4 I 2018

Lekcja wychowawcza w teatrze

    Kolejny raz w tym roku szkolnym uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku udali się na spektakl teatralny. 4 stycznia w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” obejrzeli przedstawienie Teatru Artenes z Wrocławia pt. „Zaklęte granie”.
    Inspiracją do powstania sztuki stały się współczesne problemy wychowawcze, mianowicie spędzanie przez dzieci zbyt długiego czasu przed komputerem. Zuzia i Tomek, główni bohaterowie tej współczesnej baśni, otrzymali wymarzone tablety. Zatracili się jednak w grach komputerowych, łamiąc wszelkie zasady ustalone przez dorosłych. Stało się to przyczyną wielu niespodziewanych przygód, które sprawiły, że dzieci ostatecznie zaczęły rozumieć niebezpieczeństwo nieograniczonego korzystania z internetu oraz doceniły mądre rady swoich opiekunów. Wirtualny świat gier, choć atrakcyjny i fascynujący, nie powinien przesłaniać zabaw z rówieśnikami i korzystania z dzieciństwa. O tym powinni pamiętać również dorośli, uświadamiając dzieciom zagrożenia, które czekają na nie w sieci oraz ucząc bezpiecznego korzystania z internetu.
    Spektakl przemawiał do widzów nie tylko słownymi upomnieniami, ale również obrazem i przykładem. Wzbogacony piosenkami, kolorowymi kostiumami, dialogiem z publicznością oraz multimedialnymi efektami scenicznymi pozwolił na trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


22 XII 2017

W Boże Narodzenie
,,Wszystkie drogi prowadzą do domu”

    22 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się świąteczny apel z okazji Bożego Narodzenia. Skupił on uczniów, nauczycieli, rodziców oraz laureatów II Powiatowego Konkursu na Najładniejszy Stroik Świąteczny.
Ważnym elementem uroczystości było przekazanie przez harcerzy na ręce dyrekcji szkoły Betlejemskiego Światła Pokoju, które dla dostępności ogółu zostało ustawione przy pomniku patrona  – ks. Jana Twardowskiego.
    Jedną z najpiękniejszych tradycji pielęgnowanych w naszej szkole jest coroczny występ uczniów z różnych etapów edukacyjnych w jasełkach. W tym roku skupiliśmy się na polskim domu, który jest nośnikiem naszych narodowych obyczajów i łącznikiem wielu pokoleń ludzi, ludzi często rozproszonych po świecie… A jednak wszystkich ciągnie do domu i to do niego prowadzą wszystkie drogi!
    Czy w dobie konsumpcyjnego podejścia do życia zapomina się o takich wartościach, jakie wpaja rodzina?! Absolutnie, nie. Tego właśnie mieli dowieść bohaterowie jasełek. Na nic zdały się knowania diabła twierdzącego, że odwołano Boże Narodzenie, bo ludzie pędzą do galerii handlowej na gorące świąteczne promocje. Na nic biadolenie ,,sztucznego mikołaja” na listy słane ,,na niby”.
     W opozycji do nich wystąpiły dwa anioły, pokazując przygotowania domowników pewnego domu do wigilii, która powinna skupić wszystkich członków rodziny. Przecież wiemy, jak niezwykle ważna jest nas obecność naszych bliskich w święta. Pod tradycyjną choinką ubraną przez dziatki pojawił się najpiękniejszy prezent-zdjęcie rodziny w komplecie! Marzenie?! A jednak…do domu przybędą niespodzianie ci z odległych stron, rozproszeni po świecie… Dom wypełni się osobami ze zdjęcia, bo przecież ,,jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy”, który warto spędzić razem…
     Część artystyczną przygotowały panie: Anna Klimasara i Grażyna Hołownia. Nad występem chóru szkolnego pracowała p. Róża Grudzińska. Nie mogło się też obyć bez współpracy z paniami z nauczania zintegrowanego-Anetą Skrzypiec i Małgorzatą Grzyb, które –jak zawsze niezawodnie-opracowały z uczniami kl.3c układ taneczny do piosenki wykonanej przez uczennice z klasy 3b p. Wiolety Chmielewskiej.
    Po jasełkach nastąpiło rozstrzygnięcie II Powiatowego Konkursu na Najładniejszy Stroik Świąteczny oraz szkolnego konkursu pod nazwą „Najładniejsza kartka świąteczna w języku niemieckim”. Laureaci obu konkursów otrzymali cenne nagrody z rąk dyrekcji szkoły i organizatorów.
    Specjalne podziękowania:
 - wszystkim widzom za skupienie i uwagę podczas apelu,
 - występującym za poświęcenie czasu w gorącym, trudnym, końcowosemestralnym okresie,
 - dzieciakom z nauczania zintegrowanego za niezapomniane wrażenia artystyczne i szybsze bicie serca,  ich nauczycielkom za dobrą współpracę.
Zawsze można na WAS liczyć!

Anna Klimasara

więcej zdjęć


20 XII 2017

     20 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie organizowanego przez naszą szkołę II Powiatowego Konkursu Na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy. Wzięło w nim udział trzynaścioro dzieci wraz z rodzicami. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ogromny wkład jaki włożyli w przygotowanie tak pięknych i oryginalnych stroików.
    Komisja konkursowa w składzie: Zofia Kardel, Anna Topolska i Marek Sznurkowski, przyznała następujące nagrody:
I MIESJCE – Lidia Grześ ze Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z rodzicami
II MIEJSCE – Julia Hołownia ze Szkoły Podstawowej Nr 3 wraz z rodzicami
III MIESJCE – Aleksandra Chmielewska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich wraz z rodzicami oraz WRÓŻNIENIA:
- Aleksandra Skowrońska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z rodzicami
-Marcel Buraczewski ze Szkoły Podstawowej Nr 4 wraz z rodzicami.
    Wręczenie nagród nastąpiło 22 grudnia podczas uroczystego apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
    Organizatorki konkursu, Agnieszka Krassowska i Małgorzata Marcinkiewicz, bardzo serdecznie dziękują osobom i firmom, które ufundowały nagrody dla zwycięzców. Należą do nich: Przemysław Atkielski, radny Paweł Giełazis, Daria Maciejewska, Zdzisław Sadowski, Anna Skorupska, Klinika Zdrowia i Urody Goliat.

A.Krassowska

więcej zdjęć


XII 2017

Konkurs - „Najładniejsza kartka świąteczna w języku niemieckim”

    W okresie adwentu w naszej szkole panie uczące języka niemieckiego : p. Małgorzata Marcinkiewicz oraz p. Violetta Janczenia zorganizowały konkurs na NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ W JĘZYKU NIEMIECKIM. Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania językiem niemieckim, doskonalenie umiejętności pisania życzeń w języku obcym, kultywowanie zwyczaju wysyłania kartek świątecznych oraz umożliwienie uczniom rozwijania wyobraźni , zdolności manualnych i artystycznych. W tym roku szkolnym konkurs cieszył się większą popularnością. Wszystkie kartki zrobiły na jurorach ogromne wrażanie. Po burzliwych obradach komisja konkursowa w składzie p. Magdalena Szlaszyńska, p. Magdalena Borys, p. Violetta Janczenia oraz p. Małgorzata Marcinkiewicz wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajęła Gabriela Trofimow z kl. II b gimnazjum. II miejsce przypadło Maciej Pieczulisowi z kl. III a gimnazjum, zaś III miejsce zajęła Pola Stadnicka z kl. II b gimnazjum. Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali dodatkowymi ocenami celującymi z języka niemieckiego. Laureaci zaś otrzymali dodatkowo dyplomy i upominki, które zostały wręczone im podczas szkolnego apelu bożonarodzeniowego.

Małgorzata Marcinkiewicz


20 XII 2017

    Zakończyliśmy akcję świątecznej pomocy- XVII edycji Szlachetnej Paczki. Szlachetna Paczka to ogólnopolski program pomocy ludziom w trudnej sytuacji. To system pomnażający dobro, łączący w przemyślany sposób tysiące ludzi: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców.
    Podobnie jak w zeszłych latach społeczność naszej szkoły postanowiła włączyć się w tę piękną ideę - pomocy ludziom, którzy borykają się z biedą, chorobą czy nieszczęściem. Nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu już po raz trzeci. W tym roku pomagaliśmy pani Bożenie, która samotnie wychowuje czworo dzieci.
    Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Szlachetnej Paczki: za bezinteresowność, wysiłek i życzliwość, które towarzyszyły przygotowywaniu prezentów. Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie naszej Szkoły - swoim zaangażowaniem pokazaliście, że jesteście pełni wrażliwości. Mam nadzieję, że ta postawa jest dla Was źródłem ogromnej radości i satysfakcji. Nie ma większego szczęścia nad to, że możemy dawać coś innym ludziom. Dzięki naszej pomocy, rodzina otrzymała m.in. inhalator, odkurzacz, łóżko piętrowe, kartony z żywnością, odzież zimową, pościel i wiele innych rzeczy, które sprawiły wielką radość obdarowanej rodzinie.

Karolina Wróblewska

więcej zdjęć


18 XII 2017

III Mikołajkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych - Olecko 2017

    18 grudnia 2017 r. na pływalni Hali Lega w Olecku odbyły się III Mikołajkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów były: Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku, Stowarzyszenie Rodziców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających przy WTZ w Olecku, PSSON „START” Białystok, Stowarzyszenie „Pomarańcza” w Olecku, MOSiR w Olecku.
    W III Mikołajkowych Zawodach Pływackich Osób Niepełnosprawnych wzięło udział blisko stu pięćdziesięciu zawodników z 20 placówek. Chęć udziału w naszych zawodach zgłosili m.in.: Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Gołdapi, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Giżycku, „Start” Białystok, Warsztat Terapii Zajęciowej w Piszu, WTZ w Kolnie, WTZ Olsztyn, WTZ Kętrzyn, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Suwałkach, WTZ w Olecku, Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku, Centrum Edukacji Specjalnej w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olecku, Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku.
Zawody otworzył pan Wacław Olszewski – burmistrz Olecka.
W ceremonii otwarcia uczestniczyli również zaproszeni goście:
Pan Mariusz Miłun – zastępca Burmistrza Olecka, Pani Marta Romotowska – kierownik WTZ w Olecku,
Pan Andrzej Kamiński – dyrektor MOSiR,
Pan Artur Sobolewski – dyrektor OSW dla Dzieci Głuchych,
Pani Joanna Kozłowska – wicedyrektor MOSiR,
Pan Tomasz Dziokan – radny powiatu oleckiego.
    Pływacy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych (25m,50m) oraz w sztafecie (4 x 25 m). Wszystkim zawodnikom i kibicom towarzyszyły wielki emocje. Doping był głośny, a walka odbywała się w duchu fair play.
    Nasi zawodnicy godnie reprezentowali szkołę i wywalczyli medale w konkurencjach indywidualnych.
Wyniki naszych zawodników:
I . Dziewczęta – rocznik 2008 i młodsze – dystans 25 m
1m. Maria Sikorska
2m. Antonina Dziokan
II Chłopcy – rocznik 2008 i młodsi – dystans 25 m
3m. Konrad Bednarski
III. Dziewczęta – rocznik 2007 – 2006 – dystans 25 m
1m. Gabriela Bogdańska
IV. Chłopcy – rocznik 2007 – 2006 – dystans 25 m
1m. Mateusz Jachimowicz 3m. Michał Werner
V. Dziewczęta – rocznik 2005 – 2004 – dystans 25 m
2m. Wiktoria Masalska
    Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki oraz medale wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku. Wszystkich pływaków dekorowali obecni goście. Podczas turnieju ciężko pracowali Mikołaje - sędziowie: Piotr Fidler i Robert Jankowski. Turniej był okazją do integracji osób niepełnosprawnych, popularyzacji pływania w środowisku osób niepełnosprawnych, propagowania bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Frekwencja w naszym turnieju przeszła wszelkie oczekiwania i dała wyraz temu, że pływać każdy może i to na bardzo dobrym poziomie. Organizatorzy myślą o kolejnym, czwartym już, tak udanym turnieju. Zawodników zachęcamy do trenowania i „zasilenia” reprezentacji naszej szkoły na zawodach w przyszłym roku.
    Dziękujemy serdecznie wszystkim sponsorom i darczyńcom, za okazaną pomoc w zorganizowaniu III Mikołajkowych Zawodów Pływackich.

Organizatorzy

więcej zdjęć


15 XII 2017

Spotkanie autorskie z Agatą Julią Prosińską

    Pasja pisania wśród młodych ludzi nie jest współcześnie dość popularna. Nie znaczy to, że młodzi ludzie nie piszą w ogóle. O tym jak świetne może mieć to rezultaty przekonaliśmy się 15 grudnia 2017 r. podczas spotkania autorskiego z młodą pisarką Agatą Julią Prosińską.
    Spotkanie w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku zostało zorganizowane w ramach poradnictwa zawodowego przez panią Jadwigę Zdan oraz przygotowane przez uczniów klasy II a i II b gimnazjum, realizujących w tym roku projekt edukacyjny pn. „W rytmie pióra – nasza pierwsza książka” – Izabelę Motulewicz, Kingę Kruszniewską, Agnieszkę Majewską, Krzysztofa Bielawskiego, Jana Kamińskiego, Kamila Buchowskiego i Krystiana Kozłowskiego, pod opieką pani Marioli Zdancewicz. W przygotowania włączyły się również panie z biblioteki szkolnej – Magdalena Szlaszyńska i Grażyna Hołownia.
    Młodą pisarkę krótkim wystąpieniem przywitał dyrektor szkoły pan Stanisław Kopycki. Później sylwetkę Agaty przybliżyli nam prowadzący Kinga i Krzysztof, przedstawiając prezentację na temat wielorakich zainteresowań pisarki. Następnie przeszliśmy do meritum spotkania – podczas jego pierwszej części autorka opowiadała głównie o swojej pierwszej książce „Sylfidzie”, streściła nam część fabuły, opowiedziała o historii pisania książki, starała się zachęcić słuchaczy do jej przeczytania. Tajemnic „Nimfy” do końca zdradzić nie chciała. Tę książkę opisała dosłownie w kilku słowach. Następnie rozwinęła temat swoich zainteresowań, opowiedziała o pozostałych dziełach, sposobach spędzania wolnego czasu i inspiracjach.
    Później był czas na pytania. Agata odpowiedziała wyczerpująco na wszystkie z nich. Na koniec uczniowie realizujący projekt, wręczyli młodej pisarce podziękowanie i upominki.
    Po spotkaniu dla uczniów klas gimnazjalnych, z młodą, utalentowaną pisarką spotkali się uczniowie klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej.
    Wszyscy z uwagą słuchali Agaty Prosińskiej i wielu zgodnie przyznało, że najważniejsze w realizacji pasji są chęć i zaangażowanie oraz odrobina poświęcenia – wtedy na pewno się uda – czego doskonałym przykładem jest postać Agaty Julii Prosińskiej.

Jan Kamiński, kl. II B gim

więcej zdjęć


12 XII 2017

Wizyta uczniów klasy Ia w bibliotece pedagogicznej

    We wtorek 12 grudnia uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczyniami udali się do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej Olecku. Pierwszoklasiści skorzystali z oferty biblioteki skierowanej do uczniów klas młodszych i wybrali się na zajęcia czytelnicze.
    Na miejscu uczniowie obejrzeli wystawę zdjęć i eksponatów z podróży Andrzeja Malinowskiego do Panamy i Etiopii. Mogli przymierzyć panamskie kapelusze i etiopskie korale, przyjrzeć się tamtejszej walucie, potrząsnąć marakasem. Dzieci były bardzo zainteresowane wystawą – zadawały mnóstwo dociekliwych pytań, nic nie uszło ich uwadze. Ten punkt programu doskonale wpisał się w działania z zakresu edukacji globalnej. Ponadto pierwszoklasiści zwiedzili bibliotekę, spacerując po miejscach niedostępnych zwykłym użytkownikom. Punkt główny spotkania, zajęcia czytelnicze, poświecony był tematyce bożonarodzeniowej. Pani bibliotekarka na początku odczytała fragment książki „Dzieci z Bullerbyn”, opisujący przygotowania głównych bohaterów do świąt. Po wysłuchaniu i omówieniu lektury uczniowie klasy Ia wspólnie z nauczycielkami wykonali świąteczne ozdoby – papierowe łańcuchy i kolorowe bombki. Ozdobili nimi przygotowaną wcześniej choinkę, pod którą zrobili grupowe zdjęcie.
    Najmilszym i najsłodszym punktem programu był poczęstunek ciasteczkami. Po zajęciach pierwszoklasiści serdecznie podziękowali pani bibliotekarce za całe mnóstwo atrakcji, życzyli wesołych świąt i pożegnali się, jednocześnie zapowiadając się na kolejną wizytę w bibliotece pedagogicznej.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


XII 2017

    Grupa uczniów z klas 5a i 5b wzięła udział w międzynarodowym projekcie "My school - your school" autorstwa pana Fabiana Szóstkiewicza na platformie e-twinning. Uczniowie nawiązali współpracę ze szkołą w Turcji z którą wymieniali się zdjęciami z różnych miejsc w budynku szkolnym. W projekcie wzięli udział: Wiktoria Karaś, Ania Łabędzka, Wiktoria Chełmińska, Karol Kisłowski, Oliwier Piętko, Karol Burba, Krzysztof Wróblewski oraz Jakub Sawicki.


6 XII 2017

Mikołajki w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku

    Już od kilku dni nasza szkoła przygotowywała się na wizytę świętego Mikołaja. Dzieci i nauczyciele wykonywali zimowe ozdoby, by udekorować klasy, stroili choinki, uczniowie uczyli się wierszyków.
    Z samego rana 6 grudnia, gdy tylko uczniowie weszli do klas, na szkolnym korytarzu rozległ się dźwięk dzwonków oznajmiający przybycie świętego Mikołaja. Nie całkiem stary pan, ale z siwą brodą, odwiedził naszą szkołę i oczywiście miał ze sobą worki pełne prezentów. Czekali na niego wszyscy uczniowie: od najmłodszych aż po tych najstarszych. Witali go gorąco śpiewając piosenki, recytując wierszyki, częstując pierniczkami.
    Był to dzień pełen radości i uśmiechów. Mikołajki wprowadziły w szkole świąteczny nastrój, teraz już wszyscy oczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


5 XII 2017

Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku uczciła Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

    „Życie nie tylko po to jest, by brać…” – słowa jednej z piosenek Stanisława Sojki były hasłem obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, której temat niepełnosprawności jest szczególnie bliski.
    Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ przypada co roku 3 grudnia. Z tej okazji duża grupa uczniów i nauczycieli SP4 zaangażowała się w przygotowanie specjalnego montażu słowno-muzycznego, który między innymi miał kształtować pozytywną postawę wobec osób z niepełnosprawnościami i kolejny raz zwrócić uwagę na wartości najważniejsze w życiu człowieka.
    Na początku zebranych na sali gimnastycznej powitali uczniowie Lena Czaplejewicz i Damian Domagała – prowadzący uroczystość. Kolejni uczniowie na zmianę recytowali wiersze i śpiewali piosenki nawiązujące do zagadnienia niepełnosprawności. Dwie klasy zaprezentowały swoje układy taneczne. Odegrano też scenkę dramową, w której uczniowie ubrani w białe koszulki z wielkimi sercami, reprezentujący dobro i wartości, przeciwstawiali się hasłom pełnym agresji i poniżenia nadrukowanym na czarnych koszulkach innej grupy uczniów. Miłym akcentem było zaśpiewanie piosenki Stanisława Sojki „Tolerancja” przez szkolny chór wspólnie z nauczycielkami: Anettą Borawską, Małgorzatą Grzyb oraz Krystyną Matwiejczyk. Na koniec wszyscy wysłuchali piosenki zespołu Queen „We are the champions” odegranej przez jedną z uczennic na flecie.
    Po części artystycznej dyrekcja szkoły wręczyła wszystkim klasom lizaki. Dyrektor, Stanisław Kopycki, podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie tak wyjątkowej uroczystości oraz za jej godny pochwały odbiór wśród pozostałych uczniów.
    Nad współpracą wszystkich zaangażowanych w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole czuwały panie odpowiedzialne za organizację apelu – Krystyna Matwiejczyk oraz Janina Słuchocka.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


1 XII 2017

XVI Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS
„Nie daj szansy AIDS”

    Już po raz szesnasty, z okazji Światowego Dnia Walki z HIV/AIDS odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”- do tej pory skierowany do gimnazjalistów. Ze względu na reformę oświaty w rywalizacji po raz pierwszy wzięli udział uczniowie klas VII szkół podstawowych. Finał konkursu, który miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku w dniu 01 grudnia 2017 r. poprzedzony był szkolnymi rozgrywkami, mającymi na celu wyłonienie reprezentantów jedenastu szkół, którzy walczyli o tytuł laureata oraz o atrakcyjne nagrody. W konkursie startowało 35 uczniów i uczennic. Organizatorem konkursu od 16 lat jest Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olecku, nasza szkoła występuje jako współorganizator.
    Efekty umysłowych potyczek, mających na celu m.in. kształtowanie umiejętności podejmowania właściwych i przemyślanych decyzji w oparciu o zdobytą wiedzę przedstawiają się następująco:
miejsce 1: Olga Baranowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku,
miejsce 2: Karolina Jasińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku,
miejsce 3: Katarzyna Witkowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,
wyróżnienie 1: Julia Molas z Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Olecku,
wyróżnienie 2/3/4 równorzędne za tę samą liczbę punktów: Weronika Cimochowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,
wyróżnienie 2/3/4 równorzędne za tę samą liczbę punktów: Patrycja Luto ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku,
wyróżnienie 2/3/4 równorzędne za tę samą liczbę punktów: Krzysztof Zduniak ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
wyróżnienie równorzędne za tę samą liczbę punktów 5/6: Aleksander Standowicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich,
wyróżnienie równorzędne za tę samą liczbę punktów 5/6: Natalia Rant ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,
wyróżnienie 7: Olaf Sujata ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku.
    Atrakcyjne nagrody i upominki, które otrzymali uczestnicy i laureaci konkursu sponsorowali: Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olecku, Starostwo Powiatowe w Olecku oraz Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki.

W imieniu współorganizatora:
Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny

więcej zdjęć


30 XI 2017

Andrzejki u maluchów

    Ostatni listopadowy czwartek upłynął uczniom klas 0-III Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku pod znakiem wróżb, gier i zabaw andrzejkowych.
    Obchody dnia świętego Andrzeja odbywały się dwuetapowo. W swoich klasach uczniowie przy pomocy wychowawczyń i zaangażowaniu rodziców przygotowali słodki poczęstunek oraz mnóstwo zabaw i wróżb, z których próbowali poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość, m.in. dowiadywali się, kiedy wezmą ślub, jak będzie brzmiało imię wybranki lub wybranka serca, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Dużo było przy tym śmiechu i dobrej zabawy.
    Z kolei na sali gimnastycznej została zorganizowana dyskoteka andrzejkowa dla najmłodszych uczniów szkoły. Zabawy muzyczne i taneczne prowadził wraz ze swoim zespołem Bogusław Szlaszyński, założyciel prywatnej szkoły tańca i dobrych manier TANMUZ. Nie zabrakło indywidualnej zabawy przy muzyce dyskotekowej i wspólnie wykonywanych układów choreograficznych. Były klasowe kółeczka i pociągi z wychowawczyniami na czele. Znalazły się też wolne piosenki, do których uczniowie tańczyli w parach. Wszyscy bawili się znakomicie, zmęczeni, ale w doskonałych nastrojach udali się do klas, by podzielić się wrażeniami z tak udanego dnia.
    Za organizację zabawy andrzejkowej w klasach 0-III odpowiedzialna była pani Elżbieta Koncewicz.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć1    więcej zdjęć 2


27 XI 2017

Krótka lekcja bezpieczeństwa na drodze

    Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku wzięli udział w akcji „Bezpieczna droga do szkoły” organizowanej przez policję i gminę Olecko.
    27 listopada wraz z panią wicedyrektor, Małgorzatą Michałowską, pierwszoklasiści witali burmistrza Wacława Olszewskiego oraz oleckich policjantów. Każde dziecko otrzymało od burmistrza kamizelkę odblaskową z herbem Olecka. Policjanci przypomnieli młodym uczestnikom ruchu drogowego, jak i gdzie bezpieczne przechodzić przez ulicę oraz jak być widocznym na drodze, zwłaszcza na rowerze.
    Spacer poza terenem szkoły był okazją do tego, by przełożyć wiedzę na umiejętności. Uczniowie klas Ia oraz Ib asekurowani przez burmistrza i policję poprawnie przechodzili przez jezdnię na przejściach wyznaczonych dla pieszych.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


23 XI 2017

Prezentacje naszych uczniów podczas „Widziadła”

    23 listopada 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku wzięli udział w Prezentacjach Artystycznych „Widziadło 2017” w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Dać Nadzieję" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Nie wierz swym oczom – sercem patrz”. W prezentacjach brały udział placówki kształcące dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami z miasta i gminy Olecko oraz z Suwałk.
    Uczniowie klasy Ib zaprezentowali na scenie "Taniec liści", którego uczyli się pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: pani Katarzyny Fiećko i pani Małgorzaty Marcinkiewicz. Niektórzy z uczniów mieli okazję pierwszy raz wystąpić przed tak liczną publicznością. Nie obeszło się bez lekkiej tremy. Jednak mimo wszystko, pierwszoklasiści uwierzyli w siebie oraz w swoje możliwości i wspaniale zatańczyli, dając swym paniom powód do dumy.
    Ponadto naszą szkołę reprezentował zespół teatralny „Czwóreczka” prowadzony przez panią Joannę Cichanowicz.

Małgorzata Marcinkiewicz


21 XI 2017

Baśniowa przygoda w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku

    We wtorek 21 listopada 2017 r. odbył się III Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej „Baśniowy Świat” organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas trzecich ze wszystkich szkół podstawowych powiatu oleckiego. Dziewiętnastu kandydatów z pięciu szkół z zgłosiło się do etapu powiatowego, by wykazać się znajomością treści wybranych baśni. W tym roku były to utwory H. Ch. Andersena – „Królowa Śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami” oraz „Dzielny ołowiany żołnierzyk”.
    W baśniowy świat wprowadziły uczestników konkursu wróżki i księżniczki – wspaniale przebrani uczniowie klas IIIb i IIIc SP4, witający przybyłych gości. Następnie młodzi czytelnicy zmierzyli się z przygotowanymi dla nich zadaniami: test wyboru, krzyżówka, fragmenty baśni, zaproszenie.
    Wyniki punktowe laureatów konkursu różniły się od siebie nieznacznie. Jednak udało się wyłonić zwycięzców. I miejsce zajął Gracjan Saczek (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku). II miejsce wywalczyła Maria Sikorska (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku). Trzecia na podium stanęła Lena Kalata ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olecku. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia następującym osobom: Wojciech Szuliński (SP1), Julia Puchalska (SP3).
    Po konkursie oczekujących na wyniki zaproszono do świetlicy szkolnej na słodki poczęstunek.
    Organizatorki konkursu (Aneta Skrzypiec, Wioleta Chmielewska, Karolina Domel) zadbały nie tylko o miłą atmosferę, ale również o atrakcyjne nagrody. Za zajęcie trzech pierwszych miejsc wręczono bony pieniężne, ponadto rozdano baśnie, bajki, pamiętniki, torebki, okulary do czytania z lampką. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.
    W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olecku, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olecku, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku, Szkoły Podstawowej w Wieliczkach oraz Szkoły Podstawowej w Stożnem.
    Wszystkim tym, bez zaangażowania których konkurs „Baśniowy Świat” nie odbyłby się, to jest: uczestnikom, rodzicom, nauczycielom, organizatorom, pomocnikom mniejszym i większym, należą się ogromne podziękowania i serdeczne gratulacje za krzewienie świadomego czytelnictwa sztuki baśniowej.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


16 XI 2017

Obchody Dnia Tolerancji przez klasę Ib

    Do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Tolerancji obchodzonego16 listopada uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wraz z wychowawczynią zostali zaproszeni grupę przedszkolną „Kropelki” do Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Krasnal” w Olecku.
    Niecodzienne spotkanie rozpoczęło się „Iskierką przyjaźni” i „Tęczowym tańcem motyli” w wykonaniu przedszkolaków. Następnie wszystkich obecnych zaproszono do wspólnych, jesiennych zabaw integracyjnych z parasolkami i wiewiórką, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli się lepiej poznać. Hasło przewodnie spotkania brzmiało „Jesteśmy różni, ale tacy sami – wszyscy jesteśmy przyjaciółmi”. Po zabawie przedszkolaki i pierwszoklasiści wspólnie wysłuchali baśni Hansa Christiana Andersena pod tytułem „Brzydkie kaczątko”, która niesie ze sobą uniwersalne przesłanie – „Inne nie znaczy brzydkie”. W oparciu o jej treść dzieci rozmawiały na temat odmienności, pozytywnych i negatywnych postaci oraz uczuć. Przedszkolaki śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Wspólnie została wykonana praca plastyczna. Na zakończenie spotkania na dzieci czekała słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców przedszkolaków.

Katarzyna Fiećko

więcej zdjęć


14 XI 2017

Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów

    Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku uroczyście przyjęła w swe progi 33 nowych uczniów. Pierwszoklasiści w obecności dyrekcji szkoły, swoich rodziców, rodzeństwa, dziadków i babć 14 listopada 2017 r. ślubowali „być dobrymi i uczciwymi; strzec honoru i dobrego imienia Szkoły; szanować nauczycieli, przełożonych i rodziców; uczyć się tego, co piękne; kochać swoją Ojczyznę”.
    Zanim jednak nastąpiło uroczyste pasowanie na uczniów, dzieci zaprezentowały przygotowany pod okiem swoich nauczycielek program słowno-muzyczny. Na początku uczniowie klas Ia oraz Ib wyśpiewali o sobie kilka słów w piosence „Oto ja”, po czym indywidualnie zaprezentowali się publiczności w krótkich wierszykach. Następnie na chwilę pierwszaki udały się w sentymentalną podróż do przedszkola, wspominając czasy lalek i misiów, ale szybko stwierdziły, że wolą szkołę, bo mogą się w niej nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Siedmiolatki demonstrowały nie tylko swoje talenty recytatorskie i wokalne, ale również taneczne. Klasa Ia zaprezentowała się w układzie do piosenki „Despacito”, klasa Ib tańczyła do utworu „Chocolate”.
    Przedstawicielki starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum po obejrzeniu tak wspaniałego występu, z radością przyjęły do grona szkolnych kolegów i koleżanek uczniów klas pierwszych. Korzystając z okazji, złożyły im życzenia wszelkiej pomyślności na nowej ścieżce kariery szkolnej.
    Piosenką „Ślubowanie ” pierwszoklasiści przeszli do oficjalnej części programu. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły. Dyrektor Stanisław Kopycki skierował kilka słów do bohaterów tego dnia, po czym zaprosił ich do uroczystego ślubowania. Podczas pasowania dzieci na uczniów naszej szkoły wicedyrektorzy, pani Małgorzata Michałowska oraz pan Jarosław Kosakowski, wręczali uczniom pamiątkowe dyplomy.
    Do życzeń i podziękowań przyłączyli się również rodzice naszych uczniów, w imieniu których głos zabrała pani Anna Nikielec. Rodzice przygotowali też swoim pociechom upominki i słodką niespodziankę. Dzieci otrzymały kuferki z pomocami dydaktycznymi, a na koniec wszyscy zajadali się pysznym tortem.
    Nad przygotowaniem uroczystego ślubowania czuwały nauczycielki: Katarzyna Fiećko, Agnieszka Gryniewicz, Małgorzata Marcinkiewicz, Anna Stasiak. Opiekunem sztandaru był pan Robert Sienica.

więcej zdjęć


10 XI 2017

Szkoła nagrodzona Certyfikatem Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty
"Szkoła Wierna Dziedzictwu"

    W roku szkolnym 2016/2017 blisko 250 szkół z województwa warmińsko - mazurskiego podjęło starania, których uwieńczeniem miało być otrzymanie Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Wśród 84 nagrodzonych placówek znalazła się również nasza szkoła – Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 10 listopada w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w ramach wojewódzkich obchodów 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Certyfikat dyrektorowi szkoły - Stanisławowi Kopyckiemu wręczyli Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty - Krzysztof Marek Nowacki i Wojewoda Warmińsko - Mazurski - Artur Chojecki.
    Kapituła konkursu doceniła starania szkoły w ramach poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia i wychowania patriotycznego. Nasza placówka od lat prowadzi wiele działań promujących postawy patriotyczne. Jesteśmy organizatorami licznych uroczystości, konkursów, akcji, które służą kształtowaniu tożsamości narodowej i upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, żywej lekcji historii, różnorodnych konkursach, wycieczkach, spotkaniach muzealnych. Nie są jedynie odbiorcami, czynnie włączają się w działania, np. tworząc mural patriotyczny, uczestnicząc w patriotycznym karaoke, przygotowując inscenizacje.
    Powyższe działania były realizowane przy współpracy z różnymi instytucjami pozaszkolnymi i miały szeroki zasięg oddziaływania. Należy podkreślić, że w realizację zaplanowanych zadań byli zaangażowani nauczyciele, uczniowie i rodzice.
    Certyfikat jest nam przyznany na okres 3 lat. Dokument nadaje rangę przedsięwzięciom podejmowanym przez naszą szkołę, która staje się wzorem do naśladowania. Uzyskuje ona prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostaje wpisana do rejestru Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Rejestr ten jest publikowany na stronach internetowych Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
    Aby dokładniej zapoznać się z różnorodnymi projektami podjętymi w ramach certyfikacji, zapraszamy do obejrzenia prezentacji opisującej realizowane działania.

Koordynator działań – Karolina Szyłkiewicz

prezentacja
10 XI 2017

„Jeszcze Polska nie zginęła…”

    „Jeszcze Polska nie zginęła…” – incipit hymnu narodowego przyświecał tegorocznej uroczystości poświęconej 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 Listopada to wyjątkowa data dla każdego Polaka. Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego godnie uczciła koleją rocznicę wyzwolenia naszego narodu.
    Uczniowie klasy VII b oraz III c przygotowali niezwykłą część artystyczną, w którą z uwagą wsłuchali się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
    Skupieni wokół ogniska harcerze rozprawiali na temat historii Polski na przełomie dziejów. W ich opowieści nie zabrakło spotkań ze świadkami historii – ułanem i żołnierzem armii Józefa Piłsudskiego. W prezentowaną opowieść wkomponowane zostały pieśni patriotyczne i żołnierskie w wykonaniu Szkolnego Zespołu Muzycznego. Zgromadzenie mieli przyjemność wsłuchać się w melodię takich pieśni jak: „Boże, coś Polskę”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rotę”, czy „Wojenko, wojenko”, a także wysłuchać recytacji utworu Tadeusza Różewicza „Oblicze ojczyzny”, który mówi o tym, że ojczyzna jest czymś więcej niż tylko skrawkiem ziemi.
    Upersonifikowana Polska w symboliczny sposób pokazała, co współcześnie ją boli i trapi – choroby ludzkości, złość, brak miłości i życzliwości między ludźmi, uzależnienia, brak kultywowania tradycji narodowych.
    Uroczysty i niezwykły charakter Święta Niepodległości został podkreślony przez występ uczniów klasy III c, którzy zatańczyli poloneza – reprezentacyjny polski taniec narodowy. Społeczność szkolna z uwagą i w skupieniu uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu z historią naszego narodu, burzliwą, momentami tragiczną, ale piękną i wzruszającą. Święto Niepodległości co roku uzmysławia nam, że być Polakiem, oznacza, wywiązywanie się z polskich obowiązków, a są one tym większe, i tym silniej się do nich poczuwamy, im lepszymi jesteśmy ludźmi.
    Tegoroczną akademię przygotowały panie: Anna Karolina Szyłkiewicz, Anna Domasik (występ uczniów z kl. VII b), Aneta Skrzypiec, Małgorzata Grzyb (występ taneczny kl. III c), Anetta Borawska, Róża Grudzińska (Szkolny Zespół Muzyczny).

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć
pierwszy taniec uczniów klasy 3c (film)
drugi taniec uczniów klasy 3c (film)


8 XI 2017

Pieśń o Niepodległej

    W środę-8 listopada 2017r.-uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wzięli udział w programie ,,Pieśń o Niepodległej”. Dzięki wykonawcom z olsztyńskiej Agencji Artystycznej ,,MAT” mieli możliwość poznania polskich pieśni osadzonych historycznie w naszej kulturze od średniowiecza, po te z czasów współczesnej Polski.
    Prowadzący program przedstawił zgromadzonym w ciekawy sposób wydarzenia z historii Polski i związane z nią pieśni wojskowe i patriotyczne. W kanonie tym znalazły się między innymi: średniowieczna ,,Bogurodzica”, oświeceniowy ,,Mazurek 3 Maja”, powstańcza pieśń ,,Grzmią pod Stoczkiem armaty”, popularna na barykadach ,,Warszawianka”, ,,Marsz Strzelców”, pretendująca do hymnu narodowego ,,Rota”, współcześniejsze pieśni żołnierskie: ,,Serce w plecaku”, ,,Czerwone maki na Monte Cassino” czy solidarnościowa ,,Żeby Polska była Polską” , zaśpiewane przez panów: Pawła Grzywacza i Damiana Borkowskiego przy akompaniamencie fortepianowym Dominika Skwarczyńskiego.
    Zwieńczeniem koncertu był przeprowadzony przez p. Konrada Kozubowskiego konkurs dla uczniów, w którym trzeba było wykazać się wiedzą historyczno - muzyczną. Wygrał go Bartek Woronko i otrzymał nagrodę książkową. Pozostali uczestnicy –Julka Trojanowska i Kacper Przyborowski - dostali nagrody pocieszenia.

Anna Klimasara

więcej zdjęć


6 XI 2017

    Listopad jest doskonałą okazją do tego, by w szkole zaprezentować młodemu pokoleniu polskie pieśni patriotyczne. Wspaniale, gdy nasi uczniowie potrafią kilka z nich zaśpiewać, a jeśli zostaną za to wyróżnieni w konkursie przez profesjonalne jury – „serce roście”, jak napisał Kochanowski w jednym ze swych utworów.
    W dniach 6-7 listopada w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbył się XIII Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Nasza szkoła była licznie reprezentowana przez młodych utalentowanych wokalnie artystów.
    Lena Grześ z oddziału przedszkolnego 0a wykonała utwór „Lajkonik” i zajęła III miejsce. W grupie przedszkolnej prezentowało się aż 18 wykonawców.
    W kategorii wiekowej uczniów klas I-III szkół podstawowych przypadły naszym reprezentantkom aż dwa miejsca na podium. Lidia Grześ (IIIb) zajęła I miejsce, urzekając jury swoją interpretacją utworu „Rozkwitały pąki białych róż”. Na II miejscu stanęła Wiktoria Duchnowska (IIIb), która zaprezentowała pieśń „Dziewczyna z granatem”.
    Wyróżnienie za swój występ w kategorii uczniów klas IV-VII otrzymała Magdalena Milewska (VIb).  Wszystkim wykonawcom gratulujemy odwagi scenicznej i talentów wokalnych. Dziękujemy za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


29 X 2017

    Zespoły mażoretkowe z Olecka, do których należą między innymi starsze i młodsze uczennice Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku w dniu 29.10.2017r. po raz pierwszy miały nieocenioną okazję trenowania z wielokrotną mistrzynią Europy Panią Kateriną Kubišcovą z Czech. Od tego roku szkolnego dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły obie grupy mażoretkowe, zarówno „Gwiazdeczki” , jak i „Wenus” mają możliwość trenowania w sali gimnastycznej SP Nr 4 w Olecku. Dziewczęta mając odpowiednie warunki do ćwiczeń oraz wspaniałego fachowca w dziedzinie mażoretek skorzystały z cennych rad i wskazówek. Pani Katerina bardzo chwaliła pracę zespołów, uznając ich dotychczasowe umiejętności. Niemniej jednak zmobilizowała dziewczęta do dalszego podnoszenia umiejętności w zakresie twirlingu batonem mażoretkowym.

M.M.

więcej zdjęć


13/14 X 2017

    Noc w szkole, bo o tym mowa, pokazała szkołę z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami. Ale także miejsca, gdzie można coś zorganizować, dobrze się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując.
     Z 13 na 14 października 2017 roku, my uczniowie klasy VIIa, spędziliśmy nockę w szkole, pod hasłem: ,,Noc filmową czas zacząć.” Cała impreza rozpoczęła się w piątek o godzinie 1900 i zakończyła w sobotę o 800 rano. Na początku rozpakowaliśmy swoje rzeczy i zorganizowaliśmy zbiórkę, na której przedstawiliśmy regulamin naszego spotkania. Była to już nasza trzecia nocka w szkole, wcześniej w klasie V i VI. Zanim zasiedliśmy przed ekran, wybraliśmy się do Lidla na zakupy. Mimo mżawki, z ochotą dążyliśmy do obranego celu. W supermarkecie każdy z nas zaopatrzył się w produkty, które miały umilić nam oglądanie. Obładowani zakupami wróciliśmy do szkoły. Bardzo szybko rozłożyliśmy materace, śpiwory i poduszki w salce gimnastyki korekcyjnej. Organizatorki, panie: Janina Słuchocka i Karolina Wróblewska, przygotowały nam jeszcze wiele innych atrakcji.
    Na początku musieliśmy rozszyfrować hasło zapisane alfabetem Morse’a. Po odgadnięciu każdy z nas otrzymał nagrodę, która była rozwiązaniem hasła. Przed maratonem zamówiliśmy pyszną pizzę, którą zjedliśmy z wielkim smakiem. Po uprzątnięciu miejsca naszego posiłku, przenieśliśmy się do świetlicy szkolnej, na długo wyczekiwaną projekcję filmów. W tym roku postawiliśmy na horrory, jednak te w lżejszym wydaniu. W przerwie między seansami mieliśmy zabawy ruchowe na dolnym korytarzu. Atrakcji tyle, że nie było mowy o spaniu. Pół godziny po północy musieliśmy dzwonić po jednego z rodziców, bowiem kolega źle się poczuł i potrzebowaliśmy pomocy. Pierwsi uczestnicy nocki poszli spać po godzinie 2. Oglądanie zakończyliśmy o godzinie 500. Ciągłe śmiechy i rozmowy uniemożliwiały sen. W końcu, o godzinie 640 zapadła cisza. Spaliśmy, ale krótko, bowiem o godzinie 710, pani Jasia wpadła do sali tłukąc metalową chochlą w garnek. Szok! Trzeba było wstać i zacząć sprzątanie. Zmęczeni wróciliśmy do domów, gdzie odsypialiśmy fajnie spędzoną noc.

Uczniowie kl. VII a oraz
Karolina Wróblewska
Janina Słuchocka

więcej zdjęć


13 X 2017

Dzień Edukacji Narodowej w nowej rzeczywistości szkolnej SP4 w Olecku

,,Bo nauczyciel jest kapitanem,
Co na okręcie dookoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata”.

    Takie hasło przewodnie towarzyszyło piątkowej uroczystości 13 października 2017r. Do tego wymownie ogromny okręt z żaglem wypiętym przez wiatr-symbolizujący gotowość do zdobywania wiedzy - i kilkudziesięciu ,,kapitanów” różnych specjalizacji na sali…
    Dzień Edukacji Narodowej należy uczcić godnie. Tak też co roku czyni nasza społeczność szkolna, przygotowując uroczysty apel, w którym uczestniczą nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły, dbający o jej sprawne funkcjonowanie pod każdym względem, uczniowie, rodzice.
    Tegoroczna część rozbawiła publiczność do łez, bo z założenia miało być i wesoło, i uroczyście, a nie jakoś tak długo i górnolotnie! Na scenie królował humor słowny i sytuacyjny, oddający w komiczny sposób sytuacje z życia szkolnego,, najzwyklejszych dzieci”, których nie sposób nazwać aniołkami w czasie lekcji, czyli dłuższego okresu potrzebnego do przygotowania się do krótkiej przerwy”. Trzeba do tego ,,mieć cierpliwość jak aniołów sto”!
   Podziękowania za tę właśnie anielską cierpliwość, trud nauczania i wychowania wraz z najlepszymi życzeniami złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły: przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kamila Domel, przewodnicząca Rady Rodziców-Pani Urszula Fiedorowicz, dołączył się do nich także p.dyr.Stanisław Kopycki.
    Miłą niespodzianką był kosz cukierków ufundowany dla osłody pedagogicznego znoju przez Panią Zarębę oraz przepysznie czerwieniące się jabłka, z których jedno-wedle czarnego humoru p.Bagieńskiego- miało być zatrute…
    Stały element obchodów Dnia Edukacji Narodowej stanowi wystąpienie p. dyrektora Stanisława Kopyckiego i wręczenie nagród. W tym roku szkolnym otrzymali je (w kolejności alfabetycznej): Jarosław Bagieński, Janina Chomicz, Karolina Domel, Marzena Jasińska, Anna Maria Kawałko, Agnieszka Kopycka, Krzysztof Krajewski, Małgorzata Michałowska, Robert Sienica, Stanisława Stankiewicz, Jarosław Sulima, Magdalena Szlaszyńska, Karolina Szyłkiewicz, Jadwiga Zdan i Mariola Zdancewicz. Ponadto p. wicedyrektor Małgorzata Michałowska otrzymała medal KEN, Krystyna Matwiejczyk Nagrodę Burmistrza, a Marzena Jasińska podziękowanie burmistrza za krzewienie sportu.
    Pan dyrektor podziękował realizującej w SP4 program Edukacji Globalnej grupie nauczycieli w składzie: Joanna Cichanowicz, Anna Domasik, Anna Klimasara, Krzysztof Krajewski, Małgorzata Truchan, Wiesława Stankonowicz, Dorota Witkowska, Aneta Skrzypiec, Emilia Piliszek, Małgorzata Grzyb i Fabian Szóstkiewicz oraz koordynującej działania Jadwidze Zdan.
    Kilkuletni wysiłek wkładany przez nauczycieli i uczniów w propagowanie idei Edukacji Globalnej zaprocentował. Od tego roku Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego może szczycić się Certyfikatem Szkoły Edukacji Globalnej.

    Montaż słowno-muzyczny przygotowały: Anetta Borawska, Joanna Cichanowicz. Wszystkim odpowiedzialnym za dostarczenie słodyczy i dużej dawki humoru w piątek-trzynastego-serdecznie dziękujemy!

Anna Klimasara

więcej zdjęć


1 X 2017

Spotkanie z teatrem uczniów młodszych klas

    W środę 11 października uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich szkoły podstawowej obejrzały na scenie Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate” przedstawienie teatralne.
Spektakl pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy” przygotowany przez aktorów Polskiego Teatru Muzycznego był przedstawieniem interaktywnym, angażującym młodych widzów do określonych działań na scenie. Poza grą aktorską wykorzystane zostały: taniec, muzyka, śpiew, multimedia, efekty dźwiękowe oraz stroboskopowe.
   Dzieci poznały historię dziewięcioletniego chłopca, który przypadkowo uwolnił ze skrzyni bardzo złego ducha. Dzięki magicznej mapie razem ze swoim psem wyruszył w podróż po krajach Europy w poszukiwaniu największego skarbu świata. Dzieci wspólnie z bohaterem wędrowały po stolicach Niemiec, Francji, Hiszpanii, Anglii i Włoch. Miały okazję poznać najważniejsze zwyczaje wybranych krajów europejskich oraz nauczyć się witać w danym języku. Dzięki pomocy rezolutnego byczka, chłopcu udało się przezwyciężyć ducha mądrością, odwagą, dobrym sercem, życzliwością, a poszukiwanym - największym -skarbem świata okazały się być… DZIECI.

Agnieszka Gryniewicz


20 IX 2017

Wizyta pana policjanta u najmłodszych

    W minioną środę uczniowie klas zerowych i pierwszych szkoły podstawowej spotkali się z dzielnicowym, sierż. szt. Rafałem Wasilewskim. Corocznie odbywające się na początku września spotkania dla uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole mają na celu zwrócenie uwagi dzieci na zagadnienia związane z bezpieczeństwem.
    Policja w porozumieniu z pedagogiem szkolnym, panią Jolantą Wojtkowską, 20 września 2017 r. odwiedziła najpierw uczniów zerówek, później pierwszoklasistów, by porozmawiać o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły, o zagrożeniach płynących ze spotkań z nieznanymi ludźmi, właściwym zachowaniu się na przejściu dla pieszych, o przestrzeganiu zasad obowiązujących w szkole i konieczności podporządkowania się wychowawcom. Wszystko po to, by najmłodsi uczniowie świadomie i odpowiedzialnie wkraczali w nowy etap edukacyjny.
    Zainteresowanie tematem ze strony uczniów okazało się ogromne. Dzieci dopytywały, komentowały, szukały rozwiązań, upewniały się w nurtujących je kwestiach, oczywiście wyłącznie związanych z bezpieczeństwem w szkole i na ulicy.
    Miłym akcentem na koniec okazała się obietnica pana dzielnicowego, który zobowiązał się, że przyjedzie do szkoły radiowozem i pokaże wybrane elementy wyposażenia policjanta, jeśli dostanie sygnał od nauczycielek, że dzieci klas 0-1 są grzeczne i dbają o bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu.

więcej zdjęć


20 IX 2017

Roztańczone dzieciaki

    W środę 20 września uczniowie klas 0-3 naszej szkoły zebrani na sali gimnastycznej wzięli udział w zajęciach pn. „Ruch to zdrowie, czyli taniec i dobre maniery na wesoło” przeprowadzonych na wysokim poziomie przez prywatną szkołę Anety i Bogusława Szlaszyńskich TANMUZ.
    Spotkanie miało na celu nie tylko zainteresować dzieci tańcem i rozpropagować szkołę taneczną, ale również zintegrować naszych najmłodszych uczniów, zaspokoić ich naturalną potrzebę ruchu w formie fizycznej aktywności przy rytmach doskonale dzieciom znanych piosenek („Despacito”, „Bumerang”). Uczniowie chętnie przyłączyli się do grupowego tańca prowadzonego przez co chwilę przebierające się w inne stroje animatorki – z uśmiechami na twarzach głośno śpiewali i energicznie tańczyli hip hop, locking, disco, by później nagradzać samych siebie gromkimi brawami. Zajęcia taneczne przeplatane były występami mima, który z walizką podróżną nie tylko bawił dzieci, ale próbował je również nauczyć właściwego zachowania, na przykład podczas spożywania posiłku. Nie obeszło się także bez muzyczno-bajkowej zagadki dla uczniów. Zademonstrowane zostały także nagrody, jakie może zdobyć dziecko regularnie uczęszczające na zajęcia do szkoły TANMUZ, tj. dyplomy, medale i statuetkę.
    Na koniec prowadząca podziękowała wszystkim za udział we wspólnej zabawie i przekazała najważniejsze informacje odnośnie zapisywania się na zajęcia. Każde dziecko otrzymało naklejkę i zaproszenie na spotkania. Następnie wszyscy ustawili się w pociągi za swoimi wychowawcami i poruszając się w rytm melodii, opuścili aulę i udali się do klas.

Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć


18 IX 2017

„Katyń… ocalić od zapomnienia”

    Celem Programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci.
    W poniedziałek 18 września społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku dokonała uroczystego posadzenia Dębu Pamięci – oddając honor porucznikowi 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentemu Butkiewiczowi.
    Oficer Butkiewicz urodził się 15 kwietnia 1905 roku w Oszmianie, w powiecie wileńskim. Był synem Antoniego i Benedykty z Butkiewiczów. W 1926 roku ukończył gimnazjum i kontynuował naukę w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Ostrów-Komorowie, którą ukończył w 1927 r. 13 maja 1927 roku został mianowany na porucznika rezerwy. Porucznik Wincenty Butkiewicz został aresztowany przez NKWD w 1940 roku, osadzony w więzieniu w Kozielsku i zamordowany w kwietniu 1940 roku w Katyniu.
    Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.30 mszą świętą w kościele p.w. Świętej Rodziny w Olecku w intencji Wincentego Butkiewicza oraz wszystkich poległych w Katyniu, Charkowie i w Kalininie, gdzie pogrzebano w masowych grobach jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
    Po mszy świętej zgromadzeni mieli możliwość obejrzenia montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. Krótka inscenizacja przybliżyła losy więźniów, ich rozterki, tęsknotę za domem, za rodziną, brak wiedzy na temat ich dalszych losów, a w końcu śmierć od strzału w tył głowy, wśród brzozowych pni katyńskiego lasu. Przedstawienie było niezwykle refleksyjne i spotkało się z bardzo dobrym odbiorem. U wielu widzów można było dostrzec łzy wzruszenia.
    Część oficjalną uroczystości rozpoczął swoim wystąpieniem dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – Stanisław Kopycki, który przybliżył życiorys porucznika Butkiewicza. Do niezłomnego charakteru porucznika odwołał się również Burmistrz Olecka – Wacław Olszewski, który zwrócił uwagę, że Wincenty Butkiewicz oddał swoje młode życie za Ojczyznę. Odniósł się również do Oszmiany - miejsca urodzenia porucznika, będącego jednocześnie miejscem pochodzenia jednego z wybitnych nauczycieli i wychowawców w Olecku – Władysława Żurowskiego.
    Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty – Wojciech Cybulski – zwrócił uwagę na aspekty wychowawcze uroczystości, które są niezwykle cenne dla współczesnej młodzieży.
    Dalsza część uroczystości odbyła się przed szkołą, gdzie nastąpiło symboliczne posadzenie Dębu Pamięci, którego dokonali zaproszeni goście – Burmistrz Olecka – Wacław Olszewski, Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty – Wojciech Cybulski oraz przedstawiciele Rady Rodziców – pani Urszula Fiedorowicz, Rady Pedagogicznej- pani Jadwiga Zdan i Samorządu Uczniowskiego – Julia Szlaszyńska. Wstęgę przy pamiątkowym obelisku przecięli – wicestarosta olecki – Kazimierz Iwanowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Olecku – Karol Sobczak, zastępca Burmistrza Olecka – Mariusz Miłun, a poświęcił proboszcz parafii – ks. Krzysztof Krupiński.
   Na koniec nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zniczy oraz minuta ciszy. Wiązanki złożyli przedstawiciele władz samorządowych, szkoły i Związku Sybiraków w Olecku – pani Janina Maciukiewicz i pan Mieczysław Legus oraz prezes Koła Seniorów na os. Siejnik – pani Weronika Sawicka.
    Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą poległym w Katyniu i innych miejscach, gdzie dokonano mordu.
    Dąb Pamięci przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku jest żywym pomnikiem porucznika Wincentego Butkiewicza, a także symbolem pamięci wszystkich pomordowanych.

Aktorzy występujący w montażu słowno-muzycznym:
Polscy żołnierze:
Damian Fiedorowicz
Mateusz Kisłowski
Marcel Makal
Miłosz Myszkiewicz
Szymon Ropel
(absolwenci gimnazjum)
Eryk Czaplejewicz
Rosyjscy żołnierze:
Jakub Bajster (kl. III b Gim.)
Kamil Buchowski (kl. II b Gim.)
Kacper Jakubowski (kl. III a Gim.)
Paweł Naruszewicz(kl. III a Gim.)
Oprawa słowna:
Sylwia Antoniak (absolwentka gimnazjum)
Aleksandra Kapuścińska (kl. III b Gim.)
Agnieszka Majewska (kl. II a Gim.)
Zofia Reczko (kl. III c SP)
Martyna Sikorska (absolwentka gimnazjum)
Pola Stadnicka (kl. II b Gim.)
Symboliczna Droga Krzyżowa:
Kinga Kruszniewska (kl. II b Gim.)
Julia Kulczyniec (kl. II b Gim.)
Kacper Murawski (kl. III a Gim.)
Oprawa muzyczna:
Soliści:
Hanna Dziokan
Eryk Czaplejewicz
Szkolny Zespół Muzyczny

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć


4 IX 2017

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

    Dość łaskawy dla uczniów był tegoroczny kalendarz. Podarował im aż 70 dni wolnych od nauki. Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku 4 września, punktualnie o godzinie 9.00.
    Mury Szkoły Podstawowej po ponad dwumiesięcznej przerwie znów wypełniły się echem uczniowskich rozmów i śmiechów. Rozpoczynający się 4 września rok szkolny 2017/2018 po raz kolejny zgromadził naszą szkolną społeczność na uroczystej inauguracji.
    Zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości przywitał prowadzący akademię - Jarosław Bagieński. Następnie przy akompaniamencie werbli wprowadzono poczty sztandarowe szkoły podstawowej oraz gimnazjum i wspólnie odśpiewano hymn Polski. Kilka ciepłych słów do wszystkich zebranych skierował dyrektor szkoły, pan Stanisław Kopycki, po nim - proboszcz Parafii św. Rodziny w Olecku, ks. Krzysztof Krupiński.
    Najmłodsi uczniowie, dopiero wkraczający w szeregi naszej szkoły, zostali szczególnie serdecznie przyjęci przez panią dyrektor, Małgorzatę Michałowską. Po przedstawieniu wychowawców uczniowie oddziałów zerowych i pierwszych, w asyście dumnych i nieco zatroskanych rodziców, udali się do nowych klas, by poznać się bliżej i przygotować do pierwszych dni nowego roku szkolnego.
    Po części oficjalnej uczniowie klasy II SP rozpoczęli część artystyczną piosenką „Witaj nasza dobra szkoło,” a następnie wspólnie z młodzieżą z klas drugich gimnazjum, zaprezentowali krótką scenkę dramową, która ukazała cechy, jakie pielęgnuje się w naszej szkole. Budowana przez uczniów wieża z "cegiełek wartości" nierozerwalnie łączących się ze szkołą, wyzwoliła wśród uczestników napięcie, które sięgnęło zenitu w chwili odwrócenia budowli. Hasło: "Nasza szkoła - nasz drugi dom" wywołało ciepłe emocje i skłoniło do refleksji, by poprzez wspólne - uczniów, rodziców i nauczycieli - działania dbać o jak najlepszą atmosferę w szkole. Jak podkreśliła pani dyrektor, Małgorzata Michałowska, odnosząc się do przesłania części artystycznej, ważne jest, by w szkole czuć się dobrze, by panowała atmosfera życzliwości i współpracy w codziennych działaniach, by naprawdę poczuć, że szkoła to nasz drugi dom.
    Nad częścią artystyczną przedstawioną podczas inauguracji nowego roku szkolnego czuwali wychowawcy klas II szkoły podstawowej i II klas gimnazjalnych: panie: Alicja Czarniecka, Krystyna Matwiejczyk (kl. II SP), Mariola Zdancewicz (kl. II B gimnazjum) oraz pan Jarosław Bagieński (kl. II A gimnazjum).
    Nowy rok szkolny to nowe wyzwania i oczekiwania. Należy pamiętać, że nic nie zbliża do siebie tak, jak budowa wspólnego dzieła, czego symbolem jest zbudowana przez uczniów piramida wartości szkoły.
    Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęła nowy rozdział Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
    Uczniom życzymy sukcesów i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Nauczycielom natomiast owocnej pracy oraz sukcesów zawodowych.

Mariola Zdancewicz
Agnieszka Gryniewicz

więcej zdjęć

2 IX 2017

NARODOWE CZYTANIE „WESELA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

    W sobotę, 2 września, odbyła się VI edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Utwór został wybrany w internetowym głosowaniu spośród czterech propozycji. Dramat Wyspiańskiego to jego najsłynniejszy utwór, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.
    W Olecku czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego odbyło się przed Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate”. Wspólnie z olecczanami, utwór czytali między innymi: burmistrz Wacław Olszewski, wicestarosta Kazimierz Iwanowski oraz ksiądz Lech Janowicz. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II B gimnazjum – Krzysztof Bielawski jako Pan Młody i Kamil Buchowski jako Żyd. Chłopców przygotowywały panie: Anna Klimasara i Mariola Zdancewicz.
    Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Mariola Zdancewicz

więcej zdjęć