15 VI 2018

Co to jest sala rozpraw?

    Miejsce, gdzie coś się rozprawia - to sala rozpraw. Między innymi, takie odpowiedzi padały z ust uczniów drugiej klasy, podczas wizyty w Sądzie Rejonowym w Olecku.
    W piątek - 15 czerwca, drugoklasiści udali się na wycieczkę do sądu. Wizycie towarzyszyły wielkie emocje, już od progu, gdzie powitała nas Pani Prezes Katarzyna Jakubowska. Wszyscy musieli przejść przez bramkę sprawdzającą, żeby wejść na teren budynku i do kolejnych pomieszczeń. Uczniowie zobaczyli, m.in.: salę rozpraw, areszt, niebieski, pokój. Otrzymali odpowiedzi, na wszystkie zadawane pytania. Dowiedzieli się: co to jest sąd, kto w nim pracuje, i na czym polega praca w sądzie. Jednak największe wrażenie wywarło na maluchach przymierzanie urzędowego stroju - togi i możliwość zajęcia, chyba najważniejszego miejsca na Sali Rozpraw – miejsca Sędziego. Ta nietypowa wycieczka podobała się uczniom , a większość z nich już wie, kim chce zostać w przyszłości. Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Jakubowskiej za umożliwienie uczniom drugiej klasy obejrzenia tej instytucji „od środka” oraz za poświęcony czas i cierpliwość.

Krystyna Matwiejczyk
Sylwia Wysocka

więcej zdjęć


15 VI 2018

    W dn. 15.06.2018 roku uczniowie naszej szkoły spotkali się z panem policjantem, który rozmawiał z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Pan policjant położył duży nacisk na kwestię wypoczynku letniego nad akwenami wodnymi, mówił o bezpiecznych zachowaniach na podwórku, na koloniach, półkoloniach letnich. Pamiątką po spotkaniu będą opaski odblaskowe, które otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.
    Spotkanie zakończyło się życzeniami, by wszyscy po wakacjach zdrowi i zadowoleni wrócili do szkoły.

Jolanta Wojtkowska – pedagog szkolny

więcej zdjęć


14 VI 2018

Klasy trzecie na Litwie

    14 czerwca 2018 r. klasy III b i IIIc oraz goście z innych klas o godz. 3.30 wyruszyły w dwudniową podróż na Litwę.
    Głównym celem wycieczki był pokaz tresury delfinów w Delfinarium w Kłajpedzie. Zajęliśmy miejsca w pierwszych rzędach. Podczas pokazu zostaliśmy oblani przez delfiny wodą, i to było bardzo emocjonujące. Delfiny skakały przez obręcze, tańczyły, robiły salta w powietrzu, i nawet malowały obraz. A swoich opiekunów woziły na grzbiecie i naśladowały ich zachowania. W Kłajpedzie zwiedziliśmy Stare Miasto, w którym jest pomnik kota i myszki, a także smoka z wielką stopą, związanego z Kłajpedą, ale to stare czasy… Następnie udaliśmy się do Pałangi. Przewodnik oprowadzał nas po kurorcie, zwiedzaliśmy Muzeum Bursztynu w Pałacu Tyszkiewiczów, Park Botaniczny. Zachwyciło nas duże i ładne molo oraz bardzo drobny i miękki piasek, tylko woda w morzu była za zimna na kąpiel. Pierwszy dzień upłynął bardzo pracowicie. Po zakwaterowaniu w pokojach, szybko zasnęliśmy – chyba dlatego, że tak wcześnie wstaliśmy. Spało nam się bardzo dobrze, łóżka były wygodniejsze niż w domu! Rano niektórzy z nas byli wymazani pastą do zębów! Po śniadaniu ruszyliśmy na zabawę w Dino Parku. A tam siłowaliśmy się w kulach pływających na wodzie, szukaliśmy wyjścia w lustrzanym labiryncie, jeździliśmy samochodzikami, oglądaliśmy film w 5D, spacerowaliśmy po parku zapoznając się ze zwyczajami dinozaurów… W drodze powrotnej posiłek zjedliśmy w restauracji Mc Donalds.
    To była niezapomniana wycieczka! Dziękujemy Rodzicom i opiekunom za to, że pokazują nam tak piękne miejsca.

Uczestnicy wycieczki

więcej zdjęć


13 VI 2018

    W dn. 13.06.2018r. nasi uczniowie uczestniczyli w Fesynie Integracyjnym KIDS4KIDS organizowanym co roku przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Olecku. W tym roku festyn przebiegał pod hasłem „Kto Ty jesteś?...” Pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Olecku wraz ze starszymi uczniami uczęszczającymi na zajęcia specjalistyczne w PP-P przygotowali wiele ciekawych atrakcji podczas festynu: było kolorowanie twarzy, fryzowanie, zajęcia sprawnościowe, umysłowe, sprawdzające koordynację wzrokowo – ruchową i inne, równie interesujące. Udział w festynie był wyróżnieniem i nagrodą dla uczniów za rzetelną i systematyczną pracę ćwiczeniową na zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych w szkole.
    Na początku festynu dzieci wypełniały karty uczestnika festynu, następnie miały za zadanie zebrać 8 stempli podczas różnorodnych konkurencji. Wypełnione karty uczestnika uczniowie wrzucali do oznaczonej skrzynki. Pod koniec festynu odbyło się losowanie nagród. Jednemu z naszych uczniów, Adamowi Wińskiemu, dopisało szczęście – wylosował piłkę do piłki nożnej z aktualnym napisem Mistrzostwa Świata.

Pedagog szkolny – Jolanta Wojtkowska

więcej zdjęć
 


12 VI 2018

REWIZYTA „Kropelek”

    12.06.2018 r. naszą szkołę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionej grupy „Kropelki” z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Krasnal” w Olecku. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie „Jaś i Małgosia" w wersji dwujęzycznej wystawione przez grupę uczniów z gimnazjum pod kierunkiem pani Małgorzaty Marcinkiewicz. Wszyscy wspólnie popisywali się wiedzą na temat znanych bajek oraz wykonywali prace plastyczne na ich temat. Podczas spotkania nie zabrakło również wesołych zabaw integracyjnych prowadzonych przez panią Katarzynę Fiećko oraz słodkiego poczęstunku przygotowanego przez pierwszoklasistów i ich rodziców.
    To był wyjątkowy dzień - pełen uśmiechu, radości i niezapomnianych wrażeń.

K.Fiećko

więcej zdjęć


„DOM – RODZINA - OJCZYZNA” – FESTYN RODZINNY 2018

    Tradycyjnie, wraz z początkiem czerwca, w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się festyn rodzinny, którego hasło przewodnie brzmiało „Dom – Rodzina – Ojczyzna”. Partnerem Organizacyjnym był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej.
    W sobotę 9 czerwca punktualnie o godzinie 9.00 dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, pan Stanisław Kopycki, przywitał wszystkich zgromadzonych pod pomnikiem naszego patrona – ks. Jana Twardowskiego, gdzie uczniowie złożyli kwiaty. Obejrzeliśmy również występ szkolnych Biedroneczek. Po uroczystym rozpoczęciu wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie czekały liczne atrakcje. Uczestnicy festynu mieli okazję jeździć slalomem na torze rowerowym, a nawet zdać egzamin na Kartę Rowerową, poszaleć gokartami, zjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, skorzystać z przejażdżki na koniu lub na osiołku, wziąć udział w pokazie fitness, a także posilić się na stoiskach z ciastem, lodami, grillowaną kiełbaską, popcornem i watą cukrową. Nie zabrakło stacji sportowych. Do ruchu zachęcały stanowiska taneczne, mecz piłki nożnej i wiele innych. Nowością wśród atrakcji była fotobudka, przy której każdy uczestnik mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie – cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem. Ci z duszą bardziej artystyczną uczestniczyli w zabawach wokalnych oraz korzystali z usług kosmetycznych. Gorącą atmosferę chłodzili strażacy, polewając uczestników wodą z wozu strażackiego. Miłośnicy jednośladów mogli natomiast oznakować swoje pojazdy dzięki policjantom.
    Festyn trwał trzy i pół godziny. Pogoda dopisała i z pewnością była sprzymierzeńcem fantastycznej, rodzinnej atmosfery. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę Organizatorów tegorocznego Festynu Rodzinnego w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Partnerowi Organizacyjnemu Europe Direct-Olecko, wszystkim zaangażowanym oraz całej społeczności szkolnej.
    Pamiętając, że rodzina to kolebka, początek wszystkich cnót, jesteśmy usatysfakcjonowani licznym udziałem w tegorocznym festynie całych rodzin i zbudowani tym doświadczeniem zapraszamy za rok.

Szczególne podziękowania kierujemy do osób i instytucji, które udzieliły nam wsparcia. W tym roku byli to:
- Pan Dawid Bondarenko – Partner Organizacyjny, przedstawiciel Europe Direct – Olecko przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej w Olecku – gokarty, wata cukrowa, popcorn;
- Pan Krzysztof Kempisty – fotobudka;
- Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZST w Olecku – punkt urody;
- Komenda Powiatowa Policji w Olecku;
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olecku;
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku – dmuchana zjeżdżalnia;
- Pan Marian Boutrukanis – osiołek „Bunia”;
- Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – przygotowanie ciast na konkurs, udział w meczu piłki nożnej;
- Pani Krystyna Osińska – dostawa mleka do szkół – lody;
- Pani Joanna Mackiewicz – ranczo „Arabians” - konie;

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


8 VI 2018

Sukces uczennicy klasy 1b

    Uczennica klasy 1b Maja Wasilewska, podopieczna Pani Katarzyny Fiećko i Pani Małgorzaty Marcinkiewicz, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Dbam o swoje bezpieczeństwo” pod patronatem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Konkurs realizowany był w trzech etapach: 1 etap szkolny, 2 etap powiatowy, 3 etap wojewódzki. Praca Mai przeszła przez wszystkie etapy i została nagrodzona, jako jedyna z powiatu oleckiego w kategorii klas pierwszych.
    W dniu 8 czerwca 2018 r. Maja miała zaszczyt odebrać osobiście nagrodę w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Jedną z wielu nagród jakie otrzymała, była wizyta w Olsztyńskim Planetarium.

M. Marcinkiewicz

więcej zdjęć


8 VI 2018

    Dnia 8 czerwca 2018r w lokalu „Wenus i Mars” odbył się bal gimnazjalny klas trzecich. Na rozpoczęcie uroczystości uczniowie powitali zaproszonych gości – dyrekcję, nauczycieli i rodziców - oraz zatańczyli poloneza. Delektowano się pyszną kolacją i przekąskami. Nie spostrzegliśmy się, a pierwsze roztańczone pary były już widoczne na kolorowym od świateł parkiecie. W tańce włączyli się nie tylko uczniowie, ale również i nauczyciele. Nie zabrakło także głośnego śpiewu przy znanych piosenkach. Bal był zdecydowanie udany!

Emilia Czajewska, kl. IIIb

więcej zdjęć
 


VIII Powiatowy Konkurs Recytatorsko-Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

    W czwartek 7.06.2018 r. w oleckim AGT odbył się VIII Powiatowy Konkurs Recytatorsko-Muzyczny Poezji Jana od Biedronki.
    Jego celem jest przede wszystkim popularyzowanie twórczości patrona szkoły oraz prezentacja umiejętności recytatorskich uczniów na szerszym forum. Ważnym zadaniem konkursu jest też integracja środowiska młodzieży szkolnej z terenu powiatu oleckiego.
    Od lat nasze działania wspomaga, zawsze nam życzliwy, partner organizacyjny - Regionalny Ośrodek Kultury ,,Mazury Garbate” w Olecku, który od 8 lat gościnnie otwiera nam podwoje AGT.
    W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 33 uczniów, którzy wystąpili w dwóch kategoriach wiekowych:
- kategoria I - uczniowie kl.4-6-szkół podstawowych,
- kategoria II - uczniowie kl.7 szkoły podstawowej i kl.2-3 gimnazjów.
Tradycyjnie najwięcej uczestników wybrało do zmagań konkursowych recytację. Cieszy nas fakt, że jest coraz więcej chętnych do śpiewania poezji.
Młodych recytatorów oceniała komisja konkursowa w składzie:
- Katarzyna Jeżewska;
- Agnieszka Makarewicz;
- Bożena Gałązka.

Wyniki konkursu prezentujemy poniżej.
Recytacja:
Kategoria I - uczniowie kl.4-6-szkół podstawowych:
I miejsce - Natalia Sadłowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku,
II miejsce - Julia Korąkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,
III miejsce - Adrianna Sulżycka i Joanna Nalewajko - obie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach .
Wyróżnienia:
Filip Krawczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku i Oliwia Golub ze Szkoły Podstawowej im. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach.
Kategoria II - uczniowie kl.7 szkoły podstawowej i kl.2-3 gimnazjów:
I miejsce - Justyna Sznurkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,
II miejsce - Kamila Łęgowska oraz Sandra Romanowska - obie ze Szkoły Podstawowej w Judzikach,
III miejsce - Natalia Drażba z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach,
Malika Mukhamabaeva ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
W kategorii poezja śpiewana przyznano trzy równorzędne pierwsze miejsca:
- grupie wokalno-muzycznej ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku w składzie: Katarzyna Witkowska, Izabela Rutkowska, Natalia Rant,
- solistkom ze Szkoły Podstawowej w Judzikach: Julii Domańskiej i Zuzannie Pęcak.

    Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplomy, zwycięzcy nagrody książkowe i sprzęt multimedialny. Oczekiwanie na wyniki osłodził poczęstunek przygotowany przez organizatorki. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych dla recytatorów.

Organizatorki:
Anna Klimasara
Agnieszka Kopycka
Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


29 V 2018

Kto został Mistrzem?

    29 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole XIX Powiatowy Konkurs Matematyczny Klas Drugich - „Mistrz zadań tekstowych”. Do rywalizacji przystąpiło 18 małych matematyków, aby zmierzyć się z matematyką „w cztery oczy”. Drugoklasiści otrzymali do rozwiązania siedem zadań tekstowych, które wiodły krętą drogą przez liczby, figury, gramy i dekagramy. Ale przecież w konkursie wzięli udział najlepsi z najlepszych. Wszyscy uczniowie po matematycznych potyczkach, czekając na wyniki konkursu bawili się w świetlicy Krąg, przy pączkach, cieście i napojach.
    Mistrzem tegorocznego konkursu została Zosia Kuszewska ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olecku. Pozostali nagrodzeni to:
• Lidia Panuszko (II miejsce) – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Olecku,
• Nikola Jasińska (III m-ce ) - Szkoła Podstawowa w Wieliczkach,
• Rafał Smokowski (IV m-ce ) – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku,
• Tymon Makowski (V m-ce ) – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Olecku .
    Dyrektor naszej szkoły Pan Stanisław Kopycki wręczył młodym matematykom atrakcyjne nagrody, dyplomy oraz drobne upominki.
    Organizatorki konkursu: Joanna Cichanowicz, Małgorzata Grzyb i Krystyna Matwiejczyk dziękują wszystkim nauczycielkom, które przygotowały uczniów do konkursu, oraz darczyńcom, którzy wspomogli organizację XIX Powiatowego Konkursu Matematycznego Klas Drugich - „Mistrz zadań tekstowych” ( właścicielom Piekarni "Młyn" w Olecku).
    Gratulujemy nagrodzonym uczniom i zapraszamy za rok.

Krystyna Matwiejczyk

więcej zdjęć


29 V 2018

    Dnia 29.05.2018r. uczniowie klas II realizujący projekt edukacyjny pod kierunkiem Pani Małgorzaty Marcinkiewicz wystawili przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia "w języku niemieckim. Spektakl obejrzeli uczniowie klas 0a i 0b oraz dyrekcja szkoły. W rolach głównych wystąpili:
• Pola Stadnicka kl. 2b - Małgosia;
• Kacper Kłoczko kl. 2a - Jaś;
• Gabriela Trofimow kl. 2b - Matka;
• Zuzanna Kuczyńska kl. 2a - Baba Jaga;
• Kamila Domel kl. 2a - Ojciec;
• Małgorzata Laszkowska kl. 2b -Narrator.
    Przygotowania trwały ponad pół roku. Warto było, bo efekt końcowy był zadowalający. Widownia zachwyciła się talentem młodych aktorów. Największym powodzeniem wśród widzów cieszyła się Baba Jaga, która pomimo swojego nieatrakcyjnego wyglądu, przyciągała do siebie najmłodszych słuchaczy. Nie obeszło się bez tremy i dużego stresu. Mimo wszystko bawiliśmy się świetnie. Cieszymy się, że mogliśmy się wcielić w postacie z bajki i przekonać się, jak odpowiedzialną pracę mają aktorzy.

Uczniowie realizujący projekt

więcej zdjęć
 


24 V 2018

     Dnia 24 maja 2018 roku w naszej szkole odbył sie po raz drugi SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH . Pomysłodawczyniami konkursu były germanistki Pani Małgorzata Marcinkiewicz oraz Pani Violetta Janczenia. Konkurs miał na celu zachęcić uczniów do głębszej nauki języka niemieckiego oraz rozbudzić zainteresowanie kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego. W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 11 uczniów. Uczniowie zmierzyli się z testem , który sprawdzał ich wiedzę na temat krajów niemieckojęzycznych. Najlepszym okazał się Kacper Kłoczko z klasy 2a . Drugie miejsce zajął Aleksander Adamajt również z kl.2a, zaś trzecie miejsce wywalczyła uczennica kl. 2b Pola Stadnicka. Na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

M.Marcinkiewicz

więcej zdjęć


22 V 2018

     22 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki. Organizatorzy i wszyscy nauczyciele przygotowujący uczniów pragną, by piękno i mądrość płynące z literatury polskiej stały się pretekstem do doskonalenia sztuki pięknej recytacji. Wiersze naszego Patrona „od mrówki, ważki, biedronki” łączą humor z powagą, rzeczom małym, szczegółom nadają rangę wielkości, uczą zachwytu nad światem i wielkiej miłości do ludzi. Niepowtarzalność poezji ks. Jana Twardowskiego polega na doskonałym połączeniu klimatu ciepła i pełnej humoru obserwacji świata i człowieka.
    W konkursach klasowych wzięli udział uczniowie ze wszystkich etapów edukacyjnych, a do zmagań szkolnych zakwalifikowały się 52 osoby. Jury w składzie: p. dyrektor - Małgorzata Michałowska, p.Agnieszka Kopycka, p. Karolina Szyłkiewicz i p. Grażyna Hołownia, po owocnych naradach wytypowało laureatów i wyróżnionych.
Kategoria I - klasy 0-3 SP
1miejsce - Pola Bedyńska, kl.IIIc
2 miejsce - Zofia Reczko, kl.IIIc i Maja Fidorowicz, kl.IIIc
3 miejsce - Milena Kamińska,kl.IIIc i Klaudia Kamińska, kl.IIIc
Wyróżnienia - Maja Wasilewska, kl.Ib i Katarzyna Wiszniewska, kl.Oa
Kategoria II- klasy 4-6 SP (nominacje do etapu powiatowego)
1miejsce - Filip Krawczyk kl.VIa
2 miejsce - Antonina Dębska, kl.Vb
3 miejsce - Julia Karąkiewicz, kl.Vb
Wyróżnienia - Miłosz Skrzypiec, kl.VIa
Kategoria III - klasy 1-3 G (nominacje do etapu powiatowego)
1miejsce - Justyna Sznurkowska, kl.IIIa
2 miejsce - Agnieszka Majewska kl.IIa
3 miejsce - Malika Mukhamabaeva, kl.VIIb
Wyróżnienia - Jakub Mackun, kl.VII b i Rafał Bartnicki, kl.VIIb
    Laureaci etapu szkolnego będą reprezentować naszą szkołę 6 czerwca w VIII Powiatowym Konkursie Recytatorsko-Muzycznym Poezji Jana od Biedronki w sali AGT w Olecku. Życzymy powodzenia!
Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym gratulujemy, a nominowanym życzymy sukcesów na wyższych szczeblach.
    Dziękujemy także Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych dla recytatorów.

Karolina Szyłkiewicz

więcej zdjęć


21 V 2018

    21.05.2018r.uczniowie klasy 7A z wychowawczynią - Panią Janiną Słuchocką i nauczycielką historii - Panią Karoliną Szyłkiewicz w ramach lekcji historii wzięli udział w spotkaniu z płk. dr. inż. Władysławem Krajewskim - Prezesem i przedstawicielem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Pan Władysław to człowiek bardzo otwarty i życzliwy wobec młodzieży, więc z przyjemnością zaprosił nas do swojej prywatnej izby historycznej i skorzystał z możliwości kontaktu z młodymi ludźmi z naszej szkoły. Opowiedział nam o swoich przodkach, którzy zapisali się na kartach historii i przyjaciołach rodziny, którzy również mieli niemały wkład w tworzenie historii. Pokazywał pamiątki, które zwróciły naszą szczególną uwagę ze względu na to, że zostały podarowane Panu Krajewskiemu przez m.in. Mirosława Hermaszewskiego- pierwszego Polaka, który odbył lot w kosmos. Dzięki dużemu poczuciu humoru Pan Krajewski w interesujący sposób przekazał porcję wiadomości historycznych o Józefie Piłsudskim. Na koniec spotkania dwóch uczniów w imieniu całej klasy podarowało drobny upominek Panu Władysławowi. My też otrzymaliśmy niespodzianki, mogliśmy wybrać sobie po jednym kwiatku z gospodarstwa Pana Władysława, aby później podarować je mamom z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Wiktoria Leszczyńska

więcej zdjęć


18 - 19 V 2018

     W dniach 18 - 19 V 2018 r. wraz z wychowawczynią Anną Szyłkiewicz oraz panią Anną Sitko zorganizowaliśmy wspólne nocowanie w szkole. Wieczór rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu pt. "Przygody Tomka Sawyera". Następnie wszyscy mieliśmy nie lada wyzwanie - "Tajną misję w szkole". Chodząc nocą po ciemnych korytarzach szkolnych, rozwiązując kolejno siedem ukrytych zagadek, odnaleźliśmy niespodziankę ukrytą w kuchni - zamrażalnik pełen lodów. Po ciszy nocnej udaliśmy się do wspólnej "sypialni", lecz emocje towarzyszące nam przez cały wieczór, nie pozwoliły na szybkie zaśnięcie. Poranek rozpoczęliśmy około godziny 6:00 od porannej toalety oraz wspólnego śniadania.
    To był bardzo przyjemnie spędzony wieczór. Wszyscy mamy nadzieję, że w VI klasie uda się zorganizować nam jeszcze niejedno takie spotkanie.

Antonina Dębska

więcej zdjęć


     Dnia 18 maja 2018r w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy Zintegrowanej Klas Pierwszych „Asy z Pierwszej Klasy”. W konkursie tym wzięły udział 3 uczennice naszej szkoły: Izabela Dźwilewska z kl.1a, Maja Klimowicz z kl.1b oraz Maja Wasilewska z kl.1b. Dziewczyny dzielnie reprezentowały naszą szkołę, jednak najlepszą okazała się podopieczna Pani Katarzyny Fiećko oraz Pani Małgorzaty Marcinkiewicz - Maja Wasilewska, która zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy Mai i życzymy dalszych sukcesów.
    Wszystkim uczestniczkom należą się podziękowania za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu oraz godne reprezentowanie naszej szkoły. BRAWO DZIEWCZYNY!

M. Marcinkiewicz

więcej zdjęć


10 V 2018

Dzień Ekologiczny w SP 4 w Olecku
10 i 11 maja 2018r.

    Dzień Ekologiczny w tym roku obchodzony był przez uczniów klas 1 - 6 na ścieżce ekologicznej w Nadleśnictwie Olecko. Uczniowie podzieleni na zespoły, pod opieką wychowawców, wysłuchali interesujących prelekcji leśniczego Piotra Wydry. Bliskość z naturą i oryginalny masaż stóp zapewniło uczniom chodzenie "na bosaka" nie tylko po trawie, ale także po edukacyjnych stanowiskach przyrodniczych, po podłożu usłanym różnorodnymi szyszkami, korą, kamyczkami. Uczniowie mieli możliwość poznania gatunków drzew i roślin najczęściej występujących w polskich lasach. Duże wrażenie zrobiła także prezentacja polskich zwierząt . Uczniowie mogli rozpoznawać zwierzęta na podstawie śladów pozostawianych przez nie na ziemi. Duże zaciekawienie wzbudził oryginalny zegar słoneczny, dzięki któremu mogliśmy dość precyzyjnie określić czas. Nawet własne kanapki lepiej smakowały pod wiatą nadleśnictwa, na świeżym powietrzu w pięknym wiosennym słońcu.
    Starsi uczniowie klas siódmych oraz oddziałów gimnazjalnych zaangażowani byli w tym dniu w sadzenie drzew w ramach organizowanej przez Dorotę Witkowską, Wiesławę Stankonowicz i Wojciecha Mikołajczyka akcji „100 drzew na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. Pod opieką nauczycieli młodzież z wielkim zaangażowaniem, nie szczędząc sił, posadziła wzdłuż ogrodzenia szkolnego łącznie sto sadzonek świerka pozyskanych z Nadleśnictwa Olecko.
    Organizatorkami Dnia Ekologicznego były nauczycielki: Aneta Makowska, Małgorzata Grzyb i Anna Kawałko.

zdjęcia z wyjścia do nadleśnictwa

więcej zdjęć


V 2018

Szkolny Konkurs Literacki „Strofy o Ojczyźnie”

Ojczyzna to termin o dwojakim znaczeniu, dla każdego z nas jednak bardzo bliski
i związany przede wszystkim z miejscem urodzenia. Słowo „ojczyzna” wzbudza w nas sporo emocji, zwłaszcza, gdy postawimy go po znaku równości ze słowem „Polska”. W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej
Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się konkurs literacki „Strofy o Ojczyźnie”, którego głównym celem było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, kształtowanie uczuć patriotycznych, zachęcenie utalentowanych dzieci i młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej. Konkurs był skierowany do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: IV-VI SP oraz VII SP i II-III gimnazjum.

Poniżej prezentujemy laureatów i wyróżnionych oraz ich wiersze:
 

KLASY IV-VI SZKOŁA PODSTAWOWA

1. Antonina Dębska, kl. 5b SP

Ojczyzna
Gdy patrzę na mapę, co Polskę przedstawia,
to pierwsza w mych oczach pojawia się
trawa – u babci na łące i w Tatrach na hali,
co cieszy niezmiernie owce polskich górali.
Błękit tę zieleń stale przełamuje,
wiele rzek koryta tam swoje zajmuje.
Jest Odra i Warta oraz Wisła – królowa,
co władców Polski widziała w Krakowie.
Jej kołyski strzegą góry strzeliste,
co granice polskie wyznaczają srebrzyste.
Gór szczyty chmur i nieba sięgają,
turyści widoki z Kasprowego podziwiają.
Piękna i ciekawa jest moja ojczyzna,
ale jej historię znaczy wielka blizna.
Po to by Polska na mapie istniała,
krew wielu walecznych została przelała.
Dumna więc jestem, że tu mogę mieszkać,
uczyć się i bawić i być potomkiem Mieszka.
2. Kornel Suchocki, kl. 5a SP

To mój dom
To mój dom, to moje miasto,
Mama robi dobre ciasto.
To mój dom, moje podwórko,
Dzieci gonią za wiewiórką.

To mój kraj, to moja ziemia,
To radość, żal i marzenia.
To mój kraj, moja ojczyzna,
Której miła każda blizna.

To mój świat, moja kraina,
Gdzie biega każda dziecina.
To mój świat, moja mieścina,
Gdzie żyje moja rodzina.
3. Wiktoria Chełmińska-Moroz, kl. 5a SP

Ojczyzna

Polska nasz kraj!

Góry, jeziora…
Dla ludzi to raj!
Doliny, morze…
Jeden drugiemu w potrzebie pomoże.
A gdy piękne słońce na niebie,
Każdy uśmiecha się do siebie.
Piękna ta nasza kochana kraina,
Tu o wszystkich smutkach się zapomina!

KLASY VII SZKOŁA PODSTAWOWA ORAZ II i III GIMANAZJUM

1. Amelia Ropel, kl. 7b SP

Patriota
Gdy słuchasz, jak opowiada dziadek
O okrutnych, wojennych czasach,
Czujesz się, jak tej męki świadek.
Radości próżno szukasz w partyzanckich lasach.

W lasach, gdzie najmniejszej gałązki szmer
O życiu twoim decyduje.
I jak w pokerze poczwórny kier
Ostatecznie wszelki cień nadziei rujnuje.
Popatrz, dostrzegasz krew na tej ziemi?

Czy widzisz w niej wolność i przyszłość?
Czy może przed myślami Twemi
Orzeł z chorągwią do walki idąc, przysnął?
2. Emilia Czajewska, kl. 3b GIM

Najdroższa nasza
W historii świetle
górujesz nad nami
dostojnymi barwami
mimo Twych cierpień

rok po roku
tłamszona w niewoli
uwalniała się powoli
z łańcuchów mroku

ogień otwarty
krew, broń i ciała
najdroższa nasza, wolność odzyskała
ślad po nas utarty
3. Wiktoria Leszczyńska, kl. 7a SP

W oddali
W oddali słychać strzał.
Jeden upada, drugi czeka.
Wszystkich ogarnął strach...
Zabitych pełna już rzeka.

Krew na fladze i mundurze.
Dawno zaczęło się piekło.
Nie uciekają niczym tchórze,
Polskich żołnierzy dzisiaj wyklęto.

Wszędzie tony bólu i cierpienia,
Tysiące dziecięcych wylanych łez.
Nie dopuśćmy do zapomnienia,
Niech powieść o wyklętych ciągle trwa.
3.Gabriel Szyłak, kl. 7b SP

Nasz kraj
Polska - tu się urodziłem,
tu jest mój kraj.
Tej pięknej ziemi ścieżkami
chodzę i podziwiam.
Szum wiatru, śpiew ptaków ...
to wszystko we wspomnieniach
dzieciństwa trwa.

W szumie tej pięknej krainy
kryje się wierny Polak.
Walczył kiedyś na tych kwietnych dziś polanach.
I ślad w tej ziemi po nich zaginął.

Pradziad mój szedł tędy na bój,
gdzie biało - czerwona flaga
dawała im nadzieję i ducha walki.
Za wolność, za dom, za ojczyznę ...

WYRÓŻNIENIA

Krzysztof Bielawski, kl. 2b GIM

Myśl o ojczyźnie
Ojczyzno nasza, piękna i zdrowa,
Wiele tajników się w Tobie chowa.
Swym pięknem zadziwia cały świat,
Bo trwa już z nami całe sto lat.

Ten jubileusz to zaszczyt wielki,
Będziemy śpiewać radosne piosenki.
Ojczyzno nasza wszyscy Cię kochamy,
Z okazji tego święta życzenia Ci składamy.

Polska nasza to jeden dom,
Gdzie wszyscy mają wspólny kąt.
Ojczyźnie serce się rozrywa,
Gdy Polak z domu wybywa.

Twoje godło i hymn,
Niech będą wywyższone,
A Twoje barwy,
Niech będą niezwyciężone.

Dziękujemy Ci za bycie Polakami,
Jesteśmy dumni z tego, co mamy.
Chcemy, by tak pozostało
I żeby nic tego nie zmieniało.
Julita Pluszczyńska, kl. 7b SP

Niepodległość jak...
Czym jest Niepodległość?
Czy strzałem do wolności....
Czy krwią płynącą z ran żołnierzy....
A dla Ciebie czym jest?

Czy jest ptakiem gotowym do
lotu bez klatki?
Czy jest kwiatem bez niedbałego
ogrodnika?
A może jest po prostu wolnością
kraju?

Ja nie wiem.
Jednak wiem, że to niepodległość.
To nie tylko jakieś słowo czy gest.
To uczucia i ludzie, którzy ją tworzą.
 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Mariola Zdancewicz
Anna Karolina Szyłkiewicz




12 V 2018

I Powiatowy Konkurs Ładnego Pisania pod hasłem ,,WOLNA I NIEPODLEGŁA”

    W sobotę- 12 maja 2018r. -podczas ,,Festynu z książką” w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku rozstrzygnięto organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku I Powiatowy Konkurs Ładnego Pisania pod hasłem ,,WOLNA I NIEPODLEGŁA”, którego celem było:

  • upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez popularyzowanie utworów o tematyce patriotycznej,

  • promowanie wśród młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej, silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem,
    z jego historią, tradycją i wartościami,

  • kształcenie postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podstawy tożsamości narodowej poprzez propagowanie pięknego, estetycznego pisania i dbałości o poprawność językową,

  • integracja lokalnego środowiska uczniowskiego.

    Konkurs- adresowany do uczniów z terenu powiatu oleckiego- przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych:
I- uczniowie klas I-III szkół podstawowych-przepisywanie utworów patriotycznych, zilustrowanie tekstu,
II- uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych- przepisywanie utworów patriotycznych, zilustrowanie tekstu,
III- uczniowie kl. II-III gimnazjów-przygotowanie albumu z utworami patriotycznymi.

    Komisji konkursowej w składzie: Krystyna Karczewska, Jolanta Krasowska, Alina Janina Bień, Magdalena Szlaszyńska, Małgorzata Marcinkiewicz przypadła weryfikacja zgłoszonych do konkursu 70 prac uczniów z 9 szkół powiatu oleckiego.

WYNIKI KONKURSU
kat. I - uczniowie klas I-III szkół podstawowych:
I miejsce - Luiza Luberecka, Szkoła Podstawowa w Stożnem
II miejsce - Julia Sokołowska, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
III miejsce - Bartosz Karczewski, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku
Wyróżnienie - Weronika Gutowska, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
kat. II- uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych:
I miejsce - Julia Bednarek, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
II miejsce - Daniel Murawski, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
III miejsce - Natalia Baranowska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich
Wyróżnienie - Amelia Michałowska, Szkoła Podstawowa w Babkach Oleckich
kat. III - uczniowie kl. II-III gimnazjów:
I miejsce - Kinga Buraczewska - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich
II miejsce - Paulina Krejpcio, Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks.Jana Twardowskiego w Olecku
III miejsce - Zuzanna Kuczyńska, Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku
Wyróżnienie - Sandra Chorążewicz, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich

    Lista laureatów została umieszczona na stronie naszej szkoły, a laureaci konkursu wraz z opiekunami i rodzicami zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród podczas sobotniego festynu.
    W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wystawa pokonkursowa –jako okolicznościowa-znajduje się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku, do naszej szkoły trafi na czas festynu rodzinnego.
    Niezwykle cieszy nas fakt, że I Powiatowy Konkurs Ładnego Pisania spotkał się z tak dużym odzewem, dlatego serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za zgłoszone do niego prace.
    Szczególne podziękowania kierujemy też do naszego partnera organizacyjnego Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku oraz sponsora karnetów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olecku.
    Za organizację konkursu i wystawy prac odpowiedzialne były: Anna Klimasara, Małgorzata Truchan, Małgorzata Marcinkiewicz.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


27 IV 2018

„Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym”
 - niecodzienny spektakl przygotowany i wystawiony przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku i zaprzyjaźnione z nią osoby

    Gdy człowiek ma pasję i chce zrobić coś dobrego, wiek, brak doświadczenia, codzienne obowiązki czy praca zawodowa nie stanowią przeszkody. Udowodniły to osoby występujące w wyreżyserowanym przez panie: Agnieszkę Kopycką i Joannę Cichanowicz przedstawieniu pt. Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym. Wystąpili w nim nauczyciele i rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz gościnnie: burmistrz i zastępca burmistrza Olecka, dyrektor MOSiR, radni rady miejskiej i członkinie klubu seniora. Dla wielu z nich był to debiut sceniczny, więc tym bardziej cieszy sukces, jaki odniósł spektakl, który wystawiono dwukrotnie 27.04.2018 r. – w szkole na trzeciej godzinie lekcyjnej obejrzeli go uczniowie, zaś wieczorem – mieszkańcy miasta w sali AGT w Olecku. Aktorzy zaprosili widzów na salony paryskiej kamienicy, gdzie polscy emigranci wracali wspomnieniami do kraju lat dziecinnych, „do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem” i razem z nimi przenieśli się do soplicowskiego dworku, w którym, podobnie jak w bronowickiej chacie, biło polskie serce. Serce „spodlone, niewolne”, ale dumne i ponad wszystko kochające ojczyznę. Kolejne sceny z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza i z Wesela Stanisława Wyspiańskiego uzmysłowiły wszystkim, jak wielką wartością jest ojczyzna. Polscy emigranci przebywający w Paryżu (Stanisław Kopycki, Paweł Giełazis, Mariola Zdancewicz, Diana Fiedorowicz, Wioletta Czaplejewicz, Danuta Boguszewska, Aneta Skrzypiec, Agnieszka Kopycka i Urszula Fiedorowicz) z rozrzewnieniem wspominali kraj lat dziecinnych i zazdrościli mieszkańcom Soplicowa (Małgorzacie Michałowskiej, Joannie Grześ, Wioletcie Żukowskiej, Małgorzacie Marcinkiewicz, Krystynie Matwiejczyk, Joannie Cichanowicz, Andrzejowi Kamińskiemu, Albertowi Bochińskiemu, Jarosławowi Bagieńskiemu, Krzysztofowi Krajewskiemu oraz Dawidowi Bondarence), że mogą mieszkać w rodzinnym dworku, który słynie z gościnności. To właśnie w jego progi przybywa generał Henryk Dąbrowski (Wacław Olszewski) wraz z armią narodową. Wydarzenie to ożywia nadzieją serca Polaków - nadzieją podobną do tej, która przepełniała serca mieszkańców Bronowic (Tomasza Dziokana, Weroniki Sawickiej, Aleksandry Chmielewskiej, Anny Klimasary) oraz ich gościa - poety (Wojciecha Mikołajczyka) bawiących się na weselu córki gospodarza (Angeliki Raczykowskiej) z jej pochodzącym z miasta wybrankiem (Piotrem Fidlerem). Nadzieję tę podsycało przybycie rycerza (Fabiana Szóstkiewicza) wspominającego czasy, kiedy Polska była potęgą oraz pojawienie się Wernyhory (Mariusza Miłuna), który wzywa do gotowości, by stanąć do walki w obronie ojczyzny. Nadzieje te zaprzepaszcza Jasiek (Łukasz Kulbacki), gubiąc złoty róg podarowany gospodarzowi przez starca z lirą. Goryczą zaś napełnia serca weselników przybycie Stańczyka (Zbigniewa Banacha) wyrzucającego Dziennikarzowi (Jarosławowi Kosakowskiemu) ospałość i zaniedbanie spraw narodowych. Gdy ucichły w sercach wszystkie żale i tęsknoty, rozbrzmiały dźwięki poloneza i ruszył korowód w barwnych strojach. Widzowie nagrodzili występujących gromkimi brawami na stojąco.

Agnieszka Kopycka

Zdjęcia ze spektaklu „Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym”
Film ze spektaklu „Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym” - wersja ze szkoły
Film ze spektaklu „Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym” - wersja z AGT


19 IV 2018

Akcja społeczno - edukacyjna ,,Żonkile”

    19 kwietnia 2018 roku przypadła 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej oraz pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie.
    Od sześciu lat dzień 19 kwietnia pieczętuje się akcją społeczno-edukacyjną ,,Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla upamiętnia bohaterskiej walki powstańców.
    Nasza szkoła-podobnie jak w latach ubiegłych- włączyła się do akcji. Tradycyjnie promowały ją rozwieszone na tablicach szkolnych plakaty i żonkile. Wykorzystaliśmy podczas zajęć materiały udostępnione przez POLIN. Uczniowie obejrzeli projekcję filmu pt. ,,Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, uczestniczyli w zajęciach na temat powstania w getcie warszawskim, wykonywali też według szablonów żonkile, które trafiły do naszego żonkilowego pudełka.
    W dniu wolnych od zajęć lekcyjnych - drugi dzień egzaminu gimnazjalnego-szkolni wolontariusze wyruszyli w teren i wręczali je mieszkańcom Olecka, informując ich o idei akcji, przypinając papierowe żonkile - symbol szacunku i pamięci o powstaniu. Tym samym wpisaliśmy się na listę ponad 1000 instytucji zgłoszonych do akcji na terenie kraju.

Anna Klimasara
- szkolny koordynator akcji

więcej zdjęć

 


12 IV 2018

VI INTEGRACYJNY TURNIEJ BADMINTONA - OLECKO 2018

    Zawody rozegrane w hali Lega oficjalnie otworzył burmistrz Olecka Wacław Olszewski. Zawodników witali również dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Stanisław Kopycki oraz pomysłodawca organizacji turnieju Jarosław Bagieński.
    Badmintoniści walczyli w kategorii: szkół podstawowych, gimnazjów, osób dorosłych oraz opiekunów. Najlepsi otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Były też nagrody pocieszenia (czekolady) dla pozostałych uczestników turnieju, którym tym razem jeszcze nie udało się wygrać.
    Głównym celem zawodów jest : integracja różnych środowisk osób niepełnosprawnych, popularyzacja badmintona w środowisku osób niepełnosprawnych, przegląd umiejętności sportowych osób niepełnosprawnych i wyłonienie najlepszych zawodników, propagowanie bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego przez osoby niepełnosprawne.
    W zawodach wzięło udział blisko 100 zawodników z następujących placówek :
a) Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego
w Olecku,
b) Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku;
c) Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku;
d) WTZ Ryn
e) Centrum Edukacji Specjalnej w Olecku;
f) Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku;
g) Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku;
h) Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi;
i) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Giżycku;
j) WTZ Grajewo (Szczuczyn)
k) ŚDS Wronki
l) WTZ Kolno
ł) WTZ Ełk
m) ŚDS Kowale Oleckie
n) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 w Suwałkach ;
o) Stowarzyszenie „Nadzieja” Suwałki
p) Dom im. Janusza Korczaka w Olecku;
Honorowymi gośćmi i sponsorami byli :
- Burmistrz Olecka – p. Wacław Olszewski
- Z-ca Burmistrza – p. Mariusz Miłun
- Kierownik WTZ Olecko – p. Marta Romotowska
- Dyrektor MOSiR Olecko – p. Andrzej Kamiński
- Z-ca dyrektora MOSiR w Olecku – p. Joanna Kozłowska
- Prezes Stowarzyszenia „POMARAŃCZA” – p. Katarzyna Fiećko
KOLEJNOŚĆ ZAWODNIKÓW:
SZKOŁA PODSTAWOWA
1. Łukasz Pietrewicz – SOSW Węgorzewo
2. Wojciech Sadowski - SP nr 3 w Olecku
3. Kamil Kowalewski – OSW Olecko
GIMNAZJUM
1. Jarosław Damszel – SOSW Węgorzewo
2. Jakub Turowicz – OSW Olecko
3. Krystian Pietruczuk – SP Nr 4 w Olecku
OSOBY DOROSŁE – KOBIETY
1.Karolina Śliwa – SOSW Węgorzewo
2. Agnieszka Kruszko – SOSW nr 1 w Suwałkach
3. Ewa Sikorska – ŚDS Kowale Oleckie
OSOBY DOROSŁE – MĘŻCZYŹNI
1. Dariusz Staszkiewicz – „Nadzieja” Suwałki
2. Leon Chyczewski – WTZ Węgorzewo
3. Mariusz Skarżyński – ŚDS Olecko

Jarosław Bagieński

więcej zdjęć


11 IV 2018

     W dn. 11.04.2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku w ramach realizowania profialktyki prozdrowotnej w szkole odbyły się spotkania naszych uczniów z pracownikiem oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olecku, panią Emilią Naruszewicz.
    Pani Emilia spotkała się z uczniami klas szóstych i siódmych SP4 oraz uczniami klas trzecich gimnazjum.  Rozmawiała z uczniami na temat zdrowia, skutków używania środków psychoaktywnych takich jak papierosy, alkohol, narkotyki, w tym marihuana. Na zakończenie zajęć uczniowie uczestniczyli w ciekawych ćwiczeniach. – używali alkogogli, czyli okularów, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z 1 promilem alkoholu we krwi. Dzięki temu urządzeniu niektórzy uczniowie mogli sobie uświadomić, jak funkcjonuje człowiek pod wpływem alkoholu. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają i wykorzystają wskazówki i rady dotyczące zasad zdrowego stylu życia oraz informacje o zagrożeniach wynikające z ryzykownych zachowań.

Pedagog szkolny – Jolanta Wojtkowska

więcej zdjęć


11 IV 2018

IV Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego dla Klas III „English is fun”

    Dnia 11 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku została przeprowadzona IV edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego dla klas III „ English is fun”. Celem konkursu było rozwijanie kluczowych kompetencji językowych uczniów, popularyzacja nauki języka angielskiego od najmłodszych lat oraz zdrowe współzawodnictwo.
    Uczniowie z 4 szkół z terenu powiatu oleckiego zmierzyli się z testem konkursowym zawierającym zadania ze słuchania, czytania, gramatyki oraz wiedzy z zakresu kultury Wielkiej Brytanii.
    Komisja, w skład której weszli wszyscy nauczyciele ze szkół biorących udział w konkursie, wyłoniła zwycięzców III edycji. Zostali nimi:
I miejsce – Michal Kawałko; SP4 w Olecku II miejsce-Antoni Konecki; Szkoła Podstawowa w Babkach Oleckich
III miejsce-Sophie Radzewicz; SP4 Olecko
    Jesteśmy dumni z sukcesów najmłodszych, gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom IV edycji naszego konkursu. Zapraszamy ponownie już za rok.

więcej zdjęć


5 IV 2018

„Pies w mieście” – najmłodsi w akcji ...

    Najmłodsi uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczyli w akcji edukacyjnej „Pies w mieście”. Akcja powstała z inicjatywy władz naszej gminy, a jej celem było uświadomienie dzieciom, jak należy dbać o swego czworonożnego przyjaciela, jak się nim opiekować oraz uświadomienie o konieczności sprzątania po swoich pupilach i tym samym dbaniu o najbliższe otoczenie.
    Jednym z działań w ramach tej inicjatywy był konkurs plastyczny pod tym samym tytułem. Miejsca na podium wywalczyli uczniowie klasy IIa i IIIc. Praca plastyczna wykonana przez uczennice drugiej klasy: Lenę Czaplejewicz, Hannę Miłun i Gabrielę Milewską zdobyła miejsce pierwsze. Miejsce trzecie wywalczyli uczniowie klasy 3c, którzy również swoją pracą zachwycili jurorów. Plastyczne potyczki najmłodszych i ich wspaniałe owoce, dały uczniom obu klas możliwość uczestnictwa w wyjeździe integracyjnym do Domku Myśliwskiego w Doliwach. Ta bardzo atrakcyjna nagroda będzie okazją do wspólnej zabawy i integracji.
    Oficjalne odczytanie wyników konkursu, wręczenie dyplomów i zaproszeń na wyjazd odbyło się w naszej szkole - 5 kwietnia. Gościliśmy wówczas Pana Mariusza Miłuna – zastępcę Burmistrza Olecka, który w imieniu Pana Burmistrza Wacława Olszewskiego, swoim oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Olecku pogratulował dzieciom sukcesów i zaprosił na wspólny wyjazd integracyjny, który na pewno zagwarantuje świetną zabawę.
    Bardzo dziękujemy władzom naszej gminy, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz jurorom za docenienie wysiłku i ufundowanie tej jakże ciekawej nagrody. Zwycięzcom konkursu zaproszenie na wyjazd sprawił ogromną radość. Mamy nadzieję, że dopisze im pogoda. Dziękujemy również uczniom klasy IIa i IIIc za to, że tak cudownie reprezentują swoją szkołę. Gratulujemy!
    Najlepsze prace możemy oglądać na tablicach, które ustawione są w parkach i na skwerach naszego miasta.

KM, AS

więcej zdjęć


23 III 2018

Turniej Pożarniczy „Młodzież zapobiega Pożarom”

    W dniu 23.03.2018 roku w świetlicy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Olecku odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Turniej ten cieszy się w naszym powiecie co raz większym zainteresowaniem, dlatego też w tym roku turniej na szczeblu powiatowym poprzedziły eliminacje gminne.
    Reprezentanci naszej szkoły zaprezentowali się bardzo udanie. I tak, w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Miłosz Skrzypiec(kl. VI b), zaś trzecią pozycję zdobył Konrad Kamiński (kl. VI b).
W kategorii szkół gimnazjalnych ponownie bezkonkurencyjny, z największą ilością zdobytych punktów został Maciej Wojciólewicz ( kl. VII a).
   Podczas eliminacji powiatowych poziom był wysoki i bardzo wyrównany. W grupie wiekowej szkoła podstawowa zwyciężył Konrad Kamiński 31 pkt. (SP Nr 4 Olecko) przed Julitą Wróblewską 29 pkt. (SP Nr 1 Olecko) i Miłoszem Skrzypiec 27 pkt. (SP Nr 4 Olecko).
    W grupie wiekowej szkoły gimnazjalne kolejność przedstawia się następująco: Kinga Konopko 31 pkt. (SP Judziki), na drugim miejscu po dogrywce ustnej Jan Ospital 27 pkt. ustnej (SP Sokółki), a na trzecim Kacper Klaus 27 pkt. (S P Sokółki).
    Uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Olecku i Nadleśnictwo Olecko. Zwycięzcy poszczególnych grup wiekowych reprezentować będą powiat olecki w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 23 kwietnia w Nidzicy.

K. Krajewski

więcej zdjęć


21 III 2018

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I WIOSENNY TURNIEJ KLAS

    Dzień 21 marca jest znany jako pierwszy dzień wiosny, ale również jako dzień wagarowicza. Społeczność naszej szkoły jednak nie uciekła z lekcji, tylko wspólnie świętowała przyjście nowej pory roku. Tego dnia uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wzięli udział w turnieju wiosennym. Konkurencje były różnorodne. Każdy mógł się czymś wykazać, od tworzenia plakatów i recytacji własnych wierszy poprzez wiedzę o wiośnie, znajomość największych hitów muzycznych, aż do widowiskowej żonglerki piłką, czy też znakomitej zdolności obierania ogórków. Tego dnia nie zabrakło nam uśmiechów, szczególnie wtedy, gdy podczas kalamburów wychowawcy rysowali przysłowia, które uczniowie ich klas musieli odgadnąć. Wszystkim szło bardzo dobrze, ale zwycięzca może być tylko jeden. Zwycięski laur zdobyła klasa 2 a gimnazjum. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy 7 b, a trzecie – 6 a. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę!

Amelia Ropel
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego SP4

więcej zdjęć


    Uczennica naszej szkoły z klasy I b - Maja Wasilewska wystartowała 9.03.2018r. w V Ogólnopolskim Nocnym Maratonie Pływackim "Otyliada". Maja była najmłodszą uczestniczką maratonu i przepłynęła 5000 m. Wielkie gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów.


16 III 2018

Kolejna lekcja z czworonogiem

    W piątek 16 marca , w ramach akcji edukacyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku pn. „Pies w mieście” odbyło się kolejne spotkanie, tym razem najmłodszych uczniów naszej szkoły, z Zastępcą Burmistrza Olecka, Mariuszem Miłunem, pracownikami i uczniami Środowiskowego Domu Samopomocy w Olecku.
    Podczas spotkania przybliżono uczniom zasady właściwej opieki nad psem. Odważni uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się w roli tresera uroczego labradora Mamby. Nie obeszło się również bez wspólnej zabawy. Spotkanie z psem dostarczyło uczniom wiele radości. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe pieczątki i drobne upominki od Zastępcy Burmistrza , Pana Mariusza Miłuna.
    Mamy nadzieję ,że spotkanie to wpłynęło pozytywnie na postawy i zachowania naszych najmłodszych w stosunku do czworonogów.

M. Marcinkiewicz

więcej zdjęć


15 III 2018

    15.03.2018r. klasa Ib razem z wychowawczyniami p. K. Fiećko i M. Marcinkiewicz wystąpiła w XIX Wiosennych Pejzażach organizowanych przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku. Dzieci zaprezentowały się pięknym tańcu "Motyle na łące", który został nagrodzony ogromnymi brawami. Mamy nadzieję, że wiosna już niedługo zawita do Olecka.

więcej zdjęć


9 III 2018

     9.03.2018r. w szkole odbył się wieczór filmowy, którego celem była integracja zespołu klasowego – uczniów klasy V "B". Spotkanie trwało dwie godziny, podczas których oglądaliśmy film pt. "Osobliwy świat pani Peregrine" oraz jedliśmy zamówioną pizzę. Mimo iż nie wszyscy uczniowie byli obecni, choć była prawie cała klasa, to i tak towarzyszyła nam bardzo przyjazna i sympatyczna atmosfera.
    Razem z nami w filmowym wieczorze uczestniczyły panie Anna Szyłkiewicz oraz Anna Sitko. Czekam z niecierpliwością na kolejne filmowe spotkanie klasowe.

Antonina Dębska

więcej zdjęć


9 III 2018

8 marca - Międzynarodowe Święto Kobiet

    Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dla upamiętnienia strajku, w którym wzięło udział 15 000 nowojorskich pracownic fabryki tekstylnej. Zdarzenie miało miejsce w 1908 r., a kobiety domagały się wówczas praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Współcześnie 8 marca ma inny charakter, pozwala na docenienie roli kobiet w życiu rodzinnym i społecznym.
    Z tej okazji 9 marca w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku mogliśmy docenić rolę kobiet z przymrużeniem oka – a nawet obu. Społeczność szkolna miała przyjemność uczestniczyć w pełnym humoru apelu, który przygotowali uczniowie płci silnej pod opieką panów: Roberta Sienicy, Krzysztofa Krajewskiego i Wojciecha Mikołajczyka.
    Na początku przywitali nas Jakub Mackun, Eryk Czaplejewicz i Kacper Kłoczko. Chłopcy wystąpili w eleganckich garniturach i zaczęli od złożenia życzeń wszystkim paniom oraz koleżankom. Życzenia miały dość oficjalny i podniosły charakter i nic nie wskazywało, że za moment czeka nas duża porcja zabawy i śmiechu.
    Po pięknym wstępie, rozpoczęto główną część apelu, mianowicie „Olimpiadę Sportów Męskich”. Do udziału zaproszono 3 drużyny, dwie żeńskie (zieloną i czerwoną) i jedną męską (niebieską). Drużyna mężczyzn została zdyskwalifikowana już na samym początku za stosowanie niedozwolonego „dopingu”. Przyczyną odsunięcia od olimpijskich rozgrywek w przypadku jednego z przedstawicieli drużyny niebieskich był zbyt wysoki wzrost (pan Fabian Szóstkiewicz), czy nieprzepisowe noszenie okularów (pan dyrektor Stanisław Kopycki) albo zbyt duża masa mięśniowa (pan Jarosław Sulima) i tak w toku dociekań Jury zdyskwalifikowano całą drużynę. Na polu bitwy zostały dwie ekipy żeńskie, które zmierzyły się w sześciu „męskich” zadaniach.
    Pierwsze wyzwanie polegało na przykręceniu przedniego koła do ramy roweru. I tu kobiety poradziły sobie doskonale, choć drużyna zielonych dość niekonwencjonalnie - przywiązała koło do ramy zieloną szarfą  - wszakże, nikt nie mówił, że rower musi jeździć, mowa była jedynie o tym, by dokręcić koło.
    Drugie zadanie polegało na prezentacji i opisie narzędzi, które na co dzień wykorzystują mężczyźni. Trzeba przyznać, że panie doskonale wiedziały do czego służą młot, wiertarka, kielnia czy piła. Nie gorzej poradziły sobie z przejazdem taczką (trzecia konkurencja). Mało, że wykazały się w tym zadaniu niezwykłą koordynacją (żadna z uczestniczek nie przewróciła się prowadząc jednośladowiec), to w dodatku dziewczęta pokazały przejazd pełen gracji i elegancji.
    Więcej kłopotów przysporzyła czwarta konkurencja – kalambury ciężkich „męskich” zajęć. Problem jednak nie polegał na braku zdolność plastycznych u rysujących, jednak na tym, że kobiety nie uważają, by rozpalanie w piecu, czy odśnieżanie było jedynie „męskim”, a przede wszystkim, ciężkim zajęciem.
    Kolejne zadanie nasze uczestniczki mogłyby wykonywać z zamkniętymi oczami, bo któż lepiej zna się na „wykończeniówce” jak nie my – kobiety??? Konkurencja polegała na zrobieniu makijażu mężczyznom. I to właściwie był jedyny problem, gdyż modele nie chcieli współpracować. Na szczęcie wprawione dłonie naszych pań sprawiły, że efekt był bardzo zadawalający.
    Najwięcej emocji przyniosła ostatnia konkurencja „męskie kłopoty”. Z czym mężczyźni sobie (nie) radzą w domu, przedstawił w doskonały sposób pan Robert Sienica. Tak sugestywny i ekspresyjny pokaz funkcjonowania pralki na długo pozostanie w pamięci widowni, która mogła obejrzeć cały „cykl prania” – od powolnych obrotów, płukania, aż po wirowanie. Byliśmy świadkami niezwykłej ekspresji ciała pana Roberta, który udowodnił, że z czym jak z czym, ale z praniem, to mężczyźni problemów nie mają!!!
    Po sześciu emocjonujących konkurencjach Jury wyłoniło zwycięski zespół. Wygrana przypadła drużynie zielonych, która w nagrodę otrzymała przywilej zorganizowania apelu z okazji Dnia Mężczyzny. Niezwykle pomocna okazała się karta kalendarza, która w tym roku wskazuje, że Dzień Mężczyzny wypada w sobotę - zatem i pracy niewiele.
    Na zakończenie życzenia wszystkim paniom i dziewczętom z naszej szkoły złożył pan dyrektor Stanisław Kopycki.
    To był bardzo zabawny apel, ukazujący, w krzywym zwierciadle, codzienne zmagania kobiet z tym co „męskie” i mężczyzn z tym co „damskie”. Trzeba przyznać, że przy odrobinie chęci, sprytu i kreatywności każda z płci: i piękna, i silna DAJE RADĘ!

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


28 II 2018

Pierwszaki na urodzinach w przedszkolu „Krasnal”

    W środę, 28 lutego 2018 roku, w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi „Krasnal” w Olecku obchodzono 14 urodziny grupy integracyjnej „Kropelki”. Z tej okazji zaprzyjaźnieni z przedszkolem uczniowie klas pierwszych integracyjnych naszej szkoły, zostali zaproszeni na urodzinowe przyjęcie. Goście oczywiście wybrali się tam z życzeniami i prezentem. Jednym z punktów programu była część artystyczna. Nie zabrakło wspólnej zabawy, słodkiego poczęstunku i oczywiście przepysznego tortu.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


24 II 2018

     Dnia 24.02.2018r. w Augustowie rozegrany został turniej regionalny w tenisie ziemnym w kategorii „skrzaty”- zawodników do lat 12. W zawodach udział wzięli zawodnicy z Białegostoku, Suwałk, Olecka i Augustowa.
    Duży sukces sportowy odnieśli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Olecka, którzy zwyciężyli zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Wśród dziewcząt zwyciężyła Rozalia Mikielska SP4 Olecko, drugie i trzecie miejsce zajęły zawodniczki z Białegostoku Ignaciuk Hanna i Ignaciuk Agnieszka. W kategorii chłopców zwyciężył Kornel Romotowski SP4 Olecko, drugie miejsce zajął Jakub Zieliński z Augustowa a trzeci był Mateusz Łazarski z Olecka, który również tenis ziemny trenuje w SP4 Olecko.
    Wszyscy wymienieni uczniowie z Olecka są członkami Tenisowego Międzyszkolnego Klubu Sportowego „KAMILA” a ich trenerem jest Bolesław Kanafa.

 


23 II 2018

„Po prostu - po polsku!” – językoznawcza inicjatywa Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku

    23 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się I Powiatowy Turniej Językoznawczy „Po prostu – po polsku!”.
    Szczególny charakter przedsięwzięcia organizowanego przez nauczycielki Mariolę Zdancewicz oraz Agnieszkę Gryniewicz podkreślił fakt, iż odbywało się ono pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Olecka. Ponadto działania połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wpisane były w szkolne obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
    Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły, Stanisław Kopycki, który przywitał uczestników, nauczycieli, jury oraz obecnych na sali: Burmistrza Olecka - Wacława Olszewskiego - oraz Zastępcę Burmistrza -Mariusza Miłuna. Burmistrz podkreślił innowacyjność i wagę konkursu w całości poświęconego poprawności języka polskiego i odbywającego się w takim charakterze po raz pierwszy w powiecie.
    „Jakie rozkosze, jakie rozkosze! / Umieć wypisać słowo po słowie, / Co marzę w myślach, co w sercu noszę, / Karta zrozumie, pióro wypowie” – słowa Władysława Syrokomli, będące mottem turnieju, miały uwypuklić wartość języka jako narzędzia, które wpływa na nasz sposób postrzegania rzeczywistości, pozwala poznać, uporządkować, nazwać i ocenić jej elementy. Narzędzia, w którym myślimy, marzymy, śnimy, kłócimy się i wyrażamy miłość.
    Turniej skierowany był do uczniów klas siódmych szkół podstawowych oraz uczniów klas drugich i trzecich dotychczasowych gimnazjów. Wzięło w nim udział 6 szkół z powiatu oleckiego: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Olecku, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku, Szkoła Podstawowa w Gąskach, Szkoła Podstawowa w Judzikach, Szkoła Podstawowa w Kijewie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieliczkach. Młodzież w trzyosobowych drużynach rywalizowała ze sobą w konkurencjach sprawdzających wiedzę i umiejętności z zakresu gramatyki języka polskiego.
    Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwała komisja konkursowa , w której zasiadły polonistki: pani Małgorzata Burba, pani Katarzyna Kamińska oraz pani Anna Kisiel. W wyniku skrupulatnego liczenia punktów wyłoniono zwycięskie drużyny:
- I miejsce: Zuzanna Bagan, Emilia Czajewska, Agnieszka Majewska – Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (nauczyciel przygotowujący – Anna Karolina Szyłkiewicz);
- II miejsce: Kinga Konopko, Kamila Łęgowska, Sandra Romanowska – Szkoła Podstawowa w Judzikach (nauczyciel przygotowujący: Agnieszka Łaskowska);
- III miejsce: Martyna Gorlo, Zofia Kozłowska, Magdalena Miłowicka – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieliczkach (nauczyciele przygotowujący: Grażyna Jankowska i Jolanta Motulewicz).
    Dzięki hojności oleckich przedsiębiorców organizatorom udało się pozyskać wartościowe nagrody. Każda z osób zwycięskiej drużyny dostała nowoczesny e-book. Za drugie miejsce uczestnikom wręczono atrakcyjne słuchawki. Trzeci na podium otrzymali bardzo pojemne pendrive’y z możliwością ich podłączenia do telefonu. Ponadto każdej z osób, biorących udział w Turnieju, została wręczona książka oraz pamiątkowy dyplom.
    Gratulujemy zwycięskim drużynom , jednocześnie podkreślamy, że każdy uczestnik I Powiatowego Turnieju Językoznawczego „Po prostu – po polsku!” powinien czuć się wygranym. Aktywny udział w konkursie, zaangażowana postawa i duża wiedza z zakresu gramatyki języka ojczystego pozwala być z siebie dumnym. Dziękujemy za wspaniałą postawę i zdrową rywalizację we wszystkich konkurencjach, a także za przyjazną atmosferę, bez której turniej byłby o wiele uboższy i mniej atrakcyjny.
    Uczestnicy docenili walory edukacyjne turnieju, miłą atmosferę oraz aspekt estetyczny i sprawność organizacyjną, nad czym od początku czuwała wicedyrektor Małgorzata Michałowska.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć

więcej informacji o konkursie


21 II 2018

Lekcja z czworonogiem

    W czwartek, 21 lutego, w ramach akcji edukacyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku pn. „Pies w mieście” odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku z Zastępcą Burmistrza Olecka, Mariuszem Miłunem, pracownikami i uczniami Środowiskowego Domu Samopomocy w Olecku oraz dogoterapeutą, panią Edytą Musialik, i jej psem – Mambą.
    Tematem zajęć było „Spotkanie z psem”. Podczas nich uczniom zostały przedstawione zasady opieki nad psem oraz sposoby zachowania się w sytuacji spotkania z niebezpiecznym psem, m.in. przyjęcie pozycji żółwia. Znalazły się również odpowiedzi na pytania o to, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie, w jakich miejscach można spacerować z pupilem bez kagańca, co czworonogi lubią jeść i jakie są ich ulubione zabawy. Wiele radości dostarczyła dzieciom zabawa z labradorem Mambą.
    Spotkanie miało także na celu zachęcić uczniów SP4 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Pies w mieście”.
    Na koniec trzecioklasiści zostali oznaczeni pamiątkową pieczęcią w kształcie psiej łapy oraz poczęstowani gumą rozpuszczalną Mamba. Pan Mariusz Miłun wręczył klasie upominek w postaci frisbee.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


8 II 2018

Bal karnawałowy najmłodszych uczniów

    W czwartek 8 lutego 2018 r. uczniowie najmłodszych klas Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku hucznie obchodzili ostatki.
    Klasy 0-III zebrały się na sali gimnastycznej, gdzie przy skocznych rytmach muzyki puszczanej przez Centrum Artystyczno-Edukacyjne dla Dzieci i Młodzieży TANMUZ bawiły się nie tylko ze sobą, swoimi starszymi i młodszymi kolegami oraz koleżankami. Do tańca porwały również swoje nauczycielki, a nawet rodziców. Nie była to zwykła dyskoteka tylko prawdziwy bal karnawałowy, na który dzieci przyszły przebrane za swoje ulubione postacie. Wśród dziewcząt zdezydowanie dominowały wróżki i czarodziejki. Chłopcy wcielili się w role nieśmiertelnych bajkowych bohaterów oraz bardziej przyziemnie - służb mundurowych.
    Duży wysiłek fizyczny przyczynił sie do spadku energii, którą uczniowie szybko odzyskali po zjedzeniu przygotowanego w klasach poczęstunku. Obchodzony tego dnia tłusty czwartek był najlepszą okazją do krótkiej lekcji tradycji i degustacji pączków, chrustów, faworków i innych wypieków.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


19 I 2018

Na lodowisku

    19.01.2018r. postanowiliśmy wykorzystać zimowy dzień. Zorganizowaliśmy niewielki wyjazd na łyżwy do pobliskiego miasta - Ełku. Podróż minęła nam w niecierpliwym oczekiwaniu na możliwość spróbowania swoich sił na lodowisku. Jak mówi przysłowie: „najtrudniejszy jest pierwszy krok”. W naszym przypadku sprawdziło się to całkowicie. Niektórym z nas jazda nie sprawiła większych trudności, jednak nie wszystkim udało się utrzymać równowagę. Po kilku okrążeniach lodowiska, kurczowo trzymając się poręczy, "pierwsze lody zostały przełamane" i wiele z nas podjęło próbę samodzielnej jazdy. Upadki nie zniechęciły nikogo. Nikt "nie został na lodzie", gdyż zawsze znalazła się osoba z dłonią pomagającą wstać. Po jeździe na łyżwach, wymagającej sporej ilości energii, pojechaliśmy do galerii "Brama Mazur". Tam mieliśmy dwie godziny, aby coś zjeść i zrobić zakupy. Co może wydawać się dziwne, odwiedzanie wielu sklepów było równie męczące jak jazda na łyżwach. Po naszej wycieczce nasuwa się jeden morał: pomimo wielu upadków nie można się poddawać. Należy konsekwentnie dążyć do postawionego celu, a z nieuniknionych porażek wyciągać wniosek.

Maciek Pieczulis – IIIa G1

więcej zdjęć


19 I 2018

Połowinki klas II

    19 stycznia, tuż przed długo wyczekiwanymi feriami zimowymi, uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku mogli zapomnieć o obowiązkach szklonych i oddać się zabawie w gronie swoich szkolnych przyjaciół.
    Połowinki rozpoczęły się o godzinie 17.00 i trwały do godziny 21.00. Tegoroczny Bal otworzyli wicedyrektorzy naszej szkoły: pani Małgorzata Michałowska oraz pan Jarosław Kosakowski. Pan Wicedyrektor zwrócił uwagę na to, iż są to wyjątkowe Połowinki, gdyż ostatnie w naszej szkole. Pani Wicedyrektor życzyła młodzieży niezapomnianych wrażeń oraz udanej zabawy.
    Płeć piękna była ubrana w eleganckie sukienki, płeć silna natomiast w równie eleganckie koszule. Muzykę obsługiwał kolega uczestników imprezy – DJ Kapi, czyli Kacper Kłoczko – uczeń klasy II a. Młodzież świetnie się bawiła przy największych hitach tegorocznego karnawału. Tego wieczoru nie zabrakło również wyboru Królowej i Króla Balu. Jednogłośnym werdyktem wychowawców i rodziców Królową Balu została Pola Stadnicka (kl. II b), Królem Balu natomiast został Max Bedyński (kl. II a). Królewska Para została udekorowana złotymi koronami oraz pamiątkowymi szarfami. Specjalnie dla nich DJ Kapi włączył romantyczną piosenkę, przy której mogli zatańczyć swój pierwszy królewski taniec. Przez resztę wieczoru drugoklasiści bawili się żywiołowo na parkiecie w beztroskiej i radosnej atmosferze. W czasie przerw mogli posilić się słodkimi przekąskami oraz ciepłą pizzą.
    Ogromne podziękowania składamy Rodzicom uczniów klas II, którzy zorganizowali tę wspaniałą imprezę, przygotowali poczęstunek i czuwali nad bezpieczeństwem swych pociech.
    Połowinki zapadną niewątpliwie w pamięć każdemu z uczestników. Goście wspaniale się bawili, a także, co ważne, spędzili te chwile w gronie swoich koleżanek i kolegów. Wspólna rozrywka jeszcze bardziej zintegrowała uczniów i uczennice naszej szkoły. Po tak udanym wieczorze nie sposób zaprzeczyć słowom Leopolda Staffa, że „.. coś w szaleństwach jest młodości,/Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,/Co jest mądrzejsze od mądrości/
I rozumniejsze od rozumu”.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


18 I 2018

    18 stycznia (czwartek) odbył się apel upamiętniający naszego patrona – ks. Jana Twardowskiego. To zaszczytne imię nadano naszej szkole 14 października 2011 roku. Jesteśmy zobowiązani do pracy oraz uczciwości względem siebie jak i nauczycieli. Uczniowie klasy IIIB i VIA przygotowali program artystyczno-biograficzny o życiu Jana Twardowskiego, od narodzin, poprzez dzieciństwo, aż po wiek dojrzały. Na początku delegacja dostarczyła kwiaty pod pomnik ks. Twardowskiego, aby uczcić dwunastą rocznicę śmierci.
    Apel zakończył się sukcesem, pomimo problemów technicznych. Aktorzy odegrali swoje role tak jak było to zaplanowane. Widzowie zaś mogli dowiedzieć się wielu nieznanych dotąd faktów z życia patrona. Niektóre informacje dziwiły inne zaś wzbudzały podziw. Sprytne wplecenie talentów uczniów zabarwiło widowisko. Znalazły się skrzypce (Emilia Czajewska), flet (Julia) Truszczyńska) oraz mażoretka (Kaja Selwocka). Na koniec cały zespół został obdarowany gromkimi brawami oraz pochwałami od dyrekcji.
    Nauczycielem prowadzącym była Pani Angelika Raczykowska, która poradziła sobie z zadaniem celująco.
    Nie zapominajmy jednak o osobach, które pomogły nam w przygotowaniu tego apelu. Serdeczne podziękowania ślemy do nauczycieli oraz pracowników szkoły.
    Autorem scenariusza apelu z tej właśnie okazji jest uczennica klasy III ”b” gimnazjum – Magdalena Pilichowska.

Magdalena Pilichowska

więcej zdjęć


16 I 2018

XII Powiatowy Konkurs Kolęd „ Szkolne Kolędowanie”

    10.01.2018 roku w sali kinowej Regionalnego Ośrodka Kultury ,,Mazury Garbate” w Olecku odbył się XII Powiatowy Konkurs Kolęd „ Szkolne Kolędowanie” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Zgłosiła się do niego rekordowa liczba uczestników ze szkół całego powiatu oleckiego, m.in.: Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 2 w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku, Szkoły Podstawowej w Cichym, Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Wieliczkach, Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich, Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich, Szkoły Podstawowej w Gąskach, ZS STO w Olecku, Szkoły Podstawowej w Sokółkach, Szkoły Podstawowej w Świętajnie. Swoich reprezentantów zgłosiły też: Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi ,,Krasnal ‘’ w Olecku i Przedszkole Niepubliczne ,,Bajka” w Olecku.
    W komisji konkursowej po raz kolejny zasiedli konsultanci W-MODN w Olecku: Zuzanna Hołubowicz, Jolanta Grędzińska-Kosiorek, Jacek Rutkowski oraz ks. Seweryn Modrzejewski. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach ww. komisja podjęła decyzję, że nagrodzi i wyróżni 15 uczestników. Przyznano też nagrodę Grand Prix za najpiękniejszy głos uczniowi kl. V Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku -Dominikowi Jackiewiczowi.

Laureaci XII edycji konkursu
1.Kategoria 0 i przedszkolaki
I miejsce - Aleksandra Kiriaka
II miejsce –Jan Witkowski
III miejsce- Lena Grześ
2. Kategoria klas I-III
I miejsce- Marcel Czupryn
II miejsce- Hanna Miłun i Lena Czaplejewicz
III miejsce- Dominik Piotrowski i Lidia Grześ
Wyróżnienie – Oliwia Sadkowska
3. Kategoria IV-VII
I miejsce-Karolina Ciszewska
II miejsce- Zuzanna Jarosz i Natalia Sienkiewicz
III miejsce- Amelia Michałowska i Aleksandra Chodnicka
Wyróżnienie- Hanna Dziokan
Nagroda Grand Prix - Dominik Jackiewicz

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku składa podziękowania sponsorom XII Powiatowego Konkursu Kolęd „ Szkolne Kolędowanie”: p. P. Giełazisowi (G-SOFT), p. K. Fiećko (prezes Stowarzyszenia „Pomarańcza’’), p. Statkiewicz (AGAT), p. E. Karniej, p. Wójcik (Piekarnia Młyn), p. Sz. Kalejcie (Mazurska Pasieka), p. D. Bondarenko.

Organizatorki konkursu:
Anna Sitko, Anetta Borawska

więcej zdjęć


4 I 2018

Lekcja wychowawcza w teatrze

    Kolejny raz w tym roku szkolnym uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku udali się na spektakl teatralny. 4 stycznia w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” obejrzeli przedstawienie Teatru Artenes z Wrocławia pt. „Zaklęte granie”.
    Inspiracją do powstania sztuki stały się współczesne problemy wychowawcze, mianowicie spędzanie przez dzieci zbyt długiego czasu przed komputerem. Zuzia i Tomek, główni bohaterowie tej współczesnej baśni, otrzymali wymarzone tablety. Zatracili się jednak w grach komputerowych, łamiąc wszelkie zasady ustalone przez dorosłych. Stało się to przyczyną wielu niespodziewanych przygód, które sprawiły, że dzieci ostatecznie zaczęły rozumieć niebezpieczeństwo nieograniczonego korzystania z internetu oraz doceniły mądre rady swoich opiekunów. Wirtualny świat gier, choć atrakcyjny i fascynujący, nie powinien przesłaniać zabaw z rówieśnikami i korzystania z dzieciństwa. O tym powinni pamiętać również dorośli, uświadamiając dzieciom zagrożenia, które czekają na nie w sieci oraz ucząc bezpiecznego korzystania z internetu.
    Spektakl przemawiał do widzów nie tylko słownymi upomnieniami, ale również obrazem i przykładem. Wzbogacony piosenkami, kolorowymi kostiumami, dialogiem z publicznością oraz multimedialnymi efektami scenicznymi pozwolił na trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


22 XII 2017

W Boże Narodzenie
,,Wszystkie drogi prowadzą do domu”

    22 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się świąteczny apel z okazji Bożego Narodzenia. Skupił on uczniów, nauczycieli, rodziców oraz laureatów II Powiatowego Konkursu na Najładniejszy Stroik Świąteczny.
Ważnym elementem uroczystości było przekazanie przez harcerzy na ręce dyrekcji szkoły Betlejemskiego Światła Pokoju, które dla dostępności ogółu zostało ustawione przy pomniku patrona  – ks. Jana Twardowskiego.
    Jedną z najpiękniejszych tradycji pielęgnowanych w naszej szkole jest coroczny występ uczniów z różnych etapów edukacyjnych w jasełkach. W tym roku skupiliśmy się na polskim domu, który jest nośnikiem naszych narodowych obyczajów i łącznikiem wielu pokoleń ludzi, ludzi często rozproszonych po świecie… A jednak wszystkich ciągnie do domu i to do niego prowadzą wszystkie drogi!
    Czy w dobie konsumpcyjnego podejścia do życia zapomina się o takich wartościach, jakie wpaja rodzina?! Absolutnie, nie. Tego właśnie mieli dowieść bohaterowie jasełek. Na nic zdały się knowania diabła twierdzącego, że odwołano Boże Narodzenie, bo ludzie pędzą do galerii handlowej na gorące świąteczne promocje. Na nic biadolenie ,,sztucznego mikołaja” na listy słane ,,na niby”.
     W opozycji do nich wystąpiły dwa anioły, pokazując przygotowania domowników pewnego domu do wigilii, która powinna skupić wszystkich członków rodziny. Przecież wiemy, jak niezwykle ważna jest nas obecność naszych bliskich w święta. Pod tradycyjną choinką ubraną przez dziatki pojawił się najpiękniejszy prezent-zdjęcie rodziny w komplecie! Marzenie?! A jednak…do domu przybędą niespodzianie ci z odległych stron, rozproszeni po świecie… Dom wypełni się osobami ze zdjęcia, bo przecież ,,jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy”, który warto spędzić razem…
     Część artystyczną przygotowały panie: Anna Klimasara i Grażyna Hołownia. Nad występem chóru szkolnego pracowała p. Róża Grudzińska. Nie mogło się też obyć bez współpracy z paniami z nauczania zintegrowanego-Anetą Skrzypiec i Małgorzatą Grzyb, które –jak zawsze niezawodnie-opracowały z uczniami kl.3c układ taneczny do piosenki wykonanej przez uczennice z klasy 3b p. Wiolety Chmielewskiej.
    Po jasełkach nastąpiło rozstrzygnięcie II Powiatowego Konkursu na Najładniejszy Stroik Świąteczny oraz szkolnego konkursu pod nazwą „Najładniejsza kartka świąteczna w języku niemieckim”. Laureaci obu konkursów otrzymali cenne nagrody z rąk dyrekcji szkoły i organizatorów.
    Specjalne podziękowania:
 - wszystkim widzom za skupienie i uwagę podczas apelu,
 - występującym za poświęcenie czasu w gorącym, trudnym, końcowosemestralnym okresie,
 - dzieciakom z nauczania zintegrowanego za niezapomniane wrażenia artystyczne i szybsze bicie serca,  ich nauczycielkom za dobrą współpracę.
Zawsze można na WAS liczyć!

Anna Klimasara

więcej zdjęć


20 XII 2017

     20 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie organizowanego przez naszą szkołę II Powiatowego Konkursu Na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy. Wzięło w nim udział trzynaścioro dzieci wraz z rodzicami. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ogromny wkład jaki włożyli w przygotowanie tak pięknych i oryginalnych stroików.
    Komisja konkursowa w składzie: Zofia Kardel, Anna Topolska i Marek Sznurkowski, przyznała następujące nagrody:
I MIESJCE – Lidia Grześ ze Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z rodzicami
II MIEJSCE – Julia Hołownia ze Szkoły Podstawowej Nr 3 wraz z rodzicami
III MIESJCE – Aleksandra Chmielewska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich wraz z rodzicami oraz WRÓŻNIENIA:
- Aleksandra Skowrońska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z rodzicami
-Marcel Buraczewski ze Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z rodzicami.
    Wręczenie nagród nastąpiło 22 grudnia podczas uroczystego apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
    Organizatorki konkursu, Agnieszka Krassowska i Małgorzata Marcinkiewicz, bardzo serdecznie dziękują osobom i firmom, które ufundowały nagrody dla zwycięzców. Należą do nich: Przemysław Atkielski, radny Paweł Giełazis, Daria Maciejewska, Zdzisław Sadowski, Anna Skorupska, Klinika Zdrowia i Urody Goliat.

A.Krassowska

więcej zdjęć


XII 2017

Konkurs - „Najładniejsza kartka świąteczna w języku niemieckim”

    W okresie adwentu w naszej szkole panie uczące języka niemieckiego : p. Małgorzata Marcinkiewicz oraz p. Violetta Janczenia zorganizowały konkurs na NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ W JĘZYKU NIEMIECKIM. Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania językiem niemieckim, doskonalenie umiejętności pisania życzeń w języku obcym, kultywowanie zwyczaju wysyłania kartek świątecznych oraz umożliwienie uczniom rozwijania wyobraźni , zdolności manualnych i artystycznych. W tym roku szkolnym konkurs cieszył się większą popularnością. Wszystkie kartki zrobiły na jurorach ogromne wrażanie. Po burzliwych obradach komisja konkursowa w składzie p. Magdalena Szlaszyńska, p. Magdalena Borys, p. Violetta Janczenia oraz p. Małgorzata Marcinkiewicz wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajęła Gabriela Trofimow z kl. II b gimnazjum. II miejsce przypadło Maciej Pieczulisowi z kl. III a gimnazjum, zaś III miejsce zajęła Pola Stadnicka z kl. II b gimnazjum. Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dodatkowymi ocenami celującymi z języka niemieckiego. Laureaci zaś otrzymali dodatkowo dyplomy i upominki, które zostały wręczone im podczas szkolnego apelu bożonarodzeniowego.

Małgorzata Marcinkiewicz


20 XII 2017

    Zakończyliśmy akcję świątecznej pomocy- XVII edycji Szlachetnej Paczki. Szlachetna Paczka to ogólnopolski program pomocy ludziom w trudnej sytuacji. To system pomnażający dobro, łączący w przemyślany sposób tysiące ludzi: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców.
    Podobnie jak w zeszłych latach społeczność naszej szkoły postanowiła włączyć się w tę piękną ideę - pomocy ludziom, którzy borykają się z biedą, chorobą czy nieszczęściem. Nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu już po raz trzeci. W tym roku pomagaliśmy pani Bożenie, która samotnie wychowuje czworo dzieci.
    Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Szlachetnej Paczki: za bezinteresowność, wysiłek i życzliwość, które towarzyszyły przygotowywaniu prezentów. Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie naszej Szkoły - swoim zaangażowaniem pokazaliście, że jesteście pełni wrażliwości. Mam nadzieję, że ta postawa jest dla Was źródłem ogromnej radości i satysfakcji. Nie ma większego szczęścia nad to, że możemy dawać coś innym ludziom. Dzięki naszej pomocy, rodzina otrzymała m.in. inhalator, odkurzacz, łóżko piętrowe, kartony z żywnością, odzież zimową, pościel i wiele innych rzeczy, które sprawiły wielką radość obdarowanej rodzinie.

Karolina Wróblewska

więcej zdjęć


18 XII 2017

III Mikołajkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych - Olecko 2017

    18 grudnia 2017 r. na pływalni Hali Lega w Olecku odbyły się III Mikołajkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów były: Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku, Stowarzyszenie Rodziców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających przy WTZ w Olecku, PSSON „START” Białystok, Stowarzyszenie „Pomarańcza” w Olecku, MOSiR w Olecku.
    W III Mikołajkowych Zawodach Pływackich Osób Niepełnosprawnych wzięło udział blisko stu pięćdziesięciu zawodników z 20 placówek. Chęć udziału w naszych zawodach zgłosili m.in.: Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Gołdapi, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Giżycku, „Start” Białystok, Warsztat Terapii Zajęciowej w Piszu, WTZ w Kolnie, WTZ Olsztyn, WTZ Kętrzyn, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Suwałkach, WTZ w Olecku, Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku, Centrum Edukacji Specjalnej w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku, Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku.
Zawody otworzył pan Wacław Olszewski – burmistrz Olecka.
W ceremonii otwarcia uczestniczyli również zaproszeni goście:
Pan Mariusz Miłun – zastępca Burmistrza Olecka, Pani Marta Romotowska – kierownik WTZ w Olecku,
Pan Andrzej Kamiński – dyrektor MOSiR,
Pan Artur Sobolewski – dyrektor OSW dla Dzieci Głuchych,
Pani Joanna Kozłowska – wicedyrektor MOSiR,
Pan Tomasz Dziokan – radny powiatu oleckiego.
    Pływacy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych (25m,50m) oraz w sztafecie (4 x 25 m). Wszystkim zawodnikom i kibicom towarzyszyły wielki emocje. Doping był głośny, a walka odbywała się w duchu fair play.
    Nasi zawodnicy godnie reprezentowali szkołę i wywalczyli medale w konkurencjach indywidualnych.
Wyniki naszych zawodników:
I . Dziewczęta – rocznik 2008 i młodsze – dystans 25 m
1m. Maria Sikorska
2m. Antonina Dziokan
II Chłopcy – rocznik 2008 i młodsi – dystans 25 m
3m. Konrad Bednarski
III. Dziewczęta – rocznik 2007 – 2006 – dystans 25 m
1m. Gabriela Bogdańska
IV. Chłopcy – rocznik 2007 – 2006 – dystans 25 m
1m. Mateusz Jachimowicz 3m. Michał Werner
V. Dziewczęta – rocznik 2005 – 2004 – dystans 25 m
2m. Wiktoria Masalska
    Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki oraz medale wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku. Wszystkich pływaków dekorowali obecni goście. Podczas turnieju ciężko pracowali Mikołaje - sędziowie: Piotr Fidler i Robert Jankowski. Turniej był okazją do integracji osób niepełnosprawnych, popularyzacji pływania w środowisku osób niepełnosprawnych, propagowania bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Frekwencja w naszym turnieju przeszła wszelkie oczekiwania i dała wyraz temu, że pływać każdy może i to na bardzo dobrym poziomie. Organizatorzy myślą o kolejnym, czwartym już, tak udanym turnieju. Zawodników zachęcamy do trenowania i „zasilenia” reprezentacji naszej szkoły na zawodach w przyszłym roku.
    Dziękujemy serdecznie wszystkim sponsorom i darczyńcom, za okazaną pomoc w zorganizowaniu III Mikołajkowych Zawodów Pływackich.

Organizatorzy

więcej zdjęć


15 XII 2017

Spotkanie autorskie z Agatą Julią Prosińską

    Pasja pisania wśród młodych ludzi nie jest współcześnie dość popularna. Nie znaczy to, że młodzi ludzie nie piszą w ogóle. O tym jak świetne może mieć to rezultaty przekonaliśmy się 15 grudnia 2017 r. podczas spotkania autorskiego z młodą pisarką Agatą Julią Prosińską.
    Spotkanie w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku zostało zorganizowane w ramach poradnictwa zawodowego przez panią Jadwigę Zdan oraz przygotowane przez uczniów klasy II a i II b gimnazjum, realizujących w tym roku projekt edukacyjny pn. „W rytmie pióra – nasza pierwsza książka” – Izabelę Motulewicz, Kingę Kruszniewską, Agnieszkę Majewską, Krzysztofa Bielawskiego, Jana Kamińskiego, Kamila Buchowskiego i Krystiana Kozłowskiego, pod opieką pani Marioli Zdancewicz. W przygotowania włączyły się również panie z biblioteki szkolnej – Magdalena Szlaszyńska i Grażyna Hołownia.
    Młodą pisarkę krótkim wystąpieniem przywitał dyrektor szkoły pan Stanisław Kopycki. Później sylwetkę Agaty przybliżyli nam prowadzący Kinga i Krzysztof, przedstawiając prezentację na temat wielorakich zainteresowań pisarki. Następnie przeszliśmy do meritum spotkania – podczas jego pierwszej części autorka opowiadała głównie o swojej pierwszej książce „Sylfidzie”, streściła nam część fabuły, opowiedziała o historii pisania książki, starała się zachęcić słuchaczy do jej przeczytania. Tajemnic „Nimfy” do końca zdradzić nie chciała. Tę książkę opisała dosłownie w kilku słowach. Następnie rozwinęła temat swoich zainteresowań, opowiedziała o pozostałych dziełach, sposobach spędzania wolnego czasu i inspiracjach.
    Później był czas na pytania. Agata odpowiedziała wyczerpująco na wszystkie z nich. Na koniec uczniowie realizujący projekt, wręczyli młodej pisarce podziękowanie i upominki.
    Po spotkaniu dla uczniów klas gimnazjalnych, z młodą, utalentowaną pisarką spotkali się uczniowie klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej.
    Wszyscy z uwagą słuchali Agaty Prosińskiej i wielu zgodnie przyznało, że najważniejsze w realizacji pasji są chęć i zaangażowanie oraz odrobina poświęcenia – wtedy na pewno się uda – czego doskonałym przykładem jest postać Agaty Julii Prosińskiej.

Jan Kamiński, kl. II B gim

więcej zdjęć


12 XII 2017

Wizyta uczniów klasy Ia w bibliotece pedagogicznej

    We wtorek 12 grudnia uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczyniami udali się do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej Olecku. Pierwszoklasiści skorzystali z oferty biblioteki skierowanej do uczniów klas młodszych i wybrali się na zajęcia czytelnicze.
    Na miejscu uczniowie obejrzeli wystawę zdjęć i eksponatów z podróży Andrzeja Malinowskiego do Panamy i Etiopii. Mogli przymierzyć panamskie kapelusze i etiopskie korale, przyjrzeć się tamtejszej walucie, potrząsnąć marakasem. Dzieci były bardzo zainteresowane wystawą – zadawały mnóstwo dociekliwych pytań, nic nie uszło ich uwadze. Ten punkt programu doskonale wpisał się w działania z zakresu edukacji globalnej. Ponadto pierwszoklasiści zwiedzili bibliotekę, spacerując po miejscach niedostępnych zwykłym użytkownikom. Punkt główny spotkania, zajęcia czytelnicze, poświecony był tematyce bożonarodzeniowej. Pani bibliotekarka na początku odczytała fragment książki „Dzieci z Bullerbyn”, opisujący przygotowania głównych bohaterów do świąt. Po wysłuchaniu i omówieniu lektury uczniowie klasy Ia wspólnie z nauczycielkami wykonali świąteczne ozdoby – papierowe łańcuchy i kolorowe bombki. Ozdobili nimi przygotowaną wcześniej choinkę, pod którą zrobili grupowe zdjęcie.
    Najmilszym i najsłodszym punktem programu był poczęstunek ciasteczkami. Po zajęciach pierwszoklasiści serdecznie podziękowali pani bibliotekarce za całe mnóstwo atrakcji, życzyli wesołych świąt i pożegnali się, jednocześnie zapowiadając się na kolejną wizytę w bibliotece pedagogicznej.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


XII 2017

    Grupa uczniów z klas 5a i 5b wzięła udział w międzynarodowym projekcie "My school - your school" autorstwa pana Fabiana Szóstkiewicza na platformie e-twinning. Uczniowie nawiązali współpracę ze szkołą w Turcji z którą wymieniali się zdjęciami z różnych miejsc w budynku szkolnym. W projekcie wzięli udział: Wiktoria Karaś, Ania Łabędzka, Wiktoria Chełmińska, Karol Kisłowski, Oliwier Piętko, Karol Burba, Krzysztof Wróblewski oraz Jakub Sawicki.


6 XII 2017

Mikołajki w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku

    Już od kilku dni nasza szkoła przygotowywała się na wizytę świętego Mikołaja. Dzieci i nauczyciele wykonywali zimowe ozdoby, by udekorować klasy, stroili choinki, uczniowie uczyli się wierszyków.
    Z samego rana 6 grudnia, gdy tylko uczniowie weszli do klas, na szkolnym korytarzu rozległ się dźwięk dzwonków oznajmiający przybycie świętego Mikołaja. Nie całkiem stary pan, ale z siwą brodą, odwiedził naszą szkołę i oczywiście miał ze sobą worki pełne prezentów. Czekali na niego wszyscy uczniowie: od najmłodszych aż po tych najstarszych. Witali go gorąco śpiewając piosenki, recytując wierszyki, częstując pierniczkami.
    Był to dzień pełen radości i uśmiechów. Mikołajki wprowadziły w szkole świąteczny nastrój, teraz już wszyscy oczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


5 XII 2017

Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku uczciła Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

    „Życie nie tylko po to jest, by brać…” – słowa jednej z piosenek Stanisława Sojki były hasłem obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, której temat niepełnosprawności jest szczególnie bliski.
    Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ przypada co roku 3 grudnia. Z tej okazji duża grupa uczniów i nauczycieli SP4 zaangażowała się w przygotowanie specjalnego montażu słowno-muzycznego, który między innymi miał kształtować pozytywną postawę wobec osób z niepełnosprawnościami i kolejny raz zwrócić uwagę na wartości najważniejsze w życiu człowieka.
    Na początku zebranych na sali gimnastycznej powitali uczniowie Lena Czaplejewicz i Damian Domagała – prowadzący uroczystość. Kolejni uczniowie na zmianę recytowali wiersze i śpiewali piosenki nawiązujące do zagadnienia niepełnosprawności. Dwie klasy zaprezentowały swoje układy taneczne. Odegrano też scenkę dramową, w której uczniowie ubrani w białe koszulki z wielkimi sercami, reprezentujący dobro i wartości, przeciwstawiali się hasłom pełnym agresji i poniżenia nadrukowanym na czarnych koszulkach innej grupy uczniów. Miłym akcentem było zaśpiewanie piosenki Stanisława Sojki „Tolerancja” przez szkolny chór wspólnie z nauczycielkami: Anettą Borawską, Małgorzatą Grzyb oraz Krystyną Matwiejczyk. Na koniec wszyscy wysłuchali piosenki zespołu Queen „We are the champions” odegranej przez jedną z uczennic na flecie.
    Po części artystycznej dyrekcja szkoły wręczyła wszystkim klasom lizaki. Dyrektor, Stanisław Kopycki, podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie tak wyjątkowej uroczystości oraz za jej godny pochwały odbiór wśród pozostałych uczniów.
    Nad współpracą wszystkich zaangażowanych w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole czuwały panie odpowiedzialne za organizację apelu – Krystyna Matwiejczyk oraz Janina Słuchocka.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


1 XII 2017

XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS
„Nie daj szansy AIDS”

    Już po raz szesnasty, z okazji Światowego Dnia Walki z HIV/AIDS odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”- do tej pory skierowany do gimnazjalistów. Ze względu na reformę oświaty w rywalizacji po raz pierwszy wzięli udział uczniowie klas VII szkół podstawowych. Finał konkursu, który miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku w dniu 01 grudnia 2017 r. poprzedzony był szkolnymi rozgrywkami, mającymi na celu wyłonienie reprezentantów jedenastu szkół, którzy walczyli o tytuł laureata oraz o atrakcyjne nagrody. W konkursie startowało 35 uczniów i uczennic. Organizatorem konkursu od 16 lat jest Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olecku, nasza szkoła występuje jako współorganizator.
    Efekty umysłowych potyczek, mających na celu m.in. kształtowanie umiejętności podejmowania właściwych i przemyślanych decyzji w oparciu o zdobytą wiedzę przedstawiają się następująco:
miejsce 1: Olga Baranowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku,
miejsce 2: Karolina Jasińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku,
miejsce 3: Katarzyna Witkowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,
wyróżnienie 1: Julia Molas z Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Olecku,
wyróżnienie 2/3/4 równorzędne za tę samą liczbę punktów: Weronika Cimochowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,
wyróżnienie 2/3/4 równorzędne za tę samą liczbę punktów: Patrycja Luto ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku,
wyróżnienie 2/3/4 równorzędne za tę samą liczbę punktów: Krzysztof Zduniak ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
wyróżnienie równorzędne za tę samą liczbę punktów 5/6: Aleksander Standowicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich,
wyróżnienie równorzędne za tę samą liczbę punktów 5/6: Natalia Rant ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,
wyróżnienie 7: Olaf Sujata ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku.
    Atrakcyjne nagrody i upominki, które otrzymali uczestnicy i laureaci konkursu sponsorowali: Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olecku, Starostwo Powiatowe w Olecku oraz Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki.

W imieniu współorganizatora:
Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny

więcej zdjęć


30 XI 2017

Andrzejki u maluchów

    Ostatni listopadowy czwartek upłynął uczniom klas 0-III Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku pod znakiem wróżb, gier i zabaw andrzejkowych.
    Obchody dnia świętego Andrzeja odbywały się dwuetapowo. W swoich klasach uczniowie przy pomocy wychowawczyń i zaangażowaniu rodziców przygotowali słodki poczęstunek oraz mnóstwo zabaw i wróżb, z których próbowali poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość, m.in. dowiadywali się, kiedy wezmą ślub, jak będzie brzmiało imię wybranki lub wybranka serca, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Dużo było przy tym śmiechu i dobrej zabawy.
    Z kolei na sali gimnastycznej została zorganizowana dyskoteka andrzejkowa dla najmłodszych uczniów szkoły. Zabawy muzyczne i taneczne prowadził wraz ze swoim zespołem Bogusław Szlaszyński, założyciel prywatnej szkoły tańca i dobrych manier TANMUZ. Nie zabrakło indywidualnej zabawy przy muzyce dyskotekowej i wspólnie wykonywanych układów choreograficznych. Były klasowe kółeczka i pociągi z wychowawczyniami na czele. Znalazły się też wolne piosenki, do których uczniowie tańczyli w parach. Wszyscy bawili się znakomicie, zmęczeni, ale w doskonałych nastrojach udali się do klas, by podzielić się wrażeniami z tak udanego dnia.
    Za organizację zabawy andrzejkowej w klasach 0-III odpowiedzialna była pani Elżbieta Koncewicz.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć1    więcej zdjęć 2


27 XI 2017

Krótka lekcja bezpieczeństwa na drodze

    Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku wzięli udział w akcji „Bezpieczna droga do szkoły” organizowanej przez policję i gminę Olecko.
    27 listopada wraz z panią wicedyrektor, Małgorzatą Michałowską, pierwszoklasiści witali burmistrza Wacława Olszewskiego oraz oleckich policjantów. Każde dziecko otrzymało od burmistrza kamizelkę odblaskową z herbem Olecka. Policjanci przypomnieli młodym uczestnikom ruchu drogowego, jak i gdzie bezpieczne przechodzić przez ulicę oraz jak być widocznym na drodze, zwłaszcza na rowerze.
    Spacer poza terenem szkoły był okazją do tego, by przełożyć wiedzę na umiejętności. Uczniowie klas Ia oraz Ib asekurowani przez burmistrza i policję poprawnie przechodzili przez jezdnię na przejściach wyznaczonych dla pieszych.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


23 XI 2017

Prezentacje naszych uczniów podczas „Widziadła”

    23 listopada 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku wzięli udział w Prezentacjach Artystycznych „Widziadło 2017” w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Dać Nadzieję" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Nie wierz swym oczom – sercem patrz”. W prezentacjach brały udział placówki kształcące dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami z miasta i gminy Olecko oraz z Suwałk.
    Uczniowie klasy Ib zaprezentowali na scenie "Taniec liści", którego uczyli się pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: pani Katarzyny Fiećko i pani Małgorzaty Marcinkiewicz. Niektórzy z uczniów mieli okazję pierwszy raz wystąpić przed tak liczną publicznością. Nie obeszło się bez lekkiej tremy. Jednak mimo wszystko, pierwszoklasiści uwierzyli w siebie oraz w swoje możliwości i wspaniale zatańczyli, dając swym paniom powód do dumy.
    Ponadto naszą szkołę reprezentował zespół teatralny „Czwóreczka” prowadzony przez panią Joannę Cichanowicz.

Małgorzata Marcinkiewicz


21 XI 2017

Baśniowa przygoda w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku

    We wtorek 21 listopada 2017 r. odbył się III Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej „Baśniowy Świat” organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas trzecich ze wszystkich szkół podstawowych powiatu oleckiego. Dziewiętnastu kandydatów z pięciu szkół z zgłosiło się do etapu powiatowego, by wykazać się znajomością treści wybranych baśni. W tym roku były to utwory H. Ch. Andersena – „Królowa Śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami” oraz „Dzielny ołowiany żołnierzyk”.
    W baśniowy świat wprowadziły uczestników konkursu wróżki i księżniczki – wspaniale przebrani uczniowie klas IIIb i IIIc SP4, witający przybyłych gości. Następnie młodzi czytelnicy zmierzyli się z przygotowanymi dla nich zadaniami: test wyboru, krzyżówka, fragmenty baśni, zaproszenie.
    Wyniki punktowe laureatów konkursu różniły się od siebie nieznacznie. Jednak udało się wyłonić zwycięzców. I miejsce zajął Gracjan Saczek (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku). II miejsce wywalczyła Maria Sikorska (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku). Trzecia na podium stanęła Lena Kalata ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olecku. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia następującym osobom: Wojciech Szuliński (SP1), Julia Puchalska (SP3).
    Po konkursie oczekujących na wyniki zaproszono do świetlicy szkolnej na słodki poczęstunek.
    Organizatorki konkursu (Aneta Skrzypiec, Wioleta Chmielewska, Karolina Domel) zadbały nie tylko o miłą atmosferę, ale również o atrakcyjne nagrody. Za zajęcie trzech pierwszych miejsc wręczono bony pieniężne, ponadto rozdano baśnie, bajki, pamiętniki, torebki, okulary do czytania z lampką. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.
    W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olecku, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olecku, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku, Szkoły Podstawowej w Wieliczkach oraz Szkoły Podstawowej w Stożnem.
    Wszystkim tym, bez zaangażowania których konkurs „Baśniowy Świat” nie odbyłby się, to jest: uczestnikom, rodzicom, nauczycielom, organizatorom, pomocnikom mniejszym i większym, należą się ogromne podziękowania i serdeczne gratulacje za krzewienie świadomego czytelnictwa sztuki baśniowej.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


16 XI 2017

Obchody Dnia Tolerancji przez klasę Ib

    Do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Tolerancji obchodzonego16 listopada uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wraz z wychowawczynią zostali zaproszeni grupę przedszkolną „Kropelki” do Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Krasnal” w Olecku.
    Niecodzienne spotkanie rozpoczęło się „Iskierką przyjaźni” i „Tęczowym tańcem motyli” w wykonaniu przedszkolaków. Następnie wszystkich obecnych zaproszono do wspólnych, jesiennych zabaw integracyjnych z parasolkami i wiewiórką, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli się lepiej poznać. Hasło przewodnie spotkania brzmiało „Jesteśmy różni, ale tacy sami – wszyscy jesteśmy przyjaciółmi”. Po zabawie przedszkolaki i pierwszoklasiści wspólnie wysłuchali baśni Hansa Christiana Andersena pod tytułem „Brzydkie kaczątko”, która niesie ze sobą uniwersalne przesłanie – „Inne nie znaczy brzydkie”. W oparciu o jej treść dzieci rozmawiały na temat odmienności, pozytywnych i negatywnych postaci oraz uczuć. Przedszkolaki śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Wspólnie została wykonana praca plastyczna. Na zakończenie spotkania na dzieci czekała słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców przedszkolaków.

Katarzyna Fiećko

więcej zdjęć


14 XI 2017

Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów

    Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku uroczyście przyjęła w swe progi 33 nowych uczniów. Pierwszoklasiści w obecności dyrekcji szkoły, swoich rodziców, rodzeństwa, dziadków i babć 14 listopada 2017 r. ślubowali „być dobrymi i uczciwymi; strzec honoru i dobrego imienia Szkoły; szanować nauczycieli, przełożonych i rodziców; uczyć się tego, co piękne; kochać swoją Ojczyznę”.
    Zanim jednak nastąpiło uroczyste pasowanie na uczniów, dzieci zaprezentowały przygotowany pod okiem swoich nauczycielek program słowno-muzyczny. Na początku uczniowie klas Ia oraz Ib wyśpiewali o sobie kilka słów w piosence „Oto ja”, po czym indywidualnie zaprezentowali się publiczności w krótkich wierszykach. Następnie na chwilę pierwszaki udały się w sentymentalną podróż do przedszkola, wspominając czasy lalek i misiów, ale szybko stwierdziły, że wolą szkołę, bo mogą się w niej nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Siedmiolatki demonstrowały nie tylko swoje talenty recytatorskie i wokalne, ale również taneczne. Klasa Ia zaprezentowała się w układzie do piosenki „Despacito”, klasa Ib tańczyła do utworu „Chocolate”.
    Przedstawicielki starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum po obejrzeniu tak wspaniałego występu, z radością przyjęły do grona szkolnych kolegów i koleżanek uczniów klas pierwszych. Korzystając z okazji, złożyły im życzenia wszelkiej pomyślności na nowej ścieżce kariery szkolnej.
    Piosenką „Ślubowanie ” pierwszoklasiści przeszli do oficjalnej części programu. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły. Dyrektor Stanisław Kopycki skierował kilka słów do bohaterów tego dnia, po czym zaprosił ich do uroczystego ślubowania. Podczas pasowania dzieci na uczniów naszej szkoły wicedyrektorzy, pani Małgorzata Michałowska oraz pan Jarosław Kosakowski, wręczali uczniom pamiątkowe dyplomy.
    Do życzeń i podziękowań przyłączyli się również rodzice naszych uczniów, w imieniu których głos zabrała pani Anna Nikielec. Rodzice przygotowali też swoim pociechom upominki i słodką niespodziankę. Dzieci otrzymały kuferki z pomocami dydaktycznymi, a na koniec wszyscy zajadali się pysznym tortem.
    Nad przygotowaniem uroczystego ślubowania czuwały nauczycielki: Katarzyna Fiećko, Agnieszka Gryniewicz, Małgorzata Marcinkiewicz, Anna Stasiak. Opiekunem sztandaru był pan Robert Sienica.

więcej zdjęć


10 XI 2017

Szkoła nagrodzona Certyfikatem Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty
"Szkoła Wierna Dziedzictwu"

    W roku szkolnym 2016/2017 blisko 250 szkół z województwa warmińsko - mazurskiego podjęło starania, których uwieńczeniem miało być otrzymanie Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Wśród 84 nagrodzonych placówek znalazła się również nasza szkoła – Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 10 listopada w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w ramach wojewódzkich obchodów 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Certyfikat dyrektorowi szkoły - Stanisławowi Kopyckiemu wręczyli Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty - Krzysztof Marek Nowacki i Wojewoda Warmińsko - Mazurski - Artur Chojecki.
    Kapituła konkursu doceniła starania szkoły w ramach poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia i wychowania patriotycznego. Nasza placówka od lat prowadzi wiele działań promujących postawy patriotyczne. Jesteśmy organizatorami licznych uroczystości, konkursów, akcji, które służą kształtowaniu tożsamości narodowej i upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, żywej lekcji historii, różnorodnych konkursach, wycieczkach, spotkaniach muzealnych. Nie są jedynie odbiorcami, czynnie włączają się w działania, np. tworząc mural patriotyczny, uczestnicząc w patriotycznym karaoke, przygotowując inscenizacje.
    Powyższe działania były realizowane przy współpracy z różnymi instytucjami pozaszkolnymi i miały szeroki zasięg oddziaływania. Należy podkreślić, że w realizację zaplanowanych zadań byli zaangażowani nauczyciele, uczniowie i rodzice.
    Certyfikat jest nam przyznany na okres 3 lat. Dokument nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez naszą szkołę, która staje się wzorem do naśladowania. Uzyskuje ona prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostaje wpisana do rejestru Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Rejestr ten jest publikowany na stronach internetowych Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
    Aby dokładniej zapoznać się z różnorodnymi projektami podjętymi w ramach certyfikacji, zapraszamy do obejrzenia prezentacji opisującej realizowane działania.

Koordynator działań – Karolina Szyłkiewicz

prezentacja




10 XI 2017

„Jeszcze Polska nie zginęła…”

    „Jeszcze Polska nie zginęła…” – incipit hymnu narodowego przyświecał tegorocznej uroczystości poświęconej 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 Listopada to wyjątkowa data dla każdego Polaka. Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego godnie uczciła koleją rocznicę wyzwolenia naszego narodu.
    Uczniowie klasy VII b oraz III c przygotowali niezwykłą część artystyczną, w którą z uwagą wsłuchali się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
    Skupieni wokół ogniska harcerze rozprawiali na temat historii Polski na przełomie dziejów. W ich opowieści nie zabrakło spotkań ze świadkami historii – ułanem i żołnierzem armii Józefa Piłsudskiego. W prezentowaną opowieść wkomponowane zostały pieśni patriotyczne i żołnierskie w wykonaniu Szkolnego Zespołu Muzycznego. Zgromadzenie mieli przyjemność wsłuchać się w melodię takich pieśni jak: „Boże, coś Polskę”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rotę”, czy „Wojenko, wojenko”, a także wysłuchać recytacji utworu Tadeusza Różewicza „Oblicze ojczyzny”, który mówi o tym, że ojczyzna jest czymś więcej niż tylko skrawkiem ziemi.
    Upersonifikowana Polska w symboliczny sposób pokazała, co współcześnie ją boli i trapi – choroby ludzkości, złość, brak miłości i życzliwości między ludźmi, uzależnienia, brak kultywowania tradycji narodowych.
    Uroczysty i niezwykły charakter Święta Niepodległości został podkreślony przez występ uczniów klasy III c, którzy zatańczyli poloneza – reprezentacyjny polski taniec narodowy. Społeczność szkolna z uwagą i w skupieniu uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu z historią naszego narodu, burzliwą, momentami tragiczną, ale piękną i wzruszającą. Święto Niepodległości co roku uzmysławia nam, że być Polakiem, oznacza, wywiązywanie się z polskich obowiązków, a są one tym większe, i tym silniej się do nich poczuwamy, im lepszymi jesteśmy ludźmi.
    Tegoroczną akademię przygotowały panie: Anna Karolina Szyłkiewicz, Anna Domasik (występ uczniów z kl. VII b), Aneta Skrzypiec, Małgorzata Grzyb (występ taneczny kl. III c), Anetta Borawska, Róża Grudzińska (Szkolny Zespół Muzyczny).

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć
pierwszy taniec uczniów klasy 3c (film)
drugi taniec uczniów klasy 3c (film)


8 XI 2017

Pieśń o Niepodległej

    W środę-8 listopada 2017r.-uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wzięli udział w programie ,,Pieśń o Niepodległej”. Dzięki wykonawcom z olsztyńskiej Agencji Artystycznej ,,MAT” mieli możliwość poznania polskich pieśni osadzonych historycznie w naszej kulturze od średniowiecza, po te z czasów współczesnej Polski.
    Prowadzący program przedstawił zgromadzonym w ciekawy sposób wydarzenia z historii Polski i związane z nią pieśni wojskowe i patriotyczne. W kanonie tym znalazły się między innymi: średniowieczna ,,Bogurodzica”, oświeceniowy ,,Mazurek 3 Maja”, powstańcza pieśń ,,Grzmią pod Stoczkiem armaty”, popularna na barykadach ,,Warszawianka”, ,,Marsz Strzelców”, pretendująca do hymnu narodowego ,,Rota”, współcześniejsze pieśni żołnierskie: ,,Serce w plecaku”, ,,Czerwone maki na Monte Cassino” czy solidarnościowa ,,Żeby Polska była Polską” , zaśpiewane przez panów: Pawła Grzywacza i Damiana Borkowskiego przy akompaniamencie fortepianowym Dominika Skwarczyńskiego.
    Zwieńczeniem koncertu był przeprowadzony przez p. Konrada Kozubowskiego konkurs dla uczniów, w którym trzeba było wykazać się wiedzą historyczno - muzyczną. Wygrał go Bartek Woronko i otrzymał nagrodę książkową. Pozostali uczestnicy –Julka Trojanowska i Kacper Przyborowski - dostali nagrody pocieszenia.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


6 XI 2017

    Listopad jest doskonałą okazją do tego, by w szkole zaprezentować młodemu pokoleniu polskie pieśni patriotyczne. Wspaniale, gdy nasi uczniowie potrafią kilka z nich zaśpiewać, a jeśli zostaną za to wyróżnieni w konkursie przez profesjonalne jury – „serce roście”, jak napisał Kochanowski w jednym ze swych utworów.
    W dniach 6-7 listopada w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbył się XIII Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Nasza szkoła była licznie reprezentowana przez młodych utalentowanych wokalnie artystów.
    Lena Grześ z oddziału przedszkolnego 0a wykonała utwór „Lajkonik” i zajęła III miejsce. W grupie przedszkolnej prezentowało się aż 18 wykonawców.
    W kategorii wiekowej uczniów klas I-III szkół podstawowych przypadły naszym reprezentantkom aż dwa miejsca na podium. Lidia Grześ (IIIb) zajęła I miejsce, urzekając jury swoją interpretacją utworu „Rozkwitały pąki białych róż”. Na II miejscu stanęła Wiktoria Duchnowska (IIIb), która zaprezentowała pieśń „Dziewczyna z granatem”.
    Wyróżnienie za swój występ w kategorii uczniów klas IV-VII otrzymała Magdalena Milewska (VIb).  Wszystkim wykonawcom gratulujemy odwagi scenicznej i talentów wokalnych. Dziękujemy za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


29 X 2017

    Zespoły mażoretkowe z Olecka, do których należą między innymi starsze i młodsze uczennice Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku w dniu 29.10.2017r. po raz pierwszy miały nieocenioną okazję trenowania z wielokrotną mistrzynią Europy Panią Kateriną Kubišcovą z Czech. Od tego roku szkolnego dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły obie grupy mażoretkowe, zarówno „Gwiazdeczki” , jak i „Wenus” mają możliwość trenowania w sali gimnastycznej SP Nr 4 w Olecku. Dziewczęta mając odpowiednie warunki do ćwiczeń oraz wspaniałego fachowca w dziedzinie mażoretek skorzystały z cennych rad i wskazówek. Pani Katerina bardzo chwaliła pracę zespołów, uznając ich dotychczasowe umiejętności. Niemniej jednak zmobilizowała dziewczęta do dalszego podnoszenia umiejętności w zakresie twirlingu batonem mażoretkowym.

M.M.

więcej zdjęć


13/14 X 2017

    Noc w szkole, bo o tym mowa, pokazała szkołę z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami. Ale także miejsca, gdzie można coś zorganizować, dobrze się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując.
     Z 13 na 14 października 2017 roku, my uczniowie klasy VIIa, spędziliśmy nockę w szkole, pod hasłem: ,,Noc filmową czas zacząć.” Cała impreza rozpoczęła się w piątek o godzinie 1900 i zakończyła w sobotę o 800 rano. Na początku rozpakowaliśmy swoje rzeczy i zorganizowaliśmy zbiórkę, na której przedstawiliśmy regulamin naszego spotkania. Była to już nasza trzecia nocka w szkole, wcześniej w klasie V i VI. Zanim zasiedliśmy przed ekran, wybraliśmy się do Lidla na zakupy. Mimo mżawki, z ochotą dążyliśmy do obranego celu. W supermarkecie każdy z nas zaopatrzył się w produkty, które miały umilić nam oglądanie. Obładowani zakupami wróciliśmy do szkoły. Bardzo szybko rozłożyliśmy materace, śpiwory i poduszki w salce gimnastyki korekcyjnej. Organizatorki, panie: Janina Słuchocka i Karolina Wróblewska, przygotowały nam jeszcze wiele innych atrakcji.
    Na początku musieliśmy rozszyfrować hasło zapisane alfabetem Morse’a. Po odgadnięciu każdy z nas otrzymał nagrodę, która była rozwiązaniem hasła. Przed maratonem zamówiliśmy pyszną pizzę, którą zjedliśmy z wielkim smakiem. Po uprzątnięciu miejsca naszego posiłku, przenieśliśmy się do świetlicy szkolnej, na długo wyczekiwaną projekcję filmów. W tym roku postawiliśmy na horrory, jednak te w lżejszym wydaniu. W przerwie między seansami mieliśmy zabawy ruchowe na dolnym korytarzu. Atrakcji tyle, że nie było mowy o spaniu. Pół godziny po północy musieliśmy dzwonić po jednego z rodziców, bowiem kolega źle się poczuł i potrzebowaliśmy pomocy. Pierwsi uczestnicy nocki poszli spać po godzinie 2. Oglądanie zakończyliśmy o godzinie 500. Ciągłe śmiechy i rozmowy uniemożliwiały sen. W końcu, o godzinie 640 zapadła cisza. Spaliśmy, ale krótko, bowiem o godzinie 710, pani Jasia wpadła do sali tłukąc metalową chochlą w garnek. Szok! Trzeba było wstać i zacząć sprzątanie. Zmęczeni wróciliśmy do domów, gdzie odsypialiśmy fajnie spędzoną noc.

Uczniowie kl. VII a oraz
Karolina Wróblewska
Janina Słuchocka

więcej zdjęć


13 X 2017

Dzień Edukacji Narodowej w nowej rzeczywistości szkolnej SP4 w Olecku

,,Bo nauczyciel jest kapitanem,
Co na okręcie dookoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata”.

    Takie hasło przewodnie towarzyszyło piątkowej uroczystości 13 października 2017r. Do tego wymownie ogromny okręt z żaglem wypiętym przez wiatr-symbolizujący gotowość do zdobywania wiedzy - i kilkudziesięciu ,,kapitanów” różnych specjalizacji na sali…
    Dzień Edukacji Narodowej należy uczcić godnie. Tak też co roku czyni nasza społeczność szkolna, przygotowując uroczysty apel, w którym uczestniczą nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły, dbający o jej sprawne funkcjonowanie pod każdym względem, uczniowie, rodzice.
    Tegoroczna część rozbawiła publiczność do łez, bo z założenia miało być i wesoło, i uroczyście, a nie jakoś tak długo i górnolotnie! Na scenie królował humor słowny i sytuacyjny, oddający w komiczny sposób sytuacje z życia szkolnego,, najzwyklejszych dzieci”, których nie sposób nazwać aniołkami w czasie lekcji, czyli dłuższego okresu potrzebnego do przygotowania się do krótkiej przerwy”. Trzeba do tego ,,mieć cierpliwość jak aniołów sto”!
   Podziękowania za tę właśnie anielską cierpliwość, trud nauczania i wychowania wraz z najlepszymi życzeniami złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły: przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kamila Domel, przewodnicząca Rady Rodziców-Pani Urszula Fiedorowicz, dołączył się do nich także p.dyr.Stanisław Kopycki.
    Miłą niespodzianką był kosz cukierków ufundowany dla osłody pedagogicznego znoju przez Panią Zarębę oraz przepysznie czerwieniące się jabłka, z których jedno-wedle czarnego humoru p.Bagieńskiego- miało być zatrute…
    Stały element obchodów Dnia Edukacji Narodowej stanowi wystąpienie p. dyrektora Stanisława Kopyckiego i wręczenie nagród. W tym roku szkolnym otrzymali je (w kolejności alfabetycznej): Jarosław Bagieński, Janina Chomicz, Karolina Domel, Marzena Jasińska, Anna Maria Kawałko, Agnieszka Kopycka, Krzysztof Krajewski, Małgorzata Michałowska, Robert Sienica, Stanisława Stankiewicz, Jarosław Sulima, Magdalena Szlaszyńska, Karolina Szyłkiewicz, Jadwiga Zdan i Mariola Zdancewicz. Ponadto p. wicedyrektor Małgorzata Michałowska otrzymała medal KEN, Krystyna Matwiejczyk Nagrodę Burmistrza, a Marzena Jasińska podziękowanie burmistrza za krzewienie sportu.
    Pan dyrektor podziękował realizującej w SP4 program Edukacji Globalnej grupie nauczycieli w składzie: Joanna Cichanowicz, Anna Domasik, Anna Klimasara, Krzysztof Krajewski, Małgorzata Truchan, Wiesława Stankonowicz, Dorota Witkowska, Aneta Skrzypiec, Emilia Piliszek, Małgorzata Grzyb i Fabian Szóstkiewicz oraz koordynującej działania Jadwidze Zdan.
    Kilkuletni wysiłek wkładany przez nauczycieli i uczniów w propagowanie idei Edukacji Globalnej zaprocentował. Od tego roku Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego może szczycić się Certyfikatem Szkoły Edukacji Globalnej.

    Montaż słowno-muzyczny przygotowały: Anetta Borawska, Joanna Cichanowicz. Wszystkim odpowiedzialnym za dostarczenie słodyczy i dużej dawki humoru w piątek-trzynastego-serdecznie dziękujemy!

Anna Klimasara

więcej zdjęć


1 X 2017

Spotkanie z teatrem uczniów młodszych klas

    W środę 11 października uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich szkoły podstawowej obejrzały na scenie Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate” przedstawienie teatralne.
Spektakl pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy” przygotowany przez aktorów Polskiego Teatru Muzycznego był przedstawieniem interaktywnym, angażującym młodych widzów do określonych działań na scenie. Poza grą aktorską wykorzystane zostały: taniec, muzyka, śpiew, multimedia, efekty dźwiękowe oraz stroboskopowe.
   Dzieci poznały historię dziewięcioletniego chłopca, który przypadkowo uwolnił ze skrzyni bardzo złego ducha. Dzięki magicznej mapie razem ze swoim psem wyruszył w podróż po krajach Europy w poszukiwaniu największego skarbu świata. Dzieci wspólnie z bohaterem wędrowały po stolicach Niemiec, Francji, Hiszpanii, Anglii i Włoch. Miały okazję poznać najważniejsze zwyczaje wybranych krajów europejskich oraz nauczyć się witać w danym języku. Dzięki pomocy rezolutnego byczka, chłopcu udało się przezwyciężyć ducha mądrością, odwagą, dobrym sercem, życzliwością, a poszukiwanym - największym -skarbem świata okazały się być… DZIECI.

Agnieszka Gryniewicz


20 IX 2017

Wizyta pana policjanta u najmłodszych

    W minioną środę uczniowie klas zerowych i pierwszych szkoły podstawowej spotkali się z dzielnicowym, sierż. szt. Rafałem Wasilewskim. Corocznie odbywające się na początku września spotkania dla uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole mają na celu zwrócenie uwagi dzieci na zagadnienia związane z bezpieczeństwem.
    Policja w porozumieniu z pedagogiem szkolnym, panią Jolantą Wojtkowską, 20 września 2017 r. odwiedziła najpierw uczniów zerówek, później pierwszoklasistów, by porozmawiać o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły, o zagrożeniach płynących ze spotkań z nieznanymi ludźmi, właściwym zachowaniu się na przejściu dla pieszych, o przestrzeganiu zasad obowiązujących w szkole i konieczności podporządkowania się wychowawcom. Wszystko po to, by najmłodsi uczniowie świadomie i odpowiedzialnie wkraczali w nowy etap edukacyjny.
    Zainteresowanie tematem ze strony uczniów okazało się ogromne. Dzieci dopytywały, komentowały, szukały rozwiązań, upewniały się w nurtujących je kwestiach, oczywiście wyłącznie związanych z bezpieczeństwem w szkole i na ulicy.
    Miłym akcentem na koniec okazała się obietnica pana dzielnicowego, który zobowiązał się, że przyjedzie do szkoły radiowozem i pokaże wybrane elementy wyposażenia policjanta, jeśli dostanie sygnał od nauczycielek, że dzieci klas 0-1 są grzeczne i dbają o bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu.

więcej zdjęć


20 IX 2017

Roztańczone dzieciaki

    W środę 20 września uczniowie klas 0-3 naszej szkoły zebrani na sali gimnastycznej wzięli udział w zajęciach pn. „Ruch to zdrowie, czyli taniec i dobre maniery na wesoło” przeprowadzonych na wysokim poziomie przez prywatną szkołę Anety i Bogusława Szlaszyńskich TANMUZ.
    Spotkanie miało na celu nie tylko zainteresować dzieci tańcem i rozpropagować szkołę taneczną, ale również zintegrować naszych najmłodszych uczniów, zaspokoić ich naturalną potrzebę ruchu w formie fizycznej aktywności przy rytmach doskonale dzieciom znanych piosenek („Despacito”, „Bumerang”). Uczniowie chętnie przyłączyli się do grupowego tańca prowadzonego przez co chwilę przebierające się w inne stroje animatorki – z uśmiechami na twarzach głośno śpiewali i energicznie tańczyli hip hop, locking, disco, by później nagradzać samych siebie gromkimi brawami. Zajęcia taneczne przeplatane były występami mima, który z walizką podróżną nie tylko bawił dzieci, ale próbował je również nauczyć właściwego zachowania, na przykład podczas spożywania posiłku. Nie obeszło się także bez muzyczno-bajkowej zagadki dla uczniów. Zademonstrowane zostały także nagrody, jakie może zdobyć dziecko regularnie uczęszczające na zajęcia do szkoły TANMUZ, tj. dyplomy, medale i statuetkę.
    Na koniec prowadząca podziękowała wszystkim za udział we wspólnej zabawie i przekazała najważniejsze informacje odnośnie zapisywania się na zajęcia. Każde dziecko otrzymało naklejkę i zaproszenie na spotkania. Następnie wszyscy ustawili się w pociągi za swoimi wychowawcami i poruszając się w rytm melodii, opuścili aulę i udali się do klas.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


18 IX 2017

„Katyń… ocalić od zapomnienia”

    Celem Programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci.
    W poniedziałek 18 września społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku dokonała uroczystego posadzenia Dębu Pamięci – oddając honor porucznikowi 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentemu Butkiewiczowi.
    Oficer Butkiewicz urodził się 15 kwietnia 1905 roku w Oszmianie, w powiecie wileńskim. Był synem Antoniego i Benedykty z Butkiewiczów. W 1926 roku ukończył gimnazjum i kontynuował naukę w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Ostrów-Komorowie, którą ukończył w 1927 r. 13 maja 1927 roku został mianowany na porucznika rezerwy. Porucznik Wincenty Butkiewicz został aresztowany przez NKWD w 1940 roku, osadzony w więzieniu w Kozielsku i zamordowany w kwietniu 1940 roku w Katyniu.
    Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.30 mszą świętą w kościele p.w. Świętej Rodziny w Olecku w intencji Wincentego Butkiewicza oraz wszystkich poległych w Katyniu, Charkowie i w Kalininie, gdzie pogrzebano w masowych grobach jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
    Po mszy świętej zgromadzeni mieli możliwość obejrzenia montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. Krótka inscenizacja przybliżyła losy więźniów, ich rozterki, tęsknotę za domem, za rodziną, brak wiedzy na temat ich dalszych losów, a w końcu śmierć od strzału w tył głowy, wśród brzozowych pni katyńskiego lasu. Przedstawienie było niezwykle refleksyjne i spotkało się z bardzo dobrym odbiorem. U wielu widzów można było dostrzec łzy wzruszenia.
    Część oficjalną uroczystości rozpoczął swoim wystąpieniem dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – Stanisław Kopycki, który przybliżył życiorys porucznika Butkiewicza. Do niezłomnego charakteru porucznika odwołał się również Burmistrz Olecka – Wacław Olszewski, który zwrócił uwagę, że Wincenty Butkiewicz oddał swoje młode życie za Ojczyznę. Odniósł się również do Oszmiany - miejsca urodzenia porucznika, będącego jednocześnie miejscem pochodzenia jednego z wybitnych nauczycieli i wychowawców w Olecku – Władysława Żurowskiego.
    Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty – Wojciech Cybulski – zwrócił uwagę na aspekty wychowawcze uroczystości, które są niezwykle cenne dla współczesnej młodzieży.
    Dalsza część uroczystości odbyła się przed szkołą, gdzie nastąpiło symboliczne posadzenie Dębu Pamięci, którego dokonali zaproszeni goście – Burmistrz Olecka – Wacław Olszewski, Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty – Wojciech Cybulski oraz przedstawiciele Rady Rodziców – pani Urszula Fiedorowicz, Rady Pedagogicznej- pani Jadwiga Zdan i Samorządu Uczniowskiego – Julia Szlaszyńska. Wstęgę przy pamiątkowym obelisku przecięli – wicestarosta olecki – Kazimierz Iwanowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Olecku – Karol Sobczak, zastępca Burmistrza Olecka – Mariusz Miłun, a poświęcił proboszcz parafii – ks. Krzysztof Krupiński.
   Na koniec nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zniczy oraz minuta ciszy. Wiązanki złożyli przedstawiciele władz samorządowych, szkoły i Związku Sybiraków w Olecku – pani Janina Maciukiewicz i pan Mieczysław Legus oraz prezes Koła Seniorów na os. Siejnik – pani Weronika Sawicka.
    Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą poległym w Katyniu i innych miejscach, gdzie dokonano mordu.
    Dąb Pamięci przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku jest żywym pomnikiem porucznika Wincentego Butkiewicza, a także symbolem pamięci wszystkich pomordowanych.

Aktorzy występujący w montażu słowno-muzycznym:
Polscy żołnierze:
Damian Fiedorowicz
Mateusz Kisłowski
Marcel Makal
Miłosz Myszkiewicz
Szymon Ropel
(absolwenci gimnazjum)
Eryk Czaplejewicz
Rosyjscy żołnierze:
Jakub Bajster (kl. III b Gim.)
Kamil Buchowski (kl. II b Gim.)
Kacper Jakubowski (kl. III a Gim.)
Paweł Naruszewicz(kl. III a Gim.)
Oprawa słowna:
Sylwia Antoniak (absolwentka gimnazjum)
Aleksandra Kapuścińska (kl. III b Gim.)
Agnieszka Majewska (kl. II a Gim.)
Zofia Reczko (kl. III c SP)
Martyna Sikorska (absolwentka gimnazjum)
Pola Stadnicka (kl. II b Gim.)
Symboliczna Droga Krzyżowa:
Kinga Kruszniewska (kl. II b Gim.)
Julia Kulczyniec (kl. II b Gim.)
Kacper Murawski (kl. III a Gim.)
Oprawa muzyczna:
Soliści:
Hanna Dziokan
Eryk Czaplejewicz
Szkolny Zespół Muzyczny

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


4 IX 2017

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

    Dość łaskawy dla uczniów był tegoroczny kalendarz. Podarował im aż 70 dni wolnych od nauki. Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku 4 września, punktualnie o godzinie 9.00.
    Mury Szkoły Podstawowej po ponad dwumiesięcznej przerwie znów wypełniły się echem uczniowskich rozmów i śmiechów. Rozpoczynający się 4 września rok szkolny 2017/2018 po raz kolejny zgromadził naszą szkolną społeczność na uroczystej inauguracji.
    Zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości przywitał prowadzący akademię - Jarosław Bagieński. Następnie przy akompaniamencie werbli wprowadzono poczty sztandarowe szkoły podstawowej oraz gimnazjum i wspólnie odśpiewano hymn Polski. Kilka ciepłych słów do wszystkich zebranych skierował dyrektor szkoły, pan Stanisław Kopycki, po nim - proboszcz Parafii św. Rodziny w Olecku, ks. Krzysztof Krupiński.
    Najmłodsi uczniowie, dopiero wkraczający w szeregi naszej szkoły, zostali szczególnie serdecznie przyjęci przez panią dyrektor, Małgorzatę Michałowską. Po przedstawieniu wychowawców uczniowie oddziałów zerowych i pierwszych, w asyście dumnych i nieco zatroskanych rodziców, udali się do nowych klas, by poznać się bliżej i przygotować do pierwszych dni nowego roku szkolnego.
    Po części oficjalnej uczniowie klasy II SP rozpoczęli część artystyczną piosenką „Witaj nasza dobra szkoło,” a następnie wspólnie z młodzieżą z klas drugich gimnazjum, zaprezentowali krótką scenkę dramową, która ukazała cechy, jakie pielęgnuje się w naszej szkole. Budowana przez uczniów wieża z "cegiełek wartości" nierozerwalnie łączących się ze szkołą, wyzwoliła wśród uczestników napięcie, które sięgnęło zenitu w chwili odwrócenia budowli. Hasło: "Nasza szkoła - nasz drugi dom" wywołało ciepłe emocje i skłoniło do refleksji, by poprzez wspólne - uczniów, rodziców i nauczycieli - działania dbać o jak najlepszą atmosferę w szkole. Jak podkreśliła pani dyrektor, Małgorzata Michałowska, odnosząc się do przesłania części artystycznej, ważne jest, by w szkole czuć się dobrze, by panowała atmosfera życzliwości i współpracy w codziennych działaniach, by naprawdę poczuć, że szkoła to nasz drugi dom.
    Nad częścią artystyczną przedstawioną podczas inauguracji nowego roku szkolnego czuwali wychowawcy klas II szkoły podstawowej i II klas gimnazjalnych: panie: Alicja Czarniecka, Krystyna Matwiejczyk (kl. II SP), Mariola Zdancewicz (kl. II B gimnazjum) oraz pan Jarosław Bagieński (kl. II A gimnazjum).
    Nowy rok szkolny to nowe wyzwania i oczekiwania. Należy pamiętać, że nic nie zbliża do siebie tak, jak budowa wspólnego dzieła, czego symbolem jest zbudowana przez uczniów piramida wartości szkoły.
    Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęła nowy rozdział Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Uczniom życzymy sukcesów i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Nauczycielom natomiast owocnej pracy oraz sukcesów zawodowych.

Mariola Zdancewicz
Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć

2 IX 2017

NARODOWE CZYTANIE „WESELA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

    W sobotę, 2 września, odbyła się VI edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Utwór został wybrany w internetowym głosowaniu spośród czterech propozycji. Dramat Wyspiańskiego to jego najsłynniejszy utwór, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.
    W Olecku czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego odbyło się przed Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate”. Wspólnie z olecczanami, utwór czytali między innymi: burmistrz Wacław Olszewski, wicestarosta Kazimierz Iwanowski oraz ksiądz Lech Janowicz. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II B gimnazjum – Krzysztof Bielawski jako Pan Młody i Kamil Buchowski jako Żyd. Chłopców przygotowywały panie: Anna Klimasara i Mariola Zdancewicz.
    Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć