksymalną liczbę punktów. O zajęciu konkursowych miejsc zdecydowała dogrywka, w której Maja Fiedorowicz zajęła piąte miejsce, a Amelia Rynkiewicz była szósta.

Gratuluję wszystkim zawodnikom - szkolny koordynator konkursu - Małgorzata Grzyb


XII 2016

Konkurs - „Najładniejsza kartka świąteczna w języku niemieckim”

    Wzmożona przedświąteczna bieganina, gorączkowe przygotowania i szaleństwo zakupów - to zaledwie niewielka część świątecznego rytuału. Warto uświadamiać sobie, że uczestnicząc w wigilijnej kolacji podawanej w rodzinnym gronie, mniej lub bardziej świadomie, kultywujemy polską tradycję i zwyczaje. Jednym z takich zwyczajów jest niewątpliwie własnoręczne przygotowywanie kartek świątecznych z życzeniami. W związku z tym w naszej szkole na początku grudnia 2016 nauczyciele języka niemieckiego p. Małgorzata Marcinkiewicz oraz p. Violetta Janczenia ogłosiły konkurs dla gimnazjalistów pt. „Najładniejsza kartka świąteczna w języku niemieckim”. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień plastycznych, kultywowanie zwyczaju wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych oraz doskonalenie umiejętności pisania życzeń w języku niemieckim. Komisja konkursowa w składzie p. Anna Klimasara, p. Magdalena Szlaszyńska, p. Violetta Janczenia oraz p. Małgorzata Marcinkiewicz wyłoniła zwycięzców. Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dodatkowymi ocenami z języka niemieckiego , a zwycięzcy, czyli Emilia Czajewska z kl. II b - I miejsce, Kamila Tomczak z kl. III b - II miejsce oraz Magdalena Pilichowska z kl. II b - III miejsce otrzymają dodatkowo dyplomy i upominki, które zostaną wręczone im podczas najbliższego szkolnego apelu. Wszystkim uczestnikom należą się serdeczne podziękowania, a zwycięzcom ogromne gratulacje.

Małgorzata Marcinkiewicz


22 XII 2016

Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia w Zespole Szkół w Olecku

    Tradycyjnie, tuż przed zimową przerwą świąteczną w Zespole Szkół w Olecko odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Cała społeczność szkolna zgromadziła się 22 grudnia o godzinie 9.40 na sali gimnastycznej, by kolejny raz przeżywać historię narodzin Jezusa.
    Tym razem bożonarodzeniowe jasełka przygotowali uczniowie klas IV pod kierunkiem pań: Joanny Cichanowicz i Małgorzaty Truchan. Młodym aktorom towarzyszył Szkolny Zespół Muzyczny prowadzony przez panią Magdalenę Stachowicz. Swoje talenty zaprezentowali również uzdolnieni muzycznie uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali najbardziej znane kolędy w wersji instrumentalnej.
    Część artystyczna w przekroju pokoleniowym wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Śpiew kolęd i pastorałek wykonany a capella przez Szkolny Zespół Muzyczny uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący uczniowie otrzymali gromkie brawa. Spektakl był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.
    Tuż po występie uczniów głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół – pan Stanisław Kopycki. Złożył serdeczne życzenia świąteczne oraz noworoczne.
    Podczas tej uroczystości zostali również nagrodzeni zwycięzcy i wyróżnieni uczestnicy Konkursu na Najpiękniejszy Świąteczny Stroik.
    Karty kalendarza kolejny raz wskazały magiczny czas Świąt, czas niezwykły, pełen życzliwości i dobroci. Rok 2016 dobiegł końca, a przed nami nowy czas wyzwań, spełniania marzeń i odkrywania tego, co jeszcze nieznane. Wszystkiego co najlepsze w 2017 roku!!!

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


20 XII 2016

     ,,Co ma w worku Święty Mikołaj?” to temat zajęć, w których 20 grudnia, uczestniczyli rodzice wraz z „zerówiakami” z grupy 0 A. Mikołaj miał w worku...litery. Zajęcia miały na celu utrwalenie poznanych liter, wykonanie wspólnie z rodzicami ozdoby świątecznej. Dzieci pracowały same. Pomoc dorosłych okazała się potrzebna dopiero przy posługiwaniu się zszywaczem. Każdy wykonał dwie ozdoby: dla siebie i na dekorację choinki przed szkołą. Zakończyliśmy spotkanie dzieląc się opłatkiem i śpiewając wspólnie kolędy. Tak spędzony czas wzmacnia więzi emocjonalne z bliskimi osobami i jest wyczekiwany przez dzieci.

K. Jankowska

więcej zdjęć
 


19 XII 2016

    W tym roku szkolnym odbył się I Powiatowy Konkurs Na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy, w którym wzięło udział pięćdziesięcioro dzieci wraz z rodzicami. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ogromny wkład jaki włożyli w przygotowanie tak pięknych i oryginalnych stroików.
    Komisja konkursowa w składzie: Teresa Raczyło, Zofia Kardel, Marta Romotowska, Anna Topolska, Marek Sznurkowski, przyznała następujące nagrody:
1 MIESJCE WIKTOR OLSZEWSKI WRAZ Z MAMĄ, ANNĄ OLSZEWSKĄ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 IM. JANA PAWŁA II W OLECKU
2 MIEJSCE FILIP DZIEWULSKI WRAZ MAMĄ, KINGĄ DZIEWULSKĄ
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II W KOWALACH OLECKICH
3 MIESJCE AMELIA MAKSIMOWICZ WRAZ Z MAMĄ, EMILIĄ MAKSIMOWICZ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W OLECKU
3 MIEJSCE ADRIAN POLAKOWSKI WRAZ Z MAMĄ, AGNIESZKĄ POLAKOWSKĄ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W OLECKU
WRÓŻNIENIA:
- LIDIA GRZEŚ Z RODZICAMI JOANNĄ I MARCIEM GRZEŚ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W OLECKU
- SZYMON NIETUBYĆ WRAZ Z MAMĄ, EWĄ NIETUBYĆ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W OLECKU.
    Organizatorzy konkursu, a są nimi Anna Stasiak i Agnieszka Krassowska bardzo serdecznie dziękują firmom, które ufundowały nagrody dla zwycięzców. Należą do nich: G-soft Paweł i Ewa Giełazis, sklep MaMalutka, właścicielka salonu kosmetycznego Strefa Piękna, pani Aleksandra Łaszczyńska- Zubkowicz; hala Lega w Olecku; księgarnia Book Book , siłownia Goliat, Państwo Michniewicz.

Anna Stasiak

więcej zdjęć


19 XII 2016

Akcja „Szlachetna Paczka”

    Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia WIOSNA „Szlachetna Paczka”. W tym roku objęliśmy pomocą Rodzinę pani Janiny (64l.)- kobieta z niedowładem rąk i pana Leszka (65l.)- zakrzepica w obu nogach spowodowana dwoma zatorami żylnymi. Zaangażowanie rodziców, dzieci i pracowników szkoły przyniosło nieoczekiwane efekty – przygotowaliśmy mnóstwo paczek, zawierających żywność, środki czystości oraz kosmetyki. Zbiórka żywności odbywała się w świetlicy szkolnej w Zespole Szkół w Olecku. Wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę żywności – bardzo serdecznie dziękujemy.
    SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski program pomocy ludziom w trudnej sytuacji. To system pomnażający dobro, łączący w przemyślany sposób tysiące ludzi: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. Akcja pomaga rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie. Często wydaje nam się, że ludzie biedni są sami sobie winni. Nie przyjmujemy do wiadomości, że zdarzenia losowe, zupełnie od nas niezależne, mogą sprawić, że sami dowiemy się, jak to jest żyć w skrajnym ubóstwie. Wypadek, nieoczekiwana utrata pracy, nagła choroba czy pożar domu równie łatwo, jak niespodziewanie, mogą odwrócić koleje nawet najbardziej przychylnego losu.
     Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:
Członkowie rodziny bardzo ucieszyli się z udzielonej pomocy. Pani Janina na widok nowego automatu rozkleiła się i nie była w stanie czegokolwiek z siebie wydusić. Natomiast pan Leszek usiadł z wrażenia i nie mógł uwierzyć, że tyle paczek dotarło do ich domu... . Niezmiernie cieszył się z otrzymanej żywności, która bardzo się przyda szczególnie teraz w okresie świątecznym. Pani Janina z radością przyjęła nowy blender, który ułatwi jej przygotowanie świątecznych potraw. Oboje zgodnie stwierdzili, że ich codzienność będzie teraz trochę łatwiejsza.
    Co chce przekazać Tobie wolontariusz:
Serdecznie chciałabym podziękować za współpracę i pomoc potrzebującej rodzinie. Szczególnie dziękuje w imieniu swoim i rodziny za wspaniałe paczki. Dziękuję Państwu za wielkie zaangażowanie i za wielkie serce . Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu ciepłych i spokojnych świąt.
    Co chce powiedzieć od siebie rodzina:
Rodzina nie mogła znaleźć słów podziękowania, była bardzo wdzięczna za otrzymaną pomoc, która dała im wiele radości. Z całego serca dziękowali za paczki, które tak wiele dla nich znaczą. Dzięki otrzymanej pomocy na pewno będą mieli pełne radości święta. "Dziękujemy Państwu za wielkie serce! To ludzie pomagają, nie rzeczy.”

Karolina Wróblewska

więcej zdjęć
 


13 XII 2016

     We wtorek 13 grudnia gościliśmy w szkole dzieci z grupy ,,Kotki” z Niepublicznego Przedszkola ,,Jedyneczka”. Wizyta miała na celu poznanie miejsca pracy rodzica jednego z dzieci, Franka, syna p. Marzeny Jasińskiej. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia, wspólnie z grupą 0 A i B, przedstawienia ,,Przewodnik po bajkach” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego ,,Czwóreczka”. Potem goście zwiedzali szkołę: sekretariat, bibliotekę, świetlicę. Następnie wszystkie grupy spotkały się na sali gimnastycznej, aby aktywnie spędzić czas. Zajęcia rozpoczął pokaz gry w tenisa stołowego zaprezentowany przez nasze mistrzynie – p. Marzenę i Asię Łuszczyńską. Chętne dzieci próbowały swoich sił w tej dziedzinie sportu, co okazało się wcale nie takie proste. Uczestniczyły również w zajęcia ruchowych metodą obwodu stacyjnego. Podzielone na grupy wykonywały z radością kolejne zadania. Na koniec spotkania wykonaliśmy wspólne zdjęcie, a goście obdarowali nas wykonanymi przez siebie laskami św. Mikołaja.

K. Jankowska

więcej zdjęć


7 XII 2016

„Chcemy żyć, kochać i czuć”

   7 grudnia 2016 r. w ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Tegorocznej uroczystości przyświecało hasło „Chcemy żyć, kochać i czuć”. Niepełnosprawni artyści zaprosili gości do wędrówki po krajach Unii Europejskiej. W muzyczną podróż jako pierwsi zabrali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku i Miejska Orkiestra Dęta wykonując wspólnie najbardziej znane utwory z Polski, Litwy, Węgier, Austrii, Niemiec, Włoch i Francji. Jako drudzy na scenie zaprezentowali się wychowankowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Olecku w układzie taneczno- migowym do utworu „Oda do radości”. Występ przedszkolaków z Publicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Krasnal” w Olecku podziwialiśmy w tańcu integracyjnym „Tuti Fruti”. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół w Olecku zaprosili na przedstawienie pt.: „Przegląd bajek po krajach Unii Europejskiej”. Uczestnicy WTZ Olecko zaprezentowali się w utworze „Kulig”. Na scenie wystąpiło 110 artystów, a oklaskiwało ich poczynania prawie 350 widzów.
    Wręczono również nagrody w Konkursie Plastycznym „Moja wymarzona podróż do krajów Unii Europejskiej”, osoby nagrodzone:
kategoria przedszkola: I miejsce Adam Jańczuk, II miejsce Dominika Nikielec, III miejsce Urszula Krajewska, wyróżnienie Ewa Domitrz;
kategoria kl. I-III SP: I miejsce Izabela Ladzińska i Gabriela Bogdańska, miejsce II Kanrad Bednarski;
kategoria kl. IV-VI SP: I miejsce Maciej Tulik, II miejsce Mariola Ladzińska, III miejsce Błażej Adamczyk, wyróżnienie - Milena Zaręba;
kategoria gimnazjum: I miejsce Norbert Gałażyn;
kategoria dorośli: I miejsce Radosław Pałęga i Magdalena Sasin, II miejsce Agnieszka Milewska i Grzegorz Kmicic, III miejsce Magdalena Walulik i Anna Karwowska, wyróżnienie - Hanna Milewska i Barbara Słucka.

Katarzyna Fiećko

zdjęcia z imprezy


7 XII 2016

Mikołajki w kl. 0 - III

    Ktoś kiedyś słusznie zauważył, że dawać prezenty jest o wile milej niż je otrzymywać. Dobrze o tym wiedział Biskup Mikołaj żyjący na przełomie III i IV wieku, w Mirze. Odziedziczoną fortunę rozdał biednym i potrzebującym. My wciąż pamiętamy o hojnym biskupie, dlatego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami. Jakże wspaniałe prezenty w tym roku przyniósł dzieciom z kl. 0 – III Święty Mikołaj! Były to m.in.: piękne kubki, skarpetki, maskotki, łakocie oraz zegarki. W zamian za podarunki dzieci zaśpiewały tak bardzo oczekiwanemu Gościowi kolędy, zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie oraz muzyczne – i tu Michał Kawałko z kl. II c specjalnie na tą okazję przygotował kolędy, które zagrał Mikołajowi na trąbce.
    Dziękujemy Mikołaju za wizytę, zapraszamy za rok.

AS

więcej zdjęć


6 XII 2016

 Klasowe mikołajki*

    6 grudnia w klasie 4b zaczął się godziną wychowawczą. Nic nie zapowiadało, że się coś wydarzy. A jednak… uczniów odwiedził Mikołaj i podarował prezenty w formie słodyczy. Aby dostać słodkości, niektórzy musieli wykazać się znajomością kolęd, inni tężyzną fizyczną. W rezultacie wszystkie dzieci były zadowolone z podarunków i świetnie się bawiły. Uśmiechy na twarzach są dowodem na to, że warto organizować klasowe mikołajki.

*Mikołajki są obchodzone 6 grudnia, czyli w imieniny Mikołaja. Pojawienie się tej tradycji związane jest z postacią biskupa Mikołaja z Miry (Azja Mniejsza, tereny obecnej Turcji), który żył podobno w latach 270–345 (lub do 352). Zgodnie z tradycją miał on być człowiekiem zamożnym – zarówno z uwagi na pełnione stanowisko, jak i dlatego że rodzice pozostawili mu duży majątek w spadku – który bezinteresownie dzielił się z potrzebującymi tym, co miał.

Julia Korąkiewicz, kl.IVb

więcej zdjęć


2 XII 2016

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
,,Różnorodność jest normą, nie wyjątkiem!”

    3 grudnia 2016 roku (piątek) uczniowie Zespołu Szkół w Olecku wzięli udział w apelu przygotowanym z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych pod hasłem: ,,Różnorodność jest normą, nie wyjątkiem!”. Co roku świętujemy ten dzień w szczególny sposób z uwagi na fakt, że jesteśmy szkołą integracyjną nastawioną na wspieranie rozwoju osób niepełnosprawnych, które wchodzą w skład naszej szkolnej społeczności.
   Na początku wszyscy mieli możliwość obejrzenia fotografii wykonanych przez instruktora w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Olecku- p. Mariusza Niewiarowskiego, który został zaproszony przez prezesa Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej –p. Roberta Szaja- w celu dokumentowania dokonań polskich paraolimijczyków na XV Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Nasz gość opowiadał zgromadzonym o pracy fotografa od rana do nocy, wykonywaniu tysięcy zdjęć, zrzucaniu ich do komputera, braku czasu na posiłek, odpoczynek… Podziwie dla hartu ducha i woli walki paraolimpijczyków, pokonujących swoje bariery…Na zakończenie zaprosił uczniów na przygotowywaną w grudniu w hali ,,Lega” w Olecku wystawę , na którą -być może- przyjadą również sportowcy: Rafał Czuper, Asia Mendak czy Natalka Partyka. Pan Mariusz otrzymał w podziękowaniu za olimpijskie opowieści mikołajkowy upominek.
   Następnie uczniowie z koła teatralnego ,,Czwóreczka” działającego w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku gościnnie zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Królowa Śniegu”, w którym wystąpili -łącząc siły i różne talenty- uczniowie sprawni i niepełnosprawni. W rolach głównych mogliśmy podziwiać nierozłączną dwójkę z kl. Vb: Mariolę Ladzińską jako Gerdę i Maćka Tulika jako Kaja. Wartka akcja, piękna narracja –śpiewana, niczym w musicalu-skupiły uwagę widzów, dlatego nie zdziwiło nikogo, że występujący otrzymali gromkie brawa w podziękowaniu za występ.
    Niezwykle ważnym elementem apelu było zaproszenie uczniów niepełnosprawnych na scenę, przypomnienie sukcesów, jakie odnoszą w różnych konkursach artystycznych i zawodach sportowych, podziękowanie im za godne reprezentowanie naszej szkoły i wręczenie słodkości z okazji dnia ich święta.
    Na uwagę zasługuje też zaangażowanie w występ wokalny wszystkich gimnazjalistów z integracyjnej kl. IIb. Zaczarowali oni widzów wykonaniem piosenki pt. ,,Możesz wszystko” grupy Tabb &Sound’N’Grace. Rozjaśnili uśmiechem twarze i udowodnili, że śpiewać każdy może… A na pewno powinny to robić klasowe solistki: Emilka Czajewska i Klaudia Żynda, mające magiczną siłę w głosie…
    Niezapomniane wrażenia zawdzięczamy nie tylko występującym w części artystycznej uczniom. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie duży wkład pracy nauczycieli przygotowujących uroczystość-pań: Jolanty Wojtkowskiej, Angeliki Raczykowskiej oraz Joanny Cichanowicz i Wioletty Czaplejewicz prowadzących koło teatralne, a także p. Magdy Stachowicz wspierającej przygotowanie wokalne uczniów.
    W roli konferansjerów sprawdzili się: Magda Pilichowska i Emilian Kowalewski-uczniowie kl.IIb gimnazjum.
    Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie apelu składamy serdeczne podziękowania.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


1 XII 2016

XV POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS
„NIE DAJ SZANSY AIDS”

    1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS/HIV. Uczniowie szkół gimnazjalnych z powiatu oleckiego już po raz piętnasty wzięli udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS „Nie Daj Szansy AIDS” organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Olecku.. Głównym celem konkursu jest poszerzanie wiedzy z zakresu problematyki HIV i AIDS, kształtowanie właściwych postaw wobec osób zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS.
    Finał konkursu odbył się 1 grudnia w Zespole Szkół w Olecku. Do rywalizacji stanęło 21 uczniów z 8 szkół gimnazjalnych naszego powiatu.
    Komisja konkursowa składająca się z przedstawicielek oleckiej stacji sanitarnej i medycyny szkolnej NZOZ „SZKOL-MED” w Olecku przyznała 3 nagrody główne za zajęcie miejsc od I do III oraz 7 wyróżnień. Upominki przygotowano również pozostałym uczestnikom konkursu.
    Największą wiedzą na temat HIV/AIDS wykazała się Gabriela Jeglińska z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, tym samym zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce zdobyła Karolina Fedeńczuk z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich, zaś trzecie – Krzysztof Zduniak również z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich.

Jolanta Wojtkowska – pedagog szkolny Zespołu Szkół w Olecku

więcej zdjęć


25 XI 2016

Zabawa andrzejkowa w kl. 0 – III

    25 listopada najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Twardowskiego w Olecku bawili się na wyczekiwanej dyskotece andrzejkowej połączonej z wróżbami. W dawnych czasach osobno bawiły się dziewczęta, osobno chłopcy, organizując sobie katarzynki. Z czasem tradycja katarzynek zanikała na rzecz andrzejek i od wielu lat wróżymy wspólnie. Tradycyjnie wróżby dotyczyły oczywiście tematyki miłosnej. Uczestnicy zabawy poznali imię swojego wybranka/wybranki, ustawiali kolejno buty, aby określić, kto z pośród nich jako pierwszy założy rodzinę, lali wosk w celu ustalenia przyszłego zawodu, losowali przedmioty o przypisanym, umownym znaczeniu. Były również zapomniane już wróżby, np. wróżba z łupiną orzecha, czy obieranie jabłka, tak, aby strużyna była jak najdłuższa. Wróżby nasi uczniowie potraktowali jako kolejny powód do dobrej, wspólnej zabawy. Sprawiły im wiele radości, zwłaszcza, że większość z nich sami przygotowywali podchodząc do tego w sposób humorystyczny. Podczas zabawy nieustannie towarzyszył dzieciom uśmiechu. Była to kolejna lekcja, by porozmawiać z nimi o świecie rzeczywistym i tym wymyślonym.

AS

więcej zdjęć


23 XI 2016

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWO-OTRZĘSINOWA

    Choć oficjalne przyjęcie do grona uczniów Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego miało miejsce 14 października podczas uroczystości Ślubowania, to wszyscy uczniowie klas I czekali z niecierpliwością na spotkanie nieoficjalne. Miało ono miejsce w środę 23 listopada. Uczniowie klas I a i I b wraz ze swoimi starszymi kolegami bawili się w naszej szkole od godz. 17.00 do 20.00 podczas dyskoteki andrzejkowo-otrzęsinowej, którą przygotowali członkowie Samorządu Uczniowskiego.
    Już na samym początku Pierwszoklasiści musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem, które czekało przede wszystkim ich kubki smakowe, mianowicie uczniowie, by móc wejść na imprezę, musieli skosztować tajemniczego eliksiru, który wyglądem nie przypominał nic smacznego, a samym smakiem również nie zachwycał. Na całe szczęście wszyscy przeszli tę próbę perfekcyjnie. To był początek atrakcji. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali wiele konkurencji sprawdzających gotowość młodszych kolegów wstąpienia w szeregi pełnoprawnych gimnazjalistów. Były to między innymi: picie mleka z miseczek (oczywiście bez użycia rąk), śpiewanie piosenki z ustami pełnymi bułki tartej, rysowanie swojego wychowawcy z zawiązanymi oczami, czy taniec par na gazetach. Prowadzący nie zapomnieli o wyzwaniach dla wychowawców. Specjalnie dla pani Marioli Zdancewicz (wych. kl. I b) i pana Jarosława Bagieńskiego (wych. kl. I a) przygotowali tor przeszkód. Nauczyciele musieli zakręcić hula-hop, skoczyć 5 razy na skakance, przejść slalomem wokół pachołków, by na końcu zamienić się w mumię z papieru toaletowego. Wszystkie przeszkody pokonywali z zawiązanymi oczami, przy wsparciu i wskazówkach Gospodarza swojej klasy. Konkurencja była oczywiście na czas – zwyciężyła wychowawczyni klasy I b z czasem 1:48 min, panu Jarosławowi Bagieńskiemu ukończenie toru zajęło prawie minutę (!) dłużej. Zabawy dla gimnazjalistów były przerywnikami w tańcu z okazji dyskoteki andrzejkowej. O muzykę zadbał Kacper Kłoczko z klasy I a, a imprezę prowadziła Joanna Łuszczyńska z klasy III a. W przerwie uczniowie mogli posilić się pizzą, by nie zabrakło im sił na parkiecie.
    Dyskoteka zakończyła się o 20.00 i uczniowie w dobrych humorach wrócili do domów.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


22 IX 2016

II Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej „Baśniowy świat”

     Rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury już wśród najmłodszych dzieci miał na celu II Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej „Baśniowy świat”, który odbył się 22 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Dziewiętnaścioro uczniów z dziesięciu szkół podstawowych naszego powiatu zmagało się z konkursowymi zadaniami. Uczestnicy wykazali się znajomością baśni: „Świniopas”, „Latający kufer” oraz „Słowik” H.Ch. Andersena. Oprócz szczegółowej znajomości treści lektur, wykazali się wiedzą dotyczącą biografii autora baśni oraz umiejętnością pisania zaproszeń. Poziom zaprezentowanej wiedzy był bardzo wysoki. I miejsce zdobyła uczennica SP nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku – Oliwia Chmielewska. Do konkursu Oliwię przygotowała pani Renata Bogdan. II miejsce zajęła Maja Kowalewska ze Społecznej Szkoły Podstawowej, która przygotowywała się pod kierunkiem pani Elżbiety Tumiel. III miejsce zdobyła Anna Bednarek – SP nr 1 w Olecku. Jej opiekunem była pani Beata Sulińska. IV miejsce przypadło Tymonowi Ciechanowskiemu ze SP nr 1 w Olecku. Tymona do lektury baśni zachęciła pani Halina Matwiejczyk. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że poprzez organizację konkursu zachęcimy dzieci do sięgania po książki, do poszukiwania „ziarenek prawdy” ukrytych w poszczególnych dziełach literatury dziecięcej.
    Dziękujemy sponsorom, którzy również przyczynili się do popularyzacji czytelnictwa, wspomagając organizatorów, a ciesząc podarowanymi nagrodami uczestników.
Sponsorzy: pani Paulina Apolonia Sobańska – właścicielka Piekarni „Młyn” w Olecku, pan Marek Terlecki – właściciel sklepu komputerowego „Ternet” w Olecku, państwo Ewa
i Paweł Giełazis – właściciele sklepu komputerowego „G- SOFT” oraz Księgarnia „BookBook” w Olecku.

AS

więcej zdjęć


17 XI 2016

     ,,Jesienny parasol” - to temat zajęć, na których w czwartek 17 listopada dzieci z grupy 0 A gościły rodziców. Wzmacnianie pozytywnych więzi emocjonalnych z bliskimi sobie osobami poprzez wspólne działania i zabawę potrzebne są każdemu z nas. Dzieci bardzo czekały na przybycie gości. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego występu. Była piosenka i wiersze oraz wspólna zabawa z przy utworze ,,Urodziny marchewki”. Zajęcia rozpoczęły się w kole rozmową i rozwiązywaniem zagadek o listopadowej pogodzie, rytmicznym klaskaniem i recytowaniem rymowanki. Celem głównym było wykonanie wspólnie z rodzicami jesiennego parasola. Dzieci z zaangażowaniem i radością współdziałały z bliskimi. Wykonane prace zostały umieszczone na dużym, żółtym parasolu i powieszone na tablicy z dziecięcymi pracami.

Krystyna Jankowska

więcej zdjęć


16 XI 2016

„Za niebieskimi drzwiami” – historia, która inspiruje do refleksji

    Środa, 16 listopada, godz. 9.00 – uczniowie klas Ia i Ib Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wraz z wychowawcami: p. Mariolą Zdancewicz oraz p. Jarosławem Bagieńskim wybrali się w tym dniu do kina Cinema Lumiere w Suwałkach na adaptację filmową bestselerowej książki Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”. Film jest nie tylko atrakcyjny dla młodzieży, ale też niesie mądre, humanistyczne przesłanie.
    O czym jest film? - Nastoletni Łukasz, wakacyjne plany, tragiczny wypadek, w wyniku którego mama chłopca zapada w śpiączkę… Potem sąsiadka, nieznajoma ciotka, rozklekotany bus i dom na klifie. A w tym domu pokój, w którym przed laty mieszkała mama Łukasza. Wartka akcja szybko prowadzi bohatera i widzów przed niebieskie drzwi, za którymi znajduje się całkiem inny świat. Samotność, trudności w kontakcie z ciotką, brak zrozumienia i akceptacji, zagubienie sprawiają, że chłopiec postanawia wybrać się w nieznane. Świat za niebieskimi drzwiami urzeka blaskiem, jednak skrywa mroczną tajemnicę. Poznając ją, Łukasz ściąga niebezpieczeństwo do świata realnego. I tu baśniowa kraina przenika się z rzeczywistością, a zdarzenia nabierają tempa. Wszystko oczywiście kończy się szczęśliwie.
    Seans podobał się młodzieży gimnazjalnej, która tuż po nim wypowiadała się o filmie bardzo pochlebnie. Samo zaciekawianie można było dostrzec już podczas projekcji, gdzie uczniowie w skupieniu śledzili wartką akcję. Problemy, z którymi zmierzył się główny bohater, są z pewnością bliskie również naszym gimnazjalistom. To bez wątpienia przyczyniło się do pozytywnego odbioru dzieła.
    Tuż po seansie uczniowie wykorzystali czas wolny na spacer po pasażach handlowych w galerii Plaza. Zadowoleni i zrelaksowani wrócili do Olecka o godzinie 14.00. Aspekt wychowawczy i integracyjny tego wyjazdu jest z pewnością równie istotny jak aspekt dydaktyczny.

Mariola Zdancewicz


15 XI 2016

,,Kocham Cię, Polsko”
- apel z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Olecku

    W poniedziałek-14 listopada 2016roku- w Zespole Szkół w Olecku odbył się apel z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego hasłem przewodnim było ,,Kocham Cię, Polsko”.
    Jak zawsze, uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem szkolnych pocztów sztandarowych obu szkół, tj. Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku i Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Odśpiewano także hymn narodowy, co stanowi ważny element pielęgnowanego w naszej placówce ceremoniału uroczystości szkolnych.
    Ponieważ Święto Niepodległości to dzień radosny dla wszystkich Polaków, postanowiliśmy go uczcić w sposób radosny…Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. Annę Klimasarę połączył elementy historii ze współczesnością i dał wyraz naszego przywiązania do historii, tradycji, kultury, które kształtują naszą tożsamość narodową.

A jak kochają Polskę nasi uczniowie?
    Z zaangażowania licznej ich grupy w część artystyczną wynika, że patriotyzm jest ważną wartością w ich życiu i potrafią go wyrażać w codziennych sytuacjach i zamanifestować, aktywnie uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości.
    Nawet sami artyści nie zdawali sobie sprawy z tego, ile osób wzięło udział w apelu. Stąd ich zdziwienie, kiedy występujący wyszli, by pokłonić się widowni, która z uwagą obejrzała przedstawienie.
    Niezmiernie cieszy fakt, że owocnie współpracowali uczniowie i nauczyciele I, II i III etapu edukacyjnego naszej szkoły.

Co to jest Ojczyzna?
    Tego dowiedzieli się wszyscy, obejrzawszy znane programy telewizyjne oczami wielopokoleniowej rodzinki zasiadającej przed telewizorem: dziarskiego dziadka i gromadki wnucząt walczących o pilot, bo przecież ,,Kto ma pilot, ten rządzi!”. A jednak w domowej –niemalże sielskiej -atmosferze podejmowali wspólnie decyzje, co będą oglądać.
    Ciekawość familiantów wzbudził dziennikarz TV Siejnik News, który przeprowadzał wśród mieszkańców Olecka sądę na temat: ,,Co to jest Ojczyzna?”. Trudne pytanie? Przechodnie odpowiadali, że to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia, miasto, miasteczko, wieś, ulica, dom, podwórko…
    Szkolni artyści z kl.3b gimnazjum jako finaliści teleturnieju ,,Jeden z 10” wykazali się zaskakująco dużą wiedzą historyczną i zadbali o to, by było wesoło…
    Natomiast w świątecznym koncercie życzeń wystąpili drugoklasiści z podstawówki. Zaprezentowali oni zadedykowany ,,wszystkim kochającym Polskę” układ taneczny do utworu Fryderyka Szopena pt. ,,Waltz spring”.
Na uwagę zasłużyli uczniowie śpiewający w szkolnym chórze oraz ci reprezentujący Zespół Szkół w Olecku na konkursach wokalnych. W dużej mierze dzięki nim część artystyczna nabierała dynamizmu, a zgromadzonej na sali gimnastycznej społeczności szkolnej dostarczyła niezapomnianych wrażeń i niejednemu zakręciła łezkę w oku…
    Wysoki poziom oprawy muzycznej zawdzięczamy paniom przygotowującym dzieci do XII Konkursu Pieśni Patriotycznej.

Anna Klimasara

Podziękowanie
    Wszystkim tym, którzy wystąpili w apelu i udzieli wsparcia w jego przygotowaniu, serdeczne podziękowania składają organizatorki uroczystości - Panie: Anna Klimasara, Wioletta Czaplejewicz i Karolina Wróblewska.

więcej zdjęć


9 XI 2016

    W atmosferze dobrej zabawy, ilustrowanej wieloma rekwizytami z epoki średniowiecza, uczniowie Zespołu Szkół w Olecku utrwalili wiedzę historyczną.
    9 listopada 2016 r. naszą szkołę odwiedzili członkowie Bractwa Rycerskiego z Gniewu z Mistrzem Jacentym Ordowskim na czele. Nietypowej lekcji przewodzili: wojowie Mieszka I oraz damy dworu. Tematem żywej lekcji historii był bowiem chrzest Polski. Podczas spotkania goście przenieśli nas w czasy kształtowania się naszej państwowości, początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
    Dowcipnym opowieściom towarzyszył pokaz uzbrojenia. Osobiście można było zobaczyć i dotknąć, a nawet poczuć ciężar włóczni, zbroi czy tarczy. Goście próbowali zaciekawić widzów nie tylko żywym dialogiem, lecz aktywnym włączeniem uczniów w przebieg inscenizacji. Kilkoro uczniów zostało zaproszonych do odgrywania ról bohaterów. Na scenie pojawili się więc Mieszko (Kacper Stawicki) i Dobrawa (Natalia Domitrz). Scena zaślubin książęcej pary pozostawiła na widzach niezapomniane wrażenie. Na zakończenie na arenie stanęli wojowie. Walczyli kiścieniami (średniowiecznymi maczugami), a tarczami osłaniali swoje ciała. Ich pojedynek wzbudził niekłamane emocje. Publiczność często wybuchała śmiechem i nagradzała aktorów gromkimi brawami. Chętnych do odgrywania ról było jak zawsze bardzo wielu. Reakcje dzieci i młodzieży na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne.
    Występ udowodnił, że historia nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób. Mam nadzieję, że ta nietypowa lekcja historii, podczas, której zgromadzeni uczniowie mogli ubrać zbroję, spróbować walki, czy wcielić się w średniowiecznego skrybę, rozbudziła wyobraźnię dzieci i młodzieży oraz zachęciła do zgłębiania wiedzy.

Anna Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


8 XI 2016

    8 listopada 2016 r. w ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbył się już po raz XII Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej w kategorii przedszkoli i klas „0” oraz klas I – III. Cele konkursu to m.in. propagowanie wśród najmłodszych wartości patriotycznych, rozwijanie poczucia tożsamości narodowej oraz rozwijanie zamiłowania do śpiewu. Największą muzykalnością i wrażliwością artystyczną wg. jury konkursu wykazali się następujący uczniowie z naszej szkoły: Lena Grześ w utworze „Przybyli ułani”(I kategoria – dzieci w wieku przedszkolnym) zdobywając III miejsce oraz I miejsce w kategorii klas I – III zdobył zespół „Stokrotki” (Julia Fiedorowicz, Julia Jabłońska, Michalina Kalinowska, Amelia Rynkiewicz) z utworem zatytułowanym „Polska”, zaś miejsce III wyśpiewała piękną pieśnią „W listopadzie” Hanna Miłun. Zwycięzców przygotowywały nauczycielki: Krystyna Jankowska, Katarzyna Fiećko, Anetta Borawska, Alicja Czerniecka i Krystyna Matwiejczyk.
    Natomiast 9 listopada swój patriotyzm śpiewem wyrazili uczniowie kl. IV – VI oraz uczniowie klas gimnazjalnych. Bardzo nas cieszą wyniki konkursu, i w tej kategorii mamy również utalentowaną młodzież. I miejsce zdobył śpiewając pieśń „Dziś idę walczyć mamo” Eryk Czaplejewicz (kategoria kl. IV – VI), ponadto wyróżniono Hannę Malwinę Dziokan, której interpretacja utworu „Czerwone maki na Monte Cassino” wzbudziła wielkie uznanie publiczności. W kategorii klas gimnazjalnych Emilia Czajewska zajęła II miejsce przypominając nam zapomnianą już pieśń „Róża i bez”. Do konkursu młodzież przygotowała nauczycielka Magdalena Stachowicz. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

A.S

więcej zdjęć


7 XI 2016

     Początek jesieni w zerówce rozpoczęliśmy od wizyty pani policjantki i przypomnieniu zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, dbania o bezpieczeństwo swoje i innych.
    W ten kolorowy czas chodzimy na wycieczkę do parku, przyglądamy się zmianom w przyrodzie i zbieramy dary, jakie nam ona daje. W ostatnim tygodniu września, korzystając z gościnności właścicieli Mazurskiego Dworu, podziwialiśmy piękno jesiennej pogody, zbieraliśmy kasztany, żołędzie i liście do kącików przyrody, aby móc wykorzystać je do prac plastycznych.
    Temat jesieni to nie tylko sad i ogród warzywny, zbieranie plonów i robienie zapasów na zimę, ale też znakomita okazja do świadomego spożywania warzyw i owoców. Poznajemy je różnymi zmysłami, słuchamy opowiadań, oglądamy naturalne okazy i ilustracje, wykonujemy prace plastyczne oraz zdrowe sałatki. Nasze sale też są jesienne i kolorowe.

Krystyna Jankowska

wizyta policjantki
wizyta Tan - Muz
jesień w klasie
sałatka owocowa
wycieczka do parku


28 X 2016

    W piątek 28 października dzieci z klas 0 A i B spotkały się na pierwszych wspólnych zajęciach edukacyjnych ,,Jesień, zima, wiosna”, których celem jest utrwalenie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie, a także czerpanie radości ze wspólnej zabawy i współdziałanie z innymi podczas wykonywania zadań. Tematem zajęć był świerk i sosna. Dzieci odgadywały zagadki, porównywały i wskazywały różnice w wyglądzie drzew na podstawie obrazków i naturalnych okazów, w zabawie odbyły wyprawę do lasu. Na koniec zajęć każde dziecko dostało obrazek szyszki i igieł sosny lub świerku, musiało ustawiać się pod odpowiednim napisem- sosna, świerk. Jeżeli wybór był prawidłowy przyklejało je na sylwecie drzewa.

K.J

więcej zdjęć


26 X 2016

Konkurs recytatorski „Duszki, stworki i potworki” Danuty Gellnerowej i Doroty Gellner.

    Dnia 26 X 2016 r. odbyły się szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego. Komisja w składzie: pani E. Piliszek, pani M. Warykowska i pani A. Raczykowska wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach.
W klasach 0-III zostali nimi:
- Konrad Rozmysłowicz, którego przygotowywała pani K. Jankowska;
- Maja Dziubińska i Paulina Marcinkiewicz, których kunszt recytatorski ćwiczyły panie
A. Skrzypiec i M. Grzyb.
Natomiast w kategorii klas IV – VI najlepszymi okazali się:
- Mariola Ladzińska przygotowywana przez panią J. Cichanowicz;
- Miłosz Skrzypiec, uczeń pani E. Piliszek;
- Jakub Mackun z klasy VIa, podopieczny p. A. K. Szyłkiewicz.
    Zwycięzcy godnie reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie, który odbył się 17 XI 2016 r. w Miejsko Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. I tak oto: w pierwszej kategorii Maja Dziubińska zajęła II miejsce recytując wiersza pt. „Bajeczka”, jury wyróżniło również Paulinę Marcinkiewicz. W kategorii klas IV – VI Jakub Mackun zdobył II miejsce, III miejsce Miłosz Skrzypiec, a wyróżnienie trafiło do Marioli Ladzinskiej.
    Gratulujemy zwycięzcom, ich rodzicom oraz nauczycielom przygotowującym do konkursu.

G.H

więcej zdjęć


25 X 2016

 Halloween’owo było nam…

    Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve. W XIX w. wraz z imigrantami przywędrowało do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. W innych krajach anglojęzycznych święto to wyglądało inaczej, np. w ten dzień w Irlandii palono ogniska i modlono się za dusze zmarłych. Z obchodami Halloween jest związanych wiele charakterystycznych postaci i symboli. Najpopularniejszym symbolem Halloween jednak są lampiony zrobione z dyń.
    Cały tydzień w dniach 18-25 października w naszej szkole można było podziwiać po raz kolejny Halloweenowe dynie. Wystawa została zorganizowana tuż przed obchodami święta Halloween, które we wszystkich krajach anglojęzycznych przypada 31 października. Celem wystawy było przybliżenie tradycji panujących w krajach, w których mieszkańcy posługują się językiem angielskim.
    Dynie przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum brały udział w konkursie na najciekawszy projekt wykonany przez całą rodzinę. Komisja konkursowa w składzie: pani Agnieszka Kopycka, pani Małgorzata Marcinkiewicz, pani Anna Klimasara brała pod uwagę pomysłowość oraz sposób połączenia innych materiałów dekoracyjnych z pomarańczowym warzywem. W tym roku z pewnością ich nie brakowało.

Jury przyznało następujące miejsca:
- I miejsce –Szymon Siemaszko, kl. II b Szkoła Podstawowa
-II miejsce – Juliusz Kłos, kl. II b, Szkoła Podstawowa
-III miejsce – Weronika i Julia Kulik, klasa II a i III b Szkoła Podstawowa

Wyróżnienie:
Kinga Dębowska, kl. III b Szkoła Podstawowa
Szymon Nietubyć, Kl. III a Szkoła Podstawowa

    Gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w rodzinnym konkursie już za rok.

więcej zdjęć


24 X 2016

    Dzień 24 październik 2016 roku to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 19 uczniów klasy pierwszej zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
     Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziny. Dzieci poznają nowe środowisko, jakim jest szkoła i muszą sprostać nowym wymaganiom, jakie stawiają przed nimi nauczyciele.
    Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości oraz rodziców i rodzeństwa pierwszaków. Na początek Wychowawczyni klasy pierwszej pani Alicja Czerniecka skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie zaprosiła wszystkich zgromadzonych na część artystyczną, którą rozpoczął występ zespołu „Biedroneczki”. Uczniowie klasy Ia pod kierunkiem pań: Alicji Czernieckiej oraz Krystyny Matwiejczyk przedstawili przygotowany program słowno – muzyczny, w którym każdy uczeń powiedział kilka słów o samym sobie. Pomimo ogromnej tremy, pierwszaki poradziły sobie świetnie - śpiewały piosenki, recytowały wiersze, dały z siebie wszystko.
    Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły:

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę się starał być dobrym kolegą, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”

    Następnie uczniowie zostali pasowani przez Pana Dyrektora Stanisława Kopyckiego na uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego przy pomocy symbolicznego ołówka, a Pan Wicedyrektor Jarosław Kosakowski wręczył dzieciom pamiątkowe dyplomy.
    Rodzice również złożyli uroczyste ślubowanie. „My rodzice pierwszoklasistów będziemy starać się:
• Zawsze pamiętać, że moje dziecko jest unikalnym darem.
• Słuchać uważnie o czym mówi.
• Doceniać w dziecku to co najlepsze.
• Przytulać je często.
• Cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem.”
    Na koniec uroczystości głos zabrała przewodnicząca Klasowej Rady Rodziców dziękując za przygotowaną uroczystość i życząc uczniom wielu sukcesów w nauce, a zespół „Biedroneczki” przygotował niespodziankę dla młodszych kolegów z klasy pierwszej w postaci piosenki „Płacze moje serce”.
    Po skończonej akademii były pamiątkowe zdjęcia, a po nich słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych wyników na pierwszym szkolnym świadectwie.

więcej zdjęć


18 X 2016

    Dnia 18 października 2016r. uczniowie kl. V b i VI a wraz z wychowawczyniami Joanną Cichanowicz i Janiną Słuchocką oraz z pedagogiem szkolnym Jolantą Wojtkowską udali się na wycieczkę do Białegostoku.
    Trasa wiodła przez Suchowolę, która była pierwszym punktem wyjazdu. Uczniowie sprawdzili, gdzie jest i jak wygląda centrum – środek Europy, którego symbolem jest duży kamień. Stamtąd przeszli do Izby Pamięci błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Zobaczyli pamiątki, zdjęcia, historię życia księdza Jerzego. Po krótkim posiłku grupa ruszyła dalej.
    Punktem docelowym była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki. W oczekiwaniu na spektakl uczniowie wysłuchali opowieści i obejrzeli wystawę ”50 unikalnych prac Nikifora Krynickiego z kolekcji Alfonsa Karnego”. Pani Kustosz bardzo ciekawie opowiadała w skrócie historię życia tego artysty.
    O godz. 11:50 uczniowie weszli na salę kameralną, w której obejrzeli spektakl muzyczny „Pinokio”. Udział w spektaklu wzięli aktorzy opery oraz Białostockiego Teatru Lalek. Muzykę na żywo grał zespół 7 muzyków. Uczniowie w ciszy i skupieniu słuchali lektorów i tylko od czasu do czasu słychać było śmiech lub tekst „Nie słuchaj go, bo chce Cię oszukać”. Po wyjściu z sali wszyscy przeszli do autobusu i udali się do „Atrium Biała” gdzie bardzo szybko ustawili się w kolejkach po posiłek do KFC.
    Pełni wrażeń, najedzeni ruszyli w drogę powrotną. Bezpiecznie, szybko i już w Olecku. Następnym razem może w inne miejsce.

J.S.

więcej zdjęć


17 X 2016

Bicie Rekordu w Resuscytacji

    To niesamowite, że tysiące osób w Polsce 17 października 2016 r. zdołały w tym samym czasie przeprowadzić „lekcję udzielania pierwszej pomocy”. Termin wybrany przez WOŚP nie był przypadkowy, albowiem dzień poprzedzający wydarzenie był Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca. Po raz trzeci reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w akcji odbywającej się w naszym mieście. W Hali Lega przy fantomach ćwiczyli uczniowie kl. II c wraz z rodzicami, uczniowie kl. Va i Vb pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Michałowskiej, Izabeli Osieckiej i Małgorzaty Grzyb. Koordynowaniem działań w obrębie naszej placówki zajęła się Aneta Skrzypiec. Tegoroczna akcja udzielania pierwszej pomocy była, o czym donosi WOŚP pierwszą próbą zdobycia wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Wynik będzie znany w najbliższym czasie, po dokonaniu dokładnych obliczeń.
    Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc i aktywny udział w przedsięwzięciu.

AS

więcej zdjęć


17 X 2016

,,Bądź silny. Nigdy nie wiesz, kogo inspirujesz”.

    W poniedziałek 17 października 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Olecku wzięli udział w apelu z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Tradycyjnie rozpoczął się on wprowadzeniem sztandaru przez poczet sztandarowy oraz odśpiewaniem hymnów: narodowego i szkoły.
    Niezwykle podniosłym momentem było ślubowanie uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku przeprowadzone zgodnie z ceremoniałem szkoły przez p. dyr. Stanisława Kopyckiego i p. Jarosława Bagieńskiego.
    Potem nastąpiło wręczanie nagród dyrektora nauczycielom wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W tym roku otrzymały je Panie: Anetta Borawska, Anna Domasik, Katarzyna Fiećko, Ewa Iwanowska, Marzena Jasińska, Anna Maria Kawałko, Elżbieta Koncewicz, Anna Klimasara, Aneta Skrzypiec, Jadwiga Zdan. Nagrodzono również pracowników obsługi: p. Monikę Wydrę- główną księgową czuwającą nad finansami szkoły oraz p. Danutę Jacewicz, dzięki której nasza szkoła lśni czystością, a kwiaty tak rosną, że aż rwą ziemię…
    Ciepłe słowa z okazji DEN do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły skierowała przewodnicząca Rady Rodziców –Pani Urszula Fiedorowicz, zaś mile zaskoczyli wszystkich uczniowie kl. Vb SP4, którzy złożyli w swoim imieniu życzenia wszystkim nauczycielom i wychowawczyni, ofiarując słodkości ukryte w efektownych pudełkach z wizerunkiem klasy… Pomysł godny opatentowania…
    Po części oficjalnej, uściskach, gratulacjach i kwiatach z krótkim programem artystycznym wystąpili pierwszacy i ich młodsze i starsze koleżanki. Na scenie pojawił się fotel i wróżka odczytująca cechy charakteru, główne zalety i wady poszczególnych znaków zodiaku. Barany, Byki, Bliźnięta, Raki, Lwy, Panny, Wagi, Skorpiony itd. miały swoje wielkie wyjście po słodki upominek- pierniczki z bilecikiem: ,,Bądź silny. Nigdy nie wiesz, kogo inspirujesz”.
    Inspirowane hasłem naczelnym dziewczęta ze szkolnego chóru -dowodzonego przez niezmordowaną p. Magdę Stachowicz -dały popis umiejętności wokalnych, a całość imprezy ogarniali konferansjerzy: Kamila Domel z kl. Ia i Paweł Łuszczyński z kl.Ib.
    Obchody dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie klas pierwszych gimnazjum przygotowali wychowawcy: kl. Ia- p. Jarosław Bagieński, kl. Ib- p. Mariola Zdancewicz.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


13 X 2016

„Jesienna galeria”

    Jesień to piękna pora roku, która obfituje w różne dary, dzięki którym uczniowie kl. IIIA i IIIB SP4 wykonali niezwykle barwne prace zaprezentowane w holu szkoły. Organizacja wystawy „Leśna galeria” pozwoliła zachęcić młodych artystów do rozwijania własnej inwencji twórczej, pomysłowości i talentów, a publiczna prezentacja ich wytworów nie tylko upiększyła szkolne korytarze, ale przede wszystkim podniosła wartość każdego z nich.

Anna Stasiak

więcej zdjęć


12 X 2016

GALA ROZDANIA STYPENDIÓW BURMISTRZA 2016

    Tegoroczna Gala rozdania Stypendiów Burmistrza odbyła się 12 października w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku. Jak co roku Stypendia Burmistrza przyznawane były w trzech kategoriach: naukowej, artystycznej oraz sportowej. O wyróżnienia starało się trzydziestu uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Olecko. Stypendia otrzymało dwudziestu czterech uczniów, pozostałe osoby zostały nagrodzone upominkami. W dziedzinie naukowej Burmistrz przyznał pięć stypendiów, w dziedzinie artystycznej dwa. Najliczniejszą grupę wyróżnionych, bo aż siedemnastu uczniów, stanowili sportowcy.
    Zgromadzeni goście mieli przyjemność poznać Stypendystów oraz osoby nominowane do stypendium nie tylko podczas odbierania nagrody z rąk Burmistrza pana Wacława Olszewskiego. Mieli również okazję przyjrzeć się trudom ich codziennej pracy. Każdy uczeń ubiegający się o stypendium, zaprezentował się bowiem w filmie, ukazującym jego codzienne starania w drodze do doskonałych wyników i sukcesu. Był to element niezwykle atrakcyjny dla publiczności, która niejednokrotnie dała odczuć wyrazy zadowolenia poprzez żywą reakcję i oklaski.
    Uroczystość przebiegała dynamicznie, a występy artystyczne Szkolnego Zespołu Muzycznego oraz grupy „Biedroneczki” z Zespołu Szkół w Olecku, a także mistrzowski pokaz tańca uczniów nagrodzonych w dziedzinie artystycznej, były wyjątkowym dopełnieniem tegorocznej gali.
    Wśród stypendystów i osób pretendujących do tegoż tytułu, nie zabrakło uczniów z naszej szkoły.
Uczniowie Zespołu Szkół w Olecku, którzy otrzymali Stypendium Burmistrza:
1. Filip Rubin
2. Jakub Milewski
3. Błażej Gałkowski
Uczniowie Zespołu Szkół nominowani do Stypendium Burmistrza:
1. Rebeka Kasprzak
2. Joanna Łuszczyńska
    Gratulujemy tegorocznym Stypendystom, którzy wytrwale dążą do wyznaczonych przez siebie celów, wkładając codziennie mnóstwo pracy i wykazując się ogromnym zapałem i determinacją. Życzymy kolejnych sukcesów!!!
    Tegoroczną Galę rozdania Stypendiów Burmistrza mieli przyjemność przygotować nauczyciele naszej Szkoły. Nowatorska formuła uroczystości i jej sprawny przebieg spotkały się z uznaniem Stypendystów, ich rodziców oraz zgromadzonych gości.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


27 IX 2016

Klasowy Konkurs Pięknego Czytania

    27 września 2016 roku odbył się pierwszy w obecnym roku szkolnym Klasowy Konkurs Pięknego Czytania w kl. II c. Pierwsze miejsce zajęła Maja Dziubińska, II Amelia Krysz, III Gracjan Saczek. Projekt ten ma na celu propagowanie czytelnictwa, poprawę umiejętności czytania oraz zaspokojenie potrzeby przynależności do grupy. Wpływa na budowanie samooceny uczniów, zwiększa zapał do nauki, stwarza możliwość weryfikacji swoich umiejętności. Konkurs uczy dzieci konstruktywnego wyciągania wniosków z przyjmowanych przez nie postaw. Umiejętność pogratulowania zaś lepszemu od siebie koledze jest niezwykle cenna, i pokazuje dziecku, że nie zawsze będzie we wszystkim najlepsze.
    Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

A.S

więcej zdjęć
 


26 IX 2016

Poznajemy zawody

    W jesienny poniedziałek uczniowie klasy IIB i IIIB Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku pod opieką pani Anny Stasiak i Wiolety Chmielewskiej wzięli udział w wycieczce do piekarni pani Pauliny Apolonii Sobańskiej w Olecku.
    Uczniowie obejrzeli pomieszczenia, w których piecze się chleb, dowiedzieli się również o sposobie jego produkcji oraz składnikach potrzebnych do jego wyrobu. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pani Ewy Jasińskiej przyjrzeli się przyrządom i maszynom, które w piekarni spełniają ważną rolę - piekarskiej łopacie do wyciągania gorących bochenków oraz urządzeniom do mieszania mąki i ciasta chlebowego. Wycieczka do piekarni zakończyła się degustacją świeżo upieczonego chleba oraz pysznymi rogalikami z marmoladą.
    Kolejnym etapem podróży uczniów SP4 była Biblioteka Pedagogiczna w Olecku, gdzie dzieci mogły bliżej przyjrzeć się pracy bibliotekarza. Podczas spotkania z panią Agnieszką Makarewicz uczniowie zapoznali się z zasadami zachowania w bibliotece oraz zwiedzili zakamarki zamieszkujące przez książkowe krasnoludki oraz wysłuchały treści „Plastusiowego pamiętnika”. Ponadto wykonały w grupach przepiękne plakaty przedstawiające sylwetkę głównego bohatera. Uwieńczeniem pobytu w bibliotece było złożenie podpisu przy użyciu gęsiego pióra oraz atramentu. Spotkanie odbyło się w radosnej i serdecznej atmosferze. Na koniec zajęć dzieci również otrzymały przygotowaną przez panią Agnieszkę słodką niespodziankę.
    W imieniu Zespołu Szkół w Olecku składamy serdeczne podziękowania pani P.A. Sobańskiej oraz pani Agnieszce Makarewicz za życzliwe przyjęcie, gościnność oraz przekazanie dzieciom tajników związanych z wykonywaniem swojej pracy.

Anna Stasiak

więcej zdjęć


23 IX 2016

    Z 22 na 23 września wraz z wychowawczynią Janiną Słuchocką i opiekunem Karoliną Wróblewską spędziliśmy noc w szkole.
    Była to już druga noc. Będąc jeszcze w klasie piątej zorganizowaliśmy nocny pobyt w szkole pod hasłem „Jak ciekawie i wesoło spędzić czas”. Zachwyceni i szczęśliwi stwierdziliśmy, że trzeba to powtórzyć. Tegoroczne hasło brzmiało „Magiczna noc filmowa w szkole”. Po złożeniu swoich pakunków, ubrani i zaopatrzeni w latarki wybraliśmy się na godzinną wieczorną wędrówkę. Było fajnie – luz, ciemno i świecące punkciki – my. Po powrocie ze spaceru rozegraliśmy krótkie zawody na boisku szkolnym. Niezbyt długie, bo musieliśmy przygotować się do kolacji. Trochę późnej, bo o godz. 20:40, ale przed nami cała noc, pizza, sos czosnkowy (wykonany przez mamę Eryka, p. Wiolę) były super. Najfajniej było, gdy przygotowywaliśmy miejsca noclegowe w salce gimnastyki korekcyjnej. Każdy miał już swoje miejsce i wiedział co ma robić, ale były chichoty i bicie poduszkami.
    Zaczęła się filmowa noc. Rozlokowaliśmy się, za pozwoleniem, w świetlicy szkolnej. Mieliśmy mnóstwo ciastek (dostarczyli je rodzice Tymoteusza – Państwo Malinowscy), popcorn (zrobiony przez p. Wiolę), banany (zakupione przez mamę Mateusza M. – p. Mariannę). W czasie przerw w seansie filmowym organizowaliśmy różne zabawy. Najbardziej zabawna to „Złodzieje i policjanci”. Mogliśmy poruszać się tylko po wyznaczonym terenie, cichutko. Korzystaliśmy z latarek.
    Czas mijał bardzo szybko. Niektórzy z nam zasnęli na podłodze, inni na krześle, jeszcze inni na półce pod oknem. Każdy z nas pełnił 7 minutową wartę siedząc na krześle przy otwartych drzwiach. Tak naprawę to niektórzy z nas zasnęli o godzinie 6:00, a o godzinie 7:10 p. Jasia wpadła z wielkim hukiem uderzając łyżką w pokrywkę od garnka. Umarły też powstałby. Najgorzej było posprzątać, zebrać swoje manele. O godzinie 8:00 pojawili się rodzice. Musieliśmy wyglądać ciekawie bo pytali nas czy aby nie byliśmy na nocnej imprezie. Każdy z nas marzył o jednym – spać!
    Być może znów zorganizujemy kolejną noc pod innym hasłem. Wszystko przed nami.

Ucz. kl. VI a
wraz z wych. Janiną Słuchocką i opiekunem
Karoliną Wróblewską

więcej zdjęć


23 IX 2016

Wycieczka do Puszczy Augustowskiej

    Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni klasy II b, II c i III b spędziły podziwiając polską przyrodę w Wigierskim Parku Narodowym. 23 września 2016 r. uczniowie wraz z wychowawcami udali się na lekcję przyrody w plenerze. Salami klasowymi stały się wagony Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej. Wąskotorowa kolejka turystyczna ma długości 18 km, biegnie wzdłuż południowego brzegu jeziora Wigry na Suwalszczyźnie, między miejscowościami Płociczno i Krusznik. Jest jedyną ocalałą koleją wąskotorową w północno – wschodniej Polsce, zachowaną w niezmienionym historycznym kształcie. Podróż uatrakcyjniały opowieści, legendy, wiadomości o mieszkańcach i roślinności Wigierskiego Parku Narodowego. Podczas przerw, na czterech przystankach uczniowie spędzali czas bardzo aktywnie. Jedni szukali „skarbów leśnych”, inni zachwycali się śpiewem ptaków, ale wszystkich połączyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dzień spędzony na obcowaniu z przyrodą, w sprzyjających warunkach atmosferycznych, wszystkim bardzo się podobał.

AS

więcej zdjęć


Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2016/20 17

    Zdrowy styl życia, aktywne formy spędzania wolnego czasu i walka w duchu fair play to tylko wybrane aspekty czynnego uprawiania sportu przez młodzież. Te i wiele innych czynników są co roku priorytetem sportowej pracy z uczniami. 21 września 2016 r. na Stadionie Miejskim w Olecku odbyła się Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego SZS 2016/2017.
    Gospodarzem tego wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku, a organizatorem Warmińsko-Mazurski Szkolny Związek Sportowy i Urząd Miejski w Olecku, współorganizatorem natomiast były dwa podmioty: Oleckie Towarzystwo Sportu Szkolnego i Powiatowe Oleckie Stowarzyszenie Sportowe.
    W inaugurujących zawodach wzięło udział 827 zawodników i zawodniczek. Uczniowie rywalizowali w różnych kategoriach:
• szkół podstawowych (klasy IV - VI),
• szkół gimnazjalnych,
• szkół ponadgimnazjalnych.
    Młodzi sportowcy walczyli w biegach na dystansach 500, 600, 800, 1000 i 1500 metrów. Uczniowie Zespołu Szkół w Olecku mogą poszczycić się doskonałą formą już na początku sportowego roku szkolnego. Najlepszym zawodnikiem Gimnazjum nr 1 w Olecku został uczeń Kacper Kłoczko, zdobył Mistrzostwo Województwa na dystansie 1000 m, natomiast najlepszą zawodniczką szkoły Podstawowej nr 4 została Anna Jankowska, która zajęła IV miejsce w Województwie na dystansie 600 m. Na wyróżnienie zasługuje również Amelia Maksimowicz, uczennica Klasy II SP4 - zajęła 15. miejsce na 96 zawodniczek.

więcej zdjęć


17 IX 2016

Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego

    Urząd Miejski w Olecku, Oleckie Towarzystwo Sportu Szkolnego oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w naszym mieście w dniu 17 września 2016 r. w ramach inauguracji szkolnego roku sportowego, zorganizowali XXV Otwarte Oleckie Biegi dla Dzieci i Dorosłych. Startowało około 140 zawodników. Zawody odbyły się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Tego dnia na Stadionie Miejskim w naszym mieście rywalizowały dzieci z przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych w swoich kategoriach wiekowych. Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów, a jest ich, co cieszy, bardzo wielu:
- 5-6 latki (rocznik 2011-2010) - dziewczęta i chłopcy – 200 m
I miejsce zajęła Amelia Jabłońska, II miejsce Filip Żurawlew, III miejsce Maja Sokołowska.
- klasy I-II (rocznik 2009-2008) – dziewczęta i chłopcy – 300 m
I miejsce Amelia Maksimowicz, kl. II b, II miejsce Lena Szyłkiewicz, kl. II c
- klasy III (rocznik 2007) – dziewczęta i chłopcy – 400 m
III miejsce Michał Putra. Ponadto Nagrodę Fair Play otrzymał Gabriel Olechnowicz z kl. III b, który przerwał swój bieg pomagając koledze podnieść się z upadku. Jest to przykład wspaniałego sportowego zachowania. Bierzmy przykład z tak pięknego czynu młodego człowieka.
    Naszą szkołę dumnie reprezentowali również: Hanna Miłun, Lena Grześ, Maja Klimowicz, Lena Michniewicz, Adrian Kulhawik, Kacper Szwejser, Gabriela Putra, Maja Fiedorowicz, Lidia Grześ, Michał Jan Kawałko, Klaudia Kamińska, Milena Kamińska, Kacper Kukowski, Kornel Kołodziński, Michał Putra, Antoni Miszczak, Mateusz Żukowski.
    Wszystkim serdecznie gratulujemy postawy sportowej i życzymy sukcesów w następnych zawodach. Dziękujemy Rodzicom, którzy zachęcają swoje pociechy do uprawiana sportu, kibicują im i wspierają.

AS, MJ

zdjęcia z imprezy


9 IX 2016

XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

    Poczet sztandarowy Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku po raz kolejny miał zaszczyt uczestniczyć w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. W tym roku szkołę reprezentowali uczniowie: Martyna Sikorska, Joanna Łuszczyńska i Szymon Ropel wraz z opiekunem Jarosławem Bagieńskim.

    W piątek, 9 września, w godzinach porannych poczty sztandarowe oleckich szkół wraz z harcerzami oraz przedstawiciele Związku Sybiraków wyjechali z Olecka. Pod Pomnik Katyński w Białymstoku dotarliśmy na 10.00. Tam prezes Polskiego Związku Sybiraków Tadeusz Chmiedź przywitał gości. Nie brakowało polityków i znanych osobistości. Uczestnicy uroczystości przybyli niemal z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Australii. Po uroczystej modlitwie, zebrani wyruszali w ciszy w stronę kościoła pw. Ducha Świętego. Tam odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Część oficjalna święta odbyła się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka. Delegacje z różnych środowisk składały przy nim kwiaty na znak pamięci i czci.

- Marsz był dla mnie naprawdę interesującym przeżyciem - mówi Szymon z Gimnazjum nr 1.
- Poznałem wiele historii o niewinnych ludziach zsyłanych na Sybir. Szkoda mi tych osób, którym nigdy nie udało się wrócić do domu. Bardzo się cieszę, że są ludzie, którzy o nich pamiętają i starają się, by młode pokolenie także darzyło szacunkiem Sybiraków i ich historię.

    Uroczyste świętowanie zakończyło się wspólną degustacją wojskowej grochówki.

Szymon Ropel, kl. III B GIM

więcej zdjęć


4 IX 2016

     W związku z nowo rozpoczętym rokiem szkolnym i katechetycznym 2016/2017 w niedzielę 04.09.2016 r w Parafii Świętej Rodziny w Olecku na mszy świętej o godz. 11 Ksiądz Proboszcz Krzysztof Zdzisław Krupiński dokonał poświęcenia tornistrów i przyborów szkolnych uczniom naszej społeczności szkolnej. Całą oprawę mszy św. przygotowały panie katechetki ZS w Olecku Pani Anna Sitko i Pani Dorota Jusińska wraz ze swoimi podopiecznymi. Pod koniec uroczystej mszy św. delegacja dzieci, młodzieży i rodziców naszej szkoły powitała nowego wikariusza parafii ks. Karola, życząc mu błogosławieństwa Bożego oraz mocy Ducha Świętego na każdy dzień Jego posługi kapłańskiej w naszym Kościele. Na zakończenie po wspólnym pamiątkowym zdjęciu Pani Ania Sitko obdarowała młodszych uczestników mszy św. słodkimi upominkami. Wyrażam wdzięczność rodzicom za zaangażowanie i odpowiedź na zaproszenie.
    Niech taka dobra współpraca będzie podstawą naszych relacji szkoła i parafia w trudzie wychowania i odpowiedzialności za nasze dzieci i młodzież.

Anna Sitko katechetka, Małgorzata Marcinkiewicz- rodzic i nauczyciel

więcej zdjęć.


3 IX 2016

Narodowe Czytanie

    W sobotę, 3 września, przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej mieszkańcy Olecka mieli okazję włączyć się akcję Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. To już piąta edycja akcji zainicjowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, którą w tym roku Honorowym Patronatem objęła Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kronhauser-Duda.
    Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegoroczna lektura nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. „Quo Vadis” zyskało uznanie Polaków dzięki temu, że Henryk Sienkiewicz ukazał ludzką naturę, na którą składało się: pożądanie, miłość, nienawiść i okrucieństwo, ale przede wszystkim zwycięstwo dobra, które miało siłę ducha i siłę wiary. Wśród czytających olecczan nie zabrakło młodzieży z Zespołu Szkół w Olecku. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Dembińska, Kamil Tez, Jakub Mackun, Małgorzata Laszkowska oraz p. Anna Klimasara. Uczniów przygotowały panie: Anna Klimasara i Mariola Zdancewicz.
    Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do klasyki literatury. Polacy chcą sięgać po lektury dobre, sprawdzone i takie, o których dyskutujemy.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


2 IX 2016

Spotkanie integracyjne klas pierwszych gimnazjum

    Integracja to bardzo ważny aspekt życia każdej szkoły i klasy. Uczniowie  z pierwszych klas Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, zgodnie z tradycją szkoły, uczestniczyli w spotkaniu integrującym. Wraz z wychowawcami już 2 września wybrali się na wspólnie ognisko.
    Wspólne wyjście rozpoczęło się o godzinie 9.00 spacerem spod szkoły, Wiewiórczą Ścieżką do miejsca docelowego, czyli pola namiotowego MOSiR w Olecku.
    Wspólne rozmowy, zabawa i pieczenie kiełbasek pozwoliły na swobodną wymianę słów i wspomnień gorących, wakacyjnych dni.
    Pozytywnie zmęczeni wróciliśmy do szkoły około 14.00. Czekamy na więcej takich inicjatyw, gdyż czas spędzony wśród znajomych i przyjaciół poza szkołą, pozwala na bliższe poznanie kolegów.
 


1 IX 2016

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017

    Tegoroczna Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017 odbyła się w Zespole Szkół w Olecku. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 na szkolnym placu, gdzie zgromadzili się uczniowie, rodzice, dyrektorzy oraz delegacje i poczty sztandarowe, dla których Gmina Olecko jest organem prowadzącym. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli środowisk lokalnych i podmiotów zaprzyjaźnionych ze szkołą. W gronie gości oprócz Burmistrza Olecka – pana Wacława Olszewskiego, obecni byli m.in.: Przewodniczący Rady Miejskiej – pan Karol Sobczak, Proboszcz tutejszej parafii – ks. Krzysztof Krupiński, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Olecku – pani Elżbieta Rękawek, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Promocji Gminy, Sportu i Rekreacji – pan Wojciech Rejterada wraz z Radnymi tej Komisji, Prezes ZNP w Olecku – pan Józef Siwko, przedstawiciele: Filii  Warmińsko-Mazurskiego ODN w Olecku, Komendy Powiatowej Policji w Olecku, Kierownik Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, ROK „Mazury Garbate” w Olecku, MOSiR w Olecku, a także Redaktor Naczelna „Głosu Olecka” – pani Iwona Wiszniewska-Ropel.
    Tę szczególną uroczystość rozpoczęto pieśnią hymniczną „Gaudeamus igitur”, którą a capella wykonał Szkolny Zespół Wokalny. Zebranych gości, pracowników, a przede wszystkim młodzież przywitał dyrektor Zespołu Szkół – pan Stanisław Kopycki, który w swym wystąpieniu szczególnie ciepłe słowa skierował do dzieci z oddziału „0” oraz Pierwszoklasistów, którzy rozpoczęli właśnie swą niezwykłą przygodę ze szkołą. W dalszej części przemówienia Pan Dyrektor zwrócił uwagę na to, by nowy rok szkolny potraktować jako przerwę między kolejnymi wakacjami i wykorzystać ją do własnego rozwoju, poznania nowych ludzi, kształtowania swojej osobowości oraz zdobywania wiedzy i umiejętności.
    Stanisław Kopycki odniósł się również do 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przywołując niezwykle znamienną postać – Danutę Siedzikównę – INKĘ, która mając zaledwie 17 lat, perspektywę przeżycia wielu pięknych chwil, do końca była wierna swoim ideałom i dla nich poświęciła swe życie. Postawę tej dziewczynki Pan Dyrektor postawił jako wzór odpowiedzialnego, godnego i pięknego zachowania, zaznaczając, że każdy z nas nosi w sobie wielkość. Tę wielkość należy umieć ujawnić i zastosować w życiu codziennym, by zachowywać się po prostu tak, jak trzeba.
    Oficjalnej inauguracji roku szkolnego 2016/2017 dokonał Burmistrz Olecka – pan Wacław Olszewski, który podczas swego wystąpienia pokreślił szczególny charakter dnia 1 września, gdyż szkoła jest miejscem szczególnym. Miejscem gdzie dzieci i młodzież mają szanse wychować się na wartościowych Polaków i zdobyć wiedzę na całe życie.
    Burmistrz nawiązał również do planowanej reformy szkolnictwa i zapełnił, że duża determinacja, pomysłowość oraz rzetelna praca, pozwolą tę reformę przejść z powodzeniem. Kończąc pan Wacław Olszewski, złożył wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia
na nowy rok szkolny.
    W trakcie uroczystości nastąpiło wręczenia aktów nadania wyższego stopnia awansu zawodowego paniom: Marzenie Jasińskiej, Krystynie Matwiejczyk i Anecie Skrzypiec - awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego oraz Wioletcie Chmielewskiej, Angelice Raczykowskiej, Marcie Warykowskiej i Karolinie Wróblewskiej - awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego.
    Po części oficjalnej zgromadzeni mieli przyjemność obejrzeć część artystyczną, w której swe umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowały dziewczynki ze Szkolnego Zespołu „Biedroneczki”, a uczniowie należący do Szkolnego Szkoła Teatralnego, przedstawili humorystyczną inscenizację, pt.: „Pinokio, a jak myślisz?”, w której ukazali codzienne dylematy
- nie tylko uczniów - wyboru między tym co warto, a co się opłaca, czego chcemy, a co powinniśmy.
    Uroczystość poprowadził pan Jarosław Bagieński, który w imieniu całej społeczności Zespołu Szkół w Olecku, podziękował za udział w Gminnej Inauguracji Roku Szkolnego 2016/2017 wszystkim zgromadzonym. Uczniom życzył sukcesów i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Nauczycielom natomiast owocnej pracy oraz sukcesów na miarę oczekiwań.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć